0Basket

Results (104)Photos (0)Videos (0)Lap chartsFinish spread

Results formatBy category

GenderBoth

17+ men  Lap chart Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st279James PORTER (elt) 15:38211:20111:28111:41111:32111:50137.9%1h13:291-
2nd18Ed WELSH www.southforkracing.co.uk go to site15:34111:52411:52412:03212:20312:10331.2%1h15:5122:22
3rd286Stephen HODGE PCCC16:37411:31211:46212:16312:14211:53244.3%1h16:1732:48
4th240Oliver ALLEN Pilgrim Flyers16:21311:50311:48312:41412:23413:22538.6%1h18:2544:56
5th269James BENNEY 16:41512:13512:32512:43512:36512:34436.6%1h19:1955:50
6th214George ARMSTRONG (spt) Taw Velo17:53612:33612:53613:11613:33613:54642.5%1h23:57610:28
7th278Fraser JONES 18:21713:06713:34713:52714:21714:20740.1%1h27:34714:05
8th241David JEFFERIES RAF-CA20:18815:11815:301015:421015:401216:291033.7%1h38:50825:21
9th67Tom BOLWELL 21:29915:191015:18815:16815:261016:11940.7%1h38:59925:30
10th213Ross BOLWELL 22:131415:14915:25915:441115:381115:48845.8%1h40:021026:33
11th239Simon WILKINS 22:241516:091415:461116:041216:081316:341142.1%1h43:051129:36
12th151Tony PERKINS 21:341016:361516:281416:411417:441417:201231.0%1h46:231232:54
13th280Robert MANN 21:561315:361115:561315:25915:07845.1%1h24:0013
14th75John MITCHELL 21:471216:041315:521216:221315:24941.5%1h25:2914
15th256Steve SWAN 23:141717:351619:302019:251818:111532.1%1h37:5515
16th257John CRAVEN 23:111617:401719:302019:261918:121631.2%1h37:5916
17th274Chris MILLIGAN 24:391818:372019:261918:361619:051732.5%1h40:2317
18th238Ashley WHELAN 25:132018:392118:291619:031719:081836.4%1h40:3218
19th242Andrew HEARD St. Austell Wheelers25:011918:051818:431819:282019:281938.3%1h40:4519
20th276Chas BARKER 26:302119:492320:442221:062121:002033.7%1h49:0920
21st237Russell WHELAN 21:411115:531217:131517:501536.5%1h12:3721
22nd71Ben EVANS (spt) 27:092218:181918:381748.4%1h04:0522
23rd76Mark PRUE 27:182319:202241.2%46:3823

40-49 men  Lap chart Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st209Mike TOMLINSON fair2middling / SouthforkRacing16:15211:54212:24212:27112:24136.6%1h05:241-
2nd255James STYRIN 16:39312:03312:19112:28212:36338.2%1h06:05241s
3rd175James BOVEY 17:31512:28412:40312:46412:56440.5%1h08:2132:57
4th268Denzil WILLIAMS War Vena Racing Team17:34612:48612:55612:53513:281037.2%1h09:3844:14
5th189Mark BYRNE Plymouth Corinthians17:09412:54712:59713:26713:331132.9%1h10:0154:37
6th262Tim SOUTHCOMBE SRC19:261512:44512:49412:45313:03652.6%1h10:4765:23
7th101Graham GARNSWORTHY Taw Velo17:42713:01813:201113:26713:21936.0%1h10:5075:26
8th199Will HUTCHINS War Vena Racing Team17:51813:291113:181013:15613:01537.1%1h10:5485:30
9th141David FANCY Wellington Wheelers CC18:381213:291113:12813:33913:15841.2%1h12:0796:43
10th88Steve HODGSON (vet) Hot Pursuit Cycles18:301013:23913:17913:391015:001839.3%1h13:49108:25
11th97Matthew ALLOTT RockinBikes18:361113:541413:411214:071113:571235.9%1h14:15118:51
12th285Chris BLACKMORE Hot Pursuit Cycles18:23913:521314:161414:101314:111532.6%1h14:52129:28
13th185Rob SMITH RNRMCA18:471313:261013:481314:091214:541739.8%1h15:04139:40
14th281Peter DAWE SouthforkRacing16:14111:50112:49421:422212:32283.4%1h15:07149:43
15th245Kevan MURPHY 20:011814:181614:291714:231413:13751.5%1h16:241511:00
16th160Paul BROOM SRC The Bicycle Chain19:491714:251714:241614:291614:051440.7%1h17:121611:48
17th176Darren ARMSTRONG Taw Velo20:221914:031514:221514:271514:041345.0%1h17:181711:54
18th95Matthew BERRIMAN Penzance Wheelers19:341614:351914:551914:561714:521634.2%1h18:521813:28
19th267Don RIGBY 19:251414:311814:491815:361819:182233.8%1h23:391918:15
20th91Andrew BUTLER (vet) 20:552015:312015:272016:011916:242035.4%1h24:182018:54
21st275Matt JEPSON Snapper Chick21:322215:452115:292116:112015:261939.5%1h24:232118:59
22nd145Mark MOSS Complete Cycle Works21:242116:432216:382217:212116:292129.8%1h28:352223:11

50+ men  Lap chart Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st233Donald MACGREGOR dream cycling17:29112:27112:27112:38112:48140.4%1h07:491-
2nd288Chris SEAVELL 18:07212:45213:08213:06213:00242.1%1h10:0622:17
3rd270Nick PERCIVAL Chuckle Muppet18:34313:31313:17313:11313:04342.1%1h11:3733:48
4th234Rob MOORE Exeter Tri / trimoore coaching18:45413:32413:39513:36413:40438.5%1h13:1245:23
5th57Anthony JENNINGS The Bicycle Chain ( Src )19:20513:45513:21413:50513:47544.8%1h14:0356:14
6th282Mark MORAN 19:58614:19614:25614:27614:05641.8%1h17:1469:25
7th14Nick WELSH (gvet) 20:23714:31714:37714:32714:31740.4%1h18:34710:45
8th263Tim STYLES St Austell Wheelers21:35915:00815:59817:301115:53843.9%1h25:57818:08
9th287Jamie BARWELL 21:06816:01916:201016:33917:321031.7%1h27:32919:43
10th55Adrian BELLEW 24:041116:081016:10916:31816:50949.2%1h29:431021:54
11th235Doug DUNCAN 22:571016:311117:451218:101217:361139.0%1h32:591125:10
12th265Philip KNUCKET trilogic24:201217:201217:171117:171017:461240.8%1h34:001226:11
13th290David JONES (svet) Alltrax27:041319:291320:391320:041321:191338.9%1h48:351340:46
14th236Kevin STENNER Yeovil Town RRC30:341422:411422:571424:161434.8%1h40:2814

15-16 boys  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st246Jason LEE (yth) 22:31216:11116:27139.1%55:091-
2nd247Danny NEAL 27:57322:13227:21225.8%1h17:31222:22
3rd273Jack SOUTHCOTT Pilgrims16:521n/a16:523

Fun men  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st232Oliver MURPHY 19:54114:17114:29139.3%48:401-
2nd9Wayne REEDER Minehead Merlins21:14215:17214:34245.8%51:0522:25
3rd51Joseph MAUDE MNC22:29515:33314:40353.3%52:4234:02
4th66Grzegorz BANDALEWICZ 22:10416:13416:17436.7%54:4046:00
5th253Tony MACRINER Kustom Bikes / Minehead Merlins24:29618:43518:56530.8%1h02:08513:28
6th272Stuart LOCKYER 27:35723:57624:05615.2%1h15:37626:57
7th289Ryan CARTER 21:453n/a21:457

13-14 boys  Lap chart Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st63Leo WHITE Dartmoor Velo / Pilgrim Flyers18:32112:42145.9%31:141-
2nd28James MCDOUALL Hot Pursuit / Pilgrim Flyers18:40213:22239.7%32:02248s
3rd283Jack CANN Tavistock Wheelers20:20314:14342.9%34:3433:20
4th24Harry REEDER Minehead Merlins21:08416:00432.1%37:0845:54
5th60Charlie HEWLETT 21:58516:01537.1%37:5956:45

U9 boys  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Spread Total time Diff
1st32Coby WRAYFORD Decoy BMX59s12:0012:0912:0912:0812:1412:0912:102127.1%15:581-
2nd33Ruben BYRNE 1:1122:2622:2922:2322:3822:1922:3022:061122.5%18:0222:04
3rd34Seth BYRNE 1:2932:5133:0133:1233:1833:043122.5%16:553
4th261Ollie GRANT 2:0643:2943:4743:5643:52487.3%17:104

11-12 boys  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st40Max STANDEN 4:4815:0815:0415:1315:0918.7%25:221-
2nd42Louis GARNSWORTHY Taw Velo5:1625:2825:4725:5436:01314.2%28:2623:04
3rd254Jonny STYRIN 5:2035:3436:2135:5025:49219.1%28:5433:32
4th266Albert RIGBY Pilgrim5:5146:3146:5247:10522.5%26:244
5th259Finlay EYNON Pilgrim6:1756:3957:0356:56412.2%26:555
6th39Jamie ELCOCKS 7:2877:5568:3678:22615.2%32:216
7th3Tom GRANT 7:2767:5878:3168:27714.3%32:237

9-10 boys  Lap chart Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st48Rhys COOKE Taw Velo5:4915:5515:5615:5812.6%23:381-
2nd45Luke REEDER Minehead Merlins6:0926:1126:3126:49210.8%25:4022:02
3rd46Finley JACKSON 6:2256:2736:4836:4927.1%26:2632:48
4th182Callum LEWIS 6:1846:2736:5548:34436.0%28:1444:36
5th231Toby MURPHY 6:1637:3657:30521.3%21:225
6th252Elijah MACRINER Minehead Merlins8:4569:1869:42610.9%27:456

 

 

17+ women  Lap chart Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st251Helen BARRON Pilgrim Flyers18:28113:35113:56114:14136.0%1h00:131-
2nd284Alicia HOCKIN Minehead Merlins / Tuned Cycles20:24214:49215:47315:43237.7%1h06:4326:30
3rd248Libby HARMAN 21:53315:46415:55416:08338.8%1h09:4239:29
4th243Kerri-Ann UPHAM 23:28515:39315:45216:25449.9%1h11:17411:04
5th291Vicki MAYNARD 23:04418:07519:38519:10527.3%1h19:59519:46
6th130Willow IREDALE 28:38619:56621:06620:37643.6%1h30:17630:04

15-16 girls

1 competitor found

50+ women

1 competitor found

13-14 girls

1 competitor found

U9 girls

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
1st258Lottie EYNON Pilgrim1:1812:4513:0012:5812:4213:0112:541132.1%18:381-

11-12 girls  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st43Molly LANE Pilgrim Flyers6:0216:2416:4316:40111.3%25:491-
2nd260Grace WARD Pilgrim Flyers7:2528:58210:28241.1%26:512

9-10 girls

1 competitor found

Chat with us