The official results can be found here.
Male: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 5 | Charlie MAKEA | Hawke's Bay Mountain Bike Club | 2:05.4214 | 2:01.7571 | - | ||
2nd | 15 | Peter BETHELL | Auckland Downhill Club Inc | 2:05.1463 | 2:03.2752 | 1.518s | ||
3rd | 4 | Louis HAMILTON | Descend Rotorua | 2:02.8301 | 2:03.3563 | 1.599s | ||
4th | 6 | George BRANNIGAN | Queenstown MTB | 2:15.2828 | 2:04.7104 | 2.953s | ||
5th | 8 | Kyle LOCKWOOD | Hunua MTB Club | 2:08.6216 | 2:08.5985 | 6.841s | ||
6th | 9 | Nathan RANKIN | Manawatu Mountain Bike Club | 2:06.5205 | 2:11.6206 | 9.863s | ||
7th | 12 | Jonty VINK | Queenstown MTB | 2:10.6597 | 2:16.4157 | 14.658s | ||
8th | 10 | Jonathan ANDREW | Auckland Downhill Club Inc | 2:04.7282 | 2:16.5828 | 14.825s | ||
9th | 7 | Alex KENNETT | Auckland Downhill Club Inc | 2:16.5729 | 2:17.0719 | 15.314s | ||
10th | 11 | William MACDERMID | Descend Rotorua | 2:19.65710 | 2:19.26110 | 17.504s |
Male: Open Finish spread
Male: U15 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 122 | Jake EARNEST | Auckland Downhill Club Inc | 2:24.2102 | 2:23.9571 | - | ||
2nd | 124 | Sam VANRAVENSTEIN | Auckland Downhill Club Inc | 2:32.2924 | 2:26.2132 | 2.256s | ||
3rd | 132 | Agusta DIXON | 2:50.6359 | 2:29.9153 | 5.958s | |||
4th | 125 | William HARVEY | Descend Rotorua | 2:31.2543 | 2:31.1014 | 7.144s | ||
5th | 123 | Seth STYLIE | Auckland Downhill Club Inc | 3:13.07214 | 2:35.3645 | 11.407s | ||
6th | 154 | Bryn FEARNSIDE | Auckland Downhill Club Inc | 2:39.2486 | 2:40.7336 | 16.776s | ||
7th | 128 | George DAVEY | Wellington Mountain Bike Club | 2:14.9751 | 2:42.8347 | 18.877s | ||
8th | 153 | Ronan FLAUNTY | 2:50.99810 | 2:48.0518 | 24.094s | |||
9th | 141 | Baxter HILSON | Auckland Downhill Club Inc | 2:49.0217 | 2:48.5549 | 24.597s | ||
10th | 150 | Samson CLARKE (u19) | Descend Rotorua | 2:50.3258 | 2:50.69110 | 26.734s | ||
11th | 145 | Callum BOWES | Auckland Downhill Club Inc | 2:59.10911 | 2:56.19611 | 32.239s | ||
12th | 137 | Heath JOHNSTON | 3:14.21315 | 2:58.77912 | 34.822s | |||
13th | 127 | Kobe PURCHASE | Auckland Downhill Club Inc | 3:07.45813 | 3:04.83713 | 40.880s | ||
14th | 135 | Dylan WILMSHURST | 3:05.54712 | 3:32.82914 | 1:08.872 | |||
149 | Wyatt MCNAB | 2:34.5485 | DNF |
Male: U17 Finish spread
Male: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 60 | Tuhoto-Ariki PENE | Descend Rotorua | 2:05.2893 | 2:02.4711 | - | ||
2nd | 52 | Finn PARSONS | Descend Rotorua | 2:02.8891 | 2:02.7262 | 0.255s | ||
3rd | 54 | Finn HAWKESBY-BROWNE | Gravity Canterbury | 2:05.0142 | 2:03.6233 | 1.152s | ||
4th | 51 | Jayd ADLAM-KENNEDY | Queenstown MTB | 2:10.1436 | 2:06.7104 | 4.239s | ||
5th | 72 | Blake ROSS | Descend Rotorua | 2:07.5705 | 2:07.3295 | 4.858s | ||
6th | 53 | Alex BARKE | Queenstown MTB | 2:05.3764 | 2:09.4306 | 6.959s | ||
7th | 69 | Mischa WOLSTENCROFT | Auckland Downhill Club Inc | 2:13.0869 | 2:10.0727 | 7.601s | ||
8th | 61 | Albe SNEP | Wellington Mountain Bike Club | 2:11.1527 | 2:10.1218 | 7.650s | ||
9th | 58 | Piper MARSLAND-TERNENT | Auckland Downhill Club Inc | 2:16.35310 | 2:11.6709 | 9.199s | ||
10th | 55 | James HARVEY | Hawke's Bay Mountain Bike Club | 2:18.40311 | 2:15.87210 | 13.401s | ||
11th | 56 | Ethan BLANCHARD | Auckland Downhill Club Inc | 2:11.5248 | 2:15.88011 | 13.409s | ||
12th | 57 | Mitchell GOODMAN | Tokoroa MTB Club | 3:06.06313 | 2:20.55412 | 18.083s | ||
13th | 59 | Will AGNEW | Nelson MTB Club | 2:22.81312 | 2:23.69613 | 21.225s |
Male: 30-39 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 152 | Tom SINCLAIR | Auckland Downhill Club Inc | 2:10.0341 | 2:06.5801 | - | ||
2nd | 133 | Matt CABLE | Auckland Downhill Club Inc | 2:11.7983 | 2:09.6892 | 3.109s | ||
3rd | 138 | James BARON | Auckland Downhill Club Inc | 2:13.0074 | 2:11.2313 | 4.651s | ||
4th | 151 | James LAMB | Auckland Downhill Club Inc | 2:11.2712 | 2:12.3474 | 5.767s | ||
5th | 14 | Jason CONNOR | Descend Rotorua | 2:26.2685 | 2:28.4375 | 21.857s | ||
6th | 169 | Ben THOMSON | Auckland Downhill Club Inc | 2:29.3646 | 2:31.4636 | 24.883s |
Male: 40-49 Finish spread
Pos | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1⇧ | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 134 | Richard BODLE | New Plymouth Mountain Bikers | 2:17.9711 | 2:18.5341 | - | ||
2nd | 177 | Daniel GANNAWAY | Auckland Downhill Club Inc | 2:38.0312 | 2:37.7112 | 19.177s |
Male: 50+ Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 131 | Paull ROBSON | Auckland Downhill Club Inc | 2:38.9691 | 2:42.2481 | - | ||
2nd | 130 | Gordon STILWELL | Auckland Downhill Club Inc | 3:03.1902 | 3:03.8992 | 21.651s | ||
3rd | 144 | Nick BOWES | Auckland Downhill Club Inc | 3:35.8343 | 3:09.9833 | 27.735s |
Female: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 41 | Kate WEATHERLY | Auckland Downhill Club Inc | 2:15.9761 | 2:15.8901 | - | ||
2nd | 43 | Robin GOOMES | Manawatu Mountain Bike Club | 2:38.3882 | 2:37.0632 | 21.173s | ||
3rd | 42 | Kathy MORRIS | Queenstown MTB | 2:39.1173 | 2:38.6153 | 22.725s |
Female: Open
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 237 | Kaytee CAMPBELL | Descend Rotorua | 3:06.2491 | 3:07.7551 | - |
Female: U15
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 239 | Sacha EARNEST | Auckland Downhill Club Inc | 2:47.0681 | 2:48.2761 | - |
Female: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 238 | Brianna BUGDEN-BROWN | Wellington Mountain Bike Club | 3:20.8412 | 3:19.4331 | - | ||
2nd | 155 | Anya FEARNSIDE | Auckland Downhill Club Inc | 3:10.0791 | 3:25.4682 | 6.035s |
Female: U19
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 236 | Jess BLEWITT | Queenstown MTB | 2:28.8431 | 2:30.1161 | - |
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified