withWorldwide MTB race results and photo archive

2019 NW Cup round 1 at Port Angeles, WA

(2019 Pro GRT, Round 2)

Results (465)Photos (7,887)Videos (0)Finish spread

The original results are available at https://nwcup.com/wp-content/uploads/sites/9/2019/04/DH-Race-Results-Overall.pdf

CourseEveryone

Results formatBy category

GenderAll

Pro men  Finish spread

57 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st26Charlie HARRISON 10009645925Trabuco Canyon, CATrek Factory Racing2:28.401-
2nd25Kirk MCDOWALL 10008617119Anmore, BCDevinci Factory Racing / Unior Tools2:29.6321.23s
3rd55Remi GAUVIN 10006833935Squamish, BCRocky Mountain Race Face2:30.0131.61s
4th23Austin WARREN 10007853041Alpine, CAEvil Bikes / Fast house2:30.0741.67s
5th37Magnus MANSON 10009819313Victoria, BCCanyon Factory Racing2:30.1951.79s
6th100Mitch ROPELATO 10006820393Ogden, UTSanta Cruz / SRAM2:31.3462.94s
7th1Demetri TRIANTAFILLOU 10009645723Bellingham, WATransition Bikes2:32.1573.75s
8th15Nik NESTOROFF 10011011201San Marcos, CAKHS Bicycles Inc2:33.7685.36s
9th21Bruce KLEIN 10010038571Alta Dena, CA100% / Commencal2:33.9495.54s
10th11Neko MULALLY 10007287613Pisgah Forest, NCIntense Factory Racing2:34.01105.61s
11th19Kiran MACKINNON 10007888104Santa Cruz, CASanta Cruz2:34.15115.75s
12th36Kendall MCLEAN 10058887064Ladysmith, BCCowichan Cycles2:34.20125.80s
13th14Steven WALTON 10011104056Murrieta, CAKHS Bicycles Inc2:34.53136.13s
14th20Warren KNISS 10010043221Fremont, CASanta Cruz2:34.62146.22s
15th13Simon TELLIER 10011237937Victoria, BC2:36.61158.21s
16th4Rhys EWING 10060189288Eugene, ORCommencal / Deity / Sport Hill2:36.92168.52s
17th38Adam WOODHOUSE 10010037359Coquitlam, BCC4 / Norco Racing2:38.26179.86s
18th75Graeme PITTS 10006451995Nevada City, CAJJs bikes / Oz Racing / Stikrd2:38.841810.44s
19th56Harrison ORY 10010038268Denver, COMojo Wheels / Rooted MTB2:39.001910.60s
20th29Steve ESTABROOK 10055339288Burlington, VTDefiant Racing / Intense Bicycles2:39.502011.10s
21st52Thomas ZULA 10056263620Dayton, OHAirborne Bicycles2:39.552111.15s
22nd64Torsenn BROWN 10062442015Hood River, OR2:40.112211.71s
23rd31Josh GIBB 10050430280Redmond, WADVO Suspension / FSA / HT / Joe's No-Flats / Norco2:40.322311.92s
24th87Chris KOVARIK 10003840473Whistler, BCIntense / Kovarik Racing2:40.362411.96s
25th12Matt ORLANDO 10015056202Gig Harbor, WATransition Bikes2:40.872512.47s
26th30Bryce HELBLING 10019649460Midvale, UTKHS Bicycles Inc2:40.942612.54s
27th17Tim PRICE 0194155Great Falls, VA2:41.042712.64s
28th51Charles FRYDENDAL 10016066012Livermore, CAMy Buddy's Bike Shop2:41.412813.01s
29th89Dean TENNANT 10005881012Shawnigan Lake, BCDunbar Cycles / Transition Bikes2:41.492913.09s
30th90Nicholas COURT 10056402955Duncan, BCCowichan Cycles2:41.613013.21s
31st419David JONEAU 10053972396Burnaby, BC2:41.633113.23s
32nd98Garret MECHEM 10062005111Watsonville, CASpecialized2:41.783213.38s
33rd57Wiley KAUPAS 10014688814Silverthorne, COSpecialized2:42.143313.74s
34th61Trevor BOLDI 10052416962Reno, NVCranked / MDW Sports / natrails2:43.153414.75s
35th58Quintin KURTZ 10010043625Golden, COFoundation Cycles / MONDRAKER2:43.593515.19s
36th46Sean O'DONNELL 10075432941Gunnison, CO7idp / Commencal / Royal2:43.653615.25s
37th40Daniel SHAW 10009659362North Vancouver, BCKnolly Bikes2:44.113715.71s
38th66Brandon DOUGLAS 10060599924Williams Lake, BC2:44.273815.87s
39th32Bailey VILLALOVOS 10053233277Federal Way, WAAll Out Racing / Tigatu2:45.843917.44s
40th49Conrad CULLENEY 10008732913Livermore, CA1 SHOT RACING2:47.114018.71s
41st39Levi HARAPNUIK 10014599692North Vancouver, BCEndless Biking / Fox Racing Shox2:47.434119.03s
42nd43Frankie CULHNO 10092646704Kellog, IDAfton / Crank Brothers / Spacebrace2:47.744219.34s
43rd42Marc SOELBERG 10088020410Valleyford, WAMaxxis / The Bike Hub2:47.974319.57s
44th9Dylan BROWN (u20) 10016257281Bothell, WAAll Out Racing / FSA / Schwalbe / Tigatu2:49.324420.92s
45th665Kody CLARK 10062110700Duvall, WAAll Out Racing / Specialized2:49.844521.44s
46th33Harry HEAD 10015117830Squamish, BCCube / Max / Obsession / Spank2:49.854621.45s
47th35Yusuke YAMAMOTO 10054071667Burnaby, BCDunbar Cycles2:50.934722.53s
48th16Liam SMILLIE bc40742Squamish, BC2:53.794825.39s
49th69Cole TOWNSEND 10060129775Mukilteo, WADakine / Maxxis / Specialized / Spy2:56.874928.47s
50th93Bryce STROUD 10010799619Las Vegas, NV7 Protection / All M / Royal3:02.965034.56s
51st99Ryan VAN NOY 10088684858Laguna Beach, CAA.E.E.C3:03.175134.77s
52nd67Forrest TAYLOR 10092957104Kellogg, IDMoon Duster / The Bike Hub3:03.785235.38s
53rd97Devin KJAER 10011103955Specialized7:08.70534:40.30
50Brandan BOHL 10008732812Pleasanton, CA1 SHOT RACINGDNS
34Trevor ATTRIDGE 10056403561Victoria, BCOBB Westshore / Saxx UnderweaDNS
24Dillon FLINDERS 10063101817Provo, UTCommencal / Outlaw Bike TeamDNS
68Dan WOLFE 10004577673Dublin, IrelandFSA / Polygon bikeDNS

Cat 1: 0-18 boys  Finish spread

39 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st139Lucas CRUZ 10051902761Pemberton, BCSRAM / TLD RACING2:32.181-
2nd105Matthew STERLING 10071934372San Jose, CAPivot Factory Racing / Stans2:34.5422.36s
3rd214Austin DOOLEY 10087908151Yucaipa, CA100% Gravity Division / Monster2:36.8334.65s
4th374Milton MCCONVILLE 10062997541Port Moody, BCBlueprint Athlete Development2:37.0144.83s
5th118Dante SILVA 10071893653Chula Vista, CACommencal USA / Onyx / WD-402:37.0454.86s
6th148Jackson GOLDSTONE 10053812449Squamish, BCTrek2:37.0764.89s
7th121Patrick LAFFEY 10061015812Qualicum Beach, BCDevinci / Gravity MTB / Mountain2:37.4075.22s
8th129Seth SHERLOCK 10050754924Squamish, BCIntense / Kovarik Racing2:38.4886.30s
9th263Coen SKRYPNEK 10055624228Squamish, BCExtreme Speed Gravity Team2:39.2197.03s
10th112Ian MILLEY 10055828938Whistler, BCBlueprint Athlete Development2:41.41109.23s
11th103Chris GRICE 475460Asheville, NCGrice Financial GR of Janney Mo2:41.58119.40s
12th104Tyler ERVIN 10065700306Alpine, CACommencal2:41.62129.44s
13th120Emmett HANCOCK 10063652693Kelowna, BC100 / Commencal Canada / SRAM2:41.96139.78s
14th126Matt MANGANO 10060224553Port Angeles, WAOlympic Dirt Society2:43.571411.39s
15th106Ethan LIEB 10050180104Bellevue, WAFanatik Bike Co. / Leatt / Norco / Shimano2:43.651511.47s
16th107Spencer ERVIN 10090214731Bellevue, WAB-line racing / Royal2:43.891611.71s
17th130Jack LINNELL 10003492746Pemberton, BCSummit Sport / TLD2:44.071711.89s
18th140Tegan CRUZ 10051476062Pemberton, BCTLD / Trek2:45.811813.63s
19th226Nate THALHAMER 457848Santa Rosa, CASanta Cruz / The Bike Peddler2:46.191914.01s
20th116Dean LINDSEY 551355Pleasanton, CA1Shot Racing / Commencal / Fly2:46.472014.29s
21st122Daniel MCMASTER 504092Oak Hills, CA1 SHOT RACING2:47.012114.83s
22nd373Ian LEHTON 10051998347Courtenay, BCGravity MTB2:48.582216.40s
23rd109Drew MOZELL 10059049035North Vancouver, BCDunbar Cycles2:48.692316.51s
24th437Jacob SMITH (u21) 407417Portland, OR2:49.092416.91s
25th127Gideon BENDER 10062954091Duvall, WAB-line racing / Fox / Kona / Race Face2:49.642517.46s
26th110Brooks HUDSON 536251Crested Butte, COCommencal Cartel2:49.812617.63s
27th113Eric MILLEY 10055829039Whistler, BCWhistler Village Sports2:50.422718.24s
28th123Jacob GUTHRIE 555619Bend, ORRiot Freeride / Village Bike & Ski2:51.512819.33s
29th212Justin MALISKA 528911Tehachapi, CAFox / KendaMTB / Kinneykamp2:53.942921.76s
30th124Jonah BRINKERHOFF 443721Bellingham, WAFanatik Bike Co. / Smith / TLD2:54.293022.11s
31st145Dylan FYSH 10051467675Cochrane, AB2:54.673122.49s
32nd132Tyler BOMMARITO 10084256204Renton, WAAll Out Racing2:55.723223.54s
33rd119Riley PLUMMER 10084174863Welches, ORDaddy2:56.593324.41s
34th70Michael BUCKLEY 10078899982Snohomish, WAMom and Dad2:58.613426.43s
35th460Dawson YOUNG 10080763392Libby, MTRad Medicine Bikes3:01.663529.48s
36th125Peyton PITTS 10093157669Bend, ORCommencal / Ohio / Riot free / Spy3:04.833632.65s
37th219Ethan ALEXANDER 554265Riverside, CA3:09.623737.44s
38th128John FRISCHKORN 473555Sammamish, WACarhartt / Northwest Bike3:22.883850.70s
39th256Kaden PANKOW 477949El Cajon, CACommencal USA Monster Army3:26.303954.12s

Cat 1: 19-29 men  Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st316Jackson ZECHNICH 536353Bellingham, WA2:54.301-
2nd365Jack HILL 293720Eugene, ORlifecycle bikeshop / team scraper2:54.7220.42s
3rd224Miles LIND Bend, ORProject Bike2:56.0831.78s
4th299Colton WIERSUM 577232Anacortes, WA2:56.4442.14s
5th454Simon PATAMIA 483744Burien, WAKrispy Kreme Factory Racing2:57.1152.81s
6th146Ben REEDER 411189Bellingham, WA2:59.5365.23s
7th385Steven LAUDERBACK 576774Port Angeles, WA3:01.3677.06s
8th364Ian ROBINSON 403742Auburn, WAFull Speed Racing3:02.8988.59s
9th370Walter SORENSON 530099Eugene, ORoutsiderbike.com go to site / team scraper3:03.6899.38s
10th137Halvor NORRIS 401889Spokane, WAMojo Cartel3:05.541011.24s
11th144Fionn CORCORAN-TADD 411137Portland, ORAEEC3:05.621111.32s
12th389Max FIEREK 426160Duluth, MNFox / WWU DH Team / Yeti3:12.251217.95s
13th401Ross MCDONALD Albequerque, NM3:13.071318.77s
14th490Jake WADE 473778Manassas, VAA-1 Cycling3:25.431431.13s
15th491Hugh MULGREW 504111Rural Retreat, VAA-1 Cycling3:32.921538.62s
16th482Ryan WESTERMANN 10065444668Seattle, WADSENDIT3:55.43161:01.13

Cat 1: 30-39 men  Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st147Don BROCKETT 554106North Bend, WABDL2:47.261-
2nd194Spencer BALDWIN 476500Bellingham, WA2:50.6423.38s
3rd154Rye LIVINGSTON 498560Portland, OR2:51.2834.02s
4th117David STEPHENS 4955758Livermore, CAmy buddys bike shop2:51.7744.51s
5th156Alex MATTHEW BC098081Delta, BCOTC Racing2:53.0555.79s
6th372Michael KLENZ 410331Carlton, OR2:55.0667.80s
7th377Bryson OTTO 530077Post Falls, ID2:57.1079.84s
8th255Paul PANKOW 477944El Cajon, CA3:02.32815.06s
9th353Kent MYERS 260618Austin, TXCycle Progression3:04.47917.21s
10th155Carlisle DANIEL 467954Portland, ORgravity / GT Bikes / Western Bike Works3:04.921017.66s
11th158Nick LERMA 530102Portland, ORCytclepath PDX3:05.381118.12s
12th153Ben ATON 471896Portland, ORCyclepath PDX3:05.981218.72s
13th382Jason BRILL 558985Vineyard, UTE-Long3:08.621321.36s
14th398Sean STEWART 10055071429Vancouver, WAEks Brand Goggles3:09.331422.07s
15th157Joel MATTECHECK Portland, ORCyclepath3:09.381522.12s
16th189Jesse MURDOCK 483314Vancouver, WAWest Coast Racing3:13.171625.91s
17th362James GARDNER 524648Port Angeles, WA3:14.291727.03s
18th305Andrew FARRELL 10059944869Park City, UT3:18.851831.59s
19th44Malcolm SOELBERG 546795Valleyford, WAThe Bike Hub3:23.931936.67s
20th335Paul SCHMIERER 452678Poulsbo, WAMore Cowbell!3:24.542037.28s
332Charlie DOHERTY 191732Seattle, WADNF

Cat 1: 40+ men  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st243Chris CANFIELD 10087832975Layton, UTATLAS / Canfield Brothers / Maxxis / Seven2:48.731-
2nd200Scott KEMP 191554Shoreline, WA2:53.0824.35s
3rd440Andy CROCKER 80157Gresham, OR10% / Commencal3:05.87317.14s
4th202Matthew MACARTNEY 253249Fall City, WAEpic Racing3:06.41417.68s
5th346Jeff REES 93452Spokane Valley, WAWest Coast Racing3:07.25518.52s
6th381Jason MOON 230746Kelso, WA3:07.53618.80s
7th330Ryan STERN 111443Chattaroy, WADeity / Leatt / O'Neal / The Bike Hub3:07.90719.17s
8th221Ralph HAVENS 15456Issaquah, WAKnolly Bikes3:16.01827.28s
9th281Brad DELZER 137087Gresham, ORTodd Olson(the govenor)3:17.00928.27s
10th165Davey SIMON 60479Novato, CASweetlines3:18.241029.51s
209Christiaan BOURDREZ 184070Seattle, WAridebicycles.com go to siteDNS
195Rich DENSMORE 198986Spokane, WAWest Coast RacingDNS

Cat 2: 0-14 boys  Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st272Jon MOZELL BC40538North Vancouver, BCDunbar Cycles2:59.861-
2nd302Etan BRAVARD 572496Bend, ORCyclepath PDX3:05.0725.21s
3rd271Denton JOHNSON Snohomish, WAtim's bike shop Everett3:12.77312.91s
4th230Taylor DUNN 527185Ellensburg, WAEVO. Full speed racing / Fluidride3:14.10414.24s
5th283Ryley LYNN Spokane Valley, WABike Hub3:16.23516.37s
6th282Braden DELZER 403733Gresham, ORGiant / LOD / Maxxis / Renthal3:19.11619.25s
7th309Kyle STROM 430015Whitefish, MTDialed MTB / Espresso Chalet Ind3:22.42722.56s
8th436Zachary SMITH (west) 458219Portland, OR3:22.77822.91s
9th450Bryce HENRIKSON 575257Fircrest, WA3:26.11926.25s
10th134Sam BEATTY BC40789North Vancouver, BC3:34.971035.11s
11th284Ethan EDWARDS 555509Dalton Gardens, ID3:35.781135.92s
12th275Wyatt MCKENZIE (cat2) 472971Clackamas, ORGravity Cartel / TLD3:35.891236.03s
13th231Wyatt PARKER Ellensburg, WA3:38.861339.00s
14th274Max MCKENZIE 472974Clackamas, ORGravity Cartel / TLD3:40.641440.78s
15th196Ivan JONES Sandpoint, ID3:46.501546.64s
16th172Gus RODRIGUEZ Bellingham, WAFanatik Bike Co.3:47.171647.31s
17th456Theo HUGGINS Bellevue, WAALKI, Rubicon3:51.931752.07s
18th288Camron RATKOVIAK Vancouver, WASingle Track Minds / Sp / Transition Bikes3:58.541858.68s
19th421Noah GREEN Vancouver, WAMt. Groms / Single Track Minds4:11.23191:11.37
20th317Wyatt DIXON Bainbridge Islan, WAMom and Dad5:14.90202:15.04

Cat 2: 15-18 boys  Finish spread

42 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st444Talon NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society2:55.281-
2nd192Henri VERGARA-GRINDELL 556231Hillsboro, OR2:56.5121.23s
3rd220Brenden LEON 572683Eastvale, CAJoystick co / MTB FLOW / Peatys2:57.7532.47s
4th136Buddy SCHREDER Redding, CA3:01.3446.06s
5th376Connor NETTLETON 10077016061Comox, BCGravity MTB3:01.3756.09s
6th240David KARASEK 55138Redmond, WARenthal3:01.9866.70s
7th239Jake WEBBER 556022Bainbridge Island, WACommencal / Deity / one ball3:02.0076.72s
8th135Cole STINSON 10076793971Black Creek, BCGravity MTB / Mountain City Cycles3:03.0087.72s
9th375Calum BARR 10081253244Courtenay, BCGravity MTB / Mountain City Cycl3:03.7598.47s
10th218Hadrien LACKNER 550283Point Arena, CA100% / Bell Helmets / Commencal3:04.17108.89s
11th62Lantz HARRINGTON 574982Steamboat Springs, CO3:04.78119.50s
12th160Riley LATHROP 574788Bothell, WA3:05.14129.86s
13th217Dylan SCHWENK Anacortes, WA3:06.281311.00s
14th248Zachary ATKINS Yakima, WA3:07.581412.30s
15th223Ryan MCNULTY 576752Bend, ORCascade Armory / Riot Freeride3:07.821512.54s
16th296Alden PATE 575784Snohomish, WAB-line racing3:08.161612.88s
17th409Jackson KELDERMAN 530002Issaquah, WA3:08.941713.66s
18th229Nicholas QUEVEDO 575614Riverside, CAMTB FLOW3:09.751814.47s
19th286Joshua LAUPMANIS Snoqualmie, WAMt. Si Racing3:11.631916.35s
20th238Harley DACHS Port Angeles, WA3:12.182016.90s
21st416Alex ROBERTS 558057Duvall, WAB-line racing3:12.382117.10s
22nd280John PRAY Lake Stevens, WADad3:12.692217.41s
23rd313Gavin CARR 573927Tacoma, WA3:13.502318.22s
24th178Johnny POWNALL North Bend, WAMom and Dad / Mt. Si Racing3:14.462419.18s
25th246Austin WALLER 526976Mill Creek, WATim's Bike Shop3:15.362520.08s
26th273Cody MATZ Chehalis, WAB-line racing3:15.772620.49s
27th413Dylan BUE Bellevue, WA3:16.932721.65s
28th210Austin CANTWELL 401200Boise, ID3:17.962822.68s
29th161Tallon PERCY 575711Bothell, WA3:20.742925.46s
30th414Connor TAPLIN 558092Duvall, WAB line racing3:23.083027.80s
31st351Colby GROVES 556235Port Angeles, WABike Garage / Groves Crane Co3:24.103128.82s
32nd162Gage MCINTYRE 572413Bothell, WA3:25.293230.01s
33rd168Emerson BUSSE 555857East Wenatchee, WA3:25.773330.49s
34th407Henry MANZA Port Townsend, WA3:26.453431.17s
35th308Andre STROM 316444Whitefish, MTDialed MTB / Espresso Chalet Ind3:26.903531.62s
36th453Olen JOHNSON 572975Leavenworth, WAparents3:28.663633.38s
37th295Max NARUSZEWICZ Monroe, WAB-line racing3:29.243733.96s
38th277Terjai DECKER Whitefish, MT3:36.313841.03s
39th359Connor HUNNEL Spokane Valley, WABike Hub / Magura / Radro Brewing3:37.763942.48s
40th314Gabriel YOUNG Tacoma, WA3:43.254047.97s
355Logan FRITZ 572542Fall City, WANW BicycleDNF
555Oscar RUIZ Port Angeles, WAOlympic Dirt SocietyDNS

Cat 2: 19-29 men  Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st207Carter KRASNY 10064072928Whistler, BCBlu / Norco / Smith2:48.841-
2nd232Jacob CARBAJEL 577166Columbia Falls, MT3:02.03213.19s
3rd423Kyle PLANTE Seatac, WAGHY3:02.54313.70s
4th457Joe SKERBECK Port Angeles, WAJoe circuit racing3:03.19414.35s
5th354Drew STUESSE Bellingham, WASweetlines3:04.68515.84s
6th404Christian MYERS 570333Snoqualmie, WAKnolly Bikes3:06.58617.74s
7th406Logan FEENEY Seattle, WA3:07.29718.45s
8th452Hudson SOELTER Port Angeles, WASimon Patamia3:08.18819.34s
9th363Cullen PAILLE Seattle, WAJRA bike shop3:08.41919.57s
10th237Zach FRASER Port Angeles, WAStrait off the couch racing3:08.881020.04s
11th152Nicholas BARREAU bbc40683Squamish, BCOTC Racing3:09.441120.60s
12th415Dillon SMITH Port Townsend, WAOlympic Dirt Society3:12.441223.60s
13th327Sanders BROADLAND Olympia, WASkank Bate Racing3:13.501324.66s
14th300Eric AUCHMAN Lacey, WASkank Bate Racing3:15.221426.38s
15th493Austin OLANNA WA3:15.231526.39s
16th408Craig FRAZEE 577131Renton, WA3:15.411626.57s
17th315Coleton BAILEY 571775Hillsboro, OR3:15.451726.61s
18th164Nicholas FIX 577293Lambertville, MIMorpheus3:15.521826.68s
19th435Curran COLLINS Olympia, WA3:17.261928.42s
20th451Will DENNY Bothell, WAStevens Pass Mountain Bikers3:20.322031.48s
21st459Jadon ANDERSON Shelton, WA3:20.742131.90s
22nd320Jeffrey CATTON 555639Bellingham, WA3:20.832231.99s
23rd319Cole GOODNIGHT Edmonds, WA3:25.572336.73s
24th303Scott SCAMEHORN Bellingham, WA3:29.732440.89s
25th432Josh MCELRATH 577289Port Townsend, WA3:32.132543.29s
26th412Kagen LUEDEMANN Seattle, WA3:38.652649.81s
27th187Nate SMITH (cat2) Spokane, WAWest Coast Racing3:49.56271:00.72
428Tanner DEMARA 566746Steamboat Springs, COSmithDNF
323Tyrus BECKETT 574429Port Angeles, WADNS

Cat 2: 30-39 men  Finish spread

33 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st170Josh CARRUTHERS 576448Seattle, WA2:54.801-
2nd292Daniel PHIPPS Whistler, BCbucha brew2:58.8024.00s
3rd293Wallace BARR Whistler, BC3:02.0837.28s
4th294Dominic BEER Whistler, BCCycledog3:05.63410.83s
5th390Nathan CONTENTE 452515Bellevue, WA3:07.33512.53s
6th169Mike LAWLESS Mukilteo, WAFSA3:07.74612.94s
7th393Scott ECKERT Port Orchard, WANWT3K3:08.75713.95s
8th425Erin MANTHEY Olympia, WA3:10.61815.81s
9th411James KAUFFMAN Port Angeles, WAWifey3:10.66915.86s
10th259Zach WIST Lake Stevens, WACoffee3:10.671015.87s
11th285Shane MCKENZIE Clackamas, ORGravity Cartel / TLD3:10.681115.88s
12th247Nick FELURE Shoreline, WAGHY3:13.431218.63s
13th163Mike HAUGLAND Ventura, CA3:19.051324.25s
14th186Brian WILSON (u40W) Spokane, WAWest Coast Racing3:20.331425.53s
15th361Sean HARP Big Lake, WA3:21.731526.93s
16th584Bryan CAMPBELL Port Angeles, WACasey and Scott3:21.761626.96s
17th391Kyle MORDEN 499906Seattle, WAPeabody Bandits3:22.841728.04s
18th399Brandon SISINO 227437Seattle, WA3:23.111828.31s
19th400Justin RUTH 577374Snohomish, WAFly3:24.541929.74s
20th287Andrew RATKOVIAK Vancouver, WASingle Track Minds / Transition bik3:25.802031.00s
21st366Heath BIGMAN San Diego, CA3:28.002133.20s
22nd174Nate WALKER Port Townsend, WAOlympic Dirt Society3:28.052233.25s
23rd278Kale DECKER Whitefish, MT3:28.822334.02s
24th257Todd HUHMAN Bothell, WA3:29.872435.07s
25th228Garret ALLISON Columbia Falls, MT3:31.472536.67s
26th290Jesse STARR Seattle, WARad Racing3:33.202638.40s
27th334Teddy ROBBINS Welches, ORtimberline ridge3:33.332738.53s
28th307Dalton WEBB Port Ludlow, WA3:33.742838.94s
29th312Leland GIBSON Port Townsend, WA3:35.982941.18s
30th433Marc MATTECHECK 573685Arlington, WACyclepath3:40.733045.93s
31st254Pete SEXTON Port Townsend, WABroken Spoke Racing3:43.693148.89s
32nd410Thomas COLE Paulsbo, WA3:54.113259.31s
291Liam MARSHALL Whistler, BCCycledogDNS

Cat 2: 40-49 men  Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st397Shawn ANDERSON Seattle, WAButter suspension / Dirt Church3:04.581-
2nd396Clint TOSOFF Chilliwack, BC3:07.4622.88s
3rd133Graham BEATTY BC40788North Vancouver, BC3:13.2538.67s
4th262Cameron PIERCY Snohomish, WATim's Bike Shop3:15.68411.10s
5th369James ALTON Port Angeles, WAOlympic Dirt Society3:16.75512.17s
6th279Kerry PRAY Lake Stevens, WA3:17.66613.08s
7th159Fraser BRITTAN Squamish, BC3:20.21715.63s
8th260George PECK Everett, WABicycle center3:20.72816.14s
9th422A.J. JOHNSON (u50) Renton, WAG.H.Y. Bikes / GHY3:21.24916.66s
10th276Ron RIGGS 555873Port Angeles, WA3:21.261016.68s
11th171Cisco RODRIGUEZ Bellingham, WAFanatik Bike Co.3:25.501120.92s
12th268Brian STILL Edmonds, WAOlympic Dirt Society3:25.921221.34s
13th311Andrew CAINE 523563Portland, OR3:27.401322.82s
14th234Todd ERICKSON 528106Hayden, IDTwo Wheeler Dealer3:27.711423.13s
15th331Ray DOTTERER Seattle, WAGrandmas Spaghetti3:30.121525.54s
16th322Ronnie CALLAU Everett, WAAlpinestar / Spank / TruckerCo3:31.181626.60s
17th253Patrick ANDERSON North Bend, WAGHY3:33.781729.20s
18th405Derek MYERS (WA) 561927Snoqualmie, WAKnolly Bikes3:34.001829.42s
19th270Charlie SHIVEL Amboy, WAGravity Cartel3:34.401929.82s
20th337Clarke SCRUGGS Silverton, ORFalline3:39.562034.98s
21st426Brett ANGEL Sammamish, WA3:40.822136.24s
22nd185Anthony MYERS Vancouver, WAWest Coast Racing3:40.992236.41s
151Dante RUIZ Port Angeles, WAOlympic Dirt SocietyDNS

Cat 2: 50+ men  Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st350Tim ROBBINS Welches, OR3:11.601-
2nd225Kirk LINDER 558257Bend, ORKool-Stop3:20.3928.79s
3rd269David OVERMAN Vancouver, WA3:20.5038.90s
4th102Will STEVENSON (cat2) Port Angeles, WABike Garag / Olympic Dirt Society3:23.16411.56s
5th301Preston PETERSON Kirkland, WAWoodinville Bikes3:27.23515.63s
6th242Jim MCCRACKEN 576512Snoqualmie, WAGHY3:33.56621.96s
7th190Doug PARK Cda, IDWest Coast Racing3:34.77723.17s
8th166Marc GAROUTTE 418149Auburn, WAEpic Racing3:35.55823.95s
9th181Ian RUDD 10058370843North Vancouver, BC3:36.41924.81s
10th321David THOMS Issaquah, WA3:36.831025.23s
11th188Mitch SCHMIDT Portland, ORWest Coast Racing3:42.641131.04s
12th191Gerardo VERGARA-MONROY 556230Hillsboro, OR3:47.591235.99s
13th203James HELBLING Midvale, UTRev grip / Trucker copossee DVO3:52.291340.69s
14th206Jason GIBB 288609Redmond, WAGHY Bikes Racing GibbNation4:12.23141:00.63
245Ed REILLY Gresham, ORWest Coast RacingDNS
175Jim DENISON Seattle, WADNS

Cat 3: 0-10 boys  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st213Travis MALISKA 550999Tehachapi, CAFox / KendaMTB / Kinneycamp3:36.941-
2nd310Cole GURNEY Vancouver, WAWest Coast Racing3:49.37212.43s
3rd325Elliott KLEIN 554673Redmond, WASweetlines Gravity Team4:04.24327.30s
4th387Bryce DUNN Ellensberg, WA5:09.0541:32.11
5th388Crosby ZIMMERMAN Maple Valley, WADem / O'Neal / Smith5:10.0151:33.07
6th204Ian DOLMSETH 576544Bellevue, WAEleme / Norco / Sweetlines Gravity5:33.9361:56.99
395Reed O'CONNELL Seattle, WASweetlinesDNS

Cat 3: 11-14 boys  Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st339Joseph CLEMENS Port Angeles, WANWMTB Riders3:31.981-
2nd486Max GOSCINIAK University Place, WA3:35.8823.90s
3rd235Seth FULLER 562181Bonners Ferry, IDKool Stop. M D. cycles3:37.7235.74s
4th250Jude BENDER 553939Duvall, WAB-line racing3:39.1547.17s
5th371Tanner JACOBSON Port Angeles, WA3:39.8257.84s
6th472Cash COLEMAN Port Angeles, WAThe Wood Shed3:40.9568.97s
7th439Keegan CROCKER Gresham, OR3:43.64711.66s
8th347Finn THOMPSON Port Angeles, WAMom3:45.35813.37s
9th384Joseph RITCHIE 575782Port Angeles, WA3:47.10915.12s
10th143Lincoln BEAR Sequim, WA3:57.811025.83s
11th458Peter HELLER 555575Kirkland, WAEleme / Norco / Sweetlines Gravity4:01.491129.51s
12th179Wyatt ROGERS 574532Missoula, MT4:01.871229.89s
13th349Brandon HANENBERG 517962Maple Valley, WASweetlines Gravity Team4:02.721330.74s
14th182Quinn HEGGEN Missoula, MT4:08.591436.61s
15th471Rohan PATIL 576388Sammammish, WAElement / Norco / Sweetlines4:19.741547.76s
16th463Anthony BRIGANDI Port Angeles, WAPort Angeles power equipment4:27.181655.20s
17th473Kaisen OLKONEN 577029Bremerton, WAMom & Dad4:54.83171:22.85
470Koa KOSLOWSKY Sammammish, WADNS

Cat 3: 15-18 boys  Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st383Jobe ANDROCKITIS 554577Port Orchard, WAGT Coalition3:18.431-
2nd184Sean RANKIN Port Angeles, WA3:23.5325.10s
3rd431Troy SPURLOCK Newcastle, WA3:30.39311.96s
4th442Nico MACARTHUR Seattle, WA3:30.65412.22s
5th481Sage FONTECCHIO 577412Seattle, WA3:33.01514.58s
6th494Jayson HARPER 575273Sammammish, WA3:33.21614.78s
7th142Connor BEAR Sequim, WA3:34.40715.97s
8th480Watson BAISDEN Seattle, WA3:35.54817.11s
9th345Braxton KUHL Snoqualmie, WANorthwest Bicycle3:36.00917.57s
10th211Dylan CANTWELL 401212Boise, ID3:38.771020.34s
11th429Ben DILLERY 535873Friday Harbor, WAMeat Machine Cycles3:40.671122.24s
12th236Ethan WHITTAKER 574250Naples, ID3:45.041226.61s
13th468Nathaniel KEOGH Seattle, WA3:47.021328.59s
14th340Will ROENING Port Angeles, WANWMTB Riders3:47.291428.86s
15th341Noah BLAIR Victoria, BC3:56.691538.26s
16th492Oscar DEWITT 3:57.261638.83s
17th474Avery OLKONEN 564486Bremerton, WAGoPro / Magura / ODI4:01.171742.74s
18th249Anthony LEVENSON Duvall, WA4:17.951859.52s
477Branson DEUTSCHE Snoqualmie, WADNS
484Jonah NIEMANN Issaquah, WADNS
478Tobey RAGAIN Issaquah, WADNS

Cat 3: 19-39 men  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st424Justin ASH Portland, OR3:23.471-
2nd258Ethan MILLER Everett, WA3:24.0220.55s
3rd326Philip GILLES Port Angeles, WA3:29.7936.32s
4th462Justin POWER Friday Harbor, WAMeat Machine Cycles3:39.43415.96s
5th438Nathan DENTON Port Angeles, WA3:42.52519.05s
6th358Brandon GULLETT 485355Raleigh, NC3:42.84619.37s
7th367Zachery MORRIS Seattle, WAJRA bike shop3:43.52720.05s
8th380Chris PITCHER Brentwood Bay, BC3:43.63820.16s
9th485K.C. NASH WA3:51.11927.64s
10th476Marcus BROWN Lynnwood, WA3:52.061028.59s
11th466Jimmy SAGNIS Everett, WA3:53.651130.18s
12th443Donald RIGGS University Place, WA3:53.861230.39s

Cat 3: 40-59 men  Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st342Josh MONTROY Bellingham, WAGuerrilla Gravity3:35.431-
2nd329Jared SCOTT Port Angeles, WASound Bikes & Kayaks3:36.7421.31s
3rd141Travis BEAR Sequim, WA3:37.1231.69s
4th487Michael GOSCINIAK University Place, WA3:41.0445.61s
5th360William MOZELL North Vancouver, BC3:43.9658.53s
6th403Randy HENRIKSON Fircrest, WA3:58.40622.97s
7th417Erik ROBERTS 558056Duvall, WAB-line racing4:02.94727.51s
8th183Todd RANKIN Port Angeles, WA4:04.31828.88s
9th344J Paul MANSON Sechelt, BC4:04.75929.32s
10th465Adrian FRANKS Centralia, WACentralia cycle works4:09.981034.55s
11th180Brian ROGERS 574412Missoula, MT4:38.04111:02.61
265Todd PLUMMER (40+) 558013Welches, ORDNS
244Shannon MANGANO Port Angeles, WADNS
488Josh ELDRIDGE Poulsbo, WADNS
479Kerry RAGAIN Issaquah, WADNS

Cat 3: 60+ men  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st333Rick GALE Zigzag, OR4:00.891-
2nd357Curtis SHEPHERD 546975Kent, WAGHY4:10.0629.17s

 

 

Pro women  Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st22Kialani HINES 10062059469Auburn, WAMaxxis / Pivot / Shimano / Stans / TLD2:55.711-
2nd88Claire BUCHAR 10003378109Whistler, BCIntense / Kovarik Racing2:56.7521.04s
3rd59Caroline WASHAM 10016269308Mooresville, NCLiv Racing / RockShox / SRAM / TLD3:04.6638.95s
4th41Lucy SCHICK 10058844830Gibsons, BCElphi Cycle / Joystick / Kona3:06.32410.61s
5th94Jordan SCOTT 10060711371Las Vegas, NV6D Helmets / Hyper / Royal / Snafu3:09.77514.06s
6th111Autumn PARHAM 10086936535Edmonds, WAB-line racing3:11.55615.84s
7th45Jaime REES 10007938826Spokane Valley, WAWest Coast Racing3:11.66715.95s
8th91Sarah OLSEN 10080140976Portland, ORCyclepath PDX / DT Swiss / Maxxis3:16.16820.45s
9th92Kerstin HOLSTER 10060180295Portland, ORPivot / Stans3:17.45921.74s
10th47Kyleigh STEWART 10015304661Kamloops, BCCommencal Canada / Royal3:17.541021.83s
11th28Kera LINN 10089441357Bettendorf, IACanfield Brothers / Deity / Maxxis / Shred3:18.761123.05s
12th95Samantha SORIANO 10064371911Littleton, COCommencal USA / Deity / Industry 93:21.681225.97s
13th53Rachel PAGEAU 10008178595Chicoutimi, QCJulbo Eyewear / Pivot3:26.291330.58s
14th48Alexis FITE 10050203645S. Lake Tahoe, CABell Helmets / Deity / Seven3:26.931431.22s
15th60Heather MUNIVE 10061064918Alpine, CAGiant / LIV CYCLING3:27.891532.18s
16th27Ashley ST. PIERRE 10093429370Boise, IDDeity / missoula bike3:31.921636.21s
72Riley WEIDMAN 10015973961Reading, PAFast LineDNS
54Miranda MILLER 10005872726Squamish, BCKona FactoryDNS

Cat 1: 0-18 girls  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st149Bailey GOLDSTONE 10053812348Squamish, BCJuliana Bicycles / Sombrio3:11.381-
2nd215Dixie OWENS 478495Yucaipa, CAKenda Tires / Novatee / ODI / TLD3:12.1820.80s
3rd63Ella ERICKSON 528104Hayden, IDCommencal USA / CUSH CORE / Deity3:21.1739.79s
4th108Sydney HABERMAN 497899Redmond, WANorco / Sweetlines Jr. Racing3:27.18415.80s
5th131Taylor OSTGAARD 555793Selah, WAGravity Cartel / Race Face / Transition Bikes3:34.37522.99s
6th114Rebecca SASTEN 10089627374Duvall, WAB-line racing3:39.18627.80s
7th264Madison SKRYPNEK 10055624329Squamish, BCExtreme Speed Gravity Team3:42.72731.34s
96Aleda TORONITZ 10055352123Brentwood Bay, BCCowichan Cycles / Santa CruzDNF

Cat 1: 19-39 women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st150Connor Shae JAMES 529444Bellingham, WAKona / Liet Unlimited / Radical Roots MTB3:46.501-
2nd193Meghan DAHL 556575Bellingham, WA3:48.8322.33s
3rd379Rose OAKHILL 10060075114Squamish, BCFox Racing Shox / Oneup4:05.46318.96s

Cat 1: 40+ women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st222Annie CRAIG 526241Orting, WAKnolly Bikes4:01.711-
2nd201Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racing4:21.59219.88s
208Kat SWEET 120909Kenmore, WAClif / Element / Norco / SweetlinesDNS

Cat 2: 0-18 girls  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st402Julia LOFQVIST TRAUM Issaquah, WAEle / Norco / Sweetlines Jr. Racing3:36.821-
2nd252Jessi ANDERSON North Bend, WAGHY3:43.7526.93s
3rd298Aletha OSTGAARD 555794Selah, WAGravity Cartel / Race Face / Transition Bikes3:45.1138.29s
4th777Sierra SEMSAK 497663Issaquah, WASweetlines Jr. Racing3:50.58413.76s
5th216Anna BRINKERHOFF Bellingham, WALaugauf3:51.75514.93s
6th241Ryann MCCRACKEN 501924Snoqualmie, WAGHY3:53.32616.50s
7th328Brielle STERN Chattaroy, WAGravity syndicate / Indian Trail Physical Therapy3:59.95723.13s
115Nyla STEPHENS 466433North Bend, WAEle / Norco / Sweetlines Jr. RacingDNS

Cat 2: 19-39 women  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st267Anna SUROWIECKI Woodinville, WA3:25.741-
2nd356Kristen FARIS Pasco, WADVR / Maxxis3:44.30218.56s
3rd420Alison ANGIONE Sammamish, WAKnolly Bikes3:47.93322.19s
4th297Nicole WILKINSON 559813Bend, ORSagebrush cycles3:57.18431.44s
5th304Danielle SPADY Bellngham, WA3:57.73531.99s
6th430Leah SMYTH 524848Kenmore, WAMsFits3:58.87633.13s
7th394Alyssa ECKERT Port Orchard, WAMs. Fit MTB Brigade3:59.82734.08s
8th338Ashley PASCOE Tacoma, WAMs.Fit MTB Brigade4:06.91841.17s
9th418Galou MINISINI Burnaby, BC4:25.9891:00.24
10th138Jenna NORRIS 416511Spokane, WAMoJo Cyclery4:37.81101:12.07
11th205Holly HAGENSEN Duvall, WA4:41.69111:15.95
12th441Heidi SEEFELD 559420Portland, OR4:49.93121:24.19

Cat 2: 40+ women  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st336Erika SCHOLZ Silverton, ORFalline / Fly / Silver Falls Brewery3:50.251-
2nd318Dana WOLF Seattle, WA3:52.6522.40s
3rd251Susan WALSH Tacoma, WAEpic Racing3:57.1136.86s
4th177Kate TEGELER Lakewood, WA4:00.0749.82s
5th176Rachel DELATEUR Olympia, WA4:11.41521.16s
6th261Kindahl REED Snohomish, WATim's Bike Shop4:12.45622.20s

Cat 3: 0-10 girls  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st324Nory KLEIN 554672Redmond, WASpawn Cycles / Sweetlines Jr. Racing4:24.471-
489Sadie ELDRIDGE Poulsbo, WADNS

Cat 3: 11-18 girls  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st455Gracey HEMSTREET Sechelt, BC3:21.091-
2nd343Emma ARTZ Kirkland, WASweetlines Jr Race Team3:58.35237.26s
3rd233Mica ERICKSON 553260Hayden, IDTwo Wheeler Dealer4:03.88342.79s
4th378Matilda MELTON Bellingham, WASweetlines Jr. Racing4:09.53448.44s
5th461Jetta PORTER 502009Bothell, WASweetlines Jr. Racing4:19.04557.95s
6th392Caitlin EDISON 573124Bellevue, WASweetlines Jr. Racing4:29.8061:08.71
7th386Josephine AUBIN 577028Bainbridge Island, WASweetlines Jr. Racing4:30.1171:09.02
8th306Natalie SAYERS 559924Bend, OR4:38.7081:17.61
9th198Ashtyn LAMB Joseph, ORWCR5:07.9591:46.86
10th427Haylee ANGEL Sammamish, WA5:17.58101:56.49
11th464Natalie BRIGANDI Port Angeles, WA10:49.73117:28.64

Cat 3: 19-39 women  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st227Raelynn DARSOW Columbia Falls, MT4:32.071-
2nd289Chelsea HENIGES Seattle, WA4:38.0625.99s
3rd434Julianne MATTECHECK Arlington, WA4:45.17313.10s
4th467Ashley SAGNIS Everett, WA4:46.40414.33s
5th475Jayme DAILEY Lynnwood, WAB-line racing4:58.47526.40s
6th469Jenna WILLIAMS 562187Yelm, WATim's Bike Shop5:02.39630.32s
7th445Lauren ECKERT Silverdale, WA5:04.93732.86s
368Leslie MOSES Tacoma, WADNS

Cat 3: 40+ women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
1st348Shannon LELL Bellevue, WA4:17.671-
2nd167Shannon SUTHERLAND 457882Auburn, WAEpic Racing4:35.71218.04s
266Melissa PLUMMER Welches, ORRileyDNS
Chat with us