shopping_cart0Basketmenu

2019 NW Cup round 6 at Silver Mtn, Kellogg, ID

view_listResults (276)photo_libraryPhotos (842)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Support R&R through COVID-19

thumb_down

R&R is my entire income, and as you might have guessed, at the moment things are looking pretty bleak.

If you'd like to support R&R and help ensure that it'll still be around when this is all over, please make a donation. Any amount is appreciated!

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st87Chris KOVARIKphoto 10003840473Whistler, BCIntense / Kovarik Racing2:24.7832:19.601-
emoji_events2nd687Weston POTTERphoto 424874E. Wenatchee, WATransition Bikes2:20.1912:20.2020.60s
emoji_events3rd12Matt ORLANDOphoto_library 295526Gig Harbor, WATransition Bikes2:35.2762:27.4837.88s
 4th43Frankie CULHNOphoto 10092646704Kellog, IDAfton / Crank Brothers / Spacebrace2:35.2452:29.62410.02s
 5th665Kody CLARKEphoto 10062110700Duvall, WAAll Out Racing / Specialized2:37.0772:31.19511.59s
 6th31Josh GIBBphoto_library 10050430280Redmond, WAFSA / Norco2:26.0742:31.61612.01s
 7th147Don BROCKETTphoto 554106North Bend, WABDLDNF2:37.87718.27s
 8th4Rhys EWINGphoto 10060189288Eugene, ORCommencal / Deity / Sport Hill / team scraper2:24.4422:38.48818.88s
 9th154Rye LIVINGSTONphoto_library 498560Portland, OR2:45.7692:40.18920.58s
 10th365Jack HILLphoto 293720Eugene, ORlifecycle bikeshop / outsiderbikes.com go to site / team scraper2:42.2882:40.501020.90s
 11th364Ian ROBINSONphoto 403742Auburn, WAFull Speed Racing3:24.57122:48.761129.16s
 12th76Bryan CRUMphoto 114586Spokane, WA509 / FiveTen / Fox / Gravity Cartel / GT Bikes / WCR3:03.09112:55.681236.08s
 13th67Forrest TAYLORphoto 10092957104Kellogg, IDMoon Duster / The Bike Hub2:49.71102:58.001338.40s

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st106Ethan LIEBphoto_library 10050180104Bellevue, WADeity / DT Swiss / Fanatik Bike Co. / FiveTen / Fox / Leatt / Maxxis / Norco / Shimano / Smith3:40.8792:25.991-
emoji_events2nd107Spencer ERVINphoto_library 10090214731Bellevue, WAB-line racing / Royal2:30.1812:26.7320.74s
emoji_events3rd126Matt MANGANOphoto 10060224553Port Angeles, WAOlympic Dirt Society2:40.7052:35.0339.04s
 4th553Blake RAUSCHphoto 10094148079Ranier, WANEM LLC2:36.0022:39.80413.81s
 5th119Riley PLUMMERphoto_library 10084174863Welches, ORDaddy2:40.5842:40.66514.67s
 6th501Chayce WILLIAMSphoto_library 499032Auburn, WACenter Cycle2:47.3062:42.73616.74s
 7th70Michael BUCKLEYphoto 10078899982Snohomish, WAMom and Dad2:50.0272:50.14724.15s
 8th128John FRISCHKORNphoto 473555Sammamish, WACarhartt / Northwest Bike2:36.6432:50.72824.73s
 9th132Tyler BOMMARITOphoto 10084256204Renton, WAAll Out Racing3:01.8782:52.36926.37s
 62Lantz HARRINGTON 574982Steamboat Springs, CODadDNFDNS
 125Peyton PITTS 10093157669Bend, ORCommencal / Riot Freeride / space brace / SpyDNSDNS
 199Ezra NORTHERN Port Angeles, WADNSDNS

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st981Alex ANDERSON (pro)photo_library 321784Spokane, WABike Hub / Deity / Fox / O'Neal2:29.161-
emoji_events2nd904Max FORDphoto_library 549028Richland, WADeity / Loose Riders / Onyx Hubs2:35.3626.20s
emoji_events3rd775Spencer EWINGphoto_library Eugene, ORteam scraper2:38.1739.01s
 4th482Ryan WESTERMANNphoto 10065444668Seattle, WADSENDIT / Santa Cruz2:42.91413.75s
 5th224Miles LINDphoto Bend, ORProject Bike2:43.99514.83s
 6th877Nicholas FREEDMANphoto_library 295461Seattle, WAConstruction / Gimmy gimmy / Hardworker / Now / Unemployed2:47.22618.06s
 7th137Halvor NORRISphoto_library 401889Spokane, WAMojo Cartel2:49.75720.59s
 8th299Colton WIERSUMphoto_library 577232Anacortes, WA3:21.94852.78s

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st377Bryson OTTOphoto 530077Post Falls, ID2:40.741-
emoji_events2nd398Sean STEWARTphoto 10055071429Vancouver, WAEks Brand Goggles2:43.8523.11s
emoji_events3rd390Nate CONTENTEphoto_library 452515Bellevue, WADSENDIT2:46.6935.95s
 4th44Malcolm SOELBERGphoto_library 546795Valleyford, WAThe Bike Hub2:46.7846.04s
 5th362James GARDNERphoto 524648Port Angeles, WA2:54.86514.12s
 6th845Mike WIESERphoto 227734Kellogg, IDCanfield Brothers / Dirty Treads3:09.70628.96s
 7th391Kyle MORDENphoto_library 499906Seattle, WAPeabody Bandits3:32.45751.71s

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st330Ryan STERNphoto 111443Chattaroy, WADeity / Gravity syndicate / Leatt / O'Neal / The Bike Hub2:49.981-
emoji_events2nd949Gene HAMILTON 14808Moab, UTBetter-ride.net go to site2:51.5121.53s
emoji_events3rd956Kalan BUNCHphoto Bozeman, MTFuel Clothing2:51.8231.84s
 4th281Brad DELZERphoto 137087Gresham, ORTodd Olson(the govenor)2:52.3242.34s
 5th221Ralph HAVENSphoto 15456​Issaquah, WAKnolly Bikes2:55.7755.79s
 6th202Matthew MACARTNEY 253249Fall City, WAEpic Racing2:59.7369.75s
 7th195Rich DENSMOREphoto 198986Spokane, WAWest Coast Racing3:02.54712.56s
 8th999Erik GRAYphoto 530213Yakima, WADVR3:08.06818.08s
 9th165Davey SIMONphoto 60479Novato, CASweetlines3:21.00931.02s

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st230Taylor DUNNphoto_library 527185Ellensburg, WAEVO. Full speed racing / Fluidride2:39.881-
emoji_events2nd302Etan BRAVARDphoto_library 572496Bend, ORCUSH CORE / Cyclepath PDX2:41.3621.48s
emoji_events3rd569Jackson WICKLUNDphoto_library 572833Bainbridge Island, WASchwalbe Tires 100%2:42.1432.26s
 4th282Braden DELZERphoto_library 403733Gresham, ORGiant / LOD / Maxxis / Renthal2:45.3745.49s
 5th968Bodie MASONphoto_library Big Fork, MTDad2:48.5258.64s
 6th527Jagger BUCYphoto_library 530092Snoqualmie, WANorthwest Bicycle2:57.53617.65s
 7th986Anders SOYLANDphoto_library Columbia Falls, MTcornice clothing / Overthemountain bike shop2:59.66719.78s
 8th535Eliot BRAVARDphoto_library 572497Bend, ORCUSH CORE / Cyclepath PDX2:59.99820.11s
 9th284Ethan EDWARDSphoto_library 555509Dalton Gardens, ID3:01.13921.25s
 10th196Ivan JONESphoto_library Sandpoint, IDBonner County Bikes / Dialed MTB / Privateer3:02.571022.69s
 11th309Kyle STROMphoto_library 430015Whitefish, MTDialed MTB / Espresso Chalet Index WA3:03.461123.58s
 12th235Seth FULLERphoto 562181Bonners Ferry, IDMagura / Royal RacingKool-Stop3:06.271226.39s
 13th516Gavin STANTONphoto_library 471850Troutdale, ORFiveTen / Hope / Profile racing / TLD3:08.171328.29s
 14th283Ryley LYNNphoto_library Spokane Valley, WABike Hub3:12.561432.68s
 15th288Camron RATKOVIAKphoto_library Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank / Transition Bikes3:15.911536.03s
 16th974Vance LAZARUSphoto_library Cda, IDMountain cafe3:16.621636.74s
 17th967Conner ARENDTphoto_library Whitefish, MT3:23.721743.84s
 18th317Wyatt DIXONphoto_library Bainbridge Island, WAMom and Dad3:31.941852.06s
 19th976Wyatt AKEYphoto_library Whitefish, MT3:38.001958.12s
 20th595George STOTTphoto_library Moscow, ID4:02.77201:22.89
 21st275Wyatt MCKENZIEphoto_library 472971​Clackamas, ORFive-Ten shoes / Gravity Cartel / Stikrd / TLD / X-Fusion5:43.80213:03.92

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

36 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st217Dylan SCHWENKphoto_library Anacortes, WA2:30.561-
emoji_events2nd447William LANDREYphoto_library Maple Valley, WA2:31.0820.52s
emoji_events3rd192Henri VERGARA-GRINDELLphoto 556231Hillsboro, OR2:31.3330.77s
 4th600Tobin WALKERphoto_library 558680Leavenworth, WAArlberg Sports / Bell Helmets / Giro Apparel / Santa Cruz2:31.5440.98s
 5th239Jake WEBBERphoto_library 556022Bainbridge Island, WACommencal / Deity / one ball2:32.6052.04s
 6th695Mason SMITH (u18)photo_library 564152Lake Oswego, OR2:33.7363.17s
 7th444Talon NORTHERNphoto_library Port Angeles, WAOlympic Dirt Society2:33.9673.40s
 8th453Olen JOHNSONphoto_library 572975Leavenworth, WAparents2:37.4286.86s
 9th817Jacob JOHNSONphoto_library Boise, ID2:38.0697.50s
 10th416Alex ROBERTSphoto_library 558057Duvall, WAB-line racing2:43.031012.47s
 11th972Cason LAMphoto_library Spokane, WABike Hub2:43.601113.04s
 12th168Emerson BUSSEphoto_library 555857East Wenatchee, WA100% / Afton / Magura / Ogio2:43.701213.14s
 13th248Zachary ATKINSphoto_library Yakima, WAAtkins Landscaping2:44.611314.05s
 14th620Kidder MCRAYphoto_library Duvall, WAB-line racing2:45.691415.13s
 15th987Tyler ELLSphoto_library Whitefish, MTGN cycle and ski2:46.211515.65s
 16th629Zaine DARRINGTONphoto_library Spokane, WAThe Bike Hub2:46.881616.32s
 17th505Aaron MCCURDYphoto_library Auburn, WA2:47.521716.96s
 18th280Johnny PRAYphoto_library Lake Stevens, WADad2:48.411817.85s
 19th975Keller MITCHELLphoto_library Kalispell, MT2:49.461918.90s
 20th608Cam GIBBphoto_library Redmond, WAGHY Bikes Racing Gibb Nation2:53.222022.66s
 21st414Connor TAPLINphoto_library 558092Duvall, WAB line racing2:53.552122.99s
 22nd308Andre STROMphoto_library 316444Whitefish, MTDialed MTB / Espresso Chalet Index WA2:54.392223.83s
 23rd982Teagan HAUGENphoto_library Libby, MT2:55.492324.93s
 24th359Connor HUNNELLphoto_library WA2:59.072428.51s
 25th210Austin CANTWELLphoto_library 401200Boise, IDMagura / Ride88 / Vinyl Graphics Company3:05.802535.24s
 26th905Dane LYONSMITHphoto_library Boise, ID3:06.442635.88s
 27th449Max HALEphoto_library Bainbridge, WA3:08.102737.54s
 28th286Joshua LAUPMANISphoto_library Snoqualmie, WAMt. Si Racing3:08.422837.86s
 29th884Jakob FREUDENBERGphoto_library Snoqualmie, WABroadmark / Mt. Si Racing3:08.502937.94s
 30th614Hunter YETMANphoto_library WA3:14.753044.19s
 31st236Ethan WHITTAKERphoto_library 574250Naples, IDThe Shed / Vertical Earth Bike Shop3:17.663147.10s
 32nd984Sam DEVITTphoto_library Calumbia Falls, MT3:27.883257.32s
 33rd277Terjai DECKERphoto_library Whitefish, MT6:28.85333:58.29
 985Conner CRANE Columbia Falls, MTGlacier cycleryDNF
 178Johnny POWNALLphoto_library North Bend, WAMom and Dad / Mt. Si RacingDNF
 355Logan FRITZ 572542Fall City, WANW BicycleDNS

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st971Garrett MADARASphoto_library Portland, ORCyclepath2:22.771-
emoji_events2nd946Morgan WINCHESTERphoto_library Kellogg, IDCDA Bike Co / Deity / Silver MT2:38.51215.74s
emoji_events3rd921Jacob DOWNEYphoto_library Torrance, CA2:39.45316.68s
 4th990Tallon VOSSphoto_library Missoula, MTMissoula bike shop2:39.99417.22s
 5th978Geddy PRATTphoto_library South Hill, WA2:45.45522.68s
 6th363Cullen PAILLEphoto_library Seattle, WAJRA bike shop2:45.63622.86s
 7th315Coleton BAILEYphoto_library 571775Hillsboro, ORGood Sense Coffee2:47.54724.77s
 8th979Chase PEARTphoto_library Edgewood, WA2:48.42825.65s
 9th320Jeffrey CATTONphoto_library 555639​Bellingham, WA2:51.86929.09s
 10th965Jacob THOMASphoto_library Pocatello, IDKore North Deity3:00.431037.66s
 11th782D.J. HENDRICKSphoto_library Meridian, IDDeity / Intense / Kore North Bikes3:13.181150.41s
 12th691Jason BUCHANANphoto_library Vancouver, WASkybird Creations3:27.75121:04.98
 977Nick LAVELLEphoto_library Edgewood, WADNF

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st962Casey BOTTSphoto_library Ashland, OR2:40.481-
emoji_events2nd991Ryan MCCANNphoto_library Spokane, WA2:40.5120.03s
emoji_events3rd584Bryan CAMPBELLphoto_library Port Angeles, WACasey and Scott / Olympic Dirt Society2:53.06312.58s
 4th228Garret ALLISONphoto_library Columbia Falls, MT2:54.78414.30s
 5th247Nick FELUREphoto_library Shoreline, WAGHY2:59.12518.64s
 6th334Teddy ROBBINSphoto_library Welches, ORtimberline ridge2:59.26618.78s
 7th186Brian WILSON (u40W)photo_library Spokane, WAWest Coast Racing3:04.61724.13s
 8th511Jared FARISphoto_library Pasco, WAFastrack Racing3:05.75825.27s
 9th287Andrew RATKOVIAKphoto_library Washougal, WASingle Track Minds / Spank / Transition IXS3:16.32935.84s
 10th278Kale DECKERphoto_library Whitefish, MT3:22.451041.97s
 11th980Lance COGLEYphoto_library Spokane, WAWest Coast Racing3:41.43111:00.95
 12th285Shane MCKENZIEphoto_library Clackamas, ORFive-Ten shoes / Gravity Cartel / Stikrd / TLD / X-Fusion6:14.32123:33.84

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st396Clint TOSOFFphoto_library Chilliwack, BC2:42.621-
emoji_events2nd397Shawn ANDERSONphoto_library Seattle, WABalance Lifestyle Co / Butter suspension / Dirt Church2:47.4524.83s
emoji_events3rd276Ron RIGGSphoto_library 555873Port Angeles, WA2:53.72311.10s
 4th279Kerry PRAYphoto_library Lake Stevens, WAButter suspension2:54.88412.26s
 5th253Patrick ANDERSONphoto_library North Bend, WAGHY3:03.71521.09s
 6th311Andrew CAINEphoto_library 523563Portland, OR3:05.17622.55s
 7th268Brian STILLphoto_library Edmonds, WAOlympic Dirt Society3:09.34726.72s
 8th644Jeff JORDANphoto_library 509267Chattaroy, WAKnolly Bikes3:10.33827.71s
 9th234Todd ERICKSONphoto_library 528106Hayden, IDTwo Wheeler Dealer3:13.21930.59s
 10th337Clarke SCRUGGSphoto_library Silverton, ORFalline4:11.06101:28.44

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st206Jason GIBBphoto 288609Redmond, WADVO Suspension / Fly / GHY / Gibb Nation / Magura2:46.531-
emoji_events2nd225Kirk LINDERphoto_library 558257Bend, ORKool-Stop2:50.3323.80s
emoji_events3rd350Tim ROBBINSphoto_library Welches, OR2:57.83311.30s
 4th622Michael ORRphoto_library 546570Duvall, WAB-line racing3:03.97417.44s
 5th181Ian RUDDphoto_library 10058370843North Vancouver, BC3:14.46527.93s
 6th191Gerardo VERGARA-MONROYphoto_library 556230Hillsboro, OR3:24.63638.10s
 7th868Jason WEBBERphoto 10051492634N. Vancouver, BC3:25.46738.93s
 8th166Marc GAROUTTEphoto_library 418149Auburn, WAEpic Racing3:33.12846.59s
 9th190Doug PARKphoto_library Cda, IDWest Coast Racing3:34.84948.31s
 10th188Mitch SCHMIDTphoto_library Portland, ORWest Coast Racing3:39.441052.91s

Cat 3: 0-10 boys  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st325Elliott KLEINphoto_library 554673Redmond, WALil Shredder Bikes / Sweetlines Gravity Team2:59.851-
emoji_events2nd598Christopher SIMEURphoto 578336Bellingham, WASpokes and ropes / Sticks3:02.9523.10s
emoji_events3rd387Bryce DUNNphoto_library Ellensberg, WAMom3:06.0336.18s
 4th388Crosby ZIMMERMANphoto_library Maple Valley, WACommencal USA / Demon Dirt / O'Neal / Smith3:15.79415.94s
 5th619Brody BIELASphoto_library Vancouver, WA3:23.20523.35s
 6th650Grahame SHEPHERDphoto_library Bellingham, WADad and Mom3:25.03625.18s
 7th556Reece HORTONphoto 577047Snohomish, WACliff Bars / Element / Norco / Sweetlines Gravity3:25.64725.79s
 8th596Lyall STOTTphoto_library Moscow, ID3:46.20846.35s
 9th882Brody HORTONphoto Snohomish, WAMom and Dad4:30.5191:30.66
 10th566Griffin SHEPHERDphoto_library Bellingham, WADad and Mom4:52.39101:52.54
 11th892Levi MELTONphoto_library Bellingham, WA5:07.79112:07.94
 12th940Gunnar SHEPHERDphoto_library Bellingham, WA6:02.18123:02.33
 669Miles BARTHOLOMEW Poulsbo, WAMomDNS

Cat 3: 11-14 boys  dialpad Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st586Kepler DE LANOYphoto_library Bainbridge, WA2:41.191-
emoji_events2nd609Owen DIXONphoto_library Bainbridge Island, WADad and Mom2:42.4321.24s
emoji_events3rd179Wyatt ROGERS 574532Missoula, MT2:43.3332.14s
 4th575Saul CARTERphoto Chimacum, WA2:45.7944.60s
 5th992Max DURANDphoto Bellingham, WANDUB-tuck-ya-in2:49.8558.66s
 6th384Joseph RITCHIEphoto 575782Port Angeles, WA2:50.9269.73s
 7th649Colin KOEBERLEphoto_library 579494Kirkland, WAGerks cycle / MT / NW Components / Si MTB2:52.11710.92s
 8th472Cash COLEMANphoto 578521Port Angeles, WAThe Wood Shed2:54.70813.51s
 9th952Zach MITCHELLphoto Bozeman, MTK&S Racing2:57.94916.75s
 10th250Jude BENDERphoto 553939Duvall, WAB-line racing2:58.311017.12s
 11th559Anthony JONES (u14)photo_library Port Angeles, WA2:59.091117.90s
 12th274Max MCKENZIEphoto_library 472974​Clackamas, ORCyclepath / FiveTen / Gravity Cartel / TLD2:59.761218.57s
 13th960Jonas JOHNSONphoto_library Leavenworth, WACWOFS / tumwater Bakery2:59.871318.68s
 14th421Noah GREENphoto_library Vancouver, WAiXS / Mt. Groms / Single Track Minds / Spank3:00.331419.14s
 15th973Oliver HUBLERphoto_library Hood River, ORLeatt / Mom & Dad / School of Send3:01.561520.37s
 16th143Lincoln BEAR Sequim, WA3:06.581625.39s
 17th458Peter HELLERphoto_library 555575Kirkland, WAcliff / Element / Norco / Sweetlines Gravity3:08.441727.25s
 18th989Matt MEADOWSphoto Spokane, WADad3:10.211829.02s
 19th182Quinn HEGGENphoto 583801Missoula, MT3:17.011935.82s
 20th538Carter CRUMphoto_library 546600Spokane, WA509 / FiveTen / Fox / Gravity Cartel / WCR3:26.802045.61s
 21st473Kaisen OLKONENphoto_library 577029Bremerton, WAMom & Dad4:02.51211:21.32

Cat 3: 15-18 boys  dialpad Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st494Jayson HARPERphoto_library 575273Sammammish, WA2:36.921-
emoji_events2nd383Jobe ANDROCKITISphoto 554577Port Orchard, WAGT Coalition2:37.7120.79s
emoji_events3rd998Keaton SUMPTERphoto Newman Lake, WA2:41.4434.52s
 4th431Troy SPURLOCKphoto_library Newcastle, WA2:42.7945.87s
 5th211Dylan CANTWELLphoto 401212Boise, ID2:42.9356.01s
 6th959Jack DESROSIERphoto_library Moscow, ID2:43.6666.74s
 7th568Hap RENNAphoto Bainbridge Island, WABox2:44.7777.85s
 8th983Sky EVERHARTphoto 493570Sandpoint, ID2:47.82810.90s
 9th142Connor BEARphoto Sequim, WA2:48.43911.51s
 10th477Branson DEUTSCHEphoto Snoqualmie, WA2:49.001012.08s
 11th351Colby GROVESphoto 556235Port Angeles, WABike Garage / Groves Crane Co2:52.471115.55s
 12th847Wesley SIMONphoto_library Boise, IDKore North Bikes2:54.901217.98s
 13th820Preston RICHARDSONphoto 580842Selah, WA3:11.851334.93s
 14th474Avery OLKONENphoto_library 564486Bremerton, WAGoPro / Magura / ODI3:16.291439.37s
 15th955Hunter CRAWFORDphoto_library Naches, WAAtkins Landscaping3:37.99151:01.07

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st562Aaron THOMPSONphoto_library Olympia, WA2:40.121-
emoji_events2nd948Aiden LATHAMphoto_library Post Falls, IDSilver MT2:40.2720.15s
emoji_events3rd783Robert HENDRICKS Pocatello, IDDeity / Kore North Bikes2:41.4831.36s
 4th552Chris WALLERphoto Rainier, WANEM LLC2:44.4244.30s
 966Bobby IVERSON Bellingham, WADNS

Cat 3: 40-59 men  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st574Nathan CANTWELLphoto Vancouver, BC2:42.481-
emoji_events2nd951Stewart MITCHELLphoto Bozeman, MT2:47.7625.28s
emoji_events3rd141Travis BEARphoto Sequim, WA2:49.2336.75s
 4th826Lloyd DIXONphoto_library Bainbridge Island, WAI ride for owen and wyatt2:53.08410.60s
 5th656Whitney KOEBERLEphoto Kirkland, WADirt Bike Safety Training2:54.41511.93s
 6th417Erik ROBERTSphoto 558056Duvall, WAB-line racing2:57.15614.67s
 7th446Scott FULLERphoto_library 571260Bonners Ferry, ID2:58.78716.30s
 8th244Shannon MANGANOphoto_library Port Angeles, WA3:04.73822.25s
 9th465Adrian FRANKSphoto_library Centralia, WACentralia cycle works3:07.24924.76s
 10th937Dave HORTONphoto Snohomish, WA14:29.161011:46.68
 265Todd PLUMMER (40+) 558013Welches, ORRileyDNS
 827Mark HARPER Sammamish, WADNS
 885Patrick MOREHEAD Auburn, WADNS

Cat 3: 60+ men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st603Steve JOHNSONphoto_library Port Angeles, WANWC Scott Tucker2:49.191-
emoji_events2nd717Bill KIEFFERphoto Puyallup, WATeam Psycho2:51.2922.10s
emoji_events3rd333Rick GALEphoto_library Zigzag, ORHoodland Racing2:54.4135.22s
 4th357Curtis SHEPHERDphoto 546975Kent, WAGHY3:09.48420.29s
 5th853Ben ISENAGLEphoto_library Eagle, IDTamarack Resort3:23.47534.28s
 6th957Jon NELSONphoto_library Maple Valley, WA3:28.95639.76s
 7th988Kevin HUMPHREYSphoto Spokane, WA3:36.88747.69s

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st88Claire BUCHARphoto 10003378109Whistler, BCIntense / Kovarik Racing2:45.5112:44.951-
emoji_events2nd111Autumn PARHAMphoto_library 10086936535Edmonds, WAB-line racingDNS2:50.0225.07s
emoji_events3rd92Kerstin HOLSTERphoto_library 10060180295Portland, ORChris King / Deity / Maxxis / Pivot / Stans / TLD3:13.5233:23.75338.80s
 4th81Elle RUNYANphoto_library 482316Sammammish, WAMt. Si Racing / Specialized / Sweetlines Jr. Racing2:52.5124:28.5641:43.61

Cat 1: 0-18 girls  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st63Ella ERICKSONphoto 528104​Hayden, ID100% / Commencal USA / CUSH CORE / Deity / Dialed MTB / e*thirteen / Maxis2:56.6812:52.791-
emoji_events2nd131Taylor OSTGAARDphoto 555793​Selah, WAFox Factory / Gravity Cartel / Race Face / Schwalbe / Transition BikesDNS3:15.87223.08s
emoji_events3rd114Rebecca SASTENphoto 10089627374Duvall, WAB-line racing3:38.6723:21.64328.85s

Cat 2: 0-18 girls  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st777Sierra SEMSAKphoto_library 497663Issaquah, WASweetlines Jr. Racing3:01.321-
emoji_events2nd970Amelia MASONphoto_library Big Fork, MTDad3:03.9422.62s
emoji_events3rd298Aletha OSTGAARDphoto_library 555794​Selah, WAFox Factory / Gravity Cartel / Race Face / Schwalbe / Transition Bikes3:08.1136.79s
 4th252Jessi ANDERSONphoto_library North Bend, WAGHY3:09.7148.39s
 5th343Emma ARTZphoto_library Kirkland, WASweetlines Jr Race Team3:17.00515.68s
 6th241Ryann MCCRACKENphoto_library 501924Snoqualmie, WAGHY3:17.90616.58s

Cat 2: 19-39 women  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st356Kristen FARISphoto_library Pasco, WADVR / Maxxis3:23.551-
emoji_events2nd338Ashley PASCOEphoto_library Tacoma, WAMs.Fit MTB Brigade3:30.2426.69s
emoji_events3rd958Ashley BILLINGSLEYphoto_library 549306Missoula, MT3:46.83323.28s
 4th698Hannah WOLFFphoto_library 536358Bozeman, MT3:50.75427.20s
 5th138Jenna NORRISphoto_library 416511Spokane, WAMoJo Cyclery4:13.38549.83s
 6th839Melissa BOGERTphoto 499910Moscow, ID4:35.4861:11.93
 7th964Talia REYNOLDSphoto_library Seattle, WAPizza5:27.1072:03.55
 441Heidi SEEFELD 559420Portland, ORDNS

Cat 2: 40+ women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st336Erika SCHOLZphoto_library Silverton, ORFalline / Fly / Silver Falls Brewery / Tribe503.com go to site3:38.821-
emoji_events2nd318Dana WOLFphoto_library Seattle, WAMs. Fits MTB Brigade4:30.11251.29s
emoji_events3rd623Celeste CAROLINphoto_library Bremerton, WAMs.Fit MTB Brigade4:49.8131:10.99
 251Susan WALSH Tacoma, WAEpic Racing / MsFit MTB BrigadeDNS

Cat 3: 0-10 girls  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st324Nory KLEINphoto_library 554672Redmond, WALil Shredder Bikes / Sweetlines Jr. Racing3:10.661-
emoji_events2nd682Leah MACARTNEYphoto_library Fall City, WASweetlines Jr. Racing3:37.94227.28s
emoji_events3rd714Samantha BOTTSphoto Ashland, OR4:44.7531:34.09
 4th713Aubrey BOTTSphoto_library Ashland, OR5:19.0842:08.42
 5th677Josie MACARTNEYphoto_library Fall City, WA5:21.6852:11.02
 6th597Emilie SIMEURphoto 578337Bellingham, WAMom and Dad / Spokes and ropes / Sticks6:04.3662:53.70
 673Lily ARTZ Kirkland, WADNS

Cat 3: 11-18 girls  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st378Matilda MELTONphoto_library Bellingham, WASweetlines Jr. Racing2:55.861-
emoji_events2nd386Josephine AUBINphoto 577028Bainbridge Island, WASweetlines Jr. Racing2:57.8221.96s
emoji_events3rd198Ashtyn LAMBphoto Joseph, OR509 / FiveTen / Gravity Cartel / GT Bikes / WCR3:09.26313.40s
 4th84Riley HUDSONphoto_library 567467Bothell, WASweetlines Jr. Racing3:17.15421.29s
 5th392Caitlin EDISONphoto_library 573124Bellevue, WASweetlines Jr. Racing3:18.21522.35s
 6th306Natalie SAYERSphoto_library 559924Bend, OR3:31.93636.07s
 7th233Mica ERICKSONphoto_library 553260Hayden, IDTwo Wheeler Dealer3:38.90743.04s
 8th696Sofia MIRANDA Silverton, ORFall Line Racing / Silver Falls Brewery / Tribe503.com go to site3:42.69846.83s
 864Katie ANDERSON (u18) North Bend, WAGHYDNS
 954Sylvie MACARTNEY Fall City, WADNS

Cat 3: 19-39 women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st445Lauren ECKERTphoto Silverdale, WA3:04.781-
emoji_events2nd227Raelynn DARSOWphoto_library Columbia Falls, MT3:18.92214.14s
emoji_events3rd963Samantha HENDRICKSphoto Meridian, ID3:38.59333.81s

Cat 3: 40+ women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st543Grace JACKSONphoto Caldwell, IDJoy Ride Cycles, Boise ID3:46.841-
emoji_events2nd266Melissa PLUMMERphoto Welches, ORRiley4:03.88217.04s
emoji_events3rd953Karen MITCELLphoto 488670Bozeman, MT4:08.74321.90s

Cat 1: 19-39 women

1 competitor found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Finish
emoji_events1st560Ashley HERNANDEZphoto 285169Bellngham, WA4:45.641

Cat 1: 40+ women  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Finish
emoji_events1st222Annie CRAIGphoto 526241​Orting, WAKnolly Bikes3:52.101
emoji_events2nd201Michelle MACARTNEYphoto 253252Fall City, WAEpic Racing3:52.672
Ghost FR AMR
Ghost FR AMR
Chat with us