0Basket

Kernow Enduro at Mount Edgcumbe

Results (75)Photos (65)Videos (0)Event progressionFinish spread

The original results are available at http://www.racetecresults.com/results.aspx?CId=16665&RId=3179&EId=1&dt=0&fbclid=…

Results formatBy category

GenderBoth

U14 boys  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st105Dylan GORRIN Pilgrim Flyers1:38.5911:13.5611:50.2911:28.1516:10.601-
2nd107Felix STEVENSON 1:44.3321:17.5621:51.0421:30.9926:23.93213.33s
3rd104Arthur BOWDEN Edge Cycles1:49.0131:25.3232:19.9131:37.3837:11.6331:01.03
4th108Lawrie MATHER 2:40.3841:59.0042:57.9042:24.26410:01.5443:50.94
5th106Herb BISHOP 2:49.0552:04.6654:07.6252:30.02511:31.3655:20.76

U18 boys  Event progression Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st114Jack PHILLIPS Clive Mitchell Cycles1:40.0141:09.7121:44.5411:25.7636:00.041-
2nd118Reuben RENTON 1:36.3921:11.8031:52.5241:24.8916:05.6125.57s
3rd116Thomas BATCHELOR Propella1:43.0061:14.9151:44.5721:28.3866:10.86310.82s
4th112Fynn WATSON War Vena1:40.0141:11.9241:55.9951:24.9426:12.87412.83s
5th111Keiran COLLINS 1:39.3731:16.3561:52.1231:27.2446:15.10515.06s
6th113Tully BEMROSE 1:51.6671:22.0072:02.7771:35.0476:51.48651.44s
7th117Harry DERBYSHIRE 1:52.5281:25.4881:59.4061:46.7787:04.1871:04.14
8th115Jonathan ROCKEY Pilgrim Flyers1:34.4411:09.5012:59.6581:27.3557:10.9581:10.91

Hardtail men  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st198Joseph WILLIAMSON 1:28.7711:06.9911:36.4211:21.7215:33.911-
2nd187Christian PILL Unitcycles1:36.7621:11.3721:46.9531:24.3025:59.38225.47s
3rd186Steve HODGSON (vet) Mid Devon CC1:38.0031:14.5441:43.6121:28.7746:04.93331.02s
4th189Tom MELLUISH 1:42.5041:12.6431:48.5441:26.4136:10.09436.18s
5th188Peter GRIMES 1:53.5251:27.1352:18.1251:43.5157:22.2951:48.38

E-bike men  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st192Steve HARRIS Cranked bikes SCOTT Racing Team1:30.9111:07.1211:36.8311:22.3515:37.221-
2nd190Mike MEAL 1:34.6621:12.8022:14.7431:31.2426:33.44256.22s
3rd191Richard GIBBONS 1:57.2331:33.2832:10.7321:49.8337:31.0831:53.86

19-29 men  Event progression Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st133Ross HANCOCK Cranked Bikes / Scott Sports1:16.94157.66s11:24.7811:11.4014:50.791-
2nd136Adam LOCK (exp) 1:24.8921:03.2621:34.1421:19.8835:22.18231.39s
3rd128Jack BELL (sen) 1:28.8041:04.2331:35.5451:19.1825:27.76336.97s
4th134Antonio FIORE Silverfish UK1:27.0231:05.1141:34.2931:21.8055:28.23437.44s
5th129Jac CURREY 1:29.2451:07.5851:35.3741:20.1745:32.37541.58s
6th135Nathan BUCHANAN RNRMCA1:41.0161:09.9161:56.4171:32.4366:19.7661:28.97
7th130Matt CARVER 1:45.0871:25.5071:49.9061:33.6376:34.1271:43.33
8th132Tom WHITWHAM 1:47.4081:33.0082:51.1882:34.8588:46.4383:55.64
131Patrick TWENTYMAN DNS

30-39 men  Event progression Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st151Ashley MULLANE 1:21.11158.67s11:27.0911:14.5815:01.451-
2nd147Lawrence JONES Velo-Smith - RSF1:23.9921:01.9421:32.0821:16.6125:14.64213.19s
3rd154Andy ROBERTS (vet2) 1:26.2831:07.9371:35.2631:22.6765:32.14330.69s
4th159Jack SOUTHWARD Complete Cycle Works1:29.7841:04.7931:41.1481:19.5135:35.23433.78s
5th150Tom NANCARROW 1:32.7291:06.9251:37.4541:22.5845:39.68538.23s
6th148Nick JONES (mas) 1:30.0451:07.1361:38.8351:24.2695:40.26638.81s
7th156Simon PHILPOT 1:31.4171:05.9941:41.3891:22.6055:41.39739.94s
8th153Edward WRIGHT (2) 1:32.4981:09.79101:41.58101:23.3685:47.24845.79s
9th146Daniel MOORE Trailmunki1:39.66121:08.9591:39.2171:22.6875:50.51949.06s
10th155Russell WHELAN 1:30.1161:18.58151:38.9861:25.74115:53.431051.98s
11th169Andy BRAY (mas) 1:36.22101:12.43121:42.76111:25.23105:56.661155.21s
12th149Karl DUDLEY Trailmunki1:38.28111:08.5781:50.21131:29.19136:06.26121:04.81
13th142Julian BUCKLER 1:41.88141:10.30111:50.26141:28.48126:10.93131:09.48
14th161Mark PANNELL 1:41.35131:14.51131:47.93121:31.20146:15.00141:13.55
15th157Tim LEE 1:51.09161:17.59142:05.19161:36.68156:50.57151:49.12
16th152Adrian TIERNEY 1:50.50151:20.72162:04.42151:41.29166:56.94161:55.49
158John MITCHELL DNS

40-49 men  Event progression Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st197Graham SHELDON CMC1:24.5711:03.7611:30.2011:17.4215:15.961-
2nd173Mike HEWLETT 1:33.7321:11.6131:40.7221:23.9425:50.01234.05s
3rd172Jon HADLEY 1:36.9131:07.9021:44.1131:30.3135:59.25343.29s
4th168Sam BOSHER MTB Strapon - Unit Cycles1:38.1741:13.9841:47.3241:31.9156:11.39455.43s
5th167David ELLIOTT RSF MTB Suspension1:41.6751:16.9851:52.6451:30.3136:21.6251:05.66
6th163Sam ELLACOTT Trailmunki1:50.1161:18.6762:09.8481:41.9167:00.5461:44.58
7th171Warren BENNETT 1:51.9571:24.2582:05.3771:42.0177:03.5971:47.63
8th165Jeremy PHILLIPS (vet) Cornwall Mountain Bike Club1:53.0381:24.1272:03.3361:43.1587:03.6581:47.69
9th166Steffan JONES 1:58.1691:26.5892:30.4491:57.8397:53.0392:37.07
164Rob STALLARD DNS
170Christian SHIPLEY DNS

50+ men  Event progression Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st177Andy COLLINS (gvt2) MDCC1:40.0711:17.0621:50.0311:30.9126:18.081-
2nd180Richard STAFF 1:43.9421:14.6211:51.7421:29.1816:19.4921.41s
3rd178Martin ROBERTS (gvet) 1:58.3531:22.9152:05.7931:41.0137:08.07349.99s
4th183Andy LEDDEN Keep it lit2:00.6851:20.8742:10.6751:45.5867:17.80459.72s
5th182Kevin SYMONS 1:59.5741:30.4072:10.1041:46.1077:26.1851:08.10
6th181Peter JONES (svet) 2:03.1161:23.0862:18.5361:43.2447:27.9861:09.90
7th176Dave MITCHAM South West Shredders2:10.8871:19.8332:19.2771:44.2257:34.2271:16.14
179Jack TWENTYMAN DNS

 

 

U14 girls

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st101Sky ELLIOTT RSF MTB Suspension2:35.6512:00.0913:30.7012:30.57110:37.011-

19-29 women  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st125Evie HIDDERLEY Lock n Load Racing1:38.5021:12.4111:48.5911:28.4116:07.931-
2nd196Caja PARKES 1:34.2311:13.6321:51.3221:31.9726:11.1623.23s
3rd127Claire ELWORTHY Exeter Wheelers1:55.6531:25.1932:02.7131:43.5537:07.10359.17s
4th126Georgina MILLS 2:27.3541:41.5642:52.1342:18.5149:19.5643:11.63

30-39 women  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st145Haby-Blu CANN 1:39.3811:09.6111:45.3011:31.7716:06.071-
2nd143Amy JONES Trail Munki Flow1:41.5421:14.7021:51.9421:33.0826:21.27215.20s
3rd144Vicki MAYNARD Edge Cycles1:44.7131:16.1531:55.6531:42.4736:39.00332.93s

40-49 women

1 competitor found

Chat with us