0Basket

Results (67)Photos (239)Videos (0)Event progressionFinish spread

The original results are available at https://docs.wixstatic.com/ugd/4e90f6_22997e1559aa4d959ae16b63ea08f5ef.pdf

Results formatBy category

GenderBoth

Pro men  Event progression Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st40Keith ROBERT KSR3:25.7534:39.9314:46.20112:51.901-
2nd25Joshua KAHN Ashland Mtn. Adventures / ODI3:22.9914:43.3424:52.33312:58.7026.80s
3rd21Alex WALKER CushC / Mister Lost3:30.8344:48.8744:46.97213:06.70314.80s
4th24Jesse BUERSTER Giant & WTB3:25.6524:48.3234:56.82513:10.80418.90s
5th22Eric GEIST Chain Gang Bike Shop3:31.6854:50.0554:53.28413:15.00523.10s
6th26Mike MORRETINO Chain Gang Bike Shop3:35.4664:53.8264:56.82513:26.10634.20s
7th29Wesley BROOKS Shasta Lake3:37.1874:57.7574:57.95713:32.90741.00s
8th27Ryan CLEEK 3:46.6185:11.8785:12.85914:11.3081:19.40
9th23Harry WARD Santa Cruz Factory Racing4:03.3495:16.3295:08.36814:28.0091:36.10
10th28Spencer GOVE Spinets rat rods5:27.60106:17.12106:21.151018:05.90105:14.00

Expert: 14-17 boys  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st50Chayse FERENCIK PRESAM3:57.8915:15.9015:09.93114:23.701-
2nd53Parke CHAPIN Bend Endurance Academy4:05.6025:17.3125:18.48214:41.40217.70s
3rd51Cohen BOOTH BBA LLC4:08.7535:32.9335:36.72315:18.40354.70s
4th54Wyatt TANNACI 5:05.8446:36.6446:26.59418:09.1043:45.40

Expert: 18-29 men  Event progression Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st92Evan CALDWELL Shasta Boyz3:38.6815:00.8315:00.13113:39.601-
2nd39Josh EASTON e*thirteen3:46.2145:07.7825:06.72214:00.70221.10s
3rd38Fred BROADBENT Mt.Shasta Bike Park3:39.6525:24.5045:22.17314:26.30346.70s
4th41Remington CROFT Mt.Shasta Bike Park3:43.4435:19.3535:26.45414:29.20449.60s
5th36Bryan PEARSON 4:23.1655:37.2865:49.75515:50.2052:10.60
6th97Brian LABRIE 4:27.0165:34.9756:02.91616:04.9062:25.30

Expert: 30-39 men  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st44Devin WATSON Ashland Mtn. Adventures3:26.3814:46.0714:52.89113:05.301-
2nd46Nigel RUTIGLIANO Santa Cruz Grassroots4:16.3045:19.3725:11.26214:46.9021:41.60
3rd42Calvin MACY 4:10.3725:29.8435:32.09315:12.3032:07.00
4th43Casey MULLIGAN Oakland4:17.0355:36.0045:34.91515:27.9042:22.60
5th45Jackson DOVE 4:13.2935:50.2255:33.38415:36.9052:31.60

Expert: 50+ men

1 competitor found

Sport: 18-29 men  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st58Jack HARLE 3:54.5715:21.9415:25.62114:42.101-
2nd95Stephen O'BRIEN 4:09.2325:36.6425:42.09315:28.00245.90s
3rd93Thomas SPYCHER 4:10.4135:59.5945:30.57215:40.60358.50s
4th59Travis SELTENREICH 4:32.5845:53.6735:54.99416:21.2041:39.10

Sport: 30-39 men  Event progression Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st63Jed DAWSON K-Man4:17.2015:34.9615:39.69115:31.801-
2nd66Nick SKINNER 4:20.2825:48.9825:41.47215:50.70218.90s
3rd60Channing VENEGAS 4:39.6045:58.8835:50.34316:28.80357.00s
4th64Justin CLARK 4:32.1636:07.9245:54.08416:34.2041:02.40
5th65Kelly KILLINGSWORTH 5:10.8356:33.0266:25.73518:09.6052:37.80
6th62Dean BUNNELL 5:20.6366:32.9456:31.79618:25.4062:53.60

Sport: 40-49 men  Event progression Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st70Dameon POOL A team3:56.1215:20.8515:20.04114:37.001-
2nd67Chris COSTIGAN 4:17.6325:35.1125:30.29215:23.00246.00s
3rd72Jeff EWAN 4:36.2936:01.8045:51.72316:29.8031:52.80
4th74Ted WALKER 4:36.3245:51.6936:07.85416:35.9041:58.90
5th69Craig FERENCIK PRESAM4:54.3256:20.4856:19.62617:34.4052:57.40
6th73John RITTER Me5:03.9366:22.8866:12.04517:38.9063:01.90
7th71Jason EKMAN Standard Clothing Co.6:07.5877:18.1676:35.82720:01.6075:24.60

Sport: 50+ men  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st76Jay PALUBESKI SUNNYSIDE SPORTS4:51.3726:03.7025:55.09216:50.201-
2nd91Ronnie GARCIA Legion of Dirt5:02.0435:57.0015:52.80116:51.8021.60s
3rd75Blair CUNNINGHAM Contaminated Hyena4:40.7716:16.9436:21.32417:19.00328.80s
4th77Mike MCDONALD Kore north Cycles5:26.6546:24.0746:19.45318:10.2041:20.00
5th98Mike RINNAN 6:06.0758:03.6958:12.59522:22.3055:32.10

Hardtail men

1 competitor found

Sport: 14-17 boys  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st57Nico LAMONICA Napa3:43.4615:06.7615:20.14214:10.401-
2nd55Eli PROCHASKA Bend Endurance Academy4:08.8425:28.6725:14.46114:52.00241.60s
3rd56Garrett HILL StoneFire6:23.1637:08.5536:50.62320:22.3036:11.90

0-10 boys  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st83Carson EWAN 6:56.4316:56.401-
2nd84Joey LAMONICA 7:04.3027:04.3027.90s

11-13 boys  Event progression Finish spread

2 competitors found

 

 

Pro women  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st20Sara SCHNEIDER MTB Experience4:16.9715:39.2415:36.94115:33.201-
2nd31Jenna KANE Mt.Shasta Bike Park4:19.1625:57.6035:43.03215:59.80226.60s
3rd30Jackie SWIDER kman cyclery / Knolly Bikes4:27.0435:43.0525:58.86316:08.90335.70s

Expert women  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st32Kathryn IRISH Knolly Grassroots Racing4:37.7416:36.1726:02.61117:16.501-
2nd94Jessica ELLIS 5:03.4926:33.4616:47.51218:24.5021:08.00
3rd33Kelsi STEPHENSON 5:24.1137:16.3837:36.82320:17.3033:00.80

Sport women  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st79Kimberlyn BRUTON 5:56.7327:18.6726:51.74120:07.101-
2nd96Barb JONES RODRIGUEZ Lemurian Loam5:50.6817:15.9017:20.00220:26.60219.50s
3rd78Kim RAFTER Deity / MTB Experience7:42.9739:22.3239:45.86326:51.2036:44.10
80Lynda PALUBESKI SUNNYSIDE SPORTS21:04.66410:16.654DNF

11-13 girls

1 competitor found

Chat with us