0Basket

East Coast Junior Enduro Championships at Glen Park, PA

Results (70)Photos (507)Videos (0)Event progressionFinish spread

Results formatBy category

GenderBoth

Elite men  Event progression Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st1Maxwell BEAUPRE 100% / Deity / Fox / Intense / Maxxis / NBX / Team Defiant3:08.00812:21.39012:31.01612:38.484110:38.8981-
2nd31Mark GILBERT Coal MTB3:19.31232:30.53922:33.09422:47.312411:10.257231.359s
3rd118Ben POIRIER 3:20.45442:32.12542:35.18832:44.851211:12.618333.720s
4th115Zachary SIEGEL Cycle Craft Fitness / Deity / Marzocchi3:23.90652:30.60232:36.09452:47.265311:17.867438.969s
5th127Adrian HAYDEN Human Power Planet Earth Bicycle Shop3:18.69622:36.227122:37.00862:48.985611:20.916542.018s
6th26Anthony BOWMAN Trailflo Bikes3:24.75072:33.85972:35.36042:47.993511:21.962643.064s
7th30Jack GILBERT Coal MTB3:23.93862:33.35162:39.85272:51.336711:28.477749.579s
8th29Dylan WOODWARD Coal MTB3:26.578112:33.03152:42.633112:53.8281311:36.070857.172s
9th41Tim HOWLAND Take Aim Development3:25.85982:36.227122:42.266102:53.5081211:37.860958.962s
10th102Michael MALDONADO Danny's Cycles / Mountain Creek Bike Park / Santa Cruz3:26.234102:34.44582:46.226152:52.4141011:39.319101:00.421
11th9Tommy SHAPIRO V5 CYCLES3:33.531142:35.391102:40.11082:53.4151111:42.447111:03.549
12th123Levi SMITH Pathfinder of WV3:29.422132:43.039152:42.00092:51.399811:45.860121:06.962
13th28Michael GOSSOW Coal MTB3:34.250162:35.523112:47.757162:52.258911:49.788131:10.890
14th32Ryan HARRIS Coal MTB3:33.531142:35.21192:46.133142:57.3751511:52.250141:13.352
15th67Caleb BOTTCHER CBS / Good Year / MTB PhD / Santa Cruz3:26.02392:49.375172:43.304122:54.3131411:53.015151:14.117
16th12Josh FOLEY Foley Racing3:27.375122:43.367162:45.493133:02.1881611:58.423161:19.525
17th11Cole SMITH Pedal Montclair3:58.078182:39.141142:56.243173:15.3681812:48.830172:09.932
18th105Owen BRENNEMAN CXHairs Devo3:51.797172:58.781183:02.679183:15.3131713:08.570182:29.672
19th65Aidan HOYT Chenango Shredders / THS4:07.055193:08.774193:12.844193:23.9931913:52.666193:13.768

13-14 boys  Event progression Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st109Dylan SAMPERS Verona Offroad3:53.52313:01.72713:09.50813:27.101413:31.8591-
2nd13Andrew VAIL 7idp / Central Jersey Composite / Trail Terminators4:00.10123:05.50723:14.85123:21.063113:41.52229.663s
3rd42Jeremy SHUTT Bacon Ridge Bombers4:02.51633:09.86733:16.61733:23.844213:52.844320.985s
4th10Bailey FORD Shirks Bike Team4:20.57143:28.49243:25.51643:33.117514:47.69641:15.837
5th104Terrence ROHATSCH 4:23.51654:08.07183:43.60953:25.821315:41.01752:09.158
6th133Henry BERSON Guy's Racing Club4:36.44563:48.68053:49.72663:55.445616:10.29662:38.437
7th117Lucas HUENKE 5:21.25084:01.75873:56.75873:56.727717:16.49373:44.634
8th124Christian SANFORD MCS Trailblazers4:53.20373:55.82064:17.29784:10.828817:17.14883:45.289
9th35Jacob SACK 5:23.32094:46.20394:42.90794:24.562919:16.99295:45.133
112Trevor POULIN Ct Chain Links5:56.60910

15-16 boys  Event progression Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st132Burke WARREN Competitive Edge Racing3:42.22622:44.71912:49.63313:04.742312:21.3201-
2nd6Dylan CORDELL 3:38.07012:47.65622:54.33633:02.836212:22.89821.578s
3rd18Tomas PARRA-GOMEZ A-1 Cycling / gravity / Ryno Power3:43.59332:51.78232:51.36723:08.695412:35.437314.117s
4th17Tyler ZENONI Trailblazer Composite NICA3:44.91442:56.51662:57.14943:01.657112:40.236418.916s
5th15Hayden CONNELL Nashville Local Cycling3:52.85962:55.97652:58.90653:09.571512:57.312535.992s
6th121Kael GARRITY Take Aim Jr Enduro Team3:45.01552:54.35943:06.64163:13.446712:59.461638.141s
7th130Logan TIGER Defiant Racing3:57.531102:59.48473:09.648103:14.289913:20.952759.632s
8th137Peyton BREZSKI Coal MTB3:56.06393:03.81293:08.44693:14.281813:22.60281:01.282
9th128Bennett GROTHUSEN 3:53.96973:05.711103:08.28183:20.4141113:28.37591:07.055
10th110Henry SAMPERS Pedal Montclair4:01.062123:08.734123:08.15773:13.211613:31.164101:09.844
11th23Adam KEROUAC CMS Trailblazers Composite3:59.360113:12.258153:09.953113:16.1251013:37.696111:16.376
12th8Ryan LAUBACH Shirks Bike Shop4:03.164133:10.671133:13.375133:23.1561213:50.366121:29.046
13th125Jim SELLARS 3:54.47783:12.766163:15.515143:31.2581413:54.016131:32.696
14th120Samuel SPOELSTRA Highlands Composite NICA4:10.250143:11.196143:24.711153:31.0931314:17.250141:55.930
15th101Anton WEINBRECHT Team Town Cycle4:11.422153:08.437114:50.867183:43.2571615:53.983153:32.663
16th129Paul CILLIK Verona Essex Offroad4:29.867163:40.000183:49.649163:57.2891815:56.805163:35.485
17th131Colin SHROM 4:48.492173:35.235174:27.821173:57.0391716:48.587174:27.267
18th27Garrett MILLER Bacon Ridge Bombers6:53.102183:03.25083:12.578123:39.7731516:48.703184:27.383

17-18 boys  Event progression Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st58Caleb GRIFFIN Sailworld Cape Cod3:33.28112:45.17222:57.62533:00.734212:16.8121-
2nd122Edward MISIEWICZ Ibis Cycles / Tenafly Bicycle Workshop3:42.45332:44.33612:51.07012:59.821112:17.68020.868s
3rd134James MENENDEZ 3:37.52422:56.56362:56.21123:07.492312:37.790320.978s
4th119Austin MOSKOWITZ TOWN CYCLE3:43.82142:53.08652:59.78253:12.352512:49.041432.229s
5th33Matthew ZUNIGA Coal MTB3:44.18852:52.75843:03.50063:12.805612:53.251536.439s
6th114Joshua NORDHEIM Deity / Drummer Racing3:46.62563:06.40683:06.77383:21.836713:21.64061:04.828
7th103Brandan FOGARTY DNA Bikes3:50.51673:10.04793:04.66473:24.125813:29.35271:12.540
8th113Ethan HUGGINS Team Town Cycle4:33.23592:57.04772:58.65643:08.828413:37.76681:20.954
135Kyle FURTADO Sailworld Cape Cod3:53.89882:46.6723

11-12 boys  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st7Lucas DEDORA Fitzgerald's Bicycles3:59.90613:02.07113:16.407110:18.3841-
2nd16Braden DEAN iXS / Transition Bikes4:27.80423:36.03923:41.328211:45.17121:26.787
3rd14Matthew VAIL Central Jersey Composite / Trail Terminators5:11.85934:28.11834:33.187314:13.16433:54.780
4th106Chase GEURIN Towanda Mtn Bike Club6:08.00045:03.56244:55.235416:06.79745:48.413

 

 

Elite women  Event progression Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st5Riley MILLER Burke Mtn / Deity / Fox Factory / IdeRide / Kingdom Trails / LIV CYCLING / POC / Village Sport Shop3:47.46912:57.75013:03.17113:19.469113:07.8591-
2nd100Miriam VELKER 4:00.46123:07.46923:08.00823:22.734213:38.672230.813s
3rd19Kale CUSHMAN Slipping Gears Racing4:01.06233:08.38333:19.77333:27.250313:56.468348.609s
4th25Abigail RONCA Cutters Bike Shop4:11.55543:18.85943:22.75053:38.164514:31.32841:23.469
5th50Zoe ECKMAN Commonwealth Cycling Collective4:20.86063:21.56253:19.90643:30.868414:33.19651:25.337
6th45Lilly DRIVER Summit Georgia Devo4:19.02353:23.29763:24.23463:44.195614:50.74961:42.890

13-14 girls

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st136Kate GILBERT 5:22.91414:37.92914:59.01614:39.961119:39.8201-

15-16 girls  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st126Alsacia TIMMERMAN 4:21.25013:39.44513:39.05413:53.031115:32.7801-
2nd39Ella BARTOSH Snake Mountain4:52.93723:52.00824:17.14124:11.813217:13.89921:41.119

 

 

U11 mixed

1 competitor found

Renthal Cycling
Chat with us