0Basket

Mashup Enduro at Queen Elizabeth Country Park

Results (163)Photos (3,695)Videos (0)Event progressionFinish spread

The original results are available at http://www.actionsportstiming.co.uk/wp-content/uploads/2019/10/2019-Mash-Up-SE.pdf

Results formatBy category

GenderBoth

U14 boys  Event progression Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st19Atticus MARKS 6:25.0715:25.4447:45.51319:36.031-
2nd18Archy BRADLEY 6:38.1445:20.1837:40.69119:39.0323.00s
3rd24George COTSWORTH-SMITH MB Cyclery7:22.0085:06.3218:13.47520:41.8031:05.77
4th23Haris MEIKLE 6:35.7435:15.4628:52.891020:44.0941:08.06
5th30Thomas NEWALL Four Fourth6:59.5865:30.7558:29.93721:00.2751:24.24
6th22Flynn HATFIELD-EVANS 6:33.6125:48.6188:41.86921:04.0861:28.05
7th20Ben MOLLER 7:01.2076:44.50137:42.69221:28.4071:52.37
8th29Thomas EVANS (rpr) HW shredders6:46.7455:55.70108:58.131221:40.5982:04.56
9th28Soli HARVEY 7:26.1195:46.9078:39.29821:52.3092:16.27
10th27Samuel STAGG 7:32.96106:16.83118:16.88622:06.68102:30.65
11th25Lewis WILLIAMSON EPR / FWR Technical7:52.62115:37.4568:57.801122:27.88112:51.85
12th31William PRYCE 8:49.00137:14.74147:51.68423:55.43124:19.40
13th17Alex BEAUMONT 7:56.53126:30.691210:27.751424:54.97135:18.94
26Oliver YOUNG (u18) 5:51.1099:31.0713DNF

U18 boys  Event progression Finish spread

31 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st52Luke WILLIAMSON Propain Factory Racing5:04.7013:54.1516:52.60115:51.451-
2nd21Dom PLATT DD CYCLES5:13.8623:55.3027:22.751316:31.92240.47s
3rd51Josh WILLIAMS (u19) Swinley Bike Hub5:44.8674:00.6037:05.05716:50.53359.08s
4th35Ben BARNETT 5:40.0354:15.9946:55.50216:51.5341:00.08
5th44Hal HARVEY 5:46.0484:17.0557:00.84517:03.9451:12.49
6th42Jake CLOTHIER DC cycles5:42.0264:21.9787:01.31617:05.3161:13.86
7th37Daniel STURGEON 5:52.70104:18.3166:58.01317:09.0371:17.58
8th56Rafe HOILE 5:47.9694:27.33127:15.051017:30.3681:38.91
9th40Edward ARMSTRONG Taw Velo6:01.47124:29.65147:00.83417:31.9791:40.52
10th50Jonny ROCKETT 6:09.05154:25.20107:09.29817:43.56101:52.11
11th48James CUDBERTSON Muddy Shots5:55.33114:26.52117:22.031117:43.89111:52.44
12th170William TYRRELL 5:31.3734:19.1778:04.721917:55.27122:03.82
13th100Samuel BRACKLEY 5:37.7544:51.81177:26.051417:55.61132:04.16
14th54Nathan CONWAY 6:08.28134:39.71167:14.27918:02.27142:10.82
15th187Edward POUND 6:25.09174:24.5597:31.061518:20.71152:29.26
16th34Alex HENDERSON (jun) The Saucy Senders6:16.75164:52.41187:51.181619:00.34163:08.89
17th47Jack CROMIE Pine Sport6:53.86214:27.88138:03.711819:25.46173:34.01
18th57Robby JOHNSTON Robby JOHNSTON on Instagram MB Cyclery6:33.16184:35.05158:21.692319:29.90183:38.45
19th58Sam JENKINS (jun) HW shredders6:08.38145:04.24208:22.742519:35.37193:43.92
20th53Marcus LINDSAY WR9mtb6:35.69195:08.17218:16.742220:00.61204:09.16
21st43Freddie JONES 6:51.16205:22.69248:28.062620:41.93214:50.48
22nd55Unknown RIDER (M) 7:17.93235:34.08288:10.382121:02.40225:10.95
23rd185Olly HUGH 7:11.53225:14.06238:40.892821:06.49235:15.04
24th49John MARTIN (jun) 7:59.73265:03.53198:05.592021:08.86245:17.41
25th60Tom TATHAM 7:51.30245:30.49278:22.112421:43.90255:52.45
26th36Charlie SIMS The Saucy Senders8:57.80285:09.53227:52.151721:59.49266:08.04
27th41Freddie DAVIES 9:14.96295:25.99257:22.731222:03.70276:12.25
28th32Adam POTTER Pine Sport7:53.01255:29.02268:43.442922:05.48286:14.03
29th39Dylan TATHAM 9:36.54305:42.52298:34.602723:53.67298:02.22
30th46Jack BUTLIN 8:39.94278:03.523010:40.213027:23.673011:32.22
31st33Adrian QAMAR 12:28.61319:33.943111:04.223133:06.773117:15.32

Hardtail men  Event progression Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st98Liam TYRRELL Pedal&a / Surreyhills Suspension5:39.2114:20.7117:36.99317:36.921-
2nd184Jonathan SMITH (mas1) 6:09.7324:40.0427:23.62218:13.40236.48s
3rd96Ed NAPIER Club please. Mint.6:32.2934:43.4637:20.77118:36.53359.61s
4th103Stefano DE PAOLO 6:38.2545:03.9147:58.64419:40.8042:03.88
5th97Gordon BROOKS RNRMCA6:42.3555:24.1268:25.50520:31.9952:55.07
6th104Wain LARAMAN Biketart.com go to site6:59.7565:22.8559:00.92921:23.5363:46.61
7th95Drew BARRITT 7:10.2575:49.8978:55.75821:55.9074:18.98
8th94Alan BORLAND Na7:35.0285:57.9998:33.40622:06.4284:29.50
9th101Paul PATERSON (htl) Team Slow AF9:36.85106:05.01108:39.88724:21.7496:44.82
10th102Robin GODDING 8:25.5395:57.98810:04.941024:28.47106:51.55
99Lindsay HORNER DNF

E-bike men  Event progression Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st181Mike SMITH (mas1) 5:21.5313:56.9516:29.88115:48.371-
2nd150Bradley BRIGGS Airport Autos5:28.9734:08.6636:40.20216:17.84229.47s
3rd189Ben MARKS 5:31.5444:10.5346:45.90316:27.97339.60s
4th177Mark OAKLEY 5:40.0154:03.1827:01.00416:44.20455.83s
5th62Michael EDWARDS (2) Berkshire Cycle Co6:17.5474:50.4457:35.28618:43.2752:54.90
6th178John HOPKINS Gabriel Cycles6:14.9565:07.1267:24.47518:46.5562:58.18
7th64Neil GORDON Greenover / Rocky Mountain Cycles7:08.1487:53.1378:56.10823:57.3778:09.00
63Mike BARNETT 5:26.0827:53.407DNF

18-29 men  Event progression Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st124Ben TOWNSEND (sen) 5:13.8913:44.7917:11.19316:09.891-
2nd141Ryan CRISP 5:29.3524:15.8846:54.68116:39.92230.03s
3rd172Chris RYAN 5:37.3234:12.1037:35.66517:25.0931:15.20
4th137Peter SANGER Navy Cycling5:58.1064:23.0267:22.75417:43.8741:33.98
5th142Tom THAIN Team no gears5:37.4844:19.1657:52.621117:49.2751:39.38
6th125Callum HARTRIDGE 6:19.33104:33.6977:11.16218:04.2061:54.31
7th131Will BRETT-ATKIN Double Drop5:52.9754:34.0687:53.811218:20.8572:10.96
8th126Chris GUNTER BikeLux Newbury6:31.98114:10.1327:50.261018:32.3782:22.48
9th135Kai HAMMERSLEY Southdowns Bikes6:11.8184:49.0897:49.46918:50.3592:40.46
10th136Oliver FENTON South Downs Bikes6:19.0494:53.27107:42.46618:54.79102:44.90
11th123Adam CATOR 6:10.0274:57.96117:49.26818:57.24112:47.35
12th128Hugh PELLY 6:54.29135:08.46127:48.03719:50.79123:40.90
13th183Angus CHILD 7:03.63145:35.60178:02.501320:41.74134:31.85
14th134Joe FARLEY 6:53.40125:15.59148:35.141520:44.14144:34.25
15th138Rafe HOLMES 7:22.71155:12.90138:14.061420:49.68154:39.79
16th139Rory SHERLOCK 7:26.98165:34.82168:42.091621:43.89165:34.00
17th127Harry DAVISON 8:47.27175:17.98158:56.181723:01.44176:51.55

30-39 men  Event progression Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st109David VALLER MB Cyclery5:28.7333:59.3336:30.99115:59.071-
2nd180Joe TRACEY 5:34.5843:57.1226:33.71216:05.4126.34s
3rd186Ben MARKS 5:28.4924:03.4446:37.80316:09.73310.66s
4th117Nick PLATT DD CYCLES5:19.1913:57.1117:17.63916:33.94434.87s
5th115James OXBORROW Buzzards of death Friston5:42.5074:20.0666:39.35416:41.92542.85s
6th106Calvin FERNS RCC5:35.3154:25.8396:48.97616:50.12651.05s
7th107Charlie SMITH (mas) MB Cyclery5:55.57104:09.3156:47.41516:52.30753.23s
8th108Damien SHAWYER Cartek garage services5:47.5084:22.6587:05.10717:15.2681:16.19
9th130Daniel BEAVEN Double Drop5:48.2894:22.5577:21.911017:32.7591:33.68
10th113James BARTHOLOMEW (mas) Kona UK5:42.4664:45.91157:16.05817:44.43101:45.36
11th118Samuel MORRIS (mas) Roost Puss6:02.41124:39.25137:23.801118:05.46112:06.39
12th120Shaun DUGGAN DUGMTB6:05.31144:49.95167:30.481218:25.75122:26.68
13th110Graeme BOWLER 6:01.97114:34.67127:52.741618:29.39132:30.32
14th114James DUNCAN (mas) THE PARACHUTE REGIMENT6:28.59154:32.58107:43.231418:44.41142:45.34
15th111Henri KIVIST Roostpuss6:04.12134:33.11118:08.321818:45.57152:46.50
16th119Seb HALL 6:41.94164:45.51147:34.461319:01.93163:02.86
17th116Michael ADRIAN parachute regiment6:44.66174:56.35177:49.011519:30.03173:30.96
18th179Jon MOREBY 7:05.64185:08.95187:55.611720:10.21184:11.14
19th105Andy DEEKS Midlands mtb8:59.70196:36.80199:50.501925:27.01199:27.94

40-49 men  Event progression Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st182Chris ARCHER (vet) 5:34.5214:17.7527:01.07216:53.361-
2nd155Ashley NEWBERY The Bike Warehouse5:53.4724:14.7017:00.62117:08.81215.45s
3rd160Mark BAKER (vet) fatcreations5:58.2544:26.2847:26.21517:50.75357.39s
4th175Graham GOODYEAR 6:11.4364:37.8677:08.20317:57.5141:04.15
5th154Adam DEWEY 6:22.6094:20.7137:36.60718:19.9251:26.56
6th153Aaron YOUNG 6:07.4554:35.9867:59.78818:43.2161:49.85
7th166Ryan SHAW Biketart.com go to site5:58.0534:46.87108:11.861018:56.7972:03.43
8th157Cornelius SALGADO-NACKE The Viking6:44.60105:00.09117:31.18619:15.8882:22.52
9th161Neal BURTON Double Drop6:12.6674:40.5188:28.941319:22.1292:28.76
10th165Paul TURRELL Land Of Mud And Glory6:12.9684:40.6498:38.881619:32.48102:39.12
11th158David JOHNSTON (1) 6:58.46124:35.8658:16.991219:51.32112:57.96
12th156Chris JONES (vet2) 6:46.39115:05.59128:04.47919:56.46123:03.10
13th174Russell MEARS 7:11.51135:41.11157:25.27420:17.89133:24.53
14th176Peter ANTHONEY 7:17.39145:25.38138:12.891120:55.67144:02.31
15th162Neil SELLERS FNR7:33.24165:37.51148:30.581421:41.34154:47.98
16th159Giovanni LAMONTAGNIA 7:21.13156:27.80168:36.071522:25.00165:31.64

50+ men  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st145Ian ROBERTSON (gvet) HW shredders6:27.7315:49.2728:28.60320:45.611-
2nd148Mark MASON (gvet) 6:36.8925:49.4538:23.27220:49.6324.02s
3rd143Francis WILLIAMSON FWR Technical6:56.4335:29.4018:29.62420:55.4639.85s
4th146Jeremy BARNES 9:25.4946:37.5559:29.05525:32.1044:46.49
149Pete LANGWORTHY 6:14.8848:20.181DNF

Fun men  Event progression Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st83Lewis ??? 5:22.7214:03.6916:28.49115:54.911-
2nd84Lewis SCARLETT 6:07.9024:35.7637:07.91217:51.5821:56.67
3rd70Charlie WAY 6:25.4754:32.5227:17.85418:15.8532:20.94
4th77Grzegorz RARUS Healescycles.co.uk go to site6:10.8034:44.2347:35.11718:30.1542:35.24
5th72Connor SOUTHEY South6:31.5464:56.7067:16.06318:44.3252:49.41
6th67Adrian O'CONNOR 6:20.1444:55.0757:52.35819:07.5663:12.65
7th90Samuel OWEN (fun) 7:03.8195:54.07127:30.91520:28.7974:33.88
8th79Joseph PUDDLE 7:08.65105:14.7488:30.221220:53.6284:58.71
9th78Jim FOX 7:12.57115:29.2898:25.301021:07.1695:12.25
10th93Tom WALKER (fun) 7:40.74155:08.4678:34.031421:23.24105:28.33
11th88Rich COURT Lizard Kings7:25.18135:38.36108:31.621321:35.16115:40.25
12th73Daniel FAZZONE 8:01.67186:14.69167:35.01621:51.37125:56.46
13th86Matthew BAILEY (vet) 7:36.61145:38.63118:36.241521:51.49135:56.58
14th87Paul FREESE 6:52.6176:24.14178:46.691622:03.45146:08.54
15th81John WRIGHT (vet) FMG7:02.2586:35.84208:25.471122:03.56156:08.65
16th80Joe PUTTNAM Gabriel Cycles7:24.84126:05.36138:49.671822:19.88166:24.97
17th82Jonathan PRICE Lizard Kings8:14.15206:25.00188:07.37922:46.53176:51.62
18th85Lloyd KANE 7:52.18166:12.23149:53.042323:57.46188:02.55
19th89Russell UNDERHILL 7:58.99176:14.281510:00.532424:13.81198:18.90
20th71Chris WARREN Gabriel Cycles8:39.98226:51.09218:48.761724:19.84208:24.93
21st75Darren DAVIS 9:41.55246:31.14199:08.842025:21.53219:26.62
22nd173Jack ROADLEY 8:28.82217:42.51239:20.892125:32.22229:37.31
23rd91Scott ROSE (mas) 8:04.23198:38.45269:44.122226:26.812310:31.90
24th76George THOMAS (sen) Team Slow AF12:33.65256:54.73228:51.961928:20.342412:25.43
25th69Carl BEAUMONT 9:25.44237:58.252411:40.512529:04.212513:09.30
92Stuart WALKER 8:35.4225DNF

 

 

U18 girls  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st16Eme COSH Twelve50 Bikes7:20.5717:00.0719:33.54123:54.201-
2nd15Abbie WRIGHT FMG8:12.3127:32.88210:20.81226:06.0222:11.82

18-29 women  Event progression Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st190Francie ARTHUR 6:48.9314:51.6318:00.59119:41.161-
2nd9Rhiannon GUNNER Fleet MTB7:19.6725:43.0728:57.20221:59.9622:18.80
3rd171Yasmin THORPE 7:32.7135:50.01310:05.28323:28.0233:46.86
4th8Queenie WATERMAN DD CYCLES8:24.2746:11.65410:13.04424:48.9845:07.82
3Anna PEARCE 13:16.3759:41.245DNF
2Katie WOOSTER 11:43.836DNF

30-39 women  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st6Judy WILKES 7:59.4616:01.4718:26.85122:27.781-
2nd7Natasha LITHERLAND 8:14.8426:07.1328:56.96223:18.94251.16s
3rd4Carly FORWARD Kona UK / ShredHedz8:45.3238:35.2049:41.71327:02.2434:34.46
4th191Liz GREAVES 9:52.4247:10.96310:44.42427:47.8045:20.02

40+ women  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st13Katie DRAKE 7:43.5516:56.9019:54.69224:35.141-
2nd10Julie NEWALL 9:36.5427:46.4839:53.27127:16.2922:41.15
3rd11Tara BLAGDEN 14:04.3237:33.85211:44.20333:22.3838:47.24

E-bike women

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st1Zoe REPMAN 8:44.9417:20.3019:31.99125:37.231-
Chat with us