withWorldwide MTB race results and photo archive

SA State Champs at Fox Creek, SA

Lone Gum

Results (156)Photos (0)Videos (0)Finish spread

The original results are available at https://insideline.com.au/timing/results/2019/2019-StateChamps-FoxCreek-Combined…

CourseEveryone

Results formatBy category

GenderAll

Elite men  Finish spread

30 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st54Connor FEARON 1:58.92011:56.1051-
2nd2Conor CLANCY 2:06.10832:02.20826.103s
3rd34Sam WALSH 2:05.65222:02.25136.146s
4th1Callum DAWES 2:07.10252:04.98848.883s
5th56Henry BLAKE 2:07.76862:05.31559.210s
6th69Callum MORRISON 2:07.83172:05.83169.726s
7th72Baxter MAIWALD 2:07.90782:06.194710.089s
8th52Dylan STONE 2:10.187112:06.380810.275s
9th63Cody BARKER 2:14.154152:06.494910.389s
10th8Steven GEBERT 2:09.55192:07.8101011.705s
11th60Cameron RYAN (elt) 2:07.00442:09.5991113.494s
12th39Dale IRELAND 2:10.944122:09.6651213.560s
13th20Brett HERREEN 2:19.957222:10.4281314.323s
14th53Craig YATES 2:14.076142:12.1721416.067s
15th46Jake ALLAN 2:15.274162:13.3711517.266s
16th3Justin DE JONG 3:08.925302:14.5481618.443s
17th74Calum KING 2:15.411182:14.9851718.880s
18th45Michael TENISWOOD 2:15.290172:15.5491819.444s
19th22Troy BROSNAN 2:20.323232:15.8211919.716s
20th73Sean ANDERSON 2:19.483212:16.0892019.984s
21st51Ben DIPPEL 2:16.480192:16.8032120.698s
22nd19Cooper WEBB 2:09.777102:16.9282220.823s
23rd49Lucas PITT 2:16.827202:17.2562321.151s
24th15Josh HOSKINS (SA) 2:21.865242:17.2722421.167s
25th55Matt PEARCE 2:24.402252:20.6412524.536s
26th58Aaron PELTTARI 2:52.976292:21.7592625.654s
27th50Cain BRANSTON 2:13.760132:23.9262727.821s
28th14Nathan BRIDGEWATER 2:29.484262:24.8402828.735s
29th28Mark OPIE 2:30.181272:33.4802937.375s
30th30Christopher SUMNER 2:38.938282:37.6593041.554s

Expert men  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st2005Russell MATHIE 2:17.5221-
2nd2015Jake ADAMS (u30) 2:19.94822.426s
3rd2008Paul STANDISH 2:21.48733.965s
4th2006Benjamin KILSBY 2:32.198414.676s

U13 boys  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st1319Mitchell SANDLAND 2:31.1871-
2nd1315Hamish EDWARDS 2:36.40125.214s
3rd1314Hunter DODSON 2:43.048311.861s
4th1320Samuel IVAS 2:44.930413.743s
5th1304Oliver GOODWIN 2:48.663517.476s
6th1321Max FREEMAN 2:54.087622.900s
7th1322Lachlan BAJ 3:03.087731.900s
8th1308Mahlon OCONNOR 3:05.030833.843s
9th1309Rylan ANDERSON 3:06.657935.470s
10th1317Solomon BURCHELL 3:30.2711059.084s
11th1311Noah MCCUBBIN 4:03.875111:32.688
1312Ashton MCCUBBIN DNS

U15 boys  Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st1502Kael FOALE 2:16.0921-
2nd1538Asher DARLISON 2:17.76121.669s
3rd1519Tully TWINING 2:18.53432.442s
4th1513Oscar BAULDERSTONE 2:23.10447.012s
5th1514Fergus BAULDERSTONE 2:24.77058.678s
6th1527Jackson EDWARDS 2:27.782611.690s
7th1516Max SINGLETON 2:33.724717.632s
8th1529Giles BUTTON 2:34.523818.431s
9th1511Arthur POLLOCK 2:37.241921.149s
10th1508Tyler WARD 2:48.7231032.631s
11th1509Sam WILSON 2:49.9901133.898s
12th1539Liam CALLAGHER-TATE 3:03.3371247.245s
13th1512Harry QUIGLEY 3:30.569131:14.477
14th1541Ash Flynn MCBRIDE 3:31.055141:14.963
15th1528Henry COX 3:46.421151:30.329
1536Henry GWYNN-JONES DNS

U17 boys  Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st1739Heath HODGSON 2:10.1141-
2nd1714Thomas MATSON 2:10.32220.208s
3rd1712Charlie FINNIS 2:14.17934.065s
4th1720Zakary BOHACIK 2:15.39545.281s
5th1728Will WASS 2:19.02158.907s
6th1732Lachlan MEASURES 2:19.38869.274s
7th1754Sebastien BRETT 2:19.69679.582s
8th1760Luke BARLOW 2:20.579810.465s
9th1710Elijah BARNARD 2:21.752911.638s
10th1748Samuel STEELE 2:24.7841014.670s
11th1711Otto SPURLING 2:26.8671116.753s
12th1743Matthew ALDERSON 2:28.5301218.416s
13th1724Conor KEOGH 2:29.5131319.399s
14th1716Jordan KAT 2:30.9641420.850s
15th1762Oliver WHEATON 2:32.0141521.900s
16th1753Jonty DAVIDSON 2:34.2951624.181s
17th1735Kyle ANDERSON 2:37.4191727.305s
18th1733Max PROBERT 2:38.5931828.479s
19th1737Angus MCCOLL 2:39.4511929.337s
20th1761Darcy FISHER 2:40.2812030.167s
21st1708Mayson RODDA 3:21.236211:11.122
1707Nick SAMPSON DNS
1721Orlando GREER DNS
1758Thomas CONROY DNS

U19 men  Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st1928Eddie HERFT 2:10.04112:07.1211-
2nd1901Luke BRADEY 2:11.16222:09.32722.206s
3rd1907Max HERBERT 2:14.63742:09.38332.262s
4th1930Jake HORN 2:13.28632:11.63944.518s
5th1919Dylan DRAPER 2:20.43962:16.75859.637s
6th1911Archie BARKER 2:20.36452:18.528611.407s
7th1910Lachlan BATTY 2:21.73672:18.679711.558s
8th1906Patrick HEWITT 2:23.17682:21.478814.357s
9th1908Harry CHEESMAN 2:24.41892:22.711915.590s
10th1939Ben WHEATON 3:30.856162:23.1291016.008s
11th1913Filip PAJKIC 2:29.420102:27.3951120.274s
12th1915Lachie WOOLLEY 2:40.191132:27.6061220.485s
13th1941Malachy HILLS 2:30.582112:29.8541322.733s
14th1932Kyle GROSE 2:31.161122:30.7791423.658s
15th1916Zac AINSWORTH 2:50.294142:39.7101532.589s
1929Ned HARRIS 2:54.31415DNS
1905Tristan DAWES DNS
1940Kyle CHRYSOSTOMOU DNS

Sport men  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st209Haiden SMITH 2:44.9291-
2nd206Mark THOMPSON 3:14.608229.679s
3rd227Richard SMITH 3:40.395355.466s

Retro men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st2516Oscar BAULDERSTONE 2:29.8311-
2nd2503Nathan BRIDGEWATER 2:30.54220.711s
3rd2515Fergus BAULDERSTONE 2:32.96733.136s
4th2502Ben ANDERSON 2:39.77049.939s
5th2517Kyle ANDERSON 3:37.30851:07.477
2511Matt PEARCE DNF
2509Elton HIBBERD DNS

Hardtail: 19+ men  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st904Sam EDWARDS 2:27.7171-
2nd909Jake ADAMS (u30) 2:34.07426.357s
3rd905Matt PEARCE 2:37.997310.280s
4th902Andrew KUHLMANN 2:46.060418.343s
5th903Elton HIBBERD 3:18.800551.083s

30-39 men  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st3016Jake ROYLE 2:21.2771-
2nd3015Scott ROBERTS 2:23.12321.846s
3rd3002Michael GORE 2:24.17632.899s
4th3009Scott BROWN 2:32.228410.951s
5th3014Rhys HEARD 2:35.504514.227s
6th3008Tom MASLIN 2:38.177616.900s
7th3007Tom BARNES 2:41.342720.065s
8th3004Andrew KUHLMANN 2:42.519821.242s

40-49 men  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st4003Jamie FOALE 2:11.9591-
2nd4015Jim GROSE 2:19.22627.267s
3rd4020Ben ANDERSON 2:23.890311.931s
4th4008Luke MATSON 2:30.904418.945s
5th4023Andrew BARLOW 2:32.509520.550s
6th4011Elton HIBBERD 2:50.600638.641s

50+ men  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st5012Pete SMITH 2:27.0891-
2nd5008Matthew ROGERS 3:05.427238.338s
3rd5009Paul ECKERT 4:16.24231:49.153
5011Mark DICKSON DNS

Chainless men  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st302Callum DAWES 2:09.8461-
2nd314Cooper WEBB 2:13.68323.837s
3rd318Cain BRANSTON 2:17.95738.111s
4th317Jake ADAMS (u30) 2:19.18449.338s
5th309Justin DE JONG 2:19.36059.514s
6th311Russell MATHIE 2:19.65169.805s
7th312Ben WHEATON 2:43.216733.370s
8th303Sam EDWARDS 2:54.085844.239s
307Haiden SMITH DNS
316Baxter MAIWALD DNS
319Amy SCHWARZ DNS

 

 

Elite women  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st86Shelly FLOOD 3:19.95332:23.0511-
2nd84Amy SCHWARZ 7:19.20442:34.632211.581s
3rd81Rebecca WILKINSON 2:43.35812:42.258319.207s
4th85Christina TENISWOOD 2:58.15722:51.658428.607s

U15 girls

1 competitor found

PosBib Name Seed Race Diff
1st1581Jessica SHERIDAN 2:58.6331-

Sport women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Seed Race Diff
1st685Anita SMITH 3:59.3941-
2nd687Elly WILD 4:10.199210.805s
3rd684Fiona BENNETT 4:20.177320.783s
Chat with us