withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive
Results (324)Photos (12,349)Videos (0)Event progressionSpreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
FullShortened 1Shortened 2

Results formatBy category

GenderAll

Male: Full U16  Event progression Spread

19 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st90Dom PLATT 1:45.74611:19.51911:27.70711:52.00411:44.44618:09.4221-
2nd93Deron HARBISON Dirt Riders / Rhythmandbikes1:54.42221:23.93421:39.15222:23.34471:57.62139:18.47321:09.051
3rd89Jack CROMIE Pine Sport1:54.92231:32.86842:00.51672:08.31721:56.43429:33.05731:23.635
4th91Tor RICHARDSON Gabriel Cycles1:57.11341:40.78561:43.57132:14.40641:58.37949:34.25441:24.832
5th92Samuel BRACKLEY 2:02.95351:33.32851:47.44542:19.38751:58.64159:41.75451:32.332
6th104James STUTTARD 2:06.11761:27.89132:10.17292:10.66432:02.87569:57.71961:48.297
7th94Freddie DAVIES (exp) 2:07.55171:41.65671:51.15252:19.59462:07.836710:07.78971:58.367
8th101Isaac RABANI 2:07.57081:48.457111:56.73162:35.74392:11.762910:40.26382:30.841
9th105Rudi MORRELL 2:10.18791:43.71182:10.648102:24.05482:13.4531010:42.05392:32.631
10th102Joel PYMAN 2:15.769111:43.72392:23.753122:41.500122:09.558811:14.303103:04.881
11th78Ben FIELD (jun) Off Root2:28.984151:49.125122:30.129132:38.527102:16.8711111:43.636113:34.214
12th106Benjamin TUCHNER VC Londres2:28.383141:52.141132:08.30482:41.660132:37.9501411:48.438123:39.016
13th97Oliver YOUNG (u18) 2:14.863102:09.086162:43.961162:43.683142:19.7931212:11.386134:01.964
14th96Joe BROWN Team Lightning Fire2:16.949131:47.312103:07.844172:40.156112:21.1681312:13.429144:04.007
15th400Archie EAMES 2:32.086162:05.355142:37.449153:05.582162:40.0311513:00.503154:51.081
16th100Tom WINDSOR 2:48.152172:06.727152:36.281143:06.734172:41.6911613:19.585165:10.163
17th99Oliver GREEN 2:53.863182:11.660172:22.140113:30.828182:55.1951813:53.686175:44.264
18th98Jack BULL 2:57.343192:53.281193:08.699183:02.621152:53.8831714:55.827186:46.405
103Sam ALLEN (sen) 2:16.371122:18.45718                    DNF

Male: Full U18  Event progression Spread

15 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st112Mckinley LOXTON-READ Velocipede Cycles1:46.33211:19.59811:29.75412:00.02321:49.82138:25.5281-
2nd95Dougie BISHOP The Trailhead1:47.48421:23.32421:31.93431:58.93711:45.43318:27.11221.584s
3rd110Freddy BIRCHILL SouthforkRacing.co.uk go to site1:49.23031:29.04641:42.36352:00.48931:47.30428:48.432322.904s
4th107Jasper JOHNSON Red Brick Cycles1:50.65641:26.30931:44.32462:12.36451:54.06749:07.720442.192s
5th109Patrick RIDGE 1:58.32861:39.62581:36.70742:06.53941:56.82459:18.023552.495s
6th108Robby JOHNSTON (u21) 1:57.11351:39.02771:31.60622:16.65662:08.72389:33.12561:07.597
7th116Aaron BROWN 2:05.48181:42.76991:44.67672:21.05572:03.47669:57.45771:31.929
8th111Josh JOHNSTON 2:05.30171:38.27361:54.16882:37.082102:04.988710:19.81281:54.284
9th190Charlie HARRIS (emtb) 2:11.63791:35.92651:57.41892:26.82182:13.945910:25.74792:00.219
10th119John MARTIN (jun) 2:16.399111:44.082102:15.817112:37.05492:28.5591211:21.911102:56.383
11th115Eddie VEARS 2:26.922121:53.437132:08.172102:40.785112:19.4571111:28.773113:03.245
12th114Jamie SQUIRES 2:29.203131:52.304122:23.016122:42.062122:14.5701011:41.155123:15.627
13th118Max HAWLEY 2:32.836142:11.336152:27.375133:01.238142:44.1831312:56.968134:31.440
14th120Ethan BUSH 2:40.426152:07.926142:36.055152:54.117133:39.0781413:57.602145:32.074
117Luke BENNETT (sen) 2:12.390101:48.437112:30.63314               DNF

 

 

Female: Full U14  Event progression Spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st53Katie ALLSOP Summit MTB3:05.91812:48.61713:38.17213:54.53912:49.164116:16.4101-
2nd56Willow BAKER OTEC Bikes4:13.91424:08.64825:50.41425:03.43023:46.766223:03.17226:46.762

Female: Full U18  Event progression Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st50Eme COSH Twelve50 Bikes2:24.75012:22.55512:30.28513:19.79022:34.477213:11.8571-
2nd49Aoife BAKOVIC 2:52.32142:25.50422:44.92622:56.41412:35.610313:34.775222.918s
3rd52Lucy ALLSOP Dees Cycles Racing / Summit MTB2:41.65222:54.37942:53.17633:24.31232:31.594114:25.11331:13.256
4th51Imogen RABANI 2:50.73132:28.30533:01.92243:40.38743:01.875415:03.22041:51.363

Female: Full 18-29  Event progression Spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st24Francie ARTHUR MB Cyclery / Silverfish UK / Yeti2:00.68411:34.42211:36.13312:12.03112:04.13319:27.4031-
2nd30Alexia DESILE dirtyrides mtb apparel2:24.03131:51.06632:29.68832:41.92522:25.195311:51.90522:24.502
3rd25Rhiannon GUNNER 2:20.00421:50.37522:38.69642:49.97632:17.672211:56.72332:29.320
4th27Yasmin THORPE 2:28.80942:10.30042:21.23522:53.69542:30.340412:24.37942:56.976
5th31Jen HEWETT 2:53.19262:20.14152:48.21153:28.28252:52.410614:22.23654:54.833
6th28Molly JAMES RNRMGE Team2:52.38752:44.52783:00.10563:51.65662:34.805515:03.48065:36.077
7th32Sophie SKIPPER AMS Enduro3:16.88682:33.46473:08.99773:55.85272:59.414715:54.61376:27.210
8th29Queenie WATERMAN D&D Cycles3:02.71572:45.30993:12.75085:04.95383:29.957817:35.68488:08.281
26Tini DAVIES Royal Navy Royal Marines Cycling Association3:23.36492:27.7786                    DNF

Female: Full 30-39  Event progression Spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st387Rachael WALKER 2:13.66412:06.95731:51.42112:28.63712:18.852110:59.5311-
2nd35Elvita GIRGZDYTE C6 Bikes2:32.09731:48.47712:28.55522:57.24632:24.671212:11.04621:11.515
3rd33Judy WILKES 2:27.78122:05.86422:40.28932:55.85622:41.222312:51.01231:51.481
4th38Katie PRATT RNRMCA2:37.30142:12.12143:03.32843:32.93743:01.203414:26.89043:27.359
5th34Angela LAYCOCK Army Enduro MTB Team3:21.14452:36.20353:15.88363:43.40653:13.637616:10.27355:10.742
6th36Lisa TARBET 3:24.87562:44.21163:07.85654:02.82863:08.289516:28.05965:28.528

Female: Full 40+  Event progression Spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st39Nikki JANE 2:20.27011:53.65612:21.32112:42.64112:28.496111:46.3841-
2nd40Renée DIWELL 2:55.25722:26.15233:11.14833:12.81222:54.098214:39.46722:53.083
3rd41Rachel CLAY 3:02.82032:21.71122:44.46523:50.36833:10.465315:09.82933:23.445
4th42Jackie FIELD Off Root3:13.15642:45.17243:12.76243:53.45743:31.957416:36.50444:50.120

Female: Full Fun  Event progression Spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st48Lauren TRESURE 2:56.41512:32.63312:43.71513:30.31313:05.222114:48.2981-
2nd47Katie WOOSTER Evolve Union of Dirt3:02.39122:34.06623:09.39124:21.61333:07.238216:14.69921:26.401
3rd45Sharona HARRINGTON 3:40.93732:57.26933:10.33634:17.17923:58.293318:04.01433:15.716

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us