The official results can be found here.
Male: Elite Finish spread
Male: Sport Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 71 | Reuben BENSEMAN | Nelson MTB Club | 2:36.9401 | 2:36.7501 | - | ||
2nd | 72 | Rani BEAR | Nelson MTB Club | 2:40.5373 | 2:37.8972 | 1.147s | ||
3rd | 73 | Liam BARCLAY | Gravity Canterbury | 2:39.5332 | 2:39.5933 | 2.843s | ||
4th | 74 | Austin SUE | Gravity Canterbury | 2:47.2636 | 2:41.3934 | 4.643s | ||
5th | 80 | Reilly DUFF | Bike Methven | 2:44.4005 | 2:42.0005 | 5.250s | ||
6th | 78 | Luke HAYMAN | Mountain Biking North Otago | 2:43.7234 | 2:42.5706 | 5.820s | ||
7th | 77 | Jourdan LETHBRIDGE | Gravity Canterbury | 2:50.8338 | 2:47.6507 | 10.900s | ||
8th | 75 | James CARLEY | New Plymouth Mountain Bikers | 2:51.6179 | 2:49.2078 | 12.457s | ||
9th | 79 | Finn HARBOUR | Mountain Biking Otago | 2:57.05010 | 2:54.7779 | 18.027s | ||
10th | 76 | Kurt SIMCIC | Nelson MTB Club | 3:02.42311 | 3:00.16710 | 23.417s | ||
11th | 104 | Sam PARIS | Mountain Biking Otago | 2:50.0907 | 3:01.39011 | 24.640s | ||
12th | 36 | Caleb ROSAMOND | Wellington Mountain Bike Club | 4:15.92013 | 3:14.75312 | 38.003s | ||
13th | 82 | Josh BRYANT | North Otago MTB Club | 3:19.64312 | 3:55.90313 | 1:19.153 |
Male: Tandem
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 65 | Jackson & Rose GREEN | Gravity Canterbury | 3:19.7971 | 3:20.2801 | - |
Male: U15 Finish spread
Pos | Bib⇧ | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5th | 161 | Luke WAYMAN | Gravity Canterbury | 3:19.45711 | 2:55.7605 | 10.430s | ||
4th | 162 | Oli CLARK | Nelson MTB Club | 3:05.0808 | 2:54.8534 | 9.523s | ||
163 | Oli NICHOLLS | Bike Methven | ||||||
7th | 164 | Ben SZIRANYI | Gravity Canterbury | 2:56.4733 | 2:56.4607 | 11.130s | ||
3rd | 165 | Wyatt MCNAB | Rotorua MTB Club | 2:59.0635 | 2:48.5873 | 3.257s | ||
1st | 166 | Seth STYLIE | Auckland Downhill Club Inc | 2:45.7401 | 2:45.3301 | - | ||
12th | 168 | Kayne JOHNSTON | Gravity Canterbury | 3:14.82310 | 3:27.92712 | 42.597s | ||
13th | 169 | Maxxis TINDALL | Descend Rotorua | 4:04.62313 | 3:35.12713 | 49.797s | ||
2nd | 170 | Ryan HASTINGS | Rotorua MTB Club | 2:55.5632 | 2:47.9332 | 2.603s | ||
8th | 172 | Jack COLLINS | Gravity Canterbury | 3:00.1006 | 2:58.0278 | 12.697s | ||
9th | 173 | Owen BRADLEY | Marlborough Mountain Bike Club | 3:00.3177 | 3:00.6379 | 15.307s | ||
10th | 174 | Bill AXON | Te Miro MTB Club | 3:10.2179 | 3:11.84710 | 26.517s | ||
6th | 175 | Lewis ALLBON | 2:57.8004 | 2:55.7706 | 10.440s | |||
11th | 176 | Charlie WIFFIN | Hawke's Bay Mountain Bike Club | 3:21.37012 | 3:22.97311 | 37.643s |
Male: U17 Finish spread
Male: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 23 | Ethan BLANCHARD | Auckland Downhill Club Inc | 2:37.9004 | 2:34.3431 | - | ||
2nd | 24 | Guy JOHNSTON | Descend Rotorua | 2:42.3178 | 2:35.6032 | 1.260s | ||
3rd | 29 | Riley ADLAM | Queenstown MTB | 2:37.3032 | 2:35.8233 | 1.480s | ||
4th | 25 | Oliver ELKINGTON | Nelson MTB Club | 2:38.4535 | 2:37.0174 | 2.674s | ||
5th | 22 | Lui ARNOLD | Bike Wanaka | 2:39.4836 | 2:38.2105 | 3.867s | ||
6th | 35 | James MACDERMID | Descend Rotorua | 2:40.7437 | 2:38.6206 | 4.277s | ||
7th | 27 | Alex BARKE | Queenstown MTB | 3:07.20016 | 2:39.3337 | 4.990s | ||
8th | 38 | Blake ROSS | Descend Rotorua | 2:33.8531 | 2:41.2008 | 6.857s | ||
9th | 26 | Finn SULLIVAN | Gravity Canterbury | 2:45.2139 | 2:42.9879 | 8.644s | ||
10th | 31 | Matthew EMPEY | 2:51.43711 | 2:45.18010 | 10.837s | |||
11th | 30 | Raj BLAIR | 2:49.84710 | 2:45.27011 | 10.927s | |||
12th | 39 | Campbell TELFER | 2:53.15013 | 2:47.24712 | 12.904s | |||
13th | 33 | James HARVEY | Hawke's Bay Mountain Bike Club | 2:52.40712 | 2:50.06713 | 15.724s | ||
14th | 34 | Tom JEWELL | 2:56.58314 | 2:51.36014 | 17.017s | |||
15th | 28 | Taylor TOPP | Hawke's Bay Mountain Bike Club | 3:04.89715 | 2:52.93715 | 18.594s | ||
16th | 32 | Harlen HANCOCK | Mountain Biking Otago | DNS | 2:54.71716 | 20.374s | ||
37 | Marcus ROSS | Descend Rotorua | 2:37.4833 | DNF | ||||
81 | Ethan BURNS | Port Nicholson Poneke CC |
Male: 30-39 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 45 | Joel DANIELS | Mountain Biking Otago | 2:48.7731 | 2:59.2631 | - | ||
2nd | 43 | Nathan GILBERT | Mountain Biking Otago | 3:20.8732 | 3:15.9272 | 16.664s | ||
3rd | 44 | Michael BROWN | Mountain Biking Otago | 3:26.4303 | 3:52.2333 | 52.970s |
Male: 40-49
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 52 | Bevan ADLAM | Queenstown MTB | 2:46.8531 | 2:54.2301 | - |
Male: 50+
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 61 | Dion EARNEST | Auckland Downhill Club Inc | 3:15.1371 | 3:10.5601 | - |
Female: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 111 | Kathy MORRIS | Queenstown MTB | 3:10.3831 | 3:07.4331 | - | ||
2nd | 101 | Shania RAWSON | Descend Rotorua | 3:13.7132 | 3:10.5272 | 3.094s | ||
3rd | 103 | Ashley BOND | Descend Rotorua | 3:39.8833 | 3:39.6803 | 32.247s | ||
102 | Virginia ARMSTRONG | Auckland Downhill Club Inc |
Female: Sport Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 112 | Sam HOPE | Mountain Biking Otago | 3:28.9501 | 3:28.9001 | - | ||
2nd | 122 | Shawnee WESTERMAN | Gravity Canterbury | 4:01.2032 | 4:00.8602 | 31.960s | ||
3rd | 121 | Amy SMITH | Bike Wanaka | 4:31.3073 | 4:25.1803 | 56.280s |
Female: U15
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 191 | Sacha EARNEST | Auckland Downhill Club Inc | 3:09.5631 | 3:12.2171 | - |
Female: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 183 | Abby ROSS | Mountain Biking North Otago | 3:31.9302 | 3:29.4871 | - | ||
2nd | 181 | Eti GRAHAM | Rotorua MTB Club | 3:24.3001 | 5:32.9372 | 2:03.450 |
Female: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 105 | Jess BLEWITT | Queenstown MTB | 3:11.4871 | 3:08.2931 | - | ||
2nd | 106 | Kalani MUIRHEAD | Queenstown MTB | 3:24.7102 | 3:25.1032 | 16.810s | ||
3rd | 107 | Caitlin TITHERIDGE | Mid Canterbury MTB Club | 3:34.8103 | 3:26.1373 | 17.844s | ||
4th | 108 | Maia JOWETT | Queenstown MTB | 3:37.4104 | 3:40.5634 | 32.270s | ||
5th | 109 | Emma CUNNINGHAM | Mountain Biking Otago | 4:02.1005 | 3:58.2775 | 49.984s |
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified