The official results can be found here.
Note: the results for this race are split into the following groups:
FullShortened
Male: Event progression Finish spread
Pro/OpenPos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Paul SERRA | Redwood City | CUSH CORE / DVO Suspension / Oakley / Skratch lab / Stous | 4:18.13 | 9:21.81 | 8:48.81 | 22:28.71 | - | ||
2nd | Kyle WARNER | Boise | Kore North Bikes / Niner / SR Suntour | 4:15.72 | 9:48.64 | 9:06.93 | 23:11.22 | 42.5s | ||
3rd | Jake INGRAM | St George | Bike Fix / Fasst Co / Intense | 4:26.98 | 9:44.13 | 9:07.54 | 23:18.53 | 49.8s | ||
4th | Clayton OTTO | Millcreek | Pivot / Stan's | 4:24.45 | 9:54.25 | 9:01.92 | 23:20.54 | 51.8s | ||
5th | Jorgen HAMANN | Tempe | Sun Wave Cycling | 4:28.69 | 9:40.22 | 9:24.66 | 23:33.45 | 1:04.7 | ||
6th | Ryder COOK | Henderson | Alchemy / Deity | 4:23.94 | 10:14.36 | 9:23.55 | 24:01.76 | 1:33.0 | ||
7th | Jason TULLIS | Henderson | Fezzari / Maxxis / Shimano | 4:25.87 | 10:25.48 | 9:47.99 | 24:39.17 | 2:10.4 | ||
8th | Steven CISAR | Altadena | InCycle RT | 4:13.71 | 10:45.710 | 9:48.710 | 24:48.18 | 2:19.4 | ||
9th | Vincent KIMBER | Freshwater | cranked adventure / Deity / DVO Suspension / nite rider | 4:35.612 | 10:46.911 | 9:40.27 | 25:02.79 | 2:34.0 | ||
10th | Trevor MEJIA | Valencia | InCycle RT | 4:25.56 | 10:49.613 | 9:51.811 | 25:06.910 | 2:38.2 | ||
11th | Scott JOHNSON (west) | Henderson | All Mountain Cyclery | 4:32.510 | 10:48.012 | 9:53.612 | 25:14.111 | 2:45.4 | ||
12th | Aaron DALE | Tucson | GURU | 4:53.115 | 10:44.49 | 9:58.713 | 25:36.212 | 3:07.5 | ||
13th | Jeremy PETERSON | Albuquerque | Elevate Bikeworks | 4:32.811 | 11:33.217 | 9:42.98 | 25:48.913 | 3:20.2 | ||
14th | Austin EBBERS | Tempe | Santa Cruz Grassroots | 4:37.813 | 11:20.115 | 10:03.115 | 26:01.014 | 3:32.3 | ||
15th | Austin HENTSCH | Boulder City | All Mountain Cyclery | 4:46.514 | 11:05.914 | 10:11.216 | 26:03.615 | 3:34.9 | ||
16th | Chance SIMS | Buckeye | 5:16.017 | 10:21.77 | 11:11.618 | 26:49.316 | 4:20.6 | |||
17th | Jace SCHOLES | Henderson | Broke Boy Racing | 5:33.518 | 11:27.316 | 10:02.014 | 27:02.817 | 4:34.1 | ||
18th | Anders NYSTROM | Sandy | Canyon Bikes / Clif / Deity | 5:00.916 | 11:33.418 | 10:39.317 | 27:13.618 | 4:44.9 |
Male: Event progression Finish spread
Cat 1: 15-18Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Wyatt THOMPSON | Salt Lake City | RaceKraft | 4:53.61 | 11:25.32 | 10:08.22 | 26:27.11 | - | ||
2nd | Timothy OCHOA | Sandy | RaceKraft | 5:29.52 | 11:21.21 | 10:07.11 | 26:57.82 | 30.7s |
Male: Event progression Finish spread
Cat 1: 19-29Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Manny CHAVEZ | Phoenix | DVO Suspension / Eminent Cycles / Spartan rides AZ | 4:37.42 | 10:33.51 | 9:55.31 | 25:06.21 | - | ||
2nd | Justin DURYEE | Saratoga Springs | InCycle RT | 4:32.21 | 10:53.72 | 9:56.62 | 25:22.52 | 16.3s |
Male:
Cat 1: 30-39Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Riley JONDLE | Mammoth Lakes | DVO Suspension / Footloose Sports / Smith | 4:54.81 | 11:43.51 | 10:02.31 | 26:40.61 | - |
Male:
Cat 1: 40-49Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Justus QUIOCHO | Henderson | All Mountain Cyclery | 4:11.71 | 10:27.71 | 9:37.01 | 24:16.41 | - |
Male:
Cat 1: 50-59Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Thorn BICKEL | Salt Lake City | Deity / Suspension Syndicate | 4:53.51 | 11:06.31 | 10:10.21 | 26:10.01 | - |
Male: Event progression Finish spread
Cat 2: 19-29Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Kaelan STRONES | Flagstaff | 5:25.31 | 11:42.71 | 10:33.31 | 27:41.31 | - | |||
2nd | Dylan STOUT | Las Vegas | Southwest Bikes / Team GnarDog | 5:25.31 | 12:29.82 | 11:12.22 | 29:07.32 | 1:26.0 | ||
3rd | Zack KNIERIM | Pheonix | 100% / Giant | 5:29.33 | 12:46.63 | 11:19.33 | 29:35.23 | 1:53.9 | ||
Tay WILBORN | Boulder City | 6:13.94 | 14:31.34 |
Male: Event progression Finish spread
Cat 2: 30-39Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Julio PELAEZ | Henderson | 5:13.72 | 11:46.41 | 10:28.71 | 27:28.81 | - | |||
2nd | Tim TRAN | Las Vegas | 5:12.41 | 11:49.72 | 10:46.33 | 27:48.42 | 19.6s | |||
3rd | A.J. CLEVENGER | Oxnard | DVO Suspension / Mestiza Kitchen | 5:31.74 | 12:02.13 | 10:45.02 | 28:18.83 | 50.0s | ||
4th | Christopher HENTZ | Glendale | Exhale Bikes | 5:33.75 | 12:33.84 | 11:09.55 | 29:17.04 | 1:48.2 | ||
5th | Brandon LIVERMORE | Lake Havasu City | Elite Team Realty | 5:38.56 | 12:40.55 | 11:06.44 | 29:25.45 | 1:56.6 | ||
6th | Jesse ALDRIDGE | Marblemount | 5:27.13 | 13:43.76 | 12:05.76 | 31:16.56 | 3:47.7 |
Male: Event progression Finish spread
Cat 2: 40-49Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Braly JOY | Las Vegas | AMC | 5:13.53 | 11:09.51 | 10:16.91 | 26:39.91 | - | ||
2nd | Jeff BARKER (u50) | Henderson | 4:59.21 | 11:54.33 | 10:36.92 | 27:30.42 | 50.5s | |||
3rd | Alan BOYETT | Las Vegas | 5:15.94 | 11:54.02 | 16:45.83 | 33:55.73 | 7:15.8 | |||
4th | Ben DICKMAN | Buckeye | 5:01.02 | 11:59.24 | 24:05.34 | 41:05.54 | 14:25.6 |
Male: Event progression Finish spread
Cat 2/3: 50+Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Mark CHALLONER | Sierra Vista | Sun-N-Spokes | 5:15.91 | 12:09.51 | 10:57.91 | 28:23.31 | - | ||
2nd | Steve SPENCER | Draper | GT Bicycles / Laketown Bicycles | 6:11.42 | 13:18.82 | 11:18.02 | 30:48.22 | 2:24.9 |
Male: Event progression Finish spread
Cat 3: 15-18Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Jake TOBIN | Lake Havasu City | Bayview Inspecti / Havasu Bike and Fitness | 4:59.81 | 11:58.81 | 10:33.91 | 27:32.51 | - | ||
2nd | Logan BLANCHARD | Lake Havasu City | TASCO | 5:58.62 | 12:40.52 | 11:09.92 | 29:49.02 | 2:16.5 | ||
3rd | Benton CALL | South Jordan | 6:17.33 | 13:59.53 | 12:20.33 | 32:37.13 | 5:04.6 |
Male: Event progression Finish spread
Cat 3: 30-39Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Alden ROGERS | St George | 6:08.02 | 12:50.51 | 11:27.02 | 30:25.51 | - | |||
2nd | Kyle SEBESTYEN | Scottsdale | 5:12.31 | 18:33.83 | 10:22.01 | 34:08.12 | 3:42.6 | |||
3rd | Patrick MARTIN | Marblemount | 6:17.53 | 17:23.12 | 13:51.73 | 37:32.33 | 7:06.8 |
Male: Event progression Finish spread
Cat 3: 40-49Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Jesse KALTER | Reno | High Sierra Cycling | 5:44.31 | 13:12.82 | 11:11.51 | 30:08.61 | - | ||
2nd | Chris SEXTON | Las Vegas | 6:06.42 | 13:06.11 | 11:47.72 | 31:00.22 | 51.6s | |||
3rd | Mikey BECKER | Las Vegas | 6:21.83 | 14:20.23 | 12:07.43 | 32:49.43 | 2:40.8 | |||
Kelvin DANCEL | Las Vegas | 21:13.44 | 17:07.54 |
Male: Event progression Finish spread
11-14Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Mattox OCHOA | Sandy | RaceKraft | 5:41.42 | 12:18.81 | 11:04.01 | 29:04.21 | - | ||
2nd | Brady DICKMAN | Buckeye | 5:34.91 | 13:20.32 | 11:31.12 | 30:26.32 | 1:22.1 | |||
3rd | Landon HUNT | Henderson | MRC | 7:16.54 | 14:17.24 | 12:14.53 | 33:48.23 | 4:44.0 | ||
4th | Kelan PHILLIPS | 6:05.23 | 15:15.55 | 14:12.04 | 35:32.74 | 6:28.5 | ||||
5th | Devin GOSNELL | Henderson | 9:56.55 | 13:28.43 | 19:53.85 | 43:18.75 | 14:14.5 |
Female:
Pro/OpenPos | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3⇧ | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Alicia LEGGETT | Flagstaff | DVO Suspension / ibis / PNW Components / Shimano | 5:04.71 | 11:48.81 | 10:26.61 | 27:20.11 | - |
Female:
Cat 2/3: 40+Pos⇧ | Name | Area | Sponsors | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Melissa BRAY | Las Vegas | 10:45.41 | 19:52.01 | 15:51.21 | 46:28.61 | - |
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified