withWorldwide MTB race results and photo archive

Rotorua DH '20 at Rotorua

Results (224)Photos (0)Videos (0)Finish spread

The original results are available at https://s3-us-west-2.amazonaws.com/website.crankworx/results-db/downloads/2020/R…

Results formatBy category

GenderBoth

Elite men  Finish spread

43 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st8Mick HANNAH Yorkeys KnobPolygon UR3:00.161-
2nd3Sam BLENKINSOP Wanganui100% / Norco3:01.5721.41s
3rd6George BRANNIGAN QueenstownPropain Factory Racing3:02.5432.38s
4th7Joe BREEDEN LlanfyllinPolygon UR3:02.7542.59s
5th4Bernard KERR LondonPivot Factory Racing3:03.7553.59s
6th17Austin WARREN AlpineBell Helmets / Evil Bikes / Fast house3:05.1264.96s
7th18Kieran BENNETT ChristchurchFox / Maxxis / Santa Cruz3:05.2475.08s
8th11Matthew WALKER Kawerau100% / Pivot Factory Racing3:05.7285.56s
9th16Kaos SEAGRAVE WalesCanyon Collective FMD3:07.5297.36s
10th19Sam GALE NelsonFox Racing Shox3:10.261010.10s
11th9Bruce KLEIN AltadenaCommencal / Deity3:10.541110.38s
12th23Louis HAMILTON RotoruaCommencal / Deity / TLD3:10.861210.70s
13th20Charlie MAKEA Napiermuttlyf3:12.011311.85s
14th24Jonty VINK Taranaki440 mountain bike park / Trailpro3:12.611412.45s
15th21Nils HEINIGER ChristchurchMarleen Wholesalers / Worrall3:13.401513.24s
16th38Sean MCCARROLL QueenstownTeam Kartel3:14.011613.85s
17th45Gareth BURGESS Methven3:16.701716.54s
18th39Kyle LOCKWOOD HunuaDevinci NZ3:17.641817.48s
19th25Billy MEACLEM ChristchurchCommencal / Etnies / TLD bike3:18.711918.55s
20th32Louis VULETA HamiltonTrek Torpedo73:20.462020.30s
21st27Hamish MCLEOD QueenstownProflow suspenion3:20.862120.70s
22nd14Bas VAN STEENBERGEN KelownaHyper Bikes3:21.472221.31s
23rd44Jake BYRNE Secret HarbourHumble bicycle co3:25.372325.21s
24th34Blake ROUNTREE WanganuiCommencal New Zealand3:29.242429.08s
25th41Sky DUNN-SARVIS NelsonGericks Nelson / hukkit3:32.332532.17s
26th40Joshua LEA HelensburghSteel City Cycles - ION3:43.842643.68s
27th37Sam REED New Plymouth3:48.382748.22s
28th36Mike ROSS QueanbeyanOakley / RockShox / Santa Cruz / SRAM3:49.322849.16s
29th10Tuhoto-Ariki PENE RotoruaHyperformance Hardware3:50.372950.21s
30th30William MACDERMID HamiltonDevinci / Leatt / Maxxis / Spank / Squirt3:50.553050.39s
31st35Gautier JUNG KiffisJoliat cycles / Specialized4:09.99311:09.83
32nd54Dan WOLFE DublinPolygon UR4:20.20321:20.04
33rd2Mark WALLACE Vancouver IslandCanyon Collective Factory Team4:44.72331:44.56
34th28Samuel HARDMAN WollongongBanshee / Fasthouse / SRAM Australia8:13.18345:13.02
31Michael WILLIAMS Port FairyEKI / Vanda Surf / WRPDNF
1Troy BROSNAN AdelaideCanyon Collective Factory TeamDNS
15Remy MORTON Gold CoastChromag / Commencal / MaxxisDNS
43Piyush CHAVAN PuneIndian shredderDNS
33Albe SNEP Lower Huttold manDNS
5Eddie MASTERS New PlymouthPivot Factory RacingDNS
12Keegan WRIGHT RotoruaUnior / Devinci Factory RacingDNS
42Dylan CRANE CarbondaleKnolly Bikes / ROTOR / Schwalbe / SR SuntourDNS
26Ryan HOWARD AptosBell Helmets / Fasthouse / SRAM / TrekDNS

Tandem men

1 competitor found

13-14 boys  Finish spread

30 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st528Benjamin DE VALL Whistlerde Vall Brothers3:39.971-
2nd513Paul FURSTENBURG RotoruaRotorua MTB Club3:41.2221.25s
3rd522Wyatt STEVENS-MCNAB Rotorua3:44.4534.48s
4th503Oli CLARK KaikouraCoastal Sport Kaikoura3:46.1446.17s
5th549Rory MEEK QueenstownLooseriders Meekboyz Continental3:46.9256.95s
6th501Ryan HASTINGS Rotorua3:47.4767.50s
7th530Lenny BROWNE Piha3:48.9078.93s
8th504Bill AXON Cambridge4:01.47821.50s
9th506Kobe PURCHASE Auckland4:03.05923.08s
10th529Callum GARLICK Opua, Bay Of IslanDS4:03.301023.33s
11th517Kyle SEABROOK Gisborne4:06.641126.67s
12th524Tom MCINNES Palmerston North4:10.371230.40s
13th518William SAVAGE Taurangadads gem visa4:19.481339.51s
14th511Reon FERNANDEZ QueenstownAlta Mondraker Royal4:20.971441.00s
15th519Hugo MCCARROLL Tauranga4:27.591547.62s
16th510Robbie COCHRANE LincolnMum and Dad4:40.09161:00.12
17th527Tyler WAITE NapierShredder Racks4:41.26171:01.29
18th516Maxxis TINDALL Matamata4:56.22181:16.25
19th526Jacob HEALY Auckland4:57.65191:17.68
20th514Charlie WIFFIN Havelock NorthMondraker Smiths4:59.85201:19.88
21st509Taaroa MALMEZAC Queenstown5:04.73211:24.76
22nd523Tamaterai HERVE Punaauia5:05.56221:25.59
23rd508Agusta DIXON AucklandBRM Cycles and CJ Dixon Builders5:26.12231:46.15
24th520Rylin LALICH Morrinsville5:31.29241:51.32
25th507Sam ROCHE Hamilton6:14.17252:34.20
26th505Brook RUTHERFURD New PlymouthKinney Kamp / Shredder Racks6:22.87262:42.90
515Kehau PENILLA Y PERELLA TahitiDNS
512Callum BOWES AucklandDNS
525Luke ANDERSON PukekawaDNS
521Harrison LEI RotoruaDNS

15-16 boys  Finish spread

51 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st401Jackson GOLDSTONE SquamishTrek3:10.771-
2nd403Cameron BECK RotoruaIBIS New Zealand / TLD3:11.4620.69s
3rd402Toby MEEK QueenstownContinental / Looseriders / MEEKBOYZ3:12.8932.12s
4th404Lachlan STEVENS-MCNAB RotoruaFox Racing NZ / Transition Bikesnz3:16.2345.46s
5th407Taj POLLARD SydneySanta Cruzau / Stickybottle Manly3:29.73518.96s
6th406George HARVEY Rotorua3:41.57630.80s
7th412Carter WIFFIN Havelock NorthMondraker Smiths3:42.02731.25s
8th405Max CAULTON QueenstownALTA / MONDRAKER3:42.32831.55s
9th436Trey ROYAL Tauranga3:44.83934.06s
10th409Jake EARNEST AucklandCXP Racing / PURE / Smith / Transition Bikes3:46.371035.60s
11th416George DAVEY Whanganui3:46.681135.91s
12th420Ruben BIRDLING Wellingtonkiwi crown enterprises / krdimport / Viris3:50.031239.26s
13th417William HARVEY Rotorua3:51.421340.65s
14th441Jack WILLOCK GisborneG-Form NZ3:52.351441.58s
15th419Ashton BIRDLING Wellington3:52.861542.09s
16th410Alex WILLIAMSON Te Puke3:53.871643.10s
17th439Jacob CORNEY Rotorua3:56.431745.66s
18th445Ollie JEFFREY Auckland3:58.651847.88s
19th430Roberto PENNINGTON Auckland4:02.701951.93s
20th411Will ADAMSON QueenstownAlta Queenstown / Mondraker NZ / skyli4:03.982053.21s
21st428Cameron DULIGALL Wellington4:04.612153.84s
22nd438Ronan FLAUNTY Waimaukuhukkit / Leatt / Muc-Off / Scott / Smith / Zeffer4:07.672256.90s
23rd446Ben SPRING HamiltonCycletime4:10.262359.49s
24th437Cody EVETTS Whakatanebikebarn whakatane4:11.18241:00.41
25th431Ben BARCLAY Napier4:14.70251:03.93
26th414Tyler MUIRHEAD Wanaka4:15.76261:04.99
27th452Jasper BOM Te Awamutu4:19.84271:09.07
28th440Gwilym SADLER Auckland4:23.06281:12.29
29th432Paul LE GOFF Gisborne4:25.50291:14.73
30th418Ed SHEARER New Plymouth4:26.72301:15.95
31st415Reuben MITCHELL Napier4:29.85311:19.08
32nd435Ethan DENT-HARDY HamiltonTorpedo74:37.88321:27.11
33rd421Baxter HILSON Aucklandaland4:39.80331:29.03
34th453David BOM Te AwamutuTeam Hukkit4:41.05341:30.28
35th451Toby HUSTON Kerikeri4:45.31351:34.54
36th425Liam QUINNEY NapierRock Racing4:46.38361:35.61
37th423Jack ANDERSON Tauranga4:55.97371:45.20
38th422Luca LEGLER Kerikeri4:58.39381:47.62
39th413Luke NORRIS Gisborne5:02.60391:51.83
40th443Liam HEALY Auckland5:15.97402:05.20
41st433George SYME New Plymouth5:17.56412:06.79
42nd447Hamish MALCOLM Rotorua5:32.54422:21.77
43rd434Lucas BOM Te Awamutu5:57.62432:46.85
427Arje BEVERIDGE Palmerston NorthCentral Bicycle StudioDNS
448Sam LAW AucklandDNS
449John CASEY AucklandDNS
429Jack CATES KerikeriDNS
442Johnny BRYANT KerikeriDNS
424Jim BAIN RotoruaDNS
426Luke HANNA RotoruaDNS
408Ollie WHITESIDE WaipukurauDNS

17-18 boys  Finish spread

32 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st201Blake ROSS Cambridge3:07.871-
2nd204Guy JOHNSTON NgateaYT Mob3:10.5222.65s
3rd208Ethan BLANCHARD Auckland3 Sixty Sports / Marleen / Norco / Smith3:12.1034.23s
4th202Finn HAWKESBY-BROWNE ChristchurchSanta Cruz NZ3:17.99410.12s
5th205James MACDERMID HamiltonDevinci / Leatt / Maxxis / Spank / Squirt3:20.87513.00s
6th207Alex BARKE QueenstownGt worrals alpine star 100% bell3:24.31616.44s
7th206Riley ADLAM QueenstownHyperformance Hardware / Santa Cruz3:27.56719.69s
8th209James HARVEY Hastings3:31.33823.46s
9th218Oscar RADONICH AucklandOurfort3:33.18925.31s
10th253Cjay INGRAM GisborneADU industries / SPECIALIZED NZ3:37.091029.22s
11th213Matthew DALE Wellington3:41.421133.55s
12th221Blake PITTAMS RotoruaMum3:43.291235.42s
13th219Flynn DIXON AucklandBRM Cycles and CJ Dixon Builders3:53.501345.63s
14th214Isaac DOELL New PlymouthCommencal / Troylee NZ / Tuned Rotorua3:54.711446.84s
15th227Keegan COMBER Rotorua4:00.671552.80s
16th223Matt QUINNEY NapierRock Racing4:26.83161:18.96
17th225Liam O'TOOLE Hamilton4:32.44171:24.57
18th226Reuben KEMP Matamata4:34.93181:27.06
19th232Tommy ROWLANDS Tauranga4:36.06191:28.19
20th215Josh BARRY WhakataneMotomuck4:39.97201:32.10
21st233Jack SCHREUDER Auckland7:30.65214:22.78
216James DRUCE AucklandG-Form AUS / nzDNF
228Moana ESPOSITO RotoruaDNF
230Reuben WATSON RotoruaDNS
210Marcus ROSS HamiltonAlta Queenstown / Mondraker NZ / SmithDNS
203Oliver ELKINGTON NelsonHyperformance HardwareDNS
211Taylor TOPP WaipukurauALTA / MONDRAKERDNS
224Aaren MARKENSTEIN WellingtonSamonela BoyzDNS
222Dylan WALTON RotoruaTailwind NZ / Wide OpenDNS
217Hamish BANKS RotoruaDNS
231Sebastian T-M Upper HuttDNS
220Jaden KAEMPFE WhakataneDNS

19-29 men  Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st557Jonty HARTE-SEIDL Nelson3:31.881-
2nd592Danie KATTENBERG TaurangaFast Eddies cycles3:40.0628.18s
3rd593Daniel CLELAND New PlymouthMum3:43.00311.12s
4th560Terry HAYMES Tahiti3:43.56411.68s
5th562Lloyd JENKS Rotorua3:46.80514.92s
6th558Lee ORMSBY Tauranga3:50.01618.13s
7th555Shakar YAKTHUMBA Nepal3:51.91720.03s
8th551Brandon HIRST RotoruaCyclezone Rotorua3:57.13825.25s
9th563Jacob LINCOLN Auckland4:33.2091:01.32
10th552Rhys DUNN HamiltonTeam Evo6:53.05103:21.17
556Connor FIELD NelsonEVO CyclesDNS
554Thomas HUMPHRIES Palmerston NorthDNS

30-39 men  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st631Gustavo TESTA FarroupilhaWF Construction / Willy Park3:35.671-
2nd634James BARON Auckland3:41.0025.33s
3rd637Morgan RIGBY KaikouraMiddlehill MTB3:49.08313.41s
4th633Jason CONNOR CambridgeDVS Home Ventilation / Trek Bicycle4:18.98443.31s
5th638Andrey TEKUTOV Auckland4:19.84544.17s
6th636Jason JOLLEY WaitakereDBFR / HEINEKEN / TEAM BSX4:22.73647.06s
7th632Jairo MARTINS Pedro Afonso-ToBrazil4:53.3071:17.63
635Edouard BABIN PapeeteHINANO TAHITIDNS

40+ men  Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st708Parabanne MENDOZA Manilabikesph / Fox Racing Philippines / Scott4:03.941-
2nd706David SHARP Sydney4:09.3025.36s
3rd704Christian BURNISTON KerikeriWelsh Brothers Racing4:15.67311.73s
4th702Darren DOELL New Plymouth4:20.59416.65s
5th705Edd JAMES AucklandTeam Hukkit4:56.51552.57s
6th703Wesley BURNISTON Auckland5:09.3661:05.42
7th711Charles PENILLA Y PERELLA Tahiti5:17.6571:13.71
8th710Eric FOSCHIANO Punaauia5:44.5281:40.58
9th701Nick BOWES WellingtonCraft beer and meat pies5:54.1091:50.16
712Otera TAHITO PapeeteDNS
713Rennie ANDERSON PukekawaDNS
709Didier HERVE PunaauiaDNS
707Matthew JOHNSON Hemet100% / IntenseDNS

 

 

Elite women  Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st101Tracey HANNAH Yorkeys KnobPolygon UR3:32.441-
2nd104Jill KINTNER BellinghamNorco / Red Bull / Shimano3:56.82224.38s
3rd110Vinny ARMSTRONG Auckland3:57.17324.73s
4th103Mille JOHNSET OsloContinental Atherton3:59.10426.66s
5th5000Vaea VERBEECK ColdstreamMaxxis / Rocky Mountain Cycles / TLD3:59.32526.88s
6th106Georgia ASTLE WhistlerUnior / Devinci Factory Racing4:00.56628.12s
7th107Ainhoa IJURKO SquamishCanyon Bikes / Crank Brothers / Oneup / SRAM4:03.42730.98s
8th102Kate WEATHERLY AucklandDevinci NZ4:05.69833.25s
9th105Casey BROWN RevelstokeBell Helmets / C3 project / Clif / Dakine / SRAM4:07.94935.50s
10th116Fiona OURDOUILLIE FranceUS CAGNES VTT4:11.951039.51s
11th109Shania RAWSON Taurangagiant nz4:14.321141.88s
12th113Ellie SMITH Central CoastDayzero bike / DHARCO Clothing / Michelin4:16.561244.12s
13th135Anneke BEERTEN MarienveldeSpecialized - DT Swiss - Alpinestars4:27.921355.48s
14th114Martha GILL HorwichHope / Marin Bikes / pnwco / WTB4:33.35141:00.91
112Ashley BOND RotoruaDay Zero / TLD / Wide Open / YTDNF
111Danielle BEECROFT North RichmondDHaRCO / Evil Bikes / Schwalbe / ShimanoDNS
115Jessica MANCHESTER Rotoruacam / GT Bikes / Torpedo7 / WorrallsDNS

13-14 girls  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st485Sacha EARNEST AucklandCXP Racing / Troy Lee Designs NZ4:17.441-
2nd486Eliana HULSEBOSCH Tauranga7:07.0222:49.58

15-16 girls  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st491Jenna HASTINGS RotoruaPivot Cycles NZ4:05.941-
2nd492Caitlin FLAVELL Rotorualadyjane / my ride rotorua / scottbikes nz4:14.1328.19s
3rd494Gracey HEMSTREET SecheltCommencal Canada / RydersEyewear4:18.20312.26s
4th495Lily BOUCHER SquamishC4 Norco Racing4:31.53425.59s
5th493Eti GRAHAM TaurangaPivotNZ5:01.71555.77s
6th496Vanessa BRUNEAU North Vancouver5:47.6361:41.69

17-18 girls  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st272Jessica BLEWITT QueenstownCjsuspension / The Bike Fix Queenstown3:55.911-
2nd274Kalani MUIRHEAD Wanaka4:21.56225.65s
3rd271Cassie VOYSEY EngadineDeity / EPTEC / Krush4:26.86330.95s
4th273Caitlin TITHERIDGE Ashburton5:24.8041:28.89
5th277Lily WILSON Kerikeri5:26.1651:30.25
276Zoë Ray WOOD Big Bear LakeDiety Components / Ride ConceptsDNS

19+ women  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
1st611Robin GOOMES Rotorua4:08.471-
2nd612Louise FERGUSON Fort WilliamRadon - Funn mtb - Mons Royale4:15.8627.39s
3rd613Marlene SCHRADER Rotorua6:20.6732:12.20
Chat with us