withWorldwide MTB race results and photo archive

2020 Midlands XC round 1 at Dudmaston

Results (311)Photos (4,419)Videos (0)Lap chartsFinish spread

The original results are available at http://www.timelaps.co.uk/assets/uploads/EVENTREPORT.aspx?eventid=464DudmastonWo…

CourseFull

Results formatBy category

GenderAll

Elite men  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st1027Harry BIRCHILL Scott Bikes16:25117:16217:09117:18217:2716.3%1h25:361-
2nd1029Jonathan BRAIN Pearce Cycles17:11217:16217:17217:35318:1135.8%1h27:3121:55
3rd1007Kieren BROWN Sherwood Pines Cycles Forme17:29517:12117:21316:26119:38719.5%1h28:0832:32
4th1028Giles DRAKE Wheelbase Cadtech Castelli17:27417:32417:52417:57418:1024.1%1h29:0043:24
5th1008Max GIBBONS Orbea Racing Team17:17317:42518:01518:07519:01610.0%1h30:0854:32
6th1009James PICKERING (elt) 17:38618:27618:47618:53618:4657.1%1h32:3466:58
7th1010Harry SHEPHERD 18:03718:56718:57719:25718:2647.6%1h33:4878:12

Expert men  Lap chart Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st1019Sam SAYERS 17:25218:07218:32118:30119:0549.6%1h31:421-
2nd1024Nick MORRIS Clee Cycles17:18117:55118:40219:16419:04311.4%1h32:13231s
3rd1017Tom KNIGHT 17:42318:20318:53418:56218:4317.0%1h32:35353s
4th1016Marcus HOLMES Torq Performance18:17418:29419:01518:57318:4724.0%1h33:3241:50
5th1022Alan DUNCAN (exp) Jakrabbit18:44719:11718:52319:36520:1057.7%1h36:3554:53
6th1023Sam CHATWIN 18:37619:01519:22619:59620:1779.0%1h37:1865:36
7th1018James PARADINE 18:27519:09619:26720:18820:12610.0%1h37:3275:50
8th1021William TROLLOPE 18:53819:39820:26820:10720:47810.1%1h39:5888:16
9th1015Ian DOUGHTY Shepherd Group Cycling Club19:00920:06920:27920:331021:03910.8%1h41:1099:28
10th1014Charles DENNISON High Peak Cycles20:101020:241020:481020:21921:17105.5%1h43:011011:19

Sport men  Lap chart Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st915Charlie PICKERING 18:57119:32119:52119:5815.4%1h18:211-
2nd916Nicholas POPHAM ROTOR Race Team19:27420:03420:02220:2024.5%1h19:5221:31
3rd926Josh WILLIAMS (spt) Clee Cycles19:31520:00320:05320:5056.7%1h20:2632:05
4th907Chris DONNELLY High Peak Cycles19:37619:51220:26420:3635.0%1h20:3242:11
5th924Sebastian BACON 19:16320:13521:09721:36912.1%1h22:1453:53
6th903Luke BESWICK High Peak Cycles19:54820:47821:09720:4446.3%1h22:3564:14
7th905Benjamin COLLEY 19:52720:34620:50521:1987.3%1h22:3674:15
8th910Max HALE 20:161120:44720:53621:1274.6%1h23:0684:45
9th902Joe BALE 8point8 Group20:121021:421321:271020:5867.4%1h24:2095:59
10th922Martin BROWN (spt) Evo Velo Karboner19:05220:55922:041222:181116.9%1h24:23106:02
11th917Daniel ROBSON (spt) Redhill CC19:59921:081021:441122:291212.5%1h25:22117:01
12th912Tom HODGKINSON (spt) 20:321221:361221:21921:57106.9%1h25:27127:06
13th918David SMITH (spt) 20:431321:281122:381322:41139.5%1h27:31139:10
14th923Iain JAGGER Buxton CC20:471422:091423:361524:121416.4%1h30:461412:25
15th904Kyle BURLEIGH Fossa Racing21:231523:251523:221424:241514.1%1h32:361514:15
16th919Stephen STUART 22:211624:161724:361625:101712.6%1h36:231618:02
17th920Rob TUSTIN 24:151924:371824:371725:04163.4%1h38:341720:13
18th914Kieran MORRIS Team Bottrill23:241723:521626:191812.5%1h13:3518
19th925Jason BARRACLOUGH Army CSR24:131826:161930:061924.3%1h20:3519
20th911Josh HILL Clee Cycles27:552030:322031:092011.6%1h29:3620

15-16 boys  Lap chart Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st229Max GREENSILL Hope18:09118:51119:0323h59:1611218.3%4h55:201-
2nd230Oliver AKERS Garden Shed UK Scott Verge Sport18:25219:32319:5438.1%57:512
3rd224Nathan SMITH (jun) Birkenhead North End CC18:43319:31219:5846.7%58:123
4th214Christopher HILBERT Sherwood Pines Cycles Forme19:11421:06620:52510.0%1h01:094
5th209Sullivan BERRY Redditch Road & Path CC19:22521:05421:1769.9%1h01:445
6th210Joe BROOKES Halesowen A & CC19:53621:05421:3598.5%1h02:336
7th217Griff LEWIS Caffi Gruff19:57821:22721:39108.5%1h02:587
8th223Tom SCOTT (jun) Trek Sheffield Fox Valley19:55721:26822:041310.8%1h03:258
9th221Ben RAMSDEN East Bradford Race Team20:15921:51921:50127.9%1h03:569
10th226Daniel WOOD (jun) East Bradford Race Team20:311021:591021:45117.1%1h04:1510
11th213Scott FISHER (yth) Una Forza Racing21:021122:401321:2377.8%1h05:0511
12th228Ethan GRIMSHAW North Cheshire Clarion21:031222:381221:2687.5%1h05:0712
13th218Douglas MAIN Derby Mercury RC22:341523:591518:52127.1%1h05:2513
14th227Ben TOMLINSON (yth) ? Mid Shropshire Wheelers21:271322:141123:05147.6%1h06:4614
15th208James ARMSON Holmfirth Cycling Club21:451423:541423:45159.9%1h09:2415
16th222George RIVIS Matlock CC23:311725:141625:18167.6%1h14:0316
17th219Owen PRINCE VC Long Eaton24:521827:381729:271818.4%1h21:5717
18th231Ethan GRIMSHAW North Cheshire25:541928:091828:521711.5%1h22:5518
19th211Thomas CARTWRIGHT Redditch Road & Path CC26:542030:141912.4%57:0819
20th216Will LEWIS (yth) Halesowen A & CC31:002141:352034.1%1h12:3520
21st215Benjamin KERRY Fossa Racing23:0916n/a23:0921

17-18 boys  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st307Simon WYLLIE Halesowen A & CC17:50118:38119:12119:3329.6%1h15:141-
2nd304Samuel HOWES Sleaford Whls CC18:13319:14319:37218:5217.7%1h15:57243s
3rd303Flynn GREGORY Derby Mercury RC17:51219:02219:52320:43416.1%1h17:3032:16
4th302Oliver BAKER ROTOR Race Team19:56520:00420:36521:0455.7%1h21:3746:23
5th308Samuel BARRANS Holmfirth CC19:46420:43520:34420:4234.8%1h21:4556:31
6th306Lewis PAGE Mid-Shropshire Wheelers20:28621:43621:38621:2066.1%1h25:1069:56
7th305Adam MORRIS (jun) Fibrax Wrexham Roads Club24:16825:39825:13826:0877.7%1h41:17726:03
8th309Josh MANN Clee Cycles23:34723:01725:03730:28832.4%1h42:07826:53

40-49 men  Lap chart Finish spread

37 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st423David GRIFFITHS (vet) Clee Cycles - Paramount RT18:55319:05218:55119:0410.9%1h16:011-
2nd444Ian TAYLOR (vet1) C&N Cycles18:54219:01119:01219:0721.1%1h16:032 2s
3rd447Christian AUCOTE 18:52119:15319:43420:0776.6%1h17:5831:57
4th431David MORRIS (vet1) Harrogate Nova CC19:00519:26419:54719:5865.1%1h18:2042:19
5th420Jason ELLIOTT Doncaster Whls CC19:33819:42519:46519:5041.4%1h18:5252:51
6th449Stefan MACINA Shibden CC19:21619:53619:49619:5252.8%1h18:5662:55
7th426Philip HOLWELL Peak Road Club18:55322:582519:26319:09321.4%1h20:2874:27
8th422Matthew GREENSILL 19:32720:06720:11820:50106.7%1h20:4184:40
9th435Paul NUTTON Here Come The Belgians19:561120:241020:24920:1682.3%1h21:0195:00
10th450Andrew WEARING Mike Vaughan Cycles Ltd19:551020:22920:251020:54114.9%1h21:36105:35
11th436Ivan OXBOROUGH Ellmore Factory Racing20:011220:271120:481120:3893.9%1h21:55115:54
12th438Duncan PUTMAN Derby Mercury RC19:54920:20820:591221:02125.7%1h22:17126:16
13th452James GRIFFITHS (vet1) Clee Cycles20:171321:061221:081321:14134.7%1h23:45137:44
14th411Robert BLAKE (vet1) Wilsons Wheels Race Team20:511721:541421:111422:23187.4%1h26:211410:20
15th451Karl SCHUMACHER SCT20:321421:481321:551522:29209.5%1h26:461510:45
16th427Andrew HORN Army CSR21:181922:111922:221721:52145.0%1h27:441611:43
17th415Jon CHANDLER ROTOR Race Team20:441622:091822:201622:492210.0%1h28:021712:01
18th419Christopher EDWARDS Ludlow Brewery Race Team21:101821:581522:432122:22177.3%1h28:141812:13
19th446Neil UPTON Chester RC21:322122:031722:251822:42215.4%1h28:441912:43
20th433Marcus NAINBY WNT Development Team21:252022:392322:462222:11166.3%1h29:022013:01
21st443Peter STEED Sherwood Pines Cycles Forme21:512222:202122:422022:23183.9%1h29:182113:17
22nd409Richard BAKER Audlem Cycling Club21:562322:182022:401923:02235.0%1h29:582213:57
23rd434Christian NIGHTINGALE Nottingham Clarion CC21:562322:492423:112422:06155.7%1h30:032314:02
24th442David STALEY Hinckley Cycle Racing Club22:052721:581522:592323:34247.3%1h30:362414:35
25th421Richard FORD (opn) Lyme RC21:592523:102723:522723:49258.6%1h32:502516:49
26th410Richard BELL (vet) Leicester Forest CC21:592523:042623:502624:192710.6%1h33:142617:13
27th430Nick MASTERS 22:422923:242923:442523:56265.4%1h33:462717:45
28th448Neil HUTCHINSON Derby Mercury22:422923:162824:112824:51299.5%1h35:012819:00
29th440Hugo REYNOLDS Matlock CC24:103225:193324:382924:39284.8%1h38:472922:46
30th429Tim MASON Redditch Road & Path CC24:383324:433225:293027:433012.5%1h42:343026:33
31st414Wayne CHANCE Hafren CC22:342823:563026:193130:053133.3%1h42:553126:54
32nd439Stuart REEVES 25:453527:253529:433215.4%1h22:5332
33rd445James THOMPSON (vet1) Magspeed Racing20:401522:32229.0%43:1233
34th412Steven BOWERS Lyme RC22:563124:23316.3%47:1934
35th432Jim MORRISON 24:583425:50343.5%50:4835
36th425Neil HARPUR 26:033627:44366.5%53:4736
37th453Jon SPENCER Shibden CC53:4837n/a53:4837

50-59 men  Lap chart Finish spread

34 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st536Nicholas WHITLEY Chester RC19:33120:25219:46120:5927.3%1h20:441-
2nd542Steven HENSHAM Port Simlight Wheelers19:37220:00120:33221:42510.6%1h21:5321:09
3rd521Steve HAYWARD FISHFACE CYCLES RT20:09320:37320:51420:4613.5%1h22:2431:40
4th519Nigel GREGORY 8point8 Group20:10420:38420:50321:0234.3%1h22:4141:57
5th525Ian JONES (gvet3) FISHFACE CYCLES RT20:20520:46521:04521:0443.6%1h23:1452:30
6th535Stephen WHITEHOUSE Stourbridge CC20:35621:17821:35622:40910.1%1h26:0765:23
7th522Kevin HAYWARD FISHFACE CYCLES RT20:44721:22921:46722:2588.1%1h26:1875:34
8th511Peter BUSBY Team Jewson-M.I.Racing20:54821:14722:01922:41118.5%1h26:5186:07
9th513Andy COLLINS (gvet1) Mid-Shropshire Wheelers21:14921:351022:061022:2375.4%1h27:1996:35
10th537Tim WING Glossop Kinder Velo Cycling Club21:291021:511122:201122:1764.0%1h27:58107:14
11th531Andrew PRINCE Ilkeston Cycle Club21:331122:241621:58822:4095.2%1h28:36117:52
12th540Nigel JONES Rotor RT22:121422:011222:351222:49133.6%1h29:38128:54
13th507Peter BROMWICH 22:121422:331722:511522:49132.9%1h30:25139:41
14th505Tracy BOSS FISHFACE CYCLES RT22:351822:151322:551722:45123.0%1h30:31149:47
15th516Jon DIXON ROTOR Race Team21:481321:03624:462423:161517.7%1h30:541510:10
16th523Bryan HEALY 22:121422:331722:521623:31165.9%1h31:091610:25
17th428Michael LEANEY Lyme RC22:441922:211522:421323:52186.8%1h31:391710:55
18th509David BROWN (gvt1) Bolsover & District Cycling Club21:391222:171422:431425:152216.6%1h31:551811:11
19th515Lee CUTHBERT 22:321723:061923:462024:12197.4%1h33:371912:53
20th508Philip BROMWICH Stratford CC23:242123:412023:261823:39171.2%1h34:122013:28
21st533Greg VALLANCE Cheshire Maverick CC23:092023:412023:441925:02208.1%1h35:372114:53
22nd514Robin CORDER ROTOR Race Team23:302324:042224:312225:20237.8%1h37:262216:42
23rd532Andrew SIMPSON (gvet) Doncaster Whls CC23:272224:372324:402326:012510.9%1h38:462318:02
24th518Wayne GELDARD Lichfield City CC24:192625:202424:302125:06214.2%1h39:162418:32
25th539David BETTRIDGE Derby Mercury RC24:212725:242525:412525:53246.3%1h41:202520:36
26th541Paul MCDONNELL ROTOR Race Team24:242826:212926:222627:032710.9%1h44:112623:27
27th504Mark BOOTHMAN Ilkeston Cycle Club24:562925:542826:312727:01268.4%1h44:252723:41
28th543Stephen MASTERS (gvet) 24:102525:402626:412829:402822.8%1h46:122825:28
29th517Jonathan FRANCE 25:553027:523030:013015.8%1h23:4829
30th538Andrew DAVIS (gvet) Bridgenorth / Pearce Cycles26:433228:193129:242910.0%1h24:2630
31st534Graham WHALLEY Lyme RC29:443433:153334:593117.7%1h37:5831
32nd530Richard PREECE Newport Shropshire CC23:472425:44278.2%49:3132
33rd529Robin ORGILL 26:343128:26327.0%55:0033
34th520Jason HAWKINS Coventry Road Club28:3833n/a28:3834

Open men  Lap chart Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st820James BAILEY (opn) 20:50321:20221:3013.2%1h03:401-
2nd804Gavin HAMILTON (opn) Lichfield City CC21:01421:18121:3422.6%1h03:54214s
3rd801James COOPER (opn) 20:43221:49422:0236.4%1h04:35355s
4th818Tony STYLES Buxton CC21:23522:17522:2745.0%1h06:0842:28
5th812Brad ROETON 20:40121:46325:251323.0%1h07:5254:12
6th806Thomas HOWES Sleaford Whls CC22:03622:58722:5154.2%1h07:5264:12
7th814Jim SMITH (opn) 22:34722:33623:1162.8%1h08:1974:39
8th809Andrew KEARNEY Marshes Cycling Club22:34723:25823:5375.8%1h09:5286:12
9th819Thomas FRATER 23:081023:571023:5373.5%1h10:5997:19
10th807Harry JONES Melton Olympic CC23:311123:45923:5371.6%1h11:10107:30
11th815Allen WATSON 22:42925:031325:021010.4%1h12:47119:07
12th817John FOUNDS RVR23:371424:221125:05116.2%1h13:05129:25
13th816Steven PERRY Lyme RC23:321224:391225:16127.4%1h13:29139:49
14th805Matthew HARRIS (opn) Halesowen A & CC23:331325:151425:49149.6%1h14:381410:58
15th808David KAPLAN Derby Mercury RC26:041626:271527:18164.7%1h19:501516:10
16th802Tim COOPER Sherwood Pines Cycles Forme26:151726:481627:17153.9%1h20:211616:41
17th803Adam COPLEY 25:321529:261728:381715.3%1h23:371719:57
18th909Luke FISHER 27:111829:391832:121818.5%1h29:031825:23

60+ men  Lap chart Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st600Kirby BENNETT Team Jewson-M.I.Racing20:39120:32120:2810.9%1h01:401-
2nd604Bruce ROLLINSON All Terrain Cycles Ride In Peace20:54220:38221:1022.6%1h02:4221:02
3rd609Chris WREGHITT Second Wind20:54221:00321:2232.2%1h03:1731:37
4th603Steven HILBERT Sherwood Pines Cycles Forme22:49423:30523:0443.0%1h09:2447:44
5th601John BYATT 22:53523:29423:2352.6%1h09:4658:06
6th607Chris WATTS Matlock CC23:34624:35624:5765.9%1h13:07611:27
7th605Timothy STOWE Team Jewson-M.I.Racing24:39825:34725:1373.7%1h15:27713:47
8th608Stuart TYRRELL Cotswold Cycles RT24:35725:38825:5185.2%1h16:06814:26
9th602Peter CARMAN Lyme RC25:04926:05926:1594.7%1h17:24915:44
10th606Paul THORNTON (svet) VOST25:491027:191027:11105.8%1h20:211018:41

13-14 boys  Lap chart Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st124Lewis TINSLEY ROTOR Race Team20:59121:3512.9%42:341-
2nd121Oscar MARTIN ROTOR Race Team21:28222:2524.4%43:5321:19
3rd116Spencer CORDER ROTOR Race Team21:37322:5135.7%44:2931:55
4th111Luca BRADLEY Lichfield City CC23:06424:0754.4%47:1344:39
5th122Harrison MORROLL Cycle Derby CC23:28624:3875.0%48:0755:33
6th109Ethan BLAEN Peebles CC24:06824:2261.1%48:2965:55
7th118Alex HART (juv) Mid-Shropshire Wheelers25:251223:1249.6%48:3776:03
8th113Kai BUCKLEY Cycle Derby CC23:55724:4583.5%48:4186:07
9th117Josh DARLOW Stratford CC23:17526:321014.0%49:5097:16
10th125Seb VARLEY Derby Mercury RC25:031125:0890.3%50:11107:37
11th110Jesse BRADLEY Lichfield City CC24:52927:08119.1%52:00119:26
12th114Seth CAINS 24:551028:261214.1%53:211210:47
13th119Ellis JACKSON Leicester Forest CC26:391428:55138.5%55:351313:01
14th115Charlie COLLEY Newport Shropshire CC26:301329:121410.2%55:421413:08
15th123Ryan OLDFIELD Redditch Road & Path CC27:291530:191510.3%57:481515:14
16th120George LEWIS Halesowen A & CC28:081631:371612.4%59:451617:11
17th108Lewis BILLINGTON Derby Mercury RC28:371733:321717.2%1h02:091719:35
18th126Tom CATTLE 30:4318n/a30:4318

Fun men  Lap chart Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st705Femi COLTON 24:31125:3714.5%50:081-
2nd716Edward THROP Matlock CC24:57226:1235.0%51:0921:01
3rd710Mark RIVIS Matlock CC25:07326:1124.2%51:1931:11
4th715Simon FAIRBROTHER 25:16427:54510.4%53:1043:02
5th711Luke SALTINSTALL 27:36926:4143.4%54:1754:09
6th704Richard BUNTING (fun) 27:08529:0467.1%56:1266:04
7th714Mark BAILEY (fun) Witham Wheelers Cycling Club27:30729:0875.9%56:3876:30
8th718Matt WELSH 27:28629:4488.3%57:1287:04
9th707Stuart GAME Sherwood Pines Cycles Forme27:34830:57912.3%58:3298:24
10th717Dave GOODE 32:491036:241010.9%1h09:131019:05
11th706Andy CROSTON 33:4611n/a33:4611

 

 

Elite women  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st1003Harriet HARNDEN T-MO Racing20:51121:51121:59122:0015.5%1h26:421-
2nd1000Sam BURMAN WNT Development Team22:30223:25223:26223:5946.6%1h33:2126:39
3rd1006Sharn HOOPER Wxc World Racing23:03423:56323:29323:3223.8%1h34:0137:19
4th1001Eilish GILBERT Torq Performance23:09524:21523:45423:4635.2%1h35:0248:20
5th1002Heulwen GILBERT Torq Performance22:49324:12424:15524:3457.7%1h35:5159:09
6th1005Poppy WILDMAN AWOL23:11624:45625:23625:54611.7%1h39:13612:31
7th1004Vanessa HOLMES Sherwood Pines Cycles Forme23:47725:06725:49725:5579.0%1h40:38713:56

Expert women  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st1011Melissa BAKER ROTOR Race Team23:05123:38123:48123:4813.1%1h34:201-
2nd1012Jessica COBBE ROTOR Race Team23:33225:05225:45226:06210.8%1h40:3026:10

Sport women  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st901Sian BOTTELEY Cero - Cycle Division Racing Team24:52124:47125:3813.4%1h15:171-
2nd900Sarah BAGSHAW 26:39227:33227:3623.6%1h21:4926:32

15-16 girls  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st200Libby BELL Leicester Forest CC23:14123:34124:0913.9%1h10:581-
2nd201Daphne JONES Mid-Shropshire Wheelers23:27224:12224:3324.7%1h12:1221:14
3rd206Evie STEED Sherwood Pines Cycles Forme25:04325:18326:5137.1%1h17:1336:15
4th205Alice ORGILL Team Empella Cyclo-Cross.com go to site30:40431:18434:59414.1%1h36:58426:00

17-18 girls

1 competitor found

40-49 women  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st404Tracy MOSELEY T-MO Racing23:10124:03124:0423.9%1h11:181-
2nd401Verity APPLEYARD Brotherton Cycles23:23224:15223:4913.7%1h11:28210s
3rd400Melanie ALEXANDER Cardiff JIF23:43324:47325:3337.7%1h14:0432:46
4th407Amanda WHITEHOUSE Stourbridge CC25:07426:46428:02411.6%1h19:5648:38
5th405Michelle PAGET Peddlamaniacs Cycle Club26:29527:48628:2467.2%1h22:41511:23
6th408Helen HUTCHINSON Derby Mercury27:16627:11528:1453.9%1h22:42611:24
7th402Helen HARWATT 32:58734:38734:3375.1%1h42:10730:52
8th403Wendy LOVATT 33:42839:54818.4%1h13:368

50+ women  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st502Lucy ROGERS Congleton CC24:26125:34126:0116.5%1h16:011-
2nd501Janet MARSDEN Ludlow CC27:14228:06227:3523.2%1h22:5626:55
3rd503Alison AKERS 31:00333:30332:3738.1%1h37:09321:08
4th500Lisa CUTHBERT 34:34438:16410.7%1h12:504

Open women

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st800Mel JONES Lyme RC31:50133:3915.7%1h05:291-

13-14 girls  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st102Bethany-Ann JACKSON Leicester Forest CC26:00423:36110.2%49:361-
2nd107Rebecca WOODVINE Mid-Shropshire Wheelers24:30126:2537.8%50:5521:19
3rd100Aoife BAKOVIC C&N Cycles / Sutton CC24:58226:1625.2%51:1431:38
4th105Evie STRACHAN Stafford Road Club25:39326:4544.3%52:2542:49
5th106Harriette TAYLOR Newport Shropshire CC26:52528:1955.4%55:1255:36
6th101Harriet GREENSILL 27:28728:2763.6%55:5666:20
7th104Amy SCOTT Holmfirth Cycling Club27:17628:4075.1%55:5776:21
8th103Zoe PARKER Solihull CC27:57829:1784.8%57:1587:39

Fun women  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st701Katie MASON 30:09131:2314.1%1h01:331-
2nd703Sarah BROADHEAD 31:53233:4726.0%1h05:4124:08
3rd702Angela WATSON 33:23335:5637.6%1h09:1937:46
Chat with us