withWorldwide MTB race results and photo archive

Results (297)Photos (106)Videos (0)Lap chartsFinish spread

The original results are available at http://www.timelaps.co.uk/assets/uploads/EVENTREPORT.aspx?eventid=177BirchallDer…

Results formatBy category

GenderBoth

Elite men  Lap chart Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
1st58Dan FLEEMAN Forme Coaching - Pactimo14:18116:19116:29216:22116:22215:56115.3%1h35:481-
2nd556Matthew DENNIS Forme Coaching RT14:19216:19116:27116:36216:18116:26215.9%1h36:28240s
3rd555Jason BOUTTELL Forme Coaching - Pactimo14:21316:48416:45317:16416:43317:05320.3%1h39:0033:12
4th325David COLLINS Hope Factory Racing15:03416:25316:49416:53316:44417:42417.6%1h39:3843:50
5th186Richard JONES (elt) XCracer.com go to site15:06616:57517:18518:00718:08518:08520.1%1h43:3957:51
6th42Christopher ANDREWS Torq Performance15:05517:07618:22717:38518:09618:31622.8%1h44:5469:06
7th129Lee WESTWOOD Torq Performance15:30717:20717:54617:57618:36720:25931.7%1h47:45711:57
8th155Neil HAYWARD Forme Coaching - Pactimo16:05818:16919:05919:42919:56818:56723.9%1h52:03816:15
9th547Christian AUCOTE Lloyds Cycles16:05818:12818:24819:36820:14919:49825.8%1h52:22916:34
10th549Giles BETT Dave Hinde RT17:261020:071021:181021:231021:491025.1%1h42:0310

Expert men  Lap chart Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st125Lee GRATTON Run & Ride Performance Team15:11116:57217:20117:26117:23114.8%1h24:191-
2nd306Joe NORLEDGE velo 29 blackhawk15:24216:50117:36317:30217:46215.4%1h25:08249s
3rd288Jack HUMPHREYS Altura / Wheelbase.co.uk go to site15:31417:28417:26217:50318:23418.5%1h26:4032:21
4th198Sam SAYERS Lutterworth Cycle Centre16:09717:46618:21418:37417:50315.3%1h28:4544:26
5th386Scott CLIPSTONE AW Cycles.co.uk go to site15:25317:16318:23519:27618:42526.2%1h29:1554:56
6th14Andrew MAGNIER Node4 Giordana Racing Team15:41517:40518:57619:50918:54726.5%1h31:0466:45
7th24Aron MARSHALL Sherwood Pines Cycles SRAM Race Team15:52618:43719:19719:20519:26822.5%1h32:4178:22
8th135Mark BARNES Pedal Revolution Norwich16:42818:45819:34819:30719:29917.2%1h34:0189:42
9th43Chris BAILEY (elt) Lyne CC / Swinnerton Cycles17:241218:59919:44919:43820:161116.5%1h36:07911:48
10th490Tom WRAGG FlatoutCycles.co.uk go to site17:051019:051020:021120:081020:091018.0%1h36:321012:13
11th35Bruce DALTON Kinesis Morvelo Project17:121119:281221:421220:351218:51626.2%1h37:501113:31
12th88James BAILEY (ret.) Cyclestore.co.uk Race Team go to site16:47919:251119:501020:221123:081237.8%1h39:341215:15

30-39 men  Lap chart Finish spread

27 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st59Dan WELLS Cube - Nutswerk MTB team15:49117:09117:35117:57118:06214.4%1h26:381-
2nd164Nigel MARTIN Leisure Lakes16:03217:45318:09318:11318:01113.3%1h28:1121:33
3rd128Lee SHUNBURNE Fossa Racing16:43917:41217:59217:58218:1639.3%1h28:3932:01
4th362Philip HOLWELL Peak RC16:36417:46418:20418:26418:46513.1%1h29:5643:18
5th202Shaun WELLS Cookson Cycles16:38618:22518:40518:57518:47613.9%1h31:2554:47
6th249Chris LEVER Cookson Cycles16:39719:071118:40519:381018:27417.9%1h32:3265:54
7th244Charlie EVANS (exp) Congleton CC / Cyclestore.co.uk go to site16:33318:27619:22819:06719:03717.0%1h32:3475:56
8th6Alex MCNICOL Velo Clun Moulin16:36418:37719:05719:11819:03715.6%1h32:3585:57
9th440Chris CLARK (gvet) York Cycleworts RT16:481018:531019:30919:18919:04916.1%1h33:3596:57
10th557Alex PATERSON Alf Jones Cycles RT16:40818:45820:081218:57519:391220.8%1h34:10107:32
11th476Paul DAVIES (vet) Power Bar / Scott Bikes / www.xtrixries.co.uk go to site17:031219:151219:551119:591119:381117.2%1h35:51119:13
12th22Anthony MORRIS Evans Cycles RT16:521118:47919:421020:321320:291321.7%1h36:24129:46
13th536Stu PRENTICE Lumicycle17:451419:581420:391520:181219:341016.3%1h38:161311:38
14th90James HAMPSHIRE Nottingham Trent Oldboys18:191519:311320:131320:341420:411412.9%1h39:191412:41
15th559Ryan MILNE Malvern cycle sport17:151320:331620:161420:381521:291724.5%1h40:141513:36
16th345Nathan SMITH (vet2) team30018:241620:071521:511921:191721:131518.8%1h42:561616:18
17th268Dean HARWOOD High Peak Cycles18:391820:441721:161621:441922:141819.2%1h44:391718:01
18th151Mike BRAIN 19:172121:091921:271721:371821:161612.1%1h44:491818:11
19th250Damian BAKER 20:072422:012421:371821:121622:381912.5%1h47:361920:58
20th365Rashad SADAT 19:382220:591821:582022:412123:012117.2%1h48:182021:40
21st17Andy FAULKNALL Naked Bikes19:162021:472222:362122:362022:572019.1%1h49:152122:37
22nd462John PRITCHARD Finsbury Park CC18:271721:412122:582323:432328.5%1h26:4922
23rd63David KELLAM 20:322621:542322:562223:112212.9%1h28:3323
24th355Paul DAVIES (vet) Power Bar / Scott Bikes / www.xtrixries.co.uk go to site19:502322:322623:552425:142427.2%1h31:3124
25th247Jim SMITH (opn) 20:262522:292524:172525:352525.2%1h32:4725
26th392Simon JEFFERY 26:572732:312735:542633.2%1h35:2226
27th236Barry MARSHALLSAY Team Goldtec19:071921:312012.6%40:3827

Sport men  Lap chart Finish spread

46 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st214Thomas PAYTON Islabikes16:47118:08118:48218:48112.0%1h12:321-
2nd173Paul WILLIAMS (ret1) Team BiciCielo16:47118:21218:33118:50212.2%1h12:332 1s
3rd464Leszek JEZIERSKI Treads CC17:43618:47318:55318:5646.9%1h14:2431:52
4th443Leon WRIGHT Naked Bikes17:06319:19419:06418:55313.0%1h14:2841:56
5th50Chris THOMPSON (spt) Daves cycles17:37519:22519:39519:43611.9%1h16:2453:52
6th109Josh ASQUITH Arrow Cycles17:44719:55720:21719:42514.8%1h17:4465:12
7th26Ashley EVANS (exp) Run & Ride Performance Team17:20419:56820:21720:15917.4%1h17:5475:22
8th318Kyle BURLEIGH Fossa Racing17:47819:29620:08620:411316.3%1h18:0585:33
9th342Mike MOORE (exp) Cycling-Nutrition.com go to site / Pedal Power18:181020:111120:371120:01712.7%1h19:0996:37
10th126Lee HUTCHINSON Mike Vaughan Cycles18:471320:06920:321020:20109.3%1h19:46107:14
11th80Graeme ROLINSON Leisure Lakes18:191120:411420:571320:11814.4%1h20:10117:38
12th143Matthew HUMPAGE Islabikes19:281920:111120:25920:32125.5%1h20:38128:06
13th542Scott BISHOP Strada-Sport19:472520:081020:461220:31115.0%1h21:14138:42
14th179Phil ENGLISH Sherwood Pines Cycling Club18:12920:161321:081422:482825.3%1h22:26149:54
15th413John JOHNSTON 18:471321:121821:321621:261814.6%1h22:581510:26
16th231Andy HUGHES Derby Mercury RC19:312020:421521:271521:20179.9%1h23:011610:29
17th489Tom NEWMAN Team Honey Badger18:451221:292222:072121:061618.0%1h23:281710:56
18th96Jim GAFFNEY Oneplanet Adventure19:081620:531621:371721:572214.7%1h23:361811:04
19th289Jack WILSON (xc) Sherwood Pines Cycling Club19:001521:071722:041921:431916.1%1h23:551911:23
20th239Benjamin BRINDLE It's Not Biology19:322121:312322:222421:001414.5%1h24:282011:56
21st252Dan MAUNDER Derby Mercury19:241821:232021:491821:502112.5%1h24:292111:57
22nd106Jonathan KENYON 19:422321:382422:152321:041512.9%1h24:402212:08
23rd144Matthew O'TOOLE Malvern cycle sport19:572621:282122:052021:431910.7%1h25:152312:43
24th381Ryan BRADSHAW HAIBIKE20:093021:382422:342622:092512.0%1h26:312413:59
25th220Aaron TUPLIN cherry valley rt20:223421:562622:102222:04238.8%1h26:332514:01
26th466Matt SCARBOROUGH Sherwood Pines Cycling Club20:163122:052722:282522:072410.9%1h26:572614:25
27th560Sam WALTON Hallam Cycling20:183222:122822:572722:412613.1%1h28:092715:37
28th562Tristan MAYOR 19:402222:373123:232922:442718.9%1h28:252815:53
29th494Wayne HUTSON Arrow Cycles20:062822:122823:082823:253016.5%1h28:542916:22
30th407Tom CREBER Malvern cycle sport20:012722:503223:303022:572917.4%1h29:203016:48
31st558Thomas FRASER 19:211721:191924:203526:083835.1%1h31:103118:38
32nd123Lee BRICKNELL Derby Mercury RC20:473623:183523:383223:263113.7%1h31:103218:38
33rd339Matthew HARRIS (opn) Halesowen A&CC21:003723:013423:353123:443313.0%1h31:213318:49
34th473Nigel SMITH BadBrainsMBC20:193322:353024:113424:203419.8%1h31:263418:54
35th561Thomas FRATER KTM Bike Industries20:062822:573324:233624:423722.9%1h32:083519:36
36th408Tom CRETNEY Sherwood Pines Cycling Club21:364023:523724:033324:263513.1%1h33:573621:25
37th297Alex WHITING Bolsover & District Cycling Club21:213824:043824:523823:403216.5%1h33:593721:27
38th472Nick HOWARTH bike pedlars retford21:343923:413624:473724:293614.9%1h34:323822:00
39th474Paul ALFREY Dukwim Racing21:414124:093927:054124.9%1h12:5539
40th357Paul HUTSON Arrow Cycles22:004225:364025:483917.3%1h13:2440
41st366Ray HOLDER RLS CC / The Bike Yard23:164326:164226:474015.1%1h16:1941
42nd29Ben PIRINGER Naked Bikes19:442430:034335:384280.6%1h25:2542
43rd548Christopher ASHLEY Malvern cycle sport20:373525:474125.1%46:2443
44th170Paul DANIELS Naked Bikes24:3144n/a24:3144
45th314Ben SHAW (1) Lancaster University Cycling Club29:3245n/a29:3245
46th229Andy BRETT Run & Ride Performance Team29:5046n/a29:5046

17-18 boys  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st87Jack RAVENSCROFT Solihull CC16:12118:54318:22118:10116.7%1h11:401-
2nd263David CREBER Malvern cycle sport16:43318:24218:27219:05214.2%1h12:4121:01
3rd412William CHEANEY Cycle Shack / Forme Coaching RT16:31219:17419:42420:26323.7%1h15:5734:17
4th133Luke MARKHAM Rugby Velo17:22419:53520:32521:31523.9%1h19:2047:40
5th425Oliver HARCOMBE Malvern cycle sport18:46621:49721:53621:50616.6%1h24:19512:39
6th738Andrew NIXON Norwich CC19:58721:32622:19721:25411.8%1h25:16613:36
7th292James DICKENS Malvern cycle sport18:33521:56823:05823:15725.3%1h26:51715:11
8th550Robert ROGERS (exp) Birkenhead North End CC - BNECC35:08818:03118:29394.6%1h11:408

40-49 men  Lap chart Finish spread

53 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st23Anthony WHITE Cannondale / Mt. Zoom16:19118:10319:08417:30117.3%1h11:091-
2nd377Roy DAVIES Team Elite16:24218:06219:06217:41216.5%1h11:182 9s
3rd4Adrian LAWRENCE BH BIKES / Paul Bethall elecrical / Team Elite16:27318:03119:06218:37316.1%1h12:1531:06
4th551Lloyd BETTLES Clee Cycles / High 5 / KCNC17:11618:51419:04119:03411.0%1h14:1043:01
5th36Bryan HEALY Halesowen A&CC16:49419:08519:26520:04719.3%1h15:2854:19
6th545Nicholas POPHAM SRAM / XX RACE TRAINING17:03520:10920:08720:06818.3%1h17:2966:20
7th538John PRENTICE Lumicycle17:13719:45620:411019:57520.1%1h17:3776:28
8th402Steve LARGE Mike Vaughan Cycles17:45919:49820:13820:03613.9%1h17:5286:43
9th48Chris TAYLOR (gvet) Wolverhampton Wheelers17:501019:47720:03620:11913.2%1h17:5396:44
10th44Chris GOODWIN (vet) Macclesfield Wheelers17:32820:131020:461220:331118.4%1h19:06107:57
11th469Neil HENDRY Dirtwheels Cycles18:201320:161120:37920:291012.5%1h19:42118:33
12th142Matthew WORRALLO Racecouk.com go to site17:521120:161121:001321:031817.8%1h20:12129:03
13th116Keith EVANS Malvern cycle sport18:131220:301421:111720:471516.3%1h20:43139:34
14th479Raymond HONOUR MTS Cyclesport Inkland rt18:351720:401521:071520:401213.6%1h21:03149:54
15th553Matt RIGBY Norton Wheelers19:132020:451620:411021:05199.7%1h21:461510:37
16th160Nick TOWERS Naked Bikes18:281421:202121:241820:421315.9%1h21:561610:47
17th104Jon LIGHTFOOT Sherwood Pines Cycles SRAM Race Team - Sherwood Pines20:012420:191321:001320:42134.9%1h22:041710:55
18th529Graham GEE Sherwood Pines Cycles / Sram Race Team18:431821:081821:261920:551714.5%1h22:131811:04
19th203Simon RIDGE Sherwood Pines Cycles SRAM Race Team - Sherwood Pines Cycles-Polaris18:301621:121921:362121:572418.6%1h23:171912:08
20th477Pete MIDDLETON Zepnat RT20:172721:041721:091620:49164.3%1h23:202012:11
21st491Tony COPE 18:551921:121921:292021:492315.3%1h23:262112:17
22nd189Robert ORR (vet) Matlock CC18:291521:252222:232621:432221.1%1h24:012212:52
23rd330Marc STAPLEFORD Team Bongo19:152121:562621:442221:402113.9%1h24:362313:27
24th124Lee EATON Team JMC20:062621:372421:562321:25209.1%1h25:062413:57
25th539David SHAW (vet) Huddersfield Star Wheelers20:042521:272322:072422:592614.5%1h26:382515:29
26th40Carlton HOLMES 20:462821:422522:192523:252912.8%1h28:132617:04
27th182Philip BROMWICH evesham wheelers20:583222:272722:442722:26258.4%1h28:372717:28
28th299Chris BRADLEY (vet) GSG Clothing / Kuota / Zepnat RT19:552322:472823:272823:483319.5%1h29:592818:50
29th544Andrew HARWOOD High Peak Cycles21:033323:173323:322923:072711.8%1h31:012919:52
30th340Michael FISH 20:542923:053023:433123:212813.5%1h31:033019:54
31st117Keith PETERS Worcester Cycle Centre20:553023:002923:443223:443213.5%1h31:253120:16
32nd207Steve BUTCHER bikemagic / Dirt Magazine21:123523:143223:513323:413112.5%1h31:593220:50
33rd482Robin MURRAY 21:363623:123123:413023:31309.6%1h32:003320:51
34th471Nick ELDER Dirtwheels Cycles21:093423:433424:283525:163619.5%1h34:373423:28
35th211Tim BOWLING 22:124224:303823:543424:233410.4%1h35:003523:51
36th256David BETTRIDGE Derby Mercury RC21:503824:043524:393624:273512.9%1h35:023623:53
37th334Mark WEBB (vet) Malvern cycle sport19:542224:103626:274426:593735.6%1h37:323726:23
38th500Neil MANSFIELD Nottingham Clarion CC21:493725:154125:263916.6%1h12:3038
39th205Steve AIR Weldtite GearMechHanger.com go to site21:594024:593925:364016.5%1h12:3439
40th152Miles GREEN 23:194324:163725:00377.2%1h12:3540
41st218Wayne GELDARD Lichfield CCC - Zipvit Sport22:074125:124025:233814.8%1h12:4241
42nd65David MOLE Stourbridge Velo21:563925:154126:134319.5%1h13:2442
43rd468Mike RIZAN Sherwood Pines Cycling Club23:294525:494326:104211.4%1h15:2843
44th461John HIND Bolsover & District Cycling Club24:294726:054526:09416.8%1h16:4344
45th448Conor MCGUIGAN (vet) Bolsover & District Cycling Club23:314626:034427:464618.1%1h17:2045
46th499Nick MARSH 25:164927:114727:41459.6%1h20:0846
47th188Rob LONGDEN Rutland CC23:274427:424829:004723.7%1h20:0947
48th485Steve HOLLIS Santacruz Whitakers signs27:025126:574629:01487.7%1h23:0048
49th470Nic MORGAN Nottingham Clarion CC26:225029:534929:254913.3%1h25:4049
50th3Adam RILEY (vet) Bikeworks27:435231:285030:585013.5%1h30:0950
51st315Karl BELL 29:215331:385132:415111.4%1h33:4051
52nd453Harvey LEVANN VC Charnwood20:5731n/a20:5752
53rd460John ANTHONEY Bolsover & District Cycling Club24:5848n/a24:5853

50+ men  Lap chart Finish spread

32 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st176Pete HARRIS Pearce Cycles18:28218:58119:37119:4627.0%1h16:511-
2nd287Ian WRIGHT Forme Coaching - Pactimo18:27119:39319:56319:4318.0%1h17:47256s
3rd445Bruce ROLLINSON Ilkley / Team JD Cycles18:29319:36219:58419:5238.0%1h17:5631:05
4th212Timothy STOWE Jewson / MI Racing18:38419:40419:54220:2749.7%1h18:4041:49
5th175Peter BUSBY TEAM JEWSON-MI RACING-THULE-CNP19:30520:37520:56521:2659.9%1h22:2955:38
6th455Ian ROBSON (1) INKLAND / MTS Cyclesport Inkland rt - MTS CYCLESPORT20:10721:27621:30621:5168.3%1h24:5968:08
7th467Michael FAIREST Bolsover & District Cycling Club20:08621:53722:03722:14710.4%1h26:2079:29
8th177Peter TURNER Derby Mercury RC20:461022:151022:24922:2287.9%1h27:49810:58
9th280Greg FITZPATRICK Malvern cycle sport20:511122:14922:22822:3398.2%1h28:02911:11
10th484Sean BESWICK Zepnat RT20:40922:13822:361023:301113.7%1h29:001012:09
11th174Peter BROMWICH wmccl21:131422:591323:031123:05108.8%1h30:211113:30
12th165Nigel MOORE Lyme RC / Swinnerton Cycles / Swinnerton Cycles - Grimey Lymies21:051322:421123:421323:381212.4%1h31:081214:17
13th115Karl CLAY 20:26822:531223:331225:511826.5%1h32:441315:53
14th217Victor BARNETT Welland Valley CC21:301723:191524:181423:451313.0%1h32:541416:03
15th446Christopher ROWE Buzz Cycles20:581223:121424:261524:451618.0%1h33:221516:31
16th67Derek HUNTER Matlock CC21:221624:011624:301624:301414.7%1h34:251617:34
17th97Jim SUTHERLAND (svet) Bolsover & District Cycling Club21:181524:291724:341724:321515.3%1h34:541718:03
18th56Craig TURNER (gvet) Sherwood Pines Cycles SRAM Race Team21:431824:361825:071824:511715.7%1h36:181819:27
19th552Paul DALTON Matlock CC - Matlock CC24:492426:182225:53196.0%1h17:0019
20th150Michael SPEIRS Horwich CC23:292126:062127:292017.0%1h17:0420
21st447Colin MURLEY Derwentside CC - Sandy Wallace Cycles23:262025:592028:362322.0%1h18:0121
22nd380Russell MARSHALL Sherwood Pines Cycles SRAM Race Team - Sherwood Pines23:522226:522328:202218.7%1h19:0422
23rd62David JONES (svet) 26:442828:452527:39217.5%1h23:0823
24th451Geoff ROBINSON 26:212728:122428:38248.7%1h23:1124
25th486Terry BEDDIS Dirtwheels Cycles27:162929:322729:26258.3%1h26:1425
26th492Ty JONES Bolsover & District Cycling Club24:312328:562633:022834.7%1h26:2926
27th39Carl ROWE Walmley MTB26:192630:022830:292615.8%1h26:5027
28th242Carl BEAMAND Team Goldtec27:553030:342932:522717.7%1h31:2128
29th178Peter VARIAN Red Kite Cycles29:143134:563135:373021.8%1h39:4729
30th100John BRAIN BMB33:583237:103233:482910.0%1h44:5630
31st364Philip JONES (svet) Crosstrax22:501925:461912.8%48:3631
32nd277Barry CLIFTON Treads CC26:112531:023018.5%57:1332

Go Race men  Lap chart Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st465Matthew INGRAM Matlock CC20:19221:14122:0118.4%1h03:351-
2nd438Kevin HORNSBY Lloyds Cycles / Mercia CC20:13121:48223:01313.8%1h05:0321:28
3rd554Louis WELLS (1) 20:27322:18322:36210.5%1h05:2231:47
4th337Martyn VICKERS 22:21524:00425:14412.9%1h11:3648:01
5th359Paul ROLLASON Lichfield CCC21:22425:52526:30524.0%1h13:45510:10
6th235Ashley BULLOCK Run & Ride / Team Bongo23:08628:03726:54621.3%1h18:06614:31
7th12Andrew GASKELL 23:12727:24628:10721.4%1h18:47715:12
8th368Richard MILNE 25:12930:11930:54822.6%1h26:18822:43
9th563Simon BAKER 25:03829:26831:48926.9%1h26:18922:43
10th317Dan BROWN (mas1) 26:2810n/a26:2810

U13 boys  Lap chart Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st518Charlie CRAIG (yth) Scott Bikes3:2513:3514.9%7:011-
2nd521Timothy ELSMORE-MARTIN Sherwood Pines / SRAM3:3623:4835.6%7:24223s
3rd514Harvey ROLLASON Lichfield CCC / Zipvit3:4133:4320.9%7:25324s
4th528Marcus HOLMES Lichfield / Zipvit3:5663:5440.9%7:50449s
5th537Aidan LAWRENCE Eastlands Velo3:5884:0352.1%8:0151:00
6th520Ben BROOKES 3:5554:1578.5%8:1161:10
7th522Finn MANSFIELD Notts Clarion3:5774:1888.9%8:1571:14
8th509Christian BOON Derby Mercury4:05104:1262.9%8:1881:17
9th512Ryan CAMBRIDGE Solihull CC4:0194:1887.1%8:1991:18
10th510Alfie LOFTHOUSE Nottingham Clarion4:28114:28100.0%8:57101:56
11th534Reuben ORR Matlock CC3:5246:261266.4%10:18113:17
12th506Max GELDARD Lichfield CCC5:14125:551113.1%11:09124:08

13-14 boys  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st83Harry YATES Lichfield CCC - Zipvit Sport3:1543:0416.0%6:201-
2nd37Callum SERNIE Nottingham Clarion3:1113:1030.5%6:222 2s
3rd504Harry LEWIS (sen) Sherwood Pines Cycles SRAM Race Team3:1423:1141.6%6:253 5s
4th38Cameron ORR Matlock CC3:1753:0924.2%6:274 7s
5th525Marc GEE Sherwood Pines Cycles / Sram Race Team3:4463:2459.8%7:09549s
6th531Harry SHEPHERD Team Goldtec3:1423:55621.1%7:09649s
7th213Tom DUSSEK Nottingham Clarion CC4:1674:2774.3%8:4472:24

13-14 B boys  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st385Samuel JONES (sen) Lichfield CCC3:5413:5410.0%7:491-
2nd326Louis BROOKS Malvern cycle sport3:5724:0523.4%8:03214s
3rd209Thomas LONGDEN North Cheshire Clarion4:1434:1230.8%8:27338s
4th495William TURLEY 4:1754:1540.8%8:32443s
5th527Oliver SNODDEN Sherwood Pines / SRAM4:1544:2363.1%8:38549s
6th513Bertie AMOS Run and Ride4:2274:2050.8%8:43654s
7th501Jack MANSFIELD Nottingham Clarion4:2164:3073.4%8:5271:03

15-16 boys  Lap chart Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st457Jake POOLE Dirtwheels Cycles - VC lincoln2:5512:5221.7%5:471-
2nd25Arthur GREEN Matlock CC2:5932:5015.3%5:492 2s
3rd281Gregg BOOKER Matlock CC2:5822:5332.9%5:513 4s
4th219William GASCOYNE Matlock CC3:0243:0240.0%6:04417s
5th312Joshua BROOKS Malvern cycle sport3:0453:0952.7%6:13526s
6th487Thomas CLARKE (1) Red Rose Olympic CC3:1763:1760.0%6:34647s
7th503Ross MARRIOTT 3:1973:2985.0%6:4971:02
8th351Owyn WALLACE Arrow Cycles3:2483:2671.0%6:5081:03

15-16 B boys  Lap chart Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st240Bradley SYMONDS Coalville Wheelers3:2423:1813.0%6:421-
2nd254Daniel MINOR Lyme RC / Swinnerton Cycles3:2533:1813.5%6:432 1s
3rd502Joe HAMPTON Team Goldtec3:2313:2541.0%6:483 6s
4th241Cameron BIDDLE Halesowen A&CC3:2743:2232.5%6:494 7s
5th459Joe WILLIAMS (sen1) Holme Valley Wheelers3:4453:5153.1%7:35553s
6th449Dale JOHNSTON 3:5264:0063.4%7:5361:11
7th452George REDGRAVE 4:3474:4272.9%9:1672:34

U10 boys  Finish spread

7 competitors found

 

 

Elite women  Lap chart Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st420Tracy MOSELEY T-MO Racing19:14220:57221:05120:2119.6%1h21:391-
2nd540Jessie ROBERTS Torq Performance19:06120:40121:10221:10210.8%1h22:07228s
3rd147Maxine FILBY XCracer.com go to site19:39321:23322:04321:52312.3%1h25:0033:21
4th27Rebecca PREECE Contessa Scott Syncros20:21422:27422:17421:58410.3%1h27:0445:25
5th98Joanne CLAY Torq Performance20:58522:38527:49532.7%1h11:255

Expert women  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st422Nicky HEALY 21:56122:23123:29123:3017.1%1h31:191-
2nd111Julie ELDER Leisure Lakes22:07323:50224:22223:35210.2%1h33:5622:37
3rd73Fern HENRY Specialized Concept Store Kingston / Velo Club Rutland22:06224:08324:51324:43312.4%1h35:4934:30

Sport women  Lap chart Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st283Hannah PAYTON The Kinesis Morvelo Project23:32125:43325:1629.3%1h14:331-
2nd543Rebecca WOMERSLEY Scott Contessa Epic23:36225:41225:1838.8%1h14:352 2s
3rd200Sarra BOYD Clee Cycles KCNC24:11325:28124:5615.3%1h14:363 3s
4th232Anna MAUNDER Derby Mercury24:27427:21427:31412.5%1h19:1944:46
5th185Rebecca CUNNELL Velo Club Rutland - Velo Club Rutland28:00529:47529:0956.4%1h26:58512:25
6th329Lucy CHILVERS NATs / Team Bongo29:10630:49630:3265.7%1h30:32615:59

17-18 girls  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st395Sophie FENNELL Malvern cycle sport24:14225:31124:5315.3%1h14:391-
2nd191Rosie CRUMPTON Scott Contessa Epic22:31125:55227:28222.0%1h15:5521:16
3rd168Paige COOPE Wxc World Racing26:16329:22329:56314.0%1h25:35310:56

30-39 women  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st546Emma BIRTLES Lichfield CCC - Zipvit Sport22:18125:27225:01214.1%1h12:471-
2nd478Rachel SOKAL A Quick Release Holidays / Cotic23:39225:00124:3315.7%1h13:13226s
3rd9Amelia CAMBRIDGE Velo Club Rutland - VC Rutland23:41326:09326:06310.4%1h15:5733:10
4th483Samantha MILLWARD 28:22435:20424.6%1h03:424

40-49 women  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st84Helen MACGREGOR VC Lincoln21:26123:28123:57111.7%1h08:521-
2nd228Alison HOLMES Lichfield CCC - Zipvit Sport24:13325:22225:1724.7%1h14:5326:01
3rd112Julie PHELAN Team Goldtec23:52225:54326:56312.8%1h16:4337:51
4th498Deborah PALMER-GREEN 26:10428:37429:26412.5%1h24:14415:22

50+ women  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st70Elizabeth CLAYTON Lichfield CCC - Zipvit Sport24:10127:34125:53114.1%1h17:371-
2nd41Carolyn SPEIRS Horwich CC28:06230:43231:20211.5%1h30:11212:34
3rd454Hilary BLOOR Crosstrax29:59331:48332:1537.6%1h34:04316:27

Go Race women  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st493Vikki JONES Bikeworks32:15138:09118.3%1h10:251-
2nd259Claire FEETHAM Bikeworks32:17238:09118.2%1h10:262 1s
3rd332Josie RILEY 32:22340:03323.7%1h12:2632:01

U13 girls  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st517Poppy WILDMAN Notts Clarion3:4313:4310.0%7:261-
2nd519Elena SMITH Matlock CC3:5123:5622.2%7:47221s
3rd507Amelie WAYTE 4:3434:4534.0%9:2031:54
4th508Piper RADFORD Sherwood Pines / SRAM6:0946:0740.5%12:1744:51

13-14 girls  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st272Ffyona BOOKER Matlock CC4:0814:0411.6%8:121-
2nd107Joni WILDMAN Nottingham Clarion CC4:0924:1221.2%8:22210s
3rd86Isabelle BOON Derby Mercury RC4:2034:2732.7%8:47335s
4th134Madeleine GAMMONS Bourne Wheelers CC4:3544:3340.7%9:09457s

15-16 girls  Lap chart Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st199Sarah LOMAS Scott Contessa Epic3:4213:3513.3%7:171-
2nd526Hannah SAVILLE Norton Wheelers4:0033:4526.7%7:45228s
3rd184Phoebe MARTIN Lichfield CCC - Zipvit Sport3:5723:5033.0%7:48331s
4th456Jade MOBBS Leicestershire Road Club4:0644:0941.2%8:16459s

15-16 B girls  Lap chart Finish spread

4 competitors found

U10 girls  Finish spread

4 competitors found

Chat with us