0Basket

US DS National Champs '19 at Winter Park, CO

Results (165)Photos (0)Videos (0)

The original results are available at https://legacy.usacycling.org/results/index.php?year=2019&id=21

Results formatBy category

GenderBoth

Pro men

29 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st11Mitch ROPELATO 240150Ogden, UTUtah Cycling Association1st-A
2nd120Kyle STRAIT 143063Alpine, CASouthern California Nevada Cycling Association2nd-A
3rd13Thomas ZULA 293661New Carlisle, OH1st-B
4th136Collin HUDSON 256052Longmont, CO2nd-B
5th37Matthew STERLING 295509San Jose, CA
6th80Cody KELLEY 264805Riverton, UT
7th87Austin WARREN 291587Alpine, CA
8th151Neko MULALLY 247831Pisgah Forest, NCCarolinas Cycling Association
9th4Dante SILVA 288799Chula Vista, CA
10th73Dillon LEMARR 291074Denver, COCommencal USA
11th103Nikolas NESTOROFF 316782San Marcos, CASouthern California Nevada Cycling Association
12th12Walker SHAW 285782Hendersonville, NC
13th145Mike HADERER 190065Concord, CA
14th10Harrison ORY 230690Westminster, CO
15th8Max MORGAN (pro) 320502Pisgah Forest, NC
16th142Nathan ST. CLAIR 485700Statesville, NCFox / I9 / TLD / Transition Bikes
17th104Ross SORIANO 513028Littleton
18th5Dylan CRANE 379184Carbondale
19th155Cameron ORY 230691Denver, CO
20th3Christian ATKINS 512262Arvada
21st7David KAHN 352648Putnam Valley, NY
22nd154Steven WALTON 419362CoronaSouthern California Nevada Cycling Association
23rd76J.D. SWANGUEN 175203San Diego
24th9Eric OLSEN 477034Bellingham, WA
25th70Talus LANTZ 508020Nederland, CO
26th152Robert NICHOLS 384642Durango, CO
27th2Jarrod ADCOCK 295747Lakewood, CO
DNS6Cameron JOYE 478536Temecula, CA
DNS1Luca COMETTI 320590San Diego, CASouthern California Nevada Cycling Association

Cat 1: 15-18 boys

22 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st41Ryan WISCHMEYER 493817Las Vegas, NV1st-A
2nd24Austin DOOLEY 480139Yucaipa, CA2nd-A
3rd34Kaden PANKOW 477949El Cajon, CA1st-B
4th40Max VOGEL 380909Boulder, CO2nd-B
5th22Aiden CHAPIN 551418Valencia, CA
6th27Chris GRICE 475460Brevard, NC
7th25Tyler ERVIN 472908Alpine, CA
8th135Ethan ALEXANDER 554265Riverside, CA
9th33Colin MCELYEA 378026Scottsdale, AZ
10th42Jack BAKKEN 407610Lone Tree, CO
11th36Carson SPENCER 440122Draper, UT
12th35Keegan ROWLEY 488213Channahon, IL
13th291Thomas LAWSON 565197Wrightwood
14th39Rhett VANDER DUSSEN 582192Johnstown, CO
15th28Hadrien LACKNER 556329Point Arena, CA
16th30Kyle LITTLE 399967Charlottesville
17th29Ryan LANDIS 553502Temecula, CA
DNF31Justin MALISKA 528911Tehachapi, CA
DNS23Byrne DOBRIENT 439980Waunakee, WIJunior Dropouts
DNS26Spencer ERVIN 504575Bellevue, WA
DNS32Julien MARKEWITZ 407655Salt Lake City, UT
DNS38Nate THALHAMER 457848Santa Rosa

Cat 1: 19-29 men

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st272Adam DURBIN 378154Poway, CA1st-A
2nd274Cole FIENE 530142Temecula, CA2nd-A
3rd271Anders NYSTROM 281627Boise, ID1st-B
4th273Austin EBBERS 486821Longmont, CO2nd-B

Cat 1: 30-39 men

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st256Ashton SMITH 343848Cupertino, CA1st-A
2nd252Billy PARKER 230066Denver, CO2nd-A
3rd255Paul PANKOW 477944El Cajon, CA1st-B
4th251Jesse BORROR 360570Morgantown, WV2nd-B
5th253Andrew FARRELL 243528Park CityUtah Cycling Association
6th254Davis GREEN 483285Austin, TX

Cat 1: 40+ men

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st266Petr HANÁK 222617Winter Park, CO1st-A
2nd265Chance GIBSON 139545Las Vegas, NV2nd-A
3rd262Jason BECKLEY 3122Clifton Heights, PAPA Cycling Association1st-B
4th267Shawnee MCGOVERN 83560Denver, CO2nd-B
5th268Alex MCELYEA 127641Scottsdale, AZ
6th263Dennis FOSTER 407843Murrieta, CA
7th264Rob GERWING 316608Golden, CO
DNS11James GILLESPIE 215566Denver, CO

Cat 2/3: 15-18 boys

19 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st71Ethan ALEXANDER 554265Riverside, CA1st-A
2nd85Alex PARISH 538205Bluffdale, UT2nd-A
3rd68Eric WILLETTS 546443Ephrata, PA1st-B
4th82Liam O'NEIL 525514Trabuco Canyon, CA2nd-B
5th74Jenson CHAPIN 551420Valencia, CA
6th70Jack TESCHER 581996Durango, CO
7th83Timothy OCHOA 571910Sandy, UT
8th84Jackson OGLETREE 546829Birmingham, AL
9th86Cameran RYAN 583280Wausau, WI
10th81Sam KAHN 394178Putnam Valley
11th69Carson WHITE 583031Golden, CO
12th79Justin GOODEY 551573Saratoga Springs, UTOutlaw Bike Team
13th73Kelvin BENEDICT 584059Denver, CO
14th105Samuel RIX 552871Rome, GA
15th87Cameron SEALY 574202Littleton, CO
16th77Robby EVANS 571218Fort Collins, CO
17th78Thatcher GLEDHILL 575416Provo, UT
18th72Dusty BASS 584094Gilbertsville, KY
DNS75Harlan COX 512866College Station

Cat 2/3: 19-29 men

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st94Joseph SOUKUP 580196Centennial, CO1st-A
2nd115Matthew JAYNES 425561Lake Havasu City, AZ2nd-A
3rd93Chaice SODERSTROM 579693Englewood, CO1st-B
4th92Harris PIGFORD 513651Birmingham2nd-B
DNS91Ryan MEHAFFEY 584150Lakewood, CO

Cat 2/3: 30-39 men

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st101Tyson HENRIE 280722Provo, UTOutlaw Bike Team
2nd102Ryan SPINKS 584206Edwards, CO

Cat 2/3: 40+ men

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st113Larry YOUNG 581665Massillon, OH1st-A
2nd114Aaron PRITCHARD 458324Hooker, OK2nd-A
3rd111Marc GAROUTTE 418149Auburn1st-B
4th112Dave MELTON 429744Mammoth Lakes, CA2nd-B

11-14 boys

22 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st221Evan MEDCALF 434032Albuquerque, NM1st-A
2nd231Luke MALLEN 533483Sandy, UTOutlaw Bike Team2nd-A
3rd236Ryan PINKERTON 536706Aliso Viejo, CA1st-B
4th235Drake PARKER 556502Sandy, UTOutlaw Bike Team2nd-B
5th230Alex MALLEN 533481Sandy, UTOutlaw Bike Team
6th223Raulito GUTIERREZ 466788Temecula, CA
7th226Finley KIRSCHENMANN 556315Sandy, UTOutlaw Bike Team
8th228Max LIGMAN 582625Huntington Beach, CA
9th237Henry RAPINZ 448772Boulder, COBoulder Junior Cycling
10th225Kannon JOHNSON 564261Fort Collins, CO
11th240Marco VOGEL 402106Boulder, CO
12th238Aiden ROWELL 582490Littleton, CO
13th234Colin MULALLY 481929Sinking Spring, PA
14th232Finnegan MCDERMOTT 572793Glenwood Springs, COOutlaw Bike Team
15th13Carter STANFIELD 552311Sandy, UTOutlaw Bike Team
16th227Fred LARIVIERE 512874Lehi Ut
17th224Caden JAMES 548575Tucson, AZ
18th57Ryker LEANEAGH 584670Longmont, CO
19th222Gavin GOIKE 583555Avon, CO
DSQ21Ryder MOSLEY 583875Bangor, PA
DNS229Anthony LOMBARDI 578370Concord, NH
DNS239Brayden BUTLER 486528Chelsea, AL

6-10 Non-champs boys

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st51Boston BRYANT 523432Lehi, UT1st-A
2nd52Travis MALISKA 550999Tehachapi, CA2nd-A
3rd53Brody MCDERMOTT 572792Glenwood Springs, COOutlaw Bike Team1st-B
4th55James WEISMAN 575931Peoria, AZ2nd-B
DNS54Reed RUSSELL 574466Carbondale, CO

11-14 Non-champs boys

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st62Max LIGMAN 582625Huntington Beach, CA1st-A
2nd63Ryan LITTLE 410885Charlottesville, VA2nd-A
3rd66Aiden ROWELL 582490Littleton, CO1st-B
4th65Vann POLLARD 582339Salt Lake City, UTOutlaw Bike Team2nd-B
5th64Streater NICKELL 582962Durango, CO
6th45Brayden BUTLER 486528Chelsea, AL
7th12Cody JAYNES 425558Lake Havasu City, AZ
8th61Zak DOLLAR 542369Golden, CO
DNS67Caleb WARD (u18) 582354Ophir, CO

 

 

Pro women

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st1Jill KINTNER 186217Bellingham, WAWashington State Bicycle Association1st-A
2nd5Kialani HINES 498898Auburn, WA2nd-A
3rd2Clare HAMILTON 507621Colorado Springs1st-B
4th7Jordan SCOTT 349976Henderson2nd-B
5th6Caroline WASHAM 301162Mooresville, NC
6th4Mazie HAYDEN 520824North Clarendon, VT
7th712Madison PITTS 245980Lakewood, CO
8th8Rachel THROOP 174132Alpine, CASouthern California Nevada Cycling Association
9th709McKenna MERTEN 378493Jamul CaIntense Cycles USA
10th3Emily HARRIS 458218Rocklin
11th22Samantha SORIANO 511215Littleton, CO

Cat 2/3: 15-18 girls

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st31Camille LAMARQUE 583766Superior, CO1st-A
2nd33Lorissa THORPE 346768Wausau, WIASU Junior Development2nd-A
3rd32Ashley SEGER 455058Thornton

Cat 2/3: 19+ women

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st44Sarsha HUNTINGTON 584561Denver, CO1st-A
2nd43Paige YOUNG 584244Villa Rica, GA2nd-A
3rd42Shannon SUTHERLAND 457882Auburn, WA

11+ women

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Final
1st41Elle RUNYAN 482316Sammamish, WA1st-A
2nd207Dixie OWENS 478495Yucaipa, CA2nd-A
3rd203Ainsley HAGGART 576547Durango, CO1st-B
4th204Teagan HEAP 523264Boulder City, NV2nd-B
5th211Alexis VITALE 466714Menifee, CA
6th233Ella ERICKSON 528104Hayden, ID
7th205Kaia JENSEN 503769Hailey, IDSturtevants - Limelight Hotel
8th210Janelle SOUKUP 578456Centennial, CO
9th56Maylei LEANEAGH 487847Frederick, CO
10th206Sara LIGMAN 582627Huntington Beach, CA
11th202Vicki WEISMAN 575924Peoria, AZ
12th208Shannon QUILES 560640Mahwah, NJMTBNJ.COM
DNS209Rachael RUDZINSKI 496918Crested Butte, CO
Chat with us