0Basket

Results (110)Photos (0)Videos (0)Event progressionFinish spread

Results formatBy category

GenderBoth

Pro/Open men  Event progression Finish spread

18 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stTrevor MCCUTCHEON Colorado Mesa University Cycling9:36.113:57.213:31.3117:04.61-
2ndChance SIMS 10:02.324:05.243:35.3217:42.8238.2s
3rdEric SMITH (west) 10:23.244:13.953:43.6518:20.731:16.1
4thDaniel JOHNSON (pro) Kenda / RideFast / Velorution Cycles10:33.454:18.983:49.41018:41.741:37.1
5thKirk RALEIGH Dutton Factory Racing / Giant10:35.264:18.573:48.8918:42.551:37.9
6thJeremy PETERSON Bikeworks Albuquerque / Maxxis / Specialized10:40.184:23.1133:46.4718:49.661:45.0
7thCameron JOYE Colorado Mesa University Cycling10:15.434:04.934:29.61718:49.971:45.3
8thScott JOHNSON (west) All Mountain Cyclery / Monster10:37.374:23.9143:49.81118:51.081:46.4
9thJoseph FORESTA 10:52.1124:21.0113:40.5318:53.691:49.0
10thThomas ROGERS 10:54.2134:19.793:46.0618:59.9101:55.3
11thDarric ROARK Colorado Mesa University Cycling10:51.0114:22.2123:47.8819:01.0111:56.4
12thAllen HAINES Haines Racing10:43.394:18.064:06.51519:07.8122:03.2
13thBrandon LINFORD 10:49.6104:24.6153:54.61319:08.8132:04.2
14thPete ANDERSON DVO Suspension / Fasstco / SaltCycles11:10.7144:19.8103:51.81219:22.3142:17.7
15thVincent KIMBER Michael David winery DVO suspension pitv12:23.2154:38.1174:12.11621:13.4154:08.8
Austin EBBERS 3:40.94DNF
Ryan BEAMISH Team Semper Fi4:35.7164:03.414DNF
Evan GEANKOPLIS Alchemy3:57.428:22.618DNF

Cat 1: 15-18 boys  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stWyatt THOMPSON RaceKraft11:06.614:28.624:03.6219:38.81-
2ndWyatt ANDERSON Fasstco / Fezzari13:55.024:26.413:41.6122:03.022:24.2

Cat 1: 19-39 men  Event progression Finish spread

13 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stLandon VEGA 10:25.524:10.813:39.1118:15.41-
2ndJacob JOHNSON DVO Suspension / Ridgeline Bike and Ski10:23.414:18.143:41.4218:22.927.5s
3rdClayton SAXTON Dumonde Tech / Point and Chute racing10:46.854:16.023:44.1418:46.9331.5s
4thAlexander GILMOUR 10:34.434:20.753:51.9618:47.0431.6s
5thElli SMITH Colorado Mesa University Cycling10:53.564:17.433:43.1318:54.0538.6s
6thBen EMERY 10:46.244:25.873:49.5519:01.5646.1s
7thChristopher FAULKNER B3C11:05.584:24.863:53.1719:23.471:08.0
8thJason DODD JJ Bicycles11:05.474:34.383:56.0819:35.781:20.3
9thJon REED Hoosier11:45.1104:35.394:05.1920:25.592:10.1
10thLane MYERS 11:40.795:05.6104:29.91021:16.2103:00.8
11thLeslie CZERWINSKI GO-RIDE / RaceKraft14:51.6135:51.0115:14.61125:57.2117:41.8
Riley JONDLE DVO Suspension / Footloose Sports / Smith12:28.011DNF
Chase ROBERTS 13:24.612DNF

Cat 1: 40+ men  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stLars UTT 10:42.024:25.513:51.3118:58.81-
2ndJerrad COOPER Flag Bike Rev10:36.714:26.723:55.5218:58.920.1s
3rdJose VILLEGAS JJ Bikes10:47.934:34.944:11.8419:34.6335.8s
4thThorn BICKEL Deity / Hammer Nutrition / Salt11:15.044:30.434:06.5319:51.9453.1s
5thRobert LEFTWICH Therapy ride club11:53.455:04.554:20.6521:18.552:19.7

Cat 2/3: 15-18 boys  Event progression Finish spread

14 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stTreyton MASKALY Pyga USA11:17.014:25.613:59.2119:41.81-
2ndLuke MARKHAM RaceKraft11:51.634:42.124:04.0220:37.7255.9s
3rdJacob TAYLOR (u19) draper / goride.com go to site / RaceKraft11:45.224:53.434:12.1420:50.731:08.9
4thMattox OCHOA RaceKraft11:55.945:01.754:18.7721:16.341:34.5
5thTyler RESSLER 12:07.155:07.294:13.3521:27.651:45.8
6thCollin PHIPPS Accel Cycling12:20.065:09.2114:09.8321:39.061:57.2
7thSoren PUCKETT 12:36.484:57.644:35.71022:09.772:27.9
8thLandon HUNT MRC12:26.675:04.664:42.81322:14.082:32.2
9thJett GIROD 12:38.095:17.1124:38.31122:33.492:51.6
10thTanner BAUGHMAN RaceKraft12:43.3105:18.3134:41.81222:43.4103:01.6
11thAshton MORAST 13:14.5125:05.174:31.0822:50.6113:08.8
12thJosua BANKS 13:10.1115:08.9104:32.8922:51.8123:10.0
13thBailyn GASPER Bikeworks / Elevate15:25.0145:07.184:16.9624:49.0135:07.2
14thOwen KIRPES 14:50.2136:15.6145:31.01426:36.8146:55.0

Cat 2/3: 19-39 men  Event progression Finish spread

21 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stRicardo ISLAS GURU suspension11:09.734:24.413:55.4119:29.51-
2ndMax CROWNING GURU suspension / Tucson Bicycle Service11:07.414:33.534:01.9319:42.8213.3s
3rdErik JOHNSON (19+) 11:07.824:39.754:02.1419:49.6320.1s
4thKyle SEBESTYEN 11:28.454:32.223:57.9219:58.5429.0s
5thGage NAGER 11:39.164:38.544:03.3520:20.9551.4s
6thTyler FRANEK 11:23.844:44.874:13.4920:22.0652.5s
7thJeff PAGE Geib's Garage11:53.084:41.764:15.91120:50.671:21.1
8thWes GENENDER 7protection / Giro Cycling / Yeti11:57.394:45.784:08.1720:51.181:21.6
9thJuan SILVA Down Hill Syndicate11:51.574:57.0134:21.71221:10.291:40.7
10thTrevor GASPER Bikeworks / Elevate12:25.2134:49.494:05.3621:19.9101:50.4
11thNicholas PENNETTI TeamRockford Owenhouse Cycling.12:20.4124:49.9104:13.1821:23.4111:53.9
12thNiko VINCENT e*thirteen12:17.0114:53.1124:15.21021:25.3121:55.8
13thEthan ELES Da Monkee12:34.3144:50.5114:23.21321:48.0132:18.5
14thOscar GONZALEZ 12:14.0105:00.5144:44.21721:58.7142:29.2
15thOmar SANCHEZ DARKHORSE MTB12:53.3155:04.2154:32.11422:29.6153:00.1
16thScott DICKSON Universal Cycles Studio City13:05.5165:08.7164:43.81622:58.0163:28.5
17thTyler HARVEY Tits Pits Racing14:08.8195:30.2184:41.01524:20.0174:50.5
18thJordan RAPP Therapy ride club mtb14:15.6205:57.6205:15.11825:28.3185:58.8
19thJonathan GARDNER 15:07.4215:50.2195:23.81926:21.4196:51.9
Jackson RHOTON 13:13.6185:21.817DNF
Zane RHOTON 13:06.017DNF

Cat 2/3: 40+ men  Event progression Finish spread

12 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stJulio PELAEZ 11:54.314:54.124:09.3120:57.71-
2ndTim TRAN 12:00.424:51.614:15.0221:07.029.3s
3rdBobby ACUNA DVO Suspension12:53.935:06.034:31.5322:31.431:33.7
4thMichael BECKER (NV) 13:05.955:16.654:47.1523:09.642:11.9
5thLogan PHIPPS Accel Cycling13:12.565:23.164:54.1623:29.752:32.0
6thAshley ALLARD 13:39.985:16.144:38.0423:34.062:36.3
7thJoe WIEHL 13:19.475:25.975:23.3924:08.673:10.9
8thPatrick RYAN 14:01.995:51.095:13.0825:05.984:08.2
9thJoseph MOYER 14:36.8105:30.685:07.2725:14.694:16.9
10thRaymond SEBESTYEN 15:42.7116:11.1105:33.81027:27.6106:29.9
11thMichael AHERN Old Guys Rule17:01.9126:18.1116:15.91229:35.9118:38.2
12thBrandon CARROLL Demon United / Losers and boozers racing12:59.5411:04.5125:49.61129:53.6128:55.9

11-14 boys  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stGriffin PEAD 11:26.814:42.714:18.2120:27.71-
2ndKian CARROLL 13:05.325:30.525:00.2223:36.023:08.3

E-bike men  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stBrian LOPES DVO Suspension / Yamaha8:57.213:53.913:35.7116:26.81-
2ndIsaac GONZALEZ Team Toro / Universal Cycles9:56.224:16.523:46.3217:59.021:32.2
3rdBraly JOY AMC / Remedy / Silver Sage Wellness10:13.234:30.733:58.4318:42.332:15.5
4thMark NEWTON Retired11:46.144:57.844:46.9421:30.845:04.0

 

 

Pro/Open women  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stLia WESTERMANN Pivot / Stans11:53.714:42.614:14.2120:50.51-
2ndFiona DOUGHERTY Trail Social12:15.824:53.424:22.1221:31.3240.8s
3rdSarah SMITH Colorado Mesa University Cycling13:05.535:05.334:22.5322:33.331:42.8
4thDanica FIFE Fezzari Bikes13:25.145:24.244:50.9423:40.242:49.7
5thEllae MONTOYA 14:12.956:09.555:45.5526:07.955:17.4

Cat 1: 15-29 women  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stLaney TUTTLE Colorado Mesa University Cycling13:52.325:13.814:58.8124:04.91-
2ndZoe STEELE Colorado Mesa University Cycling13:49.815:34.725:44.4325:08.921:04.0
3rdHannah RUSSERT Bikeworks Abq / Elevate PHW15:02.735:54.835:20.1226:17.632:12.7

Cat 1: 30+ women  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stKatherine TEUBNER Trails Gentlemen's Club13:05.115:06.914:48.0123:00.01-
2ndLauren VANIER 13:32.625:22.725:05.7224:01.021:01.0
3rdBilli OUTLAND Sierra Ski & Cycle Works14:16.635:54.535:27.3325:38.432:38.4
4thDeena RUSSO 15:48.546:05.345:31.6427:25.444:25.4

Cat 2/3: 15-29 women  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stSofie CARLSON 14:12.815:34.415:36.3125:23.51-
2ndCorinne BEE 16:45.226:39.326:00.4229:24.924:01.4
3rdJodi HEIMAN Tits Pits Racing20:25.838:42.237:50.9336:58.9311:35.4

Cat 2/3: 30+ women

1 competitor found

E-bike women  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosName Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stAubrey ADAMS Team Torro / Universal Cycling13:01.915:42.515:27.6124:12.01-
2ndClaudia BAILON Team Toro / Universal Cycles13:06.125:58.425:35.6224:40.1228.1s
3rdElizeth RAMOS Team Toro With Universal Cycle17:29.237:02.937:10.0331:42.137:30.1
Chat with us