0Basket

DVO Nevada State Champs Enduro at Bootleg Canyon, NV

Results (98)Photos (0)Videos (0)Event progressionFinish spread

The original results are available at https://www.webscorer.com/seriesresult?seriesid=231242

Results formatBy category

GenderBoth

Pro/Open men  Event progression Finish spread

21 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stMyles MORGAN BellinghamEvil Bikes7:57.1329:57.9719:10.30127:05.401-
2ndRob BROWN Highland7:54.79110:01.9529:18.32227:15.0629.66s
3rdWilliam FARMER Farmington8:13.05410:11.4039:25.57327:50.03344.63s
4thTrevor MEJIA Santa Clarita8:04.05310:18.8949:35.25527:58.19452.79s
5thJake INGRAM GoldenFasst Company / Intense / Max Mo / Stans8:15.27710:22.5559:25.63428:03.45558.05s
6thRyder COOK HendersonAlchemy Bicycles8:28.34910:28.9769:39.77628:37.0861:31.68
7thChance SIMS Buckeye8:13.47510:39.42119:44.28828:37.1771:31.77
8thRiley BARTZ GoldenFLOWSTATE / ION / Pivot8:14.00610:40.74129:43.46728:38.2081:32.80
9thSpencer STEVENSON American ForkSpry Cycles8:25.20810:30.9779:48.85928:45.0291:39.62
10thBen REEDER BellinghamEvil Bikes8:35.881110:53.771510:02.341429:31.99102:26.59
11thCole FIENE Durango8:45.311210:52.411410:01.811329:39.53112:34.13
12thJonah TEETSEL St.GoergeOver the edge hurricane9:10.921710:35.4499:57.221129:43.57122:38.17
13thBrayden STAFFORD Greenacres100% / CushCore / Deity / Giant / Maxxis9:00.371410:46.37139:58.151229:44.89132:39.49
14thAllen HAINES Boulder CityHaines Racing9:04.621511:05.621610:24.741530:34.98143:29.58
15thTaylor HAENNY RedlandsRidgeline | Rocky Mountain8:54.611311:31.742010:31.761630:58.11153:52.71
16thKaelan STRONES Flagstaff9:18.341811:21.901910:39.871731:20.11164:14.71
17thJohnny EASON SedonaIntensePodiumPayback / SmanieExplorersClu9:09.221611:21.551810:53.731831:24.50174:19.10
18thDugan MERRILL RexburgRocky Mountain Cycles / Smith9:35.191911:19.491711:13.731932:08.41185:03.01
Collin TIMMERMANS Santa AnaIRC / THE PATH10:32.6689:54.7210DNF
Scott JOHNSON (west) Boulder CityAll mountain cyclery. Adult superstore8:30.241010:38.6710DNF
Brett KING Las VegasBrett King Design15:07.5020DNF

Cat 1: 15-18 boys  Event progression Finish spread

7 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stJonas WOODRUFF RedlandsCyclery USA8:38.96110:31.6519:46.83128:57.441-
2ndWyatt ANDERSON St. GeorgeFasstco / Fezzari8:55.13210:47.8439:49.90229:32.87235.43s
3rdJulien MARKEWITZ Salt Lake City9:02.61310:43.1929:54.80329:40.60343.16s
4thWyatt THOMPSON Salt Lake CityFifteen7 / RaceKraft9:07.17511:08.95410:21.16530:37.2841:39.84
5thVann POLLARD Salt Lake CityOutlaw9:03.34411:26.10610:13.78430:43.2251:45.78
6thJackson SIMON Incline Village9:20.52611:19.72511:21.81732:02.0563:04.61
7thVon HEATER MurrietaAlan's bike shop / ODI / Seven9:47.74711:38.97711:09.92632:36.6373:39.19

Cat 1: 19-39 men  Event progression Finish spread

9 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stEric SMITH (west) Henderson8:33.82110:43.5919:39.66128:57.071-
2ndJason DODD TucsonJJ Bicycle's8:50.66211:13.10510:14.90430:18.6621:21.59
3rdChristopher FAULKNER Las Vegas9:03.21411:10.56310:05.94330:19.7131:22.64
4thDerek HAWLEY Chino HillsINCYCLE RACE TEAM9:26.34710:52.24210:03.67230:22.2541:25.18
5thAlex GILMOUR Las Vegas8:59.69311:17.13610:25.24530:42.0651:44.99
6thNick MARDIROSIAN LakewoodEXT Suspension9:06.41511:11.26410:46.27631:03.9462:06.87
7thRiley JONDLE Mammoth Lakes9:25.11611:27.16710:53.24731:45.5172:48.44
8thAustin PACE Napa9:36.94811:54.87911:12.76932:44.5683:47.49
9thPierce KETTERING St. GeorgeBICYCLES UNLIMITED9:48.67911:53.80811:09.51832:51.9893:54.91

Cat 1: 40+ men  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stJerrad COOPER FlagstaffFlag Bike Rev8:32.49110:44.9819:52.72129:10.191-
2ndJose VILLEGAS TucsonJJ Bicycles9:15.11211:24.41210:14.72230:54.2421:44.05
3rdBraly JOY Las VegasAMC / Remedy / Silver Sage Wellness9:44.40311:42.82310:59.91332:27.1333:16.94

Cat 2/3: 15-18 boys  Event progression Finish spread

12 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stLuke MARKHAM Salt Lake CityRaceKraft9:11.48111:20.59110:38.59131:10.661-
2ndJacob TAYLOR (u18) DraperGo Ride Draper - Racekraft9:46.30212:01.03310:56.76232:44.0921:33.43
3rdMattox OCHOA SandyRaceKraft9:51.95311:59.60211:33.25433:24.8032:14.14
4thCollin PHIPPS Hurricane10:00.72512:16.67511:41.64533:59.0342:48.37
5thTyler RESSLER Boulder City9:53.76412:54.90912:16.70735:05.3653:54.70
6thEaston JOSIE Lehi10:36.18712:48.27811:57.60635:22.0564:11.39
7thScott KROG HighlandSkyridge MTN Bike10:25.99612:39.42712:18.52835:23.9374:13.27
8thBrandon AVERY Lehi10:37.59812:24.22613:13.121136:14.9385:04.27
9thLandon HUNT HendersonMRC10:47.04913:25.111013:02.95937:15.1096:04.44
10thHolden WALKER Lehi14:40.701212:09.59411:15.82338:06.11106:55.45
11thTyge THOMPSON Salt Lake CityRaceKraft11:34.331013:57.931113:27.551238:59.81117:49.15
12thTravis HESS Boulder City13:52.961115:56.331213:03.391042:52.681211:42.02

Cat 2/3: 19-39 men  Event progression Finish spread

10 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stClayton SAXTON Las VegasPoint and Chute racing8:46.65110:59.85110:20.78230:07.281-
2ndTyler FRANEK Henderson9:19.07311:51.62410:52.40332:03.0921:55.81
3rdKyle SEBESTYEN ScottsdaleVIP Mortgage9:24.76411:33.38211:08.80432:06.9431:59.66
4thErik JOHNSON (19+) Litchfield Park9:29.75511:45.17311:18.59532:33.5142:26.23
5thScott DICKSON Santa ClaritaUniversal Cycles9:41.68612:07.32611:35.30633:24.3053:17.02
6thOscar GONZALEZ Los AngelesUniversal Cycles9:43.68712:06.13511:54.37733:44.1863:36.90
7thMax CROWNING TucsonGURU suspension / Tucson Bicycle Service9:15.89214:41.41910:11.47134:08.7774:01.49
8thAlexander PHILLIPS Bossier10:23.33812:25.07712:54.49835:42.8985:35.61
9thAddison EVERETT South Jordan10:50.19913:19.95814:10.07938:20.2198:12.93
10thMartin ARZOLA Jr. Sylmar12:03.511014:44.371014:42.021041:29.901011:22.62

Cat 2/3: 40+ men  Event progression Finish spread

12 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stDallin MCLAWS Vail9:46.11112:30.79211:15.49133:32.391-
2ndBrandon CARROLL Las VegasLose and Boozers racing10:20.92412:25.90111:22.88234:09.70237.31s
3rdAdam LAWRENCE Las VegasThe Greatful Shred10:11.20312:36.45312:14.98335:02.6331:30.24
4thSteve SPENCER DraperGT Bikes / Laketown Bicycles10:03.60212:56.85412:22.52435:22.9741:50.58
5thMichael BECKER (NV) Las VegasAMC10:32.51513:05.28612:42.30636:20.1052:47.71
6thBobby ACUNA 11:16.17713:02.56512:32.38536:51.1263:18.73
7thGreg ANDERSON Las VegasThe Grateful Shred10:51.01613:50.83713:06.53737:48.3774:15.98
8thJesse KALTER Reno11:21.07813:54.43813:21.73838:37.2385:04.84
9thPatrick RYAN Las Vegas11:52.12914:27.67915:48.241042:08.0398:35.64
10thDavid FOSTER Las Vegas12:12.561016:07.451115:14.06943:34.071010:01.68
11thMark NEWTON Henderson13:45.241116:04.501018:55.261248:45.001115:12.61
12thRaymond SEBESTYEN Glendale14:44.941217:24.141218:12.011150:21.091216:48.70

11-14 boys  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stSullivan "Sully" NOTARO Thousand Oaks9:55.81112:27.53111:23.19133:46.531-
2ndJacob VERBANAC Lancaster10:06.39212:50.10212:34.51235:31.0021:44.47
3rdKian CARROLL Las Vegas12:57.02314:58.77313:11.91341:07.7037:21.17

E-bike men  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stJesse BUERSTER TempletonTeam MidPack7:34.5119:50.6518:51.82226:16.981-
2ndDave SEAQUIST LaveenEmigos Bike shop7:43.9929:52.3028:48.40126:24.6927.71s
3rdIsaac GONZALEZ Los AngelesTeam Toro / Universal Cycles8:05.32310:16.8739:32.13327:54.3231:37.34
4thRyan BEECH Atascadero8:19.01410:53.9249:42.72428:55.6542:38.67
5thScott ROBERTSON Santa BarbaraThe Grateful Shred13:31.95512:23.87511:30.17537:25.99511:09.01

 

 

Pro/Open women  Event progression Finish spread

7 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stLia WESTERMANN Salt Lake CityPivot / Stans9:29.90211:43.15310:39.22131:52.271-
2ndEssence Florie JASPERSE Long BeachSpecialized9:26.40111:32.07111:12.51232:10.98218.71s
3rdIsabella NAUGHTON FlagstaffLiv Racing9:42.23311:40.05211:13.79332:36.07343.80s
4thKate LAWRENCE BoulderGT Coalition10:01.48511:55.22411:33.41533:30.1141:37.84
5thKaia JENSEN HaileyLiv Southwest Racing9:47.46412:44.15611:26.15433:57.7652:05.49
6thLaura DANLEY Golden10:55.28612:37.92512:41.28636:14.5064:22.23
7thDanica FIFE Boulder CityFezzari11:26.20713:27.99713:06.99738:01.1876:08.91

Cat 1: 30+ women  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stKira DESCHAUX TruckeeWorldwide Cyclery11:39.26113:55.08113:43.20139:17.541-
2ndBilli OUTLAND South Lake Tahoe12:29.30214:09.40214:32.17241:10.8721:53.33

Cat 2/3: 15-29 women  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stJerzy MATTHEWS Highland11:17.18113:41.45113:00.28137:58.911-
2ndJayde MATTHEWS Highland17:07.83213:59.99213:56.67245:04.4927:05.58
Michelle MATTHEWS Las Vegas22:00.41327:00.953DNF

Cat 2/3: 30+ women  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stJessie EATON Boulder CityAMC12:17.83114:52.73115:45.95142:56.511-
2ndTaffy WATKINS Las Vegas17:36.65219:23.23222:23.79259:23.67216:27.16

E-bike women  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosName Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1stAubrey ADAMS Joshua TreeTeam Toro Los Angeles CA / Universal Cycles10:34.99113:07.10112:20.40136:02.491-
2ndClaudia BAILON Los AngelesTeam Toro / Universal Cycles10:58.67214:20.56213:24.53238:43.7722:41.28
Chat with us