withWorldwide MTB race results and photo archive

2021 YES! NW round 1 at Tiger Mountain, WA

Results (121)Photos (697)Videos (0)Event progressionFinish spread

The original results are available at https://53e0be09-f28b-489f-be41-e1fcf00119d6.filesusr.com/ugd/4e90f6_7f78ef469ef…

CourseFull

Results formatBy category

GenderAll

U11 boys  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st148Sutton WOLFORD Sweetlines6:37.9318:47.9715:24.0222:27.63223:17.551-
2nd100Nils STEVENSON NW MTB Series6:58.0728:48.9025:17.9912:19.20123:24.1626.61s
3rd147Quinn FARMER Bend Endurance Academy7:08.3239:14.9835:50.0632:32.84324:46.2031:28.65

11-13 boys  Event progression Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st109Jeru GIDLEY 5:49.3427:30.2934:26.4411:59.03219:45.101-
2nd110Raleigh KRAYNIK 7 Devils Gravity Team5:44.3417:22.4214:32.8122:08.55919:48.1223.02s
3rd101Boone NORTH MTSIMTB5:53.2637:27.2824:40.5631:58.39119:59.49314.39s
4th171Watou PFRIEM 5:56.7357:44.3754:44.0072:04.35420:29.45444.35s
5th105Christopher SIMEUR Galbraith Gravity Racing5:56.5347:43.5344:51.4182:00.76320:32.23547.13s
6th111Sawyer HALL GGR6:05.5467:45.4874:42.0842:07.56720:40.66655.56s
7th104Carter DERU GGR6:08.4287:44.4364:43.7062:07.35620:43.90758.80s
8th106Dominic WILSON 6:30.46127:56.3184:43.4652:05.59521:15.8281:30.72
9th107Elliott DISHMAN Grom Squad6:08.0378:00.63105:00.51102:08.43821:17.6091:32.50
10th156Harrison KUNKLER 6:12.5897:59.0294:54.9592:11.851021:18.40101:33.30
11th217Teo GRAY Grom Squad6:23.87108:24.75115:08.02112:17.981222:14.62112:29.52
12th168Quintin SHIERS 6:27.81118:29.58125:21.42122:15.001122:33.81122:48.71
13th112Weston BURNETT 6:44.17138:57.64135:36.60132:30.571323:48.98134:03.88
14th237Hudson GRUBB Jr Citizens of Schralp7:28.841410:18.00145:59.00142:40.001426:25.84146:40.74

14-17 boys  Event progression Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st115Braeden WELCH Citizens of Schralp / CKing5:39.8127:03.7814:29.2671:54.15219:07.001-
2nd117Cameron HIERS Tahoma Mountain Bike Team5:34.2717:23.5384:23.0321:57.16519:17.99210.99s
3rd114Bjorn NORTH MTSIMTB5:43.7457:17.1054:26.9541:54.59319:22.38315.38s
4th180Jude SPARKS 5:50.92117:16.7934:22.9811:57.41719:28.10421.10s
5th133Noah HOLDEN Bike Hub5:40.0747:17.0744:30.3182:01.071219:28.52521.52s
6th129Loic CHABU 5:45.4967:19.1764:27.8861:57.23619:29.77622.77s
7th132Max JURGENSEN 5:46.6487:22.0174:27.0752:01.741319:37.46730.46s
8th127Leo LABARGE Citizens of Schralp5:53.40137:16.6824:33.84101:53.90119:37.82830.82s
9th139Win JONES 5:39.9337:23.5994:31.7292:02.621519:37.86930.86s
10th123Gavin STECHER Dad5:45.9477:26.10114:36.25122:00.021019:48.311041.31s
11th134Palladyn ADSITT Tahoma Mountain Biking5:49.85107:25.46104:38.74131:55.91419:49.961142.96s
12th125James HERINK Party Shirt Racing5:47.2597:28.60134:43.98152:03.471720:03.301256.30s
13th113Aiden HONG Mount Si6:04.00197:33.60154:26.9232:00.121120:04.641357.64s
14th128Liam SYMMS Citizens of Schralp5:59.45157:32.06144:34.36112:03.131620:09.00141:02.00
15th116Calum PIERCE 6:02.48187:28.37124:45.30162:07.892120:24.04151:17.04
16th177Freda HATCHER 5:56.81147:34.60164:53.10201:59.90920:24.41161:17.41
17th121Frankie CROSS 6:08.62217:40.44174:46.18182:02.401420:37.64171:30.64
18th138Tyler KERKER 5:53.34128:07.05224:45.78171:58.71820:44.88181:37.88
19th122Gavin BAUMAN 6:04.11207:42.41184:48.03192:13.612320:48.16191:41.16
20th124Hudson HOLLATZ Team Finger6:01.87177:58.11204:53.27212:06.332020:59.58201:52.58
21st220Monte BUMP 6:27.18237:45.40194:43.41142:05.801921:01.79211:54.79
22nd135Parker GREEN 6:01.45168:01.40215:09.68232:05.601821:18.13222:11.13
23rd131Luke PETERSON Mt. Si Mountain Bike Team6:19.85228:17.16245:15.73242:10.302222:03.04232:56.04
24th137Tavi GARDNER 6:38.56248:15.16234:58.47222:18.802422:10.99243:03.99
25th136Soren O'NEIL NK Mountain Vikes6:51.47258:56.10255:35.22252:30.032523:52.82254:45.82
26th118Dale HANSEN 6:54.76269:15.11265:43.04262:30.132624:23.04265:16.04

 

 

11-13 girls  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st140Adeline DISHMAN Grom Squad6:29.8418:20.6825:01.6912:14.11122:06.321-
2nd141Molly BLAIR Mt Si MTB6:33.5028:11.5915:06.0322:17.65222:08.7722.45s

14-17 girls  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st194Chloe BEAR Sweetlines Jr. Racing6:02.0717:57.9124:57.7022:05.82221:03.501-
2nd144Paige BEDSAUL 6:06.8827:48.2215:06.2832:04.69121:06.0722.57s
3rd142Claire KUSHNICK Sweetlines Jr. Racing6:16.5738:00.7534:54.3312:11.16321:22.81319.31s
Chat with us