withWorldwide MTB race results and photo archive

2021 North Region BMX, North Region BMX Club Champs at Mid Lancs BMX

Results (333)Photos (2,380)Videos (0)

The original results are available at https://our.sqorz.com/org/northregion/event/610174cd5c86bbc582457f26/classes

Results formatBy category

GenderAll

U7 boys

11 competitors found

Cruiser: 9-12 boys

4 competitors found

Cruiser 13-14 boys

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Category Pts
1st706Jimmy CRIDDLE PREST41
2nd10Alexander STOKES PREST82
3rd7Charlotte JACKSON ° MLANCCruiser: 13-14 girls133
4th639Charlie HAYTER MLANC154
5th577Jack LE BRASSE BRADF215
6th980Jodie MUSGROVE ° NEASTCruiser: 13-14 girls236
7th819Erin-Jay JACKSON ° MLANCCruiser: 13-14 girls287

° Riders racing out of category

Cruiser: 15-16 boys

6 competitors found

Super Cruiser: 17-39 men

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Category Pts
1st5.4Alex BROOKES ° PRESTCruiser: 17-2941
2nd11Daniel WILSON (bmx) ° PRESTCruiser: 17-2932
3rd1.4Pete WATSON (jun) ° BARNSCruiser: 17-2953
4th753Ryan BROOKES ° PRESTCruiser: 17-2974
5th485Jamie OHARA ° CUMBCruiser: 17-29115
6th026Ash RICHARDSON ° CGRCruiser: 30-3986
7th260Josh WHITING ° BARNSCruiser: 30-39137
8th15Robert AMBROSE ° BPOOLCruiser: 17-29128
9th347Andy GROVES ° BRADFCruiser: 30-39139
10th981Lewis DARLEY ° NEASTCruiser: 30-391410

° Riders racing out of category

10 boys

23 competitors found

11 boys

8 competitors found

12 boys

20 competitors found

13 boys

16 competitors found

14 boys

10 competitors found

15 boys

9 competitors found

16 boys

12 competitors found

7 boys

11 competitors found

8 boys

20 competitors found

9 boys

10 competitors found

Novice: 11-12 boys

4 competitors found

Novice: 13-14 boys

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Category Pts
1st548Callum MOHAN PEND71
2nd383Daine Raymond WADDELL BARNS102
3rd422Andrew BELL (bmx) ° BRADFNovice: 17+113
4th45Stephen HEAP PREST164
5th7Jake POTHAN ° DRAGONNovice: 15-16185

° Riders racing out of category

Novice: 9-10 boys

12 competitors found

17-24 men

17 competitors found

40-49 men

8 competitors found

50+ men

6 competitors found

° Rider racing out of category

 

 

Super Cruiser 40+/Women

20 competitors found

PosBib Name Sponsors Category Pts
1st4XJohn BENTLEY ° MLANCCruiser: 50+71
2nd23Mark COTTRELL ° PRESTCruiser: 45-4942
3rd477Steven FORTUNE ° NEASTCruiser: 45-4953
4th579Stephen NOTMAN ° HAMSCruiser: 50+54
5th386Mick HOOD ° BARNSCruiser: 50+135
6th8XBrent FEATHERSTONE ° NEASTCruiser: 50+86
7th10.4Jon RHODES ° BRADFCruiser: 45-49107
8th8Nigel SMITH ° BRADFCruiser: 40-4458
9th23XAnthony LE BRASSE ° BRADFCruiser: 40-4499
10th14.4Paul BAILEY (vet) ° Cruiser: 45-49810
11th14David STOKES ° PRESTCruiser: 45-49911
12th324Andy MCCOY (bmx) ° HUNCCruiser: 40-441412
13th167Tim PORTER ° BRADFCruiser: 45-491413
14th841Stuart EASTMEAD ° MLANCCruiser: 50+1514
15th591Paul WANN ° BARNSCruiser: 50+1615
16th21Scott MAIN ° CUMBCruiser: 40-441216
17th9Jessica TAYLOR ° CUMBCruiser: 17-29 women1817
18th368Gray MILLEN ° NEASTCruiser: 45-491918
19th898Amanda COTTRELL ° PRESTCruiser: 30+ women2019
20th16Kirsty FREER ° HUNCCruiser: 30+ women2020

° Riders racing out of category

10 girls

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Category Pts
1st542Naya O'CONNELL ° PREST9 girls111
2nd247Lexie CAIRNS KNOWL112
3rd512Francesca SMITH MANCH133
4th853Isabella RUTHERFORD ° CGR9 girls144
5th569Martha COTTAM ° MANCH9 girls205
6th662Isabella GERRARD ° MLANC9 girls236
7th659Alexandra MOSS MLANC237
8th115Amara FYFE ° CUMB9 girls298

° Riders racing out of category

12 girls

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Category Pts
1st117Alexis MCCARTNEY TITAN41
2nd6Ava WRIGHT ° BRUNT11 girls82
3rd902Missy LARGE NUN143
4th536Amelia MCBRIDE ° MANCH11 girls174
5th736Grace PROCTOR ° DRAGON11 girls195
6th831Lily MCCOY HUNC226
7th833Macey RICHARDSON ° CGR11 girls287
8th73Lani HAIGH ° BRUNT11 girls388

° Riders racing out of category

14 girls

6 competitors found

° Riders racing out of category

7 girls

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Category Pts
1st7Sophie BAILEY CGR61
2nd306Holly RICHARDSON CGR72
3rd109XMaisie EGAN PREST113
4th109Charlie HARGREAVES ° MLANCU7 girls164
5th19Tegan DONE ° BPOOLU7 girls205
6th366Maggie DEVINE ° CGRU7 girls246

° Riders racing out of category

8 girls

7 competitors found

15+ women

13 competitors found

PosBib Name Sponsors Category Pts
1st916Eleana STAFFORD ° MLANCChallenge 17+ girls31
2nd511Ellie FEATHERSTONE ° NEASTChallenge 17+ girls82
3rd18Olivia FIRTH ° MLANCChallenge 17+ girls53
4th15Charlotte JACKSON MLANC54
5th11Aimee WILSON ° PRESTChallenge 17+ girls65
6th083Matilda HIRD PEND136
7th14Phoebe SPARROW BRUM127
8th17Freya SMITH ° MANCH16 girls128
9th628Hannah WILSON (u17) ° PREST16 girls149
10th15XJodie MUSGROVE ° NEAST16 girls1510
11th479Alexandra WANN ° BARNSChallenge 17+ girls1611
12th545Amelie COLLINS-NIMMO TITAN1812
13th20Jessica TAYLOR ° CUMBChallenge 17+ girls2013

° Riders racing out of category

 

 

Novice U7 mixed

19 competitors found

Novice: 7-8 mixed

17 competitors found

Chat with us