withWorldwide MTB race results and photo archive

The Malverns MTB Festival - Schwalbe Downhill at Eastnor Deer Park

Results (242)Photos (6,929)Videos (0)Finish spread

The original results are available at http://www.actionsportstiming.co.uk/wp-content/uploads/2021/08/DH-Race-Results-w…

Results formatBy category

GenderAll

Elite men

1 competitor found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st223Will SOFFE 52.785s132.945s11:25.730151.800s131.770s11:23.5701-

Expert men  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st303Laurie TENNANT Exeter Eagles BMX Racing58.144s233.146s11:31.290251.750s231.621s11:23.3711-
2nd304Finn TENNANT 53.961s134.279s21:28.240151.062s132.403s21:23.46520.094s
3rd305Pete CROOKES 1:04.172336.828s31:41.000353.500s333.781s31:27.28133.910s

Hardtail men  Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st300Matthew LAKIN 55.375s235.865s31:31.240353.535s133.340s11:26.8751-
2nd298William CLELAND 55.484s335.176s11:30.660154.093s233.621s21:27.71420.839s
3rd310Keith FOULGER 56.453s537.297s51:33.750555.226s335.664s41:30.89034.015s
4th297Scott CORDY 54.637s136.913s41:31.550455.235s435.980s51:31.21544.340s
5th299Jack SCATCHARD 59.043s639.687s81:38.730757.386s536.742s71:34.12857.253s
6th294Shane WINDRIDGE 59.937s737.823s61:37.760659.191s636.297s61:35.48868.613s
7th295Toby MASON 55.617s435.393s21:31.01021:01.441735.340s31:36.78179.906s
8th293Josep SERRA SCOTT 1:02.906838.304s71:41.21081:01.558837.301s81:38.859811.984s
9th301Jon GAMMIDGE 1:07.859942.141s91:50.00091:03.672939.367s91:43.039916.164s

10-12 boys  Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st31Charlie BAXTER Ystwyth Cycling Club58.734s436.926s21:35.660157.062s136.828s11:33.8901-
2nd13Ben LEWIS 1:01.047938.253s81:39.300958.422s238.008s51:36.43022.540s
3rd10Ruben DEVAUX Dreigiau Coed Y Brenin57.984s137.736s51:35.720259.410s537.574s41:36.98433.094s
4th20Freddie GARDINER 1:00.797837.893s61:38.690659.969s637.316s21:37.28543.395s
5th18Charlie TOOMER 1:00.324738.656s91:38.980758.484s339.199s81:37.68353.793s
6th15Louis PEARN 58.496s337.704s41:36.20031:00.9141137.481s31:38.39564.505s
7th28Oscar KNIGHTS 1:01.5201138.660s101:40.180121:01.0081238.914s71:39.92276.032s
8th27Charlie WATSON 59.882s639.198s131:39.08081:00.465939.945s91:40.41086.520s
9th2Woody CLAYTON ROTOR Race Team1:01.3551038.675s111:40.030101:00.344840.246s101:40.59096.700s
10th24Max WILLIAMS 1:08.4571849.063s211:57.520191:00.175740.571s111:40.746106.856s
11th23Jack FOSTER 1:01.6531240.247s151:41.900131:01.5631340.816s131:42.379118.489s
12th182Sennen BROWN 58.379s238.691s121:37.07041:00.5581042.887s151:43.445129.555s
13th29Archie HOUSTON 1:04.9021441.618s171:46.520161:03.5821441.567s141:45.1491311.259s
14th308Zac FOULGER 1:06.6841743.366s181:50.050171:04.0271543.219s161:47.2461413.356s
15th30Freddy SWEET-WATTS 1:05.4371536.503s11:41.9401459.004s448.664s221:47.6681513.778s
16th22Reece PRICE 1:02.7501337.310s31:40.060111:09.3911838.386s61:47.7771613.887s
17th1Nate BEDDOES 1:27.5312340.169s142:07.700221:04.9881644.368s181:49.3561715.466s
18th190Austin MATTHEWS 1:10.5231944.167s191:54.690181:07.8991744.007s171:51.9061818.016s
19th14Zac HOPKINS 1:05.5581640.472s161:46.030151:12.1992040.774s121:52.9731919.083s
20th19Felyx WILLIAMS 1:12.4922046.078s201:58.570201:11.0391946.398s211:57.4372023.547s
21st12Joseph ROBERTS 1:15.3122150.118s222:05.430211:12.5192145.797s191:58.3162124.426s
22nd5Cueto FLECTCHER 1:19.8862250.284s232:10.170231:18.9802249.352s232:08.3322234.442s
23rd128Dougal OGILVY 59.289s538.081s71:37.37052:39.2972346.281s203:25.578231:51.688

13-14 boys  Finish spread

34 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st39Thomas HAWKINS (2) 52.121s133.299s11:25.420151.351s132.864s11:24.2151-
2nd65Max LEWIS 53.473s234.177s21:27.650253.367s234.012s21:27.37923.164s
3rd57Fin WOODLIFFE Welwyn Wheelers CC55.754s636.536s91:32.290854.809s535.039s51:29.84835.633s
4th44Josh PRICE 54.980s435.340s31:30.320455.183s735.016s41:30.19945.984s
5th42Tommy WALKER 57.203s1337.367s131:34.5701354.480s435.930s71:30.41056.195s
6th73Leon ATKINS Welwyn Wheelers CC56.313s835.397s41:31.710655.543s834.964s31:30.50766.292s
7th59James TROWBRIDGE Gosport BMX Club56.754s1036.506s81:33.260954.945s635.793s61:30.73876.523s
8th50Drew CORBIJN 58.117s1738.323s181:36.4401756.753s936.899s111:33.65289.437s
9th40Sam GILBERT-WALKER 57.308s1437.042s121:34.3501257.613s1136.883s101:34.496910.281s
10th66Zane BEDDOES 56.117s738.813s201:34.9301457.234s1037.582s161:34.8161010.601s
11th38Nathan DE VAUX Dreigiau Coed Y Brenin57.313s1536.597s101:33.9101158.183s1236.945s121:35.1281110.913s
12th68Samuel MOORE 59.855s1937.925s161:37.7801959.398s1437.180s131:36.5781212.363s
13th75Kian MCKENZIE 57.809s1637.581s141:35.3901658.902s1338.160s181:37.0621312.847s
14th67Callum CLARKE 1:02.0782539.682s231:41.7602359.793s1637.386s141:37.1791412.964s
15th64Ioan STEPTO 1:00.4062038.434s191:38.840201:00.0191737.793s171:37.8121513.597s
16th52Ted MORRIS 55.421s536.209s71:31.630559.781s1539.078s191:38.8591614.644s
17th51Jack TAYLOR (juv) 1:01.2852139.165s211:40.450211:00.6171839.590s211:40.2071715.992s
18th56Sebastian IRVING 1:01.0191939.226s201:40.2451816.030s
19th48Sam HATFIELD 57.175s1236.635s111:33.810101:05.8642636.726s91:42.5901918.375s
20th60Bede ROFFE 1:03.4222839.928s241:43.350271:02.8992239.699s221:42.5982018.383s
21st309Joseph FOULGER 1:01.5582241.132s261:42.690241:01.4572041.398s271:42.8552118.640s
22nd63William GREEN 1:02.1282641.202s271:43.330261:02.6442140.594s261:43.2382219.023s
23rd72Barney RAWSON 1:01.7502341.540s291:43.290251:03.2272341.598s281:44.8252320.610s
24th53Jack WEBB (bmx) 57.121s1138.059s171:35.180151:07.6992937.410s151:45.1092420.894s
25th55Elliot DOCWRA 1:04.6363040.744s251:45.380291:04.4302442.207s291:46.6372522.422s
26th54Archie CLARKE ° 56.527s935.653s61:32.18071:10.3863136.692s81:47.0782622.863s
27th78Sam REGAN 1:04.0782941.272s281:45.350281:05.6092542.336s301:47.9452723.730s
28th74Louie HUGHES 59.156s1837.704s151:36.860181:07.6872840.586s251:48.2732824.058s
29th47Zak WALKER 1:02.0582439.442s221:41.500221:09.5703040.043s231:49.6132925.398s
30th288Ollie SINDEN 54.374s335.586s51:29.960354.242s355.617s341:49.8593025.644s
31st70Ben WILLIAMS (juv) 1:08.9813343.969s321:52.950331:07.4532743.711s311:51.1643126.949s
32nd76Harrison TREBILCOCK 1:05.6293143.721s311:49.350301:10.7503243.723s321:54.4733230.258s
33rd69Morgan PICKSTOCK 1:06.5933243.267s301:49.860311:14.8323440.562s241:55.3943331.179s
34th43Patrick COATES 1:02.3632747.707s331:50.070321:10.9143346.148s331:57.0623432.847s

° Rider racing out of category

15-16 boys  Finish spread

37 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st118Rory MORGAN (yth) 52.082s332.708s21:24.790252.070s233.047s31:25.1171-
2nd93Lewis DUNCAN 58.437s2434.143s51:32.5801751.480s133.875s51:25.35520.238s
3rd88Joab SNEYD 59.469s2932.491s11:31.9601352.605s332.895s11:25.50030.383s
4th97Kieran CALVER 51.472s249.438s361:40.9103152.609s432.993s21:25.60240.485s
5th108Saxon JAMES-SMITH 53.703s734.567s61:28.270453.019s534.598s81:27.61752.500s
6th80Logan SMITH 54.348s1035.642s131:29.990853.359s734.262s61:27.62162.504s
7th79Luca THURLOW 51.086s132.824s31:23.910154.586s933.391s41:27.97772.860s
8th8Lucas CRAIK 52.351s445.349s351:37.7002453.292s634.832s101:28.12483.007s
9th148Harry BEBB 55.610s1535.030s81:30.6401054.257s834.340s71:28.59793.480s
10th106Rubin PASSBERGER 100% ME55.215s1336.095s161:31.3101255.332s1035.168s121:30.500105.383s
11th109Kris LANCASTER 55.156s1135.264s91:30.420955.379s1135.222s131:30.601115.484s
12th114Daniel GIBBONS 56.476s1935.534s121:32.0101457.047s1334.742s91:31.789126.672s
13th113Kelson MCKENZIE 55.445s1435.835s141:31.2801155.605s1236.816s221:32.421137.304s
14th96Finley COLE 57.688s2036.802s221:34.4902057.742s1735.981s161:33.723148.606s
15th91Mackenzie TREBILCOCK 57.882s2136.988s231:34.8702257.414s1536.352s191:33.766158.649s
16th89Ethan CLARKE Knowsley BMX Club55.203s1238.687s261:33.8901857.785s1836.223s171:34.008168.891s
17th110Tod BUCHANAN 58.050s2236.710s211:34.7602157.160s1437.203s231:34.363179.246s
18th121Will ADSETT 1:05.7503436.140s191:41.8903357.680s1636.797s211:34.477189.360s
19th95Toby TIPLER 1:02.7893337.861s251:40.6503057.855s1936.656s201:34.511199.394s
20th86Ben DAVIS (yth) 53.504s535.406s101:28.910559.781s2435.086s111:34.867209.750s
21st117Alfie CUTHELL 56.035s1635.985s151:32.020151:00.3122636.277s181:36.5892111.472s
22nd101Ethan DOWELL 59.480s3037.500s241:36.9802358.902s2038.273s271:37.1752212.058s
23rd90Sam JONES (yth) Hayes Hawks Bmx club53.687s635.533s111:29.220759.722s2237.457s241:37.1792312.062s
24th120Taine JONES 1:08.4563638.694s271:47.150341:00.5902737.953s251:38.5432413.426s
25th112Aidan WORDEN Red Rose Olympic CC58.117s2336.103s171:34.2201959.758s2338.804s291:38.5622513.445s
26th81Max PERROTT 1:00.9383138.812s281:39.7502959.820s2538.801s281:38.6212613.504s
27th85Noah GIBBS TQ3 Riders1:02.1093236.331s201:38.440261:03.5123335.707s151:39.2192714.102s
28th84Ollie READER 58.937s2640.473s311:39.4102859.590s2139.867s321:39.4572814.340s
29th115Macklin TRICKETT-BORN 59.160s2739.600s301:38.760271:01.3753139.507s311:40.8822915.765s
30th87Luis BOLWELL 54.172s833.718s41:27.89031:00.6062842.090s351:42.6963017.579s
31st99Shay ANDREW 1:05.8403542.070s341:47.910351:03.3913240.160s331:43.5513118.434s
32nd149Rhys EVANS (yth) 56.324s1857.966s371:54.290371:06.0463537.989s261:44.0353218.918s
33rd116Izak WILLIAMS 58.512s2539.598s291:38.110251:01.1533044.285s361:45.4383320.321s
34th107Max NIEPER 1:11.0393741.111s321:52.150361:05.4803441.871s341:47.3513422.234s
35th102Oscar HAKES Cliff Pratt Racing54.320s934.780s71:29.10061:01.0662947.910s371:48.9763523.859s
36th94Daniel STEVENSON 59.179s2841.821s331:41.000321:10.5433638.922s301:49.4653624.348s
37th103James ONIONS 56.136s1736.104s181:32.240162:27.9963735.660s143:03.656371:38.539

17-18 boys  Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st140Tyler HUGHES 54.523s933.617s51:28.140652.371s232.765s11:25.1361-
2nd130Edward ARMSTRONG Taw Velo52.930s533.910s71:26.840552.156s134.012s51:26.16821.032s
3rd127Alex FOSTER (jun) 52.715s333.605s41:26.320354.191s333.758s41:27.94932.813s
4th126Alvaro BOSWELL 50.910s132.990s11:23.900154.918s533.582s31:28.50043.364s
5th133Jack DAVIES (jun) 53.984s735.816s101:29.800854.449s434.774s81:29.22354.087s
6th142Lewis CARR (u18) 51.972s233.188s21:25.160256.043s733.215s21:29.25864.122s
7th11Ruben BYRNE ° Decoy BMX Club52.848s433.502s31:26.350455.285s634.387s61:29.67274.536s
8th143Callum CHAPMAN 57.602s1137.078s111:34.6801158.078s936.320s111:34.39889.262s
9th134Morgan DAVIES 57.773s1238.087s131:35.8601257.785s836.875s121:34.66099.524s
10th132Billy HOLMES 54.610s1058.530s141:53.140141:00.3391334.504s71:34.843109.707s
11th144Sam MORRIS (jun) 54.223s835.617s91:29.840958.906s1136.062s101:34.968119.832s
12th129Joel PICKFORD 53.789s634.891s81:28.68071:00.1291235.172s91:35.3011210.165s
13th139Matthew MARTIN 58.793s1337.577s121:36.3701358.824s1037.058s131:35.8821310.746s
14th137Noah FREE 58.933s1433.697s61:32.630101:06.8991441.074s141:47.9731422.837s

° Rider racing out of category

19-29 men  Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st168J.J. SCOTT 53.632s234.168s21:27.800152.355s133.457s31:25.8121-
2nd159Leith ROWE 56.191s1334.759s41:30.9501153.972s433.543s41:27.51521.703s
3rd161Kester MCQUEEN 54.328s836.012s121:30.340553.262s234.516s71:27.77831.966s
4th162Tobi BREWER 55.731s1137.129s191:32.8601554.008s535.063s101:29.07143.259s
5th169Jack HILL (sen2) 55.539s1035.781s101:31.3201255.102s734.789s91:29.89154.079s
6th156Alex POWELL (sen1) Rhayader Riders Cycling Club54.195s736.265s131:30.460853.817s336.375s171:30.19264.380s
7th146Finn CORBIJN 53.097s135.233s71:28.330254.421s635.852s151:30.27374.461s
8th154Owen HUDDLESTON 57.094s1633.576s11:30.6701056.168s1034.274s51:30.44284.630s
9th157Tom FROST 57.715s1736.295s141:34.0101855.754s835.176s111:30.93095.118s
10th152Ben BROOKES 58.496s2140.624s271:39.1202257.922s1433.277s21:31.199105.387s
11th166Tobias HACKER 54.957s935.433s81:30.390655.836s935.539s131:31.375115.563s
12th177Sam MADDISON 58.335s1834.685s31:33.0201658.453s1633.273s11:31.726125.914s
13th179Daniel STIRLING 1:48.2102958.789s1734.301s61:33.090137.278s
14th175Paul HOULT 1:00.2422236.728s171:36.9702157.969s1535.223s121:33.192147.380s
15th178Jack EDWARDS (ebike) 58.433s2037.777s211:36.2102056.749s1136.547s181:33.296157.484s
16th180Toby LIGHTBOWN 56.636s1535.454s91:32.0901457.894s1335.735s141:33.629167.817s
17th153Alex YATES 56.625s1437.025s181:33.6501757.003s1236.731s211:33.734177.922s
18th151Thomas CROAL 53.879s535.181s61:29.060458.933s1936.688s191:35.621189.809s
19th242Tom CAMPBELL (sen) 58.414s1937.656s201:36.0701958.859s1837.922s231:36.7811910.969s
20th163Jesse WOODWARD 1:01.6802440.300s261:41.9802559.125s2037.953s241:37.0782011.266s
21st150Harvey SIMMONDS 54.051s636.579s151:30.63091:01.0852236.254s161:37.3392111.527s
22nd174Christopher HORTON 53.715s436.715s161:30.430759.765s2138.512s251:38.2772212.465s
23rd173Vincent SULAIMAN 1:03.9292637.981s221:41.910241:01.8162336.789s221:38.6052312.793s
24th176Jason DALLING 53.641s335.069s51:28.71031:04.7662734.636s81:39.4022413.590s
25th191Fynn WATSON 55.835s1235.855s111:31.690131:05.9612836.691s201:42.6522516.840s
26th164Samuel WARDLE 1:00.9372340.053s241:40.990231:02.1482441.145s271:43.2932617.481s
27th165Brad TUTTY 1:05.2812742.629s281:47.910281:04.1832541.485s291:45.6682719.856s
28th147Rich SMITH 1:02.7032540.257s251:42.960261:04.7542641.465s281:46.2192820.407s
29th167Emil CONWAY Royal Navy & Royal Marines1:08.3482839.282s231:47.630271:08.6602940.429s261:49.0892923.277s

30-39 men  Finish spread

36 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st16Nikki WHILES 51.246s132.714s11:23.960150.699s132.371s31:23.0701-
2nd155Ben DEAKIN 51.992s233.048s21:25.040251.285s232.289s21:23.57420.504s
3rd203Mike TAYLOR (mas) 52.828s333.272s31:26.100351.649s332.257s11:23.90630.836s
4th228George RICKMAN 54.821s834.209s41:29.030753.617s632.926s41:26.54343.473s
5th229Rob WEBB 52.828s334.272s51:27.100452.672s434.453s81:27.12554.055s
6th25Chris FIDD 54.395s734.345s61:28.740653.538s533.973s51:27.51164.441s
7th196Andrew FLETCHER (mas) Derwent Valley All Terrain56.125s1636.125s151:32.2501454.325s734.625s91:28.95075.880s
8th210Steven RHODES Steel City Rippers57.601s2235.149s81:32.7501555.289s1034.008s61:29.29786.227s
9th200Oliver SQUIRES 55.606s1234.994s71:30.600854.667s834.852s111:29.51996.449s
10th197Oliver JONES (mas) 55.074s1041.566s341:36.6402455.624s1334.332s71:29.956106.886s
11th202Jon MOSS 56.050s1435.500s111:31.5501255.539s1234.762s101:30.301117.231s
12th198Greg BROWNBILL 55.855s1335.655s131:31.5101155.527s1135.586s121:31.113128.043s
13th206Chris GRADY 58.191s2536.969s201:35.1602255.672s1535.906s141:31.578138.508s
14th231Jake MITCHELL (mas) 57.359s2037.421s221:34.7802054.898s937.102s261:32.000148.930s
15th214Daniel CAMPBELL elizabethan cc55.027s936.813s181:31.8401356.106s1835.941s161:32.047158.977s
16th230George BAREHAM 57.688s2435.462s101:33.1501856.004s1636.062s171:32.066168.996s
17th209Scott PULLIN 57.273s1937.527s241:34.8002156.211s1935.906s141:32.117179.047s
18th207Ian APPLETON 54.000s636.910s191:30.910955.649s1436.695s241:32.344189.274s
19th215Ricky GRAHAM 55.398s1135.612s121:31.0101056.105s1736.375s221:32.480199.410s
20th224Alex HARPER 56.085s1537.055s211:33.1401756.871s2235.883s131:32.754209.684s
21st225James LASSU 57.680s2338.250s271:35.9302356.594s2136.238s191:32.832219.762s
22nd199Jake THOMAS 56.903s1837.857s251:34.7601956.547s2036.292s201:32.839229.769s
23rd201Leigh WOODWARDS Gawton Gravity Hub1:00.3632836.687s161:37.0502557.203s2436.473s231:33.6762310.606s
24th136Rich WARD 57.417s2135.663s141:33.0801657.390s2636.321s211:33.7112410.641s
25th235Ben NORTON 1:03.7073336.713s171:40.4203257.250s2537.442s291:34.6922511.622s
26th194Andrew SCREEN 59.234s2640.496s321:39.7302957.761s2736.973s251:34.7342611.664s
27th205Gyorgy CSAPO 56.660s1744.220s361:40.8803357.117s2337.801s301:34.9182711.848s
28th217Daryl CONNOLLY 1:01.3513038.219s261:39.5702858.894s2837.394s281:36.2882813.218s
29th216Ricky LEE 1:01.1132937.437s231:38.5502759.950s3037.214s271:37.1642914.094s
30th211Will MADDOCKS 1:01.8133238.327s281:40.1403159.566s2938.047s311:37.6133014.543s
31st218David REED TQ3 Riders1:01.5893138.541s301:40.130301:00.2193238.113s321:38.3323115.262s
32nd195Mathew COOPER 53.172s535.318s91:28.49051:02.2383336.161s181:38.3993215.329s
33rd193Ian HUMBLE 59.711s2738.419s291:38.130261:00.0203138.855s341:38.8753315.805s
34th222Jason KENNEDY 1:07.9423638.548s311:46.490361:02.4423538.261s331:40.7033417.633s
35th208Simon TITCOMBE St Austell Wheelers CC1:04.8483541.532s331:46.380351:02.3603439.921s351:42.2813519.211s
36th227Andrew PARGETER 1:04.1053441.905s351:46.010341:03.3053641.078s361:44.3833621.313s

40-49 men  Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st271Stu HUGHES 50.215s133.155s11:23.370150.859s132.887s21:23.7461-
2nd246Gareth HOPKINS 52.278s333.422s31:25.700351.835s232.762s11:24.59720.851s
3rd268Giles AUSTING 51.972s233.158s21:25.130251.867s333.348s41:25.21531.469s
4th245Craig TAYLOR (vet) 56.500s1635.090s71:31.5901253.257s533.016s31:26.27342.527s
5th259Chris KNIGHTS 55.273s835.357s91:30.630753.089s434.215s81:27.30453.558s
6th241Matt GARDINER 53.242s434.788s51:28.030453.844s633.847s61:27.69163.945s
7th243Steve HARRIS WarVena Racing Team55.746s1135.614s101:31.3601154.292s833.664s51:27.95674.210s
8th261Richard WILLIAMS (vet2) 54.133s534.917s61:29.050553.961s734.465s91:28.42684.680s
9th262Steve JONES (vet2) 55.265s734.035s41:29.300655.031s1033.961s71:28.99295.246s
10th269Christian GRIFFITHS (vet) 55.238s635.782s131:31.020955.468s1234.922s111:30.390106.644s
11th247David ELLEY 55.567s1035.353s81:30.920855.683s1334.727s101:30.410116.664s
12th257David HOLLIS 56.089s1436.481s151:32.5701554.817s935.613s141:30.430126.684s
13th255Ben GREEN (vet3) 55.871s1235.729s121:31.6001355.070s1136.074s161:31.144137.398s
14th256Craig BARGERY 55.406s935.614s101:31.020956.285s1635.012s121:31.297147.551s
15th258Nik HUGHES-ROBERTS 56.215s1537.195s181:33.4101755.769s1436.230s171:31.999158.253s
16th26Jason LEWIS (1) 56.652s1735.898s141:32.5501456.278s1535.886s151:32.164168.418s
17th265Adam STEEL 1:06.8792840.701s271:47.5802857.676s2035.589s131:33.265179.519s
18th260Aidan WRIGHT (vet) 55.957s1337.073s171:33.0301656.832s1836.836s201:33.668189.922s
19th240Rhys WHEELER 58.582s2037.798s211:36.3802056.516s1738.531s241:35.0471911.301s
20th254Laurie MILLS (vet) 57.918s1936.692s161:34.6101858.769s2136.680s181:35.4492011.703s
21st274Peter MASCALL 57.437s1837.583s201:35.0201957.324s1938.273s231:35.5972111.851s
22nd251Pasco WARNER 1:00.5202237.440s191:37.9602159.437s2336.746s191:36.1832212.437s
23rd252Chris WALKER (vet2) Midlands 4X MTB Club1:01.5972439.883s241:41.480231:00.7232537.422s211:38.1452314.399s
24th276Garrick ABRAHAMSON 59.159s2139.071s221:38.2302259.312s2239.645s261:38.9572415.211s
25th270Simon DAVIES (mas) 1:02.0552539.455s231:41.510241:01.0272638.235s221:39.2622515.516s
26th248Dale IRVING 1:00.1762439.660s271:39.8362616.090s
27th244Ceri MILES 1:01.2492340.311s261:41.560251:01.4172738.868s251:40.2852716.539s
28th249Neil RENNISON 1:04.7462742.074s281:46.820271:02.9992839.805s291:42.8042819.058s
29th275Robert BANYARD-SMITH 1:04.7382640.242s251:44.980261:03.8522939.789s281:43.6412919.895s

50+ men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st287Paul COULSON Hadleigh MTB Club56.269s235.971s21:32.240155.609s235.594s11:31.2031-
2nd289Jeremy VINCE Hadleigh MTB Club57.359s334.961s11:32.320254.976s137.196s51:32.17220.969s
3rd290Adam BARTON Hadleigh MTB Club58.523s536.667s41:35.190557.367s535.746s21:33.11331.910s
4th291Mark TAYLOR (gvt2) 57.402s436.638s31:34.040457.219s436.301s31:33.52042.317s
5th286Carl ALFORD 55.984s137.106s51:33.090356.192s339.590s61:35.78254.579s
6th283Andy ONIONS Market Drayton Cycle Club59.671s637.899s61:37.570659.742s637.027s41:36.76965.566s
7th284Charlie ANDREW 1:24.680745.660s72:10.34071:17.695745.965s72:03.660732.457s

 

 

10-12 girls  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st33Olivia TAYLOR 1:01.918140.072s11:41.99011:02.399139.297s11:41.6961-
2nd32Esme DRAKELEY Dreigiau Coed Y Brenin1:16.820349.300s32:06.12031:12.340247.258s31:59.598217.902s
3rd35Katie CHARLTON North Cotswold CC1:04.890240.580s21:45.47021:22.379340.594s22:02.973321.277s

15-16 girls  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st131Jael MAW 1:00.461337.749s11:38.210159.930s237.125s11:37.0551-
2nd124Charlotte KAY 1:00.125138.895s31:39.020359.590s138.003s31:37.59320.538s
3rd125Kerenza SCOTT 1:00.140238.100s21:38.24021:01.296337.625s21:38.92131.866s
4th123Mabli GRIFFITHS 1:06.305442.195s41:48.50041:12.070445.207s41:57.277420.222s

17-18 girls

1 competitor found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st145Anna CRAIG 57.977s137.613s11:35.590157.914s136.578s11:34.4921-

19-29 women  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st188Sian DILLON 59.453s238.167s11:37.620158.125s137.683s21:35.8081-
2nd189Evie HIDDERLEY Gawton Gravity Hub59.879s339.321s31:39.200359.410s238.278s31:37.68821.880s
3rd187Rhiannon GUNNER 1:03.625441.215s41:44.84041:01.188437.121s11:38.30932.501s
4th184Courtney ABBISS 59.344s139.066s21:38.41021:00.258339.508s41:39.76643.958s
5th185Izzy BROOME Rother Valley Riders MTB1:22.515542.565s52:05.08051:07.160540.934s51:48.094512.286s
6th186Alexandra DENTON 1:24.472658.128s62:22.60061:22.867652.125s62:14.992639.184s

30-39 women  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st279Elizabeth GREAVES Datalynx-Parenesis Cycling1:09.504143.636s11:53.14011:09.035144.512s21:53.5471-
2nd236Alice HUGHES 1:12.594245.276s21:57.87021:10.558243.910s11:54.46820.921s

40+ women  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors sector1 + sector2 = Seed sector1 + sector2 = Race Diff
1st278Rebecca BOOTH fatcreations1:07.050338.930s11:45.980258.687s138.063s11:36.7501-
2nd277Lisa CONWAY 1:01.968140.192s21:42.16011:02.574241.149s21:43.72326.973s
3rd282Mary Ann LYNN 1:05.582241.448s31:47.03031:04.531341.183s31:45.71438.964s
4th280Catherine SLADE 1:13.273447.117s42:00.39041:12.344445.980s41:58.324421.574s
Chat with us