withWorldwide MTB race results and photo archive

Results (232)Photos (2,479)Videos (0)Event progressionFinish spread

CourseFull

Results formatBy category

GenderAll

Pro men  Event progression Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Area Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st26Max LEYEN Chilliwack4:40.213:52.411:43.4110:16.11-
2nd1Daniel SHAW North Vancouver4:47.224:05.321:43.6210:36.2220.1s
3rd69Tom BRADSHAW 4:52.144:06.431:51.1310:49.7333.6s
4th54Dustin FRASER Cumberland4:51.834:09.441:54.0410:55.3439.2s
5th15Yannik SCHULZ Golden4:52.144:10.661:56.2710:59.0542.9s
6th19Bryan GREGORY Anmore4:56.764:10.251:55.0511:02.0645.9s
7th17Paul KERFOOT Canmore4:56.874:15.482:08.81611:21.171:05.0
8th16Logan KEEN Calgary4:58.084:20.0102:04.51311:22.581:06.4
9th51Dan DIEDRICKSEN Whistler5:06.194:21.9111:58.1911:26.291:10.1
10th22Ryan COWIE Fernie5:10.5114:15.892:00.31111:26.7101:10.6
11th18Tyler PAKSI Calgary5:22.4204:12.571:55.6611:30.6111:14.5
12th28Peter WOJNAR 5:11.6124:26.0141:57.8811:35.5121:19.4
13th24Max WHARIN North Vancouver5:13.8144:22.6121:59.91011:36.4131:20.3
14th33Ace HAYDEN Victoria5:13.4134:32.4162:05.51511:51.4141:35.3
15th270Jose LETELIER 5:26.0214:27.6152:02.51211:56.2151:40.1
16th14Peter FLETCHER Calgary5:07.3104:45.2202:08.81612:01.5161:45.4
17th25Braden HOLT North Vancouver5:21.6194:37.1182:04.91412:03.8171:47.7
18th152Finn MATRISHON Squamish5:18.1164:24.9132:27.52212:10.6181:54.5
19th31Dylan MELOCHE Prince George5:20.1174:34.7172:23.62012:18.5192:02.4
20th179Zac ELIK Vancouver5:21.5184:45.7212:15.01812:22.3202:06.2
21st27Aravan EAGLEHEART Victoria5:17.3154:47.5222:21.61912:26.5212:10.4
22nd32Craig REID Edmonton5:45.2224:43.7192:24.42112:53.4222:37.3
23rd23Thomas GEORGE Canmore5:55.9235:14.0232:27.52213:37.5233:21.4
20Mikael LAXDAL SaskatoonDNS
29Max HORNER WhistlerDNS
21Takoda CRAWFORD CoombsDNS

Expert men  Event progression Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Area Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st45Tucker BRAUND 4:57.324:05.711:52.2410:55.21-
2nd38Bryan BELL Canmore4:56.914:16.841:51.0211:04.829.6s
3rd42Michael BRUSH 4:59.634:12.121:54.9511:06.8311.6s
4th154Sion GWYNN Whistler5:07.364:12.631:48.9111:08.8413.6s
5th40Marcus HENRY Canmore5:10.884:20.551:55.2611:26.6531.4s
6th52Lee Roy BROWN Invermere5:04.254:34.591:51.5311:30.3635.1s
7th46Geoffrey CALVERT Calgary4:59.844:28.672:02.81211:31.4736.2s
8th53Jolan PERROTIN Whistler5:16.494:27.161:59.7911:43.2848.0s
9th50Zach SINGER Kimberley5:10.574:40.4121:58.0811:49.0953.8s
10th41Daniel WIGEN Vancouver5:18.5104:39.6111:55.9711:54.11058.9s
11th44Jonathan MIKITKA Calgary5:20.0114:34.182:00.91011:55.01159.8s
12th49Dominik LASECKI Vancouver5:31.3144:41.8132:09.81312:23.1121:27.9
13th39Travis AGER Cochrane5:30.4134:52.6142:02.11112:25.2131:30.0
14th13Alexander KIPP 5:36.1154:37.9102:17.21512:31.3141:36.1
15th43Nate BELANGER Cochrane5:28.6124:56.8152:11.01412:36.5151:41.3
16th48Cody GIROUX Lumby5:52.4164:57.8162:32.91613:23.2162:28.0
37Dylan BAILEY FernieDNS
47Patrick NOLAN SookeDNS

12-15 boys  Event progression Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Area Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st78Carter CHRISTENSEN Calgary5:14.514:19.211:53.0111:26.81-
2nd75Griffin REID Garibaldi Highlands5:18.624:27.522:07.0211:53.2226.4s
3rd59Rhys BLAIR Victoria5:30.564:43.732:12.6512:26.931:00.1
4th65Beckett WIEBE Calgary5:36.974:48.752:10.2312:35.941:09.1
5th64Nico WIEBE Calgary5:29.255:00.182:16.8712:46.251:19.4
6th67West POLLOCK North Vancouver5:28.945:04.9132:13.1612:46.961:20.1
7th62Logan ROBISON Kimberley5:25.434:57.262:27.41212:50.171:23.3
8th30Mack EDWARDS West Kelowna5:41.284:47.742:22.81012:51.881:25.0
9th63Ethan ESKELIN Kimberley5:53.8105:01.492:12.2413:07.491:40.6
10th61Graham BENSON Whistler5:53.694:59.472:22.91113:16.0101:49.2
11th70Keith BAZINET Vernon5:58.3115:02.6102:32.91613:33.9112:07.1
12th281Eric WARD 6:02.3135:03.4112:42.72013:48.5122:21.7
13th66Brandon JOHNSON (u16) Kamloops6:14.9165:20.0152:21.4813:56.4132:29.6
14th283Joseph MACKNISH 6:18.8195:16.1142:30.41314:05.5142:38.7
15th99Daniel MILLAM Victoria6:09.1155:36.3182:31.11414:16.6152:49.8
16th60Kalani JONES Kamloops6:07.8145:27.6162:41.01914:16.6162:49.8
17th72Dale MULLIGAN Canmore6:21.3205:29.3172:34.61714:25.3172:58.5
18th284Liam ELDER 6:18.7185:39.8192:32.71514:31.3183:04.5
19th68Steven MACCORMACK Sparwood6:16.2175:48.9222:37.61814:42.8193:16.0
20th74Kai REDMAN Kelowna6:00.1125:41.0203:15.02114:56.2203:29.4
21st73Griffin PATERSON Fernie6:44.3215:45.7213:38.82216:08.9214:42.1
22nd282Hugh BOSKOVICH 7:29.5226:07.1233:52.62317:29.3226:02.5
23rd280Cole MERRETT 19:40.1235:04.6122:22.0927:06.82315:40.0
76Tanner HEWITT WhistlerDNS
77Cyrus NABAVI North VancouverDNS
79Luke STOPANSKI KimberleyDNS

16-20 men  Event progression Finish spread

52 competitors found

PosBib Name Area Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st124Aiden SKINNER Coldstream4:58.014:06.911:56.1211:01.11-
2nd115Gavin HEWITT Whistler5:04.724:11.732:06.0811:22.5221.4s
3rd108Ben COLLINS Nanaimo5:11.144:14.151:59.9511:25.2324.1s
4th105Nate ATKINS Nelson5:15.574:16.161:55.6111:27.3426.2s
5th127Max SYLVAIN Fernie5:09.334:21.791:57.5311:28.6527.5s
6th95Aiden HOUGEN Salmon Arm5:11.144:10.122:07.6911:28.9627.8s
7th136Noah RUBULIAK Kelowna5:11.564:25.5122:00.6611:37.7736.6s
8th119Connor HALLAS Sooke5:28.8164:17.171:58.9411:44.8843.7s
9th107Jacob BAGGOTT Canmore5:26.7144:13.342:12.21111:52.4951.3s
10th102Colton WOODS Midhurst5:25.1134:23.4112:04.7711:53.31052.2s
11th122Zachary CURRIE Whistler5:19.094:28.7142:23.71912:11.5111:10.4
12th141Jacob BONIKOWSKY Nelson5:33.2194:28.4132:18.81412:20.5121:19.4
13th110Chase LAFORCE Sherwood Park5:38.0214:36.0222:08.41012:22.5131:21.4
14th103Robin JANSEN Bragg Creek5:21.8114:36.9242:25.52212:24.2141:23.1
15th100Aaron GRIEZIC North Vancouver5:29.9184:36.2232:19.11612:25.4151:24.3
16th93David PEATFIELD Whistler5:37.6204:28.8152:25.82312:32.4161:31.3
17th71Evan EDWARDS West Kelowna5:51.6284:29.7162:18.81412:40.2171:39.1
18th94Benjamin MCEVOY Cochrane5:27.1154:47.7262:25.82312:40.7181:39.6
19th97Noah REDECOPP Calgary5:49.9274:31.7182:24.62012:46.4191:45.3
20th117Noah DORÉ Richmond5:48.3264:34.5202:24.72112:47.6201:46.5
21st106Nicolas MIKKELSEN 6:02.4324:32.3192:17.91312:52.7211:51.6
22nd140Rowan LEWIS Vancouver5:44.6244:34.6212:33.72612:53.0221:51.9
23rd118Joel WIENS Abbotsford5:42.1235:02.1272:14.71212:59.0231:57.9
24th116Jack CHARLTON Cultus Lake5:38.4225:03.2282:35.32713:17.1242:16.0
25th125Will BJARNASON Cranbrook5:21.2104:23.2103:41.64013:26.0252:24.9
26th121Seamus GEORGE Duncan5:29.4174:30.6173:29.73713:29.8262:28.7
27th142Alex KING Calgary5:53.4305:22.8322:49.13114:05.3273:04.2
28th139Cody OLSTHOORN Canmore5:52.1294:47.4253:31.43814:11.0283:09.9
29th123Darien SEGEC West Kelowna6:04.9335:46.8362:30.42514:22.2293:21.1
30th144Breoghan DUNN Calgary6:32.3395:07.0292:56.73414:36.1303:35.0
31st133Mason NABOZNIAK Saanichton6:17.8355:58.4392:23.21814:39.4313:38.3
32nd137Jonah YAWNEY Banff6:23.4365:48.1372:47.83014:59.3323:58.2
33rd101Matthew GRIEZIC North Vancouver6:56.8415:11.8312:53.53315:02.2334:01.1
34th143Will WHITE Vancouver6:45.2405:37.7342:51.03215:14.0344:12.9
35th131Nathan COX Stony Plain6:26.4385:22.9333:27.63515:17.0354:15.9
36th135Logan DAVIDSON Bellevue7:15.9425:56.1382:46.12915:58.1364:57.0
37th112Jarryd VILJOEN Abbotsford6:24.5376:04.3403:40.83916:09.7375:08.6
38th114Justin SCHIELKE Salmon Arm6:16.2345:08.2304:54.04116:18.5385:17.4
39th134Lynden ANDERSON Port Moody7:25.1435:42.2353:28.33616:35.7395:34.6
40th138Alexander CHA (1) Calgary5:45.4259:34.4422:19.81717:39.7406:38.6
41st109Jim WHEEN Victoria5:15.574:19.5812:20.74221:55.94110:54.8
42nd113Jason VILJOEN Abbotsford25:29.3446:28.6412:42.22834:40.24223:39.1
129Liam CUSHING Penticton5:23.612DNF
111Derrick EGGLESTON Port Moody6:00.831DNF
96Jake SWALLOW InvermereDNS
98Elijah GRAY ChilliwackDNS
104Jeremy HELLY DNS
120Liam MCKNIGHT West KelownaDNS
126Haydyn WYNTER SquamishDNS
128Reid HARRISON North VancouverDNS
130Connor WHITE CalgaryDNS
132Elijah BARRON Cobble HillDNS

21-29 men  Event progression Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Area Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st150Matthew BREEN Whistler5:04.114:15.811:46.7111:06.71-
2nd147Zack OPHEIM Invermere5:09.624:22.621:58.6311:30.8224.1s
3rd151Michael KUPCHANKO Vernon5:22.944:33.732:01.2411:57.9351.2s
4th158Rylan DYCK Calgary5:25.654:39.741:55.7212:01.2454.5s
5th149Chris CHEETHAM Whistler5:22.234:47.462:16.5612:26.251:19.5
6th145Harrison CABEL Edmonton5:44.774:51.272:03.3512:39.361:32.6
7th162Claudio ARCE Vancouver5:35.664:46.552:21.8812:43.971:37.2
8th161Samuel GAUTHIER 5:50.594:59.982:18.0713:08.482:01.7
9th153Nate GERWING Canmore5:59.1105:15.6102:25.1913:39.892:33.1
10th146Matthew MIX Leduc5:45.185:15.492:45.11213:45.7102:39.0
11th155Ross DELAUW Lethbridge6:17.9115:25.3112:38.71114:22.0113:15.3
12th148Brennan MCKEIGUE Courtenay7:03.4145:50.8122:47.01315:41.3124:34.6
13th160Nicolas NANCULEF Vancouver6:29.6127:27.7142:27.91016:25.2135:18.5
159Benton SCHIEBEL Edmonton6:49.3136:10.113DNF
163Mackenzie LUCAS Fort SaskatchewanDNF
156Taylor CLARK RosslandDNS
157Matt TUTIN InvermereDNS

30-39 men  Event progression Finish spread

30 competitors found

PosBib Name Area Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st166Ross DUNLOP Whistler5:16.814:16.612:00.4311:33.91-
2nd170Nick BRUSH Vernon5:18.824:27.231:58.4211:44.5210.6s
3rd192Julian WELLS Squamish5:20.934:27.021:56.8111:44.8310.9s
4th189Alan WHITTEN Vernon5:54.584:32.452:01.6412:28.6454.7s
5th184Vince FAUCHER Castlegar5:45.374:31.742:12.9612:30.0556.1s
6th182Drew WILSON Fort Mcmurray5:36.064:40.082:14.3712:30.3656.4s
7th165Mitch TOBIN Fort Mcmurray5:32.644:35.462:23.21112:31.3757.4s
8th177Richard BONNELL Trail5:35.654:41.192:18.6912:35.481:01.5
9th185Mitch DAVIS Rossland5:55.995:00.3102:22.01013:18.291:44.3
10th190Cody MARSHALL 6:29.4125:18.3142:31.01214:18.7102:44.8
11th186Christopher VAN KEULEN Rossland6:08.7105:17.9132:52.41414:19.0112:45.1
12th164Shayne ROBERTS Rossland6:10.1115:01.0113:11.01614:22.1122:48.2
13th181Jandrew GARRIDO La Crete7:44.9165:57.7162:45.21316:27.9134:54.0
14th176Steve GAUCHER Kelowna7:25.3146:06.0173:03.21516:34.6145:00.7
15th191Mark Angelo UGAY Edmonton7:40.8157:37.3183:17.31718:35.5157:01.6
16th188Alan SANDOVAL Vancouver15:16.6175:05.3122:14.7822:36.71611:02.8
261Vince EMOND 4:37.372:08.35DNF
180Kent FIEST Calgary16:32.2185:52.315DNF
340Devin KNOPF 6:47.113DNF
167Clayton GEHLERT Stony PlainDNS
168Brad DUPEE BurlingtonDNS
169Sam MCINNIS CoquitlamDNS
171Justin LABRIE CalgaryDNS
172Mike HENDERSON GoldenDNS
173Mike ACTON KelownaDNS
174Peter BURKITT RosslandDNS
175Cody LAUTERBACHER KelownaDNS
178Andrea CARRINO DNS
183Dimitri KUZMIN DNS
187Lyndon STUMBORG RosslandDNS

40-49 men  Event progression Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Area Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st208Jon BURTON 5:12.614:28.212:08.3311:49.21-
2nd196Kevin EATON Banff5:19.924:43.022:01.2212:04.3215.1s
3rd211Grant HVIZDOS Canmore5:22.334:44.642:01.1112:08.1318.9s
4th205Todd PATERSON Fernie5:34.044:44.232:25.2712:43.4454.2s
5th194Nathan JONES Kamloops5:39.654:55.762:09.1412:44.5555.3s
6th200Lyndon RUSH Sylvan Lake5:42.264:51.352:11.7512:45.3656.1s
7th195Leon ANDERSEN Cochrane5:54.785:08.582:18.2613:21.571:32.3
8th197Dale MIKKELSEN 5:56.195:03.072:28.6813:27.881:38.6
9th201Craig WALSH Jasper5:57.9105:14.092:29.81013:41.891:52.6
10th198Steve ROSS Kimberley5:54.075:19.5102:28.8913:42.4101:53.2
11th210Francis TABALDO Edmonton6:04.8115:36.4123:02.61514:43.9112:54.7
12th199Aric HARTLEY Calgary6:47.0145:29.8112:38.71114:55.6123:06.4
13th209Nino ALMENDRAS Edmonton6:44.9135:45.3142:40.41215:10.8133:21.6
14th204Danny TAN Fort Saskatchewan6:26.1126:36.4152:45.61315:48.2143:59.0
15th202Brian SKINNER Coldstream7:11.7155:42.8132:59.81415:54.4154:05.2
193Nick QUINN CalgaryDNS
203Cory MONTEMURRO EdmontonDNS
206Ryan HAYES KamloopsDNS
207Kell MURPHY SquamishDNS

50+ men  Event progression Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Area Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st214David PFAFFENBERGER Victoria5:31.114:35.612:06.3112:13.01-
2nd218Doug SERHAN Salmon Arm5:51.534:49.122:25.1413:05.8252.8s
3rd217Richard MULLIGAN Canmore5:48.725:05.732:20.6213:15.131:02.1
4th219Steve SWENSON Calgary6:09.065:07.742:22.6313:39.441:26.4
5th213Andrew KEEN Calgary6:00.545:08.452:36.4713:45.351:32.3
6th221John NIHSNER 6:04.055:29.572:31.3614:05.061:52.0
7th212Paul ATTALLA Fernie6:20.775:21.662:38.3814:20.672:07.6
8th269Jason SIMPSON 6:27.085:30.082:26.5514:23.582:10.5
9th215Mick PEATFIELD Whistler6:39.595:46.992:58.1915:24.693:11.6
10th350Ian BAGGOT 9:05.8107:43.21016:14.21033:03.21020:50.2
216Steve PETRIE PembertonDNS

 

 

Pro women  Event progression Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Area Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st10Laura BATTISTA Squamish5:46.914:42.312:09.5112:38.81-
2nd11Florencia ESPINEIRA Whistler5:47.124:45.722:21.0312:54.0215.2s
3rd4Jennifer MAKGILL Port Moody5:48.534:58.252:19.5213:06.3327.5s
4th5Celeste POMERANTZ Furry Creek6:00.444:58.862:22.5413:21.8443.0s
5th7Jena GREASER Fernie6:05.764:50.842:27.3513:23.9545.1s
6th9Emily WILLIAMS Salmon Arm6:04.855:03.372:40.8913:48.961:10.1
7th8Angeline MCKIRDY Whistler6:35.6104:49.432:29.0713:54.171:15.3
8th34Tori WOOD Squamish6:27.885:07.582:28.8614:04.281:25.4
9th3Brittany FALCONER Courtenay6:22.375:22.7102:38.3814:23.491:44.6
10th35Cecilia CAMPUZANO Nelson6:30.095:15.492:47.41014:32.9101:54.1
6Katie SPITTLEHOUSE RosslandDNS
300Jennifer MCHUGH FernieDNS
2Julia LONG WhistlerDNS

Open women  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st55Cynthia CLARK Penticton7:10.415:35.713:25.4116:11.51-
56Kristin AMBROZY CalgaryDNS
57Lindsay HOROCHUK KelownaDNS

Expert women  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st260Michelle WALKER 7:29.616:19.513:47.8117:37.11-
36Julie GAMACHE Ta Ta CreekDNS
58Krista COOK CastlegarDNS

12-20 women  Event progression Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Area Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st88Sophia ERVINGTON Powell River5:52.234:39.612:13.8112:45.71-
2nd92Julia HILL Calgary5:50.624:59.332:18.9313:08.9223.2s
3rd91Clara BOWN Canmore5:47.015:17.752:14.5213:19.3333.6s
4th83Joy ATTALLA Fernie6:02.644:56.722:35.6413:34.9449.2s
5th81Elly HOSKIN Garibaldi Highlands6:32.555:03.742:54.6714:31.051:45.3
6th89Madeleine POLLOCK North Vancouver6:41.075:21.072:48.2614:50.462:04.7
7th82Katrin RYTIR Maple Ridge6:43.185:34.4102:59.0815:16.672:30.9
8th80Kate EARLE Coldstream6:35.465:30.893:14.31015:20.682:34.9
9th90Madelyn BONIKOWSKY Nelson6:43.185:20.563:32.81115:36.592:50.8
10th84Amy ATTALLA Fernie7:25.9115:21.183:02.7915:49.9103:04.2
11th86Meya MUSSEAU Revelstoke7:46.2125:44.3122:40.7516:11.4113:25.7
12th85Leanne GARTNER Calgary7:24.8105:43.0113:49.51216:57.5124:11.8
87Isabelle ORSLER ComoxDNS
220Sophie LAWRENCE DNS
Chat with us