withWorldwide MTB race results and photo archive

2021 BC Cup p/b Cobotix round 4 & BC Champs at Big White Resort, BC

Results (222)Photos (0)Videos (0)Finish spread

The original results are available at https://cyclingbc.net/wp-content/uploads/2021/08/Big-White-timing-results-final.pdf

Results formatBy category

GenderAll

Pro men  Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st11Kirk MCDOWALL 10008617119Anmore, BCDunbarCyclesDevinci3:34.5013:24.171-
2nd26Garrett MACINTOSH 10058842002Garibaldi Highlands, BCDun Bar Cycles / Dunbar Cycles3:41.8853:29.7125.54s
3rd27Gabriel NERON 10064082527Squamish, BCDun Bar Cycles / Dunbar Cycles3:38.0033:30.7236.55s
4th21Jackson FREW Gowrie, Australia3:35.5423:30.8646.69s
5th12Tristan SANDERS 10083448878Whistler, BC3:41.8343:32.9958.82s
6th23Keegan FRY 10059879902Rossland, BCVan Pits4:39.80193:42.07617.90s
7th15Jack PELLAND 10082997325Garibaldi Highlands, BCCorsaCycles, ENNEF3:51.2283:42.30718.13s
8th30Yoann BARELLI Whistler, BC3:48.3263:44.34820.17s
9th25Wilson THOMPSON 10054370908Williams Lake, BC3:56.61113:45.71921.54s
10th20Adam WOODHOUSE 10010037359North Vancouver, BCC4 / NorcoRacing3:56.94123:45.761021.59s
11th28Cody MACARTHUR 10003901707Duncan, BCDun Bar Cycles / Dunbar Cycles3:52.8993:47.461123.29s
12th18Adriano DIGIACINTO 10003605653North Vancouver, BCCorsaCycles / Dunbar Cycles3:59.54143:50.521226.35s
13th16Heiko KRAUSE 10053145674Smithers, BC3:56.28103:53.331329.16s
14th24Logan MERRINGER 10062159705Rossland, BC3:57.41133:54.381430.21s
15th22Max GRAYSTON 10119038077Whistler, BC4:18.56184:01.151536.98s
16th13Yusuke YAMAMOTO 10059071667Burnaby, BCDun Bar Cycles / Dunbar Cycles4:11.88174:02.011637.84s
17th14Justin CLEMENTS Calgary, AB4:03.48154:05.851741.68s
18th29Bas VAN STEENBERGEN Kelowna, BC3:49.7074:49.50181:25.33
19Emett HANCOCK 10063652693Kelowna, BCBlueprint racing / Norco4:04.9516DNS

Open: 13-14 boys  Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-Ian MOLENAUER Squamish, BC4:40.221-
2nd-Cameron KEULING Whistler, BCZEP4:49.1528.93s
3rd-Jack MACALISTER Pemberton, BC4:56.46316.24s
4th-Rafe HUDSON Whistler, BCZEP Racing5:06.43426.21s
5th-Kolbey MATT Pemberton, BC5:07.94527.72s
6th-Ryder VAN STRIEN Kelowna, BC5:29.93649.71s
7th-Owen BAILLIE Kelowna, BC6:03.0971:22.87
8th-Raine LEPIN Kelowna, BC6:18.6681:38.44
-Alex EGGIE 10119351814Montrose, BCDNS
-Cole GAUTREY 10119467709Whistler, BCDNS

Open 35+ men  Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-Brent HANCOCK Kelowna, BCE-hannyracing4:41.931-
2nd-Jared GATZKA 4:49.3227.39s
3rd-Dave MCINNES North Vancouver, BC4:56.26314.33s
4th-Blair HAMRE Grande Cache, AB5:13.94432.01s
5th-Lee TAYLOR Delta, BC5:17.46535.53s
6th-Matthew WILLIAMS Kelowna, BC5:25.50643.57s
7th-Niall PINDER Kelowna, BCProfessional BanjoPlayersAssn.7:25.9972:44.06
-Robert DIXON DNS

Expert/Sport 19-34 men  Finish spread

31 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-Raimundo GUZMAN Squamish, BCBanshee3:47.411-
2nd-Marcus CANT 10119248144Kamloops, BCTHEVANISHINGONES3:52.4625.05s
3rd-Jose PENA REVELO Kelowna, BC4:03.72316.31s
4th-Drake WALKER Kamloops, BC4:06.43419.02s
5th-Chad BOXALL Whistler, BCInstinct Development4:09.97522.56s
6th-Nicholas BARREAU 10063651784Squamish, BCOTCracing4:10.68623.27s
7th-Sheldon SCHONERT Victoria, BC4:14.60727.19s
8th-Jordan ROMANIUK 10083332680North Vancouver, BCOTCracing4:14.91827.50s
9th-Eric KUIACK 4:15.15927.74s
10th-Lynden CORLEY Grand Forks, BCBanshee4:18.651031.24s
11th-Chase KOSTELECKY Kamloops, BCWeAreOne Composites4:19.131131.72s
12th-Ondrej VANA 10117870340Squamish, BCRacerGloves4:25.661238.25s
13th-Johannes (Casper) VAN GEEST Squamish, BCC44:25.811338.40s
14th-Luc GAUDET Big White, BC4:33.961446.55s
15th-Reid MURRAY West Kelowna, BC4:36.511549.10s
16th-Liam MATHER Kamloops, BC4:38.301650.89s
17th-Trent CORDELL 4:40.161752.75s
18th-Dylan DASILVA West Kelowna, BCSovereign Cycle4:40.221852.81s
19th-Rob PEACOCK 4:42.841955.43s
20th-Daniel KNEUBUHLER 4:47.46201:00.05
21st-Ben SHARPE 4:48.55211:01.14
22nd-Josh CAMPBELL Kamloops, BC5:00.25221:12.84
23rd-Alexandre MOGAN 10118736670Sunpeaks, BC5:02.35231:14.94
24th-Cameron STEWART Kamloops, BCWeAreOne Composites5:06.16241:18.75
25th-Jordan NAKATSU Langely, BC5:37.08251:49.67
-Walter HOFFMANN Kelowna, BCDNF
-Liam CLARKE 10084614902Campbell River, BCDNS
-Jason WOZNIAK Dawson Creek, BCDNS
-Dave WEEKS 10090217155Pemberton, BCZEP MTBCampsDNS
-Zach DA SILVA West Kelowna, BCDNS
-Nickolas VAN BERKEL White Rock, BCDNS

Expert: 15-16 boys  Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st103Bodhi KUHN 10080855241Rossland, BC3:41.2823:35.251-
2nd104Henry SHERRY 10079938791Victoria, BCNolan Riding3:57.0073:38.7523.50s
3rd102Tegan CRUZ 10051476062Pemberton, BCRockshockTrekRaceTeam3:39.7413:39.8834.63s
4th111Brock HAWES 10083787469Sun Peaks, BC3:53.0433:45.1449.89s
5th107Jon MOZELL 10059048934North Vancouver, BC3:55.5053:45.30510.05s
6th53Dylan MARINO 10105570942Whistler, BC3:56.9763:45.54610.29s
7th109Ryan GRIFFITH 10083250737Squamish, BCDNS3:47.67712.42s
8th112Logan CHAPMAN 10094349557North Vancouver, BC3:57.4283:51.24815.99s
9th113Mavic THORPE SHAW 10095151021North Vancouver, BC4:02.18123:52.79917.54s
10th101Jack MACLEOD 10099433872Garibaldi Highlands, BC3:58.12103:52.811017.56s
11th106Zac STRATTON 10096043017Pemberton, BC4:01.66113:55.301120.05s
12th105Rosaire WATSON 10105144445Victoria, BCNolan Riding4:08.29133:57.351222.10s
13th52Ethan DONOHOE Instinct Development4:10.42144:00.721325.47s
14th158Sami TEITZEL 10095733122Pemberton, BC4:13.37154:03.281428.03s
15th121Seth PROULX-ROYDS 10059434914Kelowna, BCSilverstarRaceTeamDNS5:05.37151:30.12
16th110Max HALCHUK 10095740091Kelowna, BC3:55.1847:25.52163:50.27
108Dane JEWETT 10094193347Squamish, BC3:57.909DNS
144Aaron LALONDE 10112086918Salt Spring Island, BCDNSDNS

Expert: 17-18 boys  Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st60Coen SKRYPNEK 10055624228Squamish, BC3:40.1413:31.131-
2nd61Haydyn WYNTER 10062991275Squamish, BC3:45.7233:34.4023.27s
3rd57Elijah BARRON 10097473967Cobble Hill, BC3:44.5323:38.9537.82s
4th55Drew MOZELL 10059049035North Vancouver, BC3:48.6343:39.4648.33s
5th59Cole STINSON 10076793971Black Creek, BCGravityMTBRacing4:22.9393:42.63511.50s
6th54Leighton PILLIPOW 10083336320Prince George, BC4:00.2563:53.44622.31s
7th56Mason GAUTREY 10095690076Whistler, BC4:09.8683:54.20723.07s
8th161Andrew PICKARD 10111016379Kelowna, BC4:07.3574:00.21829.08s
9th51Spencer YOUNG 10114734513Duncan, BC3:59.1554:03.11931.98s
10th58Ivan HANCHARD 10063058872Smithers, BCGravityMTBRacing4:26.32104:10.951039.82s

Sport: 15-16 boys  Finish spread

33 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-Wyatt HARRINGTON 10113834837North Vancouver, BC3:54.291-
2nd-Cory FITCHETT 10117615009Kelowna, BC3:58.5924.30s
3rd-Cody WHARTON 10095335927Golden, BC4:01.7937.50s
4th-Griffin TULK 10119401324Squamish, BC4:02.5448.25s
5th-Jake POLITO 10114602551Whistler, BCInstinct Development4:03.9859.69s
6th-Liam MCKNIGHT West Kelowna, BC4:06.70612.41s
7th-Maddox WYKER 10093120889Courtenay, BCGravityMTBRacing4:06.83712.54s
8th-Lochlan HARVEY 10108492763Whistler, BC4:08.19813.90s
9th-Jacob QUIST Squamish, BC4:10.97916.68s
10th-David PEATFIELD 10115101190Whistler, BCZep Mtb Camps4:11.171016.88s
11th-Jimi VOSS 10043537220Victoria, BCNolan Riding4:11.341117.05s
12th-Finnegan CRAIG 10116955712Golden, BC4:11.771217.48s
13th-Lucas DAINES 10114011659Kelowna, BC4:14.091319.80s
14th-Nicolas MIKKELSEN Whistler, BCZEP Racing4:15.741421.45s
15th-Michael DELESALE 10119342215Vancouver, BC4:16.241521.95s
16th-David MCCLYMONT 10115205365Kamloops, BC4:20.841626.55s
17th-Owen MCLENNAN 10096226408Golden, BCgraviti driven4:22.571728.28s
18th-Julian SANTANA Squamish, BC4:25.881831.59s
19th-Sean QUEENAN 10117274600Comox, BC4:29.161934.87s
20th-Dylan MILNE Lakecountry, BC4:34.412040.12s
21st-Keith BAZINET 10096119708Vernon, BCSilverStarBikeTeam4:39.092144.80s
22nd-Ethan SPITTEL 10114927301Squamish, BC4:50.812256.52s
23rd-Tristan HAMRE Grande Cache, AB4:52.262357.97s
24th-Darien SEGEC 10114011760West Kelowna, BC5:06.92241:12.63
25th-Ethan HOOPER 10103642864Heffley Creek, BC5:09.04251:14.75
26th-Sam BEATTY 10091772488North Vancouver, BC5:10.19261:15.90
27th-Jaqson STOPFORTH Central Okanagan, BC5:13.54271:19.25
28th-James ESCOTT 10117811332Heffley Creek, BC5:14.44281:20.15
29th-Dayne GATZKA Kamloops, BC5:36.17291:41.88
-Noah KETEL Rossland, BCDNF
-Danny KROEKER 10114025201Kamloops, BCDNS
-Oliver BENSON West Kelowna, BCDNS
-Zach EATON Whistler, BCDNS

Sport: 17-18 boys  Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-Matthew MCMILLAN 10115087753Coldstream, BCSilverStarBikeTeam4:08.001-
2nd-Hayden ZABLOTNY Coldstream, BC4:10.6022.60s
3rd-Aidan BORTHWICK 10059194636Delta, BCC4 NorcoRacing4:19.44311.44s
4th-Cody WESSELS Vernon4:21.55413.55s
5th-Seamus GEORGE 10119176709Duncan, BC4:23.08515.08s
6th-Trevor MOHL West Kelowna, BC4:26.22618.22s
7th-Mastin HOOPER 10095607325Heffley Creek, BC4:26.40718.40s
8th-Olin COATES 10119086476Clearwater, BC4:28.54820.54s
9th-Euan HENDERSON 10112266366Kelowna, BC4:33.35925.35s
10th-Connor HOSKINS Calgary, ABgraviti driven / Intense4:41.071033.07s
11th-Alex BIDDLECOMBE 10096172753Richmond, BC5:17.60111:09.60
12th-Cole DES LAURIERS 10059053479West Vancouver, BC5:25.78121:17.78
-Elijah GRAY 10116985115Chilliwack, BCDNS

13-14 boys  Finish spread

35 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-Floyd GUY 10119387176Pemberton, BC3:48.211-
2nd-Anthony SHELLY 10114357930Whistler, BCInstinct Development4:03.96215.75s
3rd-Mateo QUIST 10116395031Squamish, BC4:18.44330.23s
4th-Ian BARCELLOS 10101440560Vernon, BC4:24.71436.50s
5th-Ryder DECHKA 10119088803Calgary, AB4:26.90538.69s
6th-Noah MILNER 10114449775Vernon, BC4:28.05639.84s
7th-Lucas ZHOU 10059819678Surrey, BC4:31.69743.48s
8th-Matthew MARINO 10119528939Whistler, BCEvolution Whistler4:32.15843.94s
9th-Rhys VATH 10118519129150 Mile House, BC4:33.24945.03s
10th-Mason CRUICKSHANKS 10119699394Squamish, BC4:37.431049.22s
11th-Ryder WILSON 10117262270Nanaimo, BCBC419624:38.821150.61s
12th-Lucas RYALL 10051999862Mission, BCIndependent Cycles4:44.261256.05s
13th-Ewen STEEL 10087835096Comox, BCGravityMTBRacing4:44.881356.67s
14th-Sam TIERNEY 10114724813Mount Currie, BC4:48.46141:00.25
15th-Jed FLEMING 10100987286Garibaldi Highlands, BCTeamSquamish Cycling4:49.26151:01.05
16th-Jaxon BLAKE 10117659970Kelowna, BC4:49.54161:01.33
17th-Cameron ELLIOT 10051463332Mapleridge, BC4:53.27171:05.06
18th-Felix CHALA 10119504081Kamloops, BC4:55.90181:07.69
19th-Griffin WOOD 10117704935Kelowna, BC4:56.11191:07.90
20th-Harry STEEN 10116336528Vancouver, BC4:57.12201:08.91
21st-Jack GALBRAITH 10117603285Kamloops, BC4:58.39211:10.18
22nd-Sean MACLEOD 10116650665Garibaldi Highlands, BC5:02.65221:14.44
23rd-Sami TURUNEN 10119504889Kamloops, BC5:08.18231:19.97
24th-Alex VAN IPEREN BENOIT 10117486380North Vancouver, BC5:11.72241:23.51
25th-Drew SOLMES 10114449977Vernon, BC5:12.49251:24.28
26th-Kai LUND 10119000186North Vancouver, BC5:22.84261:34.63
27th-Yuho KIM 10119717784Sun Peaks, BC5:33.22271:45.01
28th-Grayson BARTH 10117067664Whistler, BCZEP MTBCamps5:33.94281:45.73
29th-Zachary DAINES 10119484176Kelowna, BC5:39.88291:51.67
30th-Dylan MEDEIROS 10117801733Port Coquitlam, BC6:05.50302:17.29
31st-Evan KOPANEN 6:14.82312:26.61
32nd-Travis ANDERSEN 10119370103Kelowna, BC6:15.97322:27.76
33rd-Taylor ESCOTT 10119673732Heffley Creek, BC6:24.78332:36.57
-Aleutian NAVA 10119368887Revelstoke, BCIndependantDNS
-Joey DELESALLE 10119342114Vancouver, BCDNS

35-44 men  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-George AMOS 10063509419North Vancouver, BCRippersLoungeRacing4:19.951-
2nd-Daniel KOREL 10115622162Squamish, BC4:24.9825.03s
3rd-Adam GALBRAITH 10119447093Kamloops, BC4:27.7037.75s
4th-Joe BAUCKHAM 10059478562North Vancouver, BC4:31.64411.69s
5th-Joseph BARBOUR 10119038683North Vancouver, BC4:46.58526.63s
6th-Chris HANCOCK 10102228179Cumberland, BCGravityMTB6:53.3462:33.39

45-54 men  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-Graham BEATTY 10091772589North Vancouver, BC4:48.981-
2nd-Scott MILLINGTON 10117707460North Vancouver, BC4:58.1729.19s
3rd-Will PRATT 10006132909Penticton, BC5:14.80325.82s
4th-Shawn MELNECHUK 10119697879Kamloops, BC5:14.96425.98s
5th-Mark DOBIE 10119079810Penticton, BC5:42.99554.01s
-Jerrod HOSKINS Calgary, ABgraviti driven / IntenseDNS
-Kevin FOWLIE 10059701662Port Moody, BCRippersLoungeRacingDNS

55+ men  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-Donald VAN EESTEREN 10063731206Squamish, BCRippersLoungeRacing4:21.361-
2nd-Pete ZABLOTNY 10004330729Coldstream, BCSilverStarBikeTeam4:34.79213.43s
3rd-John NIHSNER 4:55.15333.79s
4th-Gregory SMITH 10119634528Kelowna, BC5:51.7041:30.34
5th-Ian RUDD 10058370843North Vancouver, BC6:44.3852:23.02

Pre-runner men  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-Dallen BRERETON-STILES 10048223229Coquitlam, BC5:08.491-
2nd-Cruz DECHKA 10119673227Golden, BC6:42.5921:34.10
3rd-Sophie PRATT Penticton, BC7:24.5132:16.02
-Paxton HUNTER Glacier View Drive, BCBlueprintDNS

 

 

Pro women  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st4Jennifer MCHUGH 10064072120Fernie, BC4:38.1814:32.441-
2nd2Bailey GOLDSTONE 10053812348Squamish, BC4:39.3224:38.1025.66s
3Helena BROOMHAM 10099652730Kelowna, BCTeamIlluminateDNSDNS
-Chloe MCKENZIE 10055843688Fernie, BCSpecialized Canada / TheCycleryDNSDNS
-Crystal TOWNSEND 10016174328Silverstar Mountain, BCSilverStarBikeTeamDNSDNS

Open women  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-Mia SERRATORE Kelowna, BC5:50.851-
2nd-Kiera MELNECHUK 10115554060Kamloops, BC7:21.4721:30.62

Expert/Sport 19-34 women  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-Emilie-Soleil PATTERSON 10119311192Revelstoke, BC4:43.431-
2nd-Tori WOOD 4:48.0324.60s
3rd-Eliza MARTINEAU Whistler, BC5:19.17335.74s
4th-Elisabeth PETERSILIE 10103933460North Vancouver, BC6:08.4141:24.98
5th-Lauren ECKERT Spokane Valley, WA, USA7:06.7152:23.28
-Janet KAN Squamish, BCWill rideforfriesDNS

13-14 girls  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-Tayte PROULX-ROYDS 10090117428Kelowna, BCLIVCanadaoff-roadteam5:17.631-
2nd-Cameron BRAGG Whistler, BCInstinct5:35.45217.82s

15-16 girls  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st-Kayley SHERLOCK 10059586676Squamish, BC4:55.371-
2nd-Lucy VAN EESTEREN 10118986446Squamish, BC4:58.2022.83s
3rd-Tori WEATHERBIE 10111605655Squamish, BCNF, OneUp Components5:25.04329.67s
4th-Natasha MILLER 10051368049Coquitlam, BC6:02.9941:07.62

17-18 girls  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
1st42Emmy LAN 10054283002Comox, BCCommencal Canada4:37.4814:36.881-
2nd44Elly HOSKIN 10048448349Garibaldi Highlands, BCTeamSquamish Cycling5:22.0735:20.46243.58s
3rd43Lily BOUCHER 10082914570Squamish, BCCommencal Canada5:10.1027:00.8032:23.92
4th41Vanessa BRUNEAU 10096583385North Vancouver, BCDun Bar Cycles / Dunbar Cycles5:28.23432:04.23427:27.35
Chat with us