withWorldwide MTB race results and photo archive

The Malverns MTB Festival - PinkBike Rippers Downhill at Eastnor Deer Park

Results (137)Photos (1,924)Videos (0)Finish spread

The original results are available at http://www.actionsportstiming.co.uk/wp-content/uploads/2021/08/Malverns-Rippers-…

Results formatBy category

GenderAll

10 boys  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st149Jacob HAYES 25.27s1-
2nd151Dougal OGILVY 25.40s20.13s
3rd150Austin TROWBRIDGE 26.92s31.65s
4th144Heath BUTLER-WEATHERLEY 27.54s42.27s
5th142Luke KEIGHLEY 28.42s53.15s
6th139Winston WRIGHT 29.34s64.07s
7th307Alex HARRIS (bmx) 29.56s74.29s
8th143Thomas MATHIE 32.40s87.13s
9th148Jack STONEHILL 32.55s97.28s
10th100Josh ASHFORD 33.31s108.04s
11th146Jimmy GRIEVSON 33.59s118.32s

11 boys  Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st152Zac HOPKINS 26.93s1-
2nd154Ruben HARTSHORNE 30.69s23.76s
3rd155Seth BENTLEY 30.76s33.83s
4th153Oscar SARGESON 32.79s45.86s

12 boys  Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st121Jack EVANS 24.03s1-
2nd163Gus MUSTOE 24.53s20.50s
3rd156Ethan HALLOWAY 25.54s31.51s
4th161Max WILLIAMS 25.58s41.55s
5th165Staveley HUNTER 25.82s51.79s
6th162Gabriel BECKERMAN 25.99s61.96s
7th140Luke REEDER 26.16s72.13s
8th160Harry TIMMS 27.64s83.61s
9th157Oliver NORTHMORE 29.22s95.19s
10th158Ellis WOODMAN 30.07s106.04s

4 boys  Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st54Oscar GRAINGER 42.51s1-
2nd59Ren KINGSTON 43.31s20.80s
3rd58Fin KINGSTON 46.35s33.84s
4th106Sebastian MCNULTY 50.46s47.95s
5th55Jack BARRETT 51.63s59.12s
6th52Axel AICHROTH 54.87s612.36s
7th53Boe MITCHELL 57.26s714.75s
8th57Angus BEVAN 58.20s815.69s
9th56Henry VERNEY 59.15s916.64s
10th60Freddie DOWBIGGIN 1:03.971021.46s
11th123Finley CAVALIER 1:05.581123.07s
12th50Teddy WATERHOUSE 1:09.981227.47s
13th136Kye FROGGATT 1:50.27131:07.76

5 boys  Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st63Stanley PAGE 37.43s1-
2nd68Frank PENFIELD 43.71s26.28s
3rd65Theo MAWER 44.84s37.41s
4th61Robin HANSON 50.24s412.81s
5th66Samuel KENNELL 50.59s513.16s
6th67Joshua ELLEY 53.66s616.23s
7th62Aiden GOLDBERG 53.73s716.30s

6 boys  Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st164Jett GARDNER 31.01s1-
2nd88Angus NEWTON 33.40s22.39s
3rd84Alfie RHODES 34.57s33.56s
4th77Kye WATERHOUSE 34.86s43.85s
5th83Alfie MOSS 36.28s55.27s
6th75Jack KITCHING 36.98s65.97s
7th86Stanley WOODHOUSE 37.33s76.32s
8th87Jaxon MARSH 39.98s88.97s
9th71Brody HARRIS 40.07s99.06s
10th74William NOTT 40.49s109.48s
11th85Archie LOMAX 40.83s119.82s
12th20Harry WATSON (u7) 45.25s1214.24s
13th80Harley MCKINNON 45.55s1314.54s
14th79Jacob HOOPER 45.63s1414.62s
15th72Alex MAWER 52.48s1521.47s
16th78Luke MERRELL 56.11s1625.10s

7 boys  Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st99Jacob MARSH (4x) 30.73s1-
2nd89Finley TODD 30.90s20.17s
3rd91Sonny LAYWOOD 30.98s30.25s
4th98Daniel TAYLOR (u8) 31.24s40.51s
5th95Seth LAWRENCE 31.73s51.00s
6th97Charlie BATTS DANGERFIELD 39.29s68.56s
7th94Joshua GILL 40.86s710.13s
8th96Ollie VIANT 47.11s816.38s
9th132Bentley SARGEANT 54.22s923.49s
10th93Oliver COSTA-CORREA 55.73s1025.00s
11th92James SOTT 1:41.57111:10.84

8 boys  Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st110Alfie-Joel LEWENDON 28.14s1-
2nd114Murphy DANIELS 28.81s20.67s
3rd104Koza WILCOX 30.02s31.88s
4th116Syd WILLIAMS 30.80s42.66s
5th112Thomas BATTEN 32.19s54.05s
6th111Travis FEDERICO 32.83s64.69s
7th113Henry WOODHOUSE 32.88s74.74s
8th109Billy PREECE 33.05s84.91s
9th105Benji GRIFFITHS 34.10s95.96s
10th107Osian PERRY 34.72s106.58s
11th115Charlie KENNELL 35.27s117.13s
12th117Morgan ELLEY 35.83s127.69s
13th103Fraser MATHIE 35.87s137.73s
14th102Fraser PHILPOTT 49.17s1421.03s

9 boys  Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st138Harry HAWYES 27.87s1-
2nd126Casey JONES 28.41s20.54s
3rd137Alfie SKEET 28.71s30.84s
4th125Ben MILES 28.93s41.06s
5th124Thomas SLADE 29.72s51.85s
6th129Alfie NOTT 29.76s61.89s
7th130Dexter KNIGHTS 30.73s72.86s
8th131Billy BATTS DANGERFIELD 31.60s83.73s
9th120Will VIANT 31.67s93.80s
10th119Logan GREEN 33.63s105.76s
11th122Rudy BYROM 36.90s119.03s
12th135Jack ROBERTS (u10) 37.02s129.15s
13th133Dylan JONES (u10) 37.20s139.33s
14th134Alex ABRAHAMSON 38.57s1410.70s
15th127Harry CHRISTOU 41.11s1513.24s
16th128Jamie COSTA-CORREA 58.73s1630.86s

 

 

10 girls  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st35Evie JEFFERIS 30.02s1-
2nd76Ffion PICKSTOCK 31.78s21.76s
3rd33Cerys GRIFFITHS 32.41s32.39s
4th32Jessica SARGEANT 33.45s43.43s
5th34Esme DRAKELEY 34.00s53.98s

11 girls  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st38Emilie HALLOWAY 29.99s1-
2nd37Amelia BATTEN 31.30s21.31s
3rd39Abigail WATSON 32.75s32.76s

4 girls  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st1Daisy ADAMS 47.74s1-
2nd2Eliza LAWRENCE 57.07s29.33s
3rd70Isla BULKELEY 1:31.60343.86s

5 girls  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st5Runa MCKENZIE 35.52s1-
2nd9Eryn RODDY 44.49s28.97s
3rd10Edith DRAKELEY 49.79s314.27s
4th6Lottie GILL 55.12s419.60s
5th11Scarlett TAYLOR 1:01.69526.17s
6th8Eva JONES 1:07.13631.61s

6 girls  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st14Tarynn PERRY 37.60s1-
2nd17Alice TODD 41.53s23.93s
3rd16Alice THOMAS 42.12s34.52s
4th15Corynn PERRY 42.15s44.55s
5th13Coralie BEVAN 47.31s59.71s

7 girls  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st22Martha BENTLEY 35.96s1-
2nd23Seren BRIERLEY 44.00s28.04s
3rd69Rhi GRAHAME 48.39s312.43s
4th21Arizona GREEN 49.13s413.17s
5th19Ava COX 56.92s520.96s
6th18Lyla WATERS 1:05.46629.50s

8 girls  Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st28Charlotte LAWTON SILVA 31.05s1-
2nd24Izzy ROBERTS 35.03s23.98s
3rd26Sophia BULKEKEY 36.64s35.59s
4th25Cleo WRIGHT 52.95s421.90s
5th27Honore BUTLER-WEATHERLEY 53.09s522.04s

9 girls  Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Race Diff
1st29Annie DENNIS 30.09s1-
2nd31Ellie JONES (u10) 34.91s24.82s
Chat with us