withWorldwide MTB race results and photo archive

2021 Haibike Mini Enduro round 3 at Machynlleth

Results (297)Photos (7,276)Videos (0)Event progressionFinish spread

The original results are available at https://my.raceresult.com/180715/

Results formatBy category

GenderAll

Elite men  Event progression Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st349Cai GROCOTT 1:02.8513:00.0032:39.2226:42.071-
2nd10Antony HALE Nukeproof1:09.3732:57.0712:38.2316:44.6822.61s
3rd9Ben JONES (elt) Extreme Culture Cycles1:07.0622:57.2222:42.8236:47.1135.04s
4th4Mark SAMPSON Manchester Mountain Bikers1:18.0743:27.0443:22.9268:08.0441:25.97
5th2Neal GOODMAN 1:40.3563:38.2963:12.0148:30.6651:48.59
6th3Laban GABBIDON 1:40.6173:34.0953:19.5258:34.2361:52.16
7th1Elliott TURNBULL 1:35.8953:41.7673:41.6878:59.3472:17.27

Hardtail men  Event progression Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st107Benjamin DAY Bike shreddez1:14.1123:07.5212:51.4727:13.111-
2nd96Martin EMMERTON Cyclesolutions.co.uk go to site1:12.9813:13.4922:51.4317:17.9124.80s
3rd102Ian EDWARDS (htl) 1:18.6533:26.7033:06.8637:52.22339.11s
4th103Allister WOOD Team Moron1:26.6743:38.2043:28.5858:33.4641:20.35
5th104Richard THOMAS (mas) WDMBA1:26.7553:44.4763:26.2748:37.4951:24.38
6th98Joe OGLESBY 1:35.1173:43.6453:48.1079:06.8661:53.75
7th95Ross DUNCAN RAPTC Enduro Team1:30.8763:49.2873:49.1689:09.3271:56.21
8th99Shane DOYLE Team Oatcake1:39.5484:00.3683:44.7169:24.6182:11.50
9th100Jacob DOWNES 1:42.7494:03.7193:49.2199:35.6692:22.55
10th101Ian BRISTOW 1:43.46114:42.23114:09.341010:35.03103:21.92
11th94Alex RODGERS 1:43.23104:30.28104:50.021111:03.54113:50.43
12th97Dale THOMAS Tredz Bikes2:13.11134:48.26125:46.231212:47.61125:34.50
13th106Ian MOSS 2:08.55125:01.91136:56.941314:07.41136:54.30

E-MTB: <80kg men  Event progression Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st44Ryan LEWIS (wls) 1:11.7813:06.4212:56.6637:14.861-
2nd51Alex MARTIN (sen) Virgin media1:14.3923:07.6722:52.9427:15.0120.15s
3rd50Joseph ALDRIDGE 1:14.8233:10.7932:51.1617:16.7931.93s
4th47Jason LEWIS (1) Don Skene Cycles #Teamskene / Risca Riders1:17.5363:12.1252:57.6547:27.30412.44s
5th43Casey DARE 1:16.7553:11.7843:02.4267:30.97516.11s
6th41Jack EDWARDS (ebike) GUD Builders Ltd1:16.5143:20.6393:00.5057:37.66622.80s
7th49Gavin WOOD 1:19.4473:18.4063:07.1677:45.01730.15s
8th42Keiron WILLIAMS 1:21.8783:19.4473:13.0387:54.35839.49s
9th40Elliott WILKINS 1:26.0993:19.7083:24.2998:10.08955.22s
10th45Josh RHODES 1:27.17103:38.16113:45.62108:50.97101:36.11
11th46Mark BERESFORD (ebike) 1:29.57113:35.40103:49.72118:54.70111:39.84

E-MTB: 100kg+ men  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st12Dan DARK Risca Riders1:33.7513:43.7523:47.5719:05.071-
2nd11Paul KNAPP 1:35.9523:32.7514:03.1329:11.8326.76s
3rd14Rich WOODWARD 1:52.7734:25.9035:00.78311:19.4532:14.38

E-MTB: 80-100kg men  Event progression Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st29Lee TRUEMAN Specialized Berkshire Turbo1:12.7622:52.1012:47.6126:52.481-
2nd32Martin TRUEMAN M E Damsell1:10.8413:01.2522:47.4816:59.5927.11s
3rd22Kirk RICHARDS 1:12.8233:04.3732:55.1137:12.32319.84s
4th28Sam HUGHES (ebike) Specialized Berkshire Turbo1:16.0843:07.1043:01.5457:24.73432.25s
5th26Ryland STENNER 1:18.5763:09.9352:56.2647:24.77532.29s
6th17Rich SEWELL 1:17.9453:14.0663:04.2277:36.23643.75s
7th20Gareth O'ROURKE Risca Riders1:21.0383:16.5073:03.0067:40.53748.05s
8th15Nicholas HOPE 1:19.9973:21.6483:09.4787:51.11858.63s
9th30Tony WEBSTER 1:25.6693:28.33103:13.9498:07.9591:15.47
10th25Tony GRIFFITHS Red Brick Cycles1:32.88133:33.73123:18.09108:24.71101:32.23
11th19Mason STOKES 1:32.47123:29.84113:31.92118:34.24111:41.76
12th16Bruce SEWELL 1:29.18103:25.2593:40.23148:34.66121:42.18
13th35Wayne BOWLER 1:31.18113:38.24133:32.92128:42.34131:49.86
14th38Petrus HATTINGH 1:35.69143:45.91143:38.56139:00.17142:07.69
15th36Michael LEWIS 1:37.22153:47.48163:59.97169:24.67152:32.19
16th34Max WOODWARD 1:38.27163:47.28154:07.07179:32.64162:40.16
17th37Mark JEFFREY 1:43.60174:03.69183:47.82159:35.12172:42.64
18th18Patrick EDWARDS (ebike) GUD Builders Ltd1:44.32184:17.87204:42.301910:44.50183:52.02
19th27Steffan OWEN 2:12.90194:16.46195:11.782011:41.15194:48.67
20th33Ryan O SULLIVAN 2:26.61204:49.672114:07.942121:24.242014:31.76
23Kyle RALPH 3:59.79174:32.0318DNF

E-MTB: Expert men  Event progression Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st57Benjamin DAY Bike shreddez1:08.9622:58.9612:42.1216:50.051-
2nd60Kyle LANE Can't Quit Cartel1:05.9013:02.8152:42.2226:50.9420.89s
3rd53Jamie HARRIS 1:09.4432:59.6822:47.7146:56.8436.79s
4th52Dan BOAM 1:11.0642:59.9332:47.6236:58.6348.58s
5th58Lee HOWELLS Don Skene Cycles #Teamskene1:11.7953:00.6342:54.8757:07.30517.25s
6th61Ash COTTERELL 1:11.8263:21.9982:55.4667:29.29639.24s
7th59Mathew TOPLIS 1:18.2973:14.6273:19.7777:52.6971:02.64
8th347Scott ROBERTS 1:22.2383:11.9463:34.0588:08.2381:18.18
9th348Dan OSBOURNE 1:31.9193:33.0294:10.6799:15.6292:25.57

E-bike Fun men  Event progression Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st70Gareth HORSNELL 1:20.5913:22.5613:20.5818:03.731-
2nd66Skip GREEN 1:29.8433:27.6543:21.6028:19.10215.37s
3rd69Callum HILL 1:31.1143:26.1123:35.9638:33.19329.46s
4th77Pete HARRIS Pearce Cycles1:26.6923:26.6033:42.0048:35.30431.57s
5th331Robert STORR 1:48.8254:11.1663:43.4659:43.4651:39.73
6th72Colin RICHARDS 1:51.6963:54.9754:04.9969:51.6661:47.93
7th78Dave ANDREWS 2:10.0094:28.8975:06.33811:45.2373:41.50
8th68Stuart HULL (ebike) 2:05.4374:36.6885:07.33911:49.4583:45.72
9th133Luke BROOKES 2:28.78105:13.55104:51.94712:34.2894:30.55
10th73Gwynfor LEWIS 2:08.7384:56.9895:59.671013:05.38105:01.65
11th71Paul RYAN (gvet) 3:27.77116:56.751117:47.501128:12.021120:08.29
76Chris GAMBLE 5:41.06127:03.0612DNF

13-16 boys  Event progression Finish spread

31 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st108Henry TIMEWELL 1:11.4113:02.0122:47.2617:00.691-
2nd116Owen RICK Amnasty / Pinned Attire / Stanton Bikes1:12.6022:59.9312:51.9527:04.4923.80s
3rd118Tim BAKER 1:21.3293:20.1742:56.6937:38.19337.50s
4th124Tom LONG 1:19.0343:24.8682:58.8347:42.74442.05s
5th131Ollie TILEY C & C Carpentry / CTR Events / Race Co1:17.6733:21.0363:04.2767:42.98542.29s
6th139Cai Alan WILLIAMS 1:20.9073:15.6933:08.7987:45.39644.70s
7th110Oliver ANDREWS (u16) Gowan Gang / Pedal MTB1:21.1483:25.5193:07.0077:53.65752.96s
8th132Liam JONES (yth) 1:19.2363:20.6853:14.21107:54.13853.44s
9th137Rubin PASSBERGER 1:23.13133:23.2673:08.8497:55.23954.54s
10th111James ONIONS 1:23.10123:31.39133:01.9257:56.421055.73s
11th129Noah TILEY C&C Carpentry1:22.04103:31.03123:15.24118:08.32111:07.63
12th117Jake SLACK SCC1:19.2153:26.87113:25.33158:11.42121:10.73
13th114Isaac EVERSON Bike Park Wales1:22.84113:35.73163:22.36148:20.93131:20.24
14th135Dylan PYE 1:29.10153:26.76103:27.19168:23.05141:22.36
15th127Seth CAINS Tim cains Mobile Sheep Dipping1:26.98143:39.59173:17.84128:24.42151:23.73
16th125Corey-Jay WELLS 1:29.48163:40.39183:28.01178:37.89161:37.20
17th134Rhys ANDREWS 1:39.49233:40.92193:18.28138:38.69171:38.00
18th128Zac LINCOLN 1:31.68173:32.22143:38.61208:42.53181:41.84
19th130Harvey CURTIS 398 clothing / C&C Carpentry / CTR / Extreme Culture Cycles / rhino goo cleaning products1:34.66213:34.99153:34.02198:43.68191:42.99
20th115Will DEWSBURY 1:32.72183:42.25213:39.68218:54.66201:53.97
21st112Jed WHERLOCK Miggly Moos1:35.38223:46.50223:33.28188:55.17211:54.48
22nd136Morgan LONG 1:33.86203:41.30203:41.39228:56.56221:55.87
23rd113Gethan BUTLER 1:32.84193:55.67263:49.51239:18.03232:17.34
24th109Jack WEBB (juv) Ride it Rad1:41.27253:46.66233:54.94259:22.87242:22.18
25th119Edward BOUGHEY 1:40.57243:58.69273:50.66249:29.92252:29.23
26th122Jack SCUFFHAM 1:49.72273:55.57254:02.73269:48.03262:47.34
27th126Charlie JAMES 1:50.94284:25.05294:30.812910:46.82273:46.13
28th123Harry LEES 2:04.00294:13.61284:30.552810:48.17283:47.48
29th138Jac MILLS-STEPHENS 1:49.33264:30.84304:33.793010:53.97293:53.28
30th120Jamie SLATER 3:08.44305:43.95315:28.113114:20.51307:19.82
121Finn COX BROWN Stafford Road Club3:47.55244:04.3227DNF

17-18 boys  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st141Adam SLADE Virgin media1:09.7312:59.1812:48.8016:57.721-
2nd142Dougie BISHOP The Trailhead1:13.3523:06.4922:55.0427:14.89217.17s

19-29 men  Event progression Finish spread

53 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st168Justin HANCOCK 1:09.8613:17.6682:43.0217:10.551-
2nd178Alistair EVANS 1:14.9353:06.3922:53.0727:14.3923.84s
3rd194Mike SPENCE 1:17.2573:03.4012:57.2857:17.9437.39s
4th198Sam GRAYSON 1:14.1233:20.87122:57.2857:32.28421.73s
5th189Nyle CRESSWELL 1:13.6023:13.8143:05.46117:32.88522.33s
6th179Jamie NEEDHAM 1:23.70203:16.6572:56.4147:36.76626.21s
7th182Sammy BERESFORD 1:19.84113:15.5963:02.4377:37.88727.33s
8th145Ben POTTS 1:14.7043:11.8633:11.74177:38.31827.76s
9th161James THOMPSON (sen2) 1:15.0363:15.2253:10.38147:40.64930.09s
10th183Will ELSON 1:22.69163:24.34142:54.1537:41.181030.63s
11th144Alex VANN 1:17.3483:26.70173:03.3987:47.441136.89s
12th196Luke COOK Risca Riders1:23.42173:20.52103:04.6297:48.561238.01s
13th153William VERNEY 1:20.07123:20.60113:08.10127:48.781338.23s
14th166Jacob DOBSON Amped Cycleworks1:21.88143:19.4393:12.53187:53.851443.30s
15th152Tyler NAISH 1:24.41213:24.87153:05.21107:54.511543.96s
16th172Ryan EVANS (sen) 1:23.63193:21.78133:15.18208:00.601650.05s
17th187Josh IRWIN 1:17.5493:26.80183:18.55218:02.901752.35s
18th175Lewis PRICE Reme1:19.58103:32.47213:11.08158:03.141852.59s
19th180Jordan HEARN 1:26.35233:34.06253:11.20168:11.61191:01.06
20th197James DOYLE 1:22.48153:45.39333:09.84138:17.72201:07.17
21st170Dylan LEES 1:29.37293:29.21203:19.55238:18.14211:07.59
22nd149Matt HILL (sen) 1:20.60133:25.76163:32.27268:18.63221:08.08
23rd191Matthew BRILL 1:27.43263:33.30233:19.21228:19.96231:09.41
24th163Keiron WILLIAMS 1:25.66223:41.83293:13.85198:21.36241:10.81
25th154Alistair GRAHAM 1:30.45303:33.01223:22.89248:26.37251:15.82
26th184James SANDERCOCK Harper Adams University1:23.53183:39.38263:24.96258:27.89261:17.34
27th193James FIENDLEY 1:27.68273:27.40193:34.82288:29.91271:19.36
28th151William CARLYLE 1:28.89283:43.23313:33.37278:45.49281:34.94
29th181Nathan RENNEY 1:37.02333:41.79283:41.43299:00.26291:49.71
30th173Jake GARBETT Viris Brand1:27.01243:40.16274:03.02329:10.20301:59.65
31st192Josh SOUSTER 1:32.11323:41.99304:04.27349:18.38312:07.83
32nd146Dylan WILKES 1:38.07344:07.31403:48.68309:34.07322:23.52
33rd262Daniel CUNNINGHAM 1:39.40364:03.97383:51.11319:34.49332:23.94
34th190Jamie MILLS 1:38.67354:03.63374:03.35339:45.66342:35.11
35th199Andy HART (sen) 1:42.39384:02.58364:11.32359:56.30352:45.75
36th185Alex MILL Harper Adams MTB1:45.75404:08.76414:21.003610:15.53363:04.98
37th186William CUTLER (sen) 1:50.00424:13.62424:22.013710:25.64373:15.09
38th155Billy DAVIS 1:50.13434:02.45354:46.114110:38.70383:28.15
39th148Anthony BISH 1:49.43414:28.97454:40.663810:59.06393:48.51
40th171Sam BREMNER 1:50.91444:33.90464:42.513911:07.33403:56.78
41st169David UNSWORTH Factory Mtb1:42.49394:19.59445:06.744211:08.83413:58.28
42nd150Jack REYNOLDS (sen) 1:30.99313:49.84345:48.124711:08.96423:58.41
43rd167Harry SLATER 2:07.43464:35.94474:44.064011:27.45434:16.90
44th8George TURNER 1:56.88454:37.62495:10.444311:44.94444:34.39
45th174Jack PARKINSON Big Gaz1:39.70374:37.35485:41.384611:58.44454:47.89
46th159Bradley HAMLYN 2:14.25484:18.21435:34.094412:06.56464:56.01
47th165Jay MILLER Back Cheg Mafia2:09.82474:54.27505:36.194512:40.29475:29.74
48th158Tom SELL 2:33.47495:13.59526:26.374814:13.43487:02.88
49th157Dean POPPERWELL 2:41.79505:03.71516:53.414914:38.92497:28.37
50th160Jack TAYLOR (sen) 3:23.91525:50.25537:27.235016:41.39509:30.84
195Iestyn ROWLANDS 1:27.41253:34.0124DNF
162Thomas MAYERS 3:44.4132DNF
156Elliot WILKINSON 3:14.60514:04.0839DNF

30-39 men  Event progression Finish spread

56 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st220Nathan ETHERIDGE 1:10.1723:04.4422:36.4416:51.071-
2nd257Joe TAYLOR (mas2) Risca Riders1:09.3812:58.6112:46.5136:54.5123.44s
3rd209Gavin JOHNSON Our Tree Company1:12.5333:08.4652:45.0627:06.06314.99s
4th217Jamie ARNOLD NO ONE CAN BEAT ME, I'M AN ARNLOD, LOOK ME UP1:15.2073:05.9132:47.2847:08.39417.32s
5th249James GREEN (mas) Leisure Lakes1:12.6143:08.3342:53.7057:14.65523.58s
6th219Matt MCLEAN 1:15.8583:08.8362:59.5487:24.23633.16s
7th242Nick PHILLIPS (1) 1:16.5493:08.9673:02.99117:28.50737.43s
8th6Chris DRAPER 1:14.7153:18.0482:55.9967:28.75837.68s
9th232Sam MOCOCK 1:15.1263:20.34133:01.68107:37.15946.08s
10th233Matt SCOTT (mas) 1:18.54113:18.5393:04.32127:41.391050.32s
11th259Martin EMMERTON Cyclesolutions.co.uk go to site1:17.88103:25.93223:00.3297:44.151153.08s
12th240Steve CHAPMAN (mas) Rewild MTB1:20.85133:18.61103:05.97137:45.441254.37s
13th245Meilyr EVANS Stay Upright1:27.84303:24.82172:57.8777:50.551359.48s
14th241Mathew MORRISSEY 1:20.98143:25.00193:07.19147:53.18141:02.11
15th230James HAWORTH 1:22.94173:20.52143:11.82177:55.28151:04.21
16th252Rikki BARRATT Rikki Barratt MTB / Rip Rode Wear1:18.88123:25.91213:11.05167:55.85161:04.78
17th226Lee KNIGHT 1:21.84153:27.79243:07.57157:57.21171:06.14
18th222Andrew NORMAN 1:23.13193:18.66113:16.47207:58.26181:07.19
19th246Robert PRICE 1:22.15163:19.46123:16.84217:58.45191:07.38
20th260Ben POWELL Tredz1:26.68263:24.90183:13.58188:05.17201:14.10
21st254Richard JONES (mas3) 1:30.77353:21.12153:18.80238:10.70211:19.63
22nd210Dominic JONES 1:23.12183:33.09303:15.44198:11.66221:20.59
23rd227Gareth EVANS (mas2) 1:25.21243:25.42203:25.65268:16.29231:25.22
24th244Aled JENKINS #goodbikers1:23.25203:32.16293:21.21248:16.62241:25.55
25th258Matt CLARKE (mas2) 1:32.69393:24.71163:26.71278:24.12251:33.05
26th208Richard COLMAN 1:23.55213:28.10253:37.45328:29.11261:38.04
27th237Ben HENDERSON (mas) 1:27.75293:33.53313:29.86298:31.16271:40.09
28th204Tom REEVES 1:26.83273:31.62283:34.99318:33.45281:42.38
29th229Scott MAYLED 1:32.42373:44.41383:17.93228:34.77291:43.70
30th243Martin STEVENS 1:32.42373:39.31353:23.65258:35.39301:44.32
31st248James HAMILTON (mas) 1:28.24313:28.23263:39.59348:36.06311:44.99
32nd206Jake WILLIAMS (mas) 1:29.19323:38.88343:28.22288:36.31321:45.24
33rd211Charles ALLAN 1:24.30223:37.30333:37.88338:39.48331:48.41
34th255Paul BAXANDALL 1:30.46343:41.73363:30.30308:42.50341:51.43
35th205Johnathan LEWIS 1:33.91403:31.35273:42.06398:47.32351:56.25
36th238Ollie LUXFORD Apollo factory racing1:26.19253:26.54234:03.11438:55.85362:04.78
37th247Jamie GATER 1:31.83363:45.25403:42.03388:59.12372:08.05
38th256Christian ALBERT 1:30.44333:49.37413:46.05409:05.86382:14.79
39th231Harvey DANIELS 1:25.19233:50.00423:52.25419:07.45392:16.38
40th251James KITCHEN 1:27.31283:44.62394:04.39449:16.33402:25.26
41st207Scott PULLIN Cyclesolutions.co.uk go to site1:40.22453:54.78433:41.66379:16.66412:25.59
42nd24Luke GRIFFITHS (mas) RAPTC Enduro Team1:34.89414:00.65443:41.65369:17.20422:26.13
43rd261Richard LONGMORE 1:36.27424:15.93493:40.67359:32.87432:41.80
44th214Nandor SZLOVAK 1:40.15443:43.15374:10.14459:33.44442:42.37
45th218Callum CROFT 1:43.82463:37.18324:15.30479:36.31452:45.24
46th225David COX Panda mtb1:46.61474:06.15454:10.814610:03.58463:12.51
47th234Dan VESTY Cycology Media1:55.91504:20.89513:58.254210:15.05473:23.98
48th239Chris BECK Ams Enduro2:00.25524:11.92474:20.344810:32.52483:41.45
49th236Robert SCOTT 1:37.96434:12.05484:46.105210:36.12493:45.05
50th213Dan SIMS Manchester Mountain Bikers1:48.86484:08.17464:39.875010:36.91503:45.84
51st215Anthony PARK 1:57.22514:15.94504:25.494910:38.66513:47.59
52nd263Greg TAYLOR (mas) 2:00.39534:26.12524:39.925111:06.44524:15.37
53rd223Daniel EVANS 1:52.51494:39.02544:53.195311:24.73534:33.66
54th253Luke FISHER 2:56.66546:04.64557:15.585416:16.88549:25.81
224Wojciech ORLOWSKI 4:35.1153DNF
212Chris MCCALL 6:36.5056DNF

40-49 men  Event progression Finish spread

36 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st279Hywel SILVESTER Don Skene Cycles #Teamskene1:11.7713:02.1212:46.1017:00.001-
2nd271Steven LIGGINS 1:17.0523:14.0322:51.3927:22.49222.49s
3rd269Jonathan ADAMS-MARTIN 1:22.2043:25.0363:10.0637:57.30357.30s
4th312John ROWLANDS 1:20.6633:24.1653:14.2057:59.02459.02s
5th270Tim WARRENDER 1:24.7963:27.3783:12.6948:04.8551:04.85
6th307Eif RICHARDS Crychan Crew1:25.5873:23.5133:18.9778:08.0761:08.07
7th311Dominic WOOD Team Moron1:25.5873:26.8773:17.2568:09.7171:09.71
8th289Tom BAKER (vet) 1:26.50103:23.7043:22.9888:13.1981:13.19
9th290Craig REES 1:23.8153:34.57103:23.62108:22.0191:22.01
10th276Nigel SHACKELL 1:29.62133:30.5993:23.2998:23.51101:23.51
11th280Mark EVERSON 1:26.4393:45.66173:25.28118:37.38111:37.38
12th278Mark STEVENS (vet) 1:29.35113:38.95143:31.62128:39.93121:39.93
13th286Steven SLACK SCC1:29.37123:35.46123:35.39138:40.22131:40.22
14th299Matthew FLETCHER Crychan Crew1:34.98143:34.78113:56.58189:06.35142:06.35
15th288Neal DESORGHER 1:36.28153:43.96163:48.69149:08.94152:08.94
16th303Keith LINCOLN 1:37.29163:41.87153:58.71199:17.89162:17.89
17th292Andrew VAIL 1:40.47173:50.25203:55.52179:26.25172:26.25
18th308Gethin OWENS 1:47.26203:47.87193:53.20169:28.34182:28.34
19th284Chris RICK 1:48.82223:38.18134:08.89229:35.90192:35.90
20th306Chris HARDING (vet) 2:06.07283:47.14183:52.99159:46.20202:46.20
21st281Mike DEWSBURY Stockport Tri Club1:45.12184:01.30214:03.98219:50.41212:50.41
22nd275Szabolcs JAKO 1:46.61194:05.91234:02.03209:54.56222:54.56
23rd300Jeremy ELLIS 1:53.63244:04.92224:27.922310:26.48233:26.48
24th282Marc LANE 1:47.30214:11.41264:37.822510:36.53243:36.53
25th7Steve BOWDEN 1:58.75264:12.28274:37.612410:48.65253:48.65
26th287Simon MAIN Cyclesolutions.co.uk go to site1:56.21254:09.50254:46.532610:52.26263:52.26
27th268Tristan HOOPER 2:06.83294:15.47285:03.422811:25.73274:25.73
28th305David HOLMES (opn) WWW2:05.20274:08.32245:27.412911:40.93284:40.93
29th294Richard TIMMIS 1:50.68234:21.55295:34.403011:46.64294:46.64
30th296Marc WALKER 2:30.15324:21.92304:58.072711:50.15304:50.15
31st274Gary O REILLY 2:09.40304:44.65315:50.213112:44.27315:44.27
32nd304Richard HUGHES (vet3) 2:44.73345:07.31336:20.713214:12.76327:12.76
33rd272Ritchie WEBB Ride it Rad2:28.50314:52.39327:54.973315:15.87338:15.87
34th298Nicholas WILMER 2:33.21335:15.463417:09.133524:57.813417:57.81
35th285Jon MORGAN (vet) 6:56.623510:22.513612:40.113429:59.253522:59.25
273Scott JONES (vet2) performance Cycles6:25.4335DNF

50+ men  Event progression Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st318Keith HORSNELL Don Skene Cycles #Teamskene1:15.0013:07.6512:48.2717:10.931-
2nd321Richard KING (gvt1) Leisure lakes bikes West Bromwich1:24.4733:18.6923:15.4537:58.62247.69s
3rd323John MORGAN (gvet) Risca Riders1:27.8843:32.8753:08.7128:09.47358.54s
4th317Jeff WHERLOCK Miggly Moos1:23.2923:28.3833:27.7348:19.4141:08.48
5th332Matt BISHOP 1:34.0563:29.3743:32.0958:35.5351:24.60
6th315Nigel JOHN Lodge Cycles1:41.6883:41.0573:35.0468:57.7761:46.84
7th316Andrew ONIONS 1:35.6473:35.5163:54.3999:05.5471:54.61
8th327Steven PHILLIPS 1:44.34103:50.62103:37.6679:12.6382:01.70
9th333Richard WILKES Birmingham car keys1:50.12123:44.5183:56.23109:30.8792:19.94
10th326Simon DART 1:33.6454:19.34153:44.6189:37.60102:26.67
11th325Patrick SLOAN 1:43.2893:47.3594:07.55119:38.18112:27.25
12th319Aidan WOOLLASTON Red Brick Cycles1:53.63134:14.88134:28.591210:37.10123:26.17
13th328Carwyn DAVIES (gvet) 2:04.70144:13.65114:31.301310:49.65133:38.72
14th320Ian MOLESWORTH 1:49.14114:14.80124:48.161510:52.12143:41.19
15th329Chris MCBREEZE 2:09.74154:17.21144:45.211411:12.18154:01.25
16th330David JONES-HACKETT 2:41.08164:55.21166:04.371613:40.66166:29.73
17th324Paul SLATER 3:14.60178:00.43178:36.221719:51.261712:40.33

Fun: 13-16 boys  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st84Matt HULL 1:39.3114:14.9424:44.86110:39.131-
2nd86Jacob MARRETT 3:51.8924:01.5616:10.21214:03.6723:24.54
3rd105Jamie DAVIES (fun) Biscuit5:56.0736:53.4638:40.78321:30.33310:51.20

Fun 17+ men  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st87Tom ALLEN (fun) 1:32.1813:52.6913:26.6218:51.491-
2nd92Warren ROBINSON 1:47.0534:05.7124:09.63210:02.4021:10.91
3rd91Stanford STEWART 1:42.7324:07.3034:21.75310:11.7831:20.29
4th93James LANCASHIRE 2:52.1045:53.8346:09.23414:55.1746:03.68

 

 

E-MTB: Expert women  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st63Natalia PEREZ DEL POSTIGO PRIETO Bike Doctor Wales1:36.2723:42.3123:28.7418:47.331-
2nd64Emma BIRTLES 1:36.1313:33.6514:04.6729:14.46227.13s

17-18 girls

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st143Katie MORGAN 6:50.30110:18.84114:11.01131:20.161-

19-29 women  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st203Jen HEWETT 2:27.8015:50.9425:40.45113:59.201-
2nd202Sophie SKIPPER Ams Enduro2:41.0325:24.8716:17.89214:23.80224.60s
3rd201Nadia JOHNSON 6:49.75310:03.80315:32.49332:26.06318:26.86

30-39 women  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st266Natalia PEREZ DEL POSTIGO PRIETO The Bike Doctor Wales1:43.0023:54.8713:39.0819:16.951-
2nd265Anya TOLWINSKA 1:40.0813:57.4623:49.9229:27.46210.51s
3rd267Bethan RENNEY 1:50.4534:06.8734:09.74310:07.07350.12s
4th264Laura GRIFFITHS Red Brick Cycles1:52.9844:19.7744:24.41410:37.1741:20.22

40-49 women  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st313Sarah KING 1:58.0814:16.8024:21.72110:36.611-
2nd309Emily COX Stafford Road Club2:07.4434:02.4314:43.32210:53.20216.59s
3rd310Maryke FOX Trailbirds1:58.7724:24.1734:54.35311:17.30340.69s
4th350Liz SIMMONDS 2:16.3244:38.0245:11.36412:05.7041:29.09

Fun women  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total time Diff
1st81Sasha JONES 2:14.3415:05.7615:15.74112:35.841-
2nd79Jenny ALLEN 2:59.5135:35.8426:30.41215:05.7822:29.94
3rd80Abi MILLER 2:26.4525:43.6637:03.32315:13.4432:37.60
83Millie WILSON Llys Y Fran6:08.2846:44.714DNF
82Katie SUTTON Llys Y Fran9:12.65512:55.455DNF
Chat with us