The official results can be found here.
Male: Pro
Pos⇧ | Bib | Name | Nat. | Finish | Seed | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 9 | Bas VAN STEENBERGEN | CAN | 1st-A | 52.555s1 | ||
2nd | 16 | Tomáš SLAVÍK | CZE | 2nd-A | 53.073s2 | ||
3rd | 2 | Mick HANNAH | AUS | 1st-B | 54.276s5 | ||
4th | 19 | Tegan CRUZ | CAN | 2nd-B | 53.566s3 | ||
5th | 8 | Joe BREEDEN | GBR | 1/4 | 54.023s4 | ||
6th | 6 | Garret MECHEM | USA | 1/4 | 54.340s6 | ||
7th | 12 | Niels BENSINK | NED | 1/4 | 54.544s9 | ||
8th | 1 | Keegan WRIGHT | NZL | 1/4 | 54.605s10 | ||
9th | 5 | Kirk MCDOWALL | CAN | 1/8 | 54.350s7 | ||
10th | 11 | Tuhoto-Ariki PENE | NZL | 1/8 | 54.367s8 | ||
11th | 7 | Fabien COUSINIE | FRA | 1/8 | 54.678s11 | ||
12th | 3 | Jackson FREW | AUS | 1/8 | 54.863s12 | ||
13th | 15 | Seth SHERLOCK | CAN | 1/8 | 54.927s13 | ||
14th | 4 | George BRANNIGAN | NZL | 1/8 | 55.201s14 | ||
15th | 17 | Dylan CRANE | USA | 1/8 | 55.464s15 | ||
16th | 13 | Mikey HADERER | USA | 1/8 | 56.037s16 | ||
17th | 18 | Forrest RIESCO | CAN | 56.146s17 | |||
18th | 10 | Scott THORNHILL | CAN | 58.498s18 |
Female: Pro
Pos⇧ | Bib | Name | Nat. | Finish | Seed | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 107 | Vaea VERBEECK | CAN | 1st-A | 58.379s1 | ||
2nd | 104 | Danielle BEECROFT | AUS | 2nd-A | 59.747s3 | ||
3rd | 108 | Kialani HINES | USA | 1st-B | 58.982s2 | ||
4th | 102 | Casey BROWN | CAN | 2nd-B | 1:00.5185 | ||
5th | 113 | Harriet BURBIDGE-SMITH | AUS | 1/4 | 1:00.1094 | ||
6th | 105 | Gracey HEMSTREET | CAN | 1/4 | 1:01.3346 | ||
7th | 103 | Emmy LAN | CAN | 1/4 | 1:01.8077 | ||
8th | 109 | Robin GOOMES | NZL | 1/4 | 1:02.2728 | ||
9th | 114 | Cami NOGUEIRA | ARG | 1:02.7439 | |||
10th | 111 | Kyleigh STEWART | CAN | 1:04.52910 | |||
11th | 110 | Lily BOUCHER | CAN | 1:06.05811 | |||
12th | 112 | Brooke TRINE | USA | 1:06.63612 |
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified