Results | 2021 Gorrick Autumn Classic round 2 at Frimley Green - Roots & Rain
withWorldwide MTB race results and photo archive

2021 Gorrick Autumn Classic round 2 at Frimley Green

Results (125)Photos (0)Videos (0)Lap chartsFinish spreads

The official results can be found here.

Results formatBy category

GenderAll

Male: Expert  Lap chart Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
1st21Luke PEYTON 17:51118:29118:52119:00118:5516.4%1h33:101-
2nd25Jason WENTZEL 21:45222:01223:16224:47213.9%  -1LAP

Male: Sport  Lap chart Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st775George TURNER 19:06418:52119:34119:3313.7%1h17:071-
2nd771Andy SHACKEL 19:02119:02220:23319:5427.1%1h18:2321:16
3rd770Ian LEGG 19:03219:41419:44220:0635.5%1h18:3631:29
4th767Tyler FLETCHER 19:05319:38320:28420:3347.7%1h19:4642:39
5th776Rikki KNOWLTOM 19:32520:20520:37520:5457.0%1h21:2554:18
6th766Andrew SOLE 21:06821:28821:50621:1363.5%1h25:3868:31
7th769Kamil KOWALSKI 20:47721:21721:52722:0976.6%1h26:1079:03
8th768Tom GRIMSHAW 19:54620:55622:22825:44929.3%1h28:57811:50
9th772Rory SHERLOCK 24:211025:301026:001024:4686.8%1h40:38923:31
10th737Christopher HARDWICK Trail Goodness bike repairs and servicing21:33922:10922:5296.1%  -1LAP

Male: 40+ Plus  Lap chart Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
1st82Paul WELLICOME Four4th / GS Mossa18:43219:02118:38119:1313.1%1h15:371-
2nd77Richard PENNING Pivot Boompods Racing18:42119:02119:18219:3925.1%1h16:4321:06
3rd50Adam BAKER (vet) 19:16519:39319:49419:5533.4%1h18:4033:03
4th75Paul MARSDEN 19:03319:48519:46320:0955.8%1h18:4943:12
5th78Curtis QUELCH 19:11419:41419:51520:0444.6%1h18:5053:13
6th63Robert JACKSON (gvet) 20:04720:02620:14620:0951.0%1h20:3064:53
7th52Stefano DETOMASO BEYOND BIKES20:03620:02620:14620:1371.0%1h20:3474:57
8th59Mark HARDWICKE Bournemouth Arrow CC22:161220:56821:12821:1486.4%1h25:40810:03
9th76Will MATTHEWS 21:13821:491021:25922:0193.8%1h26:30910:53
10th84Ian PETHERBRIDGE R C Ravenna22:151121:32921:501022:18103.6%1h27:561012:19
11th85Richard WALLER Four4TH Lights22:131022:421123:321123:22125.9%1h31:511116:14
12th83Mark WHENHAM BRRT21:59922:591223:561222:56118.9%1h31:531216:16
13th80James SIMPSON (vet) Dorking CC25:3013n/a  -3LAP

Male: Open  Lap chart Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st434Michael VESTER 20:12120:17121:0824.6%1h01:381-
2nd430Liam SHARP 20:33221:01221:1433.3%1h02:4921:11
3rd435Ross SEARLE 20:44321:34721:2154.0%1h03:3932:01
4th422Jamie BRYANT 21:36821:21420:4514.1%1h03:4242:04
5th433Andy TAYLOR (vet1) 21:23421:33621:2041.0%1h04:1652:38
6th412Rich COOPER Willesden CC21:35721:26521:2860.7%1h04:3062:52
7th431Johnny SMITHE ZenArts22:211122:25822:1870.5%1h07:0575:27
8th419Matt AINSWORTH 21:391022:41922:4895.3%1h07:0885:30
9th427Jeremy MAHOT 21:31522:521022:4786.3%1h07:1195:33
10th432Peter STEWART (opn) 21:34623:301123:35109.4%1h08:39107:01
11th424Carel DU PLESSIS 23:431324:021324:38113.9%1h12:241110:46
12th436Pete WARWICK 24:191425:181525:02124.0%1h14:411213:03
13th425Stephen FREEMAN 24:241525:151425:02123.5%1h14:421313:04
14th437Steve POOLE 24:331627:451631:401429.0%1h24:001422:22
15th429Richard SAMBROOK-SMITH 27:551729:431732:051514.9%1h29:431528:05
16th438James DUNSBIER Chiton UK21:36821:0732.3%  -1LAP
17th428Ashley PHILLIPS Race Off Road22:361223:56125.9%  -1LAP

Male: 40-49  Lap chart Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st374Richard FRESHWATER Mountain mania RT18:11118:16118:0910.6%54:371-
2nd376Ian GAIT Finch Custom Paintwork18:39219:01219:0422.2%56:4522:08
3rd375Bernie FYANS Loose Cannons18:57319:13319:1231.4%57:2332:46
4th378Chris HUNT 18:59419:13319:1841.7%57:3142:54
5th377Jon HEASMAN (vet) 19:25519:58519:5362.8%59:1754:40
6th385Angus RIVERS 19:41620:05719:5772.0%59:4365:06
7th373Stewart CROOKS Pivot Boompods Racing20:08819:58519:5151.4%59:5875:21
8th386Matthew SPURGIN Evans Cycles RT19:51720:28820:2283.1%1h00:4286:05
9th388Adam PRIOR 20:57921:24921:3492.9%1h03:5599:18
10th379Kris KASPERKIEWICZ 21:131022:001022:27105.8%1h05:401011:03
11th387Stephen DADSWELL 22:321122:411123:13113.0%1h08:261113:49
12th874Kelvyn JONES Liphook Racing25:251324:571226:30126.2%1h16:521222:15
13th362Dan BENNETT 26:251427:431328:20137.3%1h22:291327:52
14th370Charles BURNHAM 23:1812n/a  -2LAP

Male: 50-59  Lap chart Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st806Daran BLACKWELL DEES CYCLES / Specialized19:58219:29119:5122.5%59:201-
2nd868David IVORY Reading CC19:59320:13219:4012.8%59:53233s
3rd862Andre PUCCI 19:57120:14320:1331.4%1h00:2531:05
4th857Gareth MARRIOTT 20:50820:17420:3042.7%1h01:3842:18
5th855Stuart LOCKYEAR Dulwich Paragon CC20:52920:49520:4450.6%1h02:2653:06
6th867Issy ZIMMERMAN Verulam Really Moving.com go to site20:46420:57621:0271.3%1h02:4563:25
7th821Philip CLAYTON (gvet) ROTOR Race Team20:49721:11921:0061.8%1h03:0173:41
8th853Paul KELLY GS Henley20:48621:11921:13102.0%1h03:1383:53
9th873Ashley ROLES Witney Wheelers20:47521:11921:44144.6%1h03:4394:23
10th863Mike RICHMAN 21:261121:05821:1291.7%1h03:44104:24
11th876Chris HILLIER Banjocycles21:271221:02721:16112.0%1h03:45114:25
12th856Clive LUCAS 21:401521:191321:0382.9%1h04:04124:44
13th859Brendan MOYLAN C&N Cycles21:361421:221421:42131.6%1h04:41135:21
14th852Andrew GRAHAM (gvet) 21:241021:371521:44141.6%1h04:45145:25
15th860Dominic PAUL 22:151721:141221:34124.8%1h05:04155:44
16th846Mike EASEY 22:131622:161622:45162.4%1h07:14167:54
17th807Ian BRIFFETT 22:221923:051822:57173.2%1h08:25179:05
18th811Ben CHAPMAN (gvet) 22:211823:311923:04185.2%1h08:56189:36
19th866Phil WELLARD Berks on Bikes23:022123:001723:10200.7%1h09:13199:53
20th802Simon BALDWIN (2) 23:132223:382024:34225.8%1h11:252012:05
21st864Paul THATCHER Wilderness Riders23:282423:582124:37234.9%1h12:032112:43
22nd854Steve LEGGE Oxonian Cycle Club23:252324:322224:49246.0%1h12:462213:26
23rd851Justin FOXALL 24:072724:502524:12213.0%1h13:092313:49
24th869Neil HORNER Pedalon23:582524:432325:05254.7%1h13:462414:26
25th870Darren CHAPPELL Pedalon24:062624:492425:22265.3%1h14:182514:58
26th875Chris WEEKS Farnham RC28:002929:042728:33273.8%1h25:382626:18
27th845Colin DIXON 21:301356:282823:0719162.6%1h41:062741:46
28th865Steve WEBB Embethal Racing25:152827:592610.8%  -1LAP
29th872Justin SOLLIS 22:4120n/a  -2LAP

Male: 13-14  Lap chart Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st508Logan STANDER 19:22119:5512.8%39:181-
2nd506Fred PRICE Beyond the Mud19:53220:4124.0%40:3521:17
3rd502Tom NORRIS 20:37321:5236.1%42:2933:11
4th507Fabio REINA 21:40423:1347.2%44:5445:36
5th513Jonathan YOUNG (juv) 23:57526:47511.8%50:45511:27

Male: 15-16

1 competitor found

Male: 60+  Lap chart Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st976Kevin UNDERWOOD 21:21221:5412.6%43:151-
2nd994Clive ELY Gorrick / Mountain Trax21:47322:4224.2%44:2921:14
3rd942Richard POTTER Wilderness Riders22:33424:0236.6%46:3633:21
4th993Bruce FERGUSON Berkhampsted CC23:40524:2243.0%48:0244:47
5th938Martin CHUTER 24:07625:2255.2%49:3056:15
6th937Adrian BRYANT 25:06726:1364.4%51:2068:05
7th941Richard HIBBERD Bedgebury Forest CC25:39826:1672.4%51:5678:41
8th940Chris EVETT Team Turkey28:22929:3384.2%57:56814:41
9th939Ray CROSTHWAITE Pedalon.co.uk go to site20:051n/a  -1LAP

Male: Fun  Lap chart Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st589Tom COCKLE VCGH21:29122:3014.7%43:591-
2nd592Daniel WATERS 22:36222:5021.0%45:2721:28
3rd596Tim HANCHET 23:35324:2033.2%47:5633:57
4th591Chris WHITNEY 25:05425:1440.6%50:2046:21
5th588Thomas KEENAN 28:25529:3654.2%58:02514:03

Male: U11  Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st1001Woody CLAYTON 20:021-
2nd1004Teddy DARBY Team Schnizzle25:3225:30
3rd1000Mark DARBY Team Schnizzle28:3138:29
4th1099Matteo MINELLI Charlotteville Rascals30:25410:23
5th1002Bradley COOPER Summit MTB37:31517:29
6th1098Charlie BALDWIN Summit MTB41:39621:37

Male: U13  Finish spread

3 competitors found

 

 

Female: Sport  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
1st729Sarah RICHMAN 23:00123:47124:1015.1%1h10:581-
2nd712Kym HARVEY FAT creations23:55224:47225:5828.6%1h14:4123:43
3rd774Katie PHILLIPS Veloccino Squadra Donne24:13325:30326:1238.2%1h15:5634:58

Female: Open  Lap chart Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st411Denise STUART GS MOSSS23:51124:1912.0%48:111-
2nd409Kate NEWTON 24:33225:1222.6%49:4621:35
3rd406Madeleine DAVIS 27:02326:5130.7%53:5335:42

Female: 13-16

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
1st622Gabrielle BALDWIN 36:34138:1514.6%1h14:501-

Female: 50+

1 competitor found

Female: U11  Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
1st1065Amy LONGDEN 29:081-
2nd1097Lily LEGG 36:0827:00
3rd1005Harriet SHAW 43:09314:01
Chat with us