Results | Night Enduro at Llandegla - Roots & Rain
withWorldwide MTB race results and photo archive

Night Enduro at Llandegla

Results (285)Photos (521)Videos (0)Event progressionFinish spreads

Results formatBy category

GenderAll

Male: Elite  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st2James ANDERSON (elt) Orange2:23.32138.38s11:03.0421:20.7415:25.491-
2nd1Ben LLEWELLYN Blazing Bikes Can'T Quit Cartel2:27.96240.05s21:00.9811:24.9425:33.9328.44s

Male: Hardtail  Event progression Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st262Ben BATT Mr Squiggles funny bone Ltd.2:29.94143.50s61:00.3211:30.3545:44.121-
2nd268Chris DUFFNER 2:30.56241.41s31:07.86131:26.1125:45.9521.83s
3rd192Daniel COOKE 2:37.03441.44s41:02.0731:25.4715:46.0231.90s
4th255Dylan WATSON-GUNBY High Peak Cycles2:35.96340.27s11:03.0561:33.0585:52.3548.23s
5th257Ifan JONES Bala MTB2:39.00541.27s21:02.5341:31.7555:54.56510.44s
6th258Ben IRONS Mr Squiggles funny bone Ltd.2:39.57643.23s51:01.1221:35.0395:58.97614.85s
7th270Peter STOREY South Kilworth MTB2:42.06844.10s81:03.7571:35.51106:05.42721.30s
8th267Lee BROADLEY Bike Park Vagas2:43.801045.58s111:09.35151:29.6536:08.39824.27s
9th178David POWELL (htl) 2:48.001146.44s121:02.7251:31.9266:09.09924.97s
10th259Thomas CORNES 2:41.22744.69s91:07.75121:36.31116:09.981025.86s
11th263Chris JAMES (htl) 2:43.25943.90s71:07.37111:38.55126:13.081128.96s
12th269Nigel KING Boris 7 racing2:49.081247.85s151:04.1381:32.1176:13.181229.06s
13th254Leon ELLIS 2:51.751346.52s131:04.6891:39.09146:22.051337.93s
14th264Stuart SEDDON 2:54.551645.05s101:05.94101:49.05186:34.611450.49s
15th271Lee STEELE 2:54.241549.67s181:08.78141:44.72156:37.431553.31s
16th266Aiden WRIGHT 2:54.091447.55s141:11.22161:46.65166:39.521655.40s
17th261Philip CAGE 2:58.971749.14s161:14.16171:38.86136:41.151757.03s
18th260Nathan MELIA 2:59.831849.19s171:26.36191:47.97177:03.38181:19.26
19th265Tom MILLER 3:49.871955.75s191:28.07202:23.57198:37.28192:53.16
20th256Brandon WHITE 5:04.07201:01.15201:24.46182:36.812010:06.50204:22.38

Male: E-MTB: <80kg  Event progression Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st45Elliot CLEGG 2:26.48141.25s356.92s11:22.8725:27.531-
2nd42Sam BERESFORD Spokes Bikeshop2:28.86239.90s11:00.5621:18.7415:28.0720.54s
3rd43Ewan PRICE The Bike Factory2:31.72340.00s21:02.5931:26.3035:40.63313.10s
4th40Jack EDWARDS (ebike) GUD Builders Ltd2:39.12545.49s51:08.1951:29.6546:02.46434.93s
5th39Jeremy TITLEY 2:47.32749.51s81:03.4741:38.3156:18.62551.09s
6th46Chris HARRISON (ebike) 3:08.42849.45s71:28.9261:50.4387:17.2361:49.70
41Luc D'HENIN 2:33.85442.73s41:38.546DNF
47Stephen D'HENIN 2:46.36647.42s61:38.737DNF

Male: E-MTB: 100kg+  Event progression Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st11Gary MCCLEAN 2:32.34143.64s11:09.3251:30.9815:56.291-
2nd9Myles SHARPLES 2:40.21244.56s21:04.8611:32.6526:02.2926.00s
3rd8Adam MCNEILL 2:44.74446.32s41:08.5421:33.3736:12.98316.69s
4th13Chris DAINTY Orrell Emtb Wanker2:40.91344.68s31:08.6531:40.5956:14.83418.54s
5th10Bobby ROSTRON 2:47.70547.66s51:08.8041:37.9346:22.10525.81s
6th12Martyn BARNABY 4:11.05654.87s61:20.2261:42.3168:08.4662:12.17

Male: E-MTB: 80-100kg  Event progression Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st25Ian JONES (ebike) 2:31.14542.05s11:01.7111:21.3815:36.291-
2nd32Dean JONES (ebike) 2:28.66243.52s51:03.7651:23.3925:39.3423.05s
3rd31Scott WALKER (ebike) Orrell Emtb Wanker2:27.50142.05s11:03.3741:26.8475:39.7733.48s
4th20Tom COLBOURNE 2:31.73643.69s61:02.2821:25.6355:43.3447.05s
5th24Lee CARDIFF Eggs2:30.03343.20s31:05.55111:25.3745:44.1757.88s
6th23Adrian BURTON Eggs2:30.84443.47s41:07.33151:26.4565:48.11611.82s
7th22Rikki FARR 2:34.00743.84s71:06.30121:24.9935:49.14712.85s
8th33Pedro GOMES (ebike) Renegades2:38.09843.94s81:02.7431:27.0985:51.87815.58s
9th17Joe KERSHAW 2:40.711243.96s91:03.8761:28.4395:56.99920.70s
10th21Carl WALTON 2:38.39947.40s181:04.74101:31.21106:01.751025.46s
11th35Peter URQUHART Highgrove Factory Racing2:44.031547.38s171:04.0671:32.21116:07.701131.41s
12th27Mark MCMANUS 2:39.441146.32s141:06.68141:35.26166:07.711231.42s
13th26Jason HIGHAM 2:39.251046.36s161:08.77181:34.66146:09.041332.75s
14th15Matthew WOODFIELD 2:42.551447.40s181:07.54161:33.02126:10.521434.23s
15th14Regan CHAPMAN 2:45.821846.34s151:04.2881:34.66146:11.121534.83s
16th18Adam SANDERS 2:44.701646.17s131:06.64131:34.43136:11.951635.66s
17th30Jason STANLEY 2:41.491345.67s111:09.66191:37.00176:13.841737.55s
18th28Scott TREACY 2:45.681745.03s101:04.5091:46.89196:22.111845.82s
19th16Jack SANDERS 2:53.722045.96s121:08.47171:37.70186:25.861949.57s
20th38Andrew REMELIE 2:52.451949.72s201:15.84221:48.51216:46.53201:10.24
21st29David JONES (ebike) 3:14.142252.26s221:10.16201:48.03207:04.62211:28.33
22nd36Patrick EDWARDS (ebike) GUD Builders Ltd3:04.572151.16s211:13.53212:19.77237:29.04221:52.75
23rd37Alan THOMAS 4:03.80231:01.15231:35.04232:18.69228:58.69233:22.40

Male: E-MTB: Expert  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st4Chris OWEN 2:28.36141.64s21:02.4921:24.5115:37.031-
2nd6Chad MARKLAND 2:30.00240.48s11:03.1831:26.5435:40.2123.18s
3rd5Elliot GWILLIAM 2:30.88342.92s31:03.6441:24.7125:42.1735.14s
4th3Andrew SHAW 2:35.67443.10s41:01.0311:28.2145:48.03411.00s
5th7Dave GUNNING 2:45.79546.18s51:09.8451:36.1356:17.95540.92s

Male: E-MTB: Fun  Event progression Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st61Gary COLE 2:27.51141.37s21:02.2521:27.1215:38.261-
2nd67Philip ARMITT The power Armitt2:27.77241.11s11:05.2451:38.80125:52.93214.67s
3rd58Johnny DIXON Tyldesley's Top Senders2:38.56646.19s759.86s11:30.4935:55.11316.85s
4th59Daniel WOODWARD Fuckfingers2:35.00446.11s61:02.6631:32.3655:56.14417.88s
5th51Pete HAMLETT The borrowing fuckfingers2:38.27541.81s31:05.8771:32.5265:58.47520.21s
6th57Robert WALSHAW Tyldesley's Top Senders2:44.46948.19s151:06.4881:32.1646:11.31633.05s
7th56Darren REES 2:44.37843.16s41:11.39151:34.2976:13.22734.96s
8th53Chris DUCKER Tyldesley's Top Senders2:44.971149.53s191:06.7691:35.6096:16.87838.61s
9th63Nathan TITLEY 2:44.681048.05s131:04.0741:41.59146:18.41940.15s
10th60Rick GRAY 2:47.331448.44s171:08.21101:35.2586:19.241040.98s
11th62Andrew SINNOTT 2:47.941546.70s81:08.95131:38.18106:21.791143.53s
12th50Stephen GRUNDY 2:45.721347.61s121:05.7461:46.83206:25.911247.65s
13th55Rav SHARMA Tyldesley's Top Senders2:52.771748.07s141:08.42111:40.93136:30.201351.94s
14th71Paul BUCKNALL Cycle life2:49.071646.92s101:15.01161:45.68186:36.691458.43s
15th54Kyle REES 2:55.541847.29s111:10.47141:46.44196:39.76151:01.50
16th49Harvey COLE 3:01.221946.83s91:08.87121:43.00166:39.94161:01.68
17th72Dennis PARRY Border cleaning machines3:08.812052.02s201:17.98171:38.27116:57.09171:18.83
18th65Steven PASS 2:45.201249.22s182:08.49181:45.16177:28.08181:49.82
19th69Nick WONG Q-Bikes2:43.15748.21s163:43.14191:41.77158:56.29193:18.03
20th66Jonathan HOLYOAKE 2:34.25345.40s55:03.74201:28.3029:51.71204:13.45
246Heath GIZZI 3:21.75211:02.16212:01.8821DNF

Male: 13-16  Event progression Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st91Billy ANDERSON 2:24.69137.32s155.18s11:23.0215:20.221-
2nd86Josh FLORIAN 2:33.68439.65s259.00s21:28.8555:41.19220.97s
3rd76Oliver ANDREWS (yth) 2:31.04240.21s31:01.1771:31.9485:44.37324.15s
4th97Tod BUCHANAN Pinned TV2:33.47341.98s51:01.1461:28.4545:45.06424.84s
5th93Tom JOHNSON (yth) 2:38.50842.50s71:00.4431:24.4825:45.93525.71s
6th73Joshua WILLIAMS (yth) 2:36.80644.99s131:01.2181:25.0335:48.05627.83s
7th85Tristan JONES 2:36.25542.09s61:02.30111:30.5765:51.22731.00s
8th87John ATKINSON 2:39.47941.03s41:00.5951:31.2875:52.38832.16s
9th95Ashley BRIGHT 2:37.61744.02s101:01.7591:34.2695:57.65937.43s
10th77Oliver WONG Q-Bikes2:40.191044.39s111:02.37121:36.96116:03.921043.70s
11th90Tryfan SCOTT 2:44.161345.79s161:03.22131:41.25136:14.441154.22s
12th81Travis WILLIAMS 2:45.981445.11s141:02.17101:41.64146:14.921254.70s
13th277Will DEWSBURY 2:47.041543.90s91:06.36141:40.60126:17.911357.69s
14th74Noah KILLEEN Mid-Shropshire Wheelers2:42.531245.15s151:00.5342:08.88206:37.11141:16.89
15th83Ted ATKINSON 3:04.391644.93s121:10.08161:53.78166:53.19151:32.97
16th88Will SNAITH 3:07.211847.13s171:12.44191:53.23157:00.03161:39.81
17th92Jack PRIDDING 3:05.631751.00s211:08.32151:58.20187:03.17171:42.95
18th84Jack MORRIS (yth) Myself3:16.821950.45s201:11.87181:56.19177:15.34181:55.12
19th78Arun PRADHAN 3:18.532054.18s231:14.69212:14.24217:41.66192:21.44
20th75Fraser PARSLOW 4:00.532255.52s241:10.09172:05.91198:12.06202:51.84
21st80Reuben BOLTON 3:35.93211:02.12251:13.87202:37.49228:29.42213:09.20
79Oscar CUMMINGS 2:41.271143.42s81:36.1610DNF
94Hugh NIXON 49.12s18DNF
96Nathaniel WESTWELL 49.13s19DNF
89Issak BANNISTER 8:05.642354.02s22DNF

Male: 17-18  Event progression Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st98Josh BRAZIER The Trailhead2:27.20238.20s157.01s11:25.6625:28.081-
2nd102Ben HICKEN Blazing Bikes2:26.02138.73s257.14s21:26.3235:28.2320.15s
3rd101Sam CROFT (1) 2:30.08341.03s459.70s31:23.7215:34.5536.47s
4th99Maurice REINHARD Witney MTB Club2:30.88440.43s31:01.2151:27.5045:40.04411.96s
5th100Charlie WONG Q-Bikes2:40.28544.79s51:01.0541:37.2256:03.35535.27s
6th103Ben CUSH 2:46.73645.71s61:04.2061:43.8266:20.48652.40s

Male: 19-29  Event progression Finish spread

36 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st130Josh MATTHEWS 2:16.06136.83s158.28s41:20.2525:11.421-
2nd116Will TAYLOR (sen) 2:24.53236.91s21:00.48111:24.6865:26.61215.19s
3rd136Daniel HUGHES 2:27.81341.48s658.04s21:19.6215:26.97315.55s
4th135Craig HUGHES (sen) 2:29.23740.05s457.52s11:20.2735:27.09415.67s
5th105Marcus HOLMES Torq2:28.83541.51s758.35s51:26.1995:34.89523.47s
6th121John DAVIES (sen2) Me, Myself & I2:33.901042.56s1158.46s71:23.0645:37.99626.57s
7th123Nathan ROGERS 2:29.19645.16s2558.04s21:28.03105:40.43729.01s
8th104Will SHAW 2:28.29439.07s31:00.03101:34.05175:41.45830.03s
9th128Edward RICHARDSON 2:33.16941.78s858.77s81:28.49115:42.22930.80s
10th107Nath LEWIS A.N Richards Ltd2:36.911242.86s121:02.11141:24.5355:46.421035.00s
11th109Will SWARBRICK Birkenhead North End CC2:30.99840.87s51:09.79311:25.7385:47.391135.97s
12th115Matthew COUSINS 2:36.441142.91s151:03.00191:25.2775:47.621236.20s
13th108Tom JONES (sen) 2:41.251942.86s121:02.70161:30.92125:57.751346.33s
14th133James FIENDLEY 2:38.241342.50s101:01.39131:36.35215:58.491447.07s
15th113Jack EVANS (sen) Cmtb2:39.781645.07s241:00.86121:33.62165:59.351547.93s
16th132Sean JUKES 2:40.641846.66s281:02.89171:31.13136:01.341649.92s
17th134Anthony BISH 2:39.331541.87s91:05.49251:37.29236:03.991752.57s
18th127Will CARLYLE 2:43.572142.89s141:03.64211:34.74186:04.851853.43s
19th120George FOSTER (2) 2:38.721443.21s161:02.98181:40.34246:05.271953.85s
20th117Jobe URQUHART 2:45.402644.16s201:04.48231:31.60146:05.662054.24s
21st118James SANDERCOCK 2:45.592745.23s261:02.57151:32.82156:06.222154.80s
22nd112Curtis CAIN 2:41.482044.14s191:04.91241:36.76226:07.292255.87s
23rd114Ashley KING 2:45.232545.05s231:04.35221:35.06196:09.702358.28s
24th138Toby LIGHTBOWN Bell Powersports2:43.882243.24s171:03.44201:40.99266:11.56241:00.14
25th137Sean ROBINSON (sen) 2:45.192446.73s291:06.07271:40.91256:18.92251:07.50
26th111Kieran WILSON (1) 2:45.742844.90s2259.76s91:51.43316:21.84261:10.42
27th126Matt HILL (sen) 2:44.632344.77s211:10.17321:50.73306:30.30271:18.88
28th129Tom FORSYTH Film smith media racing2:53.193046.16s271:06.60281:53.98326:39.94281:28.52
29th110Josh ADAMS (sen) 2:48.432944.01s181:05.56262:02.23346:40.24291:28.82
30th124Nathan LEECH 2:59.423248.42s311:07.67291:50.23296:45.76301:34.34
31st106William MACKENZIE Lancaster University Cycling C3:09.533451.55s351:09.40301:48.38276:58.88311:47.46
32nd125Scott BATE (sen) 3:14.643547.22s301:11.91341:50.07287:03.86321:52.44
33rd131Jordan JONES (1) Red Bull3:08.383351.09s341:14.56352:01.27337:15.31332:03.89
34th119Tom DAVIES (sen) 2:57.353148.78s321:11.62332:26.36367:24.13342:12.71
35th122Gwion JAMES 3:43.053650.94s331:28.33362:06.35358:08.69352:57.27
205Matty EVANS 2:40.411758.36s61:35.4920DNF

Male: 30-39  Event progression Finish spread

41 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st172Will ROWLANDS (1) 2:18.19136.87s155.00s11:16.2315:06.301-
2nd175John-Paul JONES 2:25.71240.20s258.53s21:18.6525:23.10216.80s
3rd139Jamie LINDLEY Expert Bike Repair2:25.84341.29s41:00.7561:20.7335:28.62322.32s
4th165Kevin COOK (mas) Knolly Bikes / recoil suspensi2:27.16441.51s559.19s31:22.0355:29.91423.61s
5th174Andrew THOMAS 2:31.68641.93s659.92s41:21.9445:35.47529.17s
6th149Andrew CRITCHLEY 2:30.84542.36s91:00.0251:27.1895:40.42634.12s
7th140Bradley HOLLAND 2:34.571042.09s71:02.62131:27.0785:46.37740.07s
8th161Llion JONES 2:35.631140.66s31:01.0271:29.48115:46.80840.50s
9th156Gavin WOOD 2:38.951643.81s141:02.49121:26.1275:51.38945.08s
10th151Tom WISE 2:33.30743.51s131:03.84191:32.96125:53.621047.32s
11th152Jim FITZPATRICK 2:33.63944.70s221:02.0091:35.30175:55.641149.34s
12th144Matthew PATTERSON Fuckfingers2:33.39844.44s191:02.39111:37.51215:57.741251.44s
13th153Richard HUGHES (mas) Renegades2:46.642543.44s111:02.89161:26.0365:59.021352.72s
14th141Joshua THOMPSON 2:36.441342.18s81:02.66141:38.84236:00.151453.85s
15th179Tom ALLEN (mas) 2:40.691743.44s111:04.96221:33.12136:02.231555.93s
16th150Neil TAYLOR (mas) 2:42.812043.95s161:04.75211:35.69186:07.22161:00.92
18th182Pete BUNTING 2:37.061444.68s211:05.91241:41.25266:08.91181:02.61
19th181Graham LAMB The borrowing fuckfingers2:35.741244.13s181:17.28381:34.71166:11.87191:05.57
20th143Paul LEACH (mas) ATS Cycles2:44.682142.94s101:01.1281:44.69306:13.44201:07.14
21st146Jack GOTTS 2:38.201545.11s231:03.40181:47.88316:14.59211:08.29
22nd171Julian AYRES 2:46.492445.44s241:07.10251:35.86196:14.90221:08.60
24th169Hywel LLOYD 2:42.011848.11s331:13.85351:38.21226:22.18241:15.88
25th142Sam KAHUNA 2:42.691944.58s201:04.70201:52.03356:24.02251:17.72
26th157Steven HILL (mas) 2:54.473346.19s251:10.22311:34.16156:25.05261:18.75
27th147Mat PARRY Border cleaning machines2:48.492647.51s311:12.66341:36.60206:25.27271:18.97
28th158Anthony THANE Trailrake Media2:52.012946.23s261:08.25271:43.64296:30.14281:23.84
29th170Phil SAXON 2:52.653046.33s281:11.11321:40.75256:30.85291:24.55
30th177Timothy MOWAT FUCKFINGERS MTB2:53.793147.55s321:09.18281:42.05286:32.59301:26.29
31st168Paul FLAHERTY 2:45.462250.15s391:05.31231:51.85346:32.79311:26.49
32nd164Michael BLAIR 2:55.063446.97s301:09.98301:41.57276:33.59321:27.29
33rd176Richard HALL (mas) 2:53.993244.07s171:02.82151:54.75366:35.64331:29.34
34th167Dan CUNLIFFE Warrington Revolution2:50.812849.10s361:07.84261:49.29326:37.06341:30.76
35th163Stephen COE 2:57.063548.51s351:11.98331:59.69396:57.26351:50.96
36th148Krystian SZUSTOWICZ 3:00.253746.73s291:17.66391:56.21377:00.86361:54.56
37th166Tomos JONES (mas) 3:00.823849.19s371:16.26362:02.40407:08.68372:02.38
38th145Ben LEE 3:35.574149.88s381:09.78291:50.04337:25.29382:18.99
39th173Bryn JONES 3:16.984053.63s401:19.52401:59.09387:29.23392:22.93
40th180Arron COX 3:12.323954.46s411:16.81372:15.65417:39.26402:32.96
183Scott MAYLED 2:57.083643.82s151:27.9410DNF

Male: 40-49  Event progression Finish spread

47 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st200Oliver MCKENNA Privateer Hunt wheels2:22.37138.28s11:00.0921:23.3665:24.101-
2nd194James NIXON (vet) Peatys Products2:23.90239.12s21:01.8171:19.8415:24.6920.59s
3rd218Christian KNOTT 2:24.03339.53s31:01.4851:21.5125:26.5732.47s
5th199Daniel ILOTT Fenwicks2:33.45743.49s151:04.77171:22.6235:44.34520.24s
6th207Pedr WILLIAMS Halkyn-mid-lifers2:30.03442.73s101:03.74121:29.51115:46.04621.94s
7th214Steven LIGGINS 2:33.81841.74s51:01.6361:29.80135:47.00722.90s
8th190Matthew ABBOTT The Wife2:30.45542.10s61:05.92241:28.9095:47.39823.29s
9th216Andrew LIMBRICK Army CSR2:38.771542.34s71:07.23291:23.3255:51.67927.57s
10th201Steve BUCKLEY (1) 2:32.78641.48s41:05.59201:32.89185:52.751028.65s
11th226Ross ADAMS Twelve50bikes2:36.271144.19s181:03.12111:30.14145:53.731129.63s
12th227Stuart WHALE 2:35.50944.69s191:05.77231:28.3185:54.271230.17s
13th184Brendan GILLOOLY 2:40.362042.49s91:06.18251:28.0675:57.111333.01s
14th197Dan BEVIS The Bulls2:38.871643.27s121:01.3741:33.79225:57.311433.21s
15th198Richard EDWARDS 2:37.981347.64s341:05.62211:29.14106:00.391536.29s
16th220Lee DAVIES (vet) 2:41.022143.64s171:04.08131:33.15206:01.901637.80s
17th196Graham UPTON Cannondale2:41.892247.23s331:00.2531:33.26216:02.651738.55s
18th230Dave INGLEBY ATS Cycles / SuemeDHteam2:40.001847.19s311:02.5491:33.12196:02.871838.77s
19th210David O'HARE 2:43.362543.12s111:02.59101:34.51236:03.591939.49s
20th219Gareth ROWLANDS (vet) Bala MTB2:42.772343.28s131:02.4181:36.45266:04.932040.83s
21st211David RICHARDSON 2:38.901747.88s351:06.78271:31.82166:05.392141.29s
22nd155Mike DEWSBURY 2:36.431243.53s161:04.36151:42.14346:06.472242.37s
23rd189Alex COLVILLE 2:42.822446.35s271:07.70301:29.75126:06.642342.54s
24th187Tom MEEHAN 2:40.221943.34s141:04.40161:40.07296:08.042443.94s
25th215Steve BOWDEN Mid Air Crisis - Newcastle2:38.221445.46s221:05.75221:38.65276:08.092543.99s
26th202Nathan LOCKETT 2:45.312845.20s201:05.07181:40.03286:15.622651.52s
27th224David NIELD 2:44.422645.68s231:04.29141:41.25316:15.652751.55s
28th188Edwyn EVANS Bala MTB2:50.273445.29s211:05.15191:36.02246:16.732852.63s
29th212Adrian ROBERTS 2:45.232745.80s241:06.30261:41.87336:19.222955.12s
30th229Kevin HILL 2:48.393249.09s431:13.18401:31.71156:22.393058.29s
31st209David WALKER (vet) 2:53.783746.18s251:08.95351:36.27256:25.19311:01.09
32nd231William LANGTON FACTORYTWENTY72:47.733148.60s401:08.70341:41.10306:26.15321:02.05
33rd191Nigel GREEN 2:47.383046.59s291:08.55321:46.45376:28.98331:04.88
34th234Phil HADFIELD 2:56.023848.43s371:12.25381:32.65176:29.36341:05.26
35th193Carlos REBELO Warrington rev MTB2:51.003549.04s421:08.67331:47.76396:36.49351:12.39
36th222David FORSTER 2:46.102946.34s261:25.22441:41.48326:39.15361:15.05
37th233Rob ALBANS Bert2:48.983347.21s321:13.24411:52.25406:41.70371:17.60
38th228Lee GIBB North Wales MTB3:07.424448.69s411:09.45361:42.19356:47.76381:23.66
39th208Anthony WILLETTS 2:58.093946.46s281:10.18371:53.11416:47.85391:23.75
40th223David CAMPBELL (vet) 3:02.844348.54s391:18.48431:46.07366:55.93401:31.83
41st221Ben KILLEEN Fat Club2:59.674047.14s301:07.85312:09.07457:03.73411:39.63
42nd217Jonathan BOWNES Bombay Bikers3:01.664149.87s441:16.64422:03.01437:11.19421:47.09
43rd203Rich FITZPATRICK 3:25.584648.47s381:06.84281:53.96427:14.86431:50.76
44th225Leigh GRANTHAM Warrington Revolution3:02.814250.34s451:13.11393:10.75468:17.02442:52.92
45th232David DRAKELEY Dirty Goolies2:53.213648.07s365:00.14451:46.863810:28.29455:04.19
206Ben SHAW (vet) 3:08.984552.49s462:09.0044DNF
195Jamie COOPER (vet) 57.54s47DNF

Male: 50+  Event progression Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st243Chris SCHROEDER Epic Rides Wales2:32.48142.64s11:02.6611:27.7015:45.491-
2nd235Jim BUCHANAN Pinned TV2:35.07243.28s41:02.9321:28.5325:49.8224.33s
3rd245Tim DAVIES (gvet) 2:35.91342.82s21:03.7851:28.8735:51.3935.90s
4th238Gary THOMAS Bala MTB2:41.36542.86s31:03.7131:36.6556:04.59419.10s
5th240Paul BRIGHT (gvet) 2:40.13444.73s61:05.3461:37.7566:07.96522.47s
6th244Darren BUCKETT Renegades2:48.31644.66s51:07.1171:32.9346:13.02627.53s
7th249Ricky MORRIES 2:57.79848.46s91:11.7791:44.0586:42.08756.59s
8th241Alan STONELEY 3:02.661047.98s81:12.58101:42.6276:45.8681:00.37
9th237Dean CANFIELD 3:07.371246.62s71:03.7541:48.4996:46.2491:00.75
10th242Roy MCHALE 2:55.04750.05s101:12.60111:55.83106:53.54101:08.05
11th239Andrew VINCENT 3:01.05954.56s141:08.4182:02.35127:06.38111:20.89
12th250Mark BIGGINS 3:06.091152.07s131:18.00132:06.87147:23.05121:37.56
13th247Alan KINNEAR 3:19.181451.04s121:17.01121:56.50117:23.74131:38.25
14th248Eric LEE 3:35.641650.63s111:20.66142:12.78157:59.72142:14.23
15th253Andy CUSH 3:28.201556.09s151:21.11152:38.78178:24.20152:38.71
16th251Graham WOOD Wave adventure3:46.401758.95s161:34.58162:17.08168:37.03162:51.54
236Ian ATKINSON (gvet) 3:09.30132:02.4913DNF
252Trevor ELLIOTT 4:23.64181:10.9817DNF

 

 

Female: Open  Event progression Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st286Ellie JONES (u30) Whyte Bikes2:35.91142.38s11:01.8911:25.2815:45.481-
2nd287Phoebe HUGHES 2:42.83246.85s21:08.0721:30.1526:07.91222.43s
3rd292Stephanie MORGAN Alpha Cycle Worx2:48.76347.43s31:10.3541:37.0336:23.59338.11s
4th290Lucy BULKELEY Velotik Racing Team3:03.19452.47s91:11.8761:48.9656:56.5041:11.02
5th295Freya ROPER 3:08.19650.42s41:10.6151:51.1977:00.4351:14.95
6th297Lauren TURLEY 3:14.401050.90s61:09.6731:47.8247:02.8161:17.33
7th293Katrina JENKINSON 3:07.16554.01s101:17.18101:49.1967:07.5571:22.07
8th296Kim ROBINSON 3:13.62850.45s51:16.9391:53.9087:14.9281:29.44
9th288Meg DUNSTER 3:14.30951.07s71:14.7371:59.1197:19.2291:33.74
10th294Eleri PINNER 3:09.77751.54s81:15.3182:10.13107:26.76101:41.28
11th289Ruth HADFIELD 3:45.131155.96s111:21.94112:12.23118:15.27112:29.79
12th285Olivia KINNEAR 4:59.07131:03.41131:37.39123:04.671310:44.56124:59.08
13th291Lowri MAXWELL 4:48.33121:02.62122:15.98132:56.781211:03.73135:18.25

Female: E-MTB: Fun  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st48Stephanie PETERS 3:13.42152.69s11:25.4822:08.9427:40.541-
2nd70Emma BERESFORD Spokes Bikeshop3:22.50254.90s21:19.5112:05.3417:42.2621.72s

Female: 30-39  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st275Anna CIPULLO Cannondale / MUCOFF2:48.79148.82s11:07.2611:40.6916:25.571-
2nd274Samantha WHITLEY 2:55.56250.64s21:08.8521:41.0326:36.09210.52s
3rd278Jenny ALLEN 3:15.70353.50s41:17.0442:03.8737:30.1231:04.55
4th276Laura FORAN Delamere MTB Club3:35.93451.99s31:11.4832:21.0048:00.4141:34.84

Female: 40-49  Event progression Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st279Maxine FILBY Cannondale2:42.82147.15s11:04.1411:34.7916:08.911-
2nd281Jo MUNDEN 2:45.59247.89s21:06.8921:37.4326:17.8128.90s
3rd280Trish HUGHES Army MTB Enduro Team3:01.76350.94s31:09.0741:49.9936:51.77342.86s
4th284Caroline TABBERER 3:05.10451.97s41:07.1131:56.2947:00.48451.57s
5th283Cheryl WILES 3:30.47553.44s51:26.1052:13.7158:03.7351:54.82
6th282Joanne ANDREWS 3:58.2761:05.8661:45.3862:47.5969:37.1263:28.21

Female: 50+  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st273Pauline MOORE 3:53.17155.49s11:29.6512:24.2218:42.541-
2nd272Ginny ALLENDE Wave adventure4:39.2321:06.1521:47.5922:44.61210:17.5921:35.05
Chat with us