withSTIF MTBWorldwide MTB race results and photo archive
Results (331)Photos (11,072)Videos (0)Event progressionFinish spreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
Full course - 5 stagesSport course - 4 stages

Bike type

Results formatBy category

GenderAll

Male: Full course - 5 stages Pro  Event progression Finish spread

70 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st9MJake KELLER Granite Bay8:54.1382:15.8829:34.0255:06.49716:09.76342:00.301-
2nd5MShane LESLIE Phoenix8:54.7892:17.6499:27.3335:07.12916:20.82642:07.7127.41s
3rd50Cameron JOYE Temecula8:59.73102:19.49149:37.6165:07.991116:06.24242:11.07310.77s
4th1MMax SEDLAK Aliso Viejo9:02.08122:17.1259:32.8145:09.511616:22.63742:24.16423.86s
5th64Nikolas NESTOROFF San Marcos8:46.7242:13.0419:19.0025:00.36217:09.991742:29.12528.82s
6th58Trevor MCCUTCHEON Grand Junction9:07.59182:17.2079:46.59125:02.41416:17.92442:31.72631.42s
7th67Colton PETERSON Valencia8:48.4652:16.0339:59.81165:08.571416:19.85542:32.72732.42s
8th27Jack BROWN Bishop9:02.87132:18.91119:44.99105:09.261516:30.89942:46.94846.64s
9th31Aiden CHAPIN Valencia9:13.24202:17.4589:47.90135:05.57616:28.04842:52.20951.90s
10th36Kasper DEAN Portland9:00.42112:16.4149:45.78115:08.431316:44.781242:55.821055.52s
11th43Evan GEANKOPLIS Placerville8:42.5632:24.72269:38.2875:07.861017:17.542243:10.98111:10.68
12th142Parkin COSTAIN Whitefish9:05.42162:19.31129:59.00155:06.89816:43.881143:14.51121:14.21
13th4MJimmy SMITH Boulder9:06.08172:22.001810:05.06235:20.372216:37.591043:31.10131:30.80
14th82Erik SZAYNA Los Angeles9:04.12152:20.40159:42.1085:01.91317:24.932643:33.48141:33.18
15th84Myles TRAINER Bellingham8:51.3562:18.691010:04.16215:13.831917:16.182043:44.22151:43.92
16th63Duncan NASON (pro) Sana Rosa8:53.3072:17.12510:12.24255:12.321817:10.711843:45.70161:45.40
17th83Jake TAYLOR Greenacres9:18.20232:21.131610:01.20185:20.902316:59.261544:00.70172:00.40
18th88Colin WESTEINDE Truckee9:07.85192:26.653210:00.23175:14.012017:17.882344:06.63182:06.33
19th8MJohn RICHARDSON Bellingham8:28.3415:36.51689:12.4514:59.36115:54.62144:11.29192:10.99
20th35Owen DAVIS San Marcos9:22.64272:31.764310:04.44225:16.772116:56.151344:11.76202:11.46
21st54Elijah KRAUSE Bend9:04.08142:22.962210:21.36285:34.333817:07.101644:29.83212:29.53
22nd78Jakob SNOW Carlsbad9:29.87322:22.48219:42.5695:09.821717:47.913144:32.66222:32.36
23rd77Jacob SMITH (pro) Bend9:22.78282:21.211710:02.93205:21.242417:38.712844:46.89232:46.59
24th56Cameron MADER Fairfax10:11.42582:26.763310:13.87275:22.672516:56.351445:11.08243:10.78
25th32Travis CLAYPOOL Murrieta9:13.28212:23.952410:33.47325:31.973517:29.012745:11.69253:11.39
26th24Jordan BOULDIN Knoxville9:41.43402:26.603110:29.99315:23.242717:16.972145:18.25263:17.95
27th87Tor WEILAND Santa Barbara9:27.47302:25.872910:11.91245:08.251218:08.513745:22.02273:21.72
28th26Rob BROWN Highland9:41.63422:29.193810:21.41295:26.762917:43.352945:42.36283:42.06
29th79Branham SNYDER Bellingham9:46.29462:36.114910:26.25305:34.513917:23.282545:46.46293:46.16
30th34Jeremy DAVID Bellingham9:41.13382:26.083010:02.29195:23.192618:18.614245:51.33303:51.03
31st47Austin HEMPERLEY Bend9:29.38312:28.943711:13.04465:28.113017:13.001945:52.49313:52.19
32nd74Damon SEDIVY Oliver Springs9:21.30262:19.43139:50.98145:05.41519:25.805646:02.94324:02.64
33rd53Justin KELM Denver9:44.20442:25.742810:50.08365:26.072817:47.623046:13.73334:13.43
34th57Julien MARKEWITZ Salt Lake City9:36.76342:27.893510:39.34345:29.393118:02.933446:16.32344:16.02
35th55Talus LANTZ Bellingham9:23.86292:24.512510:46.40355:35.794218:09.883846:20.46354:20.16
36th68George POGGEMEYER Littleton9:59.51532:25.522710:54.16395:41.814717:19.642446:20.64364:20.34
37th61Triston MERRILL Rexburg9:52.35502:28.193610:51.40375:41.454618:00.883246:54.30374:54.00
38th48Kyle HICKEY Cottonwood Heights9:37.10352:31.013911:13.95475:31.453418:05.813646:59.33384:59.03
39th60Dugan MERRILL Rexburg9:34.57332:27.193411:02.78435:34.734018:30.574447:09.86395:09.56
40th22Carter ANDERSON Dunwoody9:51.16492:32.174411:01.81425:33.973718:25.404347:24.54405:24.24
41st89Dan WHITNEY North Bend9:55.00522:31.444211:11.32455:42.304818:10.683947:30.75415:30.45
42nd90Kieran WILDER Bozeman9:40.84372:33.424511:00.71415:39.554418:41.855047:36.39425:36.09
43rd69Ryan REISH Bellemont9:49.84472:36.275110:57.61405:40.434518:35.914747:40.08435:39.78
44th23Shane BALGAARD Missoula9:41.46412:37.705411:58.85595:46.915018:05.503548:10.44446:10.14
45th71Darric ROARK Spokane10:11.03572:42.045710:53.66385:56.355818:36.964848:20.06456:19.76
46th41Parley FORD Bellingham9:50.96482:34.324711:33.03505:50.755118:32.734648:21.81466:21.51
47th29Devon BUMSTEAD Bellingham9:20.18252:23.432310:13.21268:36.526618:02.213348:35.56476:35.26
48th46Eric HASSERJIAN Lafayette10:08.57552:36.795211:38.00515:45.644918:31.844548:40.86486:40.56
49th81Connor SULLIVAN North Bend9:41.32392:31.074111:43.00545:55.905618:57.895148:49.19496:48.89
50th92Conner WYGAERTS Pleasant Hill10:08.67562:53.316311:40.94525:55.455518:12.534048:50.90506:50.60
51st73Philip ROLAND Fort Collins10:17.72602:35.764811:04.52445:30.733319:22.275448:51.01516:50.71
52nd66Jeremy PETERSON Albuquerque10:13.57592:40.515511:54.43585:56.155718:18.194149:02.86527:02.56
53rd21Alex ANDERSON (pro) Kellogg9:40.15362:36.245011:50.87565:56.405919:00.165349:03.83537:03.53
54th39Cole FIENE Durango10:21.88632:41.205611:30.67495:59.816118:59.495249:33.05547:32.75
55th37Nik DOMMEN Fairfax9:45.64452:44.586011:50.48555:35.534119:48.615849:44.85557:44.55
56th25Tobias BROTHERTON Millcreek10:28.48642:36.965311:41.69535:51.105219:23.725550:01.95568:01.65
57th28Brayden BUCHANAN Boise9:43.62432:34.094611:53.21575:30.493220:56.126150:37.55578:37.25
58th45Kol HANSON San Luis Obispo10:33.42662:53.656412:05.30606:06.156319:43.505751:22.04589:21.74
59th75Kevin SMALLMAN San Leandro10:19.48622:49.136212:11.36615:55.405420:13.025951:28.40599:28.10
60th80Andrew SPENCER Portland9:54.68515:02.006711:16.56485:38.214320:29.486052:20.946010:20.64
61st49Brendan HOGG Missoula10:30.95652:42.675912:12.80625:53.755321:04.846352:25.046110:24.74
62nd59Eric MELSON Missoula9:19.08242:31.064017:33.15666:01.646218:41.054954:05.996212:05.69
63rd33Patrick COOPER Walnut Creek10:48.61682:54.776514:13.51646:17.576421:00.516255:14.996313:14.69
64th91Jacob WOOLSEY Missoula10:18.39612:42.115815:59.10655:58.856027:19.42641h02:17.896420:17.59
65th85James TURCOTTE Rexburg10:55.77703:07.306613:33.21636:23.066556:39.08651h30:38.436548:38.13
72Keith ROBERT Sedro Woolley9:16.53222:22.171910:33.82335:33.1736DNF
42Jacob FURBEE Arcata10:05.27542:22.2420DNF
76Cody SMITH (pro) Seattle10:42.64672:45.4861DNF
65Marco OSBORNE Verdi8:34.682DNF
38Gunnar ENSIGN Durango10:48.6369DNF

Male: Full course - 5 stages Expert: U18  Event progression Finish spread

34 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st259Etan BRAVARD Bend8:55.4912:17.0819:55.0815:33.73616:27.27143:08.661-
2nd290Jackson WICKLUND Kingston9:28.6222:19.61210:00.3925:08.63117:34.36344:31.6321:22.97
3rd283Henry RAPINZ Boulder9:35.0832:30.05510:11.6355:15.49217:07.49244:39.7531:31.09
4th262Charlie CONNELL Portland9:38.4642:26.05310:10.8345:30.76417:49.58545:35.7042:27.04
5th267Lucas FRAZIER Arlington9:39.8052:34.59710:09.9035:34.64817:40.01445:38.9552:30.29
6th270Gabe HENDERSON Deming9:51.8682:26.24410:24.4265:24.22318:18.27946:25.0263:16.36
7th275Kevin JORGENSEN Lake Stevens9:46.2862:30.78610:49.5085:41.901117:59.29646:47.7773:39.11
8th277Gavin LEE Kent10:00.00102:42.491410:48.6175:39.191018:16.89747:27.1984:18.53
9th272T.J. HYSER Huntsville9:50.9272:35.24810:55.96106:00.132018:18.14847:40.4194:31.75
10th282Elliott PLAZA Olympia10:01.60122:49.571910:56.97115:55.101618:27.741048:11.00105:02.34
11th278Treyton MASKALY Carson City10:11.20152:36.761110:50.5495:33.49519:02.621648:14.62115:05.96
12th260Damian CATON Redding10:11.08142:52.052311:06.57135:37.14918:56.111548:42.97125:34.31
13th279Israel MCDOWELL Buena Vista9:53.6892:42.341311:34.50176:03.112118:54.451449:08.11135:59.45
14th268Hayden GRUBB Lake Oswego10:05.50132:45.861611:27.22166:05.412218:51.641349:15.64146:06.98
15th263David CONNERS Basalt10:00.31112:36.32912:20.61265:34.49718:46.651249:18.40156:09.74
16th287Callen SHOLBERG Maple Valley10:12.77162:50.502011:43.74196:08.262319:13.211750:08.49166:59.83
17th285Christian SANDER Valleyford10:40.21232:47.991811:37.87185:49.311519:29.811850:25.20177:16.54
18th280Grayson PIKE Mount Vernon11:01.28262:44.361511:03.83125:45.431219:58.062150:32.97187:24.31
19th261Kalden CHARRETTE Bend10:22.79183:01.402711:10.96145:55.591720:24.872250:55.62197:46.96
20th256Holden ARCHIE Hailey10:30.01202:36.521011:23.42155:47.661420:39.312350:56.94207:48.28
21st265Reid FARMER Bend10:23.46192:51.272212:07.12236:10.392419:49.232051:21.48218:12.82
22nd258Eoin BLACKBURN Buena Vista10:18.64172:50.832113:32.13315:46.681319:39.501952:07.79228:59.13
23rd254Ryder ALASTRA East HelenaChalet Sports10:35.52212:47.241711:57.48215:59.641920:48.282452:08.17238:59.51
24th237Jonathan DAVIES Poulsbo12:33.53332:38.081212:28.07285:58.231818:44.481152:22.43249:13.77
25th255Will ALBERT Durango10:37.39222:53.052411:51.80206:10.892520:49.662552:22.79259:14.13
26th281Jacob PLAYSTEAD Olympia10:42.72252:55.312611:57.69226:25.482621:06.092753:07.31269:58.65
27th274Win JONES Sequim10:42.62243:16.053212:23.30276:28.422720:56.792653:47.182710:38.52
28th288Olin SPEARE Missoula11:16.25272:53.222512:11.10247:47.853321:10.092855:18.522812:09.86
29th273Hutch JEHLE Missoula11:23.52293:06.172912:16.54256:54.003023:37.393257:17.642914:08.98
30th266Judson FOOR Olympia11:21.82283:03.172813:17.02296:28.722823:34.993157:45.723014:37.06
31st271Kenji HOSHI Bend12:01.14323:44.963313:58.52327:21.233221:30.922958:36.773115:28.11
32nd269Dylan HAMPDEN Seattle11:38.38303:14.893114:04.96337:13.043122:52.273059:03.563215:54.90
33rd257Hank BARNETT Clark Fork11:44.23313:14.643013:21.04306:41.002935:36.87331h10:37.813327:29.15
286Benham SCHMID BendDNF

Male: Full course - 5 stages Expert: 18-20  Event progression Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st114J.T. FISHER Bellingham9:12.3012:20.15110:04.8015:17.42217:01.80143:56.481-
2nd122Anders JOHNSON (u21) Eureka9:36.9142:26.18310:08.0025:25.06517:14.99244:51.16254.68s
3rd123Carter KAWELL Crestline9:32.1622:30.72510:09.8835:22.50317:22.68344:57.9531:01.47
4th115Brandon FISHER Bellingham9:38.6852:25.27210:15.6145:17.06117:47.21445:23.8441:27.36
5th105Cory ANDERSON (ID) Boise9:58.13112:32.98710:30.6265:36.84818:10.88646:49.4652:52.98
6th44Watt HACKNEY Franklin9:39.0662:32.52610:37.2975:37.12918:26.87946:52.8762:56.39
7th134Tanner WESCOTT Bend100 / ATHMN Collective / PNG Living / Project Bike Bend9:47.9982:36.701010:56.86105:26.77618:05.30546:53.6272:57.14
8th124Jacob KELLER Watkinsville9:57.42102:36.14910:30.4755:28.29718:26.37846:58.7083:02.22
9th113Josh FELLA Hoover10:09.78122:42.691510:56.2695:39.651018:25.46747:53.8593:57.37
10th132Tucker SWARENS Bellingham9:55.8892:45.651711:08.67115:52.591318:33.611048:16.40104:19.92
11th111Terjai DECKER WhitefishCrown Gravity Collective / Legacy Bike Park10:22.14152:44.281611:17.41155:44.841119:44.871549:53.55115:57.07
12th131Tyler SCHROWE Red Lodge10:13.12132:51.512012:12.93206:14.411918:58.481150:30.47126:33.99
13th126Will KIRSCHKE Santa Barbara10:13.98142:27.43413:29.37225:22.92419:14.721250:48.43136:51.95
14th121Asher JACOBY Victor10:57.39212:56.952211:46.69165:56.781519:32.291351:10.10147:13.62
15th118Dayne HALL Gig Harbor10:36.39182:58.602311:55.21196:06.551819:43.521451:20.27157:23.79
16th128Cason LAM Spokane11:06.70222:48.411911:16.83145:59.851720:13.861751:25.66167:29.18
17th116Max FRANKLIN Bend10:25.54162:56.892111:15.01135:45.551221:17.101951:40.10177:43.62
18th119Joey HERTIG Missoula10:46.33192:42.391411:53.57186:15.552020:09.021651:46.87187:50.39
19th109Conor CARROLL Boise10:53.02202:41.971311:50.01175:56.571420:53.921852:15.49198:19.01
20th125Grant KENNETT Bayfield12:48.44253:09.772413:27.44216:56.812222:19.632158:42.112014:45.63
21st133Ethan TOTH Bend11:50.69243:43.202515:05.87236:55.792122:01.542059:37.102115:40.62
22nd107Taylor ARAVE Boise9:35.9132:38.021110:51.7785:58.121642:32.04221h11:35.862227:39.38
112Tyler ELLS Whitefish10:27.56172:38.061211:09.6112DNF
110Devin DEBRUHL Santa Maria9:40.0872:35.768DNF
106Jobe ANDROCKITIS Otis Orchards11:16.28232:47.8518DNF
108Otto BEGUS Seattle14:47.7526DNF

Male: Full course - 5 stages Expert: 21-34  Event progression Finish spread

45 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st159Nick LOCKE Sisters10:08.3312:41.18910:37.7225:47.49918:34.95447:49.691-
2nd183Shaun WEBBY Coeur Dalene10:11.2022:33.43210:58.7265:37.87518:30.39247:51.6221.93s
3rd140Brody BUCHWALTER Ketchum10:17.1142:37.44610:43.3645:44.17818:34.60347:56.6836.99s
4th165Matt OVERBY Coeur D Alene10:38.21122:37.30511:01.3085:34.82418:16.01148:07.65417.96s
5th154Emmett JONES Portland10:18.6552:35.20410:52.1955:28.40219:06.85648:21.30531.61s
6th138Romain BONNARDEL Auburn10:21.0472:34.82310:30.2615:41.02619:29.691148:36.85647.16s
7th180Forrest TAYLOR KelloggHatmantransport Hatfield inc10:29.89102:42.021011:16.72136:08.091918:47.03549:23.7871:34.09
8th173Wesley SAVA Bellingham10:34.30112:40.33811:03.26105:41.47719:26.65949:26.0381:36.34
9th182Joey VANSTAVEREN Hurricane10:29.7192:42.171111:16.10125:49.431019:14.27749:31.7091:42.01
10th137Logan BAKER Portland11:03.43202:46.871811:02.2795:30.01319:31.311249:53.90102:04.21
11th163Korbin MOOREHEAD Gunnison10:39.47132:43.921411:25.17146:16.312519:17.79850:22.67112:32.98
12th393Mykenna IKEHARA Kirkland10:50.30172:44.801611:37.97166:15.182419:35.521351:03.78123:14.09
13th147Jack GOODWIN Missoula10:50.41182:48.562012:02.61236:04.741719:27.261051:13.60133:23.91
14th174Clayton SAXTON 8913910:19.1062:45.391711:00.8575:55.051221:24.512751:24.91143:35.22
15th164Chris OBRIEN Missoula10:43.77142:44.481511:58.63216:02.191619:59.391551:28.48153:38.79
16th168Stephen RICHMOND Solvang11:12.75243:00.692711:34.79155:56.051320:06.271651:50.57164:00.88
17th185Daniel WILLIAMS Redding11:26.88272:48.041911:56.21205:57.471519:43.831451:52.44174:02.75
18th153Jacob JOHNSON Boise10:48.95162:43.641312:01.44226:08.522020:22.071852:04.63184:14.94
19th146Matt GILBERT Bend11:06.78222:51.312111:45.58185:56.821420:34.882252:15.38194:25.69
20th175Nathan SCHMIDT Whitefish10:47.71152:39.86712:17.15266:12.412220:24.381952:21.52204:31.83
21st176Conner SCOTT Seattle11:26.52262:51.822211:45.49176:13.162320:28.902152:45.90214:56.21
22nd161Hudson MCNAMEE Missoula11:06.26212:56.922312:13.83246:09.892120:28.132052:55.05225:05.36
23rd151Matthew HOUSEMAN Puyallup11:32.68292:59.382512:29.51296:05.911820:50.302453:57.80236:08.11
24th178Julian STRODEL Olympia11:46.10333:07.363111:54.13196:30.972921:05.392554:23.98246:34.29
25th167Donald RANSIN Lakewood11:28.67283:03.832912:20.67276:17.742621:41.412954:52.34257:02.65
26th139Leon BREAUX Alpharetta11:45.35323:11.323512:14.85256:18.072721:41.643055:11.24267:21.55
27th160Kagen LUEDEMANN Seattle11:50.90343:12.863712:22.39286:38.683321:14.522655:19.37277:29.68
28th170Harrison ROMNEY Medford11:09.88232:57.292414:55.68426:34.773020:09.581755:47.22287:57.53
29th145Benjamin EMERY Albuquerque10:28.9282:43.081211:09.66115:52.741125:44.374255:58.80298:09.11
30th157Jake KIRSCH Berkeley11:17.12253:02.372813:09.44346:36.403121:55.753356:01.10308:11.41
31st172Anthony SANSALONE Orem11:59.40363:07.603212:29.64306:44.603521:46.663256:07.90318:18.21
32nd181Robert TEED Incline Village11:41.61313:06.393013:51.20396:53.263720:46.782356:19.26328:29.57
33rd186Nathaniel WINKLER Bend12:03.51373:10.523412:38.73316:38.443222:35.263757:06.49339:16.80
34th144Stuart DICKSON Port Orchard12:21.57393:14.773813:38.60366:22.662821:44.623157:22.24349:32.55
35th158Thad LAMPSON Hailey12:21.52383:00.022613:03.66337:59.304221:34.092857:58.613510:08.92
36th184Cy WHITLING Driggs11:40.17303:54.624312:51.80327:10.713922:33.983558:11.293610:21.60
37th141Isaac COPELAND Bozeman12:27.38403:31.084213:22.01357:10.643822:34.933659:06.053711:16.36
38th177Josh SMITH (u30) Salt Lake City12:28.04413:23.763913:43.25376:41.323424:05.84391h00:22.213812:32.52
39th143Colin DAVIS Olympia12:31.34433:27.204114:09.64407:29.374022:51.56381h00:29.133912:39.44
40th150Konner HOPKINS Yakima12:28.89423:25.294013:46.86386:45.093624:16.09401h00:42.244012:52.55
41st155Eli KATZENSTEIN Grass Valley11:58.52353:09.713314:17.754110:15.244322:27.02341h02:08.244114:18.55
42nd162Philip MELOTTE Pulaski13:32.09454:03.314417:30.81437:57.464125:11.62411h08:15.294220:25.60
43rd156Sam KEMP Salt Lake City10:16.2632:30.07110:41.5935:19.13147:03.00431h15:50.064328:00.37
149Doug HILL Port Orchard13:02.93443:12.1336DNF
171Joey SALAT Gunnison10:55.93195:27.1545DNF

Male: Full course - 5 stages Expert: 35-49  Event progression Finish spread

38 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st201Tim EVENS Bend10:20.1212:40.60511:17.3355:44.50218:33.90348:36.461-
2nd225Gerry SIGNORELLI Colorado Springs10:29.2142:42.13611:10.0245:40.11118:35.82448:37.3020.84s
3rd218Arnaud PETAMENT Park City10:34.7762:32.27111:03.8316:07.50518:25.91148:44.2937.83s
4th192Christopher CANFIELD LaytonFratelli rims / ION / Maxxis / Öhlins / Shimano / Suspension Formulas10:22.0832:36.59211:08.2136:13.64918:58.20549:18.73442.27s
5th217Bryce OXLEY Bozeman10:31.2552:37.59311:42.3586:08.85718:29.04249:29.10552.64s
6th203Jameson FLORENCE Fall City10:38.8372:43.55711:06.6725:57.20419:14.89649:41.1561:04.69
7th204John FREY Bend10:51.3592:46.89911:23.1165:51.91319:21.84750:15.1271:38.66
8th190Kevin BRADFORD-PARISH Mead10:40.1982:53.511511:48.9996:20.911120:10.851151:54.4683:18.00
9th402Jon HOLLOWAY Bellingham11:00.92132:52.601411:38.1176:23.831319:59.40951:54.8893:18.42
10th194Dylan CURRIE North Bend10:55.24112:52.261311:55.14116:12.26820:39.641552:34.54103:58.08
11th210Todd JARMAN Apache Junction11:00.11122:39.86412:11.43136:34.572020:24.231352:50.21114:13.75
12th220Trent POULSEN Ogden10:53.42102:43.67812:20.40166:47.472220:07.061052:52.02124:15.56
13th222Nigel RUTIGLIANO Lake Oswego11:03.13142:56.181612:35.33176:29.561620:11.511253:15.73134:39.27
14th229Kenneth STONE SpringfieldSoldiers on Singletrack11:16.46173:03.262011:51.38106:16.591020:55.391653:23.10144:46.64
15th219Andy PETRONI Anchorage11:31.15212:57.061812:02.82126:30.251820:26.361453:27.65154:51.19
16th195Matt DAVIS Bellingham11:39.99233:23.013412:39.61196:08.13619:47.28853:38.03165:01.57
17th232Bill WARBURTON Bend12:02.42273:14.892512:18.00156:23.951420:58.661754:57.94176:21.48
18th206Jim GOUIN Olympia11:35.18222:56.611712:38.13186:30.071721:38.071855:18.07186:41.61
19th230Lev STRYKER Bend11:11.14152:48.081113:11.50246:21.061222:31.362256:03.16197:26.70
20th211Powell JONES Sequim11:25.84203:09.992312:52.01216:26.581522:09.351956:03.78207:27.32
21st224Christopher SCHAVE Seattle11:25.78193:09.132213:10.67236:54.572422:22.032057:02.19218:25.73
22nd207Phil GROVE Whitefish12:03.11283:14.422412:48.92206:33.331923:13.732557:53.52229:17.06
23rd227Dade SMITH Bozeman11:50.76243:01.841913:48.93287:12.982922:23.412158:17.94239:41.48
24th202Paul FERGUSON Hayden12:19.32313:21.103213:13.28256:38.512123:10.042458:42.252410:05.79
25th189Aaron BALIAN Bozeman12:15.74303:18.233013:45.21276:51.162322:47.542358:57.882510:21.42
26th208Jason HALLORAN Spokane12:05.07293:18.022913:41.60266:57.692524:01.92281h00:04.312611:27.85
27th215Mathison MILLS West Richland12:26.07333:17.972814:40.15327:28.873123:34.02271h01:27.102712:50.64
28th226David SLYKER Anchorage13:19.59363:34.023514:15.69297:02.372723:25.81261h01:37.492813:01.03
29th216Sean NYFFELER Tacoma12:38.51343:16.392714:19.87307:18.293024:59.19291h02:32.262913:55.80
30th233Mike WIESER Emmett11:15.29162:47.831012:13.12146:59.352630:53.32301h04:08.923015:32.46
200Travis ERICKSON Auburn12:26.06322:48.201213:03.21227:09.4428DNF
193Chris COSTIGAN Bend13:15.23353:22.353316:07.03337:40.8632DNF
228Danny STEVENS White Salmon13:50.05373:15.182614:22.89317:41.2933DNF
213Ben LAACK Vancouver11:52.33253:06.9821DNF
198Isaak EGGE Auburn11:22.95183:18.4131DNF
191Zak BROWN Salt Lake City10:20.252DNF
231Travis TOMCZAK Park City11:58.4226DNF
234Brian WILKIN SeattleDNF

Male: Full course - 5 stages Expert: 50+  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st240Mike SCHINDLER Bend11:36.8613:02.19212:37.0817:01.57220:32.80154:50.511-
2nd235Shawn BARROW Carnation12:02.3323:23.47313:53.9446:56.02122:24.31258:40.0923:49.58
3rd238Preston PETERSON Kirkland12:25.7242:57.69112:44.8727:23.80323:10.44358:42.5333:52.02
4th242Peter SZENASI Seattle12:11.4033:36.73413:19.7237:50.93523:20.6641h00:19.4645:28.95
5th239Paul RAPINZ Boulder13:52.4353:56.80514:32.4657:32.16425:14.0751h05:07.93510:17.42

Male: Full course - 5 stages Hardtail

1 competitor found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st252Kelly WOOD Olympia12:53.8713:29.62113:26.6716:54.17124:13.5711h00:57.921-

Male: Full course - 5 stages E-bike  Event progression Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st333Aaron BRADFORD Sedro-Woolley8:44.1412:25.1219:56.8915:02.85116:37.59142:46.611-
2nd338Brian LOPES Laguna Beach9:20.2022:26.15210:16.8935:19.76317:17.68244:40.6821:54.07
3rd336Kelend HAWKS Bellingham9:38.7332:28.17310:06.5325:14.76218:39.70346:07.9133:21.30
4th335Craig HARVEY Sugarloaf9:44.9042:38.64511:18.9145:37.97419:33.18448:53.6246:07.01
5th339Dante LOVEJOY Arlington10:13.1452:50.77711:34.5155:59.39521:20.77751:58.5959:11.98
6th341Taylor REED BoiseReeds Cycles10:41.7663:01.62812:22.0776:15.83620:43.42553:04.72610:18.11
7th342Justin RUTH Snohomish10:43.8072:49.77612:14.6366:16.11721:22.78853:27.11710:40.50
8th340Halvor NORRIS Spokane11:21.9682:35.59413:20.3386:22.73821:20.59655:01.22812:14.61
9th337Andrew KNOTT Enumclaw11:54.4693:20.22913:30.8197:05.95926:55.0891h02:46.52919:59.91
334Jared FARIS Pasco12:32.2210DNF
332Nick BELL Coeur D'aleneDNF
343Lars STERNBERG BellinghamDNF

 

 

Female: Full course - 5 stages Pro  Event progression Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st100Jill KINTNER Bellingham9:58.0812:31.83110:48.6415:46.93118:51.40147:56.881-
2nd2WAmy MORRISON Carson City10:42.2222:48.17411:38.6626:07.34219:40.97350:57.3823:00.50
3rd4WIngrid LAROUCHE Bingen10:50.5842:50.24511:43.2336:19.04519:25.15251:08.2433:11.36
4th3WPorsha MURDOCK Bend10:47.5232:45.68311:44.3446:13.20420:06.94451:37.6843:40.80
5th97Ella ERICKSON Hayden11:22.9172:39.06211:57.7856:25.62620:18.02552:43.4154:46.53
6th103Janea PERRY Redding11:00.8063:00.37712:18.9566:11.58321:28.26653:59.9866:03.10
7th98Syra FILLAT Bellingham10:59.3153:04.27813:09.8686:28.86721:41.40755:23.7077:26.82
8th9WKandace WHITE Salem11:38.4682:57.08612:52.1276:44.42822:36.291156:48.3888:51.50
9th99Kaia JENSEN Hailey12:04.86113:19.671314:07.31126:47.66921:57.00858:16.51910:19.63
10th104Megan TUTTLE Seattle11:55.2693:15.691113:27.3697:24.021222:21.531058:23.881010:27.00
11th94Meigan BUTLER Bellingham12:02.44103:17.321214:01.55116:55.851022:13.77958:30.941110:34.06
12th101Janina MACARTHUR BellinghamTransition Bikes12:09.74133:06.89913:39.06106:57.291122:50.671258:43.661210:46.78
10WMelina GLOCK Bozeman12:06.68123:13.3510DNF

Female: Full course - 5 stages Expert: U18  Event progression Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st296Matilda MELTON Bellingham10:42.4722:52.09312:28.0626:06.43319:52.69252:01.751-
2nd291Erin BIXLER Auburn10:45.4633:07.86512:40.4035:51.80219:45.85152:11.3829.63s
3rd299Aletha OSTGAARD Selah10:39.0912:41.04111:58.9215:48.08121:34.62452:41.76340.01s
4th298Taylor OSTGAARD Selah11:39.6342:47.64212:50.9446:10.27421:46.33555:14.8343:13.08
5th295Mckaela MEFFERT Coupeville12:25.2983:17.49613:47.2466:55.02820:56.89357:21.9455:20.19
6th300Quinn RAYNAK Bend12:18.1873:23.05813:27.6556:50.99621:48.51657:48.3965:46.64
7th294Mica ERICKSON Hayden12:54.45112:58.76414:08.0576:41.10522:31.75759:14.1377:12.38
8th301Kelly SWARENS Bellingham12:25.4493:20.48714:19.8087:05.96922:37.54859:49.2387:47.48
9th293Hazel DONNELLY Bend12:16.8464:01.241116:33.43117:08.531022:52.4691h02:52.51910:50.76
10th297Lucy MILLAR Missoula12:31.66103:34.21914:49.3196:54.23725:30.73111h03:20.161011:18.41
11th292Sophie CAPOZZI Bend12:01.8753:50.531016:03.55107:28.461124:23.71101h03:48.141111:46.39

Female: Full course - 5 stages Expert: 21-34  Event progression Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st245Emily FORD Bellingham16:01.9833:41.80116:19.9418:17.70125:50.4421h10:11.881-
2nd247Brittany VAN BUREN Boise14:53.0514:21.78318:20.9338:45.13225:29.5911h11:50.5021:38.62
3rd246Hannah RUSSERT Albuquerque15:04.0623:56.42217:53.8029:12.27327:10.2531h13:16.8033:04.92

Female: Full course - 5 stages Expert: 35-49  Event progression Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Total time Diff
1st96Kathryn DOVE SnoqualmieKona Ambassadors12:37.8213:30.01114:46.5417:17.13125:37.6311h03:49.141-
2nd248Brianna HART Otis Orchards15:44.7224:09.14221:25.9629:25.27230:10.4421h20:55.55217:06.41
Chat with us