withSTIF MTBWorldwide MTB race results and photo archive

2022 Cascadia Dirt Cup round 4 - North Mountain Enduro at North Mt, Darrington, WA

Results (239)Photos (2,052)Videos (0)Event progressionFinish spreads

The official results can be found here.

Note: the results for this race are split into the following groups:
Full course - 4 stagesSport course - 3 stagesLite course - 1 stage

Results formatBy category

Bike type

GenderAll

Male: Full course - 4 stages Pro  Event progression Finish spread

31 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st36Marco OSBORNE Smith / Transition Bikes / WTB5:28.714:26.313:27.812:54.4216:17.11-
2nd1Andrew CAVAYE Fanatik Enduro Team5:34.224:31.423:30.822:54.0116:30.4213.3s
3rd5John RICHARDSON Transition Bikes5:37.834:34.933:33.642:57.8516:44.0326.9s
4th3Keith ROBERT 5:45.744:40.843:33.532:57.0416:57.0439.9s
5th153Myles TRAINER Transition Bikes5:49.464:42.053:37.152:55.1317:03.6546.5s
6th21Jake TAYLOR Bike Hub / Transition Bikes5:48.654:49.493:45.773:09.6917:33.261:16.1
7th22Guy JOHNSTON 6:02.194:44.763:44.563:02.2617:33.571:16.4
8th23Devon BUMSTEAD 5:54.774:46.573:46.983:08.6817:36.681:19.5
9th2Eric OLSEN Fanatik Enduro Team5:56.584:46.683:55.7133:13.61217:52.491:35.3
10th39Cory SULLIVAN (pro) Transition Bikes6:07.5144:49.6103:53.293:06.9717:57.2101:40.1
11th25Talus LANTZ Smith Optics, Floyds6:04.9104:56.3133:54.4113:11.61018:07.1111:50.0
12th8Nils KINGSTON Guerrilla Gravity6:05.3114:55.2113:54.1103:13.31118:08.0121:50.9
13th6Joshua KAHN 6:06.7134:55.7123:59.1143:14.51418:16.0131:58.9
14th42Jeremy DAVID 6:05.3115:07.5163:55.2123:13.91318:21.9142:04.8
15th30Zander LINGELBACH-PIERCE Winco Factory Racing6:11.4165:02.4144:01.4173:20.11818:35.3152:18.2
16th7Canyon WILCOX WTB, Project Bike6:09.0155:11.0204:00.8153:17.01518:37.7162:20.6
17th4Aaron BRADFORD Shimano / Transition Bikes6:18.8185:02.4144:03.0203:17.51618:41.7172:24.6
18th45Nick TUTTLE Propeci, Metemusual6:21.4205:10.0184:01.3163:20.42018:53.1182:36.0
19th31Riley DOWD 6:22.6215:09.0174:01.6193:20.21918:53.3192:36.2
20th34Matthew MCCLUSKEY 6:14.3175:10.6194:03.1213:28.12418:56.1202:39.0
21st37Kyle JOYE 6:35.9235:11.3214:01.5183:19.01719:07.7212:50.6
22nd711Sam LARSON Oprah6:36.2245:17.3224:07.0233:23.12119:23.6223:06.5
23rd43Danny HUTH Floppy corndog6:27.2225:27.4244:10.7243:26.82319:32.2233:15.1
24th29Dylan RUSSELL Winco Factory Racing6:20.0195:35.1274:04.0223:46.12919:45.2243:28.1
25th32Joey LOGUE Kirkland Bicycle6:42.0255:23.3234:18.4253:26.72219:50.4253:33.3
26th41Romain BONNARDEL The Polka Dot Jersey6:42.0255:32.9254:24.7273:30.42520:09.9263:52.8
27th170Kevin WEISENBLOOM 6:55.0285:33.8264:22.1263:35.72720:26.7274:09.6
28th24Forrest TEMPLIN Transition Bikes6:53.5275:43.5304:32.4283:40.52820:49.8284:32.7
29th38Skye SCHILLHAMMER Transition Bikes7:09.2295:42.7294:38.3303:32.52621:02.6294:45.5
30th168Dylan BONSELL 7:14.9305:40.2284:34.6293:48.73021:18.4305:01.3
31st708Jon ROSS 7:39.3315:59.8315:25.6313:56.23123:00.9316:43.8

Male: Full course - 4 stages Open More!

1 competitor found

Male: Full course - 4 stages Expert: 14-16  Event progression Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st666Teo BERGSMA 6:36.535:11.414:11.913:19.6119:19.41-
2nd738Luca PAGLIA MarchNW6:33.515:16.734:13.833:24.2219:28.128.7s
3rd744Colin MANNING Citizens of Schralp6:37.645:20.844:13.523:25.6319:37.5318.1s
4th735Ryan ROELOFS Deity / MNW6:33.825:42.584:21.943:30.9520:09.1449.7s
5th726Carter OXFORD Mount Si6:53.065:16.524:35.883:31.7620:17.2557.8s
6th743Gavin LEE 6:53.065:25.654:27.553:33.5720:19.661:00.2
7th745Bennett GIBBONS 6:54.085:38.674:27.863:28.2420:28.571:09.1
8th79Ethan MCGOWAN 6:42.755:32.964:32.573:41.6920:29.681:10.2
9th734Bjorn NORTH Mt Si MTB6:54.195:50.9134:46.4113:38.3821:09.791:50.3
10th727Alec FRASER 7:11.5125:49.3124:41.5103:42.81021:25.1102:05.7
11th728Boone NORTH Mt Si MTB7:24.4155:45.9114:38.693:44.31221:33.2112:13.8
12th740Max ADAM Deity7:14.9135:43.394:53.7123:43.21121:35.0122:15.6
13th725Dominic WILSON 7:19.4145:45.3105:03.2143:49.51321:57.4132:38.0
14th730Jaren MARTINSEN 7:05.6116:11.8144:56.0133:51.61422:05.1142:45.7
15th746Koen COLLINS 8:21.6166:51.1155:49.6154:38.91525:41.2156:21.8
736Quinn TAYLOR Galbraith Gravity Racing7:00.01013:06.216DNF

Male: Full course - 4 stages Expert: 17-18  Event progression Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st748Caleb BRYANT 6:43.915:21.014:15.213:28.3119:48.51-
2nd751Porter ALARIE CASCADE BIKES7:17.525:35.024:54.323:46.6321:33.421:44.9
3rd757Carter SHELEY 7:35.135:53.935:14.233:46.2222:29.432:40.9
4th754Nico PAGLIA MarchNW7:47.846:08.945:26.354:09.7423:32.643:44.1
5th749Ian LUJAN 7:58.656:13.355:17.244:11.1523:40.253:51.7
755Cody ELLIOTT 7:59.466:28.26DNF

Male: Full course - 4 stages Expert: U19  Event progression Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st93Lucas FRAZIER MNW5:57.414:50.213:45.813:17.5417:50.91-
2nd102Adam ROELOFS MNW / NWT3K6:08.144:55.523:46.423:09.3117:59.328.4s
3rd85Sylas STORER Team Tacovore6:07.734:56.843:56.033:14.6318:15.1324.2s
4th88Charlie CONNELL Citizens of Schralp6:06.924:55.524:00.543:13.7218:16.6425.7s
5th105Aaron BAILEY Marys Bicycle Club6:08.655:10.064:08.463:18.0618:45.0554.1s
6th77Hayden GRUBB Norco6:27.275:06.054:11.873:23.1719:08.161:17.2
7th106Graham BENSON 6:25.665:34.284:03.053:17.8519:20.771:29.8
8th76Colton RUSH ait team6:53.795:36.4104:31.4103:30.3820:31.782:40.8
9th78Grayson PIKE 7:07.2135:20.374:30.693:33.8920:32.092:41.1
10th97Cason LAM 6:52.285:34.894:33.8113:37.21120:38.0102:47.1
11th83Win JONES 6:58.1125:39.4114:28.883:39.21220:45.6112:54.7
12th89Finn WESTOVER Team Booger6:57.1115:42.1124:36.5123:36.71020:52.4123:01.5
13th95Aidan NEUFELD MtSi MTb, 100%6:55.4105:44.8134:53.0133:54.61321:27.9133:37.0
14th91Kaden MARTINSEN 7:39.0147:01.3145:02.6145:14.61624:57.5147:06.6
15th80Parker GREEN 10:05.8157:07.4156:31.4154:22.11428:06.71510:15.8
16th81Brian STORK 12:45.3168:29.1167:45.5165:10.51534:10.41616:19.5

Male: Full course - 4 stages Expert: 19-29  Event progression Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st138Mitchell DAVIS Stash Cycles6:30.215:11.114:02.213:40.81019:24.31-
2nd143Jeremy FACER 6:30.425:15.534:14.353:26.6319:26.922.6s
3rd20Dayne HALL 6:32.435:23.044:11.833:21.4119:28.734.4s
4th131Mickie WILKINSON 6:33.345:14.624:16.363:29.9719:34.149.8s
5th27Simon PATAMIA Camel cigarettes6:36.555:27.154:09.223:24.0219:36.9512.6s
6th126Finn MEYER Rapha6:39.875:32.264:23.783:39.6920:15.2650.9s
7th136Jared CORDELL 6:48.785:44.6114:14.243:28.4420:15.9751.6s
8th159Conner SCOTT 6:53.7105:35.574:22.073:29.5620:20.6856.3s
9th151Nick HUKRIEDE Project Bike Bend6:37.265:41.794:40.3103:28.6520:27.791:03.4
10th144Tobias GOLDMAN 6:59.2115:36.084:57.9163:53.21421:26.3102:02.0
11th164Alan QUINTERO HoodRiver Coffee Roasters7:19.5125:54.5124:39.593:41.71121:35.1112:10.8
12th160Zac IRELAN 7:36.6175:42.0104:42.8113:47.31221:48.7122:24.4
13th149Ryan WESTERMANN DSENDIT7:42.2206:03.3164:47.1123:34.7822:07.2132:42.9
14th157Ryan RUZYCKI 7:25.1135:56.5144:57.5153:52.01322:11.0142:46.7
15th154Zachary SHOCKLEY 7:31.4155:57.2154:53.1133:56.41622:18.2152:53.9
16th155Kael GALOVICH 7:36.8185:55.4134:55.0143:59.41922:26.6163:02.3
17th147Sam POLICKY 7:27.0146:06.8185:00.2174:00.62022:34.5173:10.2
18th130Aidan EDWARDS 7:37.7196:05.9175:03.7183:53.71522:40.9183:16.6
19th132Aidan RITCHIE 7:48.2226:35.6205:04.6193:59.31823:27.6194:03.3
20th133Hudson SOELTER 7:36.1166:40.0225:17.5213:58.71723:32.3204:08.0
21st163David GALINDO 7:49.4236:55.9265:17.2204:11.82124:14.3214:50.0
22nd125Otto BEGUS TFR7:46.6216:21.7196:19.8264:17.62224:45.7225:21.4
23rd129Cormac FRAZIER 8:22.6256:41.5235:51.0224:20.02325:15.2235:50.9
24th141Samuel GODON Missed call up?!8:34.4266:37.0216:05.9254:31.02625:48.3246:24.0
25th156Sean ANDERSON 8:56.6276:45.6246:05.6244:25.02426:12.7256:48.4
26th101Myles FINLAY 8:56.7286:49.7256:05.3234:28.32526:20.0266:55.7
161Avery HARKINS 8:16.1246:59.927DNF
162Keelan CHRISTENSEN 6:50.899:17.728DNF
148Zachary CLARK (u30) 11:39.229DNF

Male: Full course - 4 stages Expert: 30-39  Event progression Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st181Daniel STEIN Ashland Cycle Sport6:37.335:19.314:16.433:27.2119:40.21-
2nd197Clark NIELSEN 6:36.925:19.524:17.243:28.8319:42.422.2s
3rd182Eric RAMPP 6:47.055:29.444:14.713:28.5219:59.5319.3s
4th704Adrian JENSEN Zemo Zefo6:44.345:28.634:15.623:31.1419:59.6419.4s
5th183Harrison GILL 7:01.075:39.854:29.153:40.3620:50.251:10.0
6th193Nicholas BOROUGHS Soft Like Kitten6:59.965:43.264:40.673:40.8721:04.561:24.3
7th702Chris PIASECKI 7:11.385:43.264:42.883:40.1521:17.571:37.3
8th186Rich FROGH Fanatik Bike Co.7:25.6105:53.084:32.463:41.1821:32.181:51.9
9th178Patrick DUNN 7:16.595:58.9114:43.693:47.9921:46.992:06.7
10th44Tai MORGAN-MARBET 7:33.9126:04.6134:59.6123:54.01022:32.2102:52.0
11th196Fumiya KAWAHARA 7:31.6115:55.2104:54.9104:16.11422:37.8112:57.6
12th198Eli WINSLOW 7:50.2176:34.2155:49.7174:12.91224:26.9124:46.7
13th706Matt SIMMONS 8:20.6206:46.9175:33.0164:25.71525:06.1135:25.9
14th166Anthony ALBO Hell or High Water8:53.1216:42.3165:27.0154:10.51125:12.8145:32.6
15th188Mickey LUCKOVICH 7:36.3147:27.0185:22.7144:56.11625:22.1155:41.9
16th701Ed MILLER Cognition Racing7:59.41810:21.5224:54.9104:14.11327:29.9167:49.7
17th194Zach NEWHARD 10:33.0238:16.1216:35.2186:57.01732:21.21712:41.0
18th200Steve LENTZ Zemo Zefo9:34.1227:39.1197:45.7208:04.81833:03.71813:23.5
19th191Jordan RHEE 7:35.6135:53.995:02.11314:36.61933:08.21913:28.0
189Levi ZURBRUGG Milk Prospectors7:37.11611:34.8237:15.019DNF
173Alex HOXIE Project Bike7:36.4156:00.312DNF
199Garrett CRITCHLOW 8:13.4196:33.814DNF
180Mykenna IKEHARA 6:30.818:06.020DNF

Male: Full course - 4 stages Expert: 40-49  Event progression Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st709Adam CRANE Soft Like Kitten6:45.615:28.934:13.013:28.4119:56.01-
2nd713Jon HOLLOWAY Team Enduro6:51.625:21.714:15.623:29.4219:58.322.3s
3rd710Jameson FLORENCE Guerrilla Gravity6:52.935:27.624:21.733:33.3320:15.4319.4s
4th718William CLEM 7:54.376:09.655:00.244:04.8523:08.943:12.9
5th719Powell JONES 7:46.856:54.575:06.853:59.1423:47.153:51.1
6th717John ABELN 7:49.867:32.495:18.764:13.8624:54.764:58.7
7th707Christopher SCHAVE 7:58.886:15.266:25.074:16.5724:55.574:59.5
8th724Cory FERENCIK KP Pirates / PRESAM8:42.197:31.787:08.686:23.4829:45.889:49.8
721Marty SALVATI 6:56.645:37.04DNF

Male: Full course - 4 stages Expert: 50+  Event progression Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st120Kirk CRAIG 6:12.515:03.413:59.813:17.7118:33.41-
2nd121Preston PETERSON Woodinville Bikes7:08.025:44.424:47.123:49.8221:29.322:55.9
3rd921Peter SZENASI Team Hermano8:30.746:44.046:11.834:40.9326:07.437:34.0
122David CULLER Team Securite'8:15.736:36.039:26.64DNF

Male: Full course - 4 stages Hardtail  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st61Leo LABARGE Citizens of Schralp8:11.036:17.315:30.624:13.6224:12.51-
2nd62Gabe TAYLOR (u19) MTSIMTB7:56.716:54.735:29.914:07.1124:28.4215.9s
3rd67Luis MUNOZ TEAM LONG STEEL8:04.126:35.125:37.734:14.3324:31.1318.6s
4th68Jamison UNGER TEAM LONG STEEL8:53.047:01.047:41.544:48.0428:23.444:10.9
66Eddie PLANA 17:14.6512:25.359:06.55DNF

Male: Full course - 4 stages E-bike  Event progression Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st48Dante LOVEJOY 6:37.715:39.114:04.113:20.2119:41.11-
2nd705Ben LAACK 7:15.625:52.624:48.623:38.3221:35.121:54.0
3rd54Josh BARRETT Galbraith Gravity Racing7:53.436:13.135:10.433:56.4323:13.333:32.2
4th53Matt DURAND Tuckya'in Racin'7:53.436:18.145:14.244:06.7523:32.343:51.2
5th51Matt SHEPHERD Galbraith Gravity Racing8:05.356:25.655:16.254:06.7523:53.754:12.6
6th55Scott TUCKER NW Cup8:05.666:25.865:31.274:07.1724:09.764:28.6
7th56Richard CRITTENDEN 8:18.376:38.675:21.864:04.7424:23.474:42.3

 

 

Female: Full course - 4 stages Pro  Event progression Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st1Ingrid LAROUCHE Dakine7:00.715:31.814:29.513:34.1120:36.21-
2nd11Mckaela MEFFERT Fezzari, DVO, PNW7:08.625:43.425:04.124:05.2422:01.221:25.0
3rd18Kandace WHITE Norco, Santiam Bike7:48.135:56.135:07.734:01.7322:53.632:17.4
4th13Megan TUTTLE 8:08.056:28.245:07.843:54.7223:38.843:02.6
5th15Devon SIMPSON 8:29.166:39.155:30.754:14.7624:53.554:17.3
6th12Rachel POSTIGLIONE 8:06.947:01.965:56.764:14.2525:19.764:43.5

Female: Full course - 4 stages Expert: 14-16

1 competitor found

Female: Full course - 4 stages Expert: U19

1 competitor found

Female: Full course - 4 stages Expert: 19-39  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st111Melsa SMITH 7:46.816:15.115:15.814:18.3123:36.11-
2nd112Teresa HUGHES DonutSquad / TeamTrailParty8:48.526:53.525:32.024:24.4225:38.422:02.3
3rd113Allie HURTGEN 9:51.547:24.036:24.234:48.7328:28.434:52.3
4th110Steph CARPENTER 8:56.737:45.046:52.445:12.1428:46.245:10.1
5th114Allie SCRIVENER 12:03.458:35.159:06.657:08.4536:53.5513:17.4

Female: Full course - 4 stages E-bike  Event progression Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total time Diff
1st117Lindsey WATSON 8:21.416:36.615:37.314:06.9124:42.11-
2nd58Jessica HATCH Sturdy B, evo, Norco, FSA8:47.626:44.226:07.624:48.9326:28.321:46.2
3rd116Arielle FURTADO Family Care Network9:44.937:04.536:26.134:31.5227:46.933:04.8
4th60Julie CRITTENDEN Sturdy Bitch Racing9:50.547:27.746:39.745:00.6428:58.544:16.4
5th118Katie JACKSON Sturdy Bitch Racing10:14.557:59.558:14.455:17.0531:45.457:03.3
Chat with us