The official results can be found here.
Male: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 29 | Brook MACDONALD | Napier | 2:46.071 | 2:44.651 | - | ||
2nd | 28 | Sam BLENKINSOP | Wanganui | 3:15.0922 | 2:46.792 | 2.14s | ||
3rd | 7 | Matt SCOLES | Alexandra | 2:55.3412 | 2:47.493 | 2.84s | ||
4th | 1 | Wyn MASTERS | New Plymouth | 2:52.165 | 2:47.634 | 2.98s | ||
5th | 35 | Matt WALKER | Kawerau | 2:53.409 | 2:48.125 | 3.47s | ||
6th | 10 | Kieran BENNETT | Nelson | 2:52.316 | 2:48.926 | 4.27s | ||
7th | 6 | Richard LEACOCK | Wellington | 2:53.068 | 2:51.187 | 6.53s | ||
8th | 34 | James DODDS | Bay Of Plenty | 2:54.9611 | 2:51.368 | 6.71s | ||
9th | 33 | Joseph NATION | Christchurch | 2:52.347 | 2:53.379 | 8.72s | ||
10th | 23 | Sam BAKER | Auckland | 3:03.3117 | 2:54.5210 | 9.87s | ||
11th | 36 | Rupert CHAPMAN | Christchurch | 2:57.2913 | 2:54.6011 | 9.95s | ||
12th | 32 | Ed MASTERS | Taranaki | 2:50.502 | 2:55.1412 | 10.49s | ||
13th | 27 | Gerard WOLFE | Ireland | 9:20.6125 | 2:55.5613 | 10.91s | ||
14th | 31 | George BRANNIGAN | Hastings | 2:51.224 | 2:55.6714 | 11.02s | ||
15th | 24 | Daniel HEADS | Tauranga | 4:16.0024 | 2:57.1815 | 12.53s | ||
16th | 30 | Tom MATTHEWS | Christchurch | 3:05.0719 | 2:57.2716 | 12.62s | ||
17th | 3 | Nathan RANKIN | Wellington | 2:51.113 | 3:02.8917 | 18.24s | ||
18th | 38 | Adam LAWRENCE | Hawkes Bay | 3:04.5818 | 3:04.1218 | 19.47s | ||
19th | 25 | Thomas JEANDIN | Switzerland | 2:58.6714 | 3:04.7419 | 20.09s | ||
20th | 26 | Ewan DOHERTY | Ireland | 3:01.5216 | 3:16.1220 | 31.47s | ||
21st | 14 | Dan SIMS | Auckland | 3:05.1620 | 3:45.2021 | 1:00.55 | ||
22nd | 37 | Freddie KING | Christchurch | 2:58.7715 | 3:46.8522 | 1:02.20 | ||
23rd | 22 | Ben CRANDWELL | Wairarapa | 3:22.7923 | 4:04.4723 | 1:19.82 | ||
21 | Daniel MEILINK | Wellington | 2:54.6410 | DNF | ||||
19 | Michael DAVIS | Auckland | 3:05.4221 | DNS | ||||
2 | Glenn HADEN | Wanganui | DNS | DNS |
Male: Senior Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 233 | Stefan GARDNER | Levin | 2:56.832 | 2:57.061 | - | ||
2nd | 159 | Kurt LANCASTER | Levin | 3:05.626 | 2:59.962 | 2.90s | ||
3rd | 115 | Carl EDMONDSON | Kawerau | 3:09.3012 | 3:00.783 | 3.72s | ||
4th | 160 | Ben TYAS | Auckland | 3:19.2920 | 3:02.094 | 5.03s | ||
5th | 252 | Bryn DICKERSON | Porirua | 2:54.931 | 3:03.495 | 6.43s | ||
6th | 232 | Adrian LOO | Invercargill | 3:07.2811 | 3:04.886 | 7.82s | ||
7th | 152 | Rob FARMER | Levin | 3:05.505 | 3:05.927 | 8.86s | ||
8th | 237 | Scott MCGREGOR | Tauranga | 2:59.393 | 3:06.208 | 9.14s | ||
9th | 158 | Simon DIBBEN | Wanganui | 3:06.889 | 3:08.049 | 10.98s | ||
10th | 127 | Tristan RATCLIFFE | Kapiti | 3:11.6814 | 3:09.4610 | 12.40s | ||
11th | 258 | Oliver KNIGHT | 3:07.2210 | 3:10.2911 | 13.23s | |||
12th | 230 | Asher ELLERY | Tauranga | 3:06.227 | 3:11.1212 | 14.06s | ||
13th | 150 | Daryl WEBB | Christchurch | 3:17.0616 | 3:11.7213 | 14.66s | ||
14th | 218 | Cameron JOHNSON | Alexandra | 3:16.6515 | 3:15.6314 | 18.57s | ||
15th | 249 | James CHARLESWORTH | Lower Hutt | 3:17.9818 | 3:16.5615 | 19.50s | ||
16th | 267 | Thomas HUMPHRIES | Palmerston North | 3:21.3123 | 3:21.3416 | 24.28s | ||
17th | 250 | Christian HUSTED | Auckland | 3:22.4124 | 3:22.4117 | 25.35s | ||
18th | 277 | Jarrod BANG | Wellington | 3:21.0721 | 3:23.3418 | 26.28s | ||
19th | 108 | Oscar TATOM | Dunedin | 3:38.7830 | 3:23.8419 | 26.78s | ||
20th | 135 | Luke BRINDLE | Lower Hutt | 3:18.9519 | 3:23.8520 | 26.79s | ||
21st | 220 | Raiani BAMBRIDGE | Tahiti | 3:06.258 | 3:24.2821 | 27.22s | ||
22nd | 221 | Kevin WARNER | Hamilton | 3:23.3825 | 3:24.9322 | 27.87s | ||
23rd | 253 | Adin JOHNSON | Paraparaumu | 3:11.3113 | 3:24.9523 | 27.89s | ||
24th | 285 | Ben JOHNSON | 3:36.1228 | 3:26.9324 | 29.87s | |||
25th | 131 | Scott TAYLOR | Matamata | 3:24.6627 | 3:26.9425 | 29.88s | ||
26th | 257 | Paul SYKES | Tauranga | 3:23.8526 | 3:28.9826 | 31.92s | ||
27th | 228 | Brandon SBORDONE | Auckland | 3:36.6729 | 3:30.9027 | 33.84s | ||
28th | 184 | Allie DIAMOND | Canada | 3:21.2022 | 3:34.9828 | 37.92s | ||
29th | 273 | Michael CHALLANDS | Wellington | 3:46.0231 | 3:44.3329 | 47.27s | ||
30th | 177 | Robert CHAPPELL | Feilding | 4:02.9432 | 4:06.6030 | 1:09.54 | ||
31st | 255 | Weston HILL | Upper Hutt | 4:05.8533 | 4:06.9731 | 1:09.91 | ||
32nd | 214 | Teamo TSOO | Tahiti | 4:14.2734 | 4:10.7532 | 1:13.69 | ||
33rd | 264 | Nicholas MCCONACHIE | Christchurch | 3:17.7817 | 6:24.9533 | 3:27.89 | ||
123 | Brandon LUMSDEN | Lower Hutt | 3:02.414 | DNF | ||||
217 | Steven HARDMAN | Auckland | DNS | DNS | ||||
280 | Adam LAWRENCE | DNS | DNS | |||||
236 | Jamie LYALL | Otaihanga | DNS | DNS | ||||
888 | Sam PERRY | Leeston | DNS | DNS |
Male: Hardtail
Male: U15 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 176 | Jack HUMPHRIES | Manawatu | 3:25.201 | 3:25.691 | - | ||
2nd | 227 | Hayden MELLES | Otaki | 3:35.102 | 3:38.312 | 12.62s | ||
3rd | 292 | Ihakara PENE | Rotorua | 3:51.165 | 3:41.843 | 16.15s | ||
4th | 179 | Nicholas GOODSON | Wellington | 3:43.984 | 3:43.044 | 17.35s | ||
5th | 196 | Dino RUTTEN | Paraparaumu | 4:14.058 | 4:06.965 | 41.27s | ||
6th | 145 | Kale EDWARDS | Tauranga | 3:52.907 | 4:31.826 | 1:06.13 | ||
7th | 138 | Matt LAWTON | Matua | 3:35.623 | 4:38.637 | 1:12.94 | ||
8th | 275 | Thomas GODMAN | Waikanae | 3:51.976 | 5:47.068 | 2:21.37 | ||
181 | Mathew GOODSON | Wellington | DNS | DNS |
Male: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 100 | Leo SANDLER | Nelson | 2:59.381 | 2:54.871 | - | ||
2nd | 104 | Kieran DE GREY | Matua | 3:09.404 | 3:08.152 | 13.28s | ||
2nd | 116 | Kurt SUMMERFIELD | Auckland | 3:15.906 | 3:08.152 | 13.28s | ||
4th | 117 | Jamahl STRINGER | Wellington | 3:12.935 | 3:08.254 | 13.38s | ||
5th | 269 | Jack ARNOPP | Paraparaumu | 3:17.588 | 3:08.795 | 13.92s | ||
6th | 187 | Lawrence CAWTE | Rotorua | 3:04.383 | 3:13.306 | 18.43s | ||
7th | 109 | Izac ANDERSON | Napier | 3:20.8213 | 3:16.717 | 21.84s | ||
8th | 206 | Cameron HANCOX | Bay Of Plenty | 3:48.0525 | 3:17.778 | 22.90s | ||
9th | 165 | Kyle LOCKWOOD | Papakurua | 3:24.9716 | 3:18.139 | 23.26s | ||
10th | 107 | Scott DOCKARY | Napier | 3:18.379 | 3:18.5710 | 23.70s | ||
11th | 169 | Joshua MCCOMBIE | Dunedin | 3:19.0711 | 3:19.4811 | 24.61s | ||
12th | 208 | Lee ORMSBY | Tauranga | 3:23.3515 | 3:20.6812 | 25.81s | ||
13th | 226 | Callum SPROSEN | Auckland | 3:20.3412 | 3:23.1913 | 28.32s | ||
14th | 265 | Peter GARDNER | Palmerston North | 3:36.8421 | 3:26.5214 | 31.65s | ||
15th | 174 | Cam BARRETT | Havelock North | DNF | 3:27.0015 | 32.13s | ||
16th | 139 | Dan LAWTON | Matua | 3:18.9510 | 3:27.1316 | 32.26s | ||
17th | 203 | Josh AIREY | Whangamata | 3:25.7817 | 3:27.1817 | 32.31s | ||
18th | 147 | Ben WATKINS | Wanganui | 3:36.7220 | 3:28.3218 | 33.45s | ||
19th | 178 | Jack DODD | Tauranga | 3:39.1623 | 3:28.7919 | 33.92s | ||
20th | 166 | Morgan TAYLOR | Napier | 3:17.367 | 3:31.1920 | 36.32s | ||
21st | 260 | Mike MCMINN | Palmerston North | 3:37.5322 | 3:41.2321 | 46.36s | ||
22nd | 200 | Marcus SLACK | Fitzherbert | 3:29.1619 | 3:42.5322 | 47.66s | ||
23rd | 194 | Luke HOOPER | Palmerston North | 3:47.1724 | 3:42.8623 | 47.99s | ||
24th | 130 | Bryan SCHOFIELD | Auckland | 3:51.7027 | 3:45.7724 | 50.90s | ||
25th | 199 | Chris RYDER | Tokomaru | 3:49.0726 | 3:50.2825 | 55.41s | ||
26th | 256 | Jordan BURNS | Wellington | 4:15.9628 | 4:02.0726 | 1:07.20 | ||
27th | 144 | Harry CHAPMAN | Christchurch | 3:03.552 | 4:05.1227 | 1:10.25 | ||
28th | 207 | Danie KATTENBERG | Tauranga | 3:28.5618 | 4:30.1328 | 1:35.26 | ||
29th | 163 | Connor HAMILTON | Rotorua | 3:21.1814 | 4:34.3629 | 1:39.49 | ||
30th | 276 | Lewis MCEWAN | Waikanae | 4:53.0029 | 5:32.7530 | 2:37.88 | ||
31st | 271 | Aiden PIDD | Turadale | 5:01.4830 | 5:33.4931 | 2:38.62 | ||
286 | Dan PRIOR | Christchurch | 5:41.1731 | DNS | ||||
288 | Thomas BRYAN | Auckland | DNF | DNS | ||||
128 | Caelab DRUMMOND | Nelson | DNS | DNS | ||||
229 | Michael MELLES | Otaki | DNS | DNS | ||||
211 | Cole SMITH | Rotorua | DNS | DNS | ||||
210 | Brett WILKIE | Taupo | DNS | DNS |
Male: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 284 | Daniel FRANKS | Christchurch | 2:59.575 | 2:49.321 | - | ||
2nd | 140 | Reuben OLORENSHAW | Nelson | 2:52.241 | 2:51.412 | 2.09s | ||
3rd | 219 | Temarii BUILLARD | Tahiti | 2:56.682 | 2:53.693 | 4.37s | ||
4th | 137 | Zach BAKER | Auckland | 3:06.8110 | 2:59.634 | 10.31s | ||
5th | 251 | Mat PRIOR | Christchurch | 3:02.947 | 3:00.185 | 10.86s | ||
6th | 111 | Reece POTTER | East Takaka | 3:00.396 | 3:00.206 | 10.88s | ||
7th | 192 | Brandon RANSFIELD | Havelock North | 3:14.9216 | 3:04.867 | 15.54s | ||
8th | 103 | Kirk FISHER | Tauranga | 3:06.318 | 3:08.168 | 18.84s | ||
9th | 189 | Jake ROBINSON | Owhata | 3:06.589 | 3:08.179 | 18.85s | ||
10th | 198 | Brandon JACKSON | Wanganui | 3:17.1417 | 3:09.8810 | 20.56s | ||
11th | 168 | Dan MCCOMBIE | Dunedin | 3:18.8518 | 3:10.4111 | 21.09s | ||
12th | 120 | Kurt MCDONALD | Havelock North | 3:13.4814 | 3:10.7612 | 21.44s | ||
13th | 190 | Nick BYGATE | Nelson | 3:13.6915 | 3:11.0113 | 21.69s | ||
14th | 205 | Andrew BIAS | Titirangi | 3:10.1113 | 3:15.5714 | 26.25s | ||
15th | 114 | Zachary SMALL | Auckland | 3:55.1829 | 3:15.7915 | 26.47s | ||
16th | 278 | Kyle WEEDON | 3:46.5826 | 3:17.7416 | 28.42s | |||
17th | 254 | Florian DE VRIES | Havelock North | 3:30.0423 | 3:20.9917 | 31.67s | ||
18th | 197 | Joel TUNBRIDGE | Wanganui | 3:23.2921 | 3:25.7318 | 36.41s | ||
19th | 274 | Russell ARCHER | Wellington | 3:28.5922 | 3:26.9419 | 37.62s | ||
20th | 122 | Jason LANG | Lower Hutt | 3:09.3912 | 3:27.9920 | 38.67s | ||
21st | 272 | Lloyd JENKS | Wellington | 3:47.0827 | 3:28.5821 | 39.26s | ||
22nd | 225 | Campbell MERCER | Auckland | 3:20.7719 | 3:29.3922 | 40.07s | ||
23rd | 180 | Jay BARRETT | Havelock North | 2:57.483 | 3:30.9023 | 41.58s | ||
24th | 129 | Harrison REDSHAW | Napier | 3:09.0211 | 3:44.1424 | 54.82s | ||
25th | 173 | Alex KENNETT | Northland | 3:49.3228 | 3:49.7525 | 1:00.43 | ||
26th | 141 | Alex FAULKNER | Auckland | 3:37.8124 | 3:55.0026 | 1:05.68 | ||
27th | 266 | Ethan BOWATER | Taupo | 4:03.2030 | 4:02.5127 | 1:13.19 | ||
28th | 270 | Jack BAYLEY | Taupo | 3:21.8720 | 4:09.1028 | 1:19.78 | ||
29th | 259 | Adam WELCH | Manawatu | 3:37.8325 | 6:02.7229 | 3:13.40 | ||
167 | Louis HAMILTON | Wellington | 2:59.414 | DNF | ||||
185 | Thomas ROSE | Rotorua | DNF | DNS | ||||
283 | Richard PENNEY | DNS | DNS |
Male: 30-39 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 248 | Craig MCGINNITY | Lower Hutt | 3:10.803 | 3:05.611 | - | ||
2nd | 241 | Ricky PINCOTT | Wellington | 3:10.011 | 3:06.482 | 0.87s | ||
3rd | 262 | Boyd GRINSTEAD | Nelson | 3:10.212 | 3:09.163 | 3.55s | ||
4th | 126 | Campbell WILSON | Eastbourne | 3:14.754 | 3:10.714 | 5.10s | ||
5th | 186 | Jeremy JONES | Wellington | 3:24.556 | 3:17.575 | 11.96s | ||
6th | 246 | Liam O'KEEFFE | Wellington | 3:32.387 | 3:23.636 | 18.02s | ||
7th | 143 | Shaun HODGES | Napier | 3:23.225 | 3:32.937 | 27.32s | ||
8th | 212 | Tamatea TEAUROA | Tahiti | 3:36.969 | 3:38.308 | 32.69s | ||
9th | 222 | Tim WARNER | Hamilton | 4:03.6510 | 3:40.629 | 35.01s | ||
193 | Marty SIMEON | Awamutu | 3:34.438 | DNF | ||||
263 | Brian TINDALL | Hamilton | DNS | DNS |
Male: 40+ Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 162 | Dave HAMILTON | Rotorua | 3:19.571 | 3:18.631 | - | ||
2nd | 247 | Luke SIMMONS | Lower Hutt | 3:39.982 | 3:37.172 | 18.54s | ||
3rd | 268 | Mark SIMMONS | Wellington | 3:50.614 | 3:46.303 | 27.67s | ||
4th | 279 | Vaughan LOVE | Wellington | 3:42.413 | 3:49.004 | 30.37s | ||
216 | Darryn HENDERSON | Wellington | DNS | DNS | ||||
261 | Ker SMITH | Napier | DNS | DNS |
Male: Sweeper Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
99 | David ROSE | Rotorua | 4:12.701 | |||||
287 | Mark TE AHO | Napier | 6:59.312 |
Female: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 60 | Emilie SIEGENTHALER | Switzerland | 3:23.862 | 3:19.081 | - | ||
2nd | 51 | Harriet HARPER | Nelson | 3:29.763 | 3:21.822 | 2.74s | ||
61 | Gabrielle MOLLOY | Rotorua | 3:23.301 | DNF | ||||
151 | Tamara Maria ULRICH | Austria | 4:20.164 | DNS |
Female: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 164 | Madeline TAYLOR | Napier | 3:16.341 | 3:17.961 | - | ||
2nd | 110 | Sarah ATKIN | Lower Hutt | 3:23.502 | 3:27.662 | 9.70s | ||
3rd | 134 | Sophie TYAS | Auckland | 3:36.023 | 3:29.013 | 11.05s | ||
4th | 171 | Sophie-Marie BETHELL | Auckland | 3:39.454 | 3:36.064 | 18.10s | ||
5th | 101 | Veronique SANDLER | Nelson | 3:47.525 | 3:46.035 | 28.07s | ||
6th | 142 | Kaytee CAMPBELL | Ngarauawahia | 4:04.106 | 4:32.816 | 1:14.85 | ||
170 | Charlotte CLOUSTON | Auckland | DNS | DNS |
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified