withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive

2022 100% Mini DH round 1, Forest of Dean

Results (229)Photos (32,606)Videos (0)Spreads

Results formatBy category

Bike type

GenderAll

Male: Pro-Am  Spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st36Tomas ELSMORE 1:03.8211:02.0711:02.071-
2nd1Ben DEAKIN 442962Focus Bikes / Muc-Off1:03.9921:02.2621:02.2620.19s
3rd19Morgan SIMMONS 12242461:10.0131:10.7331:10.0137.94s
4th3Mason WILLIAMS (sen) 1570272Brink.uk1:12.5841:11.0441:11.0448.97s
5th2Alex GREEN (exp) 1103890Ridgehill Race Syndicate1:13.4351:11.2651:11.2659.19s

Male: Hardtail  Spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st197Jim BUCHANAN Pinned TV1:14.3911:13.3811:13.381-
2nd195Jack WALLER (sen2) Healescycles.co.uk go to site1:19.5031:14.4721:14.4721.09s
3rd196Shaun WEBB 440743RAF-CA1:16.4821:15.2131:15.2131.83s

Male: U13  Spread

28 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st226Harry CARR Pedalabikeaway / Wye MTB1:11.2411:10.5611:10.561-
2nd224Ruben DE VAUX 1440323Antur Stiniog RT1:13.4341:11.3821:11.3820.82s
3rd216Coby WRAYFORD 1451858Decoy BMX Club1:12.2221:11.9831:11.9831.42s
4th220Charlie TOOMER Can't Quit Cartel / Kev Factory Racing1:26.97191:12.8041:12.8042.24s
5th225Cooper CASSELLS Pedalabikeaway1:12.8531:13.5561:12.8552.29s
6th200Jacob GOODE Pedalabikeaway1:16.0471:13.0651:13.0662.50s
7th222Ben LEWIS (juv) 1:15.4061:13.8771:13.8773.31s
8th209Dougal OGILVY 1641748Orange Bikes Ltd1:15.0151:14.7581:14.7584.19s
9th227Ruben BYRNE 1639530Decoy BMX Club1:16.2181:15.3891:15.3894.82s
10th201Casey WILLIAMS 1:20.96101:19.53101:19.53108.97s
11th210Owen MORGAN 1:20.1691:20.76121:20.16119.60s
12th218Thomas FRANCIS 1:21.77121:20.23111:20.23129.67s
13th219Reed DARLEY 1:21.09111:20.84131:20.841310.28s
14th206Austin TROWBRIDGE 1026706Gosport BMX Club1:21.82131:22.99151:21.821411.26s
15th217Louis PEARN 1:21.90141:21.92141:21.901511.34s
16th223Ben LARKINS 1311457Pure bicycle company1:23.00151:24.34161:23.001612.44s
17th205Jack UNWIN 1:24.37161:25.69171:24.371713.81s
18th207James THILTHORPE 1715739Little Fodders1:26.50171:31.98191:26.501815.94s
19th199Finn WILLIS 1:26.51181:27.38181:26.511915.95s
20th213Charlie FRANCIS (juv) 1:28.0620     1:28.062017.50s
21st215Heath BUTLER-WEATHERLEY 1:32.09211:49.90271:32.092121.53s
22nd204Elliott WOODHOUSE 1:39.69241:32.19201:32.192221.63s
23rd211Logan MCMAHON 17197811:39.22231:33.16211:33.162322.60s
24th202Blake RANSOM Team Ransom1:37.45221:37.37221:37.372426.81s
25th203Ben MILES 1:40.96251:38.48231:38.482527.92s
26th221Charlie SHOTTON JOHNSON 1:42.68261:41.42241:41.422630.86s
27th208Thomas SLADE 1:46.88281:41.89251:41.892731.33s
28th198Cody WYATT (u13) Adaptive Cooling1:46.50271:45.31261:45.312834.75s

Male: 13-14  Spread

44 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st192Max LEWIS 16783971:10.3071:05.4311:05.431-
2nd194Nathan DE VAUX 1440321Antur Stiniog RT1:05.9411:06.3121:05.9420.51s
3rd180Josh WOOD (yth) 1377350Joe's Bikes1:06.672     DNF1:06.6731.24s
4th183Daniel MAPLESDEN 15481721:08.6941:06.8231:06.8241.39s
5th182Thomas MAPLESDEN 15610061:08.7651:07.0041:07.0051.57s
6th190Ioan HEPBURN Pedalabikeaway1:07.9231:08.1751:07.9262.49s
7th189Charlie BAXTER 1313046Ystwyth CC1:10.5791:08.8761:08.8773.44s
8th187Haydn FLETCHER 10133771:12.21111:09.7271:09.7284.29s
9th167Charlie WOODLAND 1:09.9561:16.51141:09.9594.52s
10th185Noah KILLEEN 1407720Mid-Shropshire Wheelers1:10.4581:10.2481:10.24104.81s
11th188Freddie BEDWELL 1:12.93121:10.8691:10.86115.43s
12th156Seb SUMNER 1:11.50101:11.49101:11.49126.06s
13th181James TROWBRIDGE 1004761Gosport BMX Club1:14.79131:13.09111:13.09137.66s
14th147Rhys PRICE 1:18.76181:13.19121:13.19147.76s
15th193Nick ETHERTON 1592142Viris1:16.58141:15.47131:15.471510.04s
16th173Will MOSELEY Malvern cycle sport1:33.69371:16.90151:16.901611.47s
17th171Leo RANSOM Team Ransom1:17.78151:19.34191:17.781712.35s
18th169Byron RODERICK 17163131:18.03161:17.84161:17.841812.41s
19th179Max ANTHONY Firecrest MTB1:19.10201:18.50171:18.501913.07s
20th191James WEEKS 1714399revtothelimit.co.uk go to site1:18.66171:21.84271:18.662013.23s
21st172Oliver PEARCE Pearce Cycles1:18.85191:19.44201:18.852113.42s
22nd177Alex CALVER 1:19.65211:19.11181:19.112213.68s
23rd175Jake HART 1271551Creation Cycles1:21.15241:19.60211:19.602314.17s
24th157Bobby SMITH 1:20.44221:19.77221:19.772414.34s
25th154Ioan STEPTO 1:23.52281:20.15231:20.152514.72s
26th168Freddie THILTHORPE 17157381:23.12261:20.45241:20.452615.02s
27th161Stanley PALMER (bmx) 1116428Fast Signatures BMX Team1:21.06231:21.46251:21.062715.63s
28th184Ollie LAURIE Firecrest MTB1:21.38251:21.75261:21.382815.95s
29th170Barney RAWSON 1473338Team EBR1:23.44271:22.05281:22.052916.62s
30th158Robin SHIPP Viris1:24.91301:23.02291:23.023017.59s
31st153Scott CREWE 1:25.13321:23.80301:23.803118.37s
32nd178Jack BRADSHAW 17191711:24.30291:24.66311:24.303218.87s
33rd174Nathan LONG (yth) 16972631:24.92311:26.59321:24.923319.49s
34th165Archie DAVIE 1:29.19351:26.72331:26.723421.29s
35th163Louis FRANK 1:26.79331:28.67341:26.793521.36s
36th176Archie DUTTON 1:28.92341:31.90371:28.923623.49s
37th166Joe ARCHER 1347666Malvern cycle sport1:32.64361:30.83351:30.833725.40s
37th162Travis MINGAY-GRAHAM 1:56.09421:30.83351:30.833725.40s
39th159Oliver ROSS (juv) 1:34.14391:32.66381:32.663927.23s
40th160Sam REGAN (juv) 16739971:33.9338     1:33.934028.50s
41st152Zac WALLACE 1:39.25401:40.94391:39.254133.82s
42nd164Gruff EVANS 2:25.32431:42.16401:42.164236.73s
43rd155Joshua WOODLEY Bluehawk1:43.23411:45.30411:43.234337.80s
186Logan HALE      DNF          

Male: 15-16  Spread

48 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st107Thomas HAWKINS (2) 16484231:03.4411:02.1811:02.181-
2nd116Jowan HEWITT 1450412Amped Emotion Cycles1:04.5531:02.9021:02.9020.72s
3rd118Raif FURMENGER 14499411:03.6921:57.61451:03.6931.51s
4th109Morgan WILLIAMS 1106319Sender Racing1:04.9941:03.7931:03.7941.61s
5th110Ollie SINDEN 1353205Whitchurch MOT Centre (WMC)1:05.4351:03.9941:03.9951.81s
6th117Sam HATFIELD 1654334Sterlands Cycles1:06.0371:04.9951:04.9962.81s
7th123Josh PRICE 1:05.8461:06.5181:05.8473.66s
8th151Drew CORBIJN 1585520Katy Curd Coaching1:07.71111:05.9961:05.9983.81s
9th122Sam TURTLE 16011721:07.3291:06.2771:06.2794.09s
10th108Oscar HAKES 1451417Cliff Pratt Racing1:07.0881:06.6991:06.69104.51s
11th106Ted MORRIS 1:08.74161:07.40101:07.40115.22s
12th145Josh JEFFERY 1:07.43101:07.57111:07.43125.25s
13th124William SMITH (jun3) 16987361:08.72151:08.15121:08.15135.97s
14th112Rory MORGAN (yth) Whatthefriction1:08.67141:08.37131:08.37146.19s
15th111Henry REES 1:08.37121:14.34261:08.37156.19s
16th104Rubin PASSBERGER 1:08.59131:08.98151:08.59166.41s
17th120Harry BEBB 1:10.96181:08.64141:08.64176.46s
18th119Jacob COX 1:11.82201:09.19161:09.19187.01s
19th103Tod BUCHANAN Pinned TV1:10.05171:09.73171:09.73197.55s
20th132Tom BUTLER (jun) Shred Cycles1:11.69191:09.78181:09.78207.60s
21st134Louis BROOKES 1:11.85211:10.58191:10.58218.40s
22nd135Adam BATH 13817791:14.16251:11.05201:11.05228.87s
23rd149Troy CHARLTON 1:19.83341:11.76211:11.76239.58s
24th114Ed HODGES 1670678Gawton Gravity Hub1:13.42241:11.92221:11.92249.74s
25th133William BRUCE William Bruce1:12.8922     DNF1:12.892510.71s
26th138Finlay WOODLIFFE ° 1032921Welwyn Wheelers CC1:12.95231:31.85441:12.952610.77s
27th142Alfie MARTIN (yth) 1:14.59261:13.73231:13.732711.55s
28th113Kelson MCKENZIE 1669132Ec Cycles & Amc1:15.18271:13.89241:13.892811.71s
29th144Ben KENNAN 1:15.61281:14.29251:14.292912.11s
30th130Finn CORBETT Gawton Gravity Hub1:16.34291:15.15271:15.153012.97s
31st121Jack WEBB (u18) Ride it Rad1:25.25401:15.19281:15.193113.01s
32nd127Jack MCGILL 16789531:18.48331:15.54291:15.543213.36s
33rd105Tom WOZENCROFT Don Skene Cycles #Teamskene1:28.12411:15.64301:15.643313.46s
34th115Henry HILL 1:18.07301:19.31341:18.073415.89s
35th128Saxon JAMES-SMITH 16882841:18.10311:19.07331:18.103515.92s
36th131Archie CLARKE (yth) 1:22.13361:18.16311:18.163615.98s
37th150Lewis ADAMSON 1:18.30321:22.30381:18.303716.12s
38th139Alex SCHWARCZ 1:23.92381:19.01321:19.013816.83s
39th126Joshua READE 16925411:21.01351:21.72371:21.013918.83s
40th143Elliot MACMILLAN 1:31.41421:21.11351:21.114018.93s
41st129Lawson FLYNN 1:22.22371:21.25361:21.254119.07s
42nd148Eban DALTON 1714637     DNF1:23.89391:23.894221.71s
43rd141Blake MUSTOE 1:24.35391:25.56401:24.354322.17s
44th146Ben FREEMAN 1:31.66431:27.62411:27.624425.44s
45th136Luke ASHURST 16668051:33.18451:28.85421:28.854526.67s
46th137Rhys CHEERS 1709697Cheshire Ghostriders BMX1:35.82461:31.72431:31.724629.54s
47th125Lucas SALT Spokes Bike Shop J.T.Salt Floo1:31.9444     1:31.944729.76s
48th140Oscar PALFREY 1:48.8247     1:48.824846.64s

° Rider racing out of category

Male: 17-18  Spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st87Brandon TURNER 1449235Blazing Bikes1:02.0911:00.5411:00.541-
2nd88Luca THURLOW 9519861:02.5521:00.5621:00.5620.02s
3rd89Isaac RABANI 14511321:07.1931:06.3831:06.3835.84s
4th93Joseph KENNING 1425864Crickley Flyers1:07.5151:07.0241:07.0246.48s
5th90Sam MORRIS (jun) 1:07.3241:07.1751:07.1756.63s
6th97Connor CANNONE 17045321:09.4961:07.3361:07.3366.79s
7th101Thomas FRITH Bank of Dad1:11.3071:09.8471:09.8479.30s
8th92Theo MAUNDER 1441662Gawton Gravity Hub1:11.6481:11.2881:11.28810.74s
9th95William LACEY 15026741:12.369     DNF1:12.36911.82s
10th99George DALGARNO 13255131:13.81101:15.1491:13.811013.27s
11th94Josh STADDON 16779241:16.12111:37.63101:16.121115.58s

Male: 19-29  Spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st64James WHITBY 881563MRP / Mudhugger / Nobl Wheels1:05.6911:06.8611:05.691-
2nd86Daniel THOMAS (mas) 12198171:06.5721:07.5131:06.5720.88s
3rd84Josh SMITH (mas) 16669851:09.0531:07.2521:07.2531.56s
4th91Andrew MCNAUGHTON 1:10.2041:09.0741:09.0743.38s
5th65Joshua SCOTT 1055602Lovelo Cycle Works1:10.2151:09.5551:09.5553.86s
6th80Tobias HACKER 1682687Tmh Fitness S&c1:11.1761:10.9561:10.9565.26s
7th74Thomas EVANS (sen1) 1443826Mij Downhill Events Viris Bran1:13.7591:11.9671:11.9676.27s
8th78Ed BENNETT 1151068Box1:13.3681:11.9781:11.9786.28s
9th66Seth MAUNDER 1441661Gawton Gravity Hub1:13.2471:12.8791:12.8797.18s
10th75James DUNN (sen) 1:16.47121:13.61101:13.61107.92s
11th68Keiron WILLIAMS 1:16.09111:13.73111:13.73118.04s
12th81Elliot MOORE 1:14.97101:14.59121:14.59128.90s
13th70Nathan MCKANE 1703391Gnar Mech Cycles1:20.89131:19.15131:19.151313.46s
14th73Lewis HANNEY mij racing1:29.19171:21.00141:21.001415.31s
15th72Samuel HARDING 1705473CUMT (Cardiff University MTB Team)1:26.07151:21.27151:21.271515.58s
16th82Ryan HANNEY 1:25.00141:22.65161:22.651616.96s
17th83Joseph GRANT 1:26.85161:28.99171:26.851721.16s

Male: 30-39  Spread

27 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st44Daniel JENKINS 1:08.5211:06.4511:06.451-
2nd49Tig ARNOTT 1:15.17151:09.2921:09.2922.84s
3rd32Lewis PATTERSON (mas) 10897271:10.1521:09.5831:09.5833.13s
4th34Nick KAVANAGH 1463082Sprockets Bike Tech1:12.0241:10.2441:10.2443.79s
5th41Peter LONG (mas) 1:12.1851:10.8851:10.8854.43s
6th40Darren PURVES 1:12.8171:11.0261:11.0264.57s
7th43Steven KING (vet) 13425541:11.3031:11.0771:11.0774.62s
8th31Justin TOWLE 16136681:12.6461:11.7681:11.7685.31s
9th37Joshua RHODES 1:14.47131:11.8291:11.8295.37s
10th38Dominic REDBOURN Redbourn Renovations Ltd1:13.4691:12.01101:12.01105.56s
11th55Mez ELDRIDGE-TULL 1:13.4281:12.97111:12.97116.52s
12th45Kenneth FULLER 1:13.63111:13.35121:13.35126.90s
13th33Thomas NINNIS 16649051:15.06141:13.47131:13.47137.02s
14th52Trevor MINGAY 16889071:13.52101:13.92141:13.52147.07s
15th61Dean GIBBONS 1544609Navy Cycling1:14.38121:14.65151:14.38157.93s
16th47Jamie CHAPMAN (mas) 17224581:17.33161:15.73161:15.73169.28s
17th58Mike LONG (mas) Adaptive Cooling1:17.72181:16.35171:16.35179.90s
18th39Murray RAWSON 1:17.47171:17.29181:17.291810.84s
19th63Charles ALLAN 13966971:20.09201:18.91191:18.911912.46s
20th57James MOORES 1:21.01211:19.95201:19.952013.50s
21st59Rob IANSON And Beds1:20.02191:22.01211:20.022113.57s
22nd51Adam PENDLETON 1501230RAF-CA1:25.15221:25.40221:25.152218.70s
23rd56James SIBBET 2:25.85271:27.30231:27.302320.85s
24th53James LLOYD-WILLIAMS 1:32.64231:27.98241:27.982421.53s
25th60Philip CORNELISSEN 1:36.50241:37.65251:36.502530.05s
26th35Andre WERTHEIM Commit equip1:39.06261:38.25261:38.252631.80s
27th50Daniel VESTY Cycologymedia1:38.70251:44.45271:38.702732.25s

Male: 40-49  Spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st14Rob FRANCIS 4239821:10.0541:08.0711:08.071-
2nd28Pete CRUMP Hope / Hutchinson / Pearce Cycles / Renthal1:08.4711:09.0721:08.4720.40s
3rd12Ady TOLSON 12678171:09.1921:09.3641:09.1931.12s
4th15Adam REED Bournemouth Cycleworks1:09.2131:09.2231:09.2141.14s
5th16Nick MASTERS 14471601:14.9651:15.8451:14.9656.89s
6th69Ross HOOD (vet) Ridgehill Race Syndicate1:19.9581:18.2361:18.23610.16s
7th29James CALLIS 1:19.6571:18.6271:18.62710.55s
8th24Jonathan KENDALL 1:19.4461:43.45151:19.44811.37s
9th18Chris JONES (vet) 1:24.0791:22.8881:22.88914.81s
10th25Dan DAVIES 1:26.37111:25.2091:25.201017.13s
11th30Rich WALLACE 17225701:26.15101:26.53101:26.151118.08s
12th27Leigh BUTLER-WEATHERLEY 1:38.67161:26.91111:26.911218.84s
13th26John CHARLTON (vet2) 1:27.6112     DNF1:27.611319.54s
14th21John BENNETT (vet) 1151055Box1:30.11131:27.81121:27.811419.74s
15th22Marc REAL 1:34.91141:29.34131:29.341521.27s
16th23N. LANDEG 1:37.27151:37.52141:37.271629.20s
17th20Stephen COUSINS (2) 1:42.6917     DNF1:42.691734.62s

Male: 50+  Spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st6Jonathan TARR 16508831:09.1311:08.1011:08.101-
2nd5Scott TURTLE Rother Valley Riders1:11.3821:10.8621:10.8622.76s
3rd7Ian SANDERS 8851331:13.0951:11.9031:11.9033.80s
4th9Richard KING (gvet1) 1:12.7431:19.9371:12.7444.64s
5th11Ian BRAY 4281271:13.0641:13.0841:13.0654.96s
6th17Si PATON 1:13.5461:13.2851:13.2865.18s
7th10Paul DODSLEY 7236761:29.0681:18.6661:18.66710.56s
8th4Aaron YOUNG 1:20.6371:20.2281:20.22812.12s
9th8Simon MILES 1:29.2191:32.7391:29.21921.11s

 

 

Female: U13  Spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st228Bella HEPBURN Pedalabikeaway1:30.3111:29.8011:29.801-
2nd231Ida MARTIN 1674736Dreigiau Coed Y Brenin Dragons1:50.9931:47.3921:47.39217.59s
3rd232Isabelle ROBERTS 16879211:53.2741:49.8031:49.80320.00s
4th229Esme DRAKELEY 1622420Dreigiau Coed Y Brenin Dragons1:50.5322:24.8741:50.53420.73s
5th230Evie JEFFERIS 1:54.335     DNF1:54.33524.53s

Female: 13-14  Spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st235Olivia TAYLOR 15624971:21.7511:19.9211:19.921-
2nd233Katie ALLSOP 469071Rotor RT1:26.9831:23.1521:23.1523.23s
3rd234Katie CHARLTON 1634994North Cotswolds CC1:24.4621:24.6931:24.4634.54s
4th236Scarlett VEDMORE 1:37.8841:26.6541:26.6546.73s
5th237Mai WOODMAN 1:49.4851:42.7251:42.72522.80s

Female: 15-16  Spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st238Lucy ALLSOP 460898Welwyn Wheelers CC1:24.3111:23.1411:23.141-
2nd241Molly RUSKIN 17083661:36.0141:23.8521:23.8520.71s
3rd240Imogen RABANI 1:26.9221:26.9731:26.9233.78s
4th242Molly SCOTT Summit MTB Club1:32.2231:30.2841:30.2847.14s
5th239Kayley COUSINS 11525121:36.4751:33.5651:33.56510.42s

Female: 19-39

1 competitor found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st250Bryony PAUL 1:34.5511:31.5611:31.561-

Female: 40+  Spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
1st243Natasha LITHERLAND 7223021:37.1921:32.9711:32.971-
2nd245Amy MARTIN 1:33.8211:34.1121:33.8220.85s
3rd246Haley ROGERS 1:37.9231:39.7531:37.9234.95s
4th247Marianne WILLIAMS 12545091:43.1441:45.2441:43.14410.17s

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us