withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive

New Zealand DH National Champs '07, Fringed Hill, Nelson

Results (204)Photos (0)Videos (0)Spreads

The official results can be found here.

Results formatBy category

Bike type

GenderAll

Notice

Since this was a championship event, which let non-championship riders take part, the top Championship-eligible riders are highlighted like this.

Male: Elite  Spread

28 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st3Kieran BENNETT NelsonIron Horse Bikes4:06.7834:02.161-
2nd852Fabien PEDEMANAUD France4:06.9544:03.5021.34s
3rd6Cam COLE HamiltonAnimal / Fox / NZRide4:16.1574:06.0133.85s
4th1Nathan RANKIN LevinLevin MTB Club4:06.6924:07.7745.61s
5th2Glenn HADEN Wanganui4:12.1754:08.0155.85s
6th23Hayden LEE Tauranga4:17.67104:10.3468.18s
7th4Des CURRY Rotorua6:29.98264:11.5879.42s
8th7Wyn MASTERS New PlymouthSanta Cruz4:19.42124:11.6289.46s
9th14Tom HOLLAND Rotorua4:19.12114:12.18910.02s
10th9Sam BLENKINSOP Wanganui4:03.8214:13.001010.84s
11th20Mike SKINNER Auckland4:20.20134:14.011111.85s
12th28Michael DAVIS AucklandIron Horse Bikes4:32.73204:15.231213.07s
13th25Hayden MCKAY Nelson4:16.6984:15.351313.19s
14th742James DODDS Rotorua4:17.2094:17.241415.08s
15th5Scott SHELDON Christchurch4:22.42144:18.911516.75s
16th16Tim MACKERSY DunedinBike Fix4:30.20184:19.741617.58s
17th31Joe BARNES (mas) Scotland4:54.80254:23.311721.15s
18th21James BARON Auckland4:41.42244:25.011822.85s
19th18Craig PATTLE Rotorua4:29.05174:25.331923.17s
20th22Reon BOE LevinLevin MTB Club4:33.85214:26.492024.33s
21st29Daniel AITKEN Wanaka4:35.25234:30.012127.85s
22nd30Dan SIMS Auckland4:34.93224:31.422229.26s
23rd27Joseph ALLEN ChristchurchThor Clothing4:23.63154:35.002332.84s
24th26Jeffery BRYSON Canada4:32.45194:46.872444.71s
10Byron SCOTT AucklandAnimal / Fox / NZRide4:15.096     DNF
799Gaetan REILHAN France4:26.8016     DNF
19Sean KENNEDY Christchurch      DNS     DNS
32Alex STOCK Uk      DNS     DNS

Male: Senior  Spread

41 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st347Hayden MCGREGOR Tauranga4:28.3324:19.891-
2nd352Sam REED MarlboroughPeak Fuel4:30.0444:23.1523.26s
3rd361James RENNIE Palmerston North4:29.7234:24.4134.52s
4th759Leighton NEAL Blenheim4:26.8014:25.4145.52s
5th343Kurt LANCASTER LevinLevin MTB Club4:32.1264:26.3156.42s
6th360Zac WILLIAMS DunedinBike Fix4:30.5454:28.4968.60s
7th341Brad INESON Christchurch4:40.45114:30.06710.17s
8th778Sam TOWNSHEND Christchurch4:35.3674:31.73811.84s
9th349Morgan MOORE Te Puke4:52.22164:33.60913.71s
10th334Kai CROW Auckland4:39.4694:36.941017.05s
11th333Jeff CRAIG Auckland4:41.81124:40.271120.38s
12th738Caleb WARRENDER Wellington4:50.02154:40.471220.58s
13th902Farryn GOODMAN Nelson4:47.08144:41.741321.85s
14th364James HAMPTON Christchurch4:36.5284:42.701422.81s
15th339Tysen HALEY Levin4:39.94104:43.651523.76s
16th355Craig SCOTT Christchurch4:58.49194:44.831624.94s
17th353Nathan RYDER Nelson4:57.27174:51.281731.39s
18th348Peter MILLER Invercargill4:59.56204:53.251833.36s
19th330Graeme ADRIAENS Christchurch5:05.50224:57.541937.65s
20th358Jerym SOAMES Hamilton4:41.90134:58.162038.27s
21st901Tim MACKENZIE Christchurch5:08.56235:03.812143.92s
22nd336Luke DE JAGER Levin5:02.26215:10.312250.42s
23rd877Andrew PECK Ashburton5:58.57315:18.142358.25s
24th338Sam GOTHORP Wanaka5:16.70255:18.842458.95s
25th917Jayden WELSH Nelson5:43.34275:29.87251:09.98
26th332Gavin BARBER Lower Hutt5:47.75285:34.78261:14.89
27th916René VAN WONDEREN Auckland5:48.87295:35.39271:15.50
28th864Boyd GRINSTEAD Christchurch4:58.27185:45.36281:25.47
29th766Simon SMITH England6:45.20326:53.41292:33.52
335Nicholas DANIEL Christchurch5:10.8524     DNF
735Fraser EMPSON New Plymouth5:57.6930     DNF
912Christian VOIGT Rotorua6:59.2233     DNF
337Peter FUTTERUP Auckland5:19.0626     DNS
331Jarrod BANG Wellington      DNS     DNS
867Cam EMPSON New Plymouth      DNS     DNS
363Seb KEMP Uk      DNS     DNS
344Hadley MACKAY WyndhamBike Fix      DNS     DNS
350Jimmy POLLARD Otago      DNS     DNS
356Michael SCOTT Palmerston North      DNS     DNS
913Rex SIMSON Christchurch      DNS     DNS
359Mat WEIR Scotland      DNS     DNS

Male: Hardtail  Spread

7 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st381Hayden MORTIMER 5:08.9914:58.961-
2nd380Cam JOHNSTON Alexandra6:01.8335:40.84241.88s
3rd787Tim ADAMS (sen) Nelson5:52.9825:44.05345.09s
4th920Lewis STIRLING Nelson6:04.7545:53.79454.83s
5th905Ryan MCMAHON Nelson8:05.3575:53.93554.97s
6th919Sam BANE Nelson6:28.1456:21.2261:22.26
7th908Roy DE HAMEL Nelson6:30.6666:29.8971:30.93

Male: U15  Spread

9 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st809Reuben OLORENSHAW Nelson4:59.9524:50.161-
2nd656Lachie WATSON Wanganui4:55.8514:51.3321.17s
3rd651Zach BAKER Auckland5:19.3345:10.61320.45s
4th653George DIVER Christchurch5:06.7035:11.86421.70s
5th830Jackson CARTER-SMITH Christchurch6:02.8275:44.23554.07s
6th903Cody REES Christchurch5:44.8165:53.7361:03.57
7th921Rasmus TANDER Nelson6:24.8986:24.4971:34.33
8th658Jake ROBINSON Rotorua6:26.7997:12.4482:22.28
655Keegan LAWRENCE Wellington5:32.625     DNF

Male: U17  Spread

45 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st278Vaughan WOOLHOUSE NapierIron Horse Bikes4:31.3124:17.781-
2nd251Aari BARRETT Havelock North4:31.9034:23.9526.17s
3rd261Ethan HELLIWELL Nelson4:30.4114:27.4639.68s
4th269Josh MILLER Nelson4:36.9854:28.96411.18s
5th264Richard LEACOCK WellingtonDunlop, Penny Farthings4:41.2974:31.95514.17s
6th253Cameron BRUCE Rotorua4:35.4944:32.78615.00s
7th277Michael VINK Christchurch7:08.83364:34.20716.42s
8th250Sam BAKER AucklandIron Horse Bikes4:39.8464:36.68818.90s
9th260James GILMOUR Christchurch4:46.1484:36.91919.13s
10th268Nicholas MCCONACHIE Christchurch4:57.5494:50.461032.68s
11th252Phillip BERRYMAN Christchurch5:09.58164:54.301136.52s
12th849George BRANNIGAN Hastings5:08.37144:57.981240.20s
13th266Tom MATTHEWS Christchurch5:03.62114:58.871341.09s
14th254Johnny CASEY Rotorua5:06.49124:59.791442.01s
15th272Adrian RETIEF Auckland5:00.04105:00.441542.66s
16th743Brad WARREN Havelock North5:07.00135:01.061643.28s
17th280Dominic STULEN Rotorua5:12.36195:02.951745.17s
18th282Mitchell MCDIVITT Tauranga5:08.75155:02.991845.21s
19th848Daniel PAHL Nelson5:14.65215:03.071945.29s
20th267Lawrence MCBREEN-SMITH Christchurch5:11.35175:07.412049.63s
21st281Steven PATTLE Rotorua5:37.15255:13.422155.64s
22nd257Matthew CLOUSTON Waimauku5:26.98235:15.162257.38s
23rd850Michael MCKEE Oamaru5:13.92205:23.64231:05.86
24th259Nicholas FISHER Christchurch5:45.64295:24.94241:07.16
25th923Ashley COOK Nelson5:46.24305:27.62251:09.84
26th900Brandon RICHARDS Wellington5:38.89265:30.59261:12.81
27th909Kieran HOWDEN Kaikoura5:28.24245:38.79271:21.01
28th791Guy ALEXANDER Havelock North5:41.93285:41.40281:23.62
29th845George PRATLEY Havelock North5:41.74275:48.28291:30.50
30th258Bryn DICKERSON Porirua6:00.03325:48.30301:30.52
31st792Patrick MCINNES Havelock North5:50.36315:49.67311:31.89
32nd276Nick TAYLOR (1) Christchurch6:05.56335:50.54321:32.76
33rd904Elliot KELLY Tauranga6:19.78345:51.07331:33.29
34th890Max CARTER-SMITH Christchurch7:07.77356:26.80342:09.02
35th255Cory CHAMMEN Levin7:25.123710:18.10356:00.32
36th892Basil FARMER Wellington5:25.782217:46.573613:28.79
760Campbell ROBERTSON Auckland5:12.2618     DNF
256Rupert CHAPMAN Christchurch      DNF     DNS
922Dylan BENNETT-SURTEES Nelson      DNS     DNS
262James HOGGAN Christchurch      DNS     DNS
263Freddie KING Christchurch      DNS     DNS
265Brook MACDONALD NapierAnimal / Fox / NZRide      DNS     DNS
271Nathan PETRIE Christchurch      DNS     DNS
273Samuel SHAW Rotorua      DNS     DNS
275Senn William STEEL Central Otago      DNS     DNS

Male: U19  Spread

41 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st312Matt SCOLES AlexandraBike Fix4:13.4124:06.881-
2nd308Joseph NATION ChristchurchThor Clothing4:24.7374:13.4926.61s
3rd311David SCANDRETT Christchurch4:15.7134:13.8837.00s
4th306Daniel MEILINK WellingtonDunlop, Penny Farthings4:23.4064:14.7347.85s
5th294Peter COOPER BlenheimAnimal / Fox / NZRide4:11.7114:16.8459.96s
6th863Josh BRYCELAND England4:19.6644:17.31610.43s
7th307Reuben MILLER Nelson4:21.8954:17.98711.10s
8th305Ed MASTERS New Plymouth5:59.70294:19.41812.53s
9th295Joel DANIELS Wanganui8:04.67334:20.61913.73s
10th897Troy MURDOCH Oamaru4:34.22124:21.021014.14s
11th304Michael LANGFORD Porirua4:27.5384:22.141115.26s
12th291Scott BEDFORD Taranaki4:30.96114:24.251217.37s
13th296Dave DU PLESSIS Nelson4:30.94104:26.831319.95s
14th318Braedan TROMPETTER Dobson4:39.63134:29.601422.72s
15th309Tom OSKAM Wanganui4:28.6194:32.251525.37s
16th317Ian THURLOW Hastings4:45.97164:35.671628.79s
17th314James SHIRLEY Scotland4:48.96174:44.961738.08s
18th299Andrew HIGGINS Nelson4:43.21154:47.081840.20s
19th313John SHEARER Christchurch16:22.77344:48.381941.50s
20th895David BALDERSTONE Whakatane5:03.12204:58.642051.76s
21st319Oliver KNIGHT Palmerston North5:01.34194:58.772151.89s
22nd315Antony SNODGRASS Hamilton4:58.65184:58.852251.97s
23rd822Matt WALKER Kaweran4:40.48145:00.512353.63s
24th300Matt HOLLOWAY Bay Of Plenty5:11.78215:02.292455.41s
25th293Brock COOLEY Wellington      DNF5:05.242558.36s
26th298Jayden HARRIS Taupo5:16.77235:07.33261:00.45
27th914Orion DALEY-COERS Nelson5:18.59245:09.42271:02.54
28th316Lars Vind THOMSEN Christchurch5:15.21225:17.18281:10.30
29th290Warwick BARRATT Wellington5:25.27255:20.06291:13.18
30th832Sam ROWLEY Tauranga6:08.37305:23.51301:16.63
31st898Michael ARMSTRONG Christchurch5:30.55275:23.90311:17.02
32nd918Fraser MCEWAN Nelson5:28.74265:29.78321:22.90
33rd292Ricky CLIFT Wellington20:25.57355:40.43331:33.55
34th894Vincent BATTEN Christchurch6:17.92316:06.12341:59.24
35th899Connor HORGAN Lower Hutt5:40.51286:09.63352:02.75
36th896Nic SULLIVAN Greymouth8:02.67327:59.91363:53.03
915William MOYNIHAN South Canterbury      DNF     DNS
320Stefan GARDNER Levin      DNS     DNS
297Paul GRAY Rotorua      DNS     DNS
302Henry HUNT Dannyvirke      DNS     DNS
303Reuben JOEL WellingtonDunlop, Penny Farthings      DNS     DNS

Male: 30-39  Spread

11 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st376Campbell WILSON Lower Hutt4:50.3934:38.761-
2nd375Arran TANDY Nelson4:42.8824:40.9422.18s
3rd377Jarrad WINTER Nelson4:26.2114:41.8533.09s
4th372Dale CRAGG Auckland4:58.9744:52.67413.91s
5th373Aaron FERNANDEZ AucklandAnimal / Fox / NZRide5:04.1854:53.25514.49s
6th906Dave SMITH Christchurch5:36.7075:11.19632.43s
7th893Stephen FOOTE Wanaka5:25.6265:16.60737.84s
8th391Sean COX Nelson5:39.1285:27.45848.69s
9th374Kerry HALSE Auckland5:51.2295:49.4791:10.71
10th910Bruce WHITE Christchurch9:47.90117:49.86103:11.10
853Brian TINDALL Auckland6:09.1810     DNS

Male: 40+  Spread

5 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st390Shane BAKER Auckland5:08.8615:02.011-
2nd394David VIEGLAIS Wellington5:24.7135:06.1324.12s
3rd393Mark STIRLING Nelson5:10.0025:11.4439.43s
4th392Peter OSKAM Wanganui7:32.9848:03.5043:01.49
395Eddie SPEARING Wanaka      DNS     DNS

Male: Sweeper  Spread

4 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st997Jeffery BRYSON Canada      4:41.301-
2nd996Dan SIMS Auckland      5:41.7121:00.41
999James DODDS Rotorua4:32.631     
998Wyn MASTERS New Plymouth4:37.292     

 

 

Female: Elite  Spread

9 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st55Scarlett HAGEN Queenstown5:18.7144:50.201-
2nd53Amy LAIRD ChristchurchIron Horse Bikes5:32.7455:19.28229.08s
3rd57Olivia JOHNSTON ChristchurchThor Clothing5:13.9335:21.41331.21s
4th61Harriet HARPER Christchurch5:08.3025:22.42432.22s
5th51Jennifer MAKGILL AucklandSanta Cruz5:00.0915:23.08532.88s
54Vanessa QUIN Tauranga      DNF     DNS
52Lauren CAMPBELL QueenstownBike Fix      DNS     DNS
58Hannah LATTA WellingtonDunlop, Penny Farthings      DNS     DNS
60Misty LEE Auckland      DNS     DNS

Female: Senior  Spread

4 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st407Keli FINCH Nelson6:14.8835:51.371-
2nd408Amanda PEARCE Nelson6:01.4516:03.94212.57s
3rd409Hayley ROBERTSON Upper Hutt6:12.0426:16.89325.52s
4th911Dawn DALEY-COERS Nelson6:45.4846:29.52438.15s

Female: U15

1 competitor found

PosBib Name Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st600Charlotte CLOUSTON Waimauku8:03.3618:24.331-

Female: U19  Spread

3 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Run 1 Diff
1st401Holly KERNOHAN-SMITH Christchurch6:06.3215:58.781-
2nd402Shannan MILLER Invercargill9:31.2729:44.8023:46.02
3rd400Katherine JONES Nelson10:34.21311:40.6235:41.84

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us