withINTENSEWorldwide 2-wheeled results & photo archive

New Zealand DH National Champs '08, Long Gully, Wellington

Results (223)Photos (0)Videos (0)Spreads

The official results can be found here.

Results formatBy category

Bike type

GenderAll

Notice

Since this was a championship event, which let non-championship riders take part, the top Championship-eligible riders are highlighted like this.

Male: Elite  Spread

28 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st5Glenn HADEN Wanganui2:37.701-
2nd3Cam COLE Christchurch2:39.9622.26s
3rd8Wyn MASTERS New Plymouth2:40.9233.22s
4th26Daniel MEILINK Wellington2:42.0444.34s
5th11Mike SKINNER Auckland2:42.6154.91s
6th25Hayden MCGREGOR Tauranga2:43.1365.43s
7th30Matt SCOLES Alexandra2:43.8376.13s
8th4Nathan RANKIN Levin2:45.5287.82s
9th1Kieran BENNETT Nelson2:46.4398.73s
10th19Daniel AITKEN Wanaka2:46.66108.96s
11th35James DODDS Rotorua2:47.26119.56s
12th37Michael LANGFORD Porirua2:47.721210.02s
13th32Dan SIMS Christchurch2:47.981310.28s
14th33Kurt LANCASTER Levin2:48.381410.68s
15th12Michael DAVIS Auckland2:48.541510.84s
16th27Reuben MILLER Nelson2:48.851611.15s
17th23Sam REED Marlborough2:49.101711.40s
18th31Ed MASTERS New Plymouth2:50.311812.61s
19th17Craig PATTLE Rotorua2:50.391912.69s
20th39Scott SPENCE Canada2:52.112014.41s
21st22Joel DANIELS Wanganui2:52.242114.54s
22nd29James RENNIE Palmerston North2:54.082216.38s
23rd24Nathan HOCH Usa2:55.142317.44s
24th34Berend BOER Australia2:55.832418.13s
25th40Chris KILMURRAY Ireland3:01.052523.35s
26th13Hayden MCKAY Nelson3:01.582623.88s
27th21Joseph ALLEN Christchurch3:10.572732.87s
28Tom OSKAM Wanganui     DNS

Male: Senior  Spread

39 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st536Scott BEDFORD Taranaki2:48.741-
2nd557Joseph NATION Christchurch2:50.4221.68s
3rd576Jimmy POLLARD Alexandra2:50.4531.71s
4th463Hadley BOYCE Wellington2:50.8042.06s
5th528Jeff CRAIG 2:52.9154.17s
6th365Nathan SHARRATT Christchurch2:54.3265.58s
7th597Tom SINCLAIR Wellsford2:54.3875.64s
8th559Jayden CARRICK Wanganui2:55.7887.04s
9th366Antony SNODGRASS Hamilton3:00.76912.02s
10th354Jarrod BANG Wellington3:02.061013.32s
11th364Michael SCOTT Palmerston North3:02.631113.89s
12th539Farryn GOODMAN Christchurch3:03.181214.44s
13th560Travis BILTON Canada3:04.211315.47s
14th358Dave DU PLESSIS Nelson3:04.351415.61s
15th566Kai CROW Auckland3:05.061516.32s
16th565Clément JENTE France3:07.191618.45s
17th356Andrew CLELAND Palmerston North3:07.261718.52s
18th555Brice LAFFIN Australia3:07.591818.85s
19th522Luke MCCARTHY Napier3:08.101919.36s
20th545Jeremy JONES Wellington3:08.672019.93s
21st355Gavin BARBER Lower Hutt3:09.042120.30s
22nd509Benjamin STEPHENS Wellington3:09.202220.46s
23rd551Robin SCHMID Wellington3:09.452320.71s
24th363Nathan RYDER Nelson3:11.902423.16s
25th530Tom WINWOOD Nelson3:12.802524.06s
26th357Luke DE JAGER Levin3:15.092626.35s
27th361Oliver KNIGHT Palmerston North3:16.852728.11s
28th598Quinton FELDBERG Lower Hutt3:19.092830.35s
29th549Greg TURNER Christchurch3:19.342930.60s
30th591Zach PAULIN Christchurch3:32.153043.41s
31st513Robert CHAPPELL Palmerston North3:43.423154.68s
32nd460Joe COLLINS Masterton3:58.81321:10.07
33rd506Juan Martin CARRIDO VELEZ Colombia4:19.08331:30.34
34th360Matthew HEATH Johnsonville10:53.03348:04.29
532Brett COSTELLO Wellington     DNS
577Boyd GRINSTEAD Blenheim     DNS
359James HAMPTON Christchurch     DNS
502Benjamin KAMP Wellington     DNS
580Rufus WENLOCK Christchurch     DNS

Male: Hardtail  Spread

7 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st382James PRITCHARD Nelson3:08.821-
2nd381Nick BYGATE Nelson3:21.53212.71s
3rd594Basil FARMER Wellington3:26.79317.97s
4th464Johnny LOVELL 3:27.12418.30s
5th579Brad GROGAN Gisborne3:35.64526.82s
6th380Tim ADAMS (sen) Nelson3:46.14637.32s
7th508Jacob PURSER Upper Hutt14:10.91711:02.09

Male: U15  Spread

15 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st572Louis HAMILTON Rotorua2:56.031-
2nd505Harry MCDONALD Wellington3:03.5327.50s
3rd553Jay BARRETT Hawkes Bay3:03.9337.90s
4th300Zach BAKER Auckland3:11.99415.96s
5th525Louis DONNITHORNE Christchurch3:15.79519.76s
6th570Jacques VOSLOO Rotorua3:20.68624.65s
7th569Jake ROBINSON Rotorua3:22.07726.04s
8th535Kurt SUMMERFIELD Auckland3:23.28827.25s
9th578Thomas ROSE Rotorua3:34.12938.09s
10th457Zach ROWE Papakowhai3:39.051043.02s
11th301Leo SANDLER Auckland3:44.501148.47s
12th571Dan LAWTON Tauranga4:41.51121:45.48
13th500Sam EAGLE Wellington4:51.95131:55.92
14th456Daniel LAULU Papakowhai5:04.80142:08.77
15th520Brendan FALVEY Wellington7:31.09154:35.06

Male: U17  Spread

44 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st322Vaughan WOOLHOUSE Napier2:44.341-
2nd304Sam BAKER Auckland2:48.9624.62s
3rd310Rupert CHAPMAN Christchurch2:51.4837.14s
4th307George BRANNIGAN Hastings2:51.7947.45s
5th564Lachie WATSON Wanganui2:54.1559.81s
6th311James HOGGAN Christchurch2:58.29613.95s
7th504Michael DODDS Wellington2:59.29714.95s
8th526Jimmy WILSON Christchurch2:59.83815.49s
9th531Simon BARRATT Wellington3:00.25915.91s
10th552Ricky HAMILTON Blenheim3:01.831017.49s
11th518Kipp NICHOLSON Christchurch3:03.921119.58s
12th315Nathan PETRIE Christchurch3:05.501221.16s
13th313Reuben OLORENSHAW Nelson3:06.591322.25s
14th320Matt SILCOCK Lower Hutt3:08.231423.89s
15th309Johnny CASEY Rotorua3:09.121524.78s
16th510Brandon RANSFIELD Havelock North3:11.061626.72s
17th546Jared QUINN Upper Hutt3:12.621728.28s
18th550Mitchell TOWNSEND Wanganui3:13.161828.82s
19th305Dylan BENNETT-SURTEES Nelson3:13.441929.10s
20th547Brandon RICHARDS 3:13.822029.48s
21st316Cody REES Christchurch3:15.192130.85s
22nd308Jackson CARTER-SMITH Christchurch3:15.472231.13s
23rd314Corey PENNEY Auckland3:15.712331.37s
24th541Nathan SHEPPARD Wellington3:16.332431.99s
25th321Nick TAYLOR (1) Christchurch3:16.422532.08s
26th544Jacob BROWN Palmerston North3:20.762636.42s
27th588Anzac RILEY Hawkes Bay3:21.132736.79s
28th542Shaye FREEMAN Wellington3:21.212836.87s
29th595Desmond JONES Wellington3:22.502938.16s
30th568Rogan YOUNG Auckland3:24.773040.43s
31st523Geraint BREESE Wellington3:29.633145.29s
32nd596Brandon LUMSDEN Lower Hutt3:31.053246.71s
33rd318David ROBBINS Wellington3:31.273346.93s
34th317James ROBBINS Wellington3:35.843451.50s
35th461Sebastian CHAPMAN Levin3:38.483554.14s
36th587Jimmy ELLIS-JONES Hawkes Bay3:40.243655.90s
37th507Dayne SCOTT Wellington3:40.433756.09s
38th589Sam CROFT Kapiti3:43.463859.12s
39th306Tom BRADSHAW Wellington3:56.93391:12.59
40th554Max OLSON Wellington4:02.46401:18.12
41st462Maih STRATFORD Papakowhai5:02.24412:17.90
312Lawrence MCBREEN-SMITH Christchurch     DNF
548Reece TOWNSEND Wanganui     DNF
319Jed ROONEY Oamaru     DNS

Male: U19  Spread

53 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st556Richard LEACOCK Wellington2:42.771-
2nd538Aari BARRETT Hawkes Bay2:44.4421.67s
3rd562Matt WALKER Kawerau2:44.8932.12s
4th341Brook MACDONALD Hawkes Bay2:50.9048.13s
5th328Peter COOPER Blenheim2:51.6458.87s
6th333Daniel HEADS Tauranga2:52.7269.95s
7th332Jayden HARRIS Taupo2:55.47712.70s
8th574Cameron BRUCE Auckland2:55.49812.72s
9th345Josh MILLER Nelson2:57.40914.63s
10th349Campbell ROBERTSON Auckland2:59.631016.86s
11th331James GILMOUR Christchurch2:59.711116.94s
12th352Evan THOMAS Levin3:00.171217.40s
13th348James PROUSE Levin3:00.591317.82s
14th537Jamie LYALL Kapati Coast3:00.931418.16s
15th558Dominic STULEN Rotorua3:01.141518.37s
16th343Tom MATTHEWS Christchurch3:01.621618.85s
17th575Steven PATTLE Rotorua3:02.451719.68s
18th329Bryn DICKERSON Wellington3:03.181820.41s
19th344Nick MEAD Auckland3:04.111921.34s
20th503Daniel KAMP Napier3:04.932022.16s
21st561Thomas HUMPHRIES Wanganui3:05.002122.23s
22nd543Stefan GARDNER Levin3:06.232223.46s
23rd330Kane ELLIOT Wellington3:07.162324.39s
24th515Henry HUNT Danniverk3:11.312428.54s
25th563Connor HORGAN Wellington3:11.382528.61s
26th517Ricky CLIFT Wellington3:14.082631.31s
27th524James HUNTER Tauranga3:16.002733.23s
28th347Tyler PERRIN Palmerston North3:16.332833.56s
29th340Adrian LOO Invercargill3:16.682933.91s
30th581Shea BARNES Gisborne3:16.903034.13s
31st512Conor WILLERS Wellington3:17.253134.48s
32nd346Tourley MUNRO Auckland3:19.503236.73s
33rd325Phillip BERRYMAN Christchurch3:19.663336.89s
34th529Matthew COBURN Wellington3:20.413437.64s
35th527Ben TYAS Auckland3:21.383538.61s
36th326Max CARTER-SMITH Christchurch3:22.333639.56s
37th350Sam SHILLSON Wellington3:22.993740.22s
38th339Cameron JOHNSON Alexandra3:23.183840.41s
39th586Henry ROBERTS Lower Hutt3:24.963942.19s
40th336Ben HOBBS Levin3:27.024044.25s
41st600Bruno DAX Gisborne3:31.464148.69s
42nd585James CHARLESWORTH Wellington3:31.504248.73s
43rd511Callum DUNN Wellington3:33.344350.57s
44th334Alexander HEFFIELD Wellington3:38.914456.14s
45th338Adin JOHNSON Kapiti Coast3:53.02451:10.25
46th514Tom IVES Wellington4:52.90462:10.13
351Senn William STEEL      DNF
327Brock COOLEY Wellington     DNS
501Jamie EAGLE Wellington     DNS
335Ethan HELLIWELL      DNS
337Reuben JOEL Wellington     DNS
516Hamish MACDONALD Wellington     DNS
342Conor MACFARLANE      DNS

Male: 30-39  Spread

14 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st573Dave HAMILTON Rotorua2:53.201-
2nd372Hamish KAY Wellington2:53.5520.35s
3rd533Derek WINWOOD Nelson2:58.1334.93s
4th521Andrew MARTIN Wellington3:01.9448.74s
5th583Ewan BARON Featherston3:11.13517.93s
6th373Matthew VIRCAVS Auckland3:13.21620.01s
7th593Stephen HUMPHRIES (mas) Wellington3:14.86721.66s
8th590Jason NARAN Wellington3:16.25823.05s
9th519Kevin KENNEDY Ireland3:16.66923.46s
10th374Andrew WAA Porirua3:19.751026.55s
11th459Stu FISHER Stokes Valley3:20.761127.56s
12th599David CASSON Stokes Valley3:35.661242.46s
371Sean COX Nelson     DNS
375Campbell WILSON Lower Hutt     DNS

Male: 40-49  Spread

7 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st378Luke SIMMONS Lower Hutt3:01.591-
2nd376Craig MADSEN Tauranga3:19.51217.92s
3rd567Eric PHIPPS Wellington3:29.93328.34s
4th584David ROSE Rotorua3:33.50431.91s
5th592Lloyd MOUTTER Wellington3:51.19549.60s
6th458David CARLYON Wellington4:45.7861:44.19
377Mark SIMMONS      DNS

Male: 50+  Spread

2 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st582Vince LANGFORD Wellington5:02.481-
379Peter OSKAM Wanganui     DNS

 

 

Female: Elite  Spread

5 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st60Sheryl MACLEOD Dunedin3:04.731-
2nd54Harriet HARPER Blenheim3:10.0425.31s
3rd51Scarlett HAGEN Queenstown3:11.4336.70s
4th61Helene Valerie FRUHWIRTH Austria3:12.1647.43s
5th52Amy LAIRD Christchurch3:12.3257.59s

Female: Senior  Spread

5 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st534Dawn DALEY-COERS Nelson3:40.861-
2nd368Rita LANGLEY Wellington3:42.0421.18s
3rd370Amanda PEARCE Nelson3:57.26316.40s
367Dawn DALEY-COERS Nelson     DNS
369Shannan MILLER Invercargill     DNS

Female: U15

1 competitor found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st303Chelsea MUNRO Auckland5:38.511-

Female: U17  Spread

3 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st323Charlotte CLOUSTON Auckland3:41.361-
2nd540Sophie-Marie BETHELL Auckland4:05.50224.14s
3rd324Veronique SANDLER Auckland4:08.37327.01s

Female: U19

1 competitor found

PosBib Name Area Run 1 Diff
1st353Katherine JONES Blenheim6:04.311-

Key:   DNS - did not start   DNF - did not finish   DSQ - disqualified   DNQ - did not qualify   DNP - did not proceed   NTR - no time recorded   CUT - did not make the cut-off   TBC - to be confirmed   N/C - not classified

Chat with us