The official results can be found here.
Male: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 6 | Cam COLE | Christchurch | 2:15.413 | 2:14.551 | - | ||
2nd | 11 | Wyn MASTERS | New Plymouth | 2:16.045 | 2:16.992 | 2.44s | ||
3rd | 42 | Martin FREI | Switzerland | 2:21.048 | 2:17.163 | 2.61s | ||
4th | 18 | Matt SCOLES | Alexandra | 2:19.246 | 2:17.244 | 2.69s | ||
5th | 7 | Nathan RANKIN | Levin | 2:15.994 | 2:17.915 | 3.36s | ||
6th | 34 | Hayden MCGREGOR | Tauranga | 6:31.3422 | 2:18.486 | 3.93s | ||
7th | 10 | George BRANNIGAN | Hastings | 2:20.057 | 2:20.767 | 6.21s | ||
8th | 14 | James DODDS | Rotorua | 2:24.5912 | 2:22.238 | 7.68s | ||
9th | 12 | Sean MCCARROLL | Australia | 2:25.9917 | 2:23.009 | 8.45s | ||
10th | 26 | Matt WALKER | Kawerau | 2:15.092 | 2:23.1110 | 8.56s | ||
11th | 8 | Des CURRY | Rotorua | 2:22.8311 | 2:23.4711 | 8.92s | ||
12th | 44 | Harry ARMSTRONG | Australia | 2:26.2318 | 2:23.9112 | 9.36s | ||
13th | 27 | Tim EATON | Australia | 2:25.7315 | 2:25.4813 | 10.93s | ||
14th | 25 | Joel GEBBIE | Queenstown | DNF | 2:25.7914 | 11.24s | ||
15th | 29 | Edoardo FRANCO | Italy | 2:25.8416 | 2:28.2815 | 13.73s | ||
15th | 35 | Robert VENABLES | Canada | 2:34.6120 | 2:28.2815 | 13.73s | ||
17th | 36 | Ken FAUBERT | Canada | 2:31.7919 | 2:29.3417 | 14.79s | ||
18th | 39 | James RENNIE | Christchurch | 2:37.4321 | 2:33.7418 | 19.19s | ||
19th | 38 | Mathew HILLSEY | Wanganui | 2:25.0313 | 2:34.7919 | 20.24s | ||
20th | 20 | Hayden LEE | Tauranga | 2:22.5810 | 2:41.1220 | 26.57s | ||
21st | 43 | Luke STROBEL | Usa | 2:13.361 | 2:43.3921 | 28.84s | ||
40 | Glenn HADEN | Wanganui | 2:21.589 | DNF | ||||
41 | Thomas JEANDIN | Switzerland | 2:25.1014 | DNS | ||||
21 | Brook MACDONALD | Napier | DNS | DNS |
Male: Senior Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 451 | Freddie KING | Christchurch | 2:25.157 | 2:21.201 | - | ||
2nd | 143 | Daniel MEILINK | Wellington | 2:24.896 | 2:21.242 | 0.04s | ||
3rd | 455 | Sam SHUCKSMITH | Uk | 2:21.932 | 2:21.393 | 0.19s | ||
4th | 282 | Scott MCGREGOR | Tauranga | 2:22.933 | 2:21.934 | 0.73s | ||
5th | 352 | Richard LEACOCK | Wellington | 2:23.064 | 2:22.205 | 1.00s | ||
6th | 163 | David BALDERSTONE | Whakatane | 2:29.9815 | 2:23.836 | 2.63s | ||
7th | 341 | Tom WINWOOD | Nelson | 2:20.751 | 2:25.187 | 3.98s | ||
8th | 447 | Carl EDMONDSON | Kawerau | 2:49.4832 | 2:25.288 | 4.08s | ||
9th | 374 | Nick MEAD | Auckland | 2:29.1112 | 2:25.969 | 4.76s | ||
10th | 330 | Daniel HEADS | Tauranga | 2:24.295 | 2:25.9810 | 4.78s | ||
11th | 347 | Rob FARMER | Levin | 2:34.5218 | 2:26.4911 | 5.29s | ||
12th | 299 | Kurt LANCASTER | Levin | 2:30.0616 | 2:26.7912 | 5.59s | ||
13th | 430 | Dominic STULEN | Rotorua | 2:29.4113 | 2:28.1513 | 6.95s | ||
14th | 471 | Chris JOHNSTON | Wellington | 2:37.2922 | 2:28.3514 | 7.15s | ||
15th | 360 | Bryn DICKERSON | Wellington | 2:26.138 | 2:28.9315 | 7.73s | ||
16th | 434 | Tyler PERRIN | Palmerston North | 2:50.5335 | 2:29.0816 | 7.88s | ||
17th | 138 | Oliver KNIGHT | Palmerston North | 2:27.6910 | 2:29.3917 | 8.19s | ||
18th | 179 | Joe FLANAGAN | Uk | 3:32.0841 | 2:30.1118 | 8.91s | ||
19th | 212 | Jamie LYALL | Otaihanga | 2:30.1917 | 2:30.4519 | 9.25s | ||
20th | 343 | Ben TYAS | Albany | 2:27.389 | 2:30.4820 | 9.28s | ||
21st | 189 | Matthew INESON | Uk | 2:29.6014 | 2:30.6221 | 9.42s | ||
22nd | 444 | Shanan WHITLOCK | Wanganui | 2:35.0120 | 2:35.0422 | 13.84s | ||
23rd | 357 | Mathew MCGOVERN | Rotorua | 2:34.8419 | 2:35.2123 | 14.01s | ||
24th | 176 | Asher ELLERY | Tauranga | 2:28.7611 | 2:36.2424 | 15.04s | ||
25th | 457 | Ben STEWART | Rotorua | 2:43.7927 | 2:36.5625 | 15.36s | ||
26th | 479 | Joseph HENRY | Hastings | 2:37.1821 | 2:37.4326 | 16.23s | ||
27th | 422 | Scott TAYLOR | Matamata | 2:38.1523 | 2:37.6127 | 16.41s | ||
28th | 354 | Simon DIBBEN | Wanganui | 2:39.9724 | 2:39.0228 | 17.82s | ||
29th | 426 | Kevin WARNER | Hamilton | 2:45.0930 | 2:39.4629 | 18.26s | ||
30th | 377 | Calum WILSON | Scotland | 2:49.6133 | 2:39.5230 | 18.32s | ||
31st | 460 | Steven PATTLE | Rotorua | 2:41.5025 | 2:40.0431 | 18.84s | ||
32nd | 442 | Jamie EAGLE | Lower Hutt | 2:41.5726 | 2:41.9432 | 20.74s | ||
33rd | 328 | Ryan WILLIAMSON | Lower Hutt | 2:49.8034 | 2:42.0933 | 20.89s | ||
34th | 482 | Kai CROW | Auckland | 2:44.1228 | 2:42.4134 | 21.21s | ||
35th | 483 | Ilya ZHARENIKOV | Russia | 2:48.4631 | 2:45.6135 | 24.41s | ||
36th | 478 | Daniel TAYLOR | Scotland | 2:53.8338 | 2:45.8436 | 24.64s | ||
37th | 440 | Tristan RATCLIFFE | Kapiti | 2:44.8129 | 2:49.6437 | 28.44s | ||
38th | 358 | Tim WARNER | Hamilton | 2:53.3236 | 2:54.7438 | 33.54s | ||
39th | 480 | Josh HUTCHINSON | Napier | 2:55.8939 | 2:58.0339 | 36.83s | ||
40th | 465 | Jono TONKIN | Rotorua | 2:53.7437 | 3:03.7740 | 42.57s | ||
41st | 425 | Beau LOWRIE | Whangamata | 3:14.5440 | 3:09.1241 | 47.92s | ||
313 | Dave ANDERSON | Canada | DNS | DNS | ||||
139 | Tom MATTHEWS | Christchurch | DNS | DNS | ||||
436 | Michael SIMS | Tauranga | DNS | DNS |
Male: Hardtail Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 437 | Jade ERICKSON | Tauranga | 3:36.371 | 3:31.161 | - | ||
362 | Luke BRINDLE | Lower Hutt | DNS | DNS |
Male: U15 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 101 | Joshua MCCOMBIE | Dunedin | 2:35.841 | 2:37.211 | - | ||
2nd | 326 | Connor HAMILTON | Rotorua | 2:42.072 | 2:40.402 | 3.19s | ||
3rd | 385 | Cam BARRETT | Havelock North | 2:48.073 | 2:44.043 | 6.83s | ||
4th | 415 | Gregory TEW | Rotorua | 2:53.554 | 2:44.794 | 7.58s | ||
5th | 390 | Ben WATKINS | Wanganui | 2:58.655 | 2:49.665 | 12.45s | ||
6th | 462 | Josh AIREY | Whangamata | 3:04.356 | 2:58.966 | 21.75s | ||
7th | 470 | Hayden MELLES | Otaki | 3:08.177 | 3:05.217 | 28.00s | ||
8th | 438 | Tom BRIAN | Auckland | 3:18.849 | 3:13.998 | 36.78s | ||
9th | 324 | Matt LAWTON | Tauranga | 3:16.668 | 3:18.799 | 41.58s | ||
10th | 468 | Dino RUTTEN | Kapiti Coast | 3:31.7810 | 3:27.5510 | 50.34s | ||
11th | 477 | Tom GOODMAN | Waikanae | 3:50.3111 | 3:39.2811 | 1:02.07 | ||
12th | 453 | Jordan HOLLIDAY | Hamilton | 3:50.5612 | 3:41.2912 | 1:04.08 | ||
448 | Danie KATTENBERG | Tauranga | DNS | DNS |
Male: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 291 | Jay BARRETT | Havelock Nth | 2:25.062 | 2:19.951 | - | ||
2nd | 429 | Jake ROBINSON | Rotorua | 2:29.183 | 2:26.482 | 6.53s | ||
3rd | 158 | Jacques VOSLOO | Rotorua | 2:30.254 | 2:27.883 | 7.93s | ||
4th | 325 | Louis HAMILTON | Rotorua | 2:23.201 | 2:30.554 | 10.60s | ||
5th | 112 | Campbell MERCER | Auckland | 2:38.6511 | 2:35.335 | 15.38s | ||
6th | 335 | Kurt SUMMERFIELD | Auckland | 2:30.375 | 2:35.666 | 15.71s | ||
7th | 104 | Zach BAKER | Waimauku | 2:33.556 | 2:35.727 | 15.77s | ||
8th | 378 | Giulio LAURA | Tauranga | 2:38.2410 | 2:36.168 | 16.21s | ||
9th | 111 | Dan MCCOMBIE | Dunedin | 2:40.2213 | 2:38.389 | 18.43s | ||
10th | 340 | Lawrence CAWTE | Rotorua | 2:34.168 | 2:38.5610 | 18.61s | ||
11th | 396 | Joel TUNBRIDGE | Wanganui | 2:34.419 | 2:39.4411 | 19.49s | ||
12th | 339 | Thomas ROSE | Rotorua | 2:39.9812 | 2:40.7212 | 20.77s | ||
13th | 376 | Mark WERPACHOWSKI | Rotorua | 2:43.4814 | 2:43.7813 | 23.83s | ||
14th | 231 | Morgan TAYLOR | Napier | 2:47.0418 | 2:46.7814 | 26.83s | ||
15th | 428 | Tim ADAMS (sen) | Nelson | 2:45.0416 | 2:48.5515 | 28.60s | ||
16th | 473 | Jack ARNOPP | Paraparumu | 2:48.2520 | 2:49.8416 | 29.89s | ||
17th | 445 | Cameron HANCOX | Tauranga | 2:57.2925 | 2:49.9217 | 29.97s | ||
18th | 469 | Michael MELLES | Otaki | 2:52.5924 | 2:51.3918 | 31.44s | ||
19th | 459 | Scott MILNER | Tauranga | 2:51.3822 | 2:52.7119 | 32.76s | ||
20th | 474 | Kayne MCGLUE | Kapiti Coast | 2:52.3523 | 2:52.8620 | 32.91s | ||
21st | 387 | Jackson HINE | Wanganui | 2:44.5015 | 2:53.6221 | 33.67s | ||
22nd | 110 | Dan LAWTON | Tauranga | 2:45.2317 | 2:53.9222 | 33.97s | ||
23rd | 458 | Thomas SCHISCHKA | Tauranga | 2:58.0626 | 2:54.0423 | 34.09s | ||
24th | 371 | Jack DODD | Tauranga | 3:04.3131 | 2:54.3024 | 34.35s | ||
25th | 361 | Mitch THOMAS | Cambridge | 3:02.9828 | 2:56.0425 | 36.09s | ||
26th | 431 | Zach ROWE | Wellington | 3:03.4429 | 2:57.3826 | 37.43s | ||
27th | 345 | Ryan HUNT | New Plymouth | 3:03.7430 | 3:02.4027 | 42.45s | ||
28th | 116 | Jamie ROSIER | Tauranga | 2:48.1619 | 3:04.5328 | 44.58s | ||
29th | 432 | Daniel LAULU | Papakowhai | 2:49.9221 | 3:05.6029 | 45.65s | ||
30th | 342 | James PALING | Kawerau | 3:06.0533 | 3:07.6530 | 47.70s | ||
31st | 338 | Aled DUNN | Hamilton | 3:05.3132 | 3:10.3131 | 50.36s | ||
32nd | 389 | Harrison REDSHAW | Napier | 2:33.977 | 3:15.0132 | 55.06s | ||
452 | Jarrod ANDERSON | Napier | 3:01.3427 | DNS | ||||
466 | Josiah CLARK | DNS | DNS | |||||
108 | Michael GUNTER | Greymouth | DNS | DNS |
Male: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 435 | Vaughan WOOLHOUSE | Napier | 2:30.763 | 2:22.701 | - | ||
2nd | 363 | Brandon LUMSDEN | Wellington | 2:31.785 | 2:26.862 | 4.16s | ||
3rd | 122 | Sam BAKER | Waimauku | 2:25.681 | 2:27.313 | 4.61s | ||
4th | 129 | Brandon RANSFIELD | Hastings Hawkes Bay | 2:30.804 | 2:29.324 | 6.62s | ||
5th | 126 | Kirk FISHER | Tauranga | 2:32.606 | 2:30.425 | 7.72s | ||
6th | 331 | Kurt MCDONALD | Hawkes Bay | 2:32.957 | 2:31.196 | 8.49s | ||
7th | 401 | Mitchell TOWNSEND | Wanganui | 2:36.008 | 2:33.337 | 10.63s | ||
8th | 128 | Corey PENNEY | Auckland | 2:39.0511 | 2:34.048 | 11.34s | ||
9th | 333 | Matt SILCOCK | Lower Hutt | 2:36.259 | 2:34.689 | 11.98s | ||
10th | 369 | Ryan LEWIS | Auckland | 2:46.0718 | 2:35.8410 | 13.14s | ||
11th | 443 | Corey PATEL | Wellington | 2:40.0613 | 2:37.7211 | 15.02s | ||
12th | 449 | Jason LANG | Lower Hutt | 2:51.2422 | 2:40.4212 | 17.72s | ||
13th | 433 | Lachlan CRUICKSHANK | Invercargil | 2:40.3614 | 2:41.5513 | 18.85s | ||
14th | 191 | Oscar TATOM | Dunedin | 2:44.9117 | 2:42.8614 | 20.16s | ||
15th | 417 | Jack SHARLAND | Upper Hutt | 2:50.5220 | 2:46.3715 | 23.67s | ||
16th | 365 | Ryan KNELL | Wellington | 2:39.0110 | 2:47.7016 | 25.00s | ||
17th | 446 | Ben DOWMAN | Wanganui | 2:51.2321 | 2:48.0717 | 25.37s | ||
18th | 439 | Jeremy COMPTON | Morrinsville | 3:02.4824 | 2:48.5118 | 25.81s | ||
19th | 441 | David BROWNE | North Shore | 2:47.4319 | 2:48.6019 | 25.90s | ||
20th | 427 | Tyler CAPLAN | Hastings | 2:51.6023 | 2:48.7520 | 26.05s | ||
21st | 386 | Jourdan LETHBRIDGE | New Plymouth | 2:44.8916 | 2:48.8821 | 26.18s | ||
22nd | 130 | Nathan SHEPPARD | Wellington | 2:40.4415 | 2:49.1722 | 26.47s | ||
23rd | 366 | Jason TODD | Cambridge | 3:06.9625 | 3:00.5623 | 37.86s | ||
24th | 467 | Kyle STANNARD | Tauranga | 3:35.9026 | 3:26.8024 | 1:04.10 | ||
25th | 368 | Jonathan ANDREW | Auckland | 2:30.312 | 3:52.4425 | 1:29.74 | ||
26th | 252 | Tyler KIRK | Cambridge | 2:39.0912 | 4:53.0926 | 2:30.39 | ||
123 | Nick BYGATE | Nelson | DNS | DNS | ||||
375 | Lucas JACKSON | Rotorua | DNS | DNS |
Male: 30-39 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 481 | Byron SCOTT | Auckland | 2:21.511 | 2:19.521 | - | ||
2nd | 379 | Cameron BISSET | Methven | 2:49.463 | 2:34.032 | 14.51s | ||
3rd | 367 | Andrew MARTIN | Wellington | 2:48.082 | 2:37.483 | 17.96s | ||
4th | 160 | Kevin ENGLISH | Nelson | 2:57.224 | 2:49.084 | 29.56s | ||
5th | 384 | Leon DUGGAN | Whakatane | 3:13.868 | 2:54.825 | 35.30s | ||
6th | 461 | Stefan BEK | Mt Maunganui | 2:58.195 | 2:55.756 | 36.23s | ||
7th | 464 | Rich SEATON | Palmerston North | 3:10.097 | 3:07.847 | 48.32s | ||
476 | Mike GREEN | Rotorua | 3:09.326 | DNF | ||||
475 | Eugene KARA | Rotorua | DNS | DNS |
Male: 40+ Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 412 | Dave HAMILTON | Rotorua | 2:35.931 | 2:35.411 | - | ||
2nd | 456 | David ROSE | Rotorua | 3:16.272 | 3:05.962 | 30.55s | ||
3rd | 472 | Andrew MELLES | Otaki | 3:51.393 | 3:54.543 | 1:19.13 | ||
344 | Graeme HUNT | New Plymouth | DNS | DNS |
Male: Sweeper
Female: Elite
Female: Open Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 247 | Sarah ATKIN | Wellington | 2:45.181 | 2:51.611 | - | ||
2nd | 146 | Charlotte CLOUSTON | Waimautu | 3:00.852 | 3:03.782 | 12.17s | ||
3rd | 187 | Sophie-Marie BETHELL | Auckland | 3:05.803 | 3:09.873 | 18.26s | ||
4th | 454 | Baylee JACKSON | Rotorua | 3:29.384 | 3:27.574 | 35.96s | ||
329 | Kaytee CAMPBELL | Ngaruawahia | 3:39.935 | DNS | ||||
230 | Madeline TAYLOR | Napier | DNS | DNS | ||||
381 | Sophie TYAS | Albany | DNS | DNS |
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified