The official results can be found here.
Male: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 43 | Luke STROBEL | Usa | 3:24.133 | 3:18.751 | - | ||
2nd | 7 | Nathan RANKIN | Levin | 3:23.171 | 3:18.882 | 0.13s | ||
3rd | 11 | Wyn MASTERS | New Plymouth | 3:23.732 | 3:18.943 | 0.19s | ||
4th | 10 | George BRANNIGAN | Hastings | 3:26.364 | 3:20.884 | 2.13s | ||
5th | 46 | Cam COLE | Christchurch | 3:39.2016 | 3:21.675 | 2.92s | ||
6th | 40 | Glenn HADEN | Wanganui | 3:26.785 | 3:21.926 | 3.17s | ||
7th | 8 | Des CURRY | Rotorua | 3:31.217 | 3:23.667 | 4.91s | ||
8th | 26 | Matt WALKER | Kawerau | 3:29.826 | 3:24.448 | 5.69s | ||
9th | 20 | Hayden LEE | Tauranga | 3:31.828 | 3:26.759 | 8.00s | ||
10th | 34 | Hayden MCGREGOR | Tauranga | 3:32.659 | 3:28.6010 | 9.85s | ||
11th | 12 | Sean MCCARROLL | Australia | 3:37.9314 | 3:30.1311 | 11.38s | ||
12th | 14 | James DODDS | Rotorua | 3:34.9311 | 3:30.6812 | 11.93s | ||
13th | 27 | Tim EATON | Australia | 3:38.4215 | 3:30.8613 | 12.11s | ||
14th | 36 | Ken FAUBERT | Canada | 3:36.5913 | 3:33.3214 | 14.57s | ||
15th | 35 | Robert VENABLES | Canada | 3:35.6812 | 3:34.4915 | 15.74s | ||
16th | 45 | Joel DANIELS | Wanganui | 6:38.4823 | 3:35.2316 | 16.48s | ||
17th | 25 | Joel GEBBIE | Queenstown | 3:42.2920 | 3:35.8817 | 17.13s | ||
18th | 29 | Edoardo FRANCO | Italy | 3:43.4321 | 3:36.3518 | 17.60s | ||
19th | 42 | Martin FREI | Switzerland | 3:32.8810 | 3:38.1319 | 19.38s | ||
20th | 41 | Thomas JEANDIN | Switzerland | 3:41.2718 | 4:02.0620 | 43.31s | ||
21st | 38 | Hillsey HYLAND | Wanganui | 3:46.0522 | 4:57.1321 | 1:38.38 | ||
39 | James RENNIE | Christchurch | 3:41.4719 | DNF | ||||
23 | Michael DAVIS | Auckland | 3:40.4617 | DNS | ||||
21 | Brook MACDONALD | Napier | DNS | DNS |
Male: Senior Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 143 | Daniel MEILINK | Wellington | 3:31.941 | 3:25.501 | - | ||
2nd | 489 | Richard LEACOCK | Wellington | 3:34.703 | 3:27.342 | 1.84s | ||
3rd | 455 | Sam SHUCKSMITH | Uk | 3:35.234 | 3:27.843 | 2.34s | ||
4th | 330 | Daniel HEADS | Tauranga | 3:37.595 | 3:30.724 | 5.22s | ||
5th | 495 | Dominic STULEN | Rotorua | 3:45.4919 | 3:31.305 | 5.80s | ||
6th | 139 | Tom MATTHEWS | Christchurch | 3:38.457 | 3:33.286 | 7.78s | ||
7th | 471 | Chris JOHNSTON | Wellington | 3:38.266 | 3:33.567 | 8.06s | ||
8th | 299 | Kurt LANCASTER | Levin | 3:40.2211 | 3:33.708 | 8.20s | ||
9th | 915 | Freddie KING | Christchurch | 3:40.5013 | 3:33.909 | 8.40s | ||
10th | 347 | Rob FARMER | Levin | 3:40.2912 | 3:34.6610 | 9.16s | ||
11th | 163 | David BALDERSTONE | Whakatane | 3:43.5214 | 3:36.1611 | 10.66s | ||
12th | 341 | Tom WINWOOD | Nelson | 3:39.9310 | 3:37.1012 | 11.60s | ||
13th | 343 | Ben TYAS | Albany | 3:45.2318 | 3:37.1113 | 11.61s | ||
14th | 134 | Jake BOYLETT | Nelson | 3:47.9823 | 3:37.1714 | 11.67s | ||
15th | 212 | Jamie LYALL | Paraparumu | 3:33.262 | 3:37.3115 | 11.81s | ||
16th | 138 | Oliver KNIGHT | Palmerston North | 3:44.6317 | 3:37.5216 | 12.02s | ||
17th | 179 | Joe FLANAGAN | Uk | 3:44.6116 | 3:38.0617 | 12.56s | ||
18th | 282 | Scott MCGREGOR | Tauranga | 3:39.769 | 3:39.2418 | 13.74s | ||
19th | 140 | James MCCONACHIE | Christchurch | 3:45.8920 | 3:39.7219 | 14.22s | ||
20th | 141 | Nicholas MCCONACHIE | Christchurch | 3:44.5315 | 3:40.9920 | 15.49s | ||
21st | 486 | Steven PATTLE | Rotorua | 3:57.2332 | 3:42.2321 | 16.73s | ||
22nd | 444 | Shanan WHITLOCK | Wanganui | 3:50.8729 | 3:42.8622 | 17.36s | ||
23rd | 354 | Simon DIBBEN | Wanganui | 3:50.0227 | 3:43.0823 | 17.58s | ||
24th | 904 | Jerym SOAMES | Hamilton | 3:49.2126 | 3:43.4724 | 17.97s | ||
25th | 908 | Aurélien HERAUD | France | 3:47.9722 | 3:43.5625 | 18.06s | ||
26th | 357 | Mathew MCGOVERN | Rotorua | 3:48.6824 | 3:43.8426 | 18.34s | ||
27th | 374 | Nick MEAD | Auckland | 3:48.9425 | 3:44.0627 | 18.56s | ||
28th | 447 | Carl EDMONDSON | Kawerau | 3:38.588 | 3:44.8728 | 19.37s | ||
29th | 434 | Tyler PERRIN | Palmerston North | 3:54.7631 | 3:47.3129 | 21.81s | ||
30th | 229 | Matt KING | New Plymouth | 3:52.2430 | 3:51.1630 | 25.66s | ||
31st | 377 | Calum WILSON | Scotland | 4:09.3336 | 3:51.1831 | 25.68s | ||
32nd | 328 | Ryan WILLIAMSON | Lower Hutt | 4:10.0638 | 3:54.5632 | 29.06s | ||
33rd | 348 | Jarrod BANG | Wellington | 3:59.4633 | 3:55.9733 | 30.47s | ||
34th | 494 | Jamie EAGLE | Lower Hutt | 4:14.9941 | 3:58.1034 | 32.60s | ||
35th | 912 | Kevin FIFE | Queenstown | 4:02.8734 | 3:59.6535 | 34.15s | ||
36th | 440 | Tristan RATCLIFFE | Kapiti | 4:13.7639 | 4:05.0736 | 39.57s | ||
37th | 488 | Craig MCGINNITY | Wellington | 3:46.1321 | 4:05.8937 | 40.39s | ||
38th | 358 | Tim WARNER | Hamilton | 4:13.9640 | 4:06.3538 | 40.85s | ||
39th | 907 | Jono TONKIN | Rotorua | 4:19.2042 | 4:08.9139 | 43.41s | ||
40th | 422 | Scott TAYLOR | Matamata | 4:09.1935 | 4:11.7940 | 46.29s | ||
41st | 189 | Matthew INESON | Uk | 3:50.7628 | 4:20.9141 | 55.41s | ||
42nd | 929 | Gordon MAXWELL | 5:06.9346 | 4:25.0942 | 59.59s | |||
43rd | 903 | Nick HOTCHIN | Rotorua | 4:19.4743 | 4:27.5743 | 1:02.07 | ||
44th | 425 | Beau LOWRIE | Whangamata | 4:44.8345 | 4:36.6844 | 1:11.18 | ||
45th | 914 | Pat ROHAN | Queenstown | 4:20.9444 | 4:43.2545 | 1:17.75 | ||
46th | 490 | Chris VANDERKOLK | Wellington | 4:09.7137 | 7:37.7246 | 4:12.22 | ||
493 | Paul LAFFORD | Rotorua | 5:45.4447 | DNF | ||||
313 | Dave ANDERSON | Canada | DNS | DNS | ||||
426 | Kevin WARNER | Hamilton | DNS | DNS |
Male: Hardtail
Male: U15 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 326 | Connor HAMILTON | Rotorua | 3:53.111 | 3:50.021 | - | ||
2nd | 101 | Joshua MCCOMBIE | Dunedin | 4:02.762 | 3:57.222 | 7.20s | ||
3rd | 415 | Gregory TEW | Rotorua | 4:18.593 | 4:11.183 | 21.16s | ||
4th | 324 | Matt LAWTON | Tauranga | 4:51.364 | 4:42.824 | 52.80s | ||
5th | 470 | Hayden MELLES | Otaki | 5:27.938 | 4:55.265 | 1:05.24 | ||
6th | 350 | Nicholas GOODSON | Wellington | 4:56.775 | 4:58.486 | 1:08.46 | ||
7th | 923 | Dino RUTTEN | Kapiti Coast | 5:26.937 | 5:14.227 | 1:24.20 | ||
8th | 924 | Tom GOODMAN | Waikanae | 5:34.639 | 5:17.068 | 1:27.04 | ||
9th | 349 | Mathew GOODSON | Wellington | 5:22.646 | 5:21.379 | 1:31.35 | ||
10th | 926 | Wilson KNOX | Tauranga | 6:17.3911 | 6:14.1010 | 2:24.08 | ||
925 | Ben O BRIEN | Kati Kati | 5:48.8510 | DNF |
Male: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 291 | Jay BARRETT | Havelock North | 3:30.912 | 3:26.471 | - | ||
2nd | 325 | Louis HAMILTON | Rotorua | 3:27.581 | 3:27.052 | 0.58s | ||
3rd | 429 | Jake ROBINSON | Rotorua | 3:45.226 | 3:34.193 | 7.72s | ||
4th | 389 | Harrison REDSHAW | Napier | 3:44.835 | 3:39.174 | 12.70s | ||
5th | 158 | Jacques VOSLOO | Rotorua | 3:44.674 | 3:41.995 | 15.52s | ||
6th | 115 | Reece POTTER | Takaka | 3:43.983 | 3:43.866 | 17.39s | ||
7th | 378 | Giulio LAURA | Tauranga | 3:49.857 | 3:45.887 | 19.41s | ||
8th | 104 | Zach BAKER | Waimauku | 4:31.8826 | 3:48.878 | 22.40s | ||
9th | 105 | Harry CHAPMAN | Christchurch | 3:59.5611 | 3:49.509 | 23.03s | ||
10th | 340 | Lawrence CAWTE | Rotorua | 3:50.348 | 3:50.2310 | 23.76s | ||
11th | 339 | Thomas ROSE | Rotorua | 4:04.7613 | 3:51.5211 | 25.05s | ||
12th | 112 | Campbell MERCER | Auckland | 3:57.289 | 3:54.3212 | 27.85s | ||
13th | 376 | Mark WERPACHOWSKI | Rotorua | 3:59.5912 | 3:57.0913 | 30.62s | ||
14th | 111 | Dan MCCOMBIE | Dunedin | 4:07.9014 | 3:57.2614 | 30.79s | ||
15th | 373 | Daniel MATTHEWS | Rotorua | 3:58.5610 | 4:00.3315 | 33.86s | ||
16th | 497 | Nick ROYDHOUSE | Napier | 4:11.4916 | 4:03.5216 | 37.05s | ||
17th | 428 | Tim ADAMS (sen) | Nelson | 4:23.6720 | 4:04.9117 | 38.44s | ||
18th | 110 | Dan LAWTON | Tauranga | 4:13.9417 | 4:08.1318 | 41.66s | ||
19th | 345 | Ryan HUNT | New Plymouth | 4:17.8018 | 4:11.7019 | 45.23s | ||
20th | 120 | Andy WILSON | Christchurch | 4:10.5615 | 4:13.9520 | 47.48s | ||
21st | 361 | Mitch THOMAS | Cambridge | 4:24.5521 | 4:14.7621 | 48.29s | ||
22nd | 410 | Callum SPROSEN | Auckland | 4:25.1922 | 4:16.1722 | 49.70s | ||
23rd | 445 | Cameron HANCOX | Tauranga | 4:29.8324 | 4:16.5623 | 50.09s | ||
24th | 469 | Michael MELLES | Otaki | 4:31.7925 | 4:24.5724 | 58.10s | ||
25th | 909 | Danie KATTENBERG | Tauranga | 4:45.9329 | 4:27.5825 | 1:01.11 | ||
26th | 922 | Jack ARNOPP | Paraparumu | 4:21.3819 | 4:28.9226 | 1:02.45 | ||
27th | 487 | Reuben STOVOLD | Te Puke | 5:02.3031 | 4:29.4927 | 1:03.02 | ||
28th | 910 | Peter GARDNER | Palmerston North | 4:40.1727 | 4:31.0328 | 1:04.56 | ||
29th | 338 | Aled DUNN | Rotorua | 4:41.8528 | 4:31.5429 | 1:05.07 | ||
30th | 371 | Jack DODD | Tauranga | 4:26.7423 | 4:35.0430 | 1:08.57 | ||
31st | 342 | James PALING | Kawerau | 4:53.8530 | 4:48.3431 | 1:21.87 | ||
928 | Jack HARRINGTON | Otaki | 5:40.0332 | DNS | ||||
231 | Morgan TAYLOR | Napier | 11:19.2733 | DNS | ||||
108 | Michael GUNTER | Greymouth | DNS | DNS | ||||
335 | Kurt SUMMERFIELD | Auckland | DNS | DNS |
Male: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 124 | Rupert CHAPMAN | Christchurch | 3:30.841 | 3:27.711 | - | ||
2nd | 122 | Sam BAKER | Waimauku | 3:52.057 | 3:28.102 | 0.39s | ||
3rd | 132 | Jimmy WILSON | Christchurch | 3:56.1411 | 3:35.703 | 7.99s | ||
4th | 363 | Brandon LUMSDEN | Lower Hutt | 3:42.242 | 3:37.204 | 9.49s | ||
5th | 153 | Reuben OLORENSHAW | Nelson | 3:45.093 | 3:38.175 | 10.46s | ||
6th | 920 | Antony MOORE | Australia | 3:45.394 | 3:39.936 | 12.22s | ||
7th | 496 | Brandon RANSFIELD | Hastings | 3:50.755 | 3:41.307 | 13.59s | ||
8th | 331 | Kurt MCDONALD | Havelock North | 3:53.889 | 3:45.898 | 18.18s | ||
9th | 126 | Kirk FISHER | Tauranga | 3:52.098 | 3:49.569 | 21.85s | ||
10th | 369 | Ryan LEWIS | Auckland | 3:56.9713 | 3:50.8810 | 23.17s | ||
11th | 191 | Oscar TATOM | Dunedin | 4:04.1516 | 3:51.5111 | 23.80s | ||
12th | 401 | Mitchell TOWNSEND | Wanganui | 4:09.3318 | 3:52.5412 | 24.83s | ||
13th | 123 | Nick BYGATE | Nelson | 3:51.156 | 3:54.6013 | 26.89s | ||
14th | 337 | Rhys DUNN | Hamilton | 3:56.2712 | 3:54.7014 | 26.99s | ||
15th | 901 | Nathan SHEPPARD | Wellington | 4:10.2319 | 3:59.5315 | 31.82s | ||
16th | 128 | Corey PENNEY | Auckland | 4:22.0422 | 4:03.2116 | 35.50s | ||
17th | 439 | Jeremy COMPTON | Morrinsville | 4:19.9320 | 4:04.8117 | 37.10s | ||
18th | 333 | Matt SILCOCK | Lower Hutt | 3:55.7710 | 4:06.3718 | 38.66s | ||
19th | 433 | Lachlan CRUICKSHANK | Invercargill | 4:02.8415 | 4:06.7419 | 39.03s | ||
20th | 351 | Dayne SCOTT | Upper Hutt | 4:08.6017 | 4:06.7720 | 39.06s | ||
21st | 446 | Ben DOWMAN | Wanganui | 4:22.9423 | 4:07.7021 | 39.99s | ||
22nd | 498 | Tyler CAPLAN | Hastings | 4:28.4424 | 4:13.1122 | 45.40s | ||
23rd | 484 | James THOMAS | Hamilton | 4:20.5721 | 4:14.1923 | 46.48s | ||
24th | 916 | Luke WHEELER | Napier | 4:34.7726 | 4:15.6324 | 47.92s | ||
25th | 366 | Jason TODD | Cambridge | 4:30.6625 | 4:25.2125 | 57.50s | ||
26th | 252 | Tyler KIRK | Cambridge | 4:00.9614 | 7:27.1526 | 3:59.44 | ||
197 | Jono FRANCIS | Auckland | DNS | DNS | ||||
203 | Daniel FRANKS | Christchurch | DNS | DNS |
Male: 30-39 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 216 | Neil WHITE (vet) | England | 3:51.931 | 3:45.961 | - | ||
2nd | 367 | Andrew MARTIN | Wellington | 4:01.012 | 3:51.612 | 5.65s | ||
3rd | 160 | Kevin ENGLISH | Nelson | 5:26.6310 | 4:07.383 | 21.42s | ||
4th | 384 | Leon DUGGAN | Whakatane | 4:19.733 | 4:09.864 | 23.90s | ||
5th | 902 | Steven MCNAB | Rotorua | 4:21.375 | 4:12.815 | 26.85s | ||
6th | 370 | Tony KIERNAN | Rotorua | 4:26.556 | 4:22.736 | 36.77s | ||
7th | 206 | Shaun HODGES | Hastings | 4:27.847 | 4:27.257 | 41.29s | ||
8th | 499 | Mike GREEN | Rotorua | 4:44.718 | 4:30.538 | 44.57s | ||
9th | 921 | Aaron KALAN | Rotorua | 8:18.3712 | 4:30.729 | 44.76s | ||
10th | 913 | Vaughan LOVE | Wellington | 4:19.964 | 4:33.4110 | 47.45s | ||
11th | 905 | Rich SEATON | Palmerston North | 4:47.969 | 4:39.5411 | 53.58s | ||
12th | 485 | Thomas NICOL | Auckland | 5:31.8011 | 5:12.7612 | 1:26.80 | ||
491 | Eugene KARA | Rotorua | DNS | DNS |
Male: 40+ Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 412 | Dave HAMILTON | Rotorua | 3:54.141 | 3:53.331 | - | ||
2nd | 152 | John BOYLETT | Nelson | 4:28.412 | 4:30.372 | 37.04s | ||
3rd | 456 | David ROSE | Rotorua | 4:55.273 | 4:47.653 | 54.32s | ||
344 | Graeme HUNT | New Plymouth | DNS | DNS | ||||
472 | Andrew MELLES | Otaki | DNS | DNS | ||||
919 | Tony RUTTER | DNS | DNS |
Male: Sweeper
Female: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 53 | Gabrielle MOLLOY | Rotorua | 4:07.161 | 4:03.401 | - | ||
2nd | 906 | Sophie BORDERES | France | 4:17.792 | 4:10.242 | 6.84s | ||
55 | Rita LANGLEY | Christchurch | DNS | DNS |
Female: Open Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 247 | Sarah ATKIN | Wellington | 4:11.001 | 4:07.181 | - | ||
2nd | 381 | Sophie TYAS | Albany | 4:37.673 | 4:30.982 | 23.80s | ||
3rd | 146 | Charlotte CLOUSTON | Waimautu | 4:24.202 | 4:31.193 | 24.01s | ||
4th | 187 | Sophie-Marie BETHELL | Auckland | 4:45.064 | 4:32.034 | 24.85s | ||
5th | 927 | Veronique SANDLER | Nelson | 4:55.136 | 4:40.795 | 33.61s | ||
6th | 911 | Naomi WILSON | Queenstown | 4:53.795 | 4:44.026 | 36.84s | ||
329 | Kaytee CAMPBELL | Ngaruawahia | DNS | DNS | ||||
917 | Kirsten DRABBLE | Wellington | DNS | DNS | ||||
230 | Madeline TAYLOR | Napier | DNS | DNS |
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified