shopping_cart0Basketmenu

2011 NZDH round 3 at Napier

view_listResults (135)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at http://nzdownhill.files.wordpress.com/2011/11/nzdh-napier-race-results.pdf

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st201George BRANNIGAN 1:47.2511:48.4421:47.251-
emoji_events2nd226Brook MACDONALD Hawkes Bay1:49.5631:48.0711:48.0720.82s
emoji_events3rd21Matthew WALKER 1:49.4121:49.1131:49.1131.86s
 4th225Eddie MASTERS New Plymouth1:54.2251:53.1841:53.1845.93s
 5th212Richard LEACOCK Kapiti1:53.6541:53.4951:53.4956.24s
 6th54Daniel HEADS Tauranga1:55.2763:01.00111:55.2768.02s
 7th184Daniel MEILINK Wellington1:57.6581:56.3761:56.3779.12s
 8th209Adam LAWRENCE Hawkes Bay1:56.5371:56.9771:56.5389.28s
 9th228Scott BEDFORD New Plymouth1:58.7291:58.0881:58.08910.83s
 10th26Scott MCGREGOR Tauranga2:00.43101:59.4191:59.411012.16s
 11th29Jamie LYALL Kapiti2:14.20112:03.69102:03.691116.44s

Open men  dialpad Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st58Jonathan ANDREW Auckland1:55.1912:01.8541:55.191-
emoji_events2nd81Carl EDMONDSON 1:55.4822:05.0971:55.4820.29s
emoji_events3rd45Phillip MARFELL New Plymouth1:58.7532:00.7131:58.7533.56s
 4th61Thomas HUMPHRIES 1:59.9551:59.0511:59.0543.86s
 5th183Tristan RATCLIFFE Kapiti1:59.1442:00.0321:59.1453.95s
 6th143Florian DE VRIES Wellington2:05.0872:04.4552:04.4569.26s
 7th23Ben JOHNSON Hawkes Bay2:04.886DNF2:04.8879.69s
 8th203Steven PATTLE Rotorua2:07.0282:05.0462:05.0489.85s
 9th236Kevin WARNER 2:11.03102:07.5882:07.58912.39s
 10th88Luke WHEELER Hawkes Bay2:26.12232:08.6092:08.601013.41s
 11th43Andrew SHERRATT Hawkes Bay2:17.03152:09.23102:09.231114.04s
 12th219Hendrik SCHULTZE Auckland2:11.99122:09.24112:09.241214.05s
 13th178Blake PERRY 2:10.5692:09.52122:09.521314.33s
 14th50Richard MORLEY Wellington2:11.32112:13.71132:11.321416.13s
 15th204Paul SYKES Tauranga2:18.62162:14.09142:14.091518.90s
 16th224Michael BESWICK 2:14.23132:46.00222:14.231619.04s
 17th222James THURSTON 2:15.52142:14.24152:14.241719.05s
 18th38Andrew LALOLI Auckland2:20.83172:28.25202:20.831825.64s
 19th215Luke MCCARTHY Hawkes Bay2:21.20182:29.71212:21.201926.01s
 20th223James MCILORY 2:21.55192:21.86162:21.552026.36s
 21st227Kahn COLEMAN Hawkes Bay2:22.14202:22.01172:22.012126.82s
 22nd62Robert CHAPPELL 2:22.62212:25.21192:22.622227.43s
 23rd80James ROBERTSON Auckland2:22.73222:23.91182:22.732327.54s
 24th235Mathew MCGOVERN 2:26.2524DNF2:26.252431.06s
 25th170Paul BRICKLAND Auckland2:52.8725DNF2:52.872557.68s
 26th44Benjamin KAMP 5:20.6126DNS5:20.61263:25.42

U15 boys  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st231Hayden MELLES Kapiti2:07.1812:05.5512:05.551-
emoji_events2nd60Jack HUMPHRIES 2:09.1822:06.1422:06.1420.59s
emoji_events3rd127Hayden STEAD 2:11.9832:11.5032:11.5035.95s
 4th196Jonathon KENNETT Auckland2:17.6762:13.2542:13.2547.70s
 5th53Matt LAWTON Tauranga2:14.3442:13.7452:13.7458.19s
 6th208Moss CRUICKSHANK 2:16.5152:35.34112:16.51610.96s
 7th232Tom GOODMAN Kapiti2:21.0072:20.3562:20.35714.80s
 8th148Kale EDWARDS Rotorua2:21.0072:21.7272:21.00815.45s
 9th103Nathan SAUNDERS Rotorua2:21.3092:22.1392:21.30915.75s
 10th126Jack HALE Rotorua2:29.12112:22.0282:22.021016.47s
 11th171Nicholas GOODSON Wellington2:26.00102:32.37102:26.001120.45s
 12th193Rhys PITTAMS Rotorua2:36.85122:41.86122:36.851231.30s
 195Mathew GOODSON WellingtonDNSDNS

U17 boys  dialpad Finish spread

35 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st117Nick ROYDHOUSE Hawkes Bay2:08.10171:54.0811:54.081-
emoji_events2nd200Lawrence CAWTE 1:54.4011:54.1321:54.1320.05s
emoji_events3rd175Cam BARRETT Hawkes Bay1:57.9022:04.4991:57.9033.82s
 4th97Kurt SUMMERFIELD Auckland1:58.4131:59.3731:58.4144.33s
 5th87Scott DOCKARY Hawkes Bay1:58.6342:12.71221:58.6354.55s
 6th59Michael MELLES Kapiti1:58.6552:01.2671:58.6564.57s
 7th124Connor HAMILTON 1:58.8261:59.8951:58.8274.74s
 8th111Izac ANDERSON Hawkes Bay2:01.8681:59.7241:59.7285.64s
 9th120Jamahl STRINGER Wellington1:59.8272:00.4361:59.8295.74s
 10th116Michael LEA Auckland2:02.3492:04.1482:02.34108.26s
 11th198Alex KENNETT Auckland2:02.61102:09.57172:02.61118.53s
 12th89Reece CLEMENTS 2:03.03112:07.70142:03.03128.95s
 13th135Callum SPROSEN Auckland2:04.47122:21.96252:04.471310.39s
 14th129Jack FUTTER Wellington2:07.72162:04.79102:04.791410.71s
 15th229Morgan TAYLOR Hawkes Bay2:06.45132:06.89122:06.451512.37s
 16th158Peter GARDNER 2:07.48152:06.53112:06.531612.45s
 17th72Danie KATTENBERG Tauranga2:07.04142:10.58192:07.041712.96s
 18th112Josh AIREY Whangamata2:09.01182:07.44132:07.441813.36s
 19th56Jack DODD Tauranga2:11.88242:08.37152:08.371914.29s
 20th125Cole SMITH 2:10.36222:09.54162:09.542015.46s
 21st68Joe JURLINA Auckland2:09.65192:10.36182:09.652115.57s
 22nd52Dan LAWTON Tauranga2:09.77202:10.65202:09.772215.69s
 23rd35Nick DISHER Hamilton2:10.23212:11.73212:10.232316.15s
 24th213Bevan WHITTLESTON Hawkes Bay2:11.07232:21.43242:11.072416.99s
 25th214Max MITCHELL Hawkes Bay2:13.95252:15.66232:13.952519.87s
 26th65Lewis MCEWAN Kapiti2:14.51262:30.07272:14.512620.43s
 27th199Sam ANDREWS 2:18.47272:34.30292:18.472724.39s
 28th194Andrew PITTAMS Rotorua2:41.24302:25.03262:25.032830.95s
 29th140Thomas WITKOWSKI Hawkes Bay2:25.5328DNS2:25.532931.45s
 30th66James PALING 2:43.59312:32.99282:32.993038.91s
 31st211Kierren GRANT Rotorua2:34.08292:35.83302:34.083140.00s
 32nd230Nic SEARLE Hawkes Bay2:47.45322:44.19312:44.193250.11s
 33rd102Aaron EWEN 3:21.58332:50.51322:50.513356.43s
 34th141Ayden BIGGS Hawkes Bay3:31.4234DNS3:31.42341:37.34
 202Connor RIORDAN Hawkes BayDNSDNS

U19 men  dialpad Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st123Louis HAMILTON 1:50.9211:51.3611:50.921-
emoji_events2nd210Jay BARRETT Hawkes Bay1:53.6721:53.9721:53.6722.75s
emoji_events3rd144Kurt MCDONALD Hawkes Bay1:56.7131:56.9031:56.7135.79s
 4th115Jake ROBINSON 1:57.534DNF1:57.5346.61s
 5th217Adam LYNSKEY Havelock North1:58.8351:58.0141:58.0157.09s
 6th46Zach BAKER Auckland2:00.2161:58.2651:58.2667.34s
 7th37Mitchell TOWNSEND Wanganui2:02.3272:04.3572:02.32711.40s
 8th138Harrison REDSHAW Napier2:02.9782:03.0062:02.97812.05s
 9th42Joel TUNBRIDGE Wanganui2:04.0792:04.4482:04.07913.15s
 10th139Josh CHIVERRELL Hawkes Bay2:05.53102:07.4992:05.531014.61s
 11th160Kyle WEEDON 2:06.65112:09.94112:06.651115.73s
 12th122Robert HAVILL Wellington2:28.40172:08.73102:08.731217.81s
 13th132Jordan BURNS Wellington2:13.43122:27.77162:13.431322.51s
 14th216Cameron HANCOX 2:13.57132:14.31122:13.571422.65s
 15th130Brendan REGAN 2:14.00142:16.29142:14.001523.08s
 16th159Jaymi OXLEY 2:14.05152:15.27132:14.051623.13s
 17th94Ryan HUNT New Plymouth2:15.24162:20.64152:15.241724.32s

Master men  dialpad Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st31Liam O'RYAN AucklandDNF2:07.0412:07.041-
emoji_events2nd49Simon FUGLE Wellington2:07.9312:15.14102:07.9320.89s
emoji_events3rd109Campbell WILSON Wellington2:08.6722:08.2022:08.2031.16s
 4th182Jeremy JONES Wellington2:11.9632:11.7432:11.7444.70s
 5th32Shaun HODGES Hawkes Bay2:14.5692:12.0742:12.0755.03s
 6th121Christian BURNISTON Auckland2:12.1742:20.75132:12.1765.13s
 7th240Danny SCANNELL Hawkes Bay2:13.1452:12.6352:12.6375.59s
 8th119Leon DUGGAN Whakatane2:14.4882:12.6762:12.6785.63s
 9th69Wesley BURNISTON Auckland2:13.8272:12.7872:12.7895.74s
 10th237Tim WARNER 2:13.1662:13.2782:13.16106.12s
 11th91Darren DOELL New Plymouth2:15.88102:14.5592:14.55117.51s
 12th220Ken SURREY 2:17.86112:23.06152:17.861210.82s
 13th110Vaughan LOVE Wellington2:17.88122:21.49142:17.881310.84s
 14th191Bennett GAGE-BROWN Hamilton2:18.13132:19.35112:18.131411.09s
 15th22Kerry HALSE Auckland2:21.77152:20.35122:20.351513.31s
 16th177Carl DU PLESIS Auckland2:20.47142:32.64172:20.471613.43s
 17th95Graeme HUNT New Plymouth2:28.67182:23.60162:23.601716.56s
 18th234Nathan TOUGH Hawkes Bay2:26.07162:37.31192:26.071819.03s
 19th207Rodrigo GERLACH RILA 2:28.01172:38.98212:28.011920.97s
 20th168Wayne CRACKNELL Hastings2:33.01192:37.70202:33.012025.97s
 21st197John DYER Hawkes Bay2:35.37202:33.54182:33.542126.50s
 22nd218Brian TINDALL Hamilton2:38.8521DNS2:38.852231.81s
 79Clayton VILLARS AucklandDNSDNS
 192Chris SINGLETON HamiltonDNSDNS
 206Kirk AUSTIN DNSDNS

Hardtail men  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st205Anthony GUNTRIP 2:18.3912:16.8412:16.841-
emoji_events2nd238Braiden PALMER 2:40.7122:36.4322:36.43219.59s
emoji_events3rd239Torran KEAN 3:10.8133:06.1533:06.15349.31s
 269Mark TE AHO BmcDNSDNS

Sweeper men

1 competitor found

 

 

Open women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st151Kaytee CAMPBELL 2:29.8812:31.1712:29.881-
emoji_events2nd233Rosella PELLEGRINO Germany2:36.3822:38.1822:36.3826.50s
emoji_events3rd152Baylee JACKSON 3:01.3832:52.6832:52.68322.80s
Niner RIM 9 RDO
Niner RIM 9 RDO
Chat with us