shopping_cart0Basketmenu

2012 NW Cup round 1 at Port Angeles, WA

view_listResults (331)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at http://nwtechanddesign.com/nwcup/files/DH-Results-Overall.pdf

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

39 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st15Remi GAUVIN CAN19920616Nanoose Bay, BCPerformX / Young Guns2:43.101-
emoji_events2nd37Adam MANTLE CAN19840511Vancouver, BCDunbar Cycles2:43.6020.50s
emoji_events3rd7Luke STROBEL 181052Issaquah, WA2:43.9630.86s
 4th18Dean TENNANT Victoria, BCDunbar Cycles / Transition Bikes2:47.3144.21s
 5th12Tyler ALLISON 100676Whistler, BCGoPro2:47.5754.47s
 6th17Mark WALLACE Duncan, BCDevinci2:48.5665.46s
 7th20Kirk MCDOWALL CAN19901126Anmore, BCCyclepath / Schwalbe2:49.9276.82s
 8th5Charlie SPONSEL 230753Lake Oswego, OR2:50.6187.51s
 9th30Tim COLEMAN CAN19820513Coquitlam, BC2:53.79910.69s
 10th16Trevor PARSON 306082Everson, WAFanatik Bike Co. / Renthal2:53.821010.72s
 11th29Rob VENABLES CAN19741231Vancouver, BCDunbar Cycles2:54.201111.10s
 12th121Brandan BOHL 318538Livermore, CATurner Dark Horse Racing2:54.301211.20s
 13th3Brian MULLEN 278779Bellingham, WADropNZone.com go to site2:54.881311.78s
 14th10Matt ORLANDO 295526Gig Harbor, WA2:55.061411.96s
 15th22Felix WUNDERLICH Port Orchard, WA2:55.301512.20s
 16th11Nick GEDDES CAN19930519Whistler, BCNorco2:56.181613.08s
 17th4Jared HOBBS 104216Portland, ORIXS Unique Factory Team2:57.021713.92s
 18th19Dexter ROBSON 100119Salt Spring Island, BCIntense Canada2:59.001815.90s
 19th24Keith THOMPSON 35447Issaquah, WA2:59.291916.19s
 20th2Eric LONEY 230743Longview, WAProject 5293:00.152017.05s
 21st35Alan THOMPSON 320584Salem, ORSantiam Bikes / Venti's Cafe3:00.282117.18s
 22nd25Tyler EARNHEART 293240Bellingham, WA3:00.322217.22s
 23rd23Matt PATTERSON 231152Snoqualmie, WADeity / Dirt Corps / Gregg's Cycles / Trek3:01.652318.55s
 24th28Ben PORTEOUS CAN19900320Vancouver, BC3:02.562419.46s
 25th32Mitch CHUBEY Langley, BC3:04.002520.90s
 26th39Evan GILSDORF 247503Sammamish, WADownhill Zone Racing3:04.962621.86s
 27th38Rob CRUMP 311576Post Falls, IDMerican Radness3:05.552722.45s
 28th42Joshua KAHN 261583Ashland, OR3:05.592822.49s
 29th14Jeff BEESTON (end) CAN19780504Courtenay, BC3:05.622922.52s
 30th27Bryden RIGETS 377270North Vancouver, BC3:06.513023.41s
 31st13Robert RHALL 218117Blue Lake, CAAZONIC USA3:08.813125.71s
 32nd41Jerry KNIGHT Seattle, WA3:09.623226.52s
 33rd40Tyler GILSDORF 228041Sammamish, WADownhill Zone Racing3:09.853326.75s
 34th31Devlin MONTANA 101023Vancouver, BC3:09.913426.81s
 35th36Jake GROB 265425Spokane Valley, WA3:41.473558.37s
 36th33Lars STERNBERG 185351Ferndale, WA4:17.12361:34.02
 34Robert STENSON 279077Issaquah, WADNS
 9Max MILLER 281440Portland, ORDNS
 26Adam RANSAVAGE 292601North Bend, WADNS

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st277Bas VAN STEENBERGEN 100219Kelowna, BCDeity / Profile racing / Transition Bikes2:53.841-
emoji_events2nd223Lee JACKSON CAN19950425Squamish, BCC4 Racing2:54.6320.79s
emoji_events3rd284Kevin LITTLEFIELD 311006Auburn, WABig Tree Bikes / Evil Bikes2:55.5631.72s
 4th306Jonathan ALLYN 310191Kent, WABig Tree Bikes2:58.1844.34s
 5th221Zander GEDDES 101046Whistler, BCC4 Racing2:58.4054.56s
 6th411Nikolas CLARKE 334728Redmond, WADirt Crops / Fox / Trek2:58.6364.79s
 7th276Tom VAN STEENBERGEN 100218Kelowna, BCDeity / Profile / TLD / Transition Bikes2:58.6674.82s
 8th339Kole WETHERELL 310603Clatskanie, ORProject 5292:59.2485.40s
 9th289Cole SWANSON Delta, BCNorth Shore Bike Shop3:02.3798.53s
 10th313Grant LESTOCK-KAY 100665Mill Bay, BC3:03.59109.75s
 11th220Matt HARDWICK 100573New Westminster, BCChromag / Empire Racing / Kona3:10.561116.72s
 12th302Galen CARTER 231784Salt Lake City, UTTransition Bikes3:11.111217.27s
 13th254Eric WONG Delta, BC3:12.631318.79s
 14th257Conrad CULLENEY 318536Livermore, CAHyper X / Turner Dark Horse Racing3:12.671418.83s
 15th288Nic RODGERS 101018Delta, BCDunbar Cycles3:13.781519.94s
 16th236Corey CRAIG 358070Washougal, WA3:17.671623.83s
 17th290Ryan STANDERWICK 78547Delta, BC3:20.091726.25s
 18th267Bret GILKEY 294889Woodinville, WAOne Ghost Industries3:20.461826.62s
 19th264Nicholas ANZALONE 309355Battle Ground, WA3:23.021929.18s
 20th262Joseph RAGER II 292284Amboy, WAFreelap / Nema / Spy3:30.312036.47s
 21st480Kye REFVEM Fall City, WA3:38.482144.64s
 381Alex HINKSON Squamish, BCATLAS / Team SquamishDNS

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

41 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st270Anthony LEONARDUZZI Snoqualmie, WA2:56.221-
emoji_events2nd210Victor SMITH 344722Anacortes, WA2:59.1822.96s
emoji_events3rd417Brian GUSE 262456Fall City, WA3:02.5336.31s
 4th402Lucas CHALCRAFT 368537Bonney Lake, WAGHY / Marzocchi3:03.9647.74s
 5th361Spencer BURBACK 323606Boring, OR3:08.94512.72s
 6th443Steven BAFUS 212136Coeur D'alene, WAMerican Radness3:08.99612.77s
 7th432Blake BRYANT 295176Sequim, WABroken Spoke3:10.01713.79s
 8th399Cameron HOEFER 302528Kenmore, WA3:10.80814.58s
 9th316Trevor THEW CAN19930617Duncan, BCPro City Racing3:13.24917.02s
 10th285Alex COCCO 322850Eugene, ORUniversity of Oregon3:13.431017.21s
 11th482Richard NOLAN Sammamish, WA3:14.631118.41s
 12th314Kris CHRISTENSEN 259558Kirkland, WA3:14.841218.62s
 13th371Jeff MOCERI 344032Covington, WASick Day Racing3:15.091318.87s
 14th390Scott PUNT 295635Central Point, ORiXS / Morewood / Unreal Cycles3:15.361419.14s
 15th348Ryan VAN NOY 338612Portland, WA3:15.491519.27s
 16th354Steve TAUSCHECK 236508Anacortes, WA3:15.651619.43s
 17th382Jesse RANSAVAGE 303895North Bend, WASick Day Racing / TLD / Vitalire3:15.741719.52s
 18th333Patrick FUNK 230741Portland, OR3:15.841819.62s
 19th425Steve CETO 214392Seattle, WABig Tree Bikes3:16.251920.03s
 20th400Trevor LOUVIERE 198696Renton, WAGHY3:16.312020.09s
 21st211Rob RUNCH Anacortes, WA3:16.922120.70s
 22nd413Andrew FRINK Redmond, WA3:17.102220.88s
 23rd202Doug HILL Gig Harbor, WA3:17.412321.19s
 24th219Derek BATCHELDER 295175Beaverton, WAFox Racing Shox / pow gloves3:17.862421.64s
 25th377Shane WISE 309928Everson, WA3:18.552522.33s
 26th429Chris WAMSLEY 265434Liberty Lake, WA3:18.822622.60s
 27th363Tyler RAPP 272052Marysville, WA3:20.062723.84s
 28th379Clinton OVERMAN 292852Bellingham, WA3:21.792825.57s
 29th376Conner MISHALANIE 264407Kirkland, WA3:22.092925.87s
 30th373Zach CROFT 374953Arlington, WASick Day Racing3:22.563026.34s
 31st303Matt SLOAN Portland, OR3:23.433127.21s
 32nd275Christopher CRAIGHEAD Eugene, ORUniversity of Oregon3:23.823227.60s
 33rd342Gaelen HARRISON 345800Monroe, OR3:24.523328.30s
 34th337Justin FELDHAUS 341050Mt Vernon, WAFanatik Bike Co. / Zipfizz3:24.603428.38s
 35th324Mac LAWS 291167WA3:27.263531.04s
 36th242Lloyd SMITH 249176Longview, WA3:27.933631.71s
 37th474Andrew MARTIN 278048Tacoma, WA3:32.773736.55s
 38th338Joseph SARR Port Townsend, WABroken Spoke3:34.493838.27s
 39th431Barry LUNDEN Spokane, WA3:45.603949.38s
 296Kyle HANLEY 269395Bellingham, WADNF
 409Weylin ROSE 309935Seattle, WAMinistry of DescentDNS

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st235Adam WRIGHT (1980) Strawberry, AZ3:08.261-
emoji_events2nd349Tyler BATES Seattle, WA3:12.1423.88s
emoji_events3rd372Sam LARSON 314976Seattle, WASick Day Racing3:13.9935.73s
 4th287Nate SPENCER 348496Maple Valley, WASick Day Racing3:14.5546.29s
 5th416Jeff REES 93452Spokane, WAThe Bike Hub3:18.41510.15s
 6th370David HANNER 369959Spokane, WAOutcast Racing3:27.57619.31s
 7th481Scott KEMP 3:27.91719.65s
 8th359Tobin FOULKE 344096Bothell, WAKirkland Bicycle / Xfusion3:30.17821.91s
 9th406Frank ROBBINS 196813Kirkland, WA3:30.49922.23s
 10th263Joseph RAGER 277946Amboy, WA3:34.241025.98s
 11th266Gordon LECKIE 214400Vancouver, WA3:40.671132.41s
 12th332Killian FUNK Portland, OR3:46.121237.86s
 13th321Donovan DAVIS Oak Harbor, WA3:59.191350.93s
 320Travis ERICKSON 228147Seattle, WADNS

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st286Bryan CONNOLLY 85868Kent, WASick Day Racing / Specialized / TLD3:12.501-
emoji_events2nd271Shawn FOLEY 326008Snoqualmie, WAMOD3:13.1620.66s
emoji_events3rd331Michael DILL 343528Seattle, WA3:13.2130.71s
 4th261Dugan CRITTENDEN 329210Seattle, WADirty Deeds3:17.9745.47s
 5th258Todd OLSON Welches, OR3:19.4356.93s
 6th420Mike ESTES 263896Hood River, OR3:23.24610.74s
 7th255Robert CASTILLO 374784Seattle, WADas Rad Haus3:25.85713.35s
 8th330Jerry SOUTHWORTH WA3:29.27816.77s
 9th282Brad DELZER Gresham, OR3:31.15918.65s
 10th358Kevin KELLY Kirkland, WA3:34.621022.12s
 260Ed REILLY 150153Gresham, ORDNS
 241George SMITH (west) 258930Longview, WADNS

Hardtail men

1 competitor found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st485Brandon BAKER Pemberton, BC3:16.501-

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st233Damon SEDIVY 341322Kalispell, MOPhar North3:06.091-
emoji_events2nd237Shane COOK Lake Oswego, WALumberyard3:09.5023.41s
emoji_events3rd374Henry FITZGERALD West Vancouver, BC3:14.7038.61s
 4th212Ben GORE 13725Mercer Island, WADirt Corps3:18.76412.67s
 5th207Josh GIBB 375690Redmond, WA3:26.60520.51s
 6th392Eli MURPHY Snoqualmie, WA3:27.61621.52s
 7th351Austin LANCASTER (cat1) Central Point, ORMoorewood / Unreal Cycles3:36.75730.66s
 8th217Joshua HARDWICK New West, BC3:39.42833.33s
 9th216Nathan HARDWICK New West, BC3:41.96935.87s
 10th439Scott FUNSTON Black Diamond, WA10:06.73107:00.64

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st268Joshua RANDALL Redmond, WAEVS Sports / Gamut / Thundercreek2:53.991-
emoji_events2nd365Stuart GOLD Redmond, WADAY1 Energy Drink / Gold Racing2:58.3024.31s
emoji_events3rd334Takoda CRAWFORD 101076Coombs, BCRace Face2:58.4634.47s
 4th229Michael BOHL Livermore, CA3:04.90410.91s
 5th328Bowen IRVINE Nanaimo, BC3:08.97514.98s
 6th460Ryan MILLER (cat1) 310272Auburn, WA3:10.05616.06s
 7th205Jacob CARMICHAEL 343998Bellevue, WA3:10.13716.14s
 8th473Zachary SEDIVY 341146Kalispell, WAPlum Creek Mfg3:10.93816.94s
 9th350Grant SCHNELL 354238Lake Oswego, WAThe Lumberyard3:13.59919.60s
 10th252Chase SMITH (WA) 350774Fife, WA3:13.661019.67s
 11th226Zachary JONES Covington, WA3:17.451123.46s
 12th300Riley DAVIS Mukilteo, WA3:34.861240.87s
 13th408Joey MACKILLICAN Langley, BC3:45.681351.69s
 14th483Jon STEINBIS Sammamish, WA3:54.43141:00.44
 15th472Brad STIPEK 369476Renton, WA4:03.26151:09.27
 230Jason BOHL Livermore, CATurner Dark Horse RacingDNS
 323Dan HARMON 346168Bainbridge Island, WAClassic CycleDNS
 238Casey DE HAAS Bainbridge Island, WAClassic CycleDNS

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

47 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st310Corey CHARITY Victoria, BCMarty's Mountain Cycle2:50.611-
emoji_events2nd312Kevin MABON Victoria, BCMarty's Mountain Cycle Victoria2:51.8721.26s
emoji_events3rd291Tim WINTER Enumclaw, WA2:52.0131.40s
 4th274Curtis HOFFMAN Kirkland, WABikesale.com go to site2:54.6744.06s
 5th201Cory YALOWICKI Lynnwood, WA2:55.8655.25s
 6th394Brian DAVISON Bellingham, WA2:58.0967.48s
 7th311Nicholas PAYNE Victoria, BCMARTYS MOUNTAIN CYCLE2:58.1377.52s
 8th459Carl SKERLONG 354646Everett, WALifestyles Gravity Sports2:58.5987.98s
 9th295Michael SERKO 375650Bellingham, WA2:59.7199.10s
 10th407Kyle VASSEUR Seattle, WA3:03.031012.42s
 11th279Dillon THIGPEN 376911Ashland, OR3:03.501112.89s
 12th461Alex ELEY 289633Steilacoom, WABike Hub Racing3:03.731213.12s
 13th404Jeremy SOLTOW Seattle, WA3:03.971313.36s
 14th232Dan ZELLER 375106Snohomish, WA3:04.451413.84s
 14th200Brian SAHLIN Auburn, WA3:04.451413.84s
 16th319Matt RITTER Renton, WA3:04.741614.13s
 17th446Jesse SCHULTE Renton, WA3:05.151714.54s
 18th421Damien DOUGLAS Bothell, WA3:05.171814.56s
 19th398Brad YAPLE Bellingham, WA3:06.221915.61s
 20th297Jesse CONROY 370595Bellingham, WA3:06.452015.84s
 21st278Miles FIDLER Medford, OR3:07.722117.11s
 22nd433Justin FERNANDES Kennewich, WA3:08.402217.79s
 23rd386Dan PRISK North Vancouver, BC3:09.582318.97s
 24th463Jake SIMS Bellingham, WA3:09.802419.19s
 25th273Adam DOLMAN North Bend, WA3:10.582519.97s
 26th315Brian FLYNN 375030Mukilteo, WA3:13.482622.87s
 27th434Aaron JOHNSON Seattle, WA3:14.732724.12s
 28th456Brian TUCKER Seattle, WA3:15.412824.80s
 29th304Sean REIMANN Portland, OR3:15.792925.18s
 30th430Logan FELDER Keizer, OR3:18.693028.08s
 31st227Chance KESO 312442Port Orchard, WA3:19.293128.68s
 32nd453Alastair COX Portland, OR3:19.673229.06s
 33rd246Jay SARVER Seattle, WA3:20.333329.72s
 34th395Evan JOHNSON Bellingham, WA3:21.843431.23s
 35th245Brett PORTER 366895Camano Island, WA3:23.603532.99s
 36th454Daniel JAFFE Seattle, WA3:25.423634.81s
 37th450Deylen BLAINE Seattle, WASick Day Racing3:28.393737.78s
 38th335Blake LYTLE 367535Sammamish, WAOne Ghost Industries3:28.983838.37s
 39th452Kyle DALTON Portland, OR3:36.893946.28s
 40th415Will MASK Sedro Woolley, WA3:39.134048.52s
 41st451Calin MURTHA Portland, OR3:40.804150.19s
 42nd301Nick FELURE 376388Shoreline, WA3:44.244253.63s
 43rd426Jarrett GILMORE Puyallup, WADWB / Recycled Cycles5:40.43432:49.82
 225Dillon SMITH Port Townsend, WADNS
 249Cole PRUITT Gresham, ORDNS
 292Jordan CLARK Enumclaw, WADNS
 309Scott REED Kent, WADNS

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st469Jason WILLAFORD Woodinville, WA3:05.391-
emoji_events2nd293John HENRY 291161Spokane, WAThe Bike Hub Racing3:07.0621.67s
emoji_events3rd247Brett COOPER Everett, WA3:07.2631.87s
 4th447Teague BARRINGER Covington, WASick Day Racing3:07.3541.96s
 5th479Jason QUEEN Port Townsend, WA3:09.0353.64s
 6th476Tristyn DUERR Snohomish, WA3:09.0663.67s
 7th448Rory MCLEOD Seattle, WASick Day Racing3:11.9476.55s
 8th294Paul SCHMIERER Poulsbo, WABroken Spoke Racing3:12.5787.18s
 9th444John FOX Seattle, WA3:12.7097.31s
 10th397Dustin ROGERS 344758Snoqualmie, WADirt Corps / Gregg's Cycles / Trek3:13.21107.82s
 11th388Daniel FALCONI 376787Bellevue, WA3:14.27118.88s
 12th228Brett DEFENBAUGH Snohomish, WA3:14.49129.10s
 13th369Kyle SIMPSON Vancouver, BC3:14.61139.22s
 14th357Andrew PICKERING Woodinville, WADirty Birds3:16.181410.79s
 15th405Ray DOTTERER Seattle, WAAlki Bike Company / Nuun3:16.191510.80s
 16th360Raul ATENCIO Portland, ORBike Gallery Mountain Corps3:17.101611.71s
 17th244Christian HAGEL-SORENSEN Sammamish, WA3:18.841713.45s
 18th317Michael NASELOW Seattle, WASquirrel Patrol3:20.321814.93s
 19th318Garth GOURLEY Port Townsend, WA3:25.061919.67s
 20th468James WOODBURN Kirkland, WA3:32.342026.95s
 21st457Daniel COMITO Seattle, WA3:36.282130.89s
 22nd458Edward VERGARA Olympia, WA3:38.962233.57s
 23rd449Travis KLAAS Seattle, WASick Day Racing3:40.082334.69s
 24th346Nicholas FERRIS Olympia, WAGreenline Six3:47.692442.30s
 25th325William PORTER Lynnwood, WA3:50.042544.65s
 455Rhett GOLDEY Coeur D'alene, IDDNF
 256Brian STONE Longview, WADNS
 410Raegan SMITHSON Tacoma, WADNS
 470Travis ADENA Bainbridge Island, WADNS

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st208Jason GIBB 288609Redmond, WAAtomLab / GHY / Marzocchi3:00.571-
emoji_events2nd391Joe MURPHY Snoqualmie, WA3:02.4121.84s
emoji_events3rd336Scott BOGGS Snoqualmie, WA3:03.1532.58s
 4th215Jim MCCRACKEN Snoqualmie, WADirt Corps / Gregg's Cycles / Trek3:06.1945.62s
 5th265Eddie ANZALONE Battle Ground, WA3:12.08511.51s
 6th243Mark GRAY Woodinvile, WAProject 5293:12.84612.27s
 7th251Jeffrey LANE Seattle, WADirty Chamois3:14.89714.32s
 8th362Justin SELF Tumwater, WABike Garage3:16.31815.74s
 9th326Preston PETERSON Kirkland, WA3:16.61916.04s
 10th412Andrew CLARKE Redmond, WA3:17.111016.54s
 11th375Steven FITZGERALD West Vancouver, BC3:17.991117.42s
 12th322L.J. MCALLISTER 343778Everett, WAJT Racing3:23.581223.01s
 13th441Jim MORELAND Auburn, WA3:24.181323.61s
 14th209Todd MCCARTHY 295169Portland, WA661 / Lumberyard3:24.861424.29s
 15th442Wade GIFFORD Olympia, WA3:30.451529.88s
 16th340Joel LAVIN Seattle, WA3:31.811631.24s
 17th352Russell LANCASTER Central Point, OR3:32.041731.47s
 18th477Jason EDENS 109036Kirkland, WADWB3:35.051834.48s
 19th222Jim DENISON Seattle, WAThe "D"3:35.451934.88s
 20th467David THOMS Seattle, WA3:35.742035.17s
 21st213Jay GORE 13725Mercer Island, WA3:44.952144.38s
 22nd341John RODGERS Delta, BC4:00.502259.93s
 23rd440Paul GLOWLAN Junction City, OR4:23.04231:22.47
 347Dan NELSON Oly, WADNS
 471Stuart MACRAE Port Townsend, WADNS

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st218Chris HARDWICK 100574New Westminster, BCEmpire Racing3:11.361-
emoji_events2nd555Bill KIEFFER 19075Puyallup, WA3:22.09210.73s
emoji_events3rd378Dan OVERMAN 118584Bellingham, WA3:35.40324.04s
 4th206Rick GALE Zigzag, WA3:42.25430.89s
 5th307Daniel ALLYN 310190Kent, WA3:50.97539.61s
 393Darryl LYNCH Kirkland, WADNS

Cat 3: 0-14 boys  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st475Andrew SEMANSKEE Snohomish, WA3:36.151-
emoji_events2nd353Conrad GOLD Redmond, WA3:40.5724.42s
emoji_events3rd214Zach MCCRACKEN Snoqualmie, WADirt Corps / Gregg's Cycles / Trek3:46.17310.02s
 414Mason PRENDERGAST Issaquah, WADNS

Cat 3: 15-18 boys  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st437Lukas MACKAAY Sammamish, WA3:21.651-
emoji_events2nd438Sean ANDERSON Saamamish, WA3:38.34216.69s
emoji_events3rd253George LANGER-STEGER Shoreline, WA3:39.23317.58s
 4th281Kevin SINFIELD Woodinville, WAKirkland Bicycle4:05.09443.44s
 305Alex WYNAKOS Monroe, WADNS

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st367Travis REA Oregon City, OR3:18.001-
emoji_events2nd239Eric VAN STEEN Seattle, WA3:27.4329.43s
emoji_events3rd462Trevor WUNN Bellingham, WA3:28.56310.56s
 4th368Nathan HERG Portland, OR3:30.03412.03s
 5th345Ben AGOSTO Lacey, WAGreenline Six3:33.23515.23s
 6th424R.J. WATTLES Seattle, WA3:33.45615.45s
 7th364Tim LADD Tumwater, WA3:35.86717.86s
 8th478Aaron RICHTER 356783Seattle, WADWB3:49.89831.89s
 9th419Joseph SCHINDLER Woodinville, WA3:58.00940.00s
 10th403Kyle JOHNSON (19+) Ellensburg, WA3:59.991041.99s
 11th436Nolan ROOT Ellensburg, WA4:06.101148.10s
 12th423Sergei SHEVLYAGIN Seattle, WA4:10.171252.17s
 13th427Garrett STUART Bothell, WA4:19.53131:01.53
 14th231Cody BRUINSMA Everett, WA4:21.55141:03.55
 366Josh VALOR Keizer, ORDNS

Cat 3: 40+ men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st308Ralph HAVENS Seattle, WA3:23.831-
emoji_events2nd422Tim HACK Woodinville, WALee Johnson Mazda3:26.4222.59s
emoji_events3rd204Brian STILL 362255Renton, WA3:31.4437.61s
 4th401Gary GOODSPEED North Bend, WA4:30.7541:06.92
 5th356Mike CHENEY Seattle, WA4:34.3551:10.52
 6th280Ken SINFIELD Woodinville, WAKirkland Bicycle4:34.4861:10.65
 7th269David RANDALL Redmond, WAThunder Creek Racing4:41.0471:17.21

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st100Jill KINTNER Seattle, WATEAM NORCO INTERNATIONAL3:03.871-
emoji_events2nd151Holly FENIAK Sechelt, BCGoPro3:08.1724.30s
emoji_events3rd153Miranda MILLER CAN19900302Garibaldi Highland, BCSanta Cruz / SRAM3:10.2336.36s
 4th150Jaime REES 228046Spokane, WA3:27.08423.21s
 5th157Danice UYESUGI 377269North Vancouver, BC3:27.51523.64s
 6th155Karen O'CONNELL 312430Seattle, WADeity / Dirt Corps / Gregg's Cycles / Smith / Trek3:30.38626.51s
 7th156Michelle WEEKLY 320612Bellingham, WADeity / Fanatik Bike Co.3:33.53729.66s
 8th154Chelsey HENRY 268172Spokane, WAThe Bike Hub Racing3:35.04831.17s
 9th152Emily SMITH 319714Bellingham, WADevinci / Fanatik Bike Co. / TLD4:44.0591:40.18

Cat 1 women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st272Adrian HOPKINS 362102Snoqualmie, WAMinistry of Descent (MOD)3:55.841-
emoji_events2nd298Gretchen NELSON 343356Seattle, WA3:59.0423.20s
emoji_events3rd383Ash KELLY CAN19880920Vancouver, BC4:02.8437.00s
 4th259Shelby REILLY Gresham, OR4:29.64433.80s
 5th203Roxanne CANENT 275026Lafayette, WASanta Cruz / SRAM / TLD4:46.44550.60s

Cat 2 women  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st250Adrienne BEE LANE Seattle, WASturdy Bitch Racing3:29.611-
emoji_events2nd248Anita DILLES Portland, OR3:32.3922.78s
emoji_events3rd387Catherine CANTWAY Seattle, WA3:41.44311.83s
 4th464Lanette FIDRYCH Portland, OR3:43.06413.45s
 5th299Katie JACKSON Seattle, WASturdy Bitch Racing3:51.91522.30s
 6th384Mccall SCHILLING Kenmore, WA3:54.41624.80s
 7th283Lily HICKENBOTTOM Port Angeles, WA3:58.77729.16s
 8th329Yvonne GILLETTE Black Diamond, Wa4:05.65836.04s
 9th428Ruth THOMAS Bellevue, WA4:08.63939.02s
 10th445Jessica CRUMP Post Falls, IDMerican Radness4:13.421043.81s
 11th327Leigh WOODY Seattle, WASquirrel Patrol4:14.431144.82s
 12th343Rachel DELATEUR 9108Tumwater, WAGreenline Six4:17.351247.74s
 13th355Tori BROUGHTON Bellingham, WA4:21.821352.21s

Cat 3: 0-18 girls

1 competitor found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st389Liberty SOUTHWORTH Black Diamond, WA7:58.151-

Cat 3: 19+ women  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st418Sarah BUTSCH Seattle, WA3:43.311-
emoji_events2nd385Kenzie WADE Whistler, BC4:23.31240.00s
emoji_events3rd465Tammy PARDIS Hillsboro, OR4:28.93345.62s
 4th224Debora SCHWARTZ Mill Creek, WAThe D's4:44.4141:01.10
 5th240Darcie GRAY Seattle, WA4:55.4951:12.18
 6th396Lindsay ROGERS Snoqualmie, WA5:08.9361:25.62
 344Merrie SCHULTZ Lacey, WAGreenline SixDNS
 435Jessica OLSON Port Orchard, WADNS
Niner RIM 9 RDO
Niner RIM 9 RDO
Chat with us