shopping_cart0Basketmenu

2013 NZ MTB Cup round 2 at Mt Hutt, Christchurch

view_listResults (163)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at https://12241-console.memberconnex.com/MTBDocuments/MTBCupSeries/2013%20NZ%20MTB…

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st42Sam BLENKINSOP Wanganui2:31.8712:28.211-
emoji_events2nd43Neko MULALLY USA2:32.0322:30.0521.84s
emoji_events3rd26Cam COLE Canterbury2:33.1232:30.4432.23s
 4th27Louis HAMILTON Rotorua2:34.5742:31.1242.91s
 5th35Bernard KERR United Kingdom2:36.1272:31.6253.41s
 6th17Sam PERRY Queenstown2:36.3092:32.4164.20s
 7th9Matthew SCOLES Alexandra2:36.1582:32.5074.29s
 8th41Joseph NATION Christchurch2:36.38102:34.1085.89s
 9th4Kieran BENNETT Nelson2:35.2062:34.1195.90s
 10th5Reuben OLORENSHAW Nelson2:34.8252:34.62106.41s
 11th7Rupert CHAPMAN Christchurch2:38.52132:35.72117.51s
 13th39Bryn DICKERSON Wellington2:39.62142:37.58139.37s
 14th18Tom MATTHEWS Christchurch2:38.29122:38.341410.13s
 14th28Nicholas MCCONACHIE Lyttleton2:43.34182:38.341410.13s
 16th40James RENNIE Christchurch2:43.36192:38.561610.35s
 17th32Ken FAUBERT Canada2:41.12162:38.941710.73s
 18th22Nathan RANKIN Levin2:36.71112:39.961811.75s
 19th34Grégory BRUNACHE France2:42.40172:41.701913.49s
 20th37Alex HOLOWKO Nelson2:49.27202:43.852015.64s
 21st30Octavio TEIXEIRA Christchurch2:49.77212:45.072116.86s
 -Deon BAKER AustraliaDNSDNS

U15 boys  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st105Nils HEINIGER Christchurch3:14.7413:15.791-
emoji_events2nd133Boaz HEBBLETHWAITE Christchurch3:28.9223:57.55241.76s
emoji_events3rd134Calum BOOTH Dunedin3:51.4434:11.39355.60s
 132Isaac EWEN TuakauDNFDNS

U17 boys  dialpad Finish spread

28 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st126Jonathon KENNETT Waiotira2:53.7612:50.911-
emoji_events2nd123Corey MILNE Kaiapoi2:55.4032:51.5920.68s
emoji_events3rd101Hayden MELLES Wellington2:57.7762:53.6632.75s
 4th131Jack HUMPHRIES Palmerston North2:56.7152:53.9343.02s
 5th139D.J. HOLMES Nelson2:56.3542:55.5554.64s
 6th113Robert TODHUNTER Methven3:02.22112:55.7064.79s
 7th141Kim NEWTON Nelson2:54.9122:56.0075.09s
 8th120Gareth BURGESS Ashburton2:58.6672:56.9386.02s
 9th117Michael BREADING Methven3:24.73242:57.1696.25s
 10th127Cole LUCAS Hamilton3:00.93102:57.67106.76s
 11th140Ben KARALUS Nelson3:04.15132:58.96118.05s
 12th110William TODHUNTER Methven3:00.3992:59.09128.18s
 13th112Tom GOODMAN Wellington3:02.53123:00.47139.56s
 14th129Caleb ELLIS Christchurch3:06.22143:04.591413.68s
 15th103Matt LAWTON Tauranga3:09.36173:05.671514.76s
 16th104Oliver JARMAN Christchurch3:08.31153:07.101616.19s
 17th121Caleb BURGESS Ashburton3:10.50183:08.121717.21s
 18th124Mathew GILLAN Queenstown2:59.2383:08.591817.68s
 19th135Max SEXTON Australia3:08.42163:09.751918.84s
 20th102Nathan SAUNDERS Rotorua3:11.82193:13.432022.52s
 21st128Jacob SHIRLEY Nelson3:16.89203:14.612123.70s
 22nd137Reuben CONNOR Nelson3:31.40263:20.412229.50s
 23rd142Ronan SCOTT Dunedin3:24.36233:20.602329.69s
 24th107Kale EDWARDS Rotorua3:17.72213:22.332431.42s
 25th116Cam MCDOWELL Dunedin3:21.03223:25.052534.14s
 26th136Shaun BARCLAY Timaru3:34.77283:26.492635.58s
 27th115Rhys PITTAMS Rotorua3:29.04253:32.862741.95s
 108Jack HALE Rotorua3:31.6127DNF

U19 men  dialpad Finish spread

32 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st257Lawrence CAWTE Rotorua2:38.3512:35.361-
emoji_events2nd237Carl GOODWIN Kaiapoi2:43.1432:38.8423.48s
emoji_events3rd241Leo SANDLER Nelson2:42.1722:39.9534.59s
 4th225Connor HARVEY Invercragill2:43.8342:41.4446.08s
 5th267Jamahl STRINGER Porirua2:44.3862:42.6257.26s
 6th203Michael MELLES Wellington2:46.3482:43.0467.68s
 7th210Thomas BURNS Dunedin2:44.1252:43.9478.58s
 8th219Raphael KAMMLEIN-CUTLER Dunedin2:56.11182:47.09811.73s
 9th228Kurt SUMMERFIELD Auckland2:46.2672:47.33911.97s
 10th282Harry CHAPMAN Christchurch2:52.23122:47.721012.36s
 11th276Joshua MCCOMBIE Dunedin2:49.0592:48.011112.65s
 12th224Sheldon KNEALE Ashburton2:49.71112:49.251213.89s
 13th254Jack ARNOPP Paraparaumu2:52.85132:50.011314.65s
 14th238Andy WILSON Christchurch2:56.41192:51.761416.40s
 15th212Rod HALL Culverden2:57.88212:53.361518.00s
 16th255Aaron EWEN Tuakau2:57.04202:53.821618.46s
 17th214Jake PADDON Dunedin2:52.86142:54.451719.09s
 18th265George FLANNERY Christchurch3:02.06222:57.761822.40s
 19th262Peter BETHELL Auckland2:49.59103:00.331924.97s
 20th221Tane WILSON Auckland3:14.53303:03.822028.46s
 21st277J.D. DEVLIN Christchurch3:03.86243:04.902129.54s
 22nd287James MINTY Christchurch3:04.45253:05.332229.97s
 23rd234Josh HICKS Christchurch3:02.79233:05.562330.20s
 24th309Richard SCANDRETT Christchurch3:09.75273:05.702430.34s
 25th263Dan PRIOR Christchurch3:08.78263:07.742532.38s
 26th220Dan LAWTON Christchurch3:14.95313:08.312632.95s
 27th213Andrew PITTAMS Rotorua3:13.60293:10.822735.46s
 28th201Caelab DRUMMOND Nelson2:53.67153:18.242842.88s
 29th285Laban SJOBERG-MOLLISON Karamea3:09.84285:00.92292:25.56
 30th259Jack DODD Tauranga2:56.03175:23.80302:48.44
 206Keegan WRIGHT Rotorua2:54.5716DNS
 227Ethan BURGESS Ashburton4:08.1032DNS

Senior men  dialpad Finish spread

46 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st289Kieran THOMPSON Christchurch2:41.5112:37.461-
emoji_events2nd209Peter COOPER Blenheim2:42.7822:43.4425.98s
emoji_events3rd279Calum WILSON Scotland2:46.2462:43.5936.13s
 4th302James HAMPTON Christchurch2:46.3372:44.5447.08s
 5th242Leighton LANCASTER Levin2:48.0492:44.8057.34s
 6th291Kyle WILSON Christchurch2:44.5532:45.3067.84s
 7th233Tyler BROOKER Christchurch2:44.7442:46.1878.72s
 8th268Brook MITCHELL Christchurch2:54.95222:46.6789.21s
 9th295Leighton KIRK Karitane2:46.3982:46.9499.48s
 10th249Mat PRIOR Christchurch2:49.01112:47.461010.00s
 11th280Shannon HEWETSON Nelson2:50.58132:48.231110.77s
 12th218Andrew WEEDING United Kingdom2:49.53122:49.801212.34s
 13th290Thomas GORNALL Christchurch2:54.21212:50.831313.37s
 14th292Joel TUNBRIDGE Wanganui3:10.33312:51.511414.05s
 15th272Steven PATTLE Rotorua2:55.40242:51.591514.13s
 16th261Tyler PERRIN Palmerston North2:53.20152:51.781614.32s
 17th288Dominic STULEN Rotorua2:51.45142:52.961715.50s
 18th230Adrian LOO Christchurch2:55.20232:53.441815.98s
 19th256Thomas HUMPHRIES Palmerston North2:53.58172:55.691918.23s
 20th274Dan MCCOMBIE Dunedin2:53.79192:56.492019.03s
 21st305Jonas MEIER Christchurch2:48.31102:56.552119.09s
 22nd304Aaron COSTER Christchurch2:54.02202:56.882219.42s
 23rd303Cam OSIURAK Australia3:09.29302:58.762321.30s
 24th308Mark JOHNS Methven2:53.62183:00.802423.34s
 25th229Ben TYAS Christchurch2:53.27163:01.102523.64s
 26th243Florian DE VRIES Hawkes Bay2:56.21253:02.052624.59s
 27th250Alex KENNETT Waiotira3:06.53273:03.652726.19s
 28th306Chris PERRY Christchurch3:02.76263:03.712826.25s
 29th296Jack LECLUSE Australia3:16.03343:17.642940.18s
 30th299Adam PRATT Australia3:18.41363:18.743041.28s
 31st281Nick BIRKHEAD Christchurch3:41.18373:24.643147.18s
 32nd278Jarad PYKE Timaru3:07.82293:25.183247.72s
 33rd297Dale LECLUSE Australia3:16.50353:26.443348.98s
 34th294Tommy WILKINSON Queenstown5:24.47413:36.933459.47s
 35th271Michael CHALLANDS Wellington3:13.19323:38.28351:00.82
 36th253Sam PROCTOR DunedinDNF3:43.04361:05.58
 37th260Robert CHAPPELL Palmerston North3:49.19383:47.80371:10.34
 38th310Tom ACLAND Ashburton4:13.69404:21.83381:44.37
 39th223Cameron JOHNSON Alexandra2:45.5555:45.22393:07.76
 222Phillip WALSH Dunedin3:07.6428DNF
 266Robert HAVILL Dunedin3:15.1433DNS
 252Jake NEAVES Dunedin4:07.7339DNS
 283Cameron FLICK ChristchurchDNSDNS
 269Russell ARCHER DunedinDNSDNS
 270Lloyd JENKS WellingtonDNSDNS
 264Sam FISHER DNSDNS

30-39 men  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st258Kurt LANCASTER Levin2:45.1312:46.471-
emoji_events2nd293Nicholas SUTCLIFFE Christchurch2:51.8522:51.3924.92s
emoji_events3rd211Hayden MCKAY Nelson2:52.2432:53.1636.69s
 4th204Chris MANCEY Queenstown2:55.1652:53.8947.42s
 5th284Dylan SANCHEZ-PINSENT Dunedin3:08.2173:01.37514.90s
 6th275Cameron BISSET Methven2:53.5843:02.38615.91s
 7th298Tom FRANCIS Wanaka3:09.8783:07.40720.93s
 8th215Jason GURR Wellington3:13.1093:11.94825.47s
 9th208Antonio BOROVIEC Christchurch3:44.75103:14.75928.28s
 10th273Bennet GAGE-BROWN Hamilton3:04.3163:15.701029.23s
 232Cameron KAY TimaruDNSDNS

40-49 men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st240Darryn HENDERSON Christchurch2:59.2412:59.061-
emoji_events2nd286Vaughan ELLIS Christchurch3:27.5223:40.77241.71s
emoji_events3rd251Tony HOLLAND Christchurch3:47.4644:00.7331:01.67
 4th226Daniel BURGESS Ashburton3:57.0454:28.0241:28.96
 245Nigel ROBINSON Rotorua3:44.933DNF

50+ men

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st311Stephen GILLAN Queenstown4:04.7614:04.681-

Sweeper men

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st999Greg MEADOWS Methven3:38.9813:31.441-

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st61Jess STONE United Kingdom3:08.0413:03.291-
emoji_events2nd63Alanna COLUMB Queenstown3:14.9033:05.1621.87s
emoji_events3rd53Sophie TYAS Christchurch3:15.1043:12.2438.95s
 4th54Amy LAIRD Christchurch3:12.8723:12.6249.33s
 5th62Traharn CHIDLEY United Kingdom3:23.1353:19.89516.60s
 6th56Veronique SANDLER Nelson3:32.2263:29.01625.72s
 7th60Amanda PEARCE Nelson3:44.4283:36.63733.34s
 8th64Yvonne BIRKER Switzerland3:43.3173:41.77838.48s

Open women  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st301Pippa HOLDOM Christchurch4:02.7714:23.321-
 247Rachel BURRIDGE United KingdomDNFDNS

U19 women  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st138Georgia PETRIE Christchurch3:56.6523:44.841-
emoji_events2nd130Phoebe COERS Wanaka3:49.4813:52.9328.09s

Master women

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st300Melanie BLOMFIELD Christchurch3:35.8214:47.101-
Bike & Spanner
Bike & Spanner
Chat with us