The official results can be found here.
Male: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 68 | Sam BLENKINSOP | Christchurch | 2:35.672 | 2:31.611 | - | ||
2nd | 19 | Brook MACDONALD | Napier | 2:35.151 | 2:33.012 | 1.40s | ||
3rd | 46 | Matt WALKER | Kawerau | 2:37.145 | 2:33.333 | 1.72s | ||
4th | 35 | Bernard KERR | United Kingdom | 2:36.874 | 2:33.894 | 2.28s | ||
5th | 44 | Cam COLE | Canterbury | 3:11.3917 | 2:34.235 | 2.62s | ||
6th | 4 | Kieran BENNETT | Nelson | 2:37.386 | 2:34.726 | 3.11s | ||
7th | 27 | Louis HAMILTON | Rotorua | 2:36.393 | 2:34.877 | 3.26s | ||
8th | 13 | Wyn MASTERS | Taranaki | 2:38.678 | 2:35.118 | 3.50s | ||
9th | 67 | Loïc BRUNI | France | 2:38.929 | 2:36.169 | 4.55s | ||
10th | 50 | Daniel HEADS | Tauranga | 2:40.7211 | 2:37.0810 | 5.47s | ||
11th | 17 | Sam PERRY | Queenstown | 2:40.4810 | 2:37.3011 | 5.69s | ||
12th | 5 | Reuben OLORENSHAW | Nelson | 2:38.187 | 2:38.3712 | 6.76s | ||
13th | 48 | Yuki KUSHIMA | Japan | 2:44.6313 | 2:40.2013 | 8.59s | ||
14th | 18 | Tom MATTHEWS | Canterbury | 2:41.3812 | 2:41.3314 | 9.72s | ||
15th | 70 | Hajime IMOTO | Japan | 2:47.1515 | 2:42.4815 | 10.87s | ||
16th | 47 | Deon BAKER | Australia | 2:45.7314 | 2:42.9716 | 11.36s | ||
17th | 39 | Bryn DICKERSON | Wellington | 2:51.3516 | 2:43.4717 | 11.86s |
Male: Senior Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 261 | Tyler PERRIN | Palmerston North | 2:44.961 | 2:41.401 | - | ||
2nd | 279 | Calum WILSON | United Kingdom | 2:45.362 | 2:42.362 | 0.96s | ||
3rd | 256 | Thomas HUMPHRIES | Palmerston North | 2:54.526 | 2:46.593 | 5.19s | ||
4th | 344 | Steven PATTLE | Rotorua | 2:54.305 | 2:48.004 | 6.60s | ||
5th | 321 | Kurt MCDONALD | Havelock North | 2:53.934 | 2:48.225 | 6.82s | ||
6th | 292 | Joel TUNBRIDGE | Wanganui | 2:50.563 | 2:48.586 | 7.18s | ||
7th | 325 | Fraser COATES | Scotland | 3:01.657 | 2:53.657 | 12.25s | ||
8th | 250 | Alex KENNETT | Waiotira | 3:12.328 | 3:03.668 | 22.26s | ||
244 | Florian DE VRIES | Hawkes Bay | DNS | DNS | ||||
349 | Todd WALLACE | Auckland | DNS | DNS | ||||
294 | Tommy WILKINSON | Queenstown | DNS | DNS |
Male: U15 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 119 | Billy MEACLEM | Christchurch | 3:07.921 | 3:08.841 | - | ||
2nd | 145 | Hamish MCLEOD | Bay Of Plenty | 3:14.993 | 3:10.562 | 1.72s | ||
3rd | 147 | Liam BETHELL | Auckland | 3:14.212 | 3:22.783 | 13.94s | ||
4th | 162 | Patrick HALE | Rotorua | 3:46.564 | 3:43.084 | 34.24s | ||
132 | Isaac EWEN | Tuakau | DNS | DNS |
Male: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 123 | Corey MILNE | North Canterbury | 2:50.052 | 2:45.961 | - | ||
2nd | 131 | Jack HUMPHRIES | Palmerston North | 2:52.423 | 2:49.412 | 3.45s | ||
3rd | 151 | Liam JACKSON | Otorohanga | 2:56.005 | 2:53.833 | 7.87s | ||
4th | 127 | Cole LUCAS | Hamilton | 2:56.696 | 2:55.434 | 9.47s | ||
5th | 124 | Mathew GILLAN | Queenstown | 2:59.217 | 2:56.115 | 10.15s | ||
6th | 113 | Robert TODHUNTER | Methven | 3:02.5110 | 2:57.076 | 11.11s | ||
7th | 144 | Blair MCCLEOD | Bay Of Plenty | 3:01.918 | 2:57.597 | 11.63s | ||
8th | 103 | Matt LAWTON | Tauranga | 3:03.5112 | 2:59.148 | 13.18s | ||
9th | 107 | Kale EDWARDS | Rotorua | 3:05.5815 | 2:59.349 | 13.38s | ||
10th | 120 | Gareth BURGESS | Ashburton | 3:05.1914 | 2:59.5510 | 13.59s | ||
11th | 102 | Nathan SAUNDERS | Rotorua | 3:03.3511 | 2:59.7011 | 13.74s | ||
12th | 154 | William TODHUNTER | Methven | 3:03.7613 | 2:59.7112 | 13.75s | ||
13th | 163 | Jack FISHER | Auckland | 3:02.349 | 3:01.5513 | 15.59s | ||
14th | 161 | Jacob SHIRLEY | Nelson | 3:22.1319 | 3:12.6714 | 26.71s | ||
15th | 148 | Moss CRUICKSHANK | Hawkes Bay | 3:13.9017 | 3:13.2515 | 27.29s | ||
16th | 121 | Caleb BURGESS | Canterbury | 3:14.6918 | 3:25.4316 | 39.47s | ||
17th | 108 | Jack HALE | Rotorua | 3:07.6316 | 4:10.7917 | 1:24.83 | ||
126 | Jonathon KENNETT | Waiotira | 2:46.261 | DNF | ||||
101 | Hayden MELLES | Wellington | 2:54.694 | DNF | ||||
129 | Caleb ELLIS | Christchurch | DNS | DNS |
Male: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 257 | Lawrence CAWTE | Rotorua | 2:40.041 | 2:37.991 | - | ||
2nd | 237 | Carl GOODWIN | Christchurch | 2:42.112 | 2:40.042 | 2.05s | ||
3rd | 343 | Kyle LOCKWOOD | Papakura | 2:58.3615 | 2:41.233 | 3.24s | ||
4th | 347 | Leo SANDLER | Nelson | 2:50.7012 | 2:43.414 | 5.42s | ||
5th | 267 | Jamahl STRINGER | Wellington | 2:45.463 | 2:43.525 | 5.53s | ||
6th | 276 | Joshua MCCOMBIE | Dunedin | 2:47.394 | 2:43.876 | 5.88s | ||
7th | 262 | Peter BETHELL | Auckland | 2:50.0310 | 2:44.757 | 6.76s | ||
8th | 203 | Michael MELLES | Wellington | 2:47.707 | 2:45.328 | 7.33s | ||
9th | 312 | Connor HAMILTON | Rotorua | 2:47.415 | 2:45.859 | 7.86s | ||
10th | 225 | Connor HARVEY | Invercargill | 2:50.6911 | 2:46.2410 | 8.25s | ||
11th | 338 | Ben WATKINS | Wanganui | 2:49.929 | 2:47.4511 | 9.46s | ||
12th | 329 | Cam BARRETT | Hastings | 2:47.666 | 2:51.5612 | 13.57s | ||
13th | 326 | Jordan TITCHMARSH | North Waikato | 2:58.3716 | 2:53.1513 | 15.16s | ||
14th | 206 | Keegan WRIGHT | Rotorua | 2:48.218 | 2:56.8814 | 18.89s | ||
15th | 322 | Jack DODD | Tauranga | 2:55.9313 | 2:57.8615 | 19.87s | ||
16th | 317 | Andrew PITTAMS | Rotorua | 3:11.3618 | 3:00.7816 | 22.79s | ||
17th | 319 | Callum SPROSEN | Auckland | 3:06.2517 | 3:02.3317 | 24.34s | ||
18th | 227 | Ethan BURGESS | Ashburton | 3:12.1519 | 3:04.3818 | 26.39s | ||
221 | Tane WILSON | New Zealand | 2:55.9514 | DNF | ||||
255 | Aaron EWEN | Tuakau | DNS | DNS | ||||
219 | Raphael KAMMLEIN-CUTLER | Dunedin | DNS | DNS | ||||
345 | Royden MATHERSON | Havelock North | DNS | DNS | ||||
228 | Kurt SUMMERFIELD | Auckland | DNS | DNS |
Male: 30-39 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 284 | Dylan SANCHEZ-PINSENT | Dunedin | 2:57.461 | 2:52.551 | - | ||
2nd | 204 | Chris MANCEY | Dunedin | 3:03.533 | 2:57.632 | 5.08s | ||
3rd | 273 | Bennet GAGE-BROWN | Hamilton | 3:01.072 | 2:58.003 | 5.45s | ||
4th | 342 | Dave HUNT | Papakura | 3:14.796 | 3:04.784 | 12.23s | ||
5th | 346 | Craig COX | Dargaville | 3:11.095 | 3:08.295 | 15.74s | ||
6th | 215 | Jason GURR | Wellington | 3:09.974 | 3:08.676 | 16.12s |
Male: 40-49 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 348 | Clayton VILLARS | Auckland | 3:20.871 | 3:18.321 | - | ||
2nd | 251 | Tony HOLLAND | Christchurch | 3:44.252 | 3:31.122 | 12.80s | ||
3rd | 226 | Daniel BURGESS | Ashburton | 3:54.933 | 3:50.933 | 32.61s |
Male: 50+
Male: Sweeper Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 999 | Eric CAWTE | Rotorua | 4:41.801 | 4:18.101 | - | ||
2nd | 998 | Ian LOCKWOOD | Hunua | DNS | 4:18.122 | 0.02s |
Female: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 72 | Emmeline RAGOT | France | 2:55.221 | 2:53.341 | - | ||
2nd | 61 | Jess STONE | United Kingdom | 3:05.323 | 2:58.312 | 4.97s | ||
3rd | 63 | Alanna COLUMB | Queenstown | 3:01.422 | 3:00.593 | 7.25s | ||
4th | 54 | Amy LAIRD | Canterbury | 3:09.994 | 3:06.094 | 12.75s | ||
5th | 71 | Sophie-Marie BETHELL | Auckland | 3:20.236 | 3:13.645 | 20.30s | ||
6th | 65 | Veronique SANDLER | Nelson | 3:18.695 | 3:14.596 | 21.25s | ||
7th | 69 | Sophie TYAS | Christchurch | 3:24.837 | 3:18.257 | 24.91s |
Female: Open
Female: U19
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified