shopping_cart0Basketmenu

New Zealand National Champs '13 at Rotorua

view_listResults (157)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (1)dialpadFinish spread

The original results are available at http://www.rotoruabikefestival.com/programme/17bk25.pdf

Notice

info

Since this was a championship race, which let non-championship riders take part, the top Championship-eligible riders are highlighted like this.

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st26Brook MACDONALD Napier2:50.1512:47.221-
emoji_events2nd11Sam BLENKINSOP ChristchurchLapierre international3:51.73182:49.9022.68s
emoji_events3rd14Loïc BRUNI FranceLapierre international2:57.3422:51.0533.83s
 4th27Bernard KERR United Kingdom3:07.12152:51.8244.60s
 5th9Matthew WALKER KawerauKingpin Bikes3:01.0262:52.0354.81s
 6th8Matthew SCOLES Alexandra2:58.9242:54.1566.93s
 7th13Wyn MASTERS Taranaki2:57.6632:55.1477.92s
 8th19Nathan RANKIN LevinZerodeDNF2:56.7889.56s
 9th7Reuben OLORENSHAW NelsonKBR ZERODE3:02.6792:57.1199.89s
 10th12Tom MATTHEWS Canterbury2:59.5952:57.481010.26s
 11th20Louis HAMILTON RotoruaSpecialized TLD3:01.4072:57.511110.29s
 12th140Daniel HEADS Tauranga3:05.70142:58.251211.03s
 13th28Ken FAUBERT Canada3:02.5382:58.911311.69s
 14th3Bryn DICKERSON Wellington3:03.17112:59.031411.81s
 15th24Reon BOE Queenstown3:04.26123:00.201512.98s
 16th23Daniel MEILINK Wellington3:05.60133:00.431613.21s
 17th22Jamie LYALL Paraparaumu10:48.24203:02.111714.89s
 19th18Chris O'BRIEN AustraliaAlpine / Bicycle Recycle3:33.31173:33.481946.26s
 21Sam PERRY Queenstown3:02.8810DNF
 4Kieran BENNETT Nelson7:28.9919DNS
 15Deon BAKER AustraliaGiant / Speedlite CyclesDNSDNS

U15 boys  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st257Robbie WONG-TOI Rotorua3:31.6613:25.251-
emoji_events2nd270Billy MEACLEM Christchurch3:35.4623:31.5826.33s
emoji_events3rd289Liam BETHELL Waimauku3:41.2333:33.9638.71s
 4th259Hamish MCLEOD Rotorua4:23.2553:43.34418.09s
 5th276Charlie MAKEA Napier3:56.7643:54.70529.45s
 6th279Tuhoto-Ariki PENE Rotorua4:38.9764:29.3561:04.10
 7th288Patrick HALE Rotorua5:39.9876:36.2173:10.96

U17 boys  dialpad Finish spread

33 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st269Jack HUMPHRIES Palmerston Northbicycle.co.nz3:17.0523:09.171-
emoji_events2nd258Corey MILNE North Canterburypushbike3:14.5913:09.9920.82s
emoji_events3rd261Jonathon KENNETT WaiotiraAKDH3:18.2833:12.5533.38s
 4th286Liam JACKSON Otorohanga3:18.4043:15.0945.92s
 5th273Cole LUCAS Hamilton3:19.8753:17.4358.26s
 6th251Mathew GILLAN Queenstown3:28.49103:20.69611.52s
 7th271D.J. HOLMES Nelson3:24.0463:22.62713.45s
 8th256Kale EDWARDS Rotorua3:26.9083:22.78813.61s
 9th277Nathan SAUNDERS Rotorua3:59.88233:22.98913.81s
 10th285Matt LAWTON TaurangaYETI GOPRO3:28.1593:24.021014.85s
 11th266Jack FISHER AucklandPCBC Racing3:34.83133:28.181119.01s
 12th253Tom GOODMAN WellingtonJitsie NZ3:34.86143:28.281219.11s
 13th255Gareth BURGESS Ashburton3:31.14113:28.851319.68s
 14th287Jack HALE Rotorua5:03.38293:29.341420.17s
 15th272Kim NEWTON Nelson3:24.0973:30.471521.30s
 16th282Ihakara PENE Rotorua3:34.92153:31.111621.94s
 17th267Daniel PARR Rotorua3:33.99123:33.111723.94s
 18th262Simon JANSSEN Rotorua3:35.35163:35.231826.06s
 19th265Moss CRUICKSHANK Hawkes Bay3:44.72183:36.201927.03s
 20th281Finley MACDONALD Lower Hutt3:55.86213:38.642029.47s
 21st254Caleb BURGESS Ashburton3:50.47203:40.002130.83s
 22nd264Josh REILLY Aucklandjafakids3:39.94173:40.232231.06s
 23rd260Blair MCCLEOD Rotorua4:05.12243:45.692336.52s
 24th284Jacob SHIRLEY Nelson3:49.91193:48.452439.28s
 25th280Jack BOYD Auckland3:59.87223:49.332540.16s
 26th263Rhys PITTAMS Rotorua4:08.61264:02.352653.18s
 27th290Brayden MAUA Wanganui4:22.48274:18.44271:09.27
 28th268Mathew GOODSON Wellington4:42.35284:35.03281:25.86
 29th274Bryn CLARKE Wellington4:06.71255:07.66291:58.49
 30th283Tyler MORUNGA Auckland5:07.89305:08.59301:59.42
 31st278Hamish MCCARROLL TaurangaDNS6:08.31312:59.14
 252Hayden MELLES WellingtonEndura NZ Race TeamDNSDNS
 275Josh BREADMORE Karoriwellington collegeDNSDNS

U19 men  dialpad Finish spread

32 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st94Lawrence CAWTE RotoruaZerode Factory Race Team3:05.6423:01.911-
emoji_events2nd98Joshua MCCOMBIE Dunedin3:08.4543:03.9422.03s
emoji_events3rd103Cam BARRETT Hastings3:09.4653:05.0933.18s
 4th125Jamahl STRINGER WellingtonEndura NZ3:07.2733:05.3943.48s
 5th99Kyle LOCKWOOD Papakura3:10.3063:05.9954.08s
 6th72Michael MELLES WellingtonEndura NZ Race Team3:15.0793:07.2865.37s
 7th91Connor HAMILTON Rotorua3:13.3583:07.5875.67s
 8th87Connor HARVEY Invercragill3:12.1273:07.6085.69s
 9th89Jack ARNOPP ParaparaumuDNF3:11.2399.32s
 10th137Keegan WRIGHT Rotorua3:05.5313:14.761012.85s
 11th135Jack DODD Tauranga3:18.19103:15.121113.21s
 12th79Andy WILSON ChristchurchGravity 13:27.90143:16.991215.08s
 13th95Joe JURLINA Coatesville3:24.66113:19.851317.94s
 14th144Nick DISHER Hamilton8:52.67253:25.651423.74s
 15th141Nick ROYDHOUSE Wharerangi6:31.93243:26.351524.44s
 16th97Tane WILSON New ZealandPCBC Racing3:30.77153:26.691624.78s
 17th82Ethan BURGESS Methven3:36.70183:27.491725.58s
 18th88Callum SPROSEN AucklandAKDH3:31.18163:29.741827.83s
 19th81James MINTY Christchurch3:36.03173:29.811927.90s
 20th96Jordan TITCHMARSH Tuakau3:25.30133:33.542031.63s
 21st90Jack HARRINGTON Waikanae3:50.06193:40.172138.26s
 22nd146George GRIEVE Hastings4:11.27204:08.19221:06.28
 23rd70Josh GOLDSTONE Rotorua4:23.45214:17.09231:15.18
 24th78Andrew PITTAMS Rotorua3:25.27124:22.52241:20.61
 25th143Joel KEARNS-DOCKER Auckland4:58.27224:34.56251:32.65
 26th150Rhys CORNFORTH Omokoroa5:48.05235:13.99262:12.08
 101Ben WATKINS WanganuiDNSDNS
 -Josh GOLDSTONE RotoruaDNSDNS
 -Kurt SUMMERFIELD AucklandDNSDNS
 -Raphael KAMMLEIN-CUTLER DunedinDNSDNS
 -Peter BETHELL AucklandDNSDNS
 -Carl GOODWIN KaiapoiDNSDNS

Senior men  dialpad Finish spread

31 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st147Kieran THOMPSON Christchurch3:06.3612:58.621-
emoji_events2nd134Carl EDMONDSON Whakatane3:07.9723:03.5724.95s
emoji_events3rd75Steven PATTLE RotoruaBIKE BARN LAPPIERRE3:13.6263:06.0337.41s
 4th116Tyler PERRIN Palmerston NorthManawatu Mtb Club3:11.2653:07.3748.75s
 5th109Shannon HEWETSON Nelson3:08.2633:08.1659.54s
 6th139Jake ROBINSON Rotorua3:10.1843:08.2369.61s
 7th123Tristan RATCLIFFE Kapiti3:13.9573:09.81711.19s
 8th102Joel TUNBRIDGE Wanganui3:18.6083:12.63814.01s
 9th138Phillip MARFELL New Plymoth3:29.81173:14.53915.91s
 10th113Thomas HUMPHRIES Palmerston North3:27.85153:14.901016.28s
 11th145Kurt MCDONALD Havelock North3:22.92113:15.391116.77s
 12th112Jackson HINE New Plymoth3:22.3393:16.911218.29s
 13th111Mason JENKINS New Plymoth3:25.78143:21.901323.28s
 14th114Florian DE VRIES Hawkes Bayteam america3:25.55133:22.561423.94s
 15th136Fraser COATES Scotland3:22.57103:23.471524.85s
 16th132Ryan HUNT New Plymoth3:31.26193:24.651626.03s
 17th106Brendan REGAN Auckland3:33.90213:26.851728.23s
 18th127Lloyd JENKS Wellington3:42.27233:29.331830.71s
 19th133Shanan WHITLOCK Wanganui3:30.06183:31.681933.06s
 20th80Alex KENNETT WaiotiraAKDH3:33.78203:32.272033.65s
 21st129Eugene BLACK Wellington3:48.39273:36.382137.76s
 22nd122Jordan BURNS Wellington3:36.82223:36.482237.86s
 23rd149Ben CARTER Auckland3:47.90263:38.912340.29s
 24th73Nathan PETRIE Christchurch3:28.55163:39.002440.38s
 25th120Julius SCHWARTKOP Germany3:47.33253:44.112545.49s
 26th110Robert CHAPPELL Palmerston North4:10.86284:04.57261:05.95
 27th86Cameron OSBORNE Rotorua3:23.84125:03.02272:04.40
 28th128Michael CHALLANDS Wellington3:45.98249:53.53286:54.91
 105James ROBERTSON Auckland4:15.0229DNS
 93Andrew LALOLI AucklandAuckland Downhill MTB club8:27.1430DNS
 148Ferris FAIRBAIRN United KingdomDNSDNS

30-39 men  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st107Chris MANCEY QueenstownNorco Racing Development NZ3:19.4313:16.321-
emoji_events2nd108Dylan SANCHEZ-PINSENT DunedinNorco Racing Development NZ3:30.2543:17.4021.08s
emoji_events3rd131Leon DUGGAN Whakatane3:25.8523:23.8437.52s
 4th117Bennet GAGE-BROWN HamiltonALTED3:31.9453:26.72410.40s
 5th142Stefan BEK Tauranga3:31.9663:30.52514.20s
 6th118Chris SINGLETON HamiltonALTED3:39.8073:37.71621.39s
 7th124Jason GURR Wellington3:43.1383:43.03726.71s
 8th130Rob WILLIS WellingtonFDH4:14.16103:46.25829.93s
 9th100Craig COX Dargaville4:02.5293:47.57931.25s
 10th92Liam O'RYAN Auckland3:28.9334:25.62101:09.30

40-49 men  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st83Mike METZ Rotorua3:19.4813:16.701-
emoji_events2nd76Luke SIMMONS Lower Hutt4:04.1123:57.63240.93s
emoji_events3rd85Nigel ROBINSON Rotorua4:27.3534:19.1831:02.48
 69Daniel BURGESS AshburtonDNSDNS
 115Darryn HENDERSON ChristchurchDNSDNS
 121Clayton VILLARS AucklandDNSDNS

50+ men  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st77Mark SIMMONS Lower Hutt4:26.9514:20.551-
emoji_events2nd71Stephen GILLAN Queenstown4:35.4624:25.2824.73s

Sweeper men

1 competitor found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st999Logan JENSEN Whakatane4:34.0513:39.021-

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st57Emmeline RAGOT France3:18.8613:14.211-
emoji_events2nd52Jess STONE United KingdomTrek / Unior Tools3:37.4443:30.48216.27s
emoji_events3rd53Amy LAIRD Christchurch3:34.3323:31.70317.49s
 4th55Alanna COLUMB Queenstown3:36.5033:32.29418.08s
 5th54Sophie TYAS ChristchurchTyas3:48.4763:40.14525.93s
 6th51Sarah ATKIN Wellington3:43.4353:41.53627.32s
 7th56Sophie-Marie BETHELL Auckland3:51.2673:45.14730.93s
 8th58Veronique SANDLER Nelson3:58.5683:47.08832.87s
 9th25Madeline TAYLOR Napier3:59.6593:47.67933.46s

Open women  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st104Kaytee CAMPBELL Hamilton4:05.0313:58.131-
emoji_events2nd126Amanda MONK Whakatane4:14.9524:03.1024.97s

U19 women  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st84Phoebe COERS Wanaka4:14.4114:04.161-
emoji_events2nd74Georgia PETRIE Christchurch4:35.1524:19.80215.64s
Renthal Cycling
Renthal Cycling
Chat with us