The official results can be found here.
Male: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Sponsors | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 31 | Remi GAUVIN | Nanoose Bay, BC | 3:34.661 | - | |||
2nd | 3 | Dean TENNANT | Sannichton, BC | Dunbar Cycles | 3:36.992 | 2.33s | ||
3rd | 1 | Adriano DIGIACINTO | N Vancouver, BC | Bryson Racing Clan | 3:37.233 | 2.57s | ||
4th | 6 | Dan SIMS | Vancouver, BC | Dunbar Cycles | 3:39.694 | 5.03s | ||
5th | 9 | Bas VAN STEENBERGEN | Kelowna, BC | 3:41.305 | 6.64s | |||
6th | 37 | Evan BLACKWELL | Calgary, AB | Base RT | 3:44.926 | 10.26s | ||
7th | 11 | Nick GEDDES | Whistler, BC | Norco | 3:46.687 | 12.02s | ||
8th | 12 | Cody MACARTHUR | Cranbrook, BC | 3:46.818 | 12.15s | |||
9th | 5 | Nick GRIMM | W Vancouver, BC | Bryson Racing Clan | 3:47.509 | 12.84s | ||
10th | 14 | Kip SHORTREED | Brackendale, BC | 3:47.6810 | 13.02s | |||
11th | 40 | Sheldon SMITH | Mount Pearl, NL | Freeride MS | 3:51.1611 | 16.50s | ||
12th | 8 | Anthony EVANS | Peachland, BC | 3:52.5212 | 17.86s | |||
13th | 10 | Jeffery BRYSON | N Vancouver, BC | 3:54.3013 | 19.64s | |||
14th | 39 | Jay BOYSEN | Bowen Island, BC | 3:56.4814 | 21.82s | |||
15th | 35 | Alexander PFIFFNER | Bend, OR | 3:57.6115 | 22.95s | |||
16th | 34 | Grant LESTOCK-KAY | Mill Bay, BC | Cowichan Cycles Cartel | 3:59.1216 | 24.46s | ||
17th | 36 | Christoph Felix SCHNETTLER | Arnsberg, NOR | 4:08.6817 | 34.02s | |||
18th | 4 | Jamie BILUK | Nanaimo, BC | 5:53.6018 | 2:18.94 |
Male: Expert: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Sponsors | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 165 | Rhys VERNER | Garibaldi Highlands, BC | 3:46.711 | - | |||
2nd | 150 | Magnus MANSON | Sechelt, BC | 3:49.112 | 2.40s | |||
3rd | 164 | Nic RODGERS | Delta, BC | 3:55.643 | 8.93s | |||
4th | 146 | Luke DI MARZO | Squamish, BC | 4:08.674 | 21.96s | |||
5th | 162 | Dillon MORRISON | N Saanich, BC | 4:09.225 | 22.51s | |||
6th | 166 | Adison MACDONALD | Whistler, BC | 4:12.496 | 25.78s | |||
145 | Jack ALMOND | W Vancouver, BC | DNF | |||||
148 | Henry FITZGERALD | Whistler, BC | DNF | |||||
149 | Max LEYEN | Chilliwack, BC | DNF |
Male: Expert: Junior Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Sponsors | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 68 | Zander GEDDES | Whistler, BC | Norco | 3:40.891 | - | ||
2nd | 72 | Lee JACKSON | Squamish, BC | 3:43.652 | 2.76s | |||
3rd | 73 | Isaac MARANGONI | Whistler, BC | 3:46.513 | 5.62s | |||
4th | 71 | Matt HARDWICK | New Westminster, BC | 3:50.474 | 9.58s | |||
5th | 70 | Colin GRANT | Victoria, BC | 3:56.805 | 15.91s | |||
6th | 63 | Nik DUNN | Fernie, BC | 3:57.056 | 16.16s | |||
7th | 69 | Filip GLAZER | Calgary, AB | 4:15.527 | 34.63s | |||
8th | 61 | Takoda CRAWFORD | Coombs, BC | Arrowsmith Mountain Bikes | 5:41.498 | 2:00.60 | ||
74 | Mitchell O'KEEFE | Calgary, AB | DNS |
Male: Senior Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Sponsors | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 212 | Kurtis WALTON | Kamloops, BC | 4:06.051 | - | |||
2nd | 206 | Kevin BALL | N Vancouver, BC | 4:09.392 | 3.34s | |||
3rd | 215 | Dan DIEDRICKSEN | Whistler, BC | 4:10.883 | 4.83s | |||
213 | Ronald HO | Vancouver, BC | DNS |
Male: Sport: Junior Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Sponsors | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 227 | Tom CUNDIFF | N Vancouver, BC | 3:57.131 | - | |||
2nd | 232 | Arron PITRE | Calgary, AB | 4:20.202 | 23.07s | |||
3rd | 229 | Gregory LUM | Port Moody, BC | 4:31.953 | 34.82s | |||
4th | 238 | Connor RIX | Courtnay, BC | 4:40.164 | 43.03s | |||
5th | 225 | Dakota COBURN | Victoria, BC | 5:13.745 | 1:16.61 | |||
6th | 237 | Jordan VANDERHEYDEN | Victoria, BC | 5:36.486 | 1:39.35 | |||
7th | 233 | Jason REDDY | Aldergrove, BC | 7:06.177 | 3:09.04 | |||
230 | Evan MCARTHUR | Cochrane, AB | DNF | |||||
228 | Cole JONES | Port Moody, BC | DNS |
Male: Sport: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Sponsors | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 277 | Matthew MCLEAN | Victoria, BC | 3:49.431 | - | |||
2nd | 266 | Nic COURT | Duncan, BC | 4:10.932 | 21.50s | |||
3rd | 250 | Alex AUGER | Whistler, BC | 4:11.413 | 21.98s | |||
4th | 274 | Myles HARPER | Victoria, BC | 4:12.874 | 23.44s | |||
5th | 275 | Brad JANSEN | Whistler, BC | 4:13.735 | 24.30s | |||
6th | 269 | Bryan DICKSON | Comox, BC | 4:19.146 | 29.71s | |||
7th | 272 | Max HAJDU | Duncan, BC | 4:23.657 | 34.22s | |||
8th | 259 | Jordan COLE | Duncan, BC | 4:29.228 | 39.79s | |||
9th | 258 | Tom BEARDMORE | Victoria, BC | 4:32.459 | 43.02s | |||
10th | 270 | Pete DUNN | Fernie, BC | 4:36.6910 | 47.26s | |||
11th | 273 | Cameron HALLIDAY | Langley, BC | 4:52.1311 | 1:02.70 | |||
12th | 279 | Evan SPEKE | Maple Ridge, BC | 4:54.0312 | 1:04.60 | |||
13th | 283 | Noah MA | Kamloops, BC | 5:00.9513 | 1:11.52 | |||
14th | 284 | Rownan DANIEL-GHITA | Victoria, BC | 5:08.4214 | 1:18.99 | |||
15th | 281 | Parker TOWNES | Calgary, AB | 5:12.6615 | 1:23.23 | |||
16th | 278 | Daniel SHAW | N Vancouver, BC | 5:20.8616 | 1:31.43 | |||
17th | 280 | Simon TELLIER | Victoria, BC | 5:23.5617 | 1:34.13 | |||
18th | 282 | Tom WHITE | Comox, BC | 6:36.3518 | 2:46.92 | |||
267 | Ian CUNDIFF | N Vancouver, BC | DNF |
Male: Citizen: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Sponsors | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 490 | Jack TANTON | N Saanich, BC | 4:44.561 | - | |||
2nd | 488 | David GUSS | Courtnay, BC | 5:02.182 | 17.62s | |||
3rd | 489 | Kyle MORRISON | Kamloops, BC | 5:09.783 | 25.22s | |||
4th | 487 | Ethan AKELAITIS | N Vancouver, BC | 5:38.744 | 54.18s | |||
174 | Misha LINEHAN | Sooke, BC | DNS | |||||
491 | Dylan THORNTON | Victoria, BC | DNS |
Male: Citizen: 19-29 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Sponsors | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 480 | Richard SMITH | Vancouver, BC | 3:57.271 | - | |||
2nd | 476 | Jeff AUSTIN | Victoria, BC | 4:04.372 | 7.10s | |||
3rd | 208 | Colin FILLITER | Campbell River, BC | 4:07.713 | 10.44s | |||
4th | 477 | Colton DAVIES | Victoria, BC | 4:30.744 | 33.47s | |||
478 | Tony BRUFATTO | Campbell River, BC | DNF | |||||
479 | Dennis LAYE | N Vancouver, BC | ||||||
481 | Greg O'KEEFE | Vancouver, BC |
Male: Citizen: 30+ Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Sponsors | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 467 | Rob LANE | Dublin, IRL | 4:05.381 | - | |||
2nd | 455 | Brent ANDERSON | Cumberland, BC | 4:08.352 | 2.97s | |||
3rd | 469 | Greg WEST | Whistler, BC | 4:25.563 | 20.18s | |||
4th | 461 | Julien MENARD | Gold River, BC | 4:29.964 | 24.58s | |||
5th | 468 | Oisin ROE | Dublin, IRL | 4:40.565 | 35.18s | |||
6th | 463 | Mike WALLACE | N Vancouver, BC | 4:45.596 | 40.21s | |||
7th | 456 | Tom COXHEAD | Courtnay, BC | 4:48.177 | 42.79s | |||
8th | 459 | Bill MANDRYK | Parksville, BC | 4:48.878 | 43.49s | |||
9th | 464 | Jared WING | Courtnay, BC | 4:54.859 | 49.47s | |||
10th | 466 | Stephen LANGRELL | Vancouver, BC | 4:59.6510 | 54.27s | |||
457 | Gapy GOLDSBERRY | Qualicum Beach, BC | DNF | |||||
458 | John HALLIDAY | Langley, BC | DNS | |||||
462 | Chris VATER | Nanaimo, BC | DNS | |||||
465 | Rob DAVIS | Vancouver, BC |
Male: U15 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Sponsors | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 193 | Jacob STEFIUK | N Vancouver, BC | 4:18.901 | - | |||
2nd | 171 | Josh DZIWENKA | Victoria, BC | 4:22.452 | 3.55s | |||
3rd | 175 | Joshua MARANGONI | Whistler, BC | 4:28.553 | 9.65s | |||
4th | 191 | Braedon MCNICOL | Calgary, AB | 4:50.684 | 31.78s | |||
5th | 172 | Jamal HASAN | Pemberton, BC | 4:55.235 | 36.33s | |||
6th | 194 | Ben WALLACE | N Vancouver, BC | 4:55.426 | 36.52s | |||
7th | 195 | Joseph WITWICKI | Coquitlam, BC | 5:07.527 | 48.62s | |||
8th | 196 | Willem ZWIERS | N Vancouver, BC | 5:50.808 | 1:31.90 | |||
170 | Blake BUNTING | Vancouver, BC | DNF | |||||
176 | Kael MARKLE | N Sannich, BC | DNF | |||||
192 | Sean SAMPSON | W Vancouver, BC | DNF | |||||
173 | Jacob HOWITT | N Vancouver, BC | DNS |
Male: 30-39 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Sponsors | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 105 | Dave MCINNES | N Vancouver, BC | 4:17.361 | - | |||
2nd | 108 | Chad PETERS | Abbotsford, BC | 4:36.712 | 19.35s |
Male: 40-49 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Sponsors | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 133 | Jeff LAROUCHE | Victoria, BC | 4:16.281 | - | |||
2nd | 134 | Colin YARROW | N Vancouver, BC | 4:27.202 | 10.92s |
Male: 50+
Female: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Sponsors | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 56 | Tara MOWAT | Vancouver, BC | Loudenterprise | 4:26.421 | - | ||
2nd | 51 | Bernadine JACQUES | N Vancouver, BC | 4:49.102 | 22.68s | |||
3rd | 52 | Lindsay TRIMBLE | Vancouver, BC | 4:56.983 | 30.56s | |||
4th | 57 | Brittany WOOD | Coquitlam, BC | 6:20.094 | 1:53.67 |
Female: Senior
Female: Citizen: U19
Female: Citizen: 19-29
Female: Citizen: 30+
Female: U15
Female: 17-18
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified