shopping_cart0Basketmenu

2013 NZDH round 2 at Rotorua

view_listResults (98)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at http://bikeland.co.nz/2013/10/exclusive-dakine-nzdh-race-2-results/

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st476Louis HAMILTON Descend3:20.5413:39.5033:20.541-
emoji_events2nd448Nathan RANKIN 3:32.7523:30.5513:30.55210.01s
emoji_events3rd418Daniel HEADS Tauranga3:33.4933:33.2423:33.24312.70s
 4th362Jamie LYALL Kapiti5:23.634DNS5:23.6342:03.09

Open men  dialpad Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st405Steven PATTLE Rotorua3:42.7713:34.3013:34.301-
emoji_events2nd366Mitchell LUCAS Descend3:56.4053:45.0023:45.00210.70s
emoji_events3rd367Thomas HUMPHRIES Wanganui4:08.8683:46.3233:46.32312.02s
 4th410George MURRAY 3:54.8033:48.2143:48.21413.91s
 5th456Leighton LANCASTER Levin3:58.8563:49.0753:49.07514.77s
 6th417Logan JENSEN Descend3:56.3243:50.7363:50.73616.43s
 7th407Joel TUNBRIDGE Wanganui3:51.6325:00.76153:51.63717.33s
 8th370Jeremy COMPTON Pcbc4:03.0673:58.0373:58.03823.73s
 9th461Brendan REGAN Akdh4:15.33104:01.0384:01.03926.73s
 10th449Tristan RATCLIFFE Kapiti4:28.05134:01.4194:01.411027.11s
 11th409Lloyd JENKS Wellington4:12.3594:05.14104:05.141130.84s
 12th355James COUTTS 4:17.55114:14.82114:14.821240.52s
 13th467Matthew HUNT Rotorua4:25.91124:32.13124:25.911351.61s
 14th365Craig TOMSETT 4:28.64144:40.15134:28.641454.34s
 15th433Ben CARTER Pcbc4:29.40154:43.36144:29.401555.10s
 16th408Rafael GHISLENI BAGATINI Brazil4:41.2916DNS4:41.29161:06.99
 17th374Sam HELMS 4:41.3717DNS4:41.37171:07.07
 18th421Steve ADAMS Wmtbc5:00.2618DNS5:00.26181:25.96
 19th496Robert CHAPPELL Wanganui5:09.57195:06.40165:06.40191:32.10
 20th375Sheldon BARNETT 5:48.8220DNS5:48.82202:14.52
 21st376Fraser MCCARTHY 6:10.1821DNS6:10.18212:35.88

U15 boys  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st356Robbie WONG-TOI 4:07.4013:49.6013:49.601-
emoji_events2nd364Hamish MCLEOD RMTB5:21.2644:24.8424:24.84235.24s
emoji_events3rd431Charlie MAKEA HBMTBC4:51.2025:00.0334:51.2031:01.60
 4th411Wade STROTHER HBMTBC5:14.5636:13.1485:14.5641:24.96
 5th454Patrick HALE Rotorua6:04.8875:17.9245:17.9251:28.32
 6th306Louis BIRD HBMTBC5:21.435DNS5:21.4361:31.83
 7th414Rhys MCLEAN HBMTBC5:39.1565:21.5755:21.5771:31.97
 8th372Lucas MACKIE HBMTBC6:43.5385:50.7965:50.7982:01.19
 9th327Jaden MCGOWAN HBMTBCDNF5:53.0975:53.0992:03.49
 415Jasper COOPER HBMTBCDNFDNF
 444Cameron PARR DNSDNS

U17 boys  dialpad Finish spread

31 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st457Liam JACKSON Descend4:27.55173:44.2613:44.261-
emoji_events2nd495Jack HUMPHRIES 3:53.2533:44.3823:44.3820.12s
emoji_events3rd427Jack FISHER PCBC3:46.7514:03.32103:46.7532.49s
 4th439Jonathon KENNETT AKDH4:19.68123:48.2833:48.2844.02s
 5th422Matt LAWTON Cycle Obsession3:51.2923:50.3543:50.3556.09s
 6th403Blair MCCLEOD RMTB4:01.3763:51.7353:51.7367.47s
 7th318Nathan SAUNDERS Rotorua MTBC3:58.6153:55.8063:55.80711.54s
 8th473Cole LUCAS Descend4:10.4383:56.4673:56.46812.20s
 9th326Nicholas GOODSON Wellington3:58.2944:13.02163:58.29914.03s
 10th441Moss CRUICKSHANK HBMTBC4:15.99114:01.6484:01.641017.38s
 11th435Kale EDWARDS Identiti4:13.0094:02.6094:02.601118.34s
 12th412Drew STROTHER HBMTBC4:14.06104:04.10114:04.101219.84s
 13th437Tom GOODMAN Kapiti DH4:07.1274:04.23124:04.231319.97s
 14th453Jack HALE RMTB4:23.48154:04.47134:04.471420.21s
 15th480Jack BOYD PCBC4:20.96134:04.88144:04.881520.62s
 16th445Daniel PARR Rotorua MTB Club4:21.20144:09.23154:09.231624.97s
 17th319Carson RAYNER PCBC4:27.05164:16.32174:16.321732.06s
 18th329Brannon MCGEE Descend4:40.74194:19.66184:19.661835.40s
 19th498Tim ANDERSON Descend4:34.86184:23.67194:23.671939.41s
 20th499Hugh DICKSON 4:42.75214:29.87204:29.872045.61s
 21st303Kevin GRETENER 4:44.95224:32.76214:32.762148.50s
 22nd348Travis COX PCBC4:41.73204:42.54234:41.732257.47s
 23rd361Max PEARSON 5:13.82244:42.16224:42.162357.90s
 24th363Cameron DODD Rotorua MTB Club5:05.50234:51.73244:51.73241:07.47
 25th468Anton PEERS 5:22.00255:09.83255:09.83251:25.57
 26th413Braeden GRANT HBMTBC5:27.31265:25.26265:25.26261:41.00
 27th354Tim GOSS 5:45.82276:05.05285:45.82272:01.56
 28th368William KENDRICK 6:46.32286:03.03276:03.03282:18.77
 29th369Anton WEATHERLY WCRC9:30.79307:01.75297:01.75293:17.49
 30th430Alex MAKEA HBMTBC7:25.80298:53.49307:25.80303:41.54
 330Aaryn HACKNEY RotoruaDNFDNS

U19 men  dialpad Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st477Connor HAMILTON Descend3:30.9013:36.9933:30.901-
emoji_events2nd469Keegan WRIGHT 3:39.5933:33.3113:33.3122.41s
emoji_events3rd328Kyle LOCKWOOD Hunua3:34.5723:34.6823:34.5733.67s
 4th424Michael MELLES Kapiti DH3:40.7443:37.7643:37.7646.86s
 5th359Ben WATKINS Wanganui MTBC3:43.9953:39.5053:39.5058.60s
 6th320Peter BETHELL AKDH4:14.8993:56.4263:56.42625.52s
 7th425Jack DODD Tauranga4:00.5764:09.6084:00.57729.67s
 8th373Reuben STOVOLD Descend4:02.4474:07.2874:02.44831.54s
 9th317Danie KATTENBERG Tauranga4:06.5484:10.0694:06.54935.64s
 10th436Callum SPROSEN AKDH4:30.04104:42.97104:30.041059.14s
 11th459Joel KEARNS-DOCKER AKDH5:13.55115:04.78115:04.78111:33.88
 12th353Logan HERBERT HBMTBC5:43.17135:28.41125:28.41121:57.51
 13th371Cole WALKER Rotorua5:37.58126:42.71145:37.58132:06.68
 14th352Logan SCHOLLUM 6:10.55146:35.45136:10.55142:39.65
 357Royden MATHERSON HBMTBCDNFDNS
 324Lawrence CAWTE DescendDNSDNS
 438Alex KENNETT AKDHDNSDNS
 470Cam BARRETT HBMTBCDNSDNS

Master men  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st463Adam KING Descend3:35.4213:31.6613:31.661-
emoji_events2nd460Leon DUGGAN Whakatane4:36.8584:02.6424:02.64230.98s
emoji_events3rd402Mathew MCGOVERN Descend4:05.5924:05.0734:05.07333.41s
 4th404Kevin WARNER Descend4:09.9434:05.5244:05.52433.86s
 5th360Nathan TIMOKO Wellington4:18.6444:18.7154:18.64546.98s
 6th401Tim WARNER Descend4:22.2854:30.9074:22.28650.62s
 7th482Dave HUNT Hunua4:31.4064:25.0864:25.08753.42s
 8th358Kerry HALSE AKDH4:33.3474:39.8084:33.3481:01.68
 9th419Stephen WALLACE Welington5:15.6595:08.1995:08.1991:36.53

 

 

Open women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st442Sarah ATKIN WMTBC4:19.4014:27.0014:19.401-
emoji_events2nd416Amanda MONK Descend4:39.1024:34.7924:34.79215.39s
emoji_events3rd316Adrienne HOOPER AKDH5:43.9935:47.9835:43.9931:24.59
 4th310Donna PICKARD Rotorua7:19.964DNS7:19.9643:00.56
Chat with us