shopping_cart0Basketmenu

New Zealand National Champs '14 at Rotorua

view_listResults (159)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at http://www.scribd.com/doc/207400000/2014-NZ-MTB-Championships-Downhill-Results

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st15George BRANNIGAN Havelock North3:03.8623:01.401-
emoji_events2nd2Sam BLENKINSOP Christchurch3:03.4713:02.0020.60s
emoji_events3rd40Nick BEER Switzerland3:06.2643:04.2632.86s
 4th33Rupert CHAPMAN Christchurch3:12.9093:06.5045.10s
 5th1Brook MACDONALD Napier3:05.6733:06.5155.11s
 6th3Matthew WALKER Kawerau3:10.4353:07.2265.82s
 7th23Cam COLE Christchurch3:12.6273:08.7877.38s
 8th7Reuben OLORENSHAW Nelson3:13.83113:10.5989.19s
 9th9Louis HAMILTON Rotorua3:10.6963:11.3299.92s
 10th4Matthew SCOLES Alexandra3:13.25103:11.721010.32s
 11th29Harry MOLLOY United Kingdom3:12.6583:13.191111.79s
 12th27Lawrence CAWTE Rotorua3:14.05123:13.571212.17s
 13th22Maxime CHAPUIS Switzerland3:18.08143:15.241313.84s
 14th21Felix KLEE Switzerland3:18.08143:17.121415.72s
 15th38Nicholas MCCONACHIE Christchurch3:20.09173:17.601516.20s
 16th5Wyn MASTERS New PlymouthDNS3:18.061616.66s
 17th31Josh LOWE United Kingdom3:19.44163:18.621717.22s
 18th17Carl EDMONDSON Whakatane3:22.18193:20.811819.41s
 19th30Ben DEAKIN (OiOi) United Kingdom3:22.85203:21.521920.12s
 20th32Kieran THOMPSON Christchurch3:24.88233:22.142020.74s
 21st26Kyle LOCKWOOD Papakura3:24.81223:22.902121.50s
 22nd34Cameron JOHNSON Wanaka3:24.37213:23.102221.70s
 23rd24Mat PRIOR Christchurch3:26.94243:27.712326.31s
 24th28Sam PERRY Queenstown3:22.09183:28.492427.09s
 25th16Jamie LYALL Paraparaumu3:17.79134:48.04251:46.64
 39Tom MATTHEWS Christchurch3:37.9825DNF

U15 boys  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st244Charlie MAKEA Napier3:49.7723:47.831-
emoji_events2nd228Lachie MACDONALD Lower Hutt4:04.4463:51.3023.47s
emoji_events3rd243Tuhoto-Ariki PENE Rotorua3:57.7443:53.9236.09s
 4th205Boaz HEBBLETHWAITE Christchurch4:05.4073:57.4649.63s
 5th242Wade STROTHER Hawkes Bay4:02.5854:01.31513.48s
 6th220Lucas MACKIE Napier2:14.7314:51.3661:03.53
 215Hamish MCLEOD Rotorua3:54.323DNF
 233Tom O'BRIEN Katikati6:16.778DNS
 230George MCCARROLL Tauranga11:31.909DNS
 210Patrick HALE RotoruaDNFDNS

U17 boys  dialpad Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st209Robbie WONG-TOI Rotorua3:28.2833:20.461-
emoji_events2nd231Mathew GILLAN Queenstown3:28.5843:21.4520.99s
emoji_events3rd216Blair MCCLEOD Rotorua3:26.3223:23.3832.92s
 4th208Oscar PERKS Wakefield11:21.65243:30.2249.76s
 5th211Jack HALE Rotorua3:31.8953:31.71511.25s
 6th222Ben KARALUS Upper Moutere3:35.7263:31.73611.27s
 7th224Cole LUCAS Hamilton3:25.6613:34.20713.74s
 8th202Oliver JARMAN Christchurch3:43.10103:36.15815.69s
 9th213Caleb BURGESS Ashburton3:42.3993:36.62916.16s
 10th225Simon JANSSEN Rotorua3:47.19123:38.171017.71s
 11th227Finley MACDONALD Lower Hutt3:40.2183:39.951119.49s
 12th232Hamish MCCARROLL Tauranga3:44.43113:40.661220.20s
 13th221Liam BETHELL Auckland3:35.8073:41.301320.84s
 14th159Carson RAYNER Maraetai Beach3:56.54163:48.491428.03s
 15th219Lochie SHORT Hastings3:50.61143:49.291528.83s
 16th212Daniel PARR Rotorua3:49.70133:49.321628.86s
 17th229Tommy TAYLOR Tauranga3:53.57153:52.551732.09s
 18th226Rhys MCLEAN Napier4:03.19173:59.881839.42s
 19th204Brayden MAUA Wanganui4:20.45184:05.651945.19s
 20th203Lochie STEEDMAN Wanganui5:47.21224:10.062049.60s
 21st218Finn VAN LEUVEN Lower Hutt4:30.21194:19.722159.26s
 22nd206Mical WILSON Nelson5:38.96214:24.52221:04.06
 23rd217Alex MAKEA Napier5:29.69205:17.02231:56.56
 201John RICHARDSON Rotorua7:22.1423DNS
 241Drew STROTHER Hawkes BayDNSDNS
 207Alex O'CONNOR WakefieldDNSDNS

U19 men  dialpad Finish spread

39 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st170Keegan WRIGHT Rotorua3:16.5413:14.221-
emoji_events2nd113Connor HAMILTON Rotorua3:31.79123:16.2822.06s
emoji_events3rd134Joshua MCCOMBIE Dunedin3:18.7033:17.7733.55s
 4th143Jack HUMPHRIES Palmerston North3:29.48103:20.3046.08s
 5th133Peter BETHELL Auckland3:22.8253:20.5156.29s
 6th171Ben WATKINS Wanganui3:18.9043:21.1666.94s
 7th105Corey MILNE Kaiapoi3:27.1693:21.5777.35s
 8th109Cam BARRETT Hastings3:24.4563:22.1887.96s
 9th152Matt LAWTON Tauranga3:24.9673:26.99912.77s
 10th123Gareth BURGESS Ashburton3:31.65113:27.851013.63s
 11th101Sam TODD Nelson3:35.56153:28.461114.24s
 12th139D.J. HOLMES Nelson3:38.88213:30.601216.38s
 13th158Jack FISHER Auckland3:33.58133:31.701317.48s
 14th155Kim NEWTON Nelson3:36.56173:32.641418.42s
 15th150Rod HALL Culverden3:33.97143:32.791518.57s
 16th125Moss CRUICKSHANK Hastings3:38.72203:33.171618.95s
 17th161William TODHUNTER Methven3:39.01223:33.251719.03s
 18th137Nathan SAUNDERS Rotorua3:36.76193:33.341819.12s
 19th162Robert TODHUNTER Christchurch3:39.35233:34.941920.72s
 20th138James MINTY Christchurch3:44.84273:35.062020.84s
 21st136Zac PORTER Christchurch3:42.23243:37.062122.84s
 22nd153Nicholas GOODSON Wellington3:43.64253:40.272226.05s
 23rd124Royden MATHERSON Hastings3:36.70183:40.392326.17s
 24th149Tane WILSON Auckland3:48.93283:40.552426.33s
 25th106Carl GOODWIN Christchurch3:26.8783:42.012527.79s
 26th176Brannon MCGEE Rotorua3:44.21263:44.432630.21s
 27th114Tom GOODMAN WanganuiDNS3:49.752735.53s
 28th240Ben POINTER Christchurch3:56.94303:50.242836.02s
 29th140Kale EDWARDS Rotorua3:54.90293:50.732936.51s
 30th154Ben OAKELEY Nelson4:01.37323:51.023036.80s
 31st103Travis COX Pokeno4:00.26313:57.203142.98s
 32nd151Samuel TILL Christchurch4:06.29333:57.213242.99s
 33rd104Logan HERBERT Hastings4:16.69354:12.683358.46s
 34th117William KENDRICK Auckland4:16.40344:19.46341:05.24
 35th118Chris ROSS Auckland5:41.95384:41.76351:27.54
 36th119Anton WEATHERLY Auckland4:53.27374:44.87361:30.65
 160Connor SANDRI Oamaru3:18.492DNF
 144Liam JACKSON Otorohanga3:36.3116DNF
 166Logan SCHOLLUM Havelock North4:28.2636DNF

Senior men  dialpad Finish spread

34 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st187Tyler BROOKER Christchurch3:20.6723:17.171-
emoji_events2nd108Aari BARRETT Frankton3:16.9313:18.5821.41s
emoji_events3rd148Harry CHAPMAN Christchurch3:28.3353:22.8335.66s
 4th135Brook MITCHELL Christchurch3:27.4543:23.6446.47s
 5th111Sam SHAW Rotorua3:28.6663:23.6956.52s
 6th156Thomas HUMPHRIES Palmerston North3:33.3083:25.3968.22s
 7th115Mitchell TOWNSEND Waikanae3:27.2233:26.7379.56s
 8th110Michael MELLES Wellington4:47.83313:28.08810.91s
 9th120Tyler PERRIN Palmerston North3:35.66103:28.89911.72s
 10th174Harrison REDSHAW Napier3:32.6573:29.051011.88s
 11th175Hunter FLATZ Auckland3:46.01213:29.721112.55s
 12th169Danie KATTENBERG Tauranga3:41.93183:30.391213.22s
 13th189Brendan REGAN Auckland3:41.13173:30.771313.60s
 14th129Donovan ISTED Dunedin3:36.00113:31.911414.74s
 15th126Leighton LANCASTER Levin3:38.15133:31.921514.75s
 16th121Tristan RATCLIFFE Kapiti3:33.4993:32.511615.34s
 17th165Mason JENKINS New Plymouth3:57.12243:33.161715.99s
 18th107Lloyd JENKS Wellington3:40.69153:33.551816.38s
 19th130Alex KENNETT Waiotira3:40.88163:34.671917.50s
 20th164Jakob VINK New Plymouth3:36.83123:35.972018.80s
 21st157Dane NIMMO Rotorua3:44.62203:37.992120.82s
 22nd163Ryan HUNT New Plymouth3:42.06193:38.802221.63s
 23rd142Matthew HUNT Rotorua4:44.16303:43.882326.71s
 24th173Craig TOMSETT Tauranga3:55.00233:45.582428.41s
 25th177Nick BIRKHEAD Christchurch3:57.47253:46.702529.53s
 26th172Scott TAYLOR Hamilton4:18.90293:47.692630.52s
 27th141Logan JENSEN Whakatane3:39.58143:53.682736.51s
 28th132Monty MORGAN Hawkes Bay4:07.99263:54.872837.70s
 29th168Tim ROGERSON Hamilton4:08.60274:07.332950.16s
 30th167Heath DOUGLAS-MONKS Hamilton4:08.82284:08.933051.76s
 31st184Joel KEARNS-DOCKER AucklandDNF4:29.46311:12.29
 32nd188Simon DOMBROSKI Hamilton3:47.01229:51.89326:34.72
 127Fraser COATES United KingdomDNFDNS
 183Jamahl STRINGER PoriruaDNSDNS

30-39 men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st131Adam KING Rotorua3:22.7813:24.761-
emoji_events2nd116Michael EVANS Wellington3:40.0823:31.8827.12s
emoji_events3rd122Chris MANCEY Queenstown3:43.5433:44.15319.39s
 4th102Nathan TIMOKO Wellington4:04.7473:50.08425.32s
 5th185Kevin WARNER Hamilton3:51.7043:51.86527.10s
 6th214Tim WARNER Hamilton3:55.5953:52.11627.35s
 7th186Antonio BOROVIEC Christchurch4:02.2763:59.05734.29s

40+ men  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st146Dave HUNT Auckland4:09.1914:03.021-
emoji_events2nd147Kerry HALSE Auckland4:15.7124:11.6828.66s

Sweeper men  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st90Mathew MCGOVERN Rotorua3:40.3213:41.841-
 91John CALDWELL Rotorua4:00.352DNS
 92Callum PIERCE Rotorua4:48.163DNS

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st54Sarah ATKIN Lower Hutt3:46.3813:45.831-
emoji_events2nd52Alanna COLUMB Queenstown3:51.1833:51.8526.02s
emoji_events3rd64Bob LATCHEM Queenstown3:51.0023:52.5936.76s
 4th63Gabrielle MOLLOY Rotorua3:58.8443:58.13412.30s
 5th58Amanda MONK Whakatane4:11.1254:09.01523.18s
 6th59Meggie BICHARD Nelson4:25.0964:28.78642.95s
 7th60Philippa ROSTAN Australia4:54.3074:48.9671:03.13
 51Amy COLE ChristchurchDNSDNS

U17 girls

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st223Shania RAWSON Papamoa5:19.4315:02.301-

U19 women

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st112Georgia PETRIE Christchurch4:16.1914:14.281-

Senior women

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st128Phoebe COERS Dunedin4:30.4014:27.311-

Master women

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st145Donna PICKARD Papamoa5:44.3315:28.781-
Chat with us