shopping_cart0Basketmenu

2014 NW Cup round 2 at Port Angeles, WA

(2014 BC Cup, Round 1)

view_listResults (395)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

50 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st3Luke STROBEL 0181052Issaquah, WAEvil Bikes2:38.4132:36.151-
emoji_events2nd68Kyle SANGERS CAN19930412Kingston, ONCommencal / PerformX2:41.1742:37.1220.97s
emoji_events3rd587Bryn ATKINSON 120462Seattle, WANorco int.2:37.7412:38.3432.19s
 4th370Kyle THOMAS 262613Bellevue, WADB2:45.6062:41.3845.23s
 5th464Dean TENNANT CAN19880928Saanichton, BCDunbar Cycles / Transition Bikes2:41.9952:44.8158.66s
 6th375Sidney SLOTEGRAAF ON75342CANSquamish, BCDunbar Cycles / Transition Bikes2:50.00132:44.9768.82s
 7th8Charlie SPONSEL 230753Lake Oswego, ORgravity2:46.6582:45.1979.04s
 8th591Trevyn NEWPHER 189058Steamboat Springs, COenduro-x / industy 9 / Santa Cruz / Smith2:48.5992:45.3289.17s
 9th2Evan GEANKOPLIS 290045Sacramento, CAFreehub / Transition Bikes2:50.39162:45.9199.76s
 10th69Robert STENSON 279077Shoreline, WABikesale.com go to site / Pivot3:02.22362:46.02109.87s
 11th364Jonathan ALLYN 030191Kent, WABanshee / Hi-52:53.28232:46.621110.47s
 12th372Rob VENABLES CAN19741231Vancouver, BCDunbar Cycles2:46.3172:46.741210.59s
 13th7Matt ORLANDO 0295526Gg Harbor, WAFreehub / Transition Bikes3:02.56372:46.871310.72s
 14th64Lee JACKSON CAN19950425Squamish, BCNorco2:50.16142:46.891410.74s
 15th682Ken FAUBERT CAN19890603West Vancouver, WADunbar Cycles2:52.20212:47.451511.30s
 16th54Jake GROB 265425Kirkland, WA2:49.11112:47.491611.34s
 17th602Nick GRIMM CAN19920721North Vancouver, BCBikeroom / Bryson Racing2:49.16122:48.361712.21s
 18th686Bryce STIRLING AVS19900807Nanaimo, BCKona / Oak Bay Bikes2:50.61172:49.021812.87s
 19th317Nikolas CLARKE 334728Redmond, WA2:52.11202:49.141912.99s
 20th491Boe MCGEE 0193517Bellevue, WA2:51.71182:49.472013.32s
 21st499Matt HARDWICK 140018West Vancouver, BCAFD / Chromag / Dissent Labs / Muscle Milk / Schwalbe / Smith2:48.62102:50.082113.93s
 22nd91Spencer GRAF CAN19911104Kelowna, BCDissent Labs / Knolly Bikes / Virtu Media2:59.37302:50.322214.17s
 23rd363Lucas CHALCRAFT 0368537Renton, WABell Helmets / gravity / Transition Bikes3:07.19422:50.572314.42s
 24th88Anthony EVANS CAN19900118Peachland, BCDissent Labs / Sovereign / THE CLAN2:55.37252:52.472416.32s
 25th677Matt NEILSON Squamish, BC3:09.19432:52.812516.66s
 26th510Andrew FLASCHENRIEM 386205Whitefish, MTOne Ghost Industries2:54.40242:53.222617.07s
 27th79Adriano DIGIACINTO 141022North Vancouver, BCBicycle Hub2:50.31152:54.092717.94s
 28th604Cody MACARTHUR CAN19870805Cranbrook, BC2:56.38262:54.602818.45s
 29th84Kole WETHERELL 310603Clatskanie, ORTransition Bikes3:10.13442:57.022920.87s
 30th454Anthony LEONARDUZZI 303673Snoqualmie, WA100% / Butchard / Deity / Evil Bikes2:58.22292:57.313021.16s
 31st509Willie HOBBS 280487Whitefish, MTGreat northern cycle and ski3:01.29322:57.923121.77s
 32nd377Takoda CRAWFORD 140711CANCoombs, BCArrowsmith Bikes / Race Face3:01.15312:57.953221.80s
 33rd486Nathan HOCH 0171210Seattle, WABanshee / Fox Racing Shox / Hi-53:03.26392:58.783322.63s
 34th452Patrick HENNESSEY 0247032Leavenworth, WAAlki Bike and Board / Stevens Pass Bike Park2:57.82282:59.153423.00s
 35th616Christopher MCDOWELL CAN19930601Calgary, AlbertaWinsport3:01.95343:00.233524.08s
 36th53Anthony BROWNRIGG 0209401Seattle, WAGHYDNS3:00.593624.44s
 37th52Cameron HOEFER 302528Bothell, WABikesale.com go to site / Pivot2:52.86223:02.543726.39s
 38th77Ben PORTEOUS CAN19900320Vancouver, BCDunbar Cycles2:52.02193:06.333830.18s
 39th603Benjamin YEAGER 141192CANPrince George, BCMuscle Milk / Ruckus / Schwalbe / Shimano3:02.68383:06.993930.84s
 40th369Adam RANSAVAGE 292601Ellensburg, WA3:01.66333:08.254032.10s
 41st565Steven BAFUS 212136Kirkland, waDeity / Merican Radness / Tookas3:05.81413:08.384132.23s
 70Remi GAUVIN CAN19920616Nanoose Bay, BCCommencal / PerformX2:37.802DNF
 78Cameron PORTEOUS CAN19921025Vancouver, BCDunbar Cycles2:57.8127DNS
 564Ryan VAN NOY 338612Portland, ORSpecialized / TLD3:02.1135DNS
 89Alexander PFIFFNER 303088Bend, ORAllsport / Maxxis3:03.5140DNS
 314Jerry KNIGHT 252778Seattle, WABig Tree Bikes3:27.8945DNS
 57Curtis HOFFMAN 0378429Kenmore, WABothell Ski and Bike / PivotDNSDNS
 673Matt PATTERSON 231152Snoqualmie, WADeity / Dirt Corps / Fox / Gregg's Cycles / Santa Cruz / Smith / TLDNSDNS
 4Victor SMITH 344722Anacortes, WAteam free hubDNSDNS
 74Guy GIBBS GBR19900318Vancouver, BCwww.ride.ioDNSDNS

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

35 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st562Daniel SHAW 140620North Vancouver, BC2:49.4922:45.621-
emoji_events2nd113Magnus MANSON CAN19980319Sunshine Coast, BCDunbar Cycles2:47.7712:48.7423.12s
emoji_events3rd192Henry FITZGERALD CAN19980813West Vancouver, BCDifferent Bikes / Kona2:51.7032:49.0633.44s
 4th501Kendall MCLEAN 141026Victoria, WAAFD / Spy2:54.5362:52.0546.43s
 5th205Louis MOLLETT 385250Ashland, ORMonster2:54.1552:52.7057.08s
 6th111Nic ROGERS 140329Delta, BCDunbar Cycles2:53.1142:53.5167.89s
 7th619Jeremy MCDOWELL CAN19960905Calgary, AlbertaWinsport2:56.7272:54.3178.69s
 8th502Matthew MCLEAN 141021Vicoria, WAAFD2:57.2882:55.3789.75s
 9th191Gabe STARKE 430893Bow, WA3:00.71112:57.29911.67s
 10th626Kurt HEERING CAN19970930Delta, BCJohn Henry / Norco3:46.98282:57.731012.11s
 11th685Simon TELLIER CAN19980529Victoria, BC4:54.25292:58.881113.26s
 12th285Joseph RAGER II 292284Amboy, WAiXS / Royal / Single Track Minds / Transition Bikes3:01.78133:00.791215.17s
 13th271Trevor ALTIZER 0371953Kirkland, WAAll Out Racing3:05.71153:02.031316.41s
 14th298Dylan HOOVER 140773CANVernon, BCBannister Honda / Bulldog3:07.22173:03.261417.64s
 15th261Kasper DEAN 403318Olympia, WAGreenline Six2:57.7893:03.491517.87s
 16th281Alex WYNAKOS 0428544Monroe, WAAll Out Racing3:04.94143:03.591617.97s
 17th320Bjorn MEJLAENDEL 393702La Conner, WAFanatik Bike Co. / Norco3:09.10203:04.491718.87s
 18th329Ben JOHANSEN 382103Welches, ORSantiam Bikes / SmithDNS3:06.601820.98s
 19th240Shaden NUGENT 400554Castle Rock, WAAzonic / O'Neal3:14.65213:08.411922.79s
 20th366Luke CARROLL 408224Florence, ORFlow Cup Racing / Norco / Veal bikes3:01.51123:08.672023.05s
 21st580Christian BAILEY 431957Clatskanie, OR3:08.50193:09.532123.91s
 22nd651Nicholas COURT CAN19970523Duncan, BCExperience Cycling3:07.15163:09.622224.00s
 23rd618Max HAJDU 141205CANDuncan, BCCowichan CyclesDNS3:10.372324.75s
 24th681Kyle ENGLISH 141109CANPowell River, BCATLAS / NorcoDNS3:13.462427.84s
 25th482Zachary JONES 339300Auburn, WATigatv3:20.90233:13.552527.93s
 26th325Benjamin VAN VEEN 0424421Bellingham, WAFanatik Bike Co. / Norco / Terrain Gym3:16.16223:14.592628.97s
 27th381Lukas MACKAAY 401095Sammamish, WA3:25.06253:18.562732.94s
 28th342Bret GILKEY 294889Woodinvlle, WA3:21.83243:18.892833.27s
 29th202Austin LANCASTER (cat1) 424651Central Point, WADVO Suspension / Kona / Royal / UnrealCycles3:08.17183:20.332934.71s
 30th489Ryan MILLER (cat1) 310272Auburn, WATigatu3:27.74263:25.593039.97s
 31st220Shane COOK 395749Lake Osuego, ORTeam Flannel3:30.61273:26.343140.72s
 32nd680Aedyn DUKE 141156CANDuncan, BCcowichanDNS3:32.633247.01s
 33rd497Arnau MUSET ROCA 38880637Squamish, BCC4 / Intense3:00.50106:14.35333:28.73
 589Tom CUNDIFF 140456CANNorth Vancouver, BCC4DNSDNS
 621Bryan DICKSON 140893 CANComax, BCDeity / Dyra apparelDNSDNS

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

32 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st445Weston POTTER 424874E. Wenatchee, WA2:50.831-
emoji_events2nd479Austen BOWMAN 397216Anacortes, WA2:54.7323.90s
emoji_events3rd577Tom POWER IRL19850609Vancouver, BC2:56.1035.27s
 4th213Rhys EWING 286964Ashland, ORDeity2:59.7948.96s
 5th449Julian HENNESSEY 276794Seattle, WAAlki Bike and Board3:00.2359.40s
 6th210Jack HILL 293720Ashland, ORNW Riders3:03.60612.77s
 7th448Nate CHEYNE 400644Leavenworth, WADas Rad Haus3:04.57713.74s
 8th368Chris SANCHEZ 375624Camas, WA3:06.16815.33s
 9th105Kody CLARKE 418330Duvall, WAAll Out Racing3:06.33915.50s
 10th214Lewi VASSEUR 316290Seattle, WALocksmith Services3:06.591015.76s
 11th310Forrest TAYLOR 333198Spokane, WABike Hub3:06.711115.88s
 12th511Nicholas ANZALONE 309355Battle Ground, WA3:06.991216.16s
 13th231Kris CHRISTENSEN 259558Kirkland, WAMojo Wheels3:08.101317.27s
 14th684Eben KIEHL 287787Seattle, WA3:08.411417.58s
 15th687Bjorn TEMPLE Santa Cruz, CA3:11.671520.84s
 16th336Eric SCHNECK 293162Spokane, WABear Creek Racing3:15.451624.62s
 17th471Alex William FLOYD 289645Spokane, WAPurple Unicorn3:15.951725.12s
 18th557Jeff MOCERI 344032Everett, WA3:16.771825.94s
 19th199Cory YALOWICKI 399729Lynwood, WAgravity / Ministry of Decent3:16.801925.97s
 20th167Alex ZBARAZKY 283841Seattle, WADWB3:18.122027.29s
 21st412Clinton OVERMAN 292852Bellingham, WA3:18.732127.90s
 22nd337Casey HOFFMAN 262706Portland, ORBearcreek racing3:21.142230.31s
 23rd653Tory KLONIUS Olympia, WA3:21.912331.08s
 24th472Nick WEINSTEIN 279959Bellevue, WA3:25.082434.25s
 25th689Jon COOK 141218CANSquamish, BC3:28.342537.51s
 26th652Shane CONWELL Tenino, WA3:29.212638.38s
 27th117Bryson WELSH 409341Bellingham, WA509 / Butchard / DVO Suspension / Leatt / Specialized4:22.48271:31.65
 408Conner MISHALANIE 264407Kirkland, WADisidualDNF
 274Dan ZELLER 375106Bellevue, WATeam Necessary EvilDNF
 495Joshua SINCLAIR 141149Revelstoke, BCDNS
 442Jesse RANSAVAGE 303895North Bend, WAPurple Unicorn / VitalireDNS
 600K.C. TILL 407535Tigard, ORDNS

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st496Adam WRIGHT (1980) 431971Glacer, WAjustfickinride3:01.441-
emoji_events2nd578Rob LANE IRL19801111Vancouver, BC3:06.5725.13s
emoji_events3rd679Shawn STERKEN 34047Portland, WA3:06.7335.29s
 4th194Tyler BATES 181029Mercer Island, WAPlatypus3:07.3545.91s
 5th227Travis ERICKSON 228147Burien, WA3:07.5856.14s
 6th139Jeff REES 93452Spokane, WAThe Bike Hub3:08.7367.29s
 7th328Andrew KNOTT 312446Enumclaw, WADirty Birds3:09.8978.45s
 8th583Kris MELTON 428939Leavenworth, WA3:11.44810.00s
 9th291Daniel FALCONI 376781Bellevue, WA3:11.91910.47s
 10th420Brian FROST 431409Portland, ORBanshee / Hi-53:12.461011.02s
 11th307Barry LUNDEN 268173Spokane, WABike Hub / Merican Radness3:15.201113.76s
 12th605Nicholas DUMAS 412174Leavenworth, WA3:16.651215.21s
 13th390Mike BRAWLEY Leavenworth, WAKAVU / trailwiki.org go to site3:16.951315.51s
 14th358Taylor BLOY CAN19811107Maple Ridge, BCThe Hayes bicycle group3:20.591419.15s
 15th625Jason POLNAU 102998CANPort Moody, BC3:21.241519.80s
 16th257Charlie SHIVEL 352842Amboy, WA3:21.431619.99s
 17th446Travis OSLIN 171985Everett, WATim's Bike Shop3:21.571720.13s
 18th343Killian FUNK 265538Portland, OR3:23.351821.91s
 19th221Austin LARSON 343944Veneta, ORChundercats3:26.951925.51s
 20th560Joseph RAGER 277946Amboy, WASingle Track Minds3:33.662032.22s
 21st218Jess KIEFFER 100850Puyallup, WAPsycho Evs3:45.262143.82s
 477Jeff MCAULEY 173733Bremerton, WASilverdale CycleryDNS
 344Patrick FUNK 230741Portland, ORFat Tire FarmDNS

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st435Tyler EARNHEART 293240Bellingham, WA2:56.491-
emoji_events2nd193Bryan CONNOLLY 85868Kent, WA509 / Butchard / DVO Suspension / Specialized3:02.6726.18s
emoji_events3rd598Jeff LAROUCHE 140979CANVictoria, BCPro City Racing3:08.74312.25s
 4th232Martin NEWMAN North Vancouver, BCObsession3:10.78414.29s
 5th242Jason QUEEN 180096Port Townsend, WABroken Spoke3:10.91514.42s
 6th101Brad DELZER 137087Gresham, ORShiloh Bike Repair3:14.51618.02s
 7th245Dugan CRITTENDEN 329210Seattle, WApipewright plumbing3:14.56718.07s
 8th200Ralph HAVENS 15456Seattle, WAKnolly Bikes3:25.65829.16s
 9th595Steve HOFFMAN 269425Spokane, WABear creek lodge3:36.25939.76s
 352Tristyn DUERR 265439Snohomish, WAgravity / Kirkland Bicycle / MODDNS
 657Eli EDWARDS Seattle, WAEvil BikesDNS

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st644Kael MARKLE 140907CANSidney, BCMARTYS MOUNTAIN CYCLE2:48.331-
emoji_events2nd628Ian MILLEY CAN20010105 / 14119Whislter, BCWhistler Village Sports ltd2:54.2625.93s
emoji_events3rd643Jack TANTON CAN20001222North Saanich, BCMartys mountain cycles / North shore billet2:56.0537.72s
 4th648Christopher GREEHY 141035 CANNorth Vancouver, BC3:00.11411.78s
 5th248Seth SHERLOCK Squamish, WAIntense3:00.55512.22s
 6th396Ethan LIEB Bellevue, WADirt Corps3:04.32615.99s
 7th634Sylas LINNEMANN 412138Issaquah, WA3:05.85717.52s
 8th627Ethan SHANDRO Vancouver, BCDad / Trek3:06.00817.67s
 9th398Zach MCCRACKEN Snoqualmie, WADirt Corps3:07.14918.81s
 10th402Ryan GRAFF Kirkland, WA3:13.801025.47s
 492Jack LOVE Eugene, ORwillamette mountain merchantileDNF

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

45 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st571Alex AUGER 141128Whistler, BCC42:41.091-
emoji_events2nd252Harry HEAD CAN19970702 / 140631Squamsh, BCTeam Squamish2:41.5020.41s
emoji_events3rd316Eli MURPHY North Bend, WA2:42.9431.85s
 4th559Blake BUNTING 141198Vancouver, BCC4 Rider Training2:43.1042.01s
 5th505Sky DUNN-SARVIS CAN19970309Nelson, BC2:44.0452.95s
 6th561Jacob HOWITT 140942CANNorth Vancouver, BCC42:44.9763.88s
 7th630Jacob STEFIUK CAN19990324North Vancouver, BCCove / Ryders eyewear2:45.9574.86s
 8th614Arron PITRE CAN19961224Calgary, AlbertaWinSport Academy2:46.0484.95s
 9th586Cole MOONEY 141078CANVancouver, BCC42:46.1695.07s
 10th606Braedon MCNICOL CAN19990110Calgary, ABWinsport2:47.22106.13s
 11th582Grant SCHNELL Lake Oswego, OR2:47.83116.74s
 12th632Levi HARAPNUIK CAN19960507North Vancouver, BCPeak performance racing2:48.04126.95s
 13th447Cole TOWNSEND Makilteo, WAMOD2:48.59137.50s
 14th177Colton WIERSUM 55141Anacortes, WACanfield Brothers / Encompass Acct2:50.53149.44s
 15th349Brandon WAMPLER Snohomish, WAMOD2:50.73159.64s
 16th440Daven SHARMA Camas, WASingle Track Minds2:51.191610.10s
 17th631Caleb HARAPNUIK CAN19980210North Vancouver, BCCove2:51.251710.16s
 18th253Bailey VILLALOVOS Federal Way, WAMonster / Tigatu Downhill Racing2:51.651810.56s
 19th572Evan SPEKE 102885Maple Ridge, WAC4 Rider Training2:53.461912.37s
 20th386Sam STEVENSON Port Angeles, WABike Garage2:54.262013.17s
 21st590Ian CUNDIFF 140460CANNorth Vancouver, BCCove2:54.292113.20s
 22nd664Jimmy SCHWEND-CLOHERTY Seattle, WA2:54.872213.78s
 23rd576Mathew SEEMANN Olympia, WATransition Bikes2:55.182314.09s
 24th441Steven STILES Camas, WAiXS / Royal / Single Track Minds / Transition Bikes2:56.722415.63s
 25th355Peter BUCKLEY 432205Woodinville, WA2:57.462516.37s
 26th394Andrew WILEY Bellingham, WA2:58.012616.92s
 27th431Spencer SUMPTER Bellingham, WA2:58.292717.20s
 28th624Andrew SEMANSKEE Snohomish, WAMOD2:58.482817.39s
 29th607Noah BIRKKJAER CAN19990827Calgary, ABWinsport2:58.722917.63s
 30th351Dylan BROWN (u20) Bothell, WAMOD2:59.373018.28s
 31st642Matt SANCHEZ Camas, WA3:00.413119.32s
 32nd255Ian ROBINSON 403742Auburn, WATigatu3:00.613219.52s
 33rd331Nick LOCKE 427775Brush Prairie, WA3:01.093320.00s
 34th594Dominick VAN VEEN Bellingham, WA3:01.873420.78s
 35th453Stephen MATTHES 43204Belingham, WAFanatik Bike Co.3:02.023520.93s
 36th641Curtis BERGEN 205575CANSurrey, BC3:06.813625.72s
 37th256Andrew GORE Amboy, WA3:06.933725.84s
 38th451Jake COON CAN19990602Bellingham, WAFanatik Bike Co.3:08.363827.27s
 39th450Jacob GERVAIS 425183Bellingham, WAFanatik Bike Co.3:08.733927.64s
 40th397Jevin HOLLEMAN 429398Lynden, WAKnolly Knation / prodigy bike apparel3:09.214028.12s
 41st610Misha LINEHAN 140969CANSooke, BCSooke mountain cycle3:10.764129.67s
 42nd136Griffin BEESTON 429005Camano Island, WAArlington Velo Sport3:15.324234.23s
 43rd613Alec HOLTSBAUM CAN19970713Calgary, AlbertaWinsport3:15.394334.30s
 44th476Nicholas PAPADAKIS 430222Anacortes, WA3:16.534435.44s
 219Colton HOGUE Maple Valley, WAGHYDNF

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

39 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st658Anton WÜNSCHER 141118CANBad Soden, HESSEN Germany2:39.641-
emoji_events2nd159Noah EROS 375680Olympia, WA2:40.9321.29s
emoji_events3rd406Michael KLENZ 410331Hillsboro, OR2:44.0434.40s
 4th414Jeremy FETSKO Maple Valley, WAKnolly Knation2:45.8046.16s
 5th165David FRENCH Seatac, WA2:46.5156.87s
 6th282Jared WATSON 432200Portland, ORLo-Fi2:48.1768.53s
 7th345Cody NORTH Bellingham, WA2:48.2278.58s
 8th422Matt RITTER Renton, WAGHY2:51.14811.50s
 9th593Luke MILLER AB61045CANCalgary, Alberta2:51.18911.54s
 10th425Ian WEBSTER Bellingham, WABear foot production / NWP2:51.201011.56s
 11th287Jordan RECCHIA 281442Sammamish, WA2:51.261111.62s
 12th620Brandon JOHNSON CAN19950904Chestermore, AlbertaWinsport2:51.531211.89s
 13th179Adam DALMAN North Band, WABDP2:53.211313.57s
 14th333Zach FRASER Port Angeles, WA2:55.351415.71s
 15th662Tyler LOEBER Snohomish, WA2:55.821516.18s
 16th376Ronald HO 140299CANVancouver, BCJohn Henry / Norco2:56.281616.64s
 17th597Jan STIELZIG Vancouver, BC2:58.011718.37s
 18th411Micah KOENIG Bellingham, WA2:58.671819.03s
 19th134Scott GILE Tacoma, WABiketech2:58.801919.16s
 20th506Spencer BREWER Seattle, WA2:58.922019.28s
 21st575Tyler MCMAHON Rhodie, ORDevout DH3:00.772121.13s
 22nd659Kyle BARRETT Duvall, WAAll Out Racing3:01.162221.52s
 23rd424Mike LAWLESS Mukilteo, WAgravity3:01.192321.55s
 24th392Adam CAROSSINO Olympia, WAEpic3:03.502423.86s
 25th350Tyler BOOTH Bellingham, WAAll Out Racing / Canfield Brothers / GoPro3:04.732525.09s
 26th660Philip SCHNEIDER Seattle, WA3:05.572625.93s
 27th116Yannick METS Tempe, WAAction Rideshop3:06.292726.65s
 28th154Jesse HOCH Pa, WA3:08.062828.42s
 29th507Chris SELLERS 403741Soqualmie, WA3:08.302928.66s
 30th144Manuel FRIAS Seattle, WA3:10.103030.46s
 31st596Garrett SHIVELY Bellevue, WASichards and Wurke3:16.843137.20s
 32nd674Yegor DENISOV Bellevue, WA3:17.753238.11s
 33rd646Bryan BOLIEK Carnation, WA3:18.313338.67s
 34th156Sean MACHEN Tacoma, WA3:20.443440.80s
 35th650Scott GALLAGHER Oviedo, FLMojo Wheels3:21.403541.76s
 36th579Kyle TARR Beaverton, OR3:38.343658.70s
 115Dylan EVANGER Bellingham, WAButchardDNF
 670Brian STARR Vashon, WADNF
 617Ryan BOWEN Ellensburg, WADNS

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st260Andrew CLAIBORNE 428991Olympia, WAGreenline Six2:45.921-
emoji_events2nd292Carlisle DANIEL Portland, ORLo-Fi2:46.0520.13s
emoji_events3rd141Patrick WHEELOCK Snohomish, WA2:50.7134.79s
 4th443Ray DOTTERER Seattle, WANuun2:53.6647.74s
 5th388Rory MCLEOD Seattle, WAThe Fist2:54.3958.47s
 6th243Paul SCHMIERER Poulsbo, WABroken Spoke2:54.6168.69s
 7th296Brian GISLE Lake Stevens, WA2:55.4479.52s
 8th584Nick FELURE 326386Maple Valley, WANason Bros2:55.8489.92s
 9th262Dante RUIZ Pa, WA2:56.01910.09s
 10th114Joseph MOSQUERA Salem, ORBanshee2:56.021010.10s
 11th608Cooper LANGE Poor Angeles, WA2:56.691110.77s
 12th609Erik DUKES Poor Angeles, WA3:00.731214.81s
 13th201Travis KLAAS Shoreline, WARubberknucks3:00.891314.97s
 14th315Cody BRUINSMA 429375Everett, WA3:01.631415.71s
 15th493Phil LEWIS 397520Wenatchee, WAFull circle cycle3:02.591516.67s
 16th146Justin VANCE 429019Seattle, WA3:03.291617.37s
 17th283Adam DAY Bellevue, WAGPR3:03.301717.38s
 18th407Patrick ZUEST Seattle, WAgravity3:04.001818.08s
 19th254Jerry VILLALOVOS Lywood, WATigatu Downhill Racing3:04.101918.18s
 20th636Cameron PIERCY Bothell, WATims Bike sop3:06.712020.79s
 21st303Jesse GRIFFEN Bellingham, WA3:08.002122.08s
 22nd175Clayton PETERSON Mckenna, WARecon rack3:09.282223.36s
 23rd478Jay SLAVIN Issaquah, WATMC3:14.682328.76s
 24th494Klint WHITLOCK Springfield, OR3:29.142443.22s

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st645Joe MURPHY North Bend, WA2:50.621-
emoji_events2nd629Colin YARROW 140149CANNorth Vancouver, BCCove / Ryders eyewear2:52.5121.89s
emoji_events3rd512Ron CENICOLA Honolulu, HI2:53.8433.22s
 4th265Michael NASELOW Seattle, WA2:54.5043.88s
 5th286Preston PETERSON Kirkland, WA2:54.6754.05s
 6th665Steven CLOHERTY Seattle, WA2:55.5264.90s
 7th359Lance WOODKE Gig Harbor, WA2:55.7375.11s
 8th432Pete JELINEK Maple Valley, WACenter Cycle / Mafia2:55.8385.21s
 9th147John FOX Seattle, WA2:56.2395.61s
 10th570Jason MCFARLAND Boise, IDFly / Sun Rims / X-Brand Goggles2:57.24106.62s
 11th503Todd WEIRSUM Anacortes, WABad Dad3:00.22119.60s
 12th418Michael FRONK Poulsbo, WA3:01.021210.40s
 13th391Justin SELF Olympia, WABike Garage PA3:02.351311.73s
 14th360Anthony BARLOW 391731Marysville, WAEpic3:03.171412.55s
 15th638David STILES Camas, WAiXS / Royal / Single Track Minds / Transition Bikes3:09.081518.46s
 16th399Tim LIEB Bellevue, WA3:11.601620.98s
 17th125Mitch SCHMIDT 150667Portland, ORWest Coast Racing3:14.001723.38s
 18th306Kelly BAKER 431131Kirkland, WAKirkland Bicycle3:15.871825.25s
 19th326Tom VAN VEEN Bellingham, WA3:17.361926.74s
 20th690Mat LAGUO Seattle, WA3:17.492026.87s
 21st416Alex ALTIZER Bothell, WAGotarat.com go to site3:29.872139.25s
 675Keith SELLERS 434149Freeland, WADNS
 276Kelly MELVIN Sammamish, WAsugar mamaDNS
 678Jason EDENS Seattle, WADWBDNS

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st585Michael MOONEY 141076CANN. Vancouver, BC2:53.701-
emoji_events2nd155Todd MCCARTHY 295169Portland, ORArmy CSR / Hi-5 / One Industries3:01.5827.88s
emoji_events3rd318Andrew CLARKE 400809Redmond, WA3:05.72312.02s
 4th555Bill KIEFFER 19075Puyallup, WAPsycho-eves3:05.98412.28s
 5th573Jim DENISON Seattle, WA3:09.41515.71s
 6th385Will STEVENSON (cat2) Poor Angeles, WA3:12.43618.73s
 7th250Ian RUDD CAN19620325North Vancouver, BC3:14.95721.25s
 8th395Gary GOODSPEED North Bend, WA3:14.98821.28s
 9th302Paul FIDRYCH Port;and, ORcyle dog3:17.28923.58s
 10th410Dan OVERMAN 118584Bellingham, WATrailhead Athletics3:19.111025.41s
 11th640Greg BERGEN 205562CANSurrey, BC3:20.061126.36s
 12th112John RODGERS 140597Delta, BC3:24.641230.94s
 13th581Wayne HOOVER Vernon, BC3:33.061339.36s
 14th599Derek DIEDRICKSEN CAN19630407Comox, BC12h00:49.881411h57:56.18
 203Russell LANCASTER 0430641Central Point, ORashlandmountain adventures / Unreal CyclesDNS
 284Joel LAVIN Seattle, WADNS
 566Olivier ROUSSEAU Durwaby, BC21st Century AlignmentDNS

Cat 3: 0-14 boys  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st481Ezra NORTHERN Pa, WANdub4:23.251-
emoji_events2nd145Abraham SCHROER Seattle, WA4:34.76211.51s
emoji_events3rd480Talon NORTHERN Pa, WANdub4:49.73326.48s
 4th311Jack RYAN 431365Bellingham, WA5:02.16438.91s
 5th460Jordan NEEDHAM Moses Lake, WAVicious5:11.02547.77s
 6th633Michael BUCKLEY Woodinville, WAparents5:26.1461:02.89
 7th508Mathew SELLERS 434152Snoqualmie, WA5:27.5371:04.28
 8th676Andrew WYCKOFF 434158Freeland, WA5:37.5081:14.25
 9th672Carter RUSSELL Edmonds, WARussell sign company5:51.8591:28.60
 10th102Braden DELZER Gresham, ORLil Shredder Bikes5:58.27101:35.02
 459Shawn NEEDHAM Jr. Moses Lake, WAVicious CyclesDNS

Cat 3: 15-18 boys  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st622Thatcher NIXON Carnation, WAAll Out Racing4:16.741-
emoji_events2nd647Garret DIEGEL Sammamish, WA4:17.5920.85s
emoji_events3rd667Michael KITHCART Port Hadlock, WA4:22.8936.15s
 4th637Ben CROFT CAN19970430Airdrie, ABb+p cycles4:25.2948.55s
 5th563Charles DAVIS Marysville, WA4:28.57511.83s
 324Colton WOLF Mukiltoe, WADNS

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st611Ryan HAYLES Tempe, AZ3:44.351-
emoji_events2nd668Qwynn DALMER 141193CANBarnaby, BC3:57.95213.60s
emoji_events3rd649Aaron WILKINSON 188493Port Orchard, WA3:58.13313.78s
 4th132Kyle MOSER Pasco, WA4:01.05416.70s
 5th309Drew TRAPNELL Camas, WACamas Bikes4:03.26518.91s
 6th294Mitchell KLUNGLE Everett, WA4:21.22636.87s
 7th623Maxwell MERKLE Portland, ORRuckus Test Team4:28.65744.30s
 8th661Garrett MARSHALL Everett, WA4:32.66848.31s
 9th601Zachary SLOTA Pa, WA4:33.12948.77s
 10th339Ben SANDALL Seattle, WA4:41.891057.54s
 11th683Shawn BENNETT Pa, WA5:19.30111:34.95
 12th574Aaron CLAIBORNE Bainbridge Island, WATerra5:32.25121:47.90
 504Thomas LACEY Boise, IDDNF

Cat 3: 40-49 men  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st474Scott GRAVERSEN Puyallup, WA4:01.701-
emoji_events2nd671Douglas RUSSELL Edmonds, WARussell sign company4:06.6224.92s
emoji_events3rd280Marc GAROUTTE 418149Auburn, WAEpic4:09.4937.79s
 4th488William RYAN Bellingham, WA4:19.39417.69s
 5th269Todd MASER 430375Spokane Valley, WA4:22.10520.40s
 6th458Shawn NEEDHAM Moses Lake, WAVicious Cycles4:30.14628.44s

Cat 3: 50+ men  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st473Scott WIPPERMANN Mercer Island, WAEpic / Knolly Bikes4:00.531-
emoji_events2nd321Keith POOL 119867Duvall, WA4:13.62213.09s
emoji_events3rd382Ron MACKAAY Sammamish, WA5:00.9131:00.38
 569Steve KAKACECILA Marysville, WADNS

Cat 3: Hardtail men  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st367Connor CAWTHORN 400698Maple Valley, WAAxo / Leatt / sp7 optic4:12.551-
emoji_events2nd166William PORTER Lynnwood, WAKlunker life / Recycled Cycles4:51.54238.99s
emoji_events3rd711Alex ZBARAZKY Seattle, WARecycled Cycles5:20.2231:07.67

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st588Jill KINTNER 186217Seattle, WANorco int. / Red Bull2:58.6912:56.561-
emoji_events2nd72Miranda MILLER CAN19900302Girabaldi Highlands, BCSpecialized / SRAM3:05.3323:03.8927.33s
emoji_events3rd26Jaime REES 228046Spokane, WAGiant / Liv / The Bike Hub3:18.7333:18.92322.36s
 4th80Adrian HOPKINS 362102Snoqualmie, WABanshee / Hi-53:27.7143:26.60430.04s
 5th639Chelsey HENRY 268172Spokane, WAPurple Unicorn3:40.3553:54.68558.12s
 6th334Karen O'CONNELL 312430Seattle, WADirt Corps3:47.8564:01.4461:04.88

Cat 1 women  dialpad Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st498Keara CLARK CAN19820204Squamish, WA3:27.251-
emoji_events2nd466Kristi PRUITT 347116Woodinville, WAEvil Bikes / Fly / Necessary Evil3:30.7223.47s
emoji_events3rd169Hannah JOHNSON 413637Seattle, WAKnolly Bikes / Maxxis / O'Neal3:45.24317.99s
 4th592Kyleigh STEWART CAN19991117 / 140033Kamloops, BCAFD3:45.61418.36s
 5th235Kjersti CHRISTENSEN Kirkland, WA3:47.81520.56s
 6th233Penny DECK Burnaby, BCKnolly Bikes3:51.09623.84s
 7th612Gretchen NELSON 343356Seattle, WA3:51.51724.26s
 8th327Katie JACKSON 430596Seattle, WASturdy Bitch Racing3:57.25830.00s
 9th289Darcie GRAY 422642Seattle, WADirt Corps3:57.66930.41s
 10th168Becca PARISH 268934Seattle, WADWB / Recycled Cycles3:58.151030.90s
 11th371Ruth THOMAS 389789Bellevue, WA4:02.711135.46s
 12th558Katie MOCERI 430935Everett, WA4:10.241242.99s
 13th215Kirsten FORS Anacortes, WATreelines4:43.56131:16.31
 244Julie CRITTENDEN 400821Seattle, WASturdy Bitch RacingDNS

Cat 2: 0-18 girls

1 competitor found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st663Stephanie DENROCHE CAN19980914Whistler, BCBC high performance3:26.811-

Cat 2: 19+ women  dialpad Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st198Trish LIAU 429483Seattle, WAKnolly Bikes3:18.541-
emoji_events2nd236Linnea ROOKE Seattle, WA3:21.1422.60s
emoji_events3rd404Gretchen RANDOLPH Spokane, WAAll Out Racing / Dirtyjane.com go to site / Movit Energy3:21.5733.03s
 4th389Jane MAUSER Seattle, WA3:21.8843.34s
 5th266Leigh WOODY Seattle, WA3:23.0754.53s
 6th197Amy JOSEFCZYK 416936Seattle, WAEpic3:24.2165.67s
 7th635Kerstin HOLSTER Corvalis, OR3:30.48711.94s
 8th423Alycia MAGGARD 432133Hillsboro, ORVeal bikes3:31.54813.00s
 9th304Trish GRIFFEN Bellingham, WABikesport Racing3:31.86913.32s
 10th430Tori BROUGHTON Bellingham, WA3:32.931014.39s
 11th275Kaytlin MELVIN ° 400985Sammamish, WAAllsport / Burlingtonbike park / Evil Bikes3:33.211114.67s
 12th305Kate TEGELER Olympia, WAGreenline Six3:38.271219.73s
 13th568Lisa MUGGLI Lake Stevens, WA10 barrel brewing / Muddbunnies3:40.521321.98s
 14th688Jacky MARTIN Vancouver, WAMuddbunnies4:08.331449.79s
 301Lanette FIDRYCH Portland, ORCycle DogDNS

° Rider racing out of category

Cat 3 women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st669Bree BARTON Sumner, WA4:50.571-
emoji_events2nd270Kirsten MASER Spokane, WA5:06.62216.05s
emoji_events3rd470Andrea JOHNSON Seattle, WA6:08.8331:18.26
 4th615Nancy GILBERT Olympia, WAEpic8:06.4043:15.83
 264Madeline SCHULTZ Carnation, WADNS
Chat with us