shopping_cart0Basketmenu

2014 NW Cup round 6 at Port Angeles, WA

view_listResults (262)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

28 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st3Luke STROBEL 0181052Issaquah, WAEvil Bikes2:30.9312:31.791-
emoji_events2nd8Charlie SPONSEL 230753Lake Oswego, WAGravity Components2:37.9052:33.4621.67s
emoji_events3rd86Kirk MCDOWALL CAN19901126Anmore, WADunbar Cycles / Transition Bikes2:32.3522:34.2932.50s
 4th7Matt ORLANDO 0295526Gig Harbor, WAFreehub maggazine2:34.9332:34.6042.81s
 5th54Jake GROB 265425Kirkland, WAgravity2:38.8482:36.4754.68s
 6th79Adriano DIGIACINTO 141022North Vancouver, WABicycle Hub / Marzocchi / Race Face2:38.1262:36.9365.14s
 7th370Kyle THOMAS 262613Bellevue, WADiamondback2:37.7742:38.2976.50s
 8th5Kevin LITTLEFIELD 311006Auburn, WAEvil Bikes / gravity / Stevens Pass Bike Park4:55.16252:38.5186.72s
 9th88Anthony EVANS CAN19900118Peachland, BCDissent Labs / Knolly Bikes / Sovereign / THE CLAN2:43.25112:38.9497.15s
 10th69Robert STENSON 279077Shoreline, WABikesale.com go to site / Pivot2:48.46182:39.22107.43s
 11th755Ben FURBEE 215234Olympia, WATeam Furbee2:42.41102:40.22118.43s
 12th363Lucas CHALCRAFT 368537Renton, WABell Helmets / GHY / gravity / Transition Bikes2:45.44132:41.26129.47s
 13th785Kent BILLINGSLEY 327768Missoula, MTODI / Terra Sports2:38.5672:41.48139.69s
 14th84Kole WETHERELL 310603Snoqualmie, WAHi-5 / Transition Bikes2:44.01122:42.771410.98s
 15th78Cameron PORTEOUS CAN19921025Vancouver, BCDunbar Cycles2:39.7892:43.541511.75s
 16th456Keith THOMPSON 35447Issaquah, WATMC Cycling2:46.62142:44.041612.25s
 17th364Jonathan ALLYN 0310191Kent, WABanshee / Hi-5 Bikes2:47.84152:44.531712.74s
 18th604Cody MACARTHUR CAN19870805Crangrook, WAStraightLine Bike and Ski2:48.17172:45.211813.42s
 19th737Caleb DOANE 295235Grants Pass, WADVO Suspension / Santa Cruz / Unreal Cycles2:51.53212:45.431913.64s
 20th51Curtis HOFFMAN 0378429Kenmore, WABikesale.com go to site / Pivot3:39.39242:45.772013.98s
 21st806Tim COLEMAN CAN19820513Coquitlam, BCJohn Henry Bikes / Norco2:47.98162:47.172115.38s
 22nd77Ben PORTEOUS CAN19900320Vancouver, BCDunbar Cycles2:48.88192:50.092218.30s
 23rd21Bryan CRUM 114586Spokane, WALfDJ / West Coast Racing / Wheel Sport EAST2:53.30222:52.592320.80s
 24th52Cameron HOEFER 302528Bothell, WABikesale.com go to site / Pivot2:49.73202:59.842428.05s
 25th16Chris CANFIELD 0172199Bellingham, WACanfield Brothers2:59.77233:04.172532.38s
 868Glenn FRANKS CAN19780422Vancouver, BCSkiis and bikeDNFDNS
 -Rob VENABLES CAN19741231Vancouver, BCDunbar CyclesDNSDNS
 317Nikolas CLARKE 334728Redmond, WADNSDNS

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st113Magnus MANSON CAN19980319Sechelt, BCDunbar Cycles2:40.7612:40.631-
emoji_events2nd261Kasper DEAN 403318Olympia, WABL62:43.9722:43.8223.19s
emoji_events3rd835Nik DUNN CAN19960628Courtenay, WACycling BC / Trail Bicycles2:48.2232:48.6237.99s
 4th366Luke CARROLL 408224Florence, ORFlow Cup Racing / Norco / Veal bikes2:50.1952:50.2749.64s
 5th316Eli MURPHY 438972North Bend, WA3:22.53122:50.4459.81s
 6th205Louis MOLLETT 385250Ashland, ORAshland / Monster / Mountain Adv.3:04.15102:51.63611.00s
 7th202Austin LANCASTER (cat1) Central Point, OR100% / 7idp / ATLAS / Cane Creek / DVO Suspension / Kona / Royal / Schwalbe / Unreal Cycles / Urge2:57.8772:55.66715.03s
 8th281Alex WYNAKOS 0428544Monroe, WAAll Out RacingDNS2:55.88815.25s
 9th482Zachary JONES 339308Covington, WATigatu Downhill Racing3:07.48112:57.38916.75s
 10th367Connor CAWTHORN 400698Maple Valley, WAAxo / Leatt / Spy2:59.5682:59.191018.56s
 11th191Gabe STARKE 430893Bow, WAKona2:54.0263:29.341148.71s
 12th271Trevor ALTIZER 0371953Kirkland, WAAll Out Racing2:49.6943:51.05121:10.42
 325Benjamin VAN VEEN 0424421Bellingham, WAFanatik Bike Co. / Norco3:02.889DNF
 329Ben JOHANSEN 382103Welches, ORSantiam Bikes / SmithDNFDNS
 285Joseph RAGER II 292289Amboy, WASingle Track Minds / Transition BikesDNSDNS
 489Ryan MILLER (cat1) 310272Auburn, WATigatuDNSDNS

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st231Kris CHRISTENSEN Mojo Wheels2:45.001-
emoji_events2nd213Rhys EWING Deity2:47.7022.70s
emoji_events3rd684Eben KIEHL 2:48.1833.18s
 4th210Jack HILL NW Rides2:49.9744.97s
 5th448Nate CHEYNE Das Rad Haus / Vitalire2:51.7456.74s
 6th105Kody CLARKE All Out Racing2:52.2367.23s
 7th449Julian HENNESSEY Alki Bike and Board2:55.11710.11s
 8th511Nicholas ANZALONE 2:55.93810.93s
 9th406Michael KLENZ 2:56.42911.42s
 10th442Jesse RANSAVAGE Purple Unicorn2:58.421013.42s
 11th117Bryson WELSH 509 / Butchrd / DVO Suspension / Leatt / Specialized2:58.651113.65s
 12th310Forrest TAYLOR The Bike Hub2:59.201214.20s
 13th214Lewi VASSEUR 3:01.941316.94s
 14th165David FRENCH 3:03.601418.60s
 15th471Alex William FLOYD 3:06.531521.53s
 16th199Cory YALOWICKI FSA / gravity / Ministry of Decent3:12.411627.41s
 17th337Casey HOFFMAN 3:12.511727.51s
 18th336Eric SCHNECK Bear Creek Racing3:13.551828.55s
 19th190Brian FLYNN Epic Racing / Knolly Knation3:19.511934.51s
 20th167Alex ZBARAZKY DWB / Recycled Cycles3:23.262038.26s
 21st707Wyatt LISK Kore North Bikes / One Industries3:25.622140.62s
 22nd867Scott MCKENZIE Canyon Creek Cycles3:30.742245.74s
 23rd721Alex ELEY Purple Unicorn / The Bike Hub3:33.362348.36s

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st583Kris MELTON 2:52.851-
emoji_events2nd217Sam LARSON Manshit2:53.1320.28s
emoji_events3rd194Tyler BATES The Fist of Rackus2:53.4530.60s
 4th227Travis ERICKSON GHY / Gohuckyourself.com go to site3:00.6647.81s
 5th390Mike BRAWLEY KAVU / nwracephotos.com go to site / Trailwki.org go to site3:00.8257.97s
 6th344Patrick FUNK Fat Tire Form3:03.67610.82s
 7th139Jeff REES The Bike Hub3:03.70710.85s
 8th605Nicholas DUMAS 3:12.63819.78s
 9th328Andrew KNOTT Center Cycle3:13.87921.02s
 10th141Patrick WHEELOCK 3:21.851029.00s
 11th560Joseph RAGER regal / Single Track Minds / Transition Bikes6:59.12114:06.27

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st435Tyler EARNHEART 2:42.771-
emoji_events2nd242Jason QUEEN Broken Spoke Racing2:56.62213.85s
emoji_events3rd123Rich DENSMORE West Coast Racing3:07.48324.71s
 4th101Brad DELZER Shiloh Bike Repair3:07.95425.18s
 5th193Bryan CONNOLLY 509 / Butchrd / DVO Suspension / Specialized3:09.23526.46s
 6th245Dugan CRITTENDEN Liquid Plumber3:17.71634.94s
 7th200Ralph HAVENS Knolly Knation8:47.8176:05.04
 120Jason GIBB GHY / Gibb Nation / gravityDNS

Hardtail men  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st843Orrick WADDELL 4:25.291-
emoji_events2nd166William PORTER Coaster culture / Recycled Cycles4:55.46230.17s

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st844Ben WALLACE 3:28.621-
emoji_events2nd628Ian MILLEY Whistler Village Sports3:32.3323.71s
emoji_events3rd634Sylas LINNEMANN MFR3:51.15322.53s
 4th131Joey RODRIGUEZ Wset Coast Racing3:55.73427.11s
 5th396Ethan LIEB Dirt Corps3:57.03528.41s
 6th842Ruandy ALBISUREZ Pacific NW life7:54.3064:25.68

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st121Josh GIBB GHY / Gibb Nation / gravity3:16.271-
emoji_events2nd447Cole TOWNSEND MOD3:22.7626.49s
emoji_events3rd561Jacob HOWITT Ryders eyewear3:24.0937.82s
 4th253Bailey VILLALOVOS Monster / Tigatu3:24.5348.26s
 5th582Grant SCHNELL lunberyard / Novik Gloves3:26.0159.74s
 6th453Stephen MATTHES Fanatik Bike Co.3:29.28613.01s
 7th252Harry HEAD Ryders eyewear / Team Squamish3:32.16715.89s
 8th355Peter BUCKLEY 3:33.05816.78s
 9th351Dylan BROWN (u20) MOD Gravity3:34.11917.84s
 10th450Jacob GERVAIS Fanatik Bike Co.3:40.331024.06s
 11th331Nick LOCKE 3:41.171124.90s
 12th451Jake COON Fanatik Bike Co.3:57.491241.22s
 13th641Curtis BERGEN 3:57.641341.37s
 14th255Ian ROLOMSON Tigatu4:01.701445.43s
 15th219Colton HAGUE GHY4:02.011545.74s
 16th431Spencer SUMPTER 4:04.661648.39s
 17th237Kevin SINFIELD KBR Kirkland Bike Racing4:24.30171:08.03
 18th386Sam STEVENSON Bike Garage / NW Cup7:22.47184:06.20

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

35 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st838Jake ANSTETT Devol / Fly / Me3:07.751-
emoji_events2nd839Rye LIVINGSTON 3:14.1526.40s
emoji_events3rd856Brian DAVISON 3:20.73312.98s
 4th282Jared WATSON Hi-53:21.13413.38s
 5th333Zach FRASER NW Cup3:22.14514.39s
 6th246Mark ALLISON Plunder3:23.68615.93s
 7th847Joseph SARR 3:23.76716.01s
 8th345Cody NORTH Diaaack! Riders3:25.99818.24s
 9th797Shawn FREDRICKSON 3:26.85919.10s
 10th425Ian WEBSTER Bear foot productions3:26.981019.23s
 11th263Sanders BROADLAND Skunk Bait Racing3:29.501121.75s
 12th115Dylan EVANGER Butchrd3:31.851224.10s
 13th195Brian SAHLIN 3:32.301324.55s
 14th196George SMILOV Epic Racing3:32.631424.88s
 15th611Ryan HAYLES Bikesale.com go to site / Bothell Ski and Bike3:32.771525.02s
 16th662Tyler LOEBER 3:35.011627.26s
 17th376Ronald HO John Henry Bikes / Norco3:36.171728.42s
 18th861Cameron FLORES 3:36.201828.45s
 19th159Noah EROS TruFit3:36.401928.65s
 20th350Tyler BOOTH All Out Racing / Canfield Brothers / Honey Stinger3:38.532030.78s
 21st840Jacob OLSSON 3:41.652133.90s
 22nd659Kyle BARRETT All Out Racing3:41.692233.94s
 23rd373Anthony MARSIANO G.H.Y. Bikes / GamutUSA / Steel MX Optics / Tri-Flow3:43.592335.84s
 24th116Yannick METS 3:44.332436.58s
 25th422Matt RITTER GHY3:45.012537.26s
 26th860Joshua WEBB 3:51.192643.44s
 27th769James ROBERTS oregon bike shop3:51.272743.52s
 28th674Yegor DENISOV 3:53.182845.43s
 29th646Bryan BOLIEK 3:56.362948.61s
 30th596Garrett SHIVELY Sichards and Wurke3:56.723048.97s
 31st660Philip SCHNEIDER 3:59.693151.94s
 32nd833Michael HOWE 4:02.643254.89s
 33rd650Scott GALLAGHER Mojo Wheels4:16.43331:08.68
 469James CUMMINGS Kore North BikesDNS
 287Jordan RECCHIA DNS

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st292Carlisle DANIEL Hi-5 / Santiam Bikes3:24.951-
emoji_events2nd859Jack RUSSELL Plunder3:27.1222.17s
emoji_events3rd260Andrew CLAIBORNE Greenline Six3:29.8834.93s
 4th848Bradley J ALEXANDER 3:31.9547.00s
 5th837Bryan CAMPBELL 3:37.85512.90s
 6th262Dante RUIZ NW Cup3:39.24614.29s
 7th725Kyle CERKONEY 3:39.88714.93s
 8th855Glenn WADE NW Cup3:40.03815.08s
 9th146Justin VANCE 3:46.67921.72s
 9th288Eric VAN STEEN 3:46.67921.72s
 11th254Jerry VILLALOVOS Tigatu Downhill Racing3:49.081124.13s
 12th296Brian GISLE 3:49.331224.38s
 13th443Ray DOTTERER Nuun3:51.641326.69s
 14th201Travis KLAAS Oprah3:52.391427.44s
 15th283Adam DAY Gravity Pirates Racing3:52.441527.49s
 16th388Rory MCLEOD The Fist3:54.411629.46s
 17th114Joseph MOSQUERA Banshee3:54.671729.72s
 18th164Mitch FALKNER 3:55.421830.47s
 19th163Brett PORTER 4:08.541943.59s
 20th407Patrick ZUEST gravity4:25.03201:00.08
 21st243Paul SCHMIERER Broken Spoke4:44.08211:19.13
 303Jesse GRIFFIN DNS

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st738James POELKER Greenline Six / Norco3:39.701-
emoji_events2nd147John FOX 3:44.2024.50s
emoji_events3rd512Ron CENICOLA NW Cup3:48.6138.91s
 4th265Michael NASELOW rock your face off3:58.64418.94s
 5th391Justin SELF Bike Garage4:00.51520.81s
 6th359Lance WOODKE 4:01.06621.36s
 7th326Tom VAN VEEN 4:13.39733.69s
 8th416Alex ALTIZER Eastside Exterminators4:27.13847.43s
 9th125Mitch SCHMIDT West Coast Racing4:28.07948.37s
 286Preston PETERSON Evergreen Mountain Bike AllianceDNS
 276Kelly MELVIN DNS
 399Tim LIEB DNS

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st203Russell LANCASTER Unreal Cycles3:53.571-
emoji_events2nd250Ian RUDD Bicycle Hub3:57.4923.92s
emoji_events3rd573Jim DENISON 4:04.77311.20s
 4th385Will STEVENSON (cat2) NW Cup4:05.80412.23s
 5th318Andrew CLARKE 4:06.37512.80s
 6th155Todd MCCARTHY Hi-5 Bikes / One Industries / US Army4:06.91613.34s
 7th555Bill KIEFFER Team Psycho4:14.96721.39s
 8th640Greg BERGEN 4:19.52825.95s

Cat 3: 0-14 boys  dialpad Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st481Ezra NORTHERN Ndub3:45.191-
emoji_events2nd857Morris VASSER 3:53.9328.74s
emoji_events3rd846Eric MILLEY Whistler Village Sports3:54.0838.89s
 4th311Jack RYAN parents3:54.1348.94s
 5th485Jackson GOLDSTONE FiveTen / Royal3:55.96510.77s
 6th480Talon NORTHERN Ndub4:05.53620.34s
 7th777Louie BLAIR 4:08.04722.85s
 8th149Colton SANDERS 4:10.19825.00s
 9th845Tyler WALLACE 4:19.64934.45s
 10th851Jamie CLARKE 4:35.791050.60s
 11th672Carter RUSSELL Russell sign company4:36.021150.83s
 12th633Michael BUCKLEY parents4:47.07121:01.88
 13th102Braden DELZER Lil Shredder Bikes5:06.44131:21.25
 -Shawn Michael NEEDHAM Vicious CycleDNS
 -Jordan NEEDHAM Vicious CycleDNS
 -Zach COHEN DNS

Cat 3: 15-18 boys  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st863Groves MOORE Broken Spoke Racing3:41.721-
emoji_events2nd760Pierce KLINKE Pacific Bike and Ski3:42.6020.88s
emoji_events3rd622Thatcher NIXON All Out Racing3:42.7631.04s
 4th865Simon PATAMIA Thomas Patamia3:48.4546.73s
 5th476Nicholas PAPADAKIS 3:54.45512.73s
 6th341Jack DONAHUE DWB / Recycled Cycles3:56.30614.58s
 7th849Christian MIDDLESTEAD NW Cup3:58.60716.88s

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st836James KAUFFMAN 3:16.821-
emoji_events2nd649Aaron WILKINSON Greenline Six3:17.7220.90s
emoji_events3rd862Tim COOK 3:29.06312.24s
 4th309Drew TRAPNELL Camas Bikes3:35.25418.43s
 5th869Thomas COLE 3:37.20520.38s
 6th132Kyle MOSER 3:39.10622.28s
 7th601Zachary SLOTA 4:05.38748.56s

Cat 3: 40-49 men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st280Marc GAROUTTE Epic Racing / Santa Cruz / X-Fusion3:36.371-
emoji_events2nd488William RYAN 3:40.7024.33s
emoji_events3rd671Douglas RUSSELL Russell sign company3:45.6839.31s
 4th850Kieth LOEBER 3:47.66411.29s
 5th269Todd MASER 3:53.98517.61s
 6th426Mike SUMPTER 4:09.67633.30s
 853Tim SCHMIDT DNS

Cat 3: 50+ men

1 competitor found

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st26Jaime REES 228046Spokane, WAThe Bike Hub3:15.8323:08.801-
emoji_events2nd80Adrian HOPKINS 362102Snoqualmie, WABanshee / Hi-5 Bikes3:10.8213:13.4124.61s
emoji_events3rd834Kirby MCLEAN CAN19950302Victoria, BCAFD Racing3:39.7343:29.49320.69s
 4th334Karen O'CONNELL 312430Seattle, WADirt Corps3:31.7935:05.8941:57.09

Cat 1 women  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st438Becca PARISH Recycled Cycles3:31.601-
emoji_events2nd235Kjersti CHRISTENSEN 3:42.12210.52s
emoji_events3rd244Julie CRITTENDEN Sturdy Bitch Racing3:43.40311.80s
 4th169Hannah JOHNSON 100% / Knolly Bikes / Maxxis / O'Neal3:46.90415.30s
 5th126Sandy DENSMORE West Coast Racing3:53.79522.19s
 6th866Adrienne BEE LANE 4:08.56636.96s
 7th289Darcie GRAY Dirt Corps4:26.28754.68s

Cat 2 women  dialpad Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st852Emily SABLEHAUS Coalition4:18.291-
emoji_events2nd266Leigh WOODY rock your face off4:24.1325.84s
emoji_events3rd635Kerstin HOLSTER 4:27.4839.19s
 4th430Tori BROUGHTON 4:28.1749.88s
 5th236Linnea ROOKE MFR4:31.21512.92s
 6th275Kaytlin MELVIN Burlington Bike Park / Evil Bikes / MFR4:35.91617.62s
 7th304Trish GRIFFIN 4:38.40720.11s
 8th198Trish LIAU Knolly Knation4:40.62822.33s
 9th389Jane MAUSER 4:41.28922.99s
 10th423Alycia MAGGARD Flow Cup Racing / Veal bikes4:43.411025.12s
 11th568Lisa MUGGLI Muddbunnies / Ten barrel brewing4:50.891132.60s
 12th305Kate TEGELER Greenline Six4:51.851233.56s
 13th841Megan-Anne PERRIN 5:03.891345.60s
 14th148Katie SANDERS Off-road vixen5:12.551454.26s
 15th404Gretchen RANDOLPH All Out Racing5:46.07151:27.78
 16th312Rachel DELATEUR FOCF6:34.77162:16.48

Cat 3: 0-18 girls  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st765Nyla STEPHENS 5:38.231-
emoji_events2nd710Katie SINFIELD Kirkland Bike Racing5:41.7923.56s

Cat 3: 19+ women  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st864Melissa BUCK 4:04.591-
emoji_events2nd854Amber MADISON Muddbunnies4:06.7422.15s
emoji_events3rd470Andrea JOHNSON cycle dogs4:12.5237.93s
 4th734Jacilyn HAYDEN 4:22.55417.96s
 5th270Kirsten MASER 4:24.12519.53s
 6th264Madeline SCHULTZ All Out Racing4:32.87628.28s
Chat with us