shopping_cart0Basketmenu

2014 NZ MTB Cup round 3 at Dome Valley, Auckland

view_listResults (62)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st8Nick BEER Switzerland3:53.0623:47.821-
emoji_events2nd2Sam BLENKINSOP Christchurch3:52.7613:50.8022.98s
emoji_events3rd3Wyn MASTERS New Plymouth3:57.6043:53.0535.23s
 4th6Matthew WALKER Rotorua3:57.2833:54.7146.89s
 5th12Louis HAMILTON Rotorua4:02.7053:58.62510.80s
 6th11Tom MATTHEWS Christchurch4:44.20133:58.84611.02s
 7th5Reuben OLORENSHAW Nelson4:03.7063:58.90711.08s
 8th10Maxime CHAPUIS Switzerland4:05.5484:00.06812.24s
 9th9Felix KLEE Switzerland4:04.8674:01.98914.16s
 10th1Kyle LOCKWOOD Hunua4:08.3294:03.981016.16s
 11th4Carl EDMONDSON Whakatane4:15.38114:10.081122.26s
 12th13Lawrence CAWTE Rotorua4:10.46104:11.671223.85s
 13th15Rob BLACKHAM Auckland4:37.77124:26.671338.85s

Open men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st84Tyler BROOKER Christchurch4:13.7514:05.451-
emoji_events2nd70Mat PRIOR Christchurch4:18.1524:12.4827.03s
emoji_events3rd62Thomas HUMPHRIES Palmerston North4:27.1934:19.56314.11s
 4th75Michael MELLES Otaki4:40.0054:19.75414.30s
 5th64Alex KENNETT Waiotira4:37.4144:29.91524.46s
 6th85Matthew HUNT Rotorua4:44.5164:34.21628.76s
 7th93Cole TITCHMARSH Whitford5:28.3875:18.8371:13.38

U15 boys  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st58Tom O'BRIEN Katikati5:31.4325:13.531-
emoji_events2nd73Wade STROTHER Napier5:26.1815:21.3627.83s

U17 boys  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st55Mathew GILLAN Queenstown4:25.1214:11.101-
emoji_events2nd80Robbie WONG-TOI Rotorua4:35.2134:14.2023.10s
emoji_events3rd89Jack HALE Rotorua4:29.5924:26.77315.67s
 4th77Caleb BURGESS Methven4:42.1454:28.45417.35s
 5th68Liam BETHELL Waimauku4:46.4274:29.80518.70s
 6th72Drew STROTHER Napier4:37.9244:30.82619.72s
 7th76Sam RADFORD-PARK Whangarei4:44.8964:33.49722.39s
 8th56Hamish MCCARROLL Tauranga4:53.3384:43.07831.97s
 9th51John RICHARDSON Rotorua4:59.4994:46.44935.34s
 10th53Tommy TAYLOR Tauranga5:05.47104:56.081044.98s
 11th52Mical WILSON Nelson5:09.16115:00.181149.08s
 57Ben O BRIEN Katikati5:38.7212DNS
 78Jack BOYD AucklandDNSDNS

U19 men  dialpad Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st101Joshua MCCOMBIE Dunedin4:02.1314:01.081-
emoji_events2nd102Connor HAMILTON Rotorua4:06.9924:01.6020.52s
emoji_events3rd67Peter BETHELL Waimauku4:15.3654:03.2532.17s
 4th61Ben WATKINS Wanganui4:08.8734:06.4045.32s
 5th95Carl GOODWIN Rangiora4:15.1044:10.7059.62s
 6th66Corey MILNE Kaiapoi4:20.9484:11.29610.21s
 7th74Cam BARRETT Havelock North4:18.6474:12.65711.57s
 8th63Jack HUMPHRIES Palmerston North4:27.11114:14.92813.84s
 9th71Keegan WRIGHT Rotorua4:17.8664:15.43914.35s
 10th59Jack FISHER Auckland4:22.5394:16.501015.42s
 11th83Matt LAWTON Tauranga4:23.04104:20.571119.49s
 12th82Liam JACKSON Otorohangua4:28.70124:24.181223.10s
 13th79Gareth BURGESS Methven4:30.88134:26.571325.49s
 14th91James MINTY Christchurch4:39.74144:30.271429.19s
 15th90Nathan SAUNDERS Rotorua4:42.23164:33.991532.91s
 16th94Jordan TITCHMARSH Hunua4:53.48174:36.311635.23s
 17th60Travis COX Hunua4:41.51154:46.051744.97s
 18th87Rani BEAR Nelson5:07.47184:51.871850.79s
 54Jacob SHIRLEY NelsonDNSDNS

30-39 men

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st86Bennett GAGE-BROWN Hamilton4:57.4814:50.391-

40+ men  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st69Dave HUNT Hunua5:02.2214:49.261-
emoji_events2nd92Kerry HALSE Auckland5:07.6925:03.19213.93s
emoji_events3rd81Shane HOLLAND Christchurch6:50.3736:33.3331:44.07

Sweeper men

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st99Ian LOCKWOOD Hunua5:52.761-

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st7Amanda MONK Rotorua5:17.7015:06.511-
emoji_events2nd14Adrienne HOOPER Auckland5:22.8725:06.7020.19s

U19 women

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st88Shania RAWSON Papamoa5:23.3515:48.951-
Ghost FR AMR
Ghost FR AMR
Chat with us