Male: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 8 | Nick BEER | Switzerland | 3:53.062 | 3:47.821 | - | ||
2nd | 2 | Sam BLENKINSOP | Christchurch | 3:52.761 | 3:50.802 | 2.98s | ||
3rd | 3 | Wyn MASTERS | New Plymouth | 3:57.604 | 3:53.053 | 5.23s | ||
4th | 6 | Matt WALKER | Rotorua | 3:57.283 | 3:54.714 | 6.89s | ||
5th | 12 | Louis HAMILTON | Rotorua | 4:02.705 | 3:58.625 | 10.80s | ||
6th | 11 | Tom MATTHEWS | Christchurch | 4:44.2013 | 3:58.846 | 11.02s | ||
7th | 5 | Reuben OLORENSHAW | Nelson | 4:03.706 | 3:58.907 | 11.08s | ||
8th | 10 | Maxime CHAPUIS | Switzerland | 4:05.548 | 4:00.068 | 12.24s | ||
9th | 9 | Felix KLEE | Switzerland | 4:04.867 | 4:01.989 | 14.16s | ||
10th | 1 | Kyle LOCKWOOD | Hunua | 4:08.329 | 4:03.9810 | 16.16s | ||
11th | 4 | Carl EDMONDSON | Whakatane | 4:15.3811 | 4:10.0811 | 22.26s | ||
12th | 13 | Lawrence CAWTE | Rotorua | 4:10.4610 | 4:11.6712 | 23.85s | ||
13th | 15 | Rob BLACKHAM | Auckland | 4:37.7712 | 4:26.6713 | 38.85s |
Male: Open Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 84 | Tyler BROOKER | Christchurch | 4:13.751 | 4:05.451 | - | ||
2nd | 70 | Mat PRIOR | Christchurch | 4:18.152 | 4:12.482 | 7.03s | ||
3rd | 62 | Thomas HUMPHRIES | Palmerston North | 4:27.193 | 4:19.563 | 14.11s | ||
4th | 75 | Michael MELLES | Otaki | 4:40.005 | 4:19.754 | 14.30s | ||
5th | 64 | Alex KENNETT | Waiotira | 4:37.414 | 4:29.915 | 24.46s | ||
6th | 85 | Matthew HUNT | Rotorua | 4:44.516 | 4:34.216 | 28.76s | ||
7th | 93 | Cole TITCHMARSH | Whitford | 5:28.387 | 5:18.837 | 1:13.38 |
Male: U15 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 58 | Thomas O'BRIEN | Katikati | 5:31.432 | 5:13.531 | - | ||
2nd | 73 | Wade STROTHER | Napier | 5:26.181 | 5:21.362 | 7.83s |
Male: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 55 | Mathew GILLAN | Queenstown | 4:25.121 | 4:11.101 | - | ||
2nd | 80 | Robbie WONG-TOI | Rotorua | 4:35.213 | 4:14.202 | 3.10s | ||
3rd | 89 | Jack HALE | Rotorua | 4:29.592 | 4:26.773 | 15.67s | ||
4th | 77 | Caleb BURGESS | Methven | 4:42.145 | 4:28.454 | 17.35s | ||
5th | 68 | Liam BETHELL | Waimauku | 4:46.427 | 4:29.805 | 18.70s | ||
6th | 72 | Drew STROTHER | Napier | 4:37.924 | 4:30.826 | 19.72s | ||
7th | 76 | Sam RADFORD-PARK | Whangarei | 4:44.896 | 4:33.497 | 22.39s | ||
8th | 56 | Hamish MCCARROLL | Tauranga | 4:53.338 | 4:43.078 | 31.97s | ||
9th | 51 | John RICHARDSON | Rotorua | 4:59.499 | 4:46.449 | 35.34s | ||
10th | 53 | Tommy TAYLOR | Tauranga | 5:05.4710 | 4:56.0810 | 44.98s | ||
11th | 52 | Mical WILSON | Nelson | 5:09.1611 | 5:00.1811 | 49.08s | ||
57 | Ben O BRIEN | Katikati | 5:38.7212 | DNS | ||||
78 | Jack BOYD | Auckland | DNS | DNS |
Male: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 101 | Joshua MCCOMBIE | Dunedin | 4:02.131 | 4:01.081 | - | ||
2nd | 102 | Connor HAMILTON | Rotorua | 4:06.992 | 4:01.602 | 0.52s | ||
3rd | 67 | Peter BETHELL | Waimauku | 4:15.365 | 4:03.253 | 2.17s | ||
4th | 61 | Ben WATKINS | Wanganui | 4:08.873 | 4:06.404 | 5.32s | ||
5th | 95 | Carl GOODWIN | Rangiora | 4:15.104 | 4:10.705 | 9.62s | ||
6th | 66 | Corey MILNE | Kaiapoi | 4:20.948 | 4:11.296 | 10.21s | ||
7th | 74 | Cam BARRETT | Havelock North | 4:18.647 | 4:12.657 | 11.57s | ||
8th | 63 | Jack HUMPHRIES | Palmerston North | 4:27.1111 | 4:14.928 | 13.84s | ||
9th | 71 | Keegan WRIGHT | Rotorua | 4:17.866 | 4:15.439 | 14.35s | ||
10th | 59 | Jack FISHER | Auckland | 4:22.539 | 4:16.5010 | 15.42s | ||
11th | 83 | Matt LAWTON | Tauranga | 4:23.0410 | 4:20.5711 | 19.49s | ||
12th | 82 | Liam JACKSON | Otorohangua | 4:28.7012 | 4:24.1812 | 23.10s | ||
13th | 79 | Gareth BURGESS | Methven | 4:30.8813 | 4:26.5713 | 25.49s | ||
14th | 91 | James MINTY | Christchurch | 4:39.7414 | 4:30.2714 | 29.19s | ||
15th | 90 | Nathan SAUNDERS | Rotorua | 4:42.2316 | 4:33.9915 | 32.91s | ||
16th | 94 | Jordan TITCHMARSH | Hunua | 4:53.4817 | 4:36.3116 | 35.23s | ||
17th | 60 | Travis COX | Hunua | 4:41.5115 | 4:46.0517 | 44.97s | ||
18th | 87 | Rani BEAR | Nelson | 5:07.4718 | 4:51.8718 | 50.79s | ||
54 | Jacob SHIRLEY | Nelson | DNS | DNS |
Male: 30-39
Male: 40+ Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 69 | Dave HUNT | Hunua | 5:02.221 | 4:49.261 | - | ||
2nd | 92 | Kerry HALSE | Auckland | 5:07.692 | 5:03.192 | 13.93s | ||
3rd | 81 | Shane HOLLAND | Christchurch | 6:50.373 | 6:33.333 | 1:44.07 |
Male: Sweeper
Female: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 7 | Amanda MONK | Rotorua | 5:17.701 | 5:06.511 | - | ||
2nd | 14 | Adrienne HOOPER | Auckland | 5:22.872 | 5:06.702 | 0.19s |
Female: U19
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified