shopping_cart0Basketmenu

2015 NZ MTB Cup round 3 at Dome Valley, Auckland

view_listResults (98)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st7Wyn MASTERS New Plymouth2:11.5312:09.541-
emoji_events2nd2Sam BLENKINSOP Christchurch2:12.6222:10.7121.17s
emoji_events3rd205Keegan WRIGHT Rotorua2:16.2042:11.4231.88s
 4th3Brook MACDONALD Napier2:12.8632:11.6142.07s
 5th6Matthew WALKER Kawerau2:30.63162:12.2352.69s
 6th5Kieran BENNETT Christchurch2:16.3152:12.5763.03s
 7th229Peter BETHELL Waimauku2:16.7972:14.0774.53s
 8th233Nathan RANKIN Levin2:18.2692:15.1185.57s
 9th193Louis HAMILTON Rotorua2:16.8182:15.3395.79s
 10th200Kyle LOCKWOOD Hunua2:20.38102:17.68108.14s
 11th192Lawrence CAWTE Rotorua2:21.26122:18.12118.58s
 12th230Carl EDMONDSON Whakatane2:22.41142:19.03129.49s
 13th247Rob BLACKHAM Te Atatu2:21.30132:20.801311.26s
 14th93Mat PRIOR Christchurch2:26.73152:22.351412.81s
 15th10Matthew SCOLES Alexandra2:16.7462:57.381547.84s
 16th223Jake ROBINSON Rotorua2:20.621112:12.431610:02.89
 -Tom MATTHEWS ChristchurchDNSDNS

U15 boys  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st245Finn PARSONS Rotorua2:37.3012:38.211-
emoji_events2nd49Isaac EWEN S Auckland2:45.6322:44.4926.28s
emoji_events3rd249Blake ROSS Whitford3:01.1942:49.51311.30s
 4th236Hamish MACKIE Lower Hutt2:54.8732:52.91414.70s
 5th251Ethan BLANCHARD Auckland3:11.9253:06.34528.13s

U17 boys  dialpad Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st189Billy MEACLEM Christchurch2:30.6632:26.061-
emoji_events2nd197John RICHARDSON Rotorua2:30.2522:27.7121.65s
emoji_events3rd128Reif ANDREWS Rotorua2:34.0362:28.1132.05s
 4th253Shaun CAMPBELL Morrinsville3:09.36192:28.8942.83s
 5th101Sam ROBBIE Queenstown2:31.0542:29.2753.21s
 6th32Charlie MAKEA Napier2:35.9492:29.8163.75s
 7th255Sam MCDONNELL Auckland2:34.3972:31.4175.35s
 8th195Liam KEATLEY Whangarei2:35.0082:32.5986.53s
 9th228Liam BETHELL Auckland2:23.9512:32.7096.64s
 10th234Lachie MACDONALD Lower Hutt2:33.2752:33.70107.64s
 11th198Dion LUITEN Whangarei2:40.34122:37.671111.61s
 12th217Jasper COOPER 2:36.35102:40.641214.58s
 13th61Hamish MCLEOD Rotorua2:38.84112:40.721314.66s
 14th214Wade STROTHER Napier2:46.40142:42.361416.30s
 15th227Rhys MCLEAN 2:43.73132:44.471518.41s
 16th215William MACDERMID Hamilton2:47.56162:47.591621.53s
 17th196Blake VINSON Whangarei2:47.36152:47.811721.75s
 18th252Evert REEVES Auckland3:06.44182:53.181827.12s
 19th240Logan CAESAR Camidge3:00.50172:54.871928.81s

U19 men  dialpad Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st129Jonathon KENNETT Waiotira2:22.5312:19.411-
emoji_events2nd212Mathew GILLAN Queenstown2:24.7322:19.6020.19s
emoji_events3rd85Jack FISHER Auckland2:25.8532:22.7633.35s
 4th153Matt LAWTON Queenstown2:27.1552:23.7944.38s
 5th66Kim NEWTON Nelson2:28.3882:23.9154.50s
 6th109Jack HUMPHRIES Palmerston North2:26.8642:24.8065.39s
 7th88Liam JACKSON Otorohanga2:27.7162:25.0775.66s
 8th241Nathan SAUNDERS Rotorua2:31.03112:26.0086.59s
 9th26Gareth BURGESS Rakaia2:28.1572:26.4797.06s
 10th232Finley MACDONALD Lower Hutt2:31.53142:27.02107.61s
 11th239Travis COX Pokeno2:29.6292:28.38118.97s
 12th47William TODHUNTER Methven2:31.16122:29.03129.62s
 13th67Kale EDWARDS Rotorua2:38.42182:30.251310.84s
 14th211Caleb BURGESS Rakaia2:34.35152:31.041411.63s
 15th218Carson RAYNER Maraetai Beach2:34.37162:31.611512.20s
 16th231Anton WEATHERLY Auckland2:36.06172:35.851616.44s
 17th208Mical WILSON Wakefield2:31.37132:38.281718.87s
 18th248Ryan THOMPSON Auckland2:44.20192:45.201825.79s
 19th216Moss CRUICKSHANK Hastings2:30.25102:49.901930.49s
 20th33Alex MAKEA Napier3:17.44203:08.142048.73s
 199William KENDRICK AucklandDNSDNS
 -Jack HALE RotoruaDNSDNS

Senior men  dialpad Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st221Leonard SONNTAG Rotorua2:22.7312:19.451-
emoji_events2nd204Hayden MCGREGOR Tauranga2:26.4522:22.3122.86s
emoji_events3rd213Brendan REGAN Auckland2:41.13162:24.9535.50s
 4th203James BARON Kumeu2:26.7632:25.1745.72s
 5th222Tristan RATCLIFFE Kapiti2:31.0262:26.1356.68s
 6th235Karl SHAW Auckland2:30.7852:28.8069.35s
 7th244Hunter FLATZ Beachlands2:28.3042:29.1779.72s
 8th39Ethan BURGESS Methven2:35.6782:29.2489.79s
 9th87William GUTHRIE Queenstown2:34.8972:29.92910.47s
 10th136Thomas HUMPHRIES Palmerston North2:40.96152:32.181012.73s
 11th300Christian HUSTED Pukekohe2:39.08132:33.691114.24s
 12th206Logan HERBERT Rotorua2:39.10142:34.221214.77s
 13th99Luke VERMEY Wellington2:37.07112:34.911315.46s
 14th68Jake IRELAND UK2:37.10122:35.851416.40s
 15th210Oliver KNIGHT Palmerston North2:36.83102:35.981516.53s
 16th209Alex KENNETT Waiotira2:36.7692:36.701617.25s
 17th243Stefan KREPPOLD Auckland2:57.05182:55.601736.15s
 18th194Karl CATTANACH Auckland2:57.08195:05.90182:46.45
 225Joel KEARNS-DOCKER Beach Haven2:46.0717DNF

30-39 men  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st207Michael EVANS Wellington2:30.6712:23.801-
emoji_events2nd224Tim HUNTER Glen Eden2:37.6932:30.2026.40s
emoji_events3rd95Nathan TIMOKO Wellington2:36.1022:30.6036.80s
 4th220Jason GURR Wellington2:43.5342:41.53417.73s

40+ men  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st254Edd JAMES Auckland3:42.5022:50.511-
emoji_events2nd201Daniel BURGESS Rakaia3:11.8113:03.96213.45s

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st51Katy CURD UK2:38.2642:31.341-
emoji_events2nd246Alanna COLUMB Queenstown2:33.3322:32.7021.36s
emoji_events3rd135Sarah ATKIN Lower Hutt2:36.7332:35.1633.82s
 4th219Lisa-Ann HORLOR Rotorua2:32.5012:35.7044.36s
 5th142Sophie TYAS Auckland2:44.0252:41.2859.94s
 6th114Amanda MONK Whakatane2:51.2962:47.64616.30s
 7th250Kate HARTLEY Whakatane3:35.2773:13.91742.57s

U17 girls

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
 238Shania RAWSON Papamoa2:37.801DNF

Master women  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st242Julia STEVENS Auckland3:12.0713:05.541-
emoji_events2nd237Donna PICKARD Rotorua3:32.6823:38.96233.42s
Niner RIM 9 RDO
Niner RIM 9 RDO
Chat with us