shopping_cart0Basketmenu

2014 Midlands XC round 2 at Birchall Woods

view_listResults (270)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)show_chartLap chartsdialpadFinish spread

The original results are available at http://timelaps.co.uk/assets/uploads/EVENTREPORT.aspx?eventid=189Sheffiled27/04/2014

Results format By category

Gender Both

Elite men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
emoji_events1st266Michael THOMPSON Hope Factory Racing15:43316:08116:56216:45217:08116:5819.0%1h39:401-
emoji_events2nd4Alexander WELBURN Torq Performance15:40116:25216:55116:53317:17317:14310.3%1h40:26246s
emoji_events3rd169Richard JONES (elt) dream cycling15:44416:40417:05317:15417:09217:21410.3%1h41:1631:36
 4th365Tom BELL (xc) Bikebox / MSC Bikes / NRG4 / Sponser16:27516:36317:10417:22517:20417:0525.6%1h42:0242:22
 5th91Jason BOUTTELL VELOPRO15:41217:47718:26616:35117:28517:54617.5%1h43:5454:14
 6th115Lee GRATTON Trek Bicycle Store Coventry16:51717:27617:21517:31617:33617:2144.2%1h44:0664:26
 7th264Matthew THOMPSON Cardiff Jif - Cunning Ugly Monkeys17:25917:12518:45718:12719:00821:14923.4%1h51:50712:10
 8th332Lee WESTWOOD Torq Performance17:441118:491019:21819:00818:58719:1579.1%1h53:09813:29
 9th375Chris METCALFE Matlock CC17:24818:45919:39919:07919:42920:38818.6%1h55:18915:38
 10th369Dieter DROGER Team Scott UK16:28617:5188.4%34:1910
 11th97John HOPKINSON Torq Performance17:3010n/a17:3011

Expert men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
emoji_events1st84Jack HUMPHREYS Wheelbase Altura MGD - Red Rose Olympic CC16:45117:42217:40117:58317:1717.3%1h27:241-
emoji_events2nd378Ben COOPER Bill Hargreares Cycles17:20417:54418:01317:40117:2123.9%1h28:18254s
emoji_events3rd243James HYDE (elt) Clee Cycles KCNC / High517:07317:37117:41217:54218:4339.3%1h29:0331:39
 4th379Luke MARKHAM Team Jewson16:59217:47318:01318:54419:52917.0%1h31:3544:11
 5th223Chris BAILEY (elt) Swinnerton Cycles17:29518:31518:37519:07519:0059.3%1h32:4655:22
 6th21Ashley EVANS (exp) Run & Ride17:49618:59719:09619:07518:5947.5%1h34:0566:41
 7th178Sam SAYERS Lutterworth Cycle Centre18:14819:18819:20719:19719:0966.0%1h35:2277:58
 8th133Matthew HUMPAGE Islabikes18:19918:54619:38819:32819:1887.2%1h35:4388:19
 9th206Andrew MAGNIER Velosure Giordana18:541019:48920:04920:05919:1376.3%1h38:07910:43
 10th89James HARMAN Wheelbase Altura MGD19:191220:511122:041420:471020:241014.2%1h43:261016:02
 11th102Josh ASQUITH Arrow Cycles19:011120:391021:241021:371121:351113.7%1h44:181116:54
 12th137Mike MOORE (exp) 9Bar / Paleo Racing19:361320:521221:281122:021322:281414.6%1h46:281219:04
 13th255Mark BARNES Pedal Revolution Norwich20:191521:031321:401221:441222:211310.0%1h47:081319:44
 14th299Tom O'NEILL (spt) Pedal Revolution Norwich19:561421:411522:021322:561422:101215.1%1h48:471421:23
 15th267Nick MORRIS Clee Cycles KCNC / High517:59721:121417.9%39:1115

30-39 men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
emoji_events1st315Oliver COX 17:53417:57118:10118:54317:3817.2%1h30:341-
emoji_events2nd277Philip HOLWELL Peak RC17:50217:58218:38318:26118:1924.5%1h31:14240s
emoji_events3rd225Chris LEVER Cookson Cycles17:49118:20318:35218:36218:4535.2%1h32:0731:33
 4th117Lee SHUNBURNE Fossa Racing18:18618:38418:39418:54319:0754.5%1h33:3843:04
 5th350Thomas FOWLER Worcester Cycle Centre18:14518:54519:39819:32619:2677.8%1h35:4855:14
 6th377Alex PATERSON Alf Jones Cycles RT17:52319:14619:14519:581120:20913.8%1h36:3966:05
 7th188Steve CHAPMAN (mas) Clee Cycles KCNC / High518:45819:341019:17619:39819:2564.8%1h36:4176:07
 8th218Campbell WALSH 19:091319:30919:44919:20519:0343.6%1h36:4886:14
 9th280Richard KNOWLES 18:561119:15719:21719:551020:1286.7%1h37:4197:07
 10th374Paul LONDORS 18:46919:391119:521019:51920:29119.1%1h38:39108:05
 11th256Mathew LIVESEY 18:501019:19819:581120:261220:451210.2%1h39:19118:45
 12th345Christian AUCOTE Lloyds Cycles18:28722:041620:391319:38720:251019.5%1h41:171210:43
 13th172Rob GRIMES Pete Yates Cycles19:011219:551220:111220:421322:081516.4%1h41:591311:25
 14th263Matthew GREENSILL Rapid Racer Products19:161420:051320:431421:201421:221310.9%1h42:471412:13
 15th371Mariusz JASKOLSKI Halesowen A&CC20:331522:051721:291521:511521:45147.5%1h47:451517:11
 16th116Lee MONKS Pearce Cycles21:101721:401422:291722:371622:46167.6%1h50:441620:10
 17th301Tony STYLES Buxton CC / Sett Valley Cycles21:231923:011824:261824:281814.4%1h33:1817
 18th224Chris HEYWOOD Newport CC21:151830:141922:281623:011742.3%1h36:5818
 19th53David KELLAM 20:461622:011531:471953.0%1h14:3419

Sport men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

40 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st43Chris THOMPSON (spt) Dave's cycles18:22118:56119:43119:2527.4%1h16:281-
emoji_events2nd258Matt DEWIS Lloyds Cycles18:36219:23220:06520:0058.1%1h18:0621:38
emoji_events3rd50Dave SAUNDERS The Trailhead18:40319:24320:05420:0677.7%1h18:1631:48
 4th214Ben WADEY Clee Cycles KCNC / High519:501319:58419:44219:3032.4%1h19:0342:35
 5th98John JOHNSTON Matlock CC18:44421:131520:51819:04113.3%1h19:5253:24
 6th257Matthew O'TOOLE Malvern cycle sport19:391020:22619:55320:0163.6%1h19:5863:30
 7th24Ben PIRINGER HAIBIKE / Impsport RT / Naked Bikes19:09620:00520:21621:141410.9%1h20:4674:18
 8th260Matt SCARBOROUGH Arrow Cycles19:37920:27720:46720:0885.9%1h21:0084:32
 9th288Sam OWENS 19:08520:46920:52920:2299.1%1h21:0994:41
 10th205Alex WHITING Bolsover & District Cycling Club19:471221:211620:52919:4648.0%1h21:48105:20
 11th297Tom CREBER Malvern cycle sport19:411121:021221:111221:22158.6%1h23:18116:50
 12th86James DICKENS Malvern cycle sport / Muel Apparel / Pedalabikeaway19:34821:111422:151520:271013.7%1h23:28127:00
 13th276Phil ENGLISH Sherwood Pines Cycling Club19:521420:541120:591121:48169.7%1h23:35137:07
 14th248Joseph ELWOOD 19:17721:321722:221620:521116.0%1h24:05147:37
 15th203Aaron TUPLIN Arrow Cycles20:201621:101321:401420:57126.6%1h24:09157:41
 16th182Scott BISHOP Strada Sport21:002120:501021:171321:07132.2%1h24:15167:47
 17th380Thomas FRATER 20:411722:051922:441922:00179.9%1h27:321711:04
 18th376Matthew LAW Repton CC20:542021:451822:221622:31197.7%1h27:331811:05
 19th55David SINGLETON Brotherton Cycles21:072322:082022:341822:50208.1%1h28:411912:13
 20th213Ben PASKE Lancaster University Cycling Club21:022222:382223:092122:081810.1%1h28:592012:31
 21st253Lee WEST 21:122422:292122:452022:58218.3%1h29:262112:58
 22nd790Marcus NAINBY Team WNT20:021523:002325:163023:402626.1%1h32:002215:32
 23rd207Andy BRETT Run & Ride21:592823:312423:422223:16227.8%1h32:292316:01
 24th92Jed FRISKNEY 9Bar / Paleo Racing21:532723:452824:232423:312311.4%1h33:342417:06
 25th37Chris GREGORY (1) HAIBIKE / Impsport RT / Naked Bikes22:012923:332524:192323:392510.4%1h33:332517:05
 26th241Hugo DYAS CATTON 21:422623:382624:442723:332414.0%1h33:392617:11
 27th186Stefan PARTRIDGE UOSCC21:322523:492924:272526:113021.6%1h36:002719:32
 28th265Michael RILEY Jewson MI Racing Polypipe20:471924:133127:033125:092830.2%1h37:142820:46
 29th100Jonathan KENYON 24:293723:573024:432624:24273.2%1h37:342921:06
 30th132Matthew HARRIS (opn) Halesowen A&CC23:093223:422724:522826:423115.3%1h38:263021:58
 31st239Henry HEYES Arrow Cycles24:163424:223224:562925:48296.3%1h39:243122:56
 32nd323Nathan PEEL Loughborough Students CC24:193526:553528:153336:353250.4%1h56:053239:37
 33rd274Paul HUTSON Arrow Cycles25:203826:283428:013210.6%1h19:4933
 34th305David ALVEY 29:084032:413733:243414.6%1h35:1334
 35th120Louis WELLS (1) Arrow Cycles20:441820:3680.6%41:2035
 36th231Dave HIATT Run & Ride22:473124:41338.3%47:2836
 37th54David NICHOLSON (mas) Bolsover & District Cycling Club24:253629:263620.5%53:5137
 38th287Rupert NETTLES Team Bongo22:1130n/a22:1138
 39th135Michael KERCEL Planet X RT24:1533n/a24:1539
 40th155Paul WATKINS Beacon RCC26:4139n/a26:4140

17-18 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st27Billy HARDING Orange Monkey Pro Team16:43316:38117:37117:2825.9%1h08:271-
emoji_events2nd51David CREBER Malvern cycle sport16:44417:09217:38217:2015.4%1h08:52225s
emoji_events3rd210Arthur GREEN Clee Cycles KCNC / High516:41217:11317:39318:1139.0%1h09:4431:17
 4th373William CHEANEY Renvale RT16:40118:10418:17418:1749.7%1h11:2542:58
 5th347Robert ROGERS (elt) Birkenhead North End CC - BNECC16:52518:16518:46519:15614.1%1h13:1054:43
 6th372Joshua WALLAING 18:16619:24620:42719:37813.3%1h18:0069:33
 7th212Ben LAWSON Nutcracker racing18:45820:06819:59619:1257.2%1h18:0379:36
 8th338Joshua BROOKS Malvern cycle sport18:43719:44721:10819:25713.1%1h19:03810:36
 9th244James PRITCHARD 19:07920:10921:241021:12911.9%1h21:54913:27
 10th320Ross MARRIOTT HAIBIKE / Impsport / Naked Bikes20:201022:131021:20923:001013.1%1h26:551018:28
 11th222Charlie TOOGOOD 24:4611n/a24:4611

40-49 men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

42 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st354Stephen POMFRET Leisure Lakes17:26117:31117:43118:1414.6%1h10:561-
emoji_events2nd2Adrian LAWRENCE BH BIKES / Paul Bethell Electrical / Team Elite17:27218:02318:16218:3526.5%1h12:2121:25
emoji_events3rd40Christopher RATHBONE HAIBIKE / Impsport RT / Naked Bikes17:28317:50218:28319:13410.0%1h13:0032:04
 4th15Anthony WHITE Scimitar / XCracer.com go to site17:52518:14418:41418:3834.6%1h13:2642:30
 5th141Nicholas POPHAM HAIBIKE / Impsport RT / Naked Bikes17:34418:42518:44519:25510.5%1h14:2753:31
 6th171Richard LISTER Ellmore Factory Racing17:54619:00619:30619:47910.5%1h16:1165:15
 7th351Christopher CLARK (vet) York Cycleworks18:40719:26819:34719:3875.2%1h17:1976:23
 8th208Andy JONES (vet) Clee Cycles KCNC / High5 / High5 - Clee Cycles / KCNC19:321219:451119:55819:4082.0%1h18:5387:57
 9th42Christopher TAYLOR (gvet) Wolverhampton Wheelers18:42819:35921:071219:35612.9%1h19:0198:05
 10th275Pete MIDDLETON Zepnat RT19:10919:25720:19920:06116.0%1h19:02108:06
 11th289Scott ROSE (vet) Welland Valley CC19:241119:371020:211020:03104.9%1h19:27118:31
 12th261Matt WORRALLO Racecouk.com go to site19:231020:161221:201421:081310.1%1h22:081211:12
 13th99Jon LIGHTFOOT Sherwood Pines Cycles / SRAM RT - Sherwood Pines20:422020:531521:021121:14142.6%1h23:521312:56
 14th366Joseph HEYWOOD 20:211720:401321:141321:42176.6%1h23:581413:02
 15th235Gary HOWARD 19:521420:481421:401521:582110.6%1h24:191513:23
 16th35Chris BRADLEY (vet) GSG Clothing / KOUTA / www.Zepnat.com RT go to site19:491321:001621:441621:572010.8%1h24:311613:35
 17th364Graham GEE Arrow Cycles20:411921:421921:511720:50125.6%1h25:061714:10
 18th291Simon RIDGE Sherwood Pines Cycles / SRAM RT - Sherwood Pines Cycles-Polaris21:002121:171721:561921:43184.4%1h25:581815:02
 19th795David SHAW (vet) Huddersfield Star Wheelers20:101522:032022:392221:521912.3%1h26:461915:50
 20th128Matthew INGRAM Matlock CC21:232521:301821:531822:11223.7%1h27:002016:04
 21st283Robert ORR (vet) Matlock CC21:352622:422522:362121:25156.0%1h28:192117:23
 22nd252Keith MINOR Lyme RC21:032222:332323:202621:271610.8%1h28:242217:28
 23rd196Tony GOLDSTRAW Team Empella Cyclo-Cross.com go to site20:201622:292223:042322:462313.4%1h28:402317:44
 24th17Anthony JORDAN Cotic AQR Coaching21:572822:352422:262023:12255.7%1h30:122419:16
 25th363Peter HOY Matlock CC21:142323:173023:252723:002410.3%1h30:572520:01
 26th282Rob ANDREWS 22:012922:262123:172523:42297.6%1h31:282620:32
 27th246John ELLISON Aire valley cycles racing team20:301822:522725:033223:232622.2%1h31:492720:53
 28th238Graham BRYCE (gvet) gmc fire and rescue22:273222:592823:142423:40285.4%1h32:222821:26
 29th72Graeme ROLINSON Leisure Lakes22:253123:152923:382823:32275.4%1h32:522921:56
 30th360George PEERS Cheshire Fire & Rescue21:462722:432623:452925:073015.4%1h33:223022:26
 31st226Christian SMITH (vet) Cookson Cycles24:273825:133525:293326:10327.0%1h41:213130:25
 32nd269Nigel WATSON 24:033725:253626:123526:03318.9%1h41:453230:49
 33rd192Tim BOWLING 23:343528:334026:403728:203321.1%1h47:083336:12
 34th49David BETTRIDGE Derby Mercury RC22:193024:203224:25309.4%1h11:0434
 35th344Andy RILEY Army CSR23:283423:463124:40315.1%1h11:5435
 36th211Benjamin APPLEBY Arrow Cycles24:464025:373725:43343.8%1h16:0636
 37th314Neil MANSFIELD Nottingham Clarion CC23:073325:433828:023821.3%1h16:5237
 38th284Robin CUMMINGS Buxton CC / Sett Valley Cycles24:323926:143926:28367.9%1h17:1438
 39th302Wayne POWERS Walmley MTB23:513625:123428:413920.3%1h17:4439
 40th1Adam RILEY (vet) Bikeworks29:204232:244131:154010.5%1h32:5940
 41st119Lloyd BETTLES Clee Cycles KCNC / High521:212424:223314.1%45:4341
 42nd247John SEMMENS evesham wheelers25:5441n/a25:5442

50-59 men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st362Ian WRIGHT 20:14419:17119:46119:5514.9%1h19:131-
emoji_events2nd215Bruce ROLLINSON Ilkley Cycles19:48319:54220:31221:0136.1%1h21:1622:03
emoji_events3rd157Peter HARRIS Pearce Cycles19:44220:14321:02320:4926.6%1h21:5132:38
 4th159Peter BUSBY Jewson MI Racing Polypipe19:25120:33421:20521:30610.7%1h22:4943:36
 5th346Nigel GREGORY Leicester RC21:00820:46521:16421:0542.4%1h24:0954:56
 6th41Christopher ROWE Team Zenith Buzz Cycles20:25521:24721:37621:2455.9%1h24:5265:39
 7th290Sean BESWICK Zepnat RT20:54621:29821:54722:0695.7%1h26:2477:11
 8th114Kirby BENNETT 21:131021:05622:07822:15115.5%1h26:4287:29
 9th160Peter TURNER Derby Mercury RC20:56721:44922:07822:07105.7%1h26:5597:42
 10th250Karl CLAY JFL Racing21:331121:451022:171021:3373.4%1h27:08107:55
 11th111Keith PETERS Worcester Cycle Centre21:351221:451022:231122:0583.7%1h27:49118:36
 12th193Timothy STOWE Jewson MI Racing Polypipe21:11922:031222:231123:02138.7%1h28:41129:28
 13th158Peter BROMWICH wmccl22:301522:541322:331322:38121.8%1h30:371311:24
 14th146Nigel MOORE Lyme RC - Grimey Lymies / Swinnerton Cycles21:571323:031423:321523:49168.5%1h32:241413:11
 15th285Robin MURRAY 22:021423:101524:151623:361510.1%1h33:041513:51
 16th221Carlton HOLMES 22:501623:361623:301423:56174.8%1h33:531614:40
 17th95James SUTHERLAND Bolsover & District Cycling Club23:011724:061824:321723:35146.6%1h35:151716:02
 18th236Gary KONDOR Sherwood Pines Cycles / SRAM RT23:321923:561724:331825:09186.9%1h37:121817:59
 19th228Craig TURNER (gvet) Sherwood Pines Cycles / SRAM RT23:031824:121925:111925:471911.9%1h38:151919:02
 20th52David JONES (svet) Holly dolly26:132226:122026:062025:51201.4%1h44:242025:11
 21st237Geoff ROBINSON GR Racing24:382027:102228:382216.2%1h20:2621
 22nd368Peter VARIAN Red Kite Cycles26:002126:542127:45216.7%1h20:3922
 23rd219Carl ROWE Walmley MTB28:032330:522331:392312.8%1h30:3423
 24th370Ian SIVELL Langsett cycles31:212433:542433:10248.1%1h38:2524

Open men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st281Richard LEWIS 24:30125:32126:1116.9%1h16:151-
emoji_events2nd349P. DANIE Hai Bikes IMP Sport RT / Naked Bikes25:28227:19228:56213.6%1h21:4425:29

60+ men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st161Philip STOKES 23:51125:59127:01113.3%1h16:531-
emoji_events2nd292Stephen COLLEN (svet) bike factory - Bike Factory NWMBA32:50233:42233:3522.6%1h40:09223:16

Go Race men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
emoji_events1st56David STALEY Run & Ride22:23122:0311.5%44:271-
emoji_events2nd16Anthony FRANKLIN Run & Ride22:25223:0022.6%45:26259s
emoji_events3rd209Antony DE CSERNATONY eventZphoto22:33324:0036.4%46:3432:07
 4th216Cam WATKINS 23:02424:3446.7%47:3743:10
 5th367Lee BRADSHAW Naked Bikes24:40526:0355.6%50:4356:16
 6th259Matthew NORTH swithland riders27:08727:5462.8%55:03610:36
 7th194Tom GREENWOOD (vet) Cofely26:50628:5187.5%55:42711:15
 8th278Phil JACQUES 27:27928:2373.4%55:51811:24
 9th20Ashley ANDREWS Bang on Shirts27:25829:4498.4%57:09912:42
 10th272Paul BORLASE-HENDRY 28:351031:491011.3%1h00:241015:57
 11th9Andy BINSTEAD 31:081133:48118.6%1h04:571120:30

15-16 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
emoji_events1st343William GASCOYNE Specialized Nottingham17:23117:3010.7%34:531-
emoji_events2nd30Cameron ORR Matlock CC / Team Velocite18:06218:0220.4%36:0821:15
emoji_events3rd76Harry SHEPHERD Lyme RC18:11518:2130.9%36:3231:39
 4th77Harry YATES Lichfield CCC / Zipvit18:07318:2641.7%36:3341:40
 5th217Cameron BIDDLE Solihull CC18:09418:3152.0%36:4151:48
 6th342Calum FERNIE Edinburgh RC18:37619:5687.1%38:3363:40
 7th176Ryan WILLIAMSON (sen) Malvern cycle sport19:35819:2670.8%39:0174:08
 8th26Ben TURNER (jun) Dinnington RC19:441019:2361.8%39:0884:15
 9th229Daniel MINOR Lyme RC19:39920:20103.5%39:5995:06
 10th249Joshua GUNN Solihull CC19:34720:29114.7%40:03105:10
 11th339Nathan RIGBY-HOWARD Malvern cycle sport19:461120:1892.7%40:05115:12
 12th348Marc GEE Sherwood Pines Cycles / Sram Race Team20:221220:51122.4%41:13126:20
 13th325Harry LEWIS (sen) Co-operative Motor Group / Sherwood Pines Cycles20:311321:20134.0%41:51136:58
 14th296Thomas CLARKE (1) Red Rose Olympic CC21:501522:22142.4%44:13149:20
 15th147Oliver DIGHTON Halesowen A&CC21:281423:04157.5%44:32159:39
 16th326Unknown RIDER (M) 23:111624:59167.8%48:101613:17
 17th242Jack MANSFIELD Nottingham Clarion CC33:361740:401721.0%1h14:171739:24

13-14 boys  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
emoji_events1st340Craig ROGERS BNECC18:421-
emoji_events2nd118Lewis ASKEY Lichfield CCC / Zipvit19:28246s
emoji_events3rd23Ben HEALY (jun) Solihull CC19:38356s
 4th78Harvey ROLLASON Lichfield CCC / Zipvit20:5942:17
 5th271Oliver SNODDEN Sherwood Pines Cycles / SRAM RT21:3752:55
 6th125Marcus HOLMES Lichfield CCC21:4162:59
 7th337Louis BROOKS Malvern cycle sport21:5273:10
 8th319Tom DUSSEK Nottingham Clarion CC23:5185:09
 9th295Timothy ELSMORE-MARTIN Sherwood Pines Cycles / SRAM RT24:0795:25
 10th324Archie LEWIS Sherwood Pines24:19105:37
 11th270Oliver GUNN Solihull CC25:36116:54
 12th69Finn MANSFIELD Nottingham Clarion CC25:37126:55

U10 boys  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
emoji_events1st680Luke HARRIS Halesowen A & CC6:261-
emoji_events2nd685Jack LOFTHOUSE Nottingham Clarion6:342 8s
emoji_events3rd725Charlie COLESTON-SMITH Lichfield CCC7:00334s
 4th358Harry ELLISON Bronte WH7:08442s
 5th749Benjamin LIVESEY Team Livesey7:4251:16
 6th359Noah ELLISON Bronte WH7:4861:22
 7th355Jacob STEED BGDCC8:4572:19
 8th787Jack LIVESEY Team Livesey9:0782:41
 9th733Corben HAYNES Lloyds Cycles11:5695:30
 10th748Oliver SPOONER Hai Bike / Inmp Sport / Naked Bikes11:58105:32
 11th797Noah GILLOTT 12:15115:49
 12th798Oliver WATSON (u10) 12:19125:53

U13 boys  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
emoji_events1st698Aidan LAWRENCE Eastlands Velo9:441-
emoji_events2nd745Alec GREGORY Leicester RC9:522 8s
emoji_events3rd690Ben ASKEY Lichfield CC9:57313s
 4th683Luke SIMMONDS Stratford CC10:03419s
 5th724Alex COLESION-SMITH Lichfield CCC10:4851:04
 6th747David HIRD (jun) Stratford CC10:5161:07
 7th746Christian BOON Derby Mercury11:0571:21
 8th696Christopher HILBERT Sherwood Pines11:0681:22
 9th684Ryan CAMBRIDGE Solihull CC11:4692:02
 10th687Alfie LOFTHOUSE Nottingham Clarion11:54102:10
 11th699Kieran RILEY LRC12:27112:43
 12th697Bryn LAWRENCE Eastlands Velo14:11124:27

 

 

Elite women  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st357Sally BIGHAM Topeak Ergon RT20:02120:01120:05119:3912.2%1h19:491-
emoji_events2nd134Maxine FILBY Trek Bicycle Store Coventry20:33221:55221:58222:3129.6%1h26:5927:10
emoji_events3rd793Joanne CLAY Torq Performance21:16322:12322:47323:29410.4%1h29:4639:57
 4th105Jules TOONE 22:01422:23422:58423:1135.3%1h30:34410:45
 5th106Julie ELDER Leisure Lakes22:24522:54523:46623:3256.1%1h32:37512:48
 6th341Rebecca PREECE Contessa Scott Syncros22:52623:13623:13527:59622.4%1h37:17617:28

Expert women  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st233Diane LEE Mule Bar Girls - Sigma Sport22:14122:41123:36123:3116.1%1h32:041-
emoji_events2nd361Sophie FENNELL MCS23:10324:54325:03225:1028.6%1h38:1926:15
emoji_events3rd240Hollie BETTLES AJ Cycles22:25224:05226:12316.9%1h12:423
 4th123Lucy MARSHALL Coed Llandegla North Wales MBA26:56429:08430:31413.3%1h26:354

Sport women  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st792Sam BURMAN Team WNT24:11125:12124:3414.2%1h13:591-
emoji_events2nd181Sarra BOYD Clee Cycles KCNC / High525:08225:57226:0523.8%1h17:1123:12
emoji_events3rd108Karen PARTINGTON Bolsover & District Cycling Club30:59332:39333:1737.4%1h36:57322:58
 4th234Emily WATSON-THODAY University of Sheffield CC34:504n/a34:504

17-18 girls  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st64Evie RICHARDS Back on Track- Malvern Cycle Sport20:36121:01120:5312.0%1h02:311-
emoji_events2nd180Sarah LOMAS Nutcracker racing21:15222:44222:0027.0%1h05:5923:28
emoji_events3rd796Amira MELLOR Holme Valley Wheelers22:06323:13323:4337.3%1h09:0436:33

30-39 women

1 competitor found

40+ women  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st5Alison HOLMES Run & Ride22:41123:17124:3918.7%1h10:381-
emoji_events2nd313Maddi SMITH Bolsover & District Cycling Club23:03225:06227:14218.1%1h15:2424:46
emoji_events3rd121Louise WAINWRIGHT Matlock CC30:31333:45336:16318.8%1h40:33329:55
 4th251Kate MCMANUS 41:49442:3942.0%1h24:284

Go Race women

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
emoji_events1st199Vikki JONES Bikeworks34:59135:1610.8%1h10:151-

15-16 girls  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
emoji_events1st334Isabelle BOON Derby Mercury RC24:12125:1914.6%49:311-
emoji_events2nd333Phoebe MARTIN Lichfield24:29226:0026.2%50:30259s
emoji_events3rd327Joni WILDMAN Nottingham Clarion CC26:29329:13310.3%55:4336:12

13-14 girls  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
emoji_events1st336Poppy WILDMAN Notts Clarion21:441-
emoji_events2nd58Elena SMITH Matlock CC22:36252s
emoji_events3rd68Ffyona BOOKER Matlock CC23:2931:45
 4th60Ellie RUSSELL Mid-Shropshire Wheelers26:0144:17
 5th33Chloe WILLIAMSON Malvern cycle sport28:4657:02

U10 girls  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
emoji_events1st794Caitlin HARVEY Lichfield CC8:031-
emoji_events2nd356Evie STEED BGDCC8:052 2s
emoji_events3rd695Rosie MANSFIELD Notts Clarion9:3531:32
 4th352Eve ROBERTS (u19) 10:5542:52
 5th799Emily ROLINSON Rapid Racer Products11:0453:01
 6th791Holly NAINBY WNT12:5564:52

U13 girls  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Diff
emoji_events1st788Millie GELDARD Lichfield CCC14:311-
emoji_events2nd789Daisy ROLLASON Lichfield CC14:362 5s
emoji_events3rd800Mia ROLINSON Rapid Racer Products17:1032:39
Niner RIM 9 RDO
Niner RIM 9 RDO
Chat with us